Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Üyelerin Mekanı > Üyelerimizin Makaleleri

Üyelerimizin Makaleleri Üyelerimizin Alevilik, Siyaset ve Yaşam konusundaki makaleleri, denemeleri, edebi yazıları. Lütfen sadece KENDİ yazılarımızı paylaşalım ve MAKALE tarzında olmasına dikkat edelim.

Seçenekler Arama Stil
Alt 19.04.2015, 01:54   #1
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

**Yorum** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS

Fikirler Tecrübe Puanı: 155
İtibar Puanı: 2395
**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip
**Yorum** - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 4.652
3.466 Mesajına 6.741 Kere Teşekkür Edlidi

Post Solcular ve Aleviler HDP'ye Oy Vermemeli

HDP ye Aleviler oy verir/vermez ile ilgili bir çok yazı yazıldı. Onlarca yazar ve arkadaşımızın çeşitli yazıları ve düşünceleri bir şekilde dile getirildi. Hdp ye Alevilerin oy vereceğini savunan ve bu yazıları yazan ve dile getiren bazı yazarları da beğenmeyip, yazarın faşist olup ta böyle söylemlerde bulunduğunu ifade eden görüşleri hep beraber gördük ve okuduk. Benim yazdığım bu yazıyı okuyup bana da faşisttir veya devletçidir veya satılmıştır vb.. yaftası yapıştıranlar olacaktır. Yinede bu yazıda kendi öz düşüncelerim ile benim açımdan Alevilerin hatta bir adım ileri giderek Solcuların neden HDP ye oy vermeyeceğini yada vermemesi gerektiğini dilimin döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

Yıllarca CHP tarafından oy deposu olarak görünen ve Cumhuriyetçi, Laik, Atatürk'çü argümanları ile uyutulan Alevilerin, sadece seçim zamanları hatırlanıp daha sonra rafa kaldırılmalarını iyi biliyorum. Alevilerin net taleplerinin dahi hiçbir zaman dile getirilmediği CHP safları, sadece bazı değerlerin arkasına saklanarak oyları almayı başardı. Alevilerin bir kesimi hala bu derin uykudan uyanmış değildir. HDP ise belirli bir Alevi kesiminden küçük bir oy aldığından, yeni dönemde daha güçlü bir şekilde meclise yerleşebilmek ve daha çok söz hakkı elde edebilmek adına yeni hamleler gerçekleştirdi. CHP nin muhalefeti dahi doğru düzgün yapamayışı ve Alevilerin umduklarını bulamayışını kendi lehlerine çevirmeyi düşündüler. Alevilerin taleplerinin bazılarını açık bir şekilde dile getirmeleri aslında başlangıç olarak takdir edilebilecek bir davranıştır. Fakat sadece talepleri dile getirmekle oy alınamıyor, bu taleplerin gerçekleşebileceğinin inancını aşılaması gerekir. HDP geçmişte yaptığı akıl tutulmalarını temize çıkarmadan bu ülkede Solcu ve Alevilerden oy almak için çok bekleyecektir.

Dilerseniz hemen aklıma gelen birkaç anekdotu anlatayım arkadaşlar;

“Osman Öcalan 2012 de verdiği bir röportaj da “PKK içerisindeki solcu ve Alevi kesim, ittifak halinde mevcut hükümete karşıdır. Solcu ve Alevi PKK’lılar, AKP’yi başarısız kılmak için baştan beri savaşı dayatıyor. Biz dağlardayken bu kesimi etkisiz kılmıştık. “
Örgütü Aleviler & Solcu lar ve biz olarak iki gruba ayıran Osman Öcalan, Bu durumda Solcu değildir. Nedir? Kendi tabiri budur ben yaftalamıyorum. Kendilerinin hükümete karşı olmadığını fakat Sol ve Alevi kadroların kendilerine engel olduğunu ve savaşı onların zorlamasıyla yaptıklarını açıkça dile getirmektedir. Biz onları durdurduk demektedir. Başka söze gerek kalmadan Solcu ve Alevi olarak kendi adıma elde var bir…

“Yine verdiği bir demeçte ise Şemdin Sakık, “Türkiye Kürtleri de ancak ve ancak Türk solunun ve bu solun gölgesinde yetişen sözde Kürt solunun etkisinden kurtuldukça önünü görebilecektir” demiştir.”

Şemdin Sakık’ın bu ifadesinden Solculuk ile alakası olmadığı ve Sol düşüncenin tasfiyesi ile Kürt hareketinin önünün açılacağını söylediğini anlıyoruz. Yani egemen rejimin kölesi olma yolunda olduklarını ve örgüt içerisindeki Sol kesimden epey rahatsız olduklarını dile getiriyor. Rejime mesaj veriyor aslında, biz değil onlar yapıyor. Bunu da hatırladıktan sonra bir solcu olarak elde var iki… Bu iki ismin örgüt ile alakalarının olmadığı yada dışlandığı söylenecektir. O zaman başka örnekler de verelim.

Birazda hareketin önemli isimlerinden Leyla Zana hakkında yazalım; Başbakana sempatisi ve verdiği destek ile bilinen Zana’dan birkaç demeç hatırlayalım;
Kürt sorunu ile alakalı bir konuşmasında Başbakan Tayyip Erdoğan için, “Ben onun bu işi çözeceğine inanıyorum. Buna dair umudumu da, inancımı da asla yitirmedim. Yitirmek de istemiyorum” ifadesini kullanarak egemen güçlere teslim olduğunu resmen dile getirmiştir.

“Bir kere Başbakan’ın çözüme ilişkin önemli çıkışları var. Bu da üç noktada yoğunlaşıyor. Birincisi Kürt halkının haklarının verilmesine dair onda bir iradenin bulunabileceği, ikincisi AB temelinde Batı ile entegrasyon sürecinin hızlandırılmasının soruna olumlu katkısının olabileceği, üçüncüsü de Osmanlı’dan sonra inançlı kesimin baskı altında tutulmasının, haklarının verilmemesinin ne anlama geldiğini çok iyi bilen bir Tayyip Erdoğan’ın mağdurun halinden anlayan, psikolojisiyle bölgedeki taleplere de paralel bakış açısına sahip olabileceği beklentisi ve bir barış projesi olduğuna inancımdan dolayı Erdoğanı destekliyorum. “

Tayyip Erdoğana övgüler yağdırıyor ve birincisi diyerek başlıyor. Kürt halkına hakların verilmesine dair Erdoğan'dan başka bir irade görmüyorum diyor. Kürt halkının haklarının alınabilmesinin tek yolunun Erdoğan olduğu kanaatinde ve dikkat edelim kullandığı Kürt halkı ibaresi resmen salt Milliyetçi duruşunu göstermektedir. Devamında Avrupa birliğine entegre olma hayalinden bahsediyor. Devamında dindar kesime yönelik duygularını dile getiriyor. Vermeye çalıştığı sinyal “sizdeniz” “Alevi de değiliz Solcuda değiliz” Elinden gelse Solcuların kanını içebilecek biri hakkında böyle güzel düşünceler beslemesi Sol adına derin kaygı yaratmaktadır.

Hemen ardından yine o dönemlerde Öcalan’ın kardeşi Leyla Zana ile aynı şekilde düşündüğünü ve Erdoğanı desteklediğini bildirmiştir.

Şimdi ben bu elemanlara Solcu değiller dediğim zaman birileri çıkıp bana kızacak biliyorum ama ben demeden kendileri diyorlar arkadaşlar ben boş yere bunları uydurmuyorum. İsterseniz Solcu olmadıklarını kendi ağızlarından dinleyelim;

Leyla Zana’ya tepki gösteren, Aysel Tuğluk olmuştu hatırlarsınız.

Şemdin Sakık Zana ve Tuğluk’u tanıyan ve bilen biri olarak bazı değerlendirmelerde bulunmuştu;
“Zana Kürt milliyetçisi, Tuğluk milliyetsizdir. Zana muhafazakar, Tuğluk devrimcidir. Zana Sünni, Tuğluk Alevidir. Zana din duyarlı, Tuğluk ateisttir. Zana sağcı, Tuğluk solcudur. “

Buyrun istenmeyen ve örgütün içerisinden tasfiye edilmesinden söz edilenler kimlermiş? Örgüt tabanında yeşeren ve hiç bitmeden beslenen kin ve nefret bizzat Solcular ve Aleviler adınadır. Hatta tasfiye konusunda rejime sesleniş dahi aleni olarak meydandadır. “Biz sizdeniz onlar değil”

Yine Şemdin Sakık bir röportajında, o zamanlar Esad’a destek veren PKK’yı da eleştirmiş ve “PKK’nın Esed’in sosyalist Baas’ına destek vermesi solcu, bir parça da Alevi dayanışmasıdır. PKK’nın savaş yanlısı yöneticileri çoğunlukla solcudurlar” demiştir.

Bu söyleme bakınca PKK içersinde devlet dışılığı ve devlet ile kol kola olmayı istemeyen ve egemen rejime direnen yine Aleviler ve Sol görüşlülerdir. Bu grubun dışında kalan diğerleri ise iktidardan yana, statüko sevdalısı ve celadına aşık olan kesimdir. Bu durumda bir Alevi'den veya Solcudan oy beklemek akıl tutulmasıdır.

Bitmedi devam edeceğim;
2013 Nevroz kutlamalarında Diyarbakırda Öcalan’dan mektup geldiği duyuruldu, mektupta Öcalan İslam bayrağı altında ortak yaşam ve İslam kardeşliğinden bahsediyordu.

(Daha sonra Selahattin Demirtaş ta bu kavramlarla ilgili bir konuşma ile Öcalana destek verdi. )

Hemen ardından Öcalan, İslam kardeşliğinden sonra İslam konferansı çağrısı ile gündeme geldi.

Öcalan’ın çağırıcılığını yaptığı 2014 de Diyarbakır da yapılan, Demokratik İslam Kongresi’ni hatırlayalım. Kongreye katılanlar kimler di?
HDP grup başkan vekili İdris Baluken
Diyarbakır B.Ş. Belediye Başkanı Gülten Kışanak
Mardin B.Ş. Belediye Başkanı Ahmet Türk
Şeyh Said’in torunu Kasım Fırat
Yurt içi ve dışından bir çok din adamı

Kongreye katılan Rojova temsilcilerinden Nureddin Şakir yaptığı konuşmada ne demişti;
“Önder Apo’nun çağrısıyla başlayan bu kongrenin anlamı büyüktür.”

İslam kongresine çağrı yapan ve mesaj gönderen Abdullah Öcalan ne demişti.

Mümin kardeşlerim diye başlayan mesajında Öcalan,

Bazı çevreler bizim hareketimizi Ateist, Komünist, Materyalist gibi batılı kavramlarla tanımlıyorlar. Bu çevrelere kavram kölesi demek uygun düşer diyor ve devam ediyor. Öcalan, İslam’ın en adil, özgür ve demokratik geleneğini temsil ettiğimize en ufak bir şüphem yoktur. Allah’ın birliğine davetle birlikte, güvende olmanızı diliyor ve kongreyi selamlıyorum. Diyerek İslam şemsiyesi altında toparlanmayı ön gören mesajına son veriyor.

Öcalan'ın Komünizm den dolayısı ile Sosyalizm den bir adım ileri gidersek Sol düşünceden keza Alevi lerden ne derece rahatsız olduğu çok açık değilmi arkadaşlar..
Açıkça görülüyor ki Alevi ve Sol düşünce düşmanlığı örgütün ve partinin her kademesinde devam etmektedir. Bu gelenekler ve söylemleri içerisinde yaşattığı aşikar olan HDP ye Alevi ve Solcuların oy vermesi kanımca mümkün görünmemektedir. Alevi toplumundan adaylar gösterilmesi de bu işi kurtaramayacaktır, Alevi örgütlülüğünü milletvekilliği için kullanmaya çalışanlar da zamanı geldiğinde büyük bir hata ettiklerini algılayacaklardır. Alevi toplumu ırkçılıktan her zaman uzak durmuştur, HDP ırkçı tavrını her zaman dile getirmiştir. Irkçılık konusnda en belirgin örnek ise bana göre KÖH diye adlandırdıkları ve açılımını "Kürt Özgürlük Hareketi" olarak yaptıkları hareketdir yani salt Kürt kimliği üzerinden yürütülen bir harekettir. Sadece Kürt kimliğinin ön plana çıkarılması ırkçılık değilmidir? Deneyimlerimizden bildiğimiz gibi Alevi partisi sadece bir ütopyadır, keza HDP de ırkçı yaklaşımından sıyrılmadığı sürece aynı durumdadır.

Teşekkür ederim.

___________________İMZA___________________
Oy Vermek Bir Şeyleri Değiştirseydi Yasaklanırdı!

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
**Yorum** Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
**Yorum** Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
ali-haydar (12.06.2015), Amistofes (26.05.2015), Ferhat Güneyli (19.04.2015)
Alt 20.04.2015, 23:10   #2
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

Bilgiler

**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip

İlave olarak,

''Cumhurbaşkanı Gül, 'ya çözülecek ya çözülecek' diyor. Çiller de ya bitecek ya bitecek' diyordu. Çiller bunu imha için söylüyordu. Cumhurbaşkanı Gül'ün öyle değil.'' (Öcalan)

''Demokratik siyasetin gereği olarak cesur olmak gerekiyor. Çözümü istemeyenler Erdoğan ve Gül'ün gitmesini isteyenlerdir'' (Öcalan)

''Gezi'de Erdoğanı ben kurtardım'' (Öcalan).

''İlk defa Cumhuriyetin demokratikleştirilmesi süreciyle karşı karşıyayız. Türkiye'yi demokratikleştirmek gerekiyor. Türkiye'yi demokratikleştirmek için tarihi bir zemin var. Bunu değerlendirmek gerekiyor.” (Öcalan)

**Yorum** Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
Amistofes (26.05.2015)
Alt 11.05.2015, 21:10   #3
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

Bilgiler

Yine ilave olarak;

"Aleviler ve Solcular Başbağlar Katliamı ile Yüzleşmeli" diyen, Emevi Islamcı-Kürtçü Hüda Kaya'nın aday gösterilmesi...

HDP yöneticileri ve yayın organları, Başbağlar'ın Jitem tarafından yapıldığını söylemekte iken, Alevileri ve Solcuları bu olay ile özdeş tutup, Alevileri hedef gösteren bu gerici zihniyeti aday etmesi ve ardından Aleviler için tek çare gibi sunulması, Alevileri celladına aşık etme çalışmasıdır.

Aleviler'in yüzü ak ve paktır, katliamlarla yüzleşmesi gereken varsa bu gerici zihniyetin ağababaları ve onların bozuk sistemleridir., bu oyunlara gelmeyeceğiz.

Amistofes (26.05.2015)
Alt 11.05.2015, 21:22   #4
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

haziran_AW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!
Tournaments Won: 1

Memleket: AMASYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 93
İtibar Puanı: 1415
haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var
haziran_AW - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 3.577
1.695 Mesajına 3.780 Kere Teşekkür Edlidi

tek temel sorun gerici zihniyet değildir.bölücü zihniyete de aynı mesafede yaklaşmak lazım.bence de sence.ama tek farkla ;aleviler gerici ve bölücü zihniyete pirim vermezler.bu yüzden hdp yi desteklemezler.

zaman her zaman haklı çıkarmıştır beni.dile kolay 10 yıl oldu bu imzayı atalı.

yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar(korkmadım)

nokta kadar menfaat için,virgül gibi eğilme(eğilmedim)

http://hizliresim.com/Po3PZ6][img]http://i.hizliresim.com/Po3PZ6.png

haziran_AW Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
haziran_AW Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
asena (13.06.2015), VatanSever (12.05.2015)
Alt 17.05.2015, 19:04   #5
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

Bilgiler

'' Eski Gerilla Lideri HDP' den Aday ''
'' Eski Dev-Yol liderlerinden ... ....... HDP' den aday ''
'' Eski Dev-Sol' cu CHP' den aday ''
'' Eski Grup Yorum elemanı CHP' den aday ''

Makyavelizm böyle birşeydir ; amaç için herşey mübahtır !

Eskiye rağbet olsaydı , bit pazarına nur yağardı ...

Amistofes (26.05.2015)
Alt 18.05.2015, 17:46   #6
Yazar
gencalevi
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: KAYSERİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: -98
gencalevi pek olumlu bakılan bir üye değil

Ettiği Teşekkür: 132
56 Mesajına 74 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
haziran_AW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
tek temel sorun gerici zihniyet değildir.bölücü zihniyete de aynı mesafede yaklaşmak lazım.bence de sence.ama tek farkla ;aleviler gerici ve bölücü zihniyete pirim vermezler.bu yüzden hdp yi desteklemezler.
irkciliga karsi irkcilik diyorsun demene gerek yok sen tepeden tirnaga kadar irkcisin bilmeyen ve duymayan yok senin düsündügün aksine aleviler hdpye daha cok oy verecekler senin gibilerinin demesiyle asla olmaz
bircok alevi dernekleri hdpyi destekliyoruz diye delegasyon yayinladilar özellikle avrupadaki alevi dernekleri senin düsündükleri cürütecek senin söyledigine bakilirsa hdpye oy verenler gerici ve bölücü ona bakarsan senin gibiler sözde alevi mhp ye oy veriyorsun gocunan varmi yok alevilerin hdp ye oy vermesinden niye gocunuyorsun ki

gencalevi Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 22.05.2015, 19:27   #7
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

Bilgiler

**Yorum** Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Amistofes (26.05.2015), slistre (27.05.2015)
Alt 26.05.2015, 10:56   #8
Yazar
Amistofes
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 68
İtibar Puanı: 639
Amistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 5.807
1.202 Mesajına 2.257 Kere Teşekkür Edlidi

Çok renklilik çoğulculuk Anadolu hemojen toplumu eski uygarlıkları dıllerı kadına yaklaşımı Eşit Özgürlükçü emeğe saygın her türlü inkarlara karşın yurdun birbirine saygılı KARDEŞ. olarak şu anda ki mevcut siyasal oluşumda ve bölgenin karmaşıklığına tek Öncü örnek teşkil edecek niteliklere sahip HDp dir.
Bu yüzden Alevi inancı ve ona mensup toplum tıpkı kendi yolunda ki " yol bir sürek binbir" Erkan'ın belirlediği betimlemeler gibi inanırlarına sorumlulukları ile Halkların demokrat partisine fırsat vermeli diye düşünüyorum nacizane ,bu benim Yılların verdiği öngörü tecrübesi bilinci ıle olusan birikimimdir.

Her Aydın ve emeği kendine ilke edinen ideolojik sol sahibine bu oluşuma katılmaması mümkün değildir !

Şayet tüm sol kökenli Aydın yazar sanatçı akademilerin Alevi örgütlerin büyük çoğunluğu mevcut siyasal durumda Hdp desteklemeleri kadar doğal bir durum yoktur.

Kan akıtılmasının durdurulması Savaşların durdurulmasını isteniyorsa bunu yapabilecek tek çatı örgütü Hdp dir, ezber bozandır Halkların ayağa kalkışının yapılan zulümatı dur demektir!

Fox tv deki mülakatı izlemeniz yeterlidir

Amistofes Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Amistofes Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
akalem (26.05.2015)
Alt 26.05.2015, 12:22   #9
Yazar
HURUFİCAN-ERZİNCAN
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Memleket: OUT OF TURKEY
Fikirler Tecrübe Puanı: 43
İtibar Puanı: 210
HURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcutHURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcutHURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 75
220 Mesajına 329 Kere Teşekkür Edlidi

sayın Amistofes can...

Siyaset içerisinde ucuz kurnazlıklar olabilmektedir.Bu akıl almaz söylemler yada ruhlara su serpen yaklaşımlar toplumun nabzına ve eğitim kültür ile din ve ırk kullanımı demokrasiyi değil istenileni ve dönüşülenin benzemesiyle sonuçlanır.Aydınlanma laik duruşu yakalayamayan anlayışın ayağa kalkması imkansızdır.Unutmayalım ki aydınlamayı kabullenmeyen veya tamamlamayan devletlerde istekler kişiye topluma göre değişir ve subjektif olduğu için birbirine zıt dilekler kaotik bir durum yaratır.Kurallar bilinmeze göre ayarlanırsa toplum bilinmez bir gidişe mahkumdur.Fakat bilinen görünen düşülünen akılla bir oluşum yapılmışsa gerçeğe asla gidilir.Einstein sözü tanrı zar atmaz sözü sanırım bu cümleyi tamamlar.Ne yazık ki bilgi üretemeyen özgürleşemeyen bu toplumun mayasına giren din ve onu çeşitli fraksiyonlara bölenlerin payı büyüktür.Bin yıllardır din -Tanrı ilişkilerini dünyaya entegre etmeye çalışanların bu gün bile verdikleri savaş yüzünden ne halde olduğumuzu görerek boşa çekilen emek can,canan paralar siyaset harcanan bu akıl almaz mevzuyu bir yere koymanın gerekliliğini artık halkların bir an önce görmesini isterdim.Kurulu bir mekanizmanın sahibi ve uygulayıcısı olanlar geleneksel yapıyı dinle sağlamlaştırıp aydınlanma ve akılçılığa karşı gelmesinin nedenlerini karşı gelenlerin yaşamlarındaki tezatlıklarla göründüğünü unutmayalım

Diğer yandan HDP denildiğinde akla gelenlerle devam edelim.Evet,Kürtler tanınmak istiyor.Devletin ne Kürt olmayan vatandaşların anayasamızda herkes eşittir.Kürtler her makam ve mansıba gelebiliyorlar Kürtler bu devletin asıl unsurudur.Türk kelimesiyle kasıt tüm vatandaşlardır gibi cevabı sözleri Kürtleri tatmin etmiyor.Kürtler anayasa ve devletin diğer temel kurumlarınca tescil edilmesi isteniyor
...
Yukarıda anlattığım mecraya yazacaklarım çok onu şimdilik burada kesiyorum.Solcular yada Hdp ye neden gitsinler?
Solculuğun içini ne doldurmaktadır?
HDP ne kadar solcudur?
Yada solcu partiler mevcutmudur?
Biat kültürü mevcut olmayan alevilerde alevi derneklerin HDP yi destekleme arzusunun işlerliği nedir?
Aydın kimdir?
Eşitlik ve özgürçülükten ne anlıyoruz?
Gönlüm HDP den yana ama Para Akp diyorsa...
Gönlüm CHP diyorda param akp den yana diyorsa
Gönlüm MHP den yana ama param akp diyorsa...
Gönlüm... yana da din söylemim akp diyorsa...
Gönlüm kültürüm,inancım akp diyorsa...
vs.Konu uzun...
Ben muhalefetin söylemleri olan iktidarın kan kaybediyor sözüne kısmen inanmıyorum.Kısmende evet diyorum.Halkını tanımayanlar onun ne yapacağınıda tanımazlar.Halkın bir tipolojisi vardır.Halkı nasıl yönlendirileceğini bilemeyenler halktan bir teşekkül beklemesin.Çoğunluğu bulamayanlar yerinde kalır.Hdp halk ağzı ile konuşmaya artvinide diyarbakırıda bir görme isteği olduğu izlemi vermeye devam etmesi artı puandır.Chp kişisel husumetlerden absürt söylemlere karşı söylem gerçekleştirmekten vaz geçip ekonomi dediğinden beride bir artışta...
velhasıl yol geçme mevzusunda birbirlerini öldüren,8 yaşındaki kıza tacizde bulunan, 10 yaşındaki kızı kendine nikah kıyılması isteyen eğitimciden bir hırka bir lokma şükür diyenin mercedesi olmasından kadın özgürlüğünü türbanla sınırlandıran,her gün bir kadın şiddet görmesini haklı bulan, bir başkasının inancını kabullenmeyip onu zorla kendisine veya onu tarife çalışan devlet kurumlarına inanışı adalete güveni sarsılan çalışmadan üretmeden emeğin gerçek hakkı verilmeden örgütleşemeyen,trafikte kırmızıda geçen, toplum içinde yere tüküren, burnunu karıştıran,sorgulamayan cesareti kaybolan anlayışlar ne doğurur...
Haydi hayırlısı..

HURUFİCAN-ERZİNCAN Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 27.05.2015, 17:20   #10
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

haziran_AW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!
Tournaments Won: 1

Memleket: AMASYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 93
İtibar Puanı: 1415
haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var
haziran_AW - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 3.577
1.695 Mesajına 3.780 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
HURUFİCAN-ERZİNCAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet,Kürtler tanınmak istiyor.Devletin ne Kürt olmayan vatandaşların anayasamızda herkes eşittir.Kürtler her makam ve mansıba gelebiliyorlar Kürtler bu devletin asıl unsurudur.Türk kelimesiyle kasıt tüm vatandaşlardır gibi cevabı sözleri Kürtleri tatmin etmiyor.Kürtler anayasa ve devletin diğer temel kurumlarınca tescil edilmesi isteniyor
sizin bir teklifiniz varmı.yada olan varsa buyursun beri gelsin.şu kürtler ne istiyor bir anlasak.ben recep tayyibe bu konuda katılıyorum.bence kürt sorunu yok.öyle ya sorunları olsa tek partide birleşirler yönetimde daha güçlü olurlardı.onlar ne yaptı akepeyi destekledi.kürtlerin bile hdp den umudu yok ki akepeyi destekliyorlar.

kürtler daha fazla tanınmak istiyorlarmış.tamam kardeşim getirip teslim etsinler türk kimlik kartlarını,pasaportlarını.gitsinler barzaniden istesinler.sonra çıkıp dünyada haykırsınlar.daha ne yapsın devlet anlamadım ki.yalan mı konuşuyoruz.kürt cumhurbaşkanı oldumu oldu,genelkurmay başkanı,milletvekili,hakim,savcı,doktor vs canları ne istiyorlarsa olabiliyormu.yılmaz ve mustafa erdoğan,ibrahim tatlıses,mahsun,hülya gibi yıldız olabilmiş sanatçı,üniversitelerde dekan,vali kaymakam olabiliyorlarmı.daha ne desin devlet.kimseye engel olmuyorlar.kürtler bu devletin kurucu asli unsurlarıdır deniyor mu evet deniyor.anayasal eşitlik hakkına sahip mi.sahip.kürtleri tatmin etmek için devlet daha ne yapsın,vatandaş ne yapsın.

kürtler eşitlik filan istemiyor.orası belli.onlar üstünlük istiyor.silahla,şiddetle ezici güç olmak istiyor.geri kalan çalışsın kürtlerde gelsin yesin.oldu canım gözlerim doldu.varsa öyle bir gezegen bana da 2 dönüm yer ayırın.biraz da yağma hasan böreği,azcık lavaş,yanında otlu peynir gel kefim gel.

zaman her zaman haklı çıkarmıştır beni.dile kolay 10 yıl oldu bu imzayı atalı.

yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar(korkmadım)

nokta kadar menfaat için,virgül gibi eğilme(eğilmedim)

http://hizliresim.com/Po3PZ6][img]http://i.hizliresim.com/Po3PZ6.png

haziran_AW Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
haziran_AW Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
slistre (27.05.2015)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil