Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Üyelerin Mekanı > Üyelerimizin Makaleleri

Üyelerimizin Makaleleri Üyelerimizin Alevilik, Siyaset ve Yaşam konusundaki makaleleri, denemeleri, edebi yazıları. Lütfen sadece KENDİ yazılarımızı paylaşalım ve MAKALE tarzında olmasına dikkat edelim.

Seçenekler Arama Stil
Alt 28.05.2015, 20:26   #21
Yazar
slistre
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Memleket: KIRKLARELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 23
İtibar Puanı: 424
slistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 349
202 Mesajına 255 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Kürtler anadolunun kadim halkıdır.Şimdi kürtleri dilini kültürünü yok sayacaksın ōglemi.
Sayın Hurufican-Erzincan, Kürtlerin Anadolu'da 10. yy dan evvel yaşadığına dair elinizde Tarihi bir vesika varsa lütfen açıklayın!
Anadulu'nun kadim halkı olan bir toplum herhalde birçok tarihçi tarafından bu coğrafyada yaşamış olduğu ittifakla kabul edilmiş olmalı.

slistre Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
slistre Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
haziran_AW (28.05.2015)
Alt 28.05.2015, 21:19   #22
Yazar
gencalevi
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: KAYSERİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: -98
gencalevi pek olumlu bakılan bir üye değil

Ettiği Teşekkür: 132
56 Mesajına 74 Kere Teşekkür Edlidi

kürtler ayrialim dediler savas actiniz,baris dediler tutukladiniz,türkiyelileselim dediler bombaladiniz ne istiyorsun bu kürtler ey yönetici irkci haziran AW

gencalevi Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 29.05.2015, 11:11   #23
Yazar
HURUFİCAN-ERZİNCAN
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Memleket: OUT OF TURKEY
Fikirler Tecrübe Puanı: 43
İtibar Puanı: 210
HURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcutHURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcutHURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 75
220 Mesajına 329 Kere Teşekkür Edlidi

Aşık VEYSEL'in güzel bir şiirin de geçen sözle başlamayı uygun buldum" Koyun kurt ile gezerdi,fikir başka başka olmasa"
Toplumsal ve tarihsel olgular hakkındaki analiz ve yargılar ulus-sınıf olgusunun ve dünya görüşünün etkisinde soyut olarak var olamaz.Tarihçinin söz konusu etki altında oluşu ve bilimsel taraflık içinde bulunuşu birbirini tanımlar.Bilimsellik ve tarflılık maddi olarak var olan sınıfsal çelişkiler nedeniyle birbirini koşullar.Bilimsel tarih yazımının gerçekleştirip gerçekleştirememek kimin nerede konumlandığına ve nasıl baktığına bağlıdır.
Bir olguya nereden hangi bakış açısıyla nasıl bakıldığı ve yorumlandığı önemlidir.Çok yanlı dinamik değişken olan tarihi çok yanlı dinamik değişerek gelişebilen bir metodla incelemek zorunludur.
Sayın slistre,
Yunan coğrafyacı Strabon ile başlaya bilirsin onun Komagene krallığından sunumu yetmezse...5 yy. bizans komutanı amonyus maksıumus diyar bakır ve üst bölgelerinde görev yapmış ve buraların halklarının bilgilerini toplamış kayda almıştır.
Yine Yadgar-i zeriran, yada sana Haririyanın eseri Tarih-i iran bastan külliyatlar, ebu ubeyde muammer b.musena nın Feza'il-Furs eserine bak,Kitab-ı peykar, bak beğenmediysen olynthuslu Kallisthenes (mö.360-328)ünlü antik tarihcidir.Aristotelesin yegenidir.İskender tarafından asya seferlerinin resmi tarihcisi olarak atandı.Velhasıl bu konuda çokç eserler mevcut internette gezindiğinde görmeniz mümkün.

haziran aw.
Kurtuluş savaşında kürtler katıldı.Lozan da dindaşlık adına hak iddia etmediler.Buna karşılık kendilerine hiç bir hak verilmedi,kendilerine Kürt denilmesi bile esirgendi.Dilleri yasaklandı acıları sızıları dertlerini anlatan şarkıları agıtları yasaklandı,zazası kürdü acılarını dağlara yazdı çileden kurmuş analarının ellerine cefakar gönüllerine söylediler Türkülerini acılarını sevdalarını.Ana dilleriyle Yarlarının kalplerine tüm sızılarını sevgilerini işlediler.Derelere ırmaklara aktı bu perişanlık. Yavrularına Kürtçe isimler koyamadılar.Yavrularına kendi dilinde seslenemediler.Din ve milliyetçi-ulusalcı kıskacında ezildiler.Devlet yıllarca kendi tarihlerinde sizlerde Türklerin bir kolusunuz dedi.Ama buna ilk inanmayanlarda Türkler oldu.nasıl ki aleviler safkan Türktür şaman maman hikayesi uydurdularsa bunu yutan ve uyuyan uyudu ise şimdi uyur idik uyandırdıları anlayanlara bin selam olsun.son yüzyıl içinde dersimin dili zazaca yok olacak biliyormusun?Bunu öğrenince şimdi ellerini birbirine sürüp sırıtıyorsundur.Alevi doğulur mu doğulur diğel de?Ama alevice herkes yaşayamaz.

Konu HURUFİCAN-ERZİNCAN tarafından (29.05.2015 Saat 11:15 ) değiştirilmiştir.
HURUFİCAN-ERZİNCAN Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
HURUFİCAN-ERZİNCAN Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
akalem (29.05.2015)
Alt 29.05.2015, 12:15   #24
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

haziran_AW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!
Tournaments Won: 1

Memleket: AMASYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 93
İtibar Puanı: 1415
haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var
haziran_AW - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 3.577
1.695 Mesajına 3.780 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
HURUFİCAN-ERZİNCAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
haziran aw.
Kurtuluş savaşında kürtler katıldı.Lozan da dindaşlık adına hak iddia etmediler.Buna karşılık kendilerine hiç bir hak verilmedi,kendilerine Kürt denilmesi bile esirgendi.Dilleri yasaklandı acıları sızıları dertlerini anlatan şarkıları agıtları yasaklandı,zazası kürdü acılarını dağlara yazdı çileden kurmuş analarının ellerine cefakar gönüllerine söylediler Türkülerini acılarını sevdalarını.Ana dilleriyle Yarlarının kalplerine tüm sızılarını sevgilerini işlediler.Derelere ırmaklara aktı bu perişanlık. Yavrularına Kürtçe isimler koyamadılar.Yavrularına kendi dilinde seslenemediler.Din ve milliyetçi-ulusalcı kıskacında ezildiler.Devlet yıllarca kendi tarihlerinde sizlerde Türklerin bir kolusunuz dedi.Ama buna ilk inanmayanlarda Türkler oldu.nasıl ki aleviler safkan Türktür şaman maman hikayesi uydurdularsa bunu yutan ve uyuyan uyudu ise şimdi uyur idik uyandırdıları anlayanlara bin selam olsun.son yüzyıl içinde dersimin dili zazaca yok olacak biliyormusun?Bunu öğrenince şimdi ellerini birbirine sürüp sırıtıyorsundur.Alevi doğulur mu doğulur diğel de?Ama alevice herkes yaşayamaz.
arkadaş, bu toprakların devrimcileri yıllar yılı ezilen,görmezlikten gelinen,özgürlük yanlısı tüm dünya halkalarına el uzatmaya,onların sesi olmaya çalıştılar.devrim adına verilen tüm mücadelelerde karınca kararınca yer almaya,gerek türk devletinin gerekse emperyal uşakların işçi,köylü,ezilen halklar üzerindeki tahakkümü ile mücadele ettiler.cumhuriyet tarihimiz gösterdi ki topyekün tüm milletimiz zaten işçiydi,zaten fakirdi.emperyalizm kıskacında var olma mücadelesi veriyordu.bu yüzden bu toprakların devrimcileri de halkının yanında saf tuttu.amerikancı generallerin okyanus ötesinden aldıkları talimatla uyguladıkları faşist darbelere kadar seslerini yükseltmeye devam ettiler.vuruldular,düştükleri yerde bayrağı yoldaşlarına devrettiler.devrimcilikte ayrım olmaz.kimseyi ayırmadan,kayırmadan mücadelelerine ortak ettiler.gün geldi faşizm devrimcilerin soluğunu kesmeyi başardı.yaklaşık 20 yıl boyunca topraklarımızda sol uyutuldu.2000'li yılların başında farklı bir rüzgar esmeye başladı.sol toparlanmaya başladı ve günümüze geldiğimizde karşımıza çıkan manzara devrimcilikten uzak,soldan kopuk bir manzaradır.çünkü kürtler artık devrimden yana değildir.devrimcilerle ortak hareket etmemektedirler.12 eylülden sonra gelişen süreç terörü doğurdu,ırkçı kürt faşizmini yarattı.bu sebeple bu toprakların devrimcilerinden gerekli desteği göremedi,görmüyorda.

devrimciler dili yasaklanan,asimilasyona uğrayan,yok sayılan tüm dünya halkları için mücadele ederken şimdilerde kendi topraklarındaki kürtlere neden eskisi gibi destek vermiyor acaba.çünkü zaten böyle bir sorun kalmadı.mesajımda ısrarla belirtiyorum.yasaktı,yapamıyorduk,gidemiyorduk edebiyatını bırakın artık.günümüze gelin.

bu gün kürtçe yasakmı ?değil.
bu gün kürtçe isimler kullanılabiliyormu ? evet kullanılıyor.
değiştirilen köy adları iade ediliyor mu ? evet ediliyor.
ezildiğini,anayasal haklarının kısıtlandığını iddia eden her kürt başta anayasa mahkemesi olmak üzere avrupa insan hakları mahkemesinde dava açıp hak talep edebiliyormu,kazanıp devleti mahkum edebiliyormu ?evet edebiliyor.
üniversitelerde kürt dili üzerine bölümler açıldımı ?evet açıldı.
kürtçe sanat dünyasında her şekilde temsil edilebiliyor mu ?evet ediliyor.
kürtçe yayın serbestisi var mı ? evet var.
kürt devlet adamları devletin her kademesinde yer alabiliyor mu ? evet alabiliyor.
eğitim,sağlık,eser yazma,seçim vb. gibi temel hak ve hürriyetler kullanılabiliyor mu ? evet kullanılıyor.
kürtçe devlet televizyonu,kürtçe ibadet vs. önü açıkmı ? evet açık.

...........

bunları inkar edebilirmisin. ?hala temsil edilmediğini mi düşünüyorsun.tanınmak istiyorlarmışya,reklam ajansı kurun kardeşim o zaman.neyse bende soruyorum o zaman daha ne istiyorsunuz kardeşim.ne kaldı geriye.bu millete düşmanlığın sebebi nedir.bayarağa,istiklal marşına saldırının sebebi nedir.bu milletle birlik olup dünyada daha saygın bir yer kazanmak için daha çok çalışmanın önündeki engel nedir.hala şiddete başvurmanın,yakıp yıkmanın sebebi nedir.dağda silahlı eşkiya beslemenin sebebi nedir.ben bunları 10 yıl öncede soruyordum,hala soruyorum.biriniz de çıkın da anlatın be kardeşim.

___________________İMZA___________________
zaman her zaman haklı çıkarmıştır beni.dile kolay 10 yıl oldu bu imzayı atalı.

yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar(korkmadım)

nokta kadar menfaat için,virgül gibi eğilme(eğilmedim)

http://hizliresim.com/Po3PZ6][img]http://i.hizliresim.com/Po3PZ6.png

haziran_AW Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 29.05.2015, 12:23   #25
Yazar
HURUFİCAN-ERZİNCAN
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

HURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcutHURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcutHURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcut

haziran_AW

arkadaş.
Kısaca Nuh diyorsun da bir türlü peygamber demeye dilin varmıyor.

Alt 29.05.2015, 13:34   #26
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!

haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var

zor mu geldi,yoksa işinize mi gelmedi.siz cevap verin ben ondan sonra nuh da derim.peygamberde derim,Allah da derim.

yasaktı,yapamıyorduk,gidemiyorduk edebiyatını bırakın artık.günümüze gelin.

bu gün kürtçe yasakmı ?değil.
bu gün kürtçe isimler kullanılabiliyormu ? evet kullanılıyor.
değiştirilen köy adları iade ediliyor mu ? evet ediliyor.
ezildiğini,anayasal haklarının kısıtlandığını iddia eden her kürt başta anayasa mahkemesi olmak üzere avrupa insan hakları mahkemesinde dava açıp hak talep edebiliyormu,kazanıp devleti mahkum edebiliyormu ?evet edebiliyor.
üniversitelerde kürt dili üzerine bölümler açıldımı ?evet açıldı.
kürtçe sanat dünyasında her şekilde temsil edilebiliyor mu ?evet ediliyor.
kürtçe yayın serbestisi var mı ? evet var.
kürt devlet adamları devletin her kademesinde yer alabiliyor mu ? evet alabiliyor.
eğitim,sağlık,eser yazma,seçim vb. gibi temel hak ve hürriyetler kullanılabiliyor mu ? evet kullanılıyor.
kürtçe devlet televizyonu,kürtçe ibadet vs. önü açıkmı ? evet açık.

...........

bunları inkar edebilirmisin. ?hala temsil edilmediğini mi düşünüyorsun.tanınmak istiyorlarmışya,reklam ajansı kurun kardeşim o zaman.neyse bende soruyorum o zaman daha ne istiyorsunuz kardeşim.ne kaldı geriye.bu millete düşmanlığın sebebi nedir.bayarağa,istiklal marşına saldırının sebebi nedir.bu milletle birlik olup dünyada daha saygın bir yer kazanmak için daha çok çalışmanın önündeki engel nedir.hala şiddete başvurmanın,yakıp yıkmanın sebebi nedir.dağda silahlı eşkiya beslemenin sebebi nedir.ben bunları 10 yıl öncede soruyordum,hala soruyorum.biriniz de çıkın da anlatın be kardeşim.

Alt 29.05.2015, 18:52   #27
Yazar
gencalevi
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: KAYSERİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: -98
gencalevi pek olumlu bakılan bir üye değil

Ettiği Teşekkür: 132
56 Mesajına 74 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
HURUFİCAN-ERZİNCAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
haziran_AW

arkadaş.
Kısaca Nuh diyorsun da bir türlü peygamber demeye dilin varmıyor.
haziran AW kendisinin insan olduguna bile inanmiyor ki nuha nasil peygamber desin sevgili hurufican

gencalevi Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
gencalevi Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
HURUFİCAN-ERZİNCAN (29.05.2015)
Alt 29.05.2015, 21:26   #28
Yazar
slistre
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Memleket: KIRKLARELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 23
İtibar Puanı: 424
slistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 349
202 Mesajına 255 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Sayın slistre,
Yunan coğrafyacı Strabon ile başlaya bilirsin onun Komagene krallığından sunumu yetmezse...5 yy. bizans komutanı amonyus maksıumus diyar bakır ve üst bölgelerinde görev yapmış ve buraların halklarının bilgilerini toplamış kayda almıştır.
Yine Yadgar-i zeriran, yada sana Haririyanın eseri Tarih-i iran bastan külliyatlar, ebu ubeyde muammer b.musena nın Feza'il-Furs eserine bak,Kitab-ı peykar, bak beğenmediysen olynthuslu Kallisthenes (mö.360-328)ünlü antik tarihcidir.Aristotelesin yegenidir.İskender tarafından asya seferlerinin resmi tarihcisi olarak atandı.Velhasıl bu konuda çokç eserler mevcut internette gezindiğinde görmeniz mümkün.
Sayın Hurufican- Erzincan, öncelikle, ''kürtlerin Anadolu'nun kadim halkı olduğu''nu iddia eden ben değil, sizsiniz.Bende sizden kadimliğin gereği olan anadolu coğrafyasında kürtlere ait vesikalar varsa lütfen gösterin dedim. Bu kadar basit bir soruya, yok''Strabon'', yok bilmem ne komutan yok farslı bilmem kimler eserlerinde yazmış deyip benim bu kimselerin eserlerini alıp okumamı istiyorsunuz.
Bana Dünya müzelerinde sergilenen Anadolu coğrafyasında yaşamış Kürtlere ait tek bir kırık ok ucu, tek bir kürt halı veya kiliminin sergilendiği bir müze adı , 10-11. yy dan evvel yaşamış tek bir kürt mezarlığı, tek bir kürtçe kitabe gösterin. Bende o zaman tamam bunlar Anadolu'nun kadim halkıdır diyeceğim.

Konu slistre tarafından (29.05.2015 Saat 21:30 ) değiştirilmiştir.
slistre Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
slistre Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
haziran_AW (29.05.2015)
Alt 29.05.2015, 23:02   #29
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler

yoktan var etmek Allaha mahsus.neyi gösterecekler.şimdilerde yeni yeni birşeyler yapma çabası var işte.gelecek binyılda sizin gibi birileri sorarsa göstermek için.

Alt 29.05.2015, 23:41   #30
Yazar
HURUFİCAN-ERZİNCAN
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Alıntı:
slistre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Hurufican- Erzincan, öncelikle, ''kürtlerin Anadolu'nun kadim halkı olduğu''nu iddia eden ben değil, sizsiniz.Bende sizden kadimliğin gereği olan anadolu coğrafyasında kürtlere ait vesikalar varsa lütfen gösterin dedim. Bu kadar basit bir soruya, yok''Strabon'', yok bilmem ne komutan yok farslı bilmem kimler eserlerinde yazmış deyip benim bu kimselerin eserlerini alıp okumamı istiyorsunuz.
Bana Dünya müzelerinde sergilenen Anadolu coğrafyasında yaşamış Kürtlere ait tek bir kırık ok ucu, tek bir kürt halı veya kiliminin sergilendiği bir müze adı , 10-11. yy dan evvel yaşamış tek bir kürt mezarlığı, tek bir kürtçe kitabe gösterin. Bende o zaman tamam bunlar Anadolu'nun kadim halkıdır diyeceğim.
kürtler ve kürdistan tarihi isimli kitabı al oku...
Sana farsça kaynaklarda verdim.Uygun bir zamanda bu verilere devam edecegim.Merak ettim googleden baktım basit bir araştırmada bile çok şey mevcud. Asur kitabeleri gördün mu hic. Doğuda güney doğudaki tarihi eserleri ve múzelerde sergilenenleri japonlar yapmīş olma ihtimali sizin için daha uygun.Erbilde kürt halı sanatı ve kadim dokumacılığı adı altında sergi açılmıştı çok sayıda akademisyenler bu folklōrúk çalışmaları inceledi.Sağolsun ülkemizin niyeti belli.Zamanla bunu da öğrenip sindirip gerçekleri göreceklerdir.O zaman yok dediklerine hep birlikte evet diyecekler. Hatta kazalarda yok dillerinde yok...müzelerinde halisída elbisesi de yok .hatta zazaları sana göre bin defa daha Türk hatta zazaları ural Altaylarda çekik gözlü olarak at sırtlarında bõrtece ve asena õncülük yaptılar ne dersin.Resim yüklemeyi bilmiyorum ōgrendigimde sana onlarıda gönderecegim.
Sana tarihsel metot ile bir iki şey yazdım.Ama elde yine sıfır...

Konu HURUFİCAN-ERZİNCAN tarafından (29.05.2015 Saat 23:57 ) değiştirilmiştir.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil