Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > İnsan/Yaşam > İnsanları Tanıyalım > Dünyadan Devrimci Şahsiyetler

Dünyadan Devrimci Şahsiyetler Dünyayı değiştirmiş, yaptıklarıyla, icraatlarıyla dünya tarihine adını yazdırmış önemli devrimci ve önemli şahsiyetler.

Seçenekler Arama Stil
Alt 31.12.2008, 01:51   #1
Yazar
AleviCankiz
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 48
İtibar Puanı: 430
AleviCankiz gercekten iyi biriAleviCankiz gercekten iyi biriAleviCankiz gercekten iyi biriAleviCankiz gercekten iyi biriAleviCankiz gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 768
351 Mesajına 794 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Behiç Aşçı

Behiç Asci olum orucuna böyle basladi:

Alıntı:
"yarin 5 nisan dünya avukatlar günü ve ben av. behiç aşci tecritin kalkmasi için ölüm orucuna başliyorum.

yarın 5 nisan dünya avukatlar günü. bugün birçok yerde törenler yapılacak. hamasi nutuklar atılacak. ancak bu nutuklar ülkemiz gerçeklerini örtemeyecek. ülkemiz hapishanelerinde, dışarıda, hayatın her alanında siyasi iktidarın uyguladığı tecrit ve sansürü hepimiz yaşıyoruz.

tecrit saldırısının temel hedefi hapishanelerdir. 19 aralık 2000 yılındaki hayata dönüş operasyonu ile açılan f tipi hapishaneler tecritin en yoğun yaşandığı yerler olmuştur. bu hapishanelerdeki tecrite karşı başlatılan ölüm orucu eyleminde bugüne kadar 121 insan öldü, toprağa verildi. ancak siyasi iktidarlar tecriti çözme konusunda adım atmadıkları gibi var olan tecriti daha da ağırlaştırdılar.

siyasi iktidar 121 ölüm gerçeğini sansür ile örtmeye çalıştı. açıktır ki daha da insanlar ölmeye devam edecekler. bu nedenle ben av. behiç aşci, insan olmanın, devrimci avukat olmanın zorunlu sonucu olarak kendi özgür iradem ve tercihimle ölüm orucuna başlıyorum. talebim hapishanelerde uygulanan tecrit politikalarına son verilmesi ve bunun için yetkililerin tutuklu ve hükümlü temsilcileri ile görüşmesi ve anlaşmasıdır.

avukat olmam nedeniyle ölüm orucuna başlama tarihi olarak 5 nisan 2006 tarihini belirledim. evet, bir avukat ölüm orucuna başlıyor. bakalım barolar, adalet bakanlığı 5 nisan dünya avukatlar gününü nasıl kutlayacaklar?

ölüm orucu eylemine başlamam nedeniyle 5 nisan 2006 günü ölüm orucu eylemini yapacağım aşağıda adresi belirtilen evde, saat 13.00’de yapacağım basın açıklamasına sizleri davet ediyorum.

av. behiç aşci

tarihi : 05 nisan 2006 çarşamba
saat : 13.00
yeri : abide-i hürriyet cad. pay apt. no:133-135 kat:4 daire:9 şişli/istanbul"
Olum orucunun 8ci gununde alttaki yaziyi yazdi:

"hep mektuplarımızın sonuna yazdık hoşçakalınlarımızı.
başa aldık bu kez. çünkü bu mektubumuzu elveda ile noktalayacağız.
evet, biz gidiyoruz, siz hoşçakalın.
hoşça kal anam, yarim, hoşça kal kardeşim, arkadaşım,
hoşçakalın dostlarımız, hoşçakalın geride bıraktıklarımız.
hoşçakalın dağlar, ovalar, sokaklar,
hoşçakalın deniz, gökyüzü, sen de hoşça kal kağıt kalem.
yaşam yolunun yeni ufuklarına yelken açıyoruz.
devrim yolumuzun yeni bir engebesini aşıyoruz. gidiyoruz, belki bir daha hiç dönmeyeceğiz.
her kilometre taşında birimiz düşecek.
nihai zafere daha yakın mesafeleri göstereceğiz. sizleri hep sevdik, terk etmek istemedik.
bizi bu yola koyan, size olan sevdamızdır....
hoşçakalın, ölümü bekletmeyeceğiz.
hoşçakalın işçiler, köylüler memurlar.
hoşçakalın öğrenciler, esnaflar, hoşçakalın tüm halkımız.
vatanımızı satanlara bir ders daha vereceğiz.
sizler için öleceğiz. ölümü bekletmeyeceğiz.
isterseniz yumun gözlerinizi, tıkayın kulaklarınızı...
isterseniz duyun izleyin bizi. seyredin hücre hücre eriyişimizi...
anlatın çocuklara masallarda, yıldızlar arasında, yıldızlar gibi kayışımızı...
ama önce hoşçakalın.
belki son vedaya vakit kalmaz. belki vedalaşmak dar vakitlere sığmaz.
biz gidiyoruz.
bu bizden size son veda
elveda..."

ve 294 gun sonra..

Türk Tabipleri Birliği: İstediğimiz adım atıldı. Behiç Aşçı ve diğer arkadaşlar ölüm orucuna son verebilir dedi; Aşçı SON VERDİ

Behic Asci gibi duyarli, onurlu insan gibi insanlara ihtiyacimiz var bizim, olum orucuna son verdigi icin ve tekrar aramiza dondugu icin cok mutluyum...

Konu AleviCankiz tarafından (31.12.2008 Saat 01:53 ) değiştirilmiştir.
AleviCankiz Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
AleviCankiz Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:

Etiketler
behic

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil