Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Merak Ediyorum

Merak Ediyorum Alevilikle ilgili merak ettikleriniz, kafanıza takılan sorular

Seçenekler Arama Stil
Alt 18.08.2007, 23:05   #21
Yazar
Esma
~Hayat~

Esma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: KAHRAMANMARAŞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 51
İtibar Puanı: 317
Esma sevilen bir üyeEsma sevilen bir üyeEsma sevilen bir üyeEsma sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 485
159 Mesajına 299 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
DevlerinNefesi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
peki hiç düşündü mü akşamları evlerine ekmek götüremeyen insanları.onlar ne yapsın onlarada kader bir oyun oynamış demi..ben o insanlar isteyerek severek vesika alıyorlar diye bir şey demedim ki.daha lüks bir hayat için vesika alıyorlar.bunun başka bir mantığı varmı??? kaderini değiştimek insanın elindedir.madem ki genelevde calişmak istemiyor kimseyi zorla tutan yok asgari ücretle calişir bir lokma ekmek yer.ha benim o insanları dişladığimda yok yanliş değerlendirmeyin öyle hemen...
Sevgili DevlerinNefesi, bahsettigin gibi kolay degil. Luks bi hayatmi yasiyorlar sence? Ha parayi diyorsan bilemicem ama ya onlarin yasadiklari, ruhlari, dusleri, sevincleri? Bunlar olmadan luks bir hayat olmaz.
Kimseyi zorla tutan yok demissin, vardir, haberlerde, gercek hayatta ve ayrica filmlerden goruyoruz yasadiklari sartlari.
Asgari ucretle calisip kuru ekmek yemek, evet guzel olur ama is? Issizlik ne olacak.
Diyelimki vesikali olan bir bayan bu isleri birakmis ve is ariyor. Sence bu isi yapmis olan birine kac kisi ona durustce sadece insan oldugu icin is verecek?

___________________İMZA___________________
~Hayat~
Esma Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Esma Kullanıcısına bu mesajı için 4 üye teşekkür etti:
DevlerinNefesi (18.08.2007), economist (19.08.2007), Erzincanli_Burcu (19.08.2007), s?rg?n (19.08.2007)
Alt 18.08.2007, 23:52   #22
Yazar
DevlerinNefesi
Aybo, zulmo, cinayeto

DevlerinNefesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ

Fikirler Tecrübe Puanı: 45
İtibar Puanı: 55
DevlerinNefesi yakında sevilen bir üye olabilir
DevlerinNefesi - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 129
68 Mesajına 100 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Esma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili DevlerinNefesi, bahsettigin gibi kolay degil. Luks bi hayatmi yasiyorlar sence? Ha parayi diyorsan bilemicem ama ya onlarin yasadiklari, ruhlari, dusleri, sevincleri? Bunlar olmadan luks bir hayat olmaz.
Kimseyi zorla tutan yok demissin, vardir, haberlerde, gercek hayatta ve ayrica filmlerden goruyoruz yasadiklari sartlari.
Asgari ucretle calisip kuru ekmek yemek, evet guzel olur ama is? Issizlik ne olacak.
Diyelimki vesikali olan bir bayan bu isleri birakmis ve is ariyor. Sence bu isi yapmis olan birine kac kisi ona durustce sadece insan oldugu icin is verecek?
evet haklısın tabiki engeller olacaktır ama gercekten kararlı olan insana kimse engel olamaz.iş de bulur calişirda kolay olmaz tabiki ama bulur.alnına ben eskiden genel evde caliştim yazıp dolaşmayacakya can yeter ki istesin insanın başaramayacaği şey yoktur zararın neresinden dönersen kardır

http://img174.imageshack.us/img174/9421/deniz200305061sz7.jpg
DevlerinNefesi Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 19.08.2007, 00:08   #23
Yazar
Esma
~Hayat~

Esma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: KAHRAMANMARAŞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 51
İtibar Puanı: 317
Esma sevilen bir üyeEsma sevilen bir üyeEsma sevilen bir üyeEsma sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 485
159 Mesajına 299 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
DevlerinNefesi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
evet haklısın tabiki engeller olacaktır ama gercekten kararlı olan insana kimse engel olamaz.iş de bulur calişirda kolay olmaz tabiki ama bulur.alnına ben eskiden genel evde caliştim yazıp dolaşmayacakya can yeter ki istesin insanın başaramayacaği şey yoktur zararın neresinden dönersen kardır
Zorunlu olarak biryerde tutuluyorsun, seni tehdit ediyorlar helede cocugun varsa, canina kiyacaklarini soyluyorlar (ben zorunlu olarak tehdit altinda olanlardan bahsediyorum) hic bi cikis yoksa ne yapabilir insan. Bunyesi zayif guclu olamayan bir cok insan var bu durumda.
Tamam soylemesin genel evinde calistigini, calissin aylarca, ve ogrendiklerini dusun? Eger insanlarsa hic bir sey olmaz bir insani hayata kazandirmis olurlar ama daha cok gordugumuz secim ne oluyor? Kovmak.
Kendi istegiyle bu isi yapanlarda vardir muhtemelen, para kazanmak icin. Buna engel olunmak icin ilk once sartlarinin iyi olmasi gerek, yani yine is ve gecinebilme derdine dayandi.
Sonuc, insan ne kadar kararli olsa bile bazi seyler yapmak istediklerine engel oluyor.

~Hayat~
Esma Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 19.08.2007, 13:47   #24
Yazar
sürgün
ÖZGÜRLÜK

sürgün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 57
İtibar Puanı: 152
sürgün hakkında olumlu dusunceler mevcutsürgün hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 903
331 Mesajına 518 Kere Teşekkür Edlidi

Bence bu konuda sadece kadınlarımızı suçlamak yersiz.Ataerkil toplumlarda kadını bu yola erkekler iter.Erkeklerin kadına bakış açısının bir sonucudur bu.Tabiki erkek de kadın da bu konuda suçludur.Kadını bu yola iten erkekler ve bu yola kendi isteğiyle giren kadınlar vardır.Kısacası suçlu olan bir bakıma toplumdur.Toplumun bakış açısıdır.

yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür bir orman gibi kardeşçesine bu davet bizim..
sürgün Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 19.08.2007, 21:07   #25
Yazar
insan
Forumu İyi Bilen

insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 46
İtibar Puanı: 26
insan iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 57
75 Mesajına 107 Kere Teşekkür Edlidi

Bir soru sordum ama kargaşaya geldi sanırım "Bugün hükümet genelevleri kapatma kararı alsa tepkiniz ne olurdu??"

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; bir orman gibi kardeşcesine..
insan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 19.08.2007, 22:14   #26
Yazar
gnost
Forumla Bütünleşmiş

gnost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 96
İtibar Puanı: 1138
gnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 828
1.206 Mesajına 2.509 Kere Teşekkür Edlidi

Tek başına bu tür bir kapatma karırının yetmeyeceğini biliyorum.Ve hükümetin bu uygulamasının şov amaçlı olabileceğini düşünürdüm.Çünkü kapatılan genelevinin yanısıra buradan çıkan kadınlarımızın rehebilitasyon sonrası topluma dahil olmları için ciddi ödeneklere ihtiyaç olacaktır.Bu ödeneği de oluşturmadan kapatmak anlamsızdır.Ancak her durumda kapatılmış olmasını adım sayarım.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

gnost Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 19.08.2007, 22:45   #27
Yazar
Erzincanli_Burcu
Tecrübeli Üye

Erzincanli_Burcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Erzincanli_Burcu - MSN üzeri Mesaj gönder

Fikirler Tecrübe Puanı: 43
İtibar Puanı: 60
Erzincanli_Burcu yakında sevilen bir üye olabilir
Erzincanli_Burcu - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 106
32 Mesajına 67 Kere Teşekkür Edlidi

Öncelikle konuyu acan arkadasa tesekkür ederim.Toplumun ve devletin görmemezlikten geldigi önemli konulardan bir tanesi.Insan arkadas hükümetin böyle bir karar almasi beni sahsen mutlu eder,en azindan bu ayibini örter.
Bunun disinda bu olayin iki boyutu var bence,birincisi toplumun kadina bakis acisi,cinsellige bakis acisi ve bunun üzerinden devletin de kar sahibi olmasi karsisinda göz yumusu,ikincisi ise ekonomik sorunlar,kadinin is hayatindaki yeri,tabularimizin bir türlü yikilmayisi.
Bir kere toplum, bunu sadece türk toplumu olarak degil,dünyayi icine alarak söylüyorum,kadini bir cinsellik araci olarak görüyor.Lütfen reklamlari takip edin,televizyonlarda,hic alakasi olmayan bir araba reklaminda bile bir kadin afedersiniz yari ciplak olarak ticarete alet ediliyor,bu bile bence bir kadin pazarlamasidir.Dünya toplumu olarak kadin erkek esitliginden ne kadar da bahsetsek,erkek egemen mantiginin agir bastigini görmezden gelemeyiz.Özellile müslüman ülkelerde tecavüze ugramis bir kadinin kötü kadin damgasi yiyerek toplumdan dislanmasini kullanan insanlar iste bu ticarete isci buldum diye sevinenlerdir.
Ama bir kiz olarak,bu isi istegiyle yapan,lüksiyetinin pesinden gidip daha rahat para kazanmak isteyen kadinlara asla bir hosgörüm olamaz.Bizler bayan olarak bu isi amacla yapan kadinlarin da oldugunu inkar etmemeliyiz.
Aile baskisi olan,kendi ayaklari üzerinde duramayan ve bu nedenle de bir cok kadinin esinden türlü siddet gördügü halde buna boyun egen bir cok kadinin bu trajedik durumunu tartisip,cözüm yollari bulmaliyiz,özellikle de erkek isverenlerin kötü yola düsmüs kadinlara bakis acisinin degimesi gerekiyor.en kötüsü ise;bir bayan olarak baska kötü yola düsmüs bir bayani elestirmek,ve iyice bataga sürüklenmesine neden olmaktir.Bu sorunlari asabilirsek,bu genelevlerin de calisacak bayanlarin en azindan oranini düsürebiliriz diye düsünüyorum.
Saygilarimla...

YÜREK

Bir yürek ki yanmaz yürek denir mi ona
Sevmek haram yüreginde ates olmayana
Bir günü sevgisiz gecirdinse yazik
En bos gecen günün o gündür inan bana.
ÖMER HAYYAM

BIJI AZADI...

"Da da zerre mi zerre mi
caye insan je Keremi veseno"
Erzincanli_Burcu Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Erzincanli_Burcu Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
yozcay (19.08.2007)
Alt 19.08.2007, 22:52   #28
Yazar
insan
Forumu İyi Bilen

insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 46
İtibar Puanı: 26
insan iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 57
75 Mesajına 107 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
yozcay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Tek başına bu tür bir kapatma karırının yetmeyeceğini biliyorum.Ve hükümetin bu uygulamasının şov amaçlı olabileceğini düşünürdüm.Çünkü kapatılan genelevinin yanısıra buradan çıkan kadınlarımızın rehebilitasyon sonrası topluma dahil olmları için ciddi ödeneklere ihtiyaç olacaktır.Bu ödeneği de oluşturmadan kapatmak anlamsızdır.Ancak her durumda kapatılmış olmasını adım sayarım.
Tabi ki tek başına bir kapatma değil, alt yapısı hazırlanarak yeni durumun...

Neden şov amaçlı görürdünüz ?

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; bir orman gibi kardeşcesine..
insan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 19.08.2007, 23:11   #29
Yazar
gnost
Forumla Bütünleşmiş

gnost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 96
İtibar Puanı: 1138
gnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 828
1.206 Mesajına 2.509 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Neden şov amaçlı görürdünüz ?
Altyapı oluşturulmadan kapatmak bir şov olurdu da ondan.

gnost Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 19.08.2007, 23:44   #30
Yazar
DevlerinNefesi
Aybo, zulmo, cinayeto

DevlerinNefesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ

Fikirler Tecrübe Puanı: 45
İtibar Puanı: 55
DevlerinNefesi yakında sevilen bir üye olabilir
DevlerinNefesi - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 129
68 Mesajına 100 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
yani yine is ve gecinebilme derdine dayandi

esma can benim anlatmak istediğimi yine kendin dile getirdin.can bende bunu diyorum gecinmek için bu işi yapmak zorunda değiller.her ac kalan bu işimi yapsın?bakın dışlamıyorum onları yine yanliş anlayacaksınız.şu konuda haklısın zorunlu bu işi yapanlar da olabilir.ama bu engel sayılırmı bir telefon yeterli olurdu savcıya herhalde.

http://img174.imageshack.us/img174/9421/deniz200305061sz7.jpg
DevlerinNefesi Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil