Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviweb > Aw Grupları > AW Dersimliler Grubu

Seçenekler Arama Stil
Alt 28.02.2006, 16:08   #1
Yazar
yalcin
Yeni Üye

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 10
yalcin iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Dersim Tarihi

Alevilerin Tarihi Hakinda Bilgi Toplayordum Daha Dogrusu Dersim Alevileri Icin Bilgi Topluyorum
Merak Etigimde Dersimin Belirli BÖlgererinde MÖ 2000-3000 Arasinda Isuvalilar (isuwalilar ) Oldugunu Ve MÖ 3000 Subarlilarin Oldugunu Ogrendim Ama Malesef Isuvalilar Ve Subarlar Hakinda bilgi bulamadim Bilgisi Olan Ve Wep Sitesi Bilen Bildirirse Sevinirim.

Ilgi Ve Alakanize Simdiden Tesekkur Ederim

yalcin Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 28.02.2006, 16:27   #2
Yazar
aleviweb
Genel Sorumlu

aleviweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

aleviweb - MSN üzeri Mesaj gönder

Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 94
aleviweb isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.

5 Mesajına 6 Kere Teşekkür Edlidi

Bu konuda;

Alıntı:
Bu arastirmanin Giris kisminda Subartular adinin daha çok Hurriler’e karsilik olarak kullanildigini, ama zaman zaman Asurlular’in da bu adla bilindiklerini not etmistim.
M.Ö. 2. Milenyumda Dersim ve çevresinin Hurriler’le (Hurri kökenli Isuvalilar) yerlesik oldugunu baska bazi kaynaklar da yazmaktadirlar. Örnegin Türkçe Britannica’ya göre o zamanki Dersim halki Hurriler’di.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

AYRICA:

Alıntı:
MÖ 5000 yıllarında Dersim yöresinde yaşadığı saptanan „Muşki“ adlı Aryalar’la başladığı Asur belgelerinde Dersim halkının „Muşki“ adlı „Aryalar“ olduğu belirtilmektedir. Daha sonraki dönemlerde „Karduk“ adını alan bu kavim, Hitit Kralığı’nın yıkılmasıyla batıdan gelen diğer Hititler’e karıştılar. Bu dönemde Şuhana, İşhura, Alshi halkları Hititler’e komşu idiler.
MÖ 4000’lerde Sümerler’in egemen olduğu Akad Kralı Sargon ve Naramsin’e ait kitabelerden anlaşılmaktadır.
MÖ 2370-2330 yıllarında Dersim, Akadlar Devleti’nin bir ili olarak gösterilmektedir.
MÖ VI. ve III. bin yıllarda Yukarı Fırat boylarında Subarlar’ın yaşadıkları ve Fırat adının bu kavim tarafından verildiği ileri sürülmüştür. Tunceli yöresinde Mezepotamya kökenli yazılı belgelere göre MÖ 2200 yıllarında Doğu Anadolu’da yaşayanların Subarlar (Sabarrular) olduğu bilinmektedir. Daha sonra Hurriler olarak adlandırılan bu kavim uygarlık alanında da Hititler’i etkilemiştir.
Subarlar’ın Hurriler’le aynı kökten geldikleri ve yeryüzünde madeni ilk işleyen kavim oldukları bilinmektedir. Hatta işlenen madenlerin Mezepotamya’ya ihraç edildiği anlaşılmaktadır. Bazı bilginler, Mezepotamya’da gelişen kültürlerin kökenini burada aramanın daha doğru oalacağı kanaatindedirler.
MÖ 2200’de Dersim ve çevresi Mezepotamya-Anadolu arasındaki ticari ilişkilerde geçiş noktası; bu bin yılın ikinci yarısından önce bağımsız Hurri krallığı, arkasından Hitit İmparatorluğu’nun yayılma siyasetinde Dersim öncelikli bir yer tutan bölge olmuştur (MÖ XV. yüzyılın ortaları IX.yüzyılın sonu).
MÖ 2000’de „İşuva“ diye anılan bugünkü Tunceli-Elazığ bölgesinin halkı olan Subarrular, „Hurri“ diye anılmaya başladılar. MÖ 2000 yılında Kuzey Doğu Anadolu, Hurriler’in egemenliğinde bulunuyordu. MÖ 1500 yıllarında Hurriler Orta Doğu’nun en güçlü devleti idi. MÖ 16.-15. ve 14. yüzyıllarda bölge Mitaniler’in egemenliğine girdi. Mitaniler (Mitani halkı Hurriler’den oluşuyordu) Dersim yöresine Asurlar’dan daha önce bir süre egemenlik kurmuşlardır (MÖ 1252).
Asur Kralı Tukulti (MÖ 1242-1206) Hurriler’e ait Alzi, Amadunu (Diyarbakır), Purulumzi bölgelerini almıştır.
Hurri Devleti de MÖ. XII. yüzyılda Hititler tarafından ortadan kaldırıldı.
Hitit Kralı Suppililuila Mas ve oğlu Marsılis (MÖ 1347-1320) yazıtlarında komşu Alzi, Suhwa, İshuva ve Alshi halklarıyla savaşlardan sözeder. Bu halklar Errmeniler’den önce bölgeye gelmiş bölgenin ilk halklarıdır. MÖ 1335 yılında Dersim yörei ile bütünleşen Azzi-Hayaşa ülkesini Jatti Kralı II.Mürşil bir seferle kendisine bağlar. Dersim olarak adlandırılan İşuva yöresinde „Müşkiler“ yaşıyordu. Erken Demir çağında yöreye nereden geldikleri kesin olmayan Müşkiler’in Dersim yöresini iskan ettiği bir alan olarak görülmektedir.

Buna göre bahsettiğiniz Isuvalılar ve Subartular Hurri kökenli iki halk olduğu anlaşılıyor.

Hurriler Hakkında:

Alıntı:
Hititler döneminde Anadolu yarımadasının güneyinde Luviler, Paflagonya Bölgesinde Palalar ve diğer bölgelerde Arzava, Kizzuvatna ve Ahhiyava krallıkları bulunuyordu. Bu devletlerden başka Hurriler ve Mitanniler de aynı dönemde Güneydoğu Anadolu’da özgün uygarlıklar yaratmışlardır. Hurrilere ilk önce M.Ö. 3. binin sonlarında Mardin dolaylarında rastlanmaktadır. Urkis şehrinde bir tapınağın kurulması ile ilgili belge şimdi Louvre Müzesindedir. Tunçtan bir aslan heykelciğinin koruduğu bir taş levha üzerine arkaik çivi yazısı ile kazınan yazıt M.Ö. 2300 yıllarına aittir. Hurriler önceleri M.Ö. 2. binin ilk yarısında kısa yaşamlı küçük beylikler kurmuşlardır. Daha sonra M.Ö. 1500-1250 arasında Hurriler tarafından kurulan Mitanni devleti o dönemde Yakın Doğu’nun Mısır’dan sonra gelen ikinci büyük gücü olmuştur. Mitanni kralları aynı dönemde hüküm süren Mısır kralları ile mektuplaştıklarından bu dönem hakkında oldukça fazla bilgi edinmek mümkündür.
Hurrilerin başlıca merkezleri Urfa, Diyarbakır, Mardin ve Kerkük arasındaki bölgede kalan Tell Feheriye, Tell Brak, şagar ve Bazar gibi kentlerdir. Mitanni devletinin kralları Hint-Ari kökenli idiler. Hindistan’a giden bazı Hint-Ari boylarının İran yaylası üzerinden Güneydoğu Anadolu’ya geldikleri ve yerli halk olan Hurrilerle kaynaştıkları tahmin edilmektedir. Mitannilerin at yetiştirme konusunda oldukça bilgili oldukları anlaşılmaktadır. Boğazköy’de bulunan Hititçe yazılmış dört tablette atların yetiştirilmesi hususundaki bilgilerin bir Mitannili tarafından kaleme alındığı bildirilmekte ve Hititçe çevirideki bazı teknik terimler Sanskritçe dilinde verilmektedir. Oldukça kısa süren bir egemenlik döneminden sonra Hitit kralı şuppiluliuma tarafından son verilen Mitanni devleti Hattuşa’ya bağlı bir eyalet haline getirildi. Fakat Hurrilerin etkisi yörede yoğun bir şekilde devam etti.

Gene Hurriler Hakkında:
Alıntı:
Anadolu’da devlet kurmuş eski bir kavim. Milattan önce 3000 yıllarında Anadolu’da oturan Hurriler, M.Ö. 2000 yıllarında Kuzey Mezopotamya, Suriye, Filistin ve Kilikya’da Mitanni ve Kizzuwatna krallıklarını kurdular. Mîlâttan önce 1300 yıllarında Mısır’a giren Hiksoslar, Hurrileri de hâkimiyetleri altına aldılar. Hurriler Musul çevresinde oturan Asya kökenli Subarular’ın torunlarıdır.

Van Gölü çevresinde güçlenen ve ilk savaş arabalarını kullanan Hurriler, güneye inip 2000 yıllarında Kuzey Mezopotamya, Suriye ve Filistin’e kadar yayılan bir devlet kurup, Asurlular (M.Ö. 3000.612), Akadlar (M.Ö. 2725-2545),Birinci Babil Devleti (M. Ö. 2100-1800), Mısır Orta Krallık Devri (M.Ö. 2065-1600), Üçüncü Ur Sülâlesi (M.Ö. 2000-1960), İsin Larsa Devri (M.Ö. 1960-1735), Hititler (M.Ö. 1900-700) devletleriyle münâsebette bulundukları yapılan arkeolojik kazılar sonucu elde edilen kaynaklardan anlaşılmıştır. Kilikya (Çukurova’da) Kizzuwatna Krallığını kuran Hurrilerin Mittanni kolu da, Mîlâttan önce 16 ve 14. yüzyıllarda Yukarı Dicle ile Fırat Nehirleri arasına hâkim oldular. Hurri-Mittanni Devleti adı da verilen bu devlet, mîlâttan önce 13. yüzyılda Mısır’daki Hiksosların hâkimiyeti altına girdiler.

Hurri-Mittanni Devleti teşkilât, kültür ve medeniyette komşularına benzerdi. Çok tanrılı dîne inanırlardı. Ölüleri gömme ve at yetiştirme usûlleri eski Orta Asya âdetlerine benzerlik göstermektedir. Başlıca Hurri-Mittânni kralları şunlardır: Barratarna, Sausatar, Birinci Artatama, Birinci Sutarna, Artasumara, İkinci Artatama, İkinci Sutarna, Tusratta, Mattiwaza (1275-?).

Bu kaynakları daha önce bulmuş muydunuz bilmiyorum ama bahsettiğiniz iki grubun Hurriler orjinli gruplar olduğu anlaşılmakta. Hurriler hakkında da net üzerinde çok bilgi olduğunu sanırım. Ayrıca verdiğim sitelerde Dersim tarihi ile ilgili olarak çok faydalı bilgilere ulaştım ben. Eğer incelemediyseniz size de öneririm.

___________________İMZA___________________
Lütfen [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]na dikkat ediniz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - Alevi-Alevilik Web Platformu

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - Alevi Forum

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - Alevi's Board

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...](Resimli)

Sitemizde HIDE kodu bulunmaktadır. Üye olmayan kullanıcılar birçok avantajdan faydalanamaz (ÖR: mp3, resim, linkler vs)
aleviweb Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 28.02.2006, 19:00   #3
Yazar
yalcin
Yeni Üye

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 10
yalcin iyi yolda gözüküyor

0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edlidi
Standart TesekkÜrler

Ilginize tesekkur ederim bazi siteleri biliyorum ve bazi siteleride inceliyorum simdi ama celiskili bilgiler var örnek olarak müskiler aslinda Friglerle ayni halktan balkanlardan gelenlere Frigler kafkasyadan gelenlerede müski dendigini ayrica MÖ 5000 senesinde degilde MÖ 900 ile 1200 arasinda anadoluya ve Dersime gelip yerlesmisler.
saygilarimla

yalcin Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 28.02.2006, 19:15   #4
Yazar
aleviweb
Genel Sorumlu

aleviweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 94
aleviweb isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.

5 Mesajına 6 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
yalcin Nickli Üyeden Alıntı
Ilginize tesekkur ederim bazi siteleri biliyorum ve bazi siteleride inceliyorum simdi ama celiskili bilgiler var örnek olarak müskiler aslinda Friglerle ayni halktan balkanlardan gelenlere Frigler kafkasyadan gelenlerede müski dendigini ayrica MÖ 5000 senesinde degilde MÖ 900 ile 1200 arasinda anadoluya ve Dersime gelip yerlesmisler.
saygilarimla
Evet. Bu konuda gerçekten bir sıkıntı var. Hem çok uzun zaman öncesine dayanan bu verilerdeki görüş ayrılıkları, hem de sitelerin eksik anlatım yapması bazı sıkıntılara ve çelişkili bilgilere yol açıyor. Ama benim baktığım ve gördüğüme göre Müşkiler dediğiniz tarihlerde varlık gösteriyor. Kafkasya'dan geldikleri de doğru. Ama bazı yazıtlarda "Kral Midas=Müşki Kralı Mita" şeklindeki bilgilerden Frigler ile Müşkilerin aynı kavim olduğunu iddia edenler var. Ama genel kanı Müşkiler'in saldırılarla birlikte batıya göçtüğü ve Friglilerin Müşkiler gibi birkaç kavmin birleşmesinden kurulduğu yönünde. Ama bilgiler gerçekten çok çelişkili ve yetersiz.

Bir iki kaynak:

Lütfen [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]na dikkat ediniz.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - Alevi-Alevilik Web Platformu

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - Alevi Forum

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] - Alevi's Board

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...](Resimli)

Sitemizde HIDE kodu bulunmaktadır. Üye olmayan kullanıcılar birçok avantajdan faydalanamaz (ÖR: mp3, resim, linkler vs)
aleviweb Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 15.05.2006, 21:41   #5
Yazar
KızılKilise
Forum Katılımcısı

KızılKilise - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 46
İtibar Puanı: 13
KızılKilise iyi yolda gözüküyor

8 Mesajına 13 Kere Teşekkür Edlidi

googledan seyfi cengiz yaz tarat çok güzel makaleleri var

Sofular haram demişler bu aşkın badesine
Ben doldurur Ben içerim Günah benim kimene

Nesimi
Dersim-Nazımiye(KızılKilise)
KızılKilise Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil