Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu

Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu (http://www.aleviweb.com/forum/index.php)
-   Aw Sözlük (http://www.aleviweb.com/forum/forumdisplay.php?f=97)
-   -   Sözlük: Hz. Ali'yi sevmek Alevilikse ben de Aleviyim (http://www.aleviweb.com/forum/showthread.php?t=16282)

yusufçuk 08.08.2007 16:50

Sözlük: Hz. Ali'yi sevmek Alevilikse ben de Aleviyim

genellikle oy toplamak, aslında Alevilik inancını basite indirgemek, Alisiz Alevicilik savunucularına "bak işte o da seviyor" dedirtmek için kullanılan önerme...

bu önermeyi söyleyen kişiden aynı mantıkla "Hz. İsa'yi sevmek Hristiyanlıksa bende Hristiyanım" önermesini bekleyebiliriz...

şahımmerdan 08.08.2007 19:42

aleviliğin a'sından ya da "ali+evi"liğinden dahi haberi olmayanların kullandığı, ama kaale alınmadığı, özünde güzel sayılabilecek ama kesinlikle tek başına bir anlam ifade etmeyen,

dini-politik bir özdeyiş...

varyasyonlara ek olarak:

ateşi sevmek zerdüştlükse mecusiyim...

seni sevmek suçsa müebbetliğim...

darwinizim elenmekse ince hattap unu gibi evrimciyim...

AleviCankiz 16.11.2008 17:06

Daha dün cemevleri yiktirmaya calisan yobazin oy toplamak icin ettigi göz yasartici laflari, merak ederim kac kisi bu lafina kanmistir..

bade_aw 16.11.2008 17:22

Beekleyelİm GÖrelİm

evrensel-mesaj 16.11.2008 17:28

peki Aliyi sevmeyen alevimidir?

seyyah6 16.11.2008 19:05

Birde şu yönden bakalım. Sunni olupta Hz. Aliyi sevmeyen var mıdır.

evrensel-mesaj 16.11.2008 20:05

yoktur ama muaviyeyi de severler.

mucoban 16.11.2008 20:36

nasıl bişey bu ali sevgisi..
bilen bir arkadaş varsa yazsın.
belki bizde seviyoruzdur..

seyyah6 16.11.2008 22:30

Muaviyede islam halifesidir. Ayrıca vahiy katipliği yapmıştır.

kabaoguz 16.11.2008 23:11

Evrensel-Mesaj

Alıntı:

yoktur ama muaviyeyi de severler.
Bence görüşün yanlış. Hiçbir türk sünnisi Hz.Ali ve Muaviye karşılaştırmasında muaviyeyi tutmaz. Hz.Aliyi tutar. Aliden bahsedilirken hep Hz.Ali denir. Hz.Muaviye denildiğini tek tük gördüm. belki yüzde birdir. Ama arapları bilmiyorum. Hz.Aliyi sevmek alevilikse ben de aleviyim. Evet olumsuz baksanız bile bu durumda aleviyim. Yavuz Sultan Selim batı yerine doğuya yürümüş. O zaman biz de gerilemeye başlamışız. Geri kalmamızın sebebi araplaşmamız. Biz sünniler araplaşmışız. Bunu sünnilerin içinde söylesem on kişiden 2 veya üç kişi beni aforoz eder. Sünnilerin içinde kraldan çok kralcılar var. Peki alevilerin içinde yok mu? Onu da biraz sizler düşünün. Arapların iktidar savaşlarını neden sahipleniyoruz? Biz biriz. Onların kavgaları kendilerinde kalsın. Ben türkiyedeki alevilerle bu konuda kesinlikle kavga (belki burda kullandığım kavga kelimesi yanlış- başka bir kelime kullanmam lazım) etmem. Alevilerle bu konuda karşı karşıya gelmek istemem. Geri çekilirim. Araplar kendi aralarında kavga edebilir ama bu konu kendilerini ilgilendirir ve beni ilgilendirmez.

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 21:55.