Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04.06.2018, 13:36   #6
Yazar
cassiopaean
Üye

Bilgiler

Memleket: ORDU
Fikirler Tecrübe Puanı: 2
İtibar Puanı: 10
cassiopaean iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 2
2 Mesajına 2 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Raya Haq Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
(cassiopaean, peki, tüm bu başlıklarda (üst başlıklarda) kişinin (ki öyle biri varsa bilmiyoruz) hazret (hz.) eki alması da bir çelişki değil midir? Alinti)

Sayin cassiopaean, oncelikle foruma hosgeldiniz.

Toplum degerlerine Saygili olma adina verilen sifatlar, onlarin tarihte yaptiklari olumsuzluklari ortbas edemiyecegi gibi, sahip olmus olduklari gercek kimligi de sakliyamiyacaklaridir.

Hz. neden zikir edilmis veya edilmesinde bir sakinca varmidir, Elbette yok. Bize gore bunlarin boyle bir hitab seklini hak ediyorlarmi? Elbette degil.

Hazret ne anlama geliyor?

1.
dinsel olarak kutsal sayılan kimselerin adlarının başına getirilen san.
"Hazreti Ali’yi halife yapmak istemiyorlardı"
2.
teklifsiz (senlibenli) konuşmada
bir seslenme sözcüğü olarak kullanılır.
"Hazret, nereye böyle?"

Ingilizce`de

1. Excellency
olarak gecer, Bu sadece Din liderleri icin kullanilmiyordu, Kral ve Pahdisahlar icin de kullanilmis bir tabirdir. yucelestirmek anlamina gelir.

Insanlar icinde bulunduklari donemi goz onunde bulundurarak, Onlarin Yucelik varligini kabul ediyor, Onlari arastirma, Sorgulama ve Yargilama gibi bir ortam icinde olmalari halinde, Korku ogesinin icine kendisini atmis olur, Yani cehenneme gider...

Saygilarimla.
Sayın Raya Haq öncelikle foruma hoşbulduk.

benim hazret eki'yle başka bir geçmişim var. Muhammed başlığı kulanarak hazretsiz yazdığım bir yazıma sonradan bir moderasyon ekibi tarafından hazret ibaresi eklenmişti ona içerilenmiştim ve o hazreti ben yazmamıştım demiştim.. beki onunla kurulan paralelelikten bir gönderme olarak ürettim bunu o an.

saygılar

ama hiç bir insanın hazret eki almaması ya da her insanın eşit bir biçimde hazretlenmesi ve hazret eki alması ya da bunun saygısını/saygınlığını görmesi umuduyla

"din, bunalmış mahlukun iç çekişi, merhametsiz bir dünyanın ruhu aynı zamanda...kitlelerin (uyuşturucusudur/yaştıştırıcısıdır/uyutucusudur vb. gibi sanırım) afyonudur"

sanırım bu söz sevgili Karl Marx'a aiat
sanırım bu da..

"Dinsel sıkıntı hem gerçek sıkıntıların bir dışa vurumu hem de gerçek sıkıntılara karşı bir protestodur."

Konu cassiopaean tarafından (04.06.2018 Saat 20:22 ) değiştirilmiştir.
cassiopaean Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla