Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Üyelerin Mekanı > Üyelerimizin Makaleleri

Üyelerimizin Makaleleri Üyelerimizin Alevilik, Siyaset ve Yaşam konusundaki makaleleri, denemeleri, edebi yazıları. Lütfen sadece KENDİ yazılarımızı paylaşalım ve MAKALE tarzında olmasına dikkat edelim.

Seçenekler Arama Stil
Alt 13.06.2008, 15:58   #1
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1607
Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 2.035
2.262 Mesajına 7.329 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Show Tv Bizi Eversene

Bir kaç gün önce; gündüz gözüne televizyon izlemem icap etti. Tamam tamam. Biliyorum. Ama yine de yazmadan geçemeyeceğim. Ben hayatımda böyle zulüm görmedim arkadaş. Hani hep konuşulur, tartışılır. Kadın programları, gündüz programları, falan programları, filan programları. Yani "gündüz kuşağı" dediğimiz hadisenin sıkıntılı bir hadise olduğunu biliyoruz. Ama onlarca kanal var. Hiçbirinde de bir çizgi film dahi olmaz mı yahu?

Yani gündüz eve gitseniz, internetiniz kesilse, bir şeyler olsa, yani o kutunun düğmesine bastığınız anda bu zulümle karşılaşmak mecburiyetinde misiniz?

Sanırım evet. Neyse geçelim bu kısmı. Zaten bilinen mevzu. Bir televizyonu açtım mecburen. Yaşlı bir amca geldi. 70 civarı var. "İyi, eğlenceli olur." diye düşündüm. Amca "45-55 yaşları çocuksuz bir eş arıyorum." dedi. Gülümsedim tabi ki. "Amca da işini biliyor ha." diye geçirdim içinden ama ben hala programın formatını çözmeye çalışıyorum.

Efendim gündüz kuşağını takip etmeyen bir kardeşiniz olarak, piyasaya tamamen "Fransız" kalmışım. Amca meğer, tam olarak söylediği şey için oradaymış. Yani evlenmek için. Çıktığı programda da sürekli bir takım kişiler çıkıyor; "Adım şu. Mesleğim şu. Falan yaşındayım. Şöylemesine bir eş arıyorum." deyip deyip kulise geçiyorlar. Sonra da kendilerine "talip" bir kişinin telefon etmesini bekliyorlar.

Bilim gelişiyor. Dünya gelişiyor. E tabi bizim memleket de gelişiyor. Eskiden "doğrudan satış" programları vardı. Televizyonda satılacak ürünü izlerdiniz, sonra da telefon edip alırdınız hoşunuza giderse. Genelde televizyonda görüp hayran olduğunuz ürün evinize geldiğinde bir işe yaramaz, 10 gün hevesle kullanılır, 11. gün bir köşeye atılırdı.

"Doğrudan satış" tekniği de gelişmiş efendim. Bir üst seviyeye geçmişiz. "Sıra dışı" örnekler falan da değil ha bunlar. Abartmıyorum. Kanalları gezdim. En az dört-beş televizyonda bu formatta programlar vardı. Hatta bir tanesinde gelin anası ile damat anası "başlık parası" pazarlığı bile yapıyorlardı. Tam hatırlamıyorum ama hatırladığım kadarıyla başlık parası dediğimiz hadise kanunlarımıza göre suç. Ama tabi "serbest piyasa" efendim.

Saklambaç vardı yıllar önce, aşk satmaya başladık. Kadının Sesi çıktı, dert satmaya başladık. Film Gibi geldi; umut satmaya başladık. Şu günlerde satılana ne denir bilmiyorum. Ama satmadığımız bir o kalmıştı gibime geliyor. Ama bizim serbest mi serbest piyasamız, satacak bir şeyler daha bulur bir üst aşamaya da geçer. Çünkü satışta sınır yoktur değerli arkadaşlar. Piyasa arza ve talebe doyup fiyat dengesi kurulunca, ki yanlış hatırlamıyorsam buna İktisat'ta "tam doymuş piyasa" deniyor, artık o piyasadan verim gelmez. Satacak, daha önce satılmamış yeni şeyler bulmak, arz etmek lazım ki; millet dalmadan, piyasa doymadan pazarın kaymağını yiyiverelim. Aşkı sattık, derdi sattık, umudu sattık. Maşallah şimdi millete karı da buluyoruz (buluyoruz diyelim biz, hayır işi ne de olsa). Yarına Allah kerim.

* * *

Bir mevzu daha takıdı kafama televizyon izlerken. Efendim bir ara saat başı olmuş, zulüme ara verelim diye bir haber bülteni açtım. Yahu izledim izledim, kafama tek şey takıldı. Bir haber bülteni, programına Başbakan'ı konuk eden Hülya Avşar için "kanaat önderi" dedi ya. Yok yok! O da bir şey değil. Daha bir sürü kanaat önderi saydı. Tuğba Özay, Pınar Aylin ve Tuğba Ekinci. Bu Tuğba Ekinci, şu askerlere hitap eden şarkımtırak tını eşliğinde çektiği klipte kameralara kaba etini sallayan hanım ablamız oluyor. Kendisine "kanaat önderi" dediler yahu. Ya ben "kanaat önderi" nedir bilmiyorum; ya da o haber bültenini hazırlayan arkadaşların "kanaat" deyiminin ne olduğundan haberleri yok. Kanaat kafayla ilgilidir güzel kardeşim. Kaba etini kamera karşısında sallayarak "kanaat önderi" olunmaz. Kafa diyorum bak, kaba et değil! Yani orayla ilgili değil kanaat, diğer tarafla ilgili. Şey etmesi lazım diyorum yani. Aman neyse...

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

___________________İMZA___________________

Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...
Ceyhun Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Ceyhun Kullanıcısına bu mesajı için 6 üye teşekkür etti:
Alt 13.06.2008, 16:18   #2
Yazar
'Serhan'
Deli Kadir

'Serhan' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS

Fikirler Tecrübe Puanı: 117
İtibar Puanı: 2014
'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip
'Serhan' - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 3.149
1.926 Mesajına 4.343 Kere Teşekkür Edlidi

sevgili ceyhun ben sana dedim girelim şu arkadaşlık sitesi işine ama sen dinlemedin beni halbuki bir çok üyede hazırdı işte kanıtı aşşağıda

bak mahkemelik olmuşsun para arıyorsun şimdi o sıkıntında olmazdı

Daha gün o gün değil, derlenip dürülmesin bayraklar.
Dinleyin, duyduğunuz çakalların ulumasıdır.
Safları sıklaştırın çocuklar,
bu kavga faşizme karşı, bu kavga hürriyet kavgasıdır.

Nazım Hikmet Ran 1962

'Serhan' Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
'Serhan' Kullanıcısına bu mesajı için 5 üye teşekkür etti:
Alt 13.06.2008, 16:27   #3
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1607
Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 2.035
2.262 Mesajına 7.329 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Serhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili ceyhun ben sana dedim girelim şu arkadaşlık sitesi işine ama sen dinlemedin beni halbuki bir çok üyede hazırdı işte kanıtı aşşağıda

bak mahkemelik olmuşsun para arıyorsun şimdi o sıkıntında olmazdı

Abi dalacaktım ama o piyasa "doymuş" durumda.

Bak:

.

Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...

Konu Ceyhun tarafından (13.06.2008 Saat 18:11 ) değiştirilmiştir.
Ceyhun Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Ceyhun Kullanıcısına bu mesajı için 5 üye teşekkür etti:
Alt 14.06.2008, 02:33   #4
Yazar
'Serhan'
Deli Kadir

'Serhan' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS

Fikirler Tecrübe Puanı: 117
İtibar Puanı: 2014
'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip'Serhan' itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip
'Serhan' - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 3.149
1.926 Mesajına 4.343 Kere Teşekkür Edlidi

geç kalmışız

Daha gün o gün değil, derlenip dürülmesin bayraklar.
Dinleyin, duyduğunuz çakalların ulumasıdır.
Safları sıklaştırın çocuklar,
bu kavga faşizme karşı, bu kavga hürriyet kavgasıdır.

Nazım Hikmet Ran 1962

'Serhan' Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
'Serhan' Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Alt 30.10.2008, 16:45   #5
Yazar
DersiMVataN
Forumu İyi Bilen

DersiMVataN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 49
İtibar Puanı: 61
DersiMVataN yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 64
125 Mesajına 235 Kere Teşekkür Edlidi

O Piyasayada Girmeyin Kalsın

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]katkılarınızı Bekliyoruz

Şerefsiz ve Yalancıi Hükümet!
("Hukmato Zurekero Beşseref")
Seyit Rıza
1938
Erzincan Valiliği Önündeki halka Hitaben ..

AW GÖRÜNTÜLÜ BAĞLAMA DERSLERİ BAŞLASINMI ? EĞER İSTİYORSANIZ BAĞLAMA BOLUMUNDEN İSTEKLERİNİZİ İLETİN 5 KİŞİYE ULAŞMASI HALİNDE BAŞLAYACAK CANLAR
DersiMVataN Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil