Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Toplumsal Konular > Eğitim - Öğretim

Eğitim - Öğretim Okulumuz, sınavlarımız, eğitim sistemimiz... Eğitim ve öğretim konuları forumu.

Seçenekler Arama Stil
Alt 17.11.2007, 14:35   #1
Yazar
sevecenbaba2005
BARIŞ İÇİN SAVAŞANLAR!...

sevecenbaba2005 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: AMASYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 92
İtibar Puanı: 959
sevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 3.450
1.115 Mesajına 2.082 Kere Teşekkür Edlidi

Kalp Kürtçe Seçmeli Ders Oluyor!..(İŞE GİRMEK İÇİN EN AZ İYİ DERECEDE İNGİLİZCE İSTENİYOR)

Kürtçe seçmeli ders oluyor

Fransızca ve İngilizce gibi seçmeli olarak okutulacak Kürtçe'ye 'serbestlik' yolu göründü.

17.11.2007 12:18

Fransızca ve İngilizce gibi seçmeli olarak okutulacak Kürtçe'ye 'serbestlik' yolu göründü

AKP’nin anayasa taslağında okullarda seçmeli ders olarak Kürtçe’ye olanak tanınıyor. Dengir Mir Fırat, bazı okullarda İngilizce, Fransızca eğitim verildiğini, zaten fiilen bunun uygulandığını söyledi.

AKP, güneydoğu sorununa ‘Sivil anayasa’ ile açılım getirmeye hazırlanıyor. Anayasa değişikliği paketinde Kürtçe eğitime kapı aralanırken, Türklük tanımı da ırk ve din ayrımı olmaksızın vatandaşlık esasına bağlanıyor. Parti kapatmak zorlaştırılıyor.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Fırat, pakette Türkçe dışındaki dillerde eğitim ve öğretime olanak tanıyan düzenlemenin yer aldığını doğrulayarak, “Kürtçe bu kapsama girer mi, girer herhalde bakmak lazım” dedi. AKP Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu da hazırladıkları pakette siyasi parti kapatmanın zorlaştırıldığını belirterek, “Önce ihtar verilmesi esası getirilecek” dedi.

AKP’nin aralık ayı ortalarında açıklamayı planladığı anayasa paketinde yer alan bazı yenilikler şöyle:

İNGİLİZCE, FRANSIZCA GİBİ

Mevcut anayasaya göre; “Türkçe’den başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez.” Paketteki versiyonu şöyle: “Eğitim ve öğretim dili Türkçe’dir. Türkçe’den başka dillerde eğitim ve öğretim yapılması ile ilgili esaslar, demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olarak kanunla düzenlenir.” Dengir Fırat, bazı üniversitelerde, liselerde yabancı dilde eğitim yapıldığına işaret ederek, “Biz bu düzenleme ile fiili durumu anayasal hale getireceğiz. Şu anda zaten anayasa hükmü tatbik edilmiyor” dedi.

KÜRTÇE TERCÜMAN

Kürtçe tercüman isteme hakkı anayasal güvenceye girecek. Buna göre mahkemede kullanılan dili anlayamayan bir kişi bedelsiz olarak tercüman isteyebilecek.

VATANDAŞLIK TANIMI

Pakette “Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese, din ve ırk farkı gözetilmeksizin Türk denir” hükmü getirilecek.

PARTİ KAPATMAK ZOR

Parti program ve tüzüğünün bölünmez bütünlüğe ve laikliğe aykırı olması halinde, Anayasa Mahkemesi’ne doğrudan dava açmak yerine, öncelikle partilere ihtar esası getirilecek.

AKP, KUZEY KORE PARTİSİ DEĞİL

Abant Platformu’nca Kocaeli Kartepe Green Park Otel’de düzenlenen ‘’Yeni Bir Anayasa’’ konulu toplantı, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun başkanlığındaki ikinci oturumla devam etti.

Yeni Anayasa taslağını hazırlayan Bilim Kurulu Başkanı Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergun Özbudun yaptığı konuşmada, taslak hazırlama görevini Başbakan Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine kabul ettiklerini hatırlattı. Özbudun, ‘’AK Parti Kuzey Kore’nin değil, bu memleketin partisi. Anayasa yapımı sürecinde öncü rol oynaması gereken bir parti’’ dedi.

Akşam

--------------------------------- * * * * * ---------------------------------

Alıntıdır.

Kaynak : Haberturk

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

İş bulmak için Türkçe bile geçmiyor!...

___________________İMZA___________________

Sayfamı Ziyaret Eden Konuklarım!... Hoşgeldiniz!... Merhaba!...

Sabır, saygı, sevgi, ille de hoşgörü ve forum kuralları çerçevesinde tartışma ve paylaşıma katılırım. Bu nedenle karşımdaki kişi veya kişilerden de aynı hususlara uymalarını beklerim.

Milletin, vatanın bütünlüğü, cumhuriyet, bayrak, sancak, Mustafa Kemal Atatürk'ü, Atatürk'ün ilke ve devrimlerin, savaşlarda kaybettiğimiz ve kazandığımız değerlerin ölünceye kadar daima bekçisi ve koruyucusuyum.

Yaşamak insanın en büyük doğal hakkıdır. Bu hakkı yok etme çabasında olan (başta PKK. / KADEK Terör örgütü olmak üzere; dünyadaki bütün terör örgütlerini, yandaşlarını, yataklık yapanları, gizli veya alenen destek verenleri, eğiten, yetiştiren ve kullananları, sömürgeci, yayılmacı ve emperyalist) güçleri şiddetle, nefretle kınıyorum.

İmzam = KAD (Hakkında Gerek Duyduğum Açıklamalarım!..)

sevecenbaba2005 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
sevecenbaba2005 Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 17.11.2007, 14:48   #2
Yazar
Deli_Nefes
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Memleket: ADANA
Fikirler Tecrübe Puanı: 87
İtibar Puanı: 1385
Deli_Nefes görkemli bir forum yaşantısı varDeli_Nefes görkemli bir forum yaşantısı varDeli_Nefes görkemli bir forum yaşantısı varDeli_Nefes görkemli bir forum yaşantısı varDeli_Nefes görkemli bir forum yaşantısı varDeli_Nefes görkemli bir forum yaşantısı varDeli_Nefes görkemli bir forum yaşantısı varDeli_Nefes görkemli bir forum yaşantısı varDeli_Nefes görkemli bir forum yaşantısı varDeli_Nefes görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 2.801
1.433 Mesajına 2.546 Kere Teşekkür Edlidi

hayırlı ugurlu olması dilegiyle...

Deli_Nefes Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 17.11.2007, 19:35   #3
Yazar
Sioux35
Forumla Bütünleşmiş

Sioux35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Sioux35 - İCQ üzeri Mesaj gönder Sioux35 - MSN üzeri Mesaj gönder

Fikirler Tecrübe Puanı: 56
İtibar Puanı: 166
Sioux35 hakkında olumlu dusunceler mevcutSioux35 hakkında olumlu dusunceler mevcut
Sioux35 - İCQ üzeri Mesaj gönder Sioux35 - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 131
293 Mesajına 535 Kere Teşekkür Edlidi

Biji Türkçe!

Şu Dünyayı Tanrı Yarattıysa
Onun Yerinde Olmak İstemem Doğrusu.
Çünkü,Dünyanın Sefaleti Yüreğimi Parçalar..

Aşkın Ligi Olmaz!
İnadına Göztepe!
Göz Göz
14.04.2007
Sioux35 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Sioux35 Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 17.11.2007, 19:52   #4
Yazar
mertalikumcu
Forumla Bütünleşmiş

mertalikumcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: MALATYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 96
İtibar Puanı: 1347
mertalikumcu görkemli bir forum yaşantısı varmertalikumcu görkemli bir forum yaşantısı varmertalikumcu görkemli bir forum yaşantısı varmertalikumcu görkemli bir forum yaşantısı varmertalikumcu görkemli bir forum yaşantısı varmertalikumcu görkemli bir forum yaşantısı varmertalikumcu görkemli bir forum yaşantısı varmertalikumcu görkemli bir forum yaşantısı varmertalikumcu görkemli bir forum yaşantısı varmertalikumcu görkemli bir forum yaşantısı var
mertalikumcu - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 1.813
1.169 Mesajına 2.350 Kere Teşekkür Edlidi

dil bir kültürdür. ölen her dile yazıktır. her ölen dil bizim ayıbımızdır. yazık kürtçede ölmesin

BEYHUDEYE AKIL VEREN BEYHUDE KAMİL OLAN KENDİN BOŞA YORARMI

ÇOBAN OLSAM DAĞ BAŞINDA SULTAN OLSAM BİN YAŞINDA NASIL? NERDE? KAÇ YAŞINDA? BİR GÜN YALAN OLACAĞIM
mertalikumcu Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
mertalikumcu Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 18.11.2007, 02:37   #5
Yazar
LADYinRED
Panta rei

Bilgiler

Memleket: KAHRAMANMARAŞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 48
İtibar Puanı: 381
LADYinRED gercekten iyi biriLADYinRED gercekten iyi biriLADYinRED gercekten iyi biriLADYinRED gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 197
97 Mesajına 139 Kere Teşekkür Edlidi

Ne mutlu Turkum diye.

Konu LADYinRED tarafından (18.11.2007 Saat 02:41 ) değiştirilmiştir.
LADYinRED Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
LADYinRED Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 18.11.2007, 11:39   #6
Yazar
mertalikumcu
Forumla Bütünleşmiş

mertalikumcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: MALATYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 96
İtibar Puanı: 1347
mertalikumcu görkemli bir forum yaşantısı varmertalikumcu görkemli bir forum yaşantısı varmertalikumcu görkemli bir forum yaşantısı varmertalikumcu görkemli bir forum yaşantısı varmertalikumcu görkemli bir forum yaşantısı varmertalikumcu görkemli bir forum yaşantısı varmertalikumcu görkemli bir forum yaşantısı varmertalikumcu görkemli bir forum yaşantısı varmertalikumcu görkemli bir forum yaşantısı varmertalikumcu görkemli bir forum yaşantısı var
mertalikumcu - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 1.813
1.169 Mesajına 2.350 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Gulbeste Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ne mutlu Turkum diye.
konumuzla alakasını anlamadım.
ben türküm ve ne mutluki bana başka insanlarıda benim gibi insan olarak görebiliyorum. ırkınla değil önce düşüncelerinle mutlu ol. uluönder bu sözü ırkçılık adına değil mazlumdan yana olan barışçı olan insanları seven türkler için söylemiştir.

BEYHUDEYE AKIL VEREN BEYHUDE KAMİL OLAN KENDİN BOŞA YORARMI

ÇOBAN OLSAM DAĞ BAŞINDA SULTAN OLSAM BİN YAŞINDA NASIL? NERDE? KAÇ YAŞINDA? BİR GÜN YALAN OLACAĞIM
mertalikumcu Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
mertalikumcu Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Alt 18.11.2007, 21:04   #7
Yazar
Aw Munzur
Forumla Bütünleşmiş

Aw Munzur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Snake Champion! Basketball Champion!
Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 77
İtibar Puanı: 1114
Aw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 2.240
747 Mesajına 1.528 Kere Teşekkür Edlidi

Türkiye'nin bu açılımları hiç korkmadan çekinmeden gerçekleştirmesi lazım bunların yanında daha birçok ilerlemeler sağlanabilir..Örnegin Çeşitli dil ve lehçelerde özel kanallarada yayın yapılması hususunda yetkiler izinler verilebilinir..

Sonuç itibariyle Devletin her konuyla iligili çeşitli ilgili kurumları var..Nasıl dil egitimiyle ilgii prosedürden Milli Eğitim Bakanlığı sorumlu olacaksa yayınlarla ilgili denetim sahibide RÜTÜK olacaktır...

Devlet denetimi olmak kaydıyla herçeşit özgürlükçü açılımlara Türkiyemizin ihtiyacı vardır..Türkiye adete Sivil özgürlükçü bir ANAYASA'ya aç bir durumda, halkın bu konuyla ilgili taleplerine Hükümet kayıtsız kalmamalıdır...

Konu Aw Munzur tarafından (18.11.2007 Saat 23:02 ) değiştirilmiştir.
Aw Munzur Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Aw Munzur Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 18.11.2007, 21:23   #8
Yazar
LADYinRED
Panta rei

Bilgiler

Memleket: KAHRAMANMARAŞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 48
İtibar Puanı: 381
LADYinRED gercekten iyi biriLADYinRED gercekten iyi biriLADYinRED gercekten iyi biriLADYinRED gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 197
97 Mesajına 139 Kere Teşekkür Edlidi

"konumuzla alakasını anlamadım.
ben türküm ve ne mutluki bana başka insanlarıda benim gibi insan olarak görebiliyorum. ırkınla değil önce düşüncelerinle mutlu ol. uluönder bu sözü ırkçılık adına değil mazlumdan yana olan barışçı olan insanları seven türkler için söylemiştir"

Ben irkcilik olsun diye demedim ki. Kurtcenin secmeli dil yapilmasindan dolayi Turk oldugumla gurur duydum sadece.

LADYinRED Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
LADYinRED Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 20.11.2007, 18:19   #9
Yazar
Rojin
Forumu İyi Bilen

Rojin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: -48
Rojin hakkında olumsuz fikirler mevcut

Ettiği Teşekkür: 117
93 Mesajına 129 Kere Teşekkür Edlidi

kürtçe'nin seçmeli ders olması(eğer tabi olursa)güzel olur.neden kendiülkemizin bir parçası olan kürtlere bu kadar uzakmışız gibi davranıyoruz.ulusların kendi kaderini tayin etme hakları vardır.aynı kendi dillerini yaşatmak,okutmak,öğretmek istedikleri gibi...ben şahsım adına yapılan her milliyetçiliğe karşıyımdır ama olan bir milleti ve onun kültürünü yok sayma lüksüne sahip değiliz!

Rojin Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Rojin Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 20.11.2007, 19:23   #10
Yazar
sibele
Forumla Bütünleşmiş

sibele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 72
İtibar Puanı: 1400
sibele görkemli bir forum yaşantısı varsibele görkemli bir forum yaşantısı varsibele görkemli bir forum yaşantısı varsibele görkemli bir forum yaşantısı varsibele görkemli bir forum yaşantısı varsibele görkemli bir forum yaşantısı varsibele görkemli bir forum yaşantısı varsibele görkemli bir forum yaşantısı varsibele görkemli bir forum yaşantısı varsibele görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 3.053
1.015 Mesajına 2.149 Kere Teşekkür Edlidi

bu habere sevindim.gerek türkiyede gerekse dünyada bütün diller,dinler ve ırklar mutlak suretle tanınmalıdır.insanların etnik kökenlerini,kültürlerini tanımak bizi zenginleştirir.yani hiç bir kayıp yaşamayız bilakis güçleniriz.T.C.sınırlarında yaşayan herkes türk vatandaşıdır ve kimlikleri tanınmalıdır.karşı olduğumuz şey insanların kimliklerini bulması değil sadece siddet ve terör olmalıdır.

sibele Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil