Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Kültür-Sanat > Felsefe/Sosyoloji/Psikoloji

Felsefe/Sosyoloji/Psikoloji Felsefi/sosyolojik/psikolojik tartışmalar, teoriler vs

Seçenekler Arama Stil
Alt 23.12.2006, 12:07   #1
Yazar
AliEkber
Forumla Bütünleşmiş

AliEkber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: NEVŞEHİR
Fikirler Tecrübe Puanı: 64
İtibar Puanı: 50
AliEkber yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 750
710 Mesajına 1.918 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Sevmek Zormu?

Sevmek zor mu?
Kimler sevebilir?
Kimler sevilebilir?

Hadi biraz düşünelim…
Bence, insan ancak kendinde olanı verebilir.
Yani, eğer paranız varsa, para verebilirsiniz… Eğer bilginiz varsa, bilgi verebilirsiniz ve aklınız varsa, akıl verebilirsiniz. İşte aynı bu şekilde SEVGİNİZ varsa, SEVGİ VEREBİLİRSİNİZ…

Demek ki, sevebilmek için önce, kendiniz sevgiyi barındıran kişi olmalısınız. Sizin içinizde sevgi olmalı.

Sizde sevgi yoksa, sevmeniz mümkün değildir. O başka birşeydir. Mesela bazı insanlar görüyorum, içlerinde sevgi beslememelerine rağmen, gerek gördükleri yerde, ellerinden geldikçe severmiş gibi ilgili davranabiliyorlar. Ama, bunlar içten olmuyor, devamlılık göstermiyor. Hemen her zaman ilerideki “alacağa mahsuben” verilen bir ilgi oluyor. Alacakta bir anlık aksama olsa, ilgi acımasızca, sertliğe ilgisizliğe dönüşüyor. Ben bunları “YATIRIM” olarak görüyorum.

Tamam, hayatta belki bu tarz ilgilere, sevgi gibi görünen duygulara da ihtiyaç vardır. İnsan ilişkileri bunu gerekli kılıyordur, ama, bunlar sevgi değildir. Çünkü, sevginin içinde “KARŞILIK BEKLEMEDEN VERILMESI” ilkesi bulunur. Şöyle izah etmeye çalışayım, anne çocuğunu sever, hiçbir karşılık beklemeden sever. Bu gerçek sevgidir.

Ancak, sevgi verilene doğru bir geri dönüşüm yapar. Yani, sevgi ekilir, sevgi biçilir. Anne çocuğunu sever, onda sevgi tohumlarını yeşertir, çocuk da anneyi sever… Bu beklenen döngüdür, ama anne bu işe başlarken “çocuğum beni sevmezse onu sevmem” duygusuyla başlamaz.

Sevmek zor iştir. Öyle herkes kolay kolay sevmeyi beceremez. Sevdiğiniz insanın oluşumuna katkıda bulunacaksınızdır. Yani, sevgi oluşturucudur. En büyük sevgi annenin çocuğuna yönelik sevgisidir, o yüzden örnekleri buradan vermek istiyorum. Bir anne, çocuğunun herşeyiyle ilgilenmeye çalışır, onun oluşmasında katkısı vardır. Sanki imzasını atar. Bu demek değildir ki, çocuğun kendinden kattığı birşey yok… Elbette vardır, hem de çok.. Ama, seven de sevdiğinin oluşumunda pay sahibidir.

Bir düşünün sizin siz olmanızda kimlerin katkısı oldu bugüne dek? İşte sizi gerçekten sevmiş olanlar, onlardır.

İçinde sevgi olan insan, bu sevgiyi, sevdiklerine karşı bir karşılık beklemeden verir, sunar dedik… Bunu yapmak da kolay iş değildir. Dünya gittikçe bencilleşirken, benlikten sıyrılmak kolay mı?

Zor, ama mümkün… Sevgiyi bilmek gerek. Sevmeyi öğrenmek gerek. İnsanları sevebilen insanlar çoğaldıkça dünyamız güzelleşecek.

İşte, bu siteyi bunun için oluşturdum. İçimdeki sevgiyi, tanımadığım, beni tanımayan, dolayısıyle hiçbir karşılık beklemem söz konusu olmayan, sevgi sunabileceğim insanlar için oluşturdum. Belki bendeki sevgi, onların oluşumuna katkıda bulunur, yaşadığımız dünyaya bir zerre sevgi de benden yayılır diye…

Içinizde sevgiyi yeşertmeye, büyütmeye çalışın, sonra korkmayın verin… verin ki alasınız… Siz karşılık beklemeden verin, o bir şekilde dönecektir. Bu dönüş kendiliğinden olursa, makbul olan budur. Diğeri de güzeldir ama içinde yatırım olgusunu barındırır. Asıl sevgiye göre ikincildir. Yine de kıymetlidir.

Nazenin

AliEkber Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
AliEkber Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 25.12.2006, 23:23   #2
Yazar
jiyan ararat
Y A S A K L I ! ! !

jiyan ararat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: AĞRI
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 12
jiyan ararat iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
5 Mesajına 5 Kere Teşekkür Edlidi

sevmek güzel bir duygu ama sevipte sevdiğini söyleyememek işte bu çok zor sevdiğin yanı başında ama ona çok uzaksın
seni seviyor mu? sevimiyor mu?
bilememek hangisi zor.
bazen insan yaşadığı büyüdüğü toplumun kurallarını kültürünü kafasına kazımış kurtulamaz bizim oralarda şöyle bir söz vardır(sevgide özgürlük sayğı da kusur olmaz) bu sözler ile büyüdük ve birini sevdiğimiz zaman karşısına çıkıpta seni seviyorum diyemiyoruz

jiyan ararat Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 26.12.2006, 15:07   #3
Yazar
nildeniz
Forum Katılımcısı

nildeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 46
İtibar Puanı: 62
nildeniz yakında sevilen bir üye olabilir

4 Mesajına 5 Kere Teşekkür Edlidi

Sevmek zor mu?

Bence en kolay şey sevmek,kendinden çok şey vermen gerekmiyor severken, eger karışılıgında birşey beklemiyorsan eger... Çünkü sevgide pazarlık olmaz , ticaretin konusu olur öyle olursa.

Ve herşey kendini sevmekle başlar ,kendini sevebiliyorsan bir başkasınıda sevebilirsin.Tıpkı kendine saygı duymayanların başkalarınada duyamayacagı gibi...
Kendimizi sevmekten korkmayalım arkadaşlar

___________________İMZA___________________
Kendine iyi bak beni düşünme , su akar yatağını bulur
nildeniz Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 26.12.2006, 19:15   #4
Yazar
jiyan ararat
Y A S A K L I ! ! !

jiyan ararat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: AĞRI
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 12
jiyan ararat iyi yolda gözüküyor

5 Mesajına 5 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
nildeniz Nickli Üyeden Alıntı
Sevmek zor mu?

Bence en kolay şey sevmek,kendinden çok şey vermen gerekmiyor severken, eger karışılıgında birşey beklemiyorsan eger... Çünkü sevgide pazarlık olmaz , ticaretin konusu olur öyle olursa.

Ve herşey kendini sevmekle başlar ,kendini sevebiliyorsan bir başkasınıda sevebilirsin.Tıpkı kendine saygı duymayanların başkalarınada duyamayacagı gibi...
Kendimizi sevmekten korkmayalım arkadaşlar
evet haklısın ve bu güne kadar kimsenin beni sevmesini beklemedim ama herkesi sevdim saygı duydum.
karşılıksız sevmek zordur daima karşılık beklersin bu ticarete girmez insan sevdiğinden karşılık beklemez ise ozaman sevmiyor demektir sevdiği kişi karşılık vermiyorsa bile içinden belki birgün oda beni sever diye düşünür.
sevmek kolay sevginin çeşitleri vardır akrabana,ailene,arkadaşlarına olan sevgi bunlarda karşılık beklemezsin ama aşk oldumu işler deyişir.
insan herkese aşık olamaz sevemez aşık olmak kolay deyil.
emek ister fedakarlık ister aşk bezen birinden hoşlanırsın ona aşık olduğunu zannedersin ama zaman geçtikçe onu unutrsun ve başkaları başkaları gelir geçer ve her gidene yannızca hoşlandım dersin gerçek aşkı bulmak zor bulup ta kaybetmek kolay olmazsa gerek.
saygılar

Konu jiyan ararat tarafından (27.12.2006 Saat 00:15 ) değiştirilmiştir.
jiyan ararat Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.01.2007, 20:49   #5
Yazar
-n-u-r-s-e-l-
Tecrübeli Üye

-n-u-r-s-e-l- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 44
İtibar Puanı: 7
-n-u-r-s-e-l- hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok

2 Mesajına 2 Kere Teşekkür Edlidi

sevmek kolay bence..ama zor olan hakeden insanı sevmek...

YARIN BİZİM...YILMAYASIN...
YÜREĞİNDE GÜÇ OLMALI....
-n-u-r-s-e-l- Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 29.01.2009, 13:03   #6
Yazar
su_samuru
Üye

Bilgiler

Memleket: ANKARA
Fikirler Tecrübe Puanı: 37
İtibar Puanı: 10
su_samuru iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 63
11 Mesajına 11 Kere Teşekkür Edlidi

paylaşım için teşekkürler AliEkber.Çok etkileyici.
Yazarı Nazenin'le ilgili herhangibir bilgim yoktu.
google'a bakayım dedim; birşeyler var mıdır diye; ı-ıh, bi-şey bulamadım.
var mı Nazeninle ilgili kaynak ya da bilgi verebilecek arkadaşlar?

su_samuru Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 29.01.2009, 19:12   #7
Yazar
Alevikiz83
Forumu İyi Bilen

Alevikiz83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 39
İtibar Puanı: 75
Alevikiz83 yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 505
127 Mesajına 214 Kere Teşekkür Edlidi

Güzel yazmissiniz Ali Ekber can, ama o dediginiz hic bir beklentisi olmadan sevigiyi bulmak cok enderdir. Malesef. Herkes sever ama cikarisini düsünerek. Baktigim zaman genelde evliliklerde öyledir. Ben ama gercek sevgiden yanayim, tabiki o kisiyi sevmeye degerse.
Bir Annenin yavrusunu sevmesinden ötesi yoktur zaten. Ne kadar yanlis yapsada yavrusu yine onu sevgi dolu kucaklar. Burada Annemide öpüyorum.

Ve bunada inaniyorum, dediginiz gibi herkes icten sevemez. O baska birseydir.

Ya Allah, Ya Muhammed, Ya Ali

[SIGPIC][/SIGPIC]

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan!!!

Sevilmek istiyorsak, önce sevmeyi ögrenmeliyiz.
Alevikiz83 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 25.02.2009, 18:16   #8
Yazar
Erzincanlı_Deniz
Üye

Erzincanlı_Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 37
İtibar Puanı: 78
Erzincanlı_Deniz yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 58
11 Mesajına 21 Kere Teşekkür Edlidi

sevmek güzel ama sevilmek de güzel bence sevmek ve sevilmek bu ikisinin kesiştiği yeri bulabilmek hepsinde daha güzel olsa gerek

Erzincanlı_Deniz Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil