Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Genel

Alevilik Genel Alevilik üzerine genel tartışmalar, eleştiriler, sorunlar

Seçenekler Arama Stil
Alt 14.02.2016, 13:00   #1
Yazar
nahuzur
Yeni Üye

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 10
nahuzur iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 1
2 Mesajına 3 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Alevi-Sünni Evliliği Dertleşme

Merhaba
İnsanın etrafında konuşacak dertleşecek kimsesi olmayınca böyle sanal ortamda içini döküyor. Çok uzatmadan konuya gireyim. Amacım dertleşmek birazda sizlere sitem etmek. isim memleket vermek istemiyorum tanıdık çıkar diye.

ben doğu karadenizli muhafazakar bir ailenin oğluyum. askerde ve sonrasında biraz okuyup siyasi kimliğim oturduktan sonra inancımı kaybettim. ailem namaz oruç tutmadığımı bilsede inançsız olduğumu bilmiyorlar. 7 sene önce alevi bir kızla severek evlendim. o da benim gibi dinle pek işi yoktu çok güzel anlaşıyorduk. evlenirken hep bize sorup akıl veriyorlardı 'bu evlilik olmaz, çocuklar ne olacak'... bizde her seferde üstüne basa basa 'biz bunları aştık' diyorduk.

Gel gelelim 7 senelik evliliğimizde ne oldu. 6 yaşında kızım 1 yaşında oğlum var. annem besmele çekmeyi öğretiyor diye kavgalar ederken bugün çocuklarım annesiyle anneannelerinin çalıştığı dergaha ' ben orayı çok seviyorum' diyerek gittiler. öncedende bir defa gitmişler fotoğrafları facebookda paylaşıp benim ailemin şimşeklerini üzerime çekmişlerdi. muhtemelen bugünde aynısı olacak.

artık eşimin ve çocuklarımın anne tarafına gitmesini içten içe istemiyorum ki eşimde bunun farkında.

ben inançsız bir hayat sürmeye çalışırken yavaş yavaş çocuklarım annesi ve ailesinin kültür ve inançlarını almaya başladılar. çünkü şartlar buna çok uygun. ve böyle oldukça ben ne kadar büyük bir yanlış yapıp aleviyle evlendiğimi anlıyorum. hemde bu şekilde muhafazakar bir ailem varken ve ben inançsız iken bir aleviyle evlenmenin ne kadar erkek açısından kötü olduğunu tadarak.

ne yapmam gerektiğini, nasıl tavır takınacağımı, kime oturup içimi döküp ağlayacağımı şaşırdım.

eşimin ailesiyle konuşurken başörtülülere, namaz kılanlara, camiye gidenlere yobaz demeleri ama kendilerininde batıl inançlarını, oruç tutarken banyo bile yapmamalarını, ya hızırdan medet bulup rakı masasında rakı içmeyenlere yobaz demelerini ne kadar daha kaldırabilirim bilmiyorum...

çok üzgünüm ama alevilerin arasına girdikten sonra artık bende kendi kültürümden başka hiç bir kültürdeki insana sıcaklık duymamaya başladım. artık çoğunluğu alevi olan arkadaşlarımın, benimle aynı ideolojide olanların daha evime misafir olarak gelmelerini istemez duruma geldim.

...

nahuzur Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 14.02.2016, 20:00   #2
Yazar
hidayetdogan
Forumu İyi Bilen

hidayetdogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS

Fikirler Tecrübe Puanı: 52
İtibar Puanı: 420
hidayetdogan gercekten iyi birihidayetdogan gercekten iyi birihidayetdogan gercekten iyi birihidayetdogan gercekten iyi birihidayetdogan gercekten iyi biri
hidayetdogan - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 125
103 Mesajına 213 Kere Teşekkür Edlidi

Sadece esiniz ile bu durumu paylasmanizda ve sonuc alamazsaniz bir de evlilik danismanlarina muracaat etmenizde fayda var. Burada belki de sizin kafanizi karistiracagiz. Ama inancsiz biri olarak bende dindar bir nesil yetistirecegiz diye yola cikanlarin nasil pisikopat bir nesil yetistigine hepimiz sahidiz. Bazi seyleri gormezden gelip hic degil ise aydin bir insan olga ihtimallerini goz onune alip, belki de muhafazakar islamci olmayacaklari yonunde kendinizi avutabilir be sakinlesebilirsiniz. Bu nacizhane onerim.

Saglicakla kalin

___________________İMZA___________________
Gurbet elde baş yastığa gelende acep nice olur garibim
hidayetdogan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
hidayetdogan Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
haziran_AW (14.02.2016)
Alt 14.02.2016, 21:38   #3
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

haziran_AW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!
Tournaments Won: 1

Memleket: AMASYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 94
İtibar Puanı: 1415
haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var
haziran_AW - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 3.577
1.695 Mesajına 3.780 Kere Teşekkür Edlidi

sayın nahuzur,
ben meseleye şöyle bakıyorum.mesela çocuklarınız sizinkilerin yanına gidip gelse onları ilerde işıdçi olarak görme ihtimaliniz olabilirdi.ama eşinizin ailesinin yanına gidip gelmelerinden en fazla sizin gibi bir inançsız doğar.hangisi sizi rahatsız eder.

sizinkilerin temelini atacağı bir öğreti onları gerçek anlamda yobazlığa itebilir.kızınızı hu çekme ayinlerinde beynini şıhına emanet etmiş,aklı ve mantıktan yoksun kalmış halde bulmanız muhtemelken,çocuklarınız eşinizin ailesinin yanında sadece sorgulayan,bilim ve mantık yolundan ayrılmayan bireyler olarak yetişebilirler.

yedi senedir evli olduğunuzu söylüyorsunuz.öğrene öğrene bir tek alevilerin oruç tutarken yıkanmadığını mı öğrendiniz.alevilik sizin için kısaca bu mudur.-ki bu ifadenizde doğru değil zaten.aleviler temiz insanlardır,oruç tutmaları banyo yapmalarına engel olmaz.inancımızda bu tür hurafeler yoktur.varsayalım bölgesel bir yaklaşım tarzı olsun.alevilik gelişebilir,biat yoktur.akıl ve mantık neyi doğru kabul ediyorsa bahsettiğiniz yaklaşımdan dönmek sizin elinizdedir.kimse sizi oruçluyken banyo yaptınız diye ayıplamaz.

siz elinize kalem kağıt alında doğru yanlış tablosu yapın bence.çocuklarınız için yapın bunu.alevi kültürü ile yetişen çocuklarınız yarın kendinden farklı düşünenleri yakmazlar,kafalarını kesmezler veya kızınız 12 yaşında evlendirilmez.çocuklarınız hayatlarının hiç bir döneminde inançlarını reklam olarak kullanmazlar.inançlarından rant elde etmeye çalışmazlar.eşinizin ailesinden uzaklaşacağınıza sizde onlarla beraber daha çok yaklaşın.dünyaya bakışınız değişecektir.

buyrun daha çok dertleşelim.kendinizi yalnız hissetmeyin.kapımız her zaman açık.

zaman her zaman haklı çıkarmıştır beni.dile kolay 10 yıl oldu bu imzayı atalı.

yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar(korkmadım)

nokta kadar menfaat için,virgül gibi eğilme(eğilmedim)

http://hizliresim.com/Po3PZ6][img]http://i.hizliresim.com/Po3PZ6.png

haziran_AW Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 16.02.2016, 09:57   #4
Yazar
nahuzur
Yeni Üye

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 10
nahuzur iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 1
2 Mesajına 3 Kere Teşekkür Edlidi

Cevaplarınız için teşekkürler ama ben buraya alevilik sünnilik tartışması yaratmaya yada inançları aşağılamak için konu açmadım.

İlk yorumu yazan arkadaşın dediği gibi aile danışmanına gitmek istesemde eşim benim psikoloğa gitmemi istiyor.

Ayrıca ne kadarda inançsız olsam kara cahilliği aydınlık sananlar varsa cevabımı vermektende çekinmem. Benim ailem yada sunni çevrem yada tanıdığım muhafazakarların hiçbirri huuu çekmiyor. Farklı inançları tu kaka ilan edip kendi yozlaşmışlıklarınızı görmeden, bilgi sahibi olmaddan, kulaktan fermanlarla aydın olunmaz.

Benim açımdan oturup kalkıp namaz kılanlar neyse, ali deyip cem yapanlarda aynı. Kimse kusura bakmasın

nahuzur Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
nahuzur Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
1959 (19.02.2016)
Alt 16.02.2016, 11:22   #5
Yazar
hidayetdogan
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

hidayetdogan gercekten iyi birihidayetdogan gercekten iyi birihidayetdogan gercekten iyi birihidayetdogan gercekten iyi birihidayetdogan gercekten iyi biri

Bu yobazliga da sahidim. Haklisiniz muhafazakarligin her turlusunu zararli buluyorum. Ben o dediginiz icerideki yobazlarimizi zaten bazi konularda dahada tehlikeli muhafazakarlik seklinde yorumluyorum cunku ayni zamanda ayrim yapan biri varsa aslinda bazi durumlarda bizden kaynakli.

Dedigim gibi. Bir danisman yada en azindan adim atan taraf olmak acisindan psikolog yardimi almanizda fayda olabilir. Umarim me sekilde olursa olsun yuvaniz ayakta kalir. Bence devam edin mucadeleye

Alt 19.02.2016, 23:52   #6
Yazar
1959
Forum Katılımcısı

Bilgiler

Memleket: AFYON
Fikirler Tecrübe Puanı: 17
İtibar Puanı: 299
1959 sevilen bir üye1959 sevilen bir üye1959 sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 99
66 Mesajına 96 Kere Teşekkür Edlidi

Ben yıllardır içinizdeyim ayrım yaptığınızın farkında bile değilsiniz,doğal Alevi refleksi haline gelmiş,ayrımcılık,dışarıdan her sünniyi aynı dar gerici kategoriye sokma...kendini beğenme..
Tartıştığınız kişi,sizin gruptan değilse,dünyanın en doğru tezinide savunsa görmezden gelme...

Dost gerçek ve acı söyler..

1959 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
1959 Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
aris (20.02.2016)
Alt 20.02.2016, 10:38   #7
Yazar
hidayetdogan
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Bye

Alıntı:
1959 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben yıllardır içinizdeyim ayrım yaptığınızın farkında bile değilsiniz,doğal Alevi refleksi haline gelmiş,ayrımcılık,dışarıdan her sünniyi aynı dar gerici kategoriye sokma...kendini beğenme..
Tartıştığınız kişi,sizin gruptan değilse,dünyanın en doğru tezinide savunsa görmezden gelme...

Dikkat edin orada dedigim bazi durumlarda. Islamiyette olan "genellikle" durumu bizde yok. Gelip bu baslik altinda bile derdiniz alevilige camur atma durumu seziyorum ve by dost aci soyleme durumu falan degil. Once siz oz elestriye kendi bulundugunuz ortamdan baslayin. Isid, el kaide, musluman kardesler, turkiye de bulunan hizmet hareketi, adnan oktar vs vs.

Alt 20.02.2016, 18:59   #8
Yazar
SahtePeygamber
Forum Katılımcısı

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
İtibar Puanı: 238
SahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcutSahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcutSahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 51
65 Mesajına 89 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
nahuzur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Benim açımdan oturup kalkıp namaz kılanlar neyse, ali deyip cem yapanlarda aynı. Kimse kusura bakmasın
Ben Peygamber Tatli soz

Burda sorunun sen oldugunu gormuyormusun!

Ataistim diyorsun sonrada esinin ve cocuklarinin Alevi yerlerine gitmesine kizip, neden camiye gitmiyor diye elestiriyorsun!

Ataist bir insan baskalarinin ozgurlugune ve secimine saygi duyan bir insandir.

Sen sunni bir ataistsin. Sunni ataistler bile sunniligi savunurlar. Senin haniminin ve cocuklarinin cem evlerine gitmesine kizmanin ardinda sunnilik inancinin agir basmasindandir!

Sunnilik basli basina bir terorr dinidir. Sunniligi elestiremek her Alevinin gorevidir. Tarihini kanla yazan, insanlik dusmani olmakla beraber, gelisime engel olan bir zihniyeti neden koruyacaksin.

Bu inanc sistemi en kisa zamanda yok edilmelidir. Islam alevilikte ozdesmeli hayat bulmalidir.

Aksi taktirde hanimina ve cocuklarina ofkelenip sunnilige megillenirsen hem kendine hemde cocuklarina kotu bir hayat geride birakirsin!

Aklin varsa alevi olur temizlenirsin!

SahtePeygamber Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.02.2016, 19:10   #9
Yazar
SahtePeygamber
Forum Katılımcısı

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
İtibar Puanı: 238
SahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcutSahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcutSahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 51
65 Mesajına 89 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
1959 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Malesef diyorum

Sunnin aydini olmaz! Kaynaklari ortadadir. Eger bir sunni kalkip recim cezasina inanmiyorsa, dinden doneni oldurmuyorsa, kafirleri bulduklari yerde oldurmuyorsa, namaz kilmayanlara kafir demiyorsa bu saydiklarim gibi degilse o zaman onlarin ben sunniyim demeleri sacmaliktan baska birsey degildir.

Kimse kendisini kandirmasin diyorum.

Boyle bir insan sunniligi savunmasi bile sacmaliktir! Inanmadigi sunniligi savunmak avanakliktir.

Bugun sunnilige en uygun insan modeli ISID militanlaridir.

Sunuda eklmekte yarar vardir her sunni ISID olma yolundadir.

SahtePeygamber Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.02.2016, 01:47   #10
Yazar
1959
Forum Katılımcısı

Bilgiler

Memleket: AFYON
İtibar Puanı: 299
1959 sevilen bir üye1959 sevilen bir üye1959 sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 99
66 Mesajına 96 Kere Teşekkür Edlidi

Al mesela tezimin isbatlarından biri sahte peygamber...
Sünni aydın olmazmış...

1959 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
1959 Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
nahuzur (21.02.2016)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil