Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Toplumsal Konular > Din

Din Dini tartışmalar ve teoriler

Seçenekler Arama Stil
Alt 23.03.2009, 20:03   #331
Yazar
Caspian
Kıymalı Makarna

Caspian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: HATAY
Fikirler Tecrübe Puanı: 41
İtibar Puanı: 226
Caspian hakkında olumlu dusunceler mevcutCaspian hakkında olumlu dusunceler mevcutCaspian hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 90
118 Mesajına 177 Kere Teşekkür Edlidi

Bakın ben size arapçanın okunuşu , kuralı ile ilgili BİLGİleri sunuyorum siz bana kuranda nasıl geçmiş olabileceği ile ilgili OLASILIK sunuyorsunuz
Bahsettiğiniz ''mananın delilleri'' dediğiniz şey 3. şahsın yorumları ve yazılı olmayan kaynak
Peygamber söylemiş ,kaydedilmiş ,manası verilmiş falan
Ben ise bu kelimenin esas anlamının kanıtını yine kutsal kitaptan veriyorum
Alıntı:
"cuyub" kelimesidir ki "yaka" veya "göğüs" anlamına gelir. Çünkü aynı kelime "cuyub" bir başka ayette (28/32) Hz. Musa'nın "güğsüne/koynuna elini soktuğu" şeklinde geçer.
Onun bunun sözü bir delil olamaz olay kuransa onun üzerinden konuşuyoruz
Kaldıki kuranda bilime ve fenne önem veriyor deniliyor birkaç ayetide destekliyor elbet bunu
Hadi bütün bu delillerimi yoksaydınız bana bayanların başını örtmesinin sebebini söyleyebilir misiniz ? Mantıki sebebini ?
Lütfen sizde tahrik olunma falan demeyin , yeterince güldüm bugün

___________________İMZA___________________
Akllı olan KEMAL , cahil olan MAL ister

Hz.ALİ
Caspian Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.03.2009, 20:14   #332
Yazar
Gizli Özne
Üye

Gizli Özne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 36
İtibar Puanı: 57
Gizli Özne yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 0
6 Mesajına 9 Kere Teşekkür Edlidi

Siz kutsal kitaptan cevap veriyorsunuz ben farklı bir kaynaktan mı cevap veriyorum

Sorunuza cevap olaraksa aşağıdaki yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum...

Nur Sûresi'nin 30 ve 31. ayetlerindeki hitap tarzı, insan fıtratına dikkatimizi çekmektedir. İstenenler de 'Bakışlarını yere indirmeleri', 'süslerini (zinetlerini), el yüz hariç göstermemeleri', 'başörtülerini, baş-boyunlarını kapatacak biçimde koymaları' şeklinde yapılan bir sıralama önemlidir. Bakışların etkisizliği veya bakışların tekrarlanmaması, karşı cinsin süslerini göstermemesi ve örtünmesi ile bağlantılı olması gerekir.
Örtünme ile ilgili giysiler için, Ahzab 59'da Cilbab, Nur 31'de Hımar (humur) kavramları kullanılmaktadır. Ayrı kavramlar kullanılması bunların gördüğü fonksiyonlar açısından önemlidir. Bu kavramlardan Hımar'ın asıl fonksiyonu baş ve boynu örtmesidir.5.6.8 Her iki giysiden beklenen özellik ise Nur 31'de geçen kadının zinetlerini göstermemesidir. Dolayısıyla farklı coğrafyada, farklı toplumlarda farklı giysiler giyilebilir. Önemli olan örtünmeden arzu edilen, beklenen güvenlik kuşağını oluşturabilmesidir.

Gerek Ahzab 59, gerekse Nur 30-31 örtünme (cilbab ve hımarın kuşattığı anlamındaki bir örtünme) ile ilgili hitabın müminlere olması, bu anlamdaki örtüyü, müminin kimliğinin bir parçası haline getirir. Bu bağlamda tesettür mümin bir kadının sembolü olur.

Hitabın mümin diye yapılması, tesettürün bir iç değişim, kalbi bir dönüşümden sonra gerçekleştirilebileceği anlamına da gelir. Nitekim tesettüre ilişkin yukarıdaki ayetler, hicretten sonra gelmiştir. Toplumun imani değişimi; toplumun tutum, davranış, hal ve hareketlerine, örtünmesine ve ihtiyaçlarını tatmin şekline yansıyacaktır.

Gene bu bağlamda başörtüsü, mümin kadının Rabbi olan Allah'a bağlılığının ve itaatinin bir ifadesidir. Kutsal ve kutsallığa karşı duyulan saygının bir sembolüdür.

Hıristiyan kadınların kiliseye giderken başlarını örtmeleri, Allah'a karşı duyulan bir saygının ifadesi olsa gerekir. Keza ölümle ilgili olarak ölü sahiplerinin başlarını kapatmaları, yaratıcı olan Allah'ın affediciliğine, merhametine sığınma anlamında bir teslimiyetin göstergesidir. Demek ki çok farklı kültür ve inanç sistemlerinde örtü, Allah'a sığınmanın O'ndan af ve merhamet dilemenin bir işareti olarak kullanılmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta da; müslüman olmanın gerek şartını yerine getirenlerin, başörtüsü veya örtünme konusundaki eksikliklerinin onları İslam dairesi dışına çıkarmadığı gerçeğidir. Bunların İslami terminolojideki karşılığı kafir değil, günahkârdır. Öyleyse yapılması gereken bu kardeşlerimizi dışlamamak, bunları kucaklamaktır. Toplumu kamplaştırmak isteyenlerin arzusunun bunun tersi olduğu unutulmamalıdır. O açıdan böyle bir oyuna gelinmemelidir.

Müminin kimliği durumundaki kılık ve kıyafet, beşeri mantıkla bakılarak değiştirilemez, tanzim edilemez. Örtünmeyi Kur'an ve sünnetin tanımladığı bir çerçevenin dışına çekmeye çalışmak bu ülkeye sadece zaman ve imkan kaybettirir.

Gizli Özne Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.03.2009, 20:22   #333
Yazar
Caspian
Kıymalı Makarna

Bilgiler

Caspian hakkında olumlu dusunceler mevcutCaspian hakkında olumlu dusunceler mevcutCaspian hakkında olumlu dusunceler mevcut

Genel olarak önceki mesajınızla benzeşen şeyler kaynak farklı sanırım
Alıntı:
Müminin kimliği durumundaki kılık ve kıyafet, beşeri mantıkla bakılarak değiştirilemez, tanzim edilemez. Örtünmeyi Kur'an ve sünnetin tanımladığı bir çerçevenin dışına çekmeye çalışmak bu ülkeye sadece zaman ve imkan kaybettirir.
Bu parağraf size sorduğum sorunun cevabı niteliğinde ama bu cevap(!) insanın sorusuna , bazı şeyleri anlamasına destek değil köstek oluyor çünkü beşeri mantıkla değiştirilemez dendiğinde kadınları(Toplum içinde) aciz mahluk olarak gösteriyor
Ben bir erkek olmama rağmen kadının bu konuda kısıtlanmasını hoş görmem
Benim örneklerim kurandan değil mi demişsiniz
Değil
Laf oyununa getirilerek değiştirilmeye çalışıyor malum kelime
Ama sizin ağzınızdan da duymak isterim neden saç kapatılması gerektiğini

Hz.ALİ
Alt 24.03.2009, 00:20   #334
Yazar
Gizli Özne
Üye

Bilgiler

Benim kaynağım Kur'andır..Sorun sizin ayeti tefsir eden kaynağınızın algılama şeklidir...Siz de zaten ona göre cevap veriyorsunuz.

Dini bir vecibenin değiştirilmemesi hususu kadınları nasıl aciz bir mahlukat olarak gösterebilir ? Başörtüsü kadını kısıtlamaz,kadını sosyal hayattan soyutlamaz.

Laf oyunu yapmıyorum. Benim Kur'an'dan anladığım budur diyorum...Başörtüsünün neden örtülmesi gerektiğini de alıntıladığım yazıda anlattım bende ondan farklı düşünmüyorum.Saygılar

Alt 24.03.2009, 00:24   #335
Yazar
Caspian
Kıymalı Makarna

Bilgiler

Şimdi ben kurandaki birçok şeyi saçma bulurum ve inanmam bu benim şahsi görüşümdür
Ama ortadaki olayı kendi lehime sonuçlandırayım diyede saçma bir tefsir koymam ortaya
Hem tefsir eden ben değilim bir ilahiyatçı hemde adam müslüman , ateist olsa hadi neyse
Alıntı yaptığınız yazıda saçın neden gizlenmesi gerektiği yazmıyor yada ben göremedim .
Bunu sizin kurduğunuz cümlelerle işitmek isterim gerçekten bu konuda ısrarcıyım

Hz.ALİ
Alt 24.03.2009, 00:40   #336
Yazar
Gizli Özne
Üye

Bilgiler

Benim yazdığım ayetinde tefsircileri ilahiyatçı ne olacak şimdi
Neyse saygı ve sevgi çerçevesinde vermiş olduğunuz cevaplarınızdan ötürü teşekkür ederim...Başörtüsü hakkındaki görüşlerimi söyleyerek sizi keyiflendirmeyeceğim Saygılar...

Alt 24.03.2009, 01:09   #337
Yazar
Alevikiz83
Forumu İyi Bilen

Alevikiz83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 39
İtibar Puanı: 75
Alevikiz83 yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 505
127 Mesajına 214 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Gizli Özne Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli caspian konu hakkındaki görüşlerinize katılmıyorum...Sizin inandığınızın aksine inanmayı da ömrümün sonuna dek sürdüreceğim;zira benim Kur'an'dan anladığım manâ böyle bir emirin var olması yönündedir...

Sayın Alevikiz83;

Sizin için türban nedir ? Bu sorunun cevabını bilmiyorum;fakat insanların inancı doğrultusunda kullandığı başörtüyü günümüzde en felaket bir simge olarak görülen "Türbanla" aynı kefeye koymamanızı tavsiye ederim...Anadolu annelerimizin,kadınlarımızın kullandığı türban değildir.Türban Fransız literatüründen gelmiş olup bizim İslam kültüründeki başörtüsüyle bir alâkası yoktur...
Ve yobazlık kılık,kıyafetle değil;beyinlerdeki çağdışı fikirlerle olur.Size tarihin tozlu sayfalarını aralamanızı tavsiye ederim.Bakın bakalım hangi başörtülü kadınlar hangi başarılara imza atmış...

Son olarak ise Atatürkçülük=başörtüsü karşıtlığı değildir.

"Atatürk Türk kadınının toplumsal yaşama aktif biçimde katılımını sağlamaya çalışırken kılık kıyafet meselesini bu yolda asla ve asla engel teşkil edecek bir husus olarak görmüyor, bilakis kadınımızın dini kurallara uygun bir şekilde giyinmesinin de ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışıyor. Şimdilerde ise görülüyor ki, dininin gereği mucibince başörtüsü takan bir kız talebesi sırf bu nedenle okullara alınmıyor. "

Benim Anneannemde evelden basina atki gibi veya yazma örtüyordu. Buna lafim yok. Ama konu türban veya carsafa gelirse karsiyim diyorum. Hem biz burda türbani tartisiyoruz. Baska birseyi degil.
Bi insan genelde giyimiyle anlasilir. ben buna inaniyorum. Tamam bazi insanlari taniyorumki türban giyer ama modern gibi görünür, düsünce olarak. Ama o insanin gercekten icine girersen anlarsinki yobazdir. Sana distan nekadarda moderin göstersede.
Atatürke gelince, o yobazliga karsiydi. Zaten öyle düsündügü icin onu seviyorum. Yani bence gercekten bi aydin insan türban takmaz. Bu benim fikrim.
Sunuda söylemek isterimki, herkesin inanci kendisine, ben sevmiyorum, sen sevebilirsin. Türban yada carsafa giyinmis birisini görsem bilene isinamiyorum. Buna engel olamiyorum.
Belkide özel hayatimda evelden Türban takipta, moderinlik taslayan insanlara güvenipte sonrada darbe yedigimizdende olabilir . Onun icin sevmiyorum ve sevmeyecegimde . Hepside benden uzak dursunlar ve yollari acik olsun.

Ya Allah, Ya Muhammed, Ya Ali

[SIGPIC][/SIGPIC]

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan!!!

Sevilmek istiyorsak, önce sevmeyi ögrenmeliyiz.
Alevikiz83 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alevikiz83 Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil