Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu

Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu (http://www.aleviweb.com/forum/index.php)
-   Eğitim - Öğretim (http://www.aleviweb.com/forum/forumdisplay.php?f=95)
-   -   Öğretmenin suçu!!! (http://www.aleviweb.com/forum/showthread.php?t=33467)

kral çıplak 30.01.2009 19:01

Öğretmenin suçu!!!

Öğretmenin suçu!!!!

--------------------------------------------------------------------------------

2008 yılında üniversiteden diplomasını aldı,
branşı Türkçe öğretmenliği,
2008-2009 öğretim yılı başında son çare olarak ücretli öğretmenliği kabul edip, bir ilköğretim okulunda, 7 ve 8. sınıflara ders vermek üzere göreve başladı,
saat başı ücret alıyordu,
yani bir nevi köle İzaura,
maaşı yetmediği için ek ders istedi,
ve ısrarları sonucunda boş geçen müzik dersi kendisine verildi,
çünkü aynı zamanda amatör olarak müzik ile de ilgileniyordu,
çok heyecanlıydı,
hergün eve geldiğinde okulda öğrencileriyle yaşadıklarını anlatıyordu,
mesleğini seviyordu,
çocukları seviyordu,
çoğunlukla bir abla gibi davranıyordu,
acemiydi, o da öğrenecekti,
öğrencileri ve özellikle kız öğrenciler kendisini çok seviyordu,
teneffüslerde yanına gelip, " öğretmenim sizi bir kere öpebilirmiyim diyorlardı "

Alevi olduğunu ta en başta açık etmişti,
öğretmen arkadaşları da kendisini çok seviyorlardı, sınıfının başarı seviyesi de güzel di,
daha hiçbir çocuğa bir fiske bile vurmamıştı,
ve asla da vurmayacak tı.
onları hem sevecek hem eğitecekti,
sonunda karne günü geldi,
karneleri dağıttı,
sınıfın başarı ortalaması güzel di,
karneleri dağıttıktan sonra müdür bey kendisini odasına çagırdı,
ve, sömestir sonrası bu okulda çalışamayacağını söyledi,
gerekçesi,
öğrencilerine gösterdiği ilgiydi,
müdüre göre büyük yanlış yapmıştı ve düzeltilmesi imkansızdı.

Ve böylesi bir SUÇ????? nedeniyle işine son verildi,
pazartesi olup ilçe mili eğitime gittiğinde,
bu durumun onlarca da onaylandığını,
ve yerine yeni bir öğretmen atandığını öğrendi.

Bu öğretmenimiz Kral ÇIPLAK-ın kızı
yani babasının kızı.

mustazaf2121 30.01.2009 19:09

haksızlık kime yapılırsa yapılsın kimden gelirse gelsin karsı koymalıyız.bi alevi ki görevini iyi bi şekilde yerine getiriyorsa onun ekmeğiyle oynanması ne ile açıklanabilir ki???müdürü dinlemek isterdim doğrusu

diamore 01.02.2009 01:38

artik bunları aştığımızı düşünüyordum ama hala cahil insanlar ve örümcek kafalar yüzünden günümüzde hala bu olaylara tanık oluyoruz herşeyden önce bu ırkçılık mezhep ayırımcılığı ve karaktersizliktir siz bir öğretmen olucaksınız herşeyiniz dört dörtlük güzel olucak ama alevisiniz diye işinize son verilicek bir kere bunu yapanlar bunlara gözyumanlar ş.....tir insan olamazlar hangi hakla bir insanın hayatıyla ekmeğiyle oynarlarki yani alevi olunca insan olunmuyormu yanlış birşeymi alevi olmak insanlar özgürce ben aleviyim diyecekmi bu ülkede umarım bu gibi insanlar layık olduklarını bulurlar ve bunu yapanlara şunu demek istiyorum önce insan olun karakterli olun şerefli bir şekilde yaşayın ş.......ce değil

ayaz asuman 05.02.2009 15:12

Bende bunları aştığımızı düşünmek isterdim. Ama maalesef hala biz bunları yaşıyoruz. Alevi olduğumuzu hala saklıyoruz bunu yapmak zorunda bırakılıyoruz. Ne kadar okursak okuyalım adımız bir yerde ''iyidir ama alevidir'' diye geçiyor. Bu konuda şu an ki hükümeti değil, gelmiş geçmiş tüm hükümetleri sorumlu tutmalıyız.

kawa7608 07.02.2009 00:38

bu arkadaşımız malesef devletin getirdiği yanlış uygulamaların sonucu bu durumu yaşıyor ve bu durumu yaşayan benzer çok insan var.meb de yönetime atamada son yıllarda palitik yöntemler uygulanmış ve genelde tek zihniyetli ve iktidar taraflı geniş düşünce sahibi olamayan hakkı sadece kendileri için var bilen idareciler var.bunlar genç idealist öğretmenlerimizi yıpratmasın bu haksızlıklar geniş düşünceli öğrenciler yetiştirmemizi engellemesin.o okul olmazsa başkası olur bir ay veya bir yıl yeterki aydın öğretmenlerimiz bu zihniyetin sancılı fakat fedakar bir dönemle atlatılacağına inansın .

patth 07.02.2009 13:24

şu bi gerçekki,
artık ,devlete giremeyen öğretmenlerin hali genelde çok kötü..
aynı işi yapıp yarıım maaş alanlar vs vs..
heleki dersanelerde 500 ytl ye haftanın 6 günü öğretmenlik yapanlar..
devir kötü...ya devlete girebileceğin bir mesleği seçeeceksin,,,yada özel sektörde geçerliliği olan bir mesleği..eğitimini ona göre alacaksın...büyüklerin küçükleri bu manada yönlendirmesi gerek..
karal çıplağın kızı için üzgünüm..
artık her gün bu tür benzeri haksızlıklar görmektende sıkıldım..
yazıklar olsun diyorum..

alperen1903 07.02.2009 16:10

üzücü bir durum.ama maalesef böyle geri zekalı müdürümüz,amirimiz hala var. önemli olan devlet e hizmet,insanlığa hizmet olduğunu anlayamamış müdür olmuş bir zat
hayat dolu genç bir öğretmeni mesleğinin baharında işinden soğutup,yarı yolda bırakıyor.

yarın bu öğretmenimiz alevi-sünni ayrımı yaparsa yine çocuklarımız,çevremiz,milletimiz zarar görecek.

ama ben eminim bu öğretmenimiz tekrar göreve başladığında bu olayı unutup ayrım yapmadan liyakatli bir şekilde yeni nesiller yetiştirecek.

şimdiden iyi vazifeler.

_Hayat 07.02.2009 16:49

uzuldum kızınızın adına,goz gore gore haksızlıga ugruyoruz. işini hakkıyla yapanlar umarım emeklerinin karşılıgını alacak(bir gün),umuyorum .

kral çıplak 08.02.2009 14:33

SONUÇ;

Bu konuyu gündeme getiren ve aynı zamanda haksızlığa uğrayan öğretmen kızımızın babası olmam nedeniyle, gelinen son aşamayla ilgili bilgi vermek istiyorum.

6-Şubat tarihinde, öğretmenimiz bağlı olduğu ilçe milli eğitim müdürlüğüne
giderek iş aktinin fesh edilmesinin gerekçesini öğrenmek istediğini söyledi,
kendisine verilen resmi yanıt şu olmuş, " siz vekil öğretmendiniz, yerinize kadrolu öğretmen atandığı için, işinize son vermek zorunda kaldık "

İşte gelinen son nokta bu,
meselenin bu kısmı kendi içinde zaten tartışılmakta olan bir sorundur,
devletin öğretmenlik gibi kutsal bir mesleği ne hale getirdiğini, bundan başka hangi örnek daha iyi anlatabilir ki. Üstelik birde bu kızımızın direk olarak suçlandığı şey ise adeta evlere şenlik, tam bir trajedi, ne isteniyor? sevgi gösteren Laik öğretmen değil de, istenen eli sopalı kuran kursu hocası.

Meselenin diğer bir tarafıda şudur,
ben bu konuyu ilk yazdığım yazımda meselenin Alevilik kısmına hafifçe değinip
hiçbir yorum yapmadan geçmiştim, çünkü bu durumla ilgili yani Alevilik ile ilgili
karşı tarafın herhangi bir açık tavrı söz konusu olmadığı için, bende bu konuya özel olarak değinmedim ve sadece bir satır ile insanlarımızın dikkatine sundum,
bizler ülkemizin Alevilik gerçeğini çok iyi biliriz, hele hele böylesi bir ikdidar döneminde, ve hemde MEB. gibi bir kurumda çalışırken Alevi olduğunu açık etmenin insanın başına neler getirebileceğini bilmek için kahin olmaya gerek yoktur.

Yani sonuç şudur;
Her zaman ki gibi güçlü kazanmıştır,
dava kapanmıştır.

Saygılarımla

Sinan IŞIK

kral çıplak 12.02.2009 21:52

--------------------------------------------------------------------------------

Dip not;

Bu konuyu gündeme getiren kişi olarak, şu gerçeği sizlerle paylaşmak zorunda olduğumu söylemek istiyorum,

Bu çok garip bir duygu,
anlatmakta zor ama yinede bunu yapmaya çalışacağım,

istemeden yaşamak zorunda kaldığımız bu çok sevimsiz meseleyi,
en başta sizlerle paylaşmak zorundaydım, ikincisi ise bu paylaşımla birlikte
doğacak olan tepkileride hesaplamıştım, nasılki ilk duyduğumuzda ben ve eşim inanamayıp tepki gösterdiysek, ve nasılki bu tepkiyle birlikte şahsen ben " bu haksızlığı yapandan mutlaka hesap soracağım " dediysem, sizlere anlattığımda
sizlerden de aynı tepkiyi ve mutlaka hesap sorma isteğinin geleceğini bliyordum, bu da beni peşinen mutlu ediyordu.

Ve nihayetinde öyle oldu,
bazı dostlarımız benden daha kızgın ve hesap sorar olarak ortaya çıktılar, şunu yapalım, bunu yapalım, yeter artık dünyayı başlarına yıkalım dediler.

İşte bunlar çok unursal hareketlerdi ve benim bir insan ve Alevi olarak heyecan duymamam mükün değildi,
fakat gelişen olaylar istemeyerek te olsa beni sessiz bırakmak zorunda bıraktı,
çünkü karşı taraf hem güçlü ve birde elimizde bir belge, şahit yoktu, her şey onların işine yarayacak şekilde gelişti, bize sadece şifaen bilgi verildi hepsi bu,
yani aslında biz resmen yok idik, lafı söyleyen söylediğiyle kalmıştı ve resmi makamlarda gereğini yerine getirmişti, kimseye hesap vermek zorunda değildiler
geldiğimiz son nokta itibariyle, elimizde hesap sormamıza yarayacak en ufak bir belge, veya bir tek şahit olmadığı için, hepinizden önce ben pes ettim,
bazı çok duyarlı arkadaşlar çeşitli öneriler sunarken, ben bir önceki yazımın sonunda içim kan ağlayarak " Dava bitmiştir " demek zorunda kaldım.

Bizler bu olayda sadece yorumlar yaptık,
olayın iki ana konusu vardı,
birincisi öğretmenimizin işinden kovulmasına neden olarak, okul müdürü tarafından ortaya konan garip gerekçe, yani çocuklara fazla ilgi gösterilmesi,
ikincisi ise Alevilik meselesiydi,
farkına varmışsınızdır ben özellikle birinci mesele, yani aşırı ilgi üzerinde durmuştum, ve Alevilik konusunda karşı tarafın açık bir tavrı olmadığı için fazla birşey söylememiştim.
Bu siteyle birlikte 6 Alevi sitesinde yazan dostlarımızdan, hemen hemen tamamı, bu konuyu Aleviliğe bağlamışlardı, ve daha sonra bende düşüncemi açıklamıştım.

Biraz yukarıda da dediğim gibi elimizde bir dayanagımız olmadığı için, bu acı gerçeği içime gömerek, sizler değil ama ben yenilgiyi peşinen kabul ettim.

Şimdi ise bu yazıyı şu iki nedenden yazıyorum,
birincisi yukarıda açıklamaya çalıştığım durumlara bağlı olarak sizlerden affımı dilemek,

ikincisi ise;
ben kapatmaya çalışsam da aslında kendiliğinden devam eden bu meseledeki son ayrıntıyı bilgilerinize sunmayı bir mecburiyet bildim,
ve ayrıca bu sizin bir hakkınızın teslimi anlamını taşıyor, konu hakk olunca da benim bundan başka yapacak bir şeyim kalmıyor.

Hani biraz yukarıda da değinmiştim ya, sizler konuyla ilgili yorum yaparken iddialı bir şekilde,bu mesele mutlaka Alevilik-le ilgilidir, diğer konu saçma diyordunuz da, ben bile temkinli davranalımdiyordum ya,

İşte son gelişme şöyle;
Öğretmenimiz bu ayın 10-ununda okuldaki öğretmen arkadaşlarının daveti üzerine okula gitti,
orada öğrendiği şu,
bizim öğretmenin yerine gelen kadrolu değil,
sözleşmeli bir bayan öğretmenmiş,
özür konusundan gelmiş,
veeeee bu genç bayan TÜRBANLIYMIŞ,

Saygılarımla.

Kral ÇIPLAK

Sinan IŞIK

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:26.