Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Merak Ediyorum

Merak Ediyorum Alevilikle ilgili merak ettikleriniz, kafanıza takılan sorular

Seçenekler Arama Stil
Alt 23.09.2006, 14:40   #1
Yazar
porsor
Forumu İyi Bilen

porsor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: İZMİR
Fikirler Tecrübe Puanı: 49
İtibar Puanı: 11
porsor iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 345
88 Mesajına 135 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Anadolu alevileri ramazan orucu tutarmı?

ALEVİLER RAMAZAN ORUCUNU TUTARMI?

Değerli canlar şimdi diyeceksiniz bu nerde çıktı. Cumhuriyet eyitim vakfına yakın bir komşum var. Bana dedi kız ramazan orucu geliyor biz bir gün başlarken. Bir gün ortada. Bir gün sonunda ramazan orucunu tutarız. Sen ramazan orucunu tutuyorsun?
Ben dedim bunusana diynlerin süni ve şiilerde ne farkı var. Onlarda bizi asimle ediyor ve onlarin işbirlikçisi olan misyoner izetin doğanda bugün ramazanı tutun, yarın camiye gidin, übürgün haca gidin diyecek ve sinsi amacına ulaşacak. Benim bildiyim Anadolu Alevilerin 3 gün Xızır orucu var. 2 gün aşura orucu var ve adak orucu var. Biz ramazan orucunu tutmiyoruz ve bayramını kutlamiyoruz dedim. Benim merakım gerçekten ramazan orucunu tutan Aleviler varm ?
Beni aydınlatırsanız sevinirim.
Sagılarımla Porsor.

porsor Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.09.2006, 15:02   #2
Yazar
gnost
Forumla Bütünleşmiş

gnost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 96
İtibar Puanı: 1138
gnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 828
1.206 Mesajına 2.509 Kere Teşekkür Edlidi
Standart Aleviler oruç tutmazlar buna gerek duymazlar

Şekil,şablon,tarif,kalıp alışkanlıkların dışında olan Alevilik bu türden kavramların tamaıyla dışında bir öğretidir,yaşam biçimidir.Hiçbir şabloncu anlayış onun karşısında tutunamaz.Kendi refleslerini bilimin kurallarına bağlayan Alevi insanı etrafında ona asırlardır dayatılan çelik kafeslerden direnerek kurtulmayı ve yaşamayı öğrenmiştir.Alevi insanının tek referansı bilimdir.Ne eski yazıtlardan ne de şimdinin asimilasyon zümrelerinden Alevilik tarifini bulmanız mümkün değildir.Bilimin her alanında yapılacak araştırmaların,arşivlerin ve eriştiğimiz medeniyet seviyesinin kendisidir Alevilik.Eğer kişi o yada bu sebeple çelişkiye düşerse bilimsel olanı yapmalıdır ve araştırmalıdır.Kolay bir cevap bulmak amacında olanlara ilk tavsiyem daha fazla okumalarıdır.Ancak yinede bilimel bir gerçeği burada dillendirerek soruya cevap bulalım.

Benim köyüm de dahil olmak üzere Kızılırmak boylarındaki bir çok köyde oruç yani "Ramazan Orucu" tutulmaz.Bildiğim ve tanıdığım hiç bir Alevi bu orucu tutmaz.

Bu orucun amaçlarından en önemlisi "nefis e hakim olmak" ve "nefsi terbiye etmek" olarak bilinir.Oysa Aleviler böyle bir terbiye şekline itibar etmezler.Yokluğu ve paylaşmayı yaşamlarının her alanında görmüş ve yaşamış olmalarından "yardan gayrı her şeye ortak" olan anlayışlarından dolayı bu biçimsel yaklaşımlara yönelmeyi reddetmişler yada gerek duymamışlardır.Nefsinde kötülük taşıyanların ve nefsini tebiye edemeyenlerin zaten giremediği Alevi yolunda olanlar oruç tutmazlar buna gerek duymazlar.

Ayrıca Aleviliğin bir kurallar ve kaideler bütünü olmadığnı bilmeniz gerekir.Elbette belli değerler üzerinden yükselen bir anlayışı vardır ama asla tabusu yoktur.Tabu oluşturan bir kitabı olmadığı için bu kitabın öğretilerine uymak zorunluluğuda yoktur.Kuran da yazılı emirler Alevileri bağlamaz.Ama her bilimsel veriden levilerin alacakları vardır ve gerekeni mutlaka almışlardır.

___________________İMZA___________________
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
gnost Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
gnost Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 23.09.2006, 16:11   #3
Yazar
Gulcimen
Tecrübeli Üye

Gulcimen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 46
İtibar Puanı: 48
Gulcimen iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 7
6 Mesajına 6 Kere Teşekkür Edlidi

aleviler ramazan orucu tutmaz ramazan orucu tutan alevide çelişki içindedir bizde xızır orucu oniki imamlar vardır buda zorunlu degildir içinden geliyorsa ttutarsın
tutmak istemeyende tutmaz yani zorlama olmaz insanın iradesine bırakılmıştır
her insan kendi iradesinden sorumludur ve özgürdür yapmak istediginde
alevi kültüründe zorla dayatma yoktur
ama şuda varki ramazan orucu tutan alevide var
sonrada çıkıp ortaya ben aleviyim diyor bunlarda bütün inandırıcılığını yitiriyorlar

bence bunlar kendilerine alevi demeseler daha iyi olur
benim bildigim alevilikte ramazan orucu yoktur zorla dayatılan bir inancında ne kadar gerçekçi olduğunuda anlamak çok zor o yüzdendirki kendine aleviyim diyen ramazan orucu tutmaz

Gulcimen Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Gulcimen Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
derdig?zel (13.09.2007)
Alt 23.09.2006, 19:10   #4
Yazar
Erenoglu
Üye

Bilgiler

Memleket: GAZİANTEP

Fikirler Tecrübe Puanı: 45
İtibar Puanı: 7
Erenoglu hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok
Erenoglu - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 0
2 Mesajına 4 Kere Teşekkür Edlidi

sevgili canlar ramazan orucu ile kurani kerimin nisa suresinde yeteri kadar aciklama var eger kuranla farz oldu diyenler asagiya yazmis oldugum nisa surecini okurlarsa ramazan orucu kimler icin farz oldugunu anlarlar. ben tutmuyorum cünkü bu ayet benim icin farz degildir.

(KUR'AN-I KERIM'E GÖRE ORUC)

Kur'an-i Kerim Nisa süresinin92.ayeti.

türkcesi: Her halde bir müslümana layik degil ki haksiz olarak bir müslümani bile bile öldüre meger ki hataen bir ok veya bir silah gazasi ola her kim bir ehli imani bilmezlikle ölümüne sebeb olsa bile esir olmus bir müslüman kul veya cariyenin azat etmesi üzerine farz olur.

ve birde ölünün sahiplerine diyet vermesi lazim gelir(1) meger o ölünün sahibi aldigi o diyeti sadaka ede veya hic almaya.

Eger ölü size düsman bir kabileden olsa bile mümindir bir müslüman esiri bay olsun bayan olsun azad etmesi katil üzerine borc olur.

O da idam olmus boynunu zincirden kurtarip serbest biraktira(2) isterse öldürülen aranizda senetlesmis kabileden olsa bile mirascilarina diyet verilmesi lazim olur.

Pes sol kimse ki ya asker veya yoksul olup kul veya cariye veyahut idam azad etmesine vakti ve mali olmiya öylesi katillerin her biri ikiser ay veya bir aya oruc tutmasi üzerine farz ve borc olur bu oruc borcu ve farz emri müslümanlar adam öldürmemek icin Allahu Taalanin size farz kildigi bir katillik nisanidir ki siz tövbe edip kimseyi öldürmüyesiniz Allahu Taala herseyi bilir.

ACIKLAMA: Kur'an-i Kerim'e göre müslümanlara ramazan ayinda inmis olan Kur'an-i kerim'le tutulmus olan orucun kur'an'la nezil olan farzi.

Bakara süresisinin 185.ayeti Türkcesi: Ramazan ayinda egri ve dogrudan ayirip dogru yol gösterici Kur'an'in bazi ayetleri endi sizlerden herkimeki farz oldu bu aylarda oruc tutsun müsafir ve hasta olanlar orucunu yedigi günler kadar oruc tutacak Allahin kolay gösterdigi budur. zorlugu istemez bu ehkami bildirir ki oruc tutasiniz ve Allahi bilesiniz ki size yolu gösterdi sükredesiniz.

ACIKLAMA: Bu aytteki kelamlar tutulacak olan orucun farzini göstermis ve asil orucun asli yukarida yazili Nisa süresinin 92.ayetinde yazili (fesiyaminsehreyni mittabiayni) yani katilin tabilerine oruc farz oldu mistakinca oruc tutulmustur.(Ve Tehriru rakabetin mümünetin) fetvasinca idam icin Sam'a getirilen zeynel Abidin'in idam ve zincirden kurtulup Medineye gönderilmesi Yezit aleyhinde derya gibi calkalanan islam isyanlari bu ayeti kerime üzerine bir zaman kapanmis isede neticede Türk pehlivani Aba Müslüm Türk askerlerinin basina gecerek Emevi hükümetini maglup etmistir.

saygilar

kaynak :kuranda hikmet tarihte hakikat

Konu Erenoglu tarafından (25.09.2006 Saat 19:13 ) değiştirilmiştir.
Erenoglu Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Erenoglu Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 23.09.2006, 20:44   #5
Yazar
KızılKilise
Forum Katılımcısı

KızılKilise - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 47
İtibar Puanı: 13
KızılKilise iyi yolda gözüküyor

8 Mesajına 13 Kere Teşekkür Edlidi

Alevilikte Ramazan yoktur.

Bizim orucumuz Muharrem ve Xızırdır.

Ramazanı 3 gün tutma olayı yada 30 gün tutanların gerekçesi ya sunnilerle iç içe yaşamak yada onlardan korkmalarından dolayıdır.

Sofular haram demişler bu aşkın badesine
Ben doldurur Ben içerim Günah benim kimene

Nesimi
Dersim-Nazımiye(KızılKilise)
KızılKilise Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
KızılKilise Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Bal?m (13.09.2007), sembol04 (05.09.2007)
Alt 23.09.2006, 22:13   #6
Yazar
porsor
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Standart Anadolu alevileri ramazan orucu tutarmı?

Alıntı:
murat Nickli Üyeden Alıntı
öncelikle slmlar arklar,şunu söyleyeyim oruçla yakından uzaktan alakası olmayan bir insanım,ama yapılan bazı açıklamaların biraz abartıldığını düşünüyorum,sizde çok iyi bilirsinizki alevilik farklı yörelerde çok değişik inanç şekillerine sahiptir,buna bağlı olarak ramazan orucunu tutan(bildiğim kadarıyla 2 gün)aleviler tanımaktayım,sonuç olarak'' kendine aleviyim diyen ramazan orucu tutmaz'' gibi bir açıklama yapmak biraz acımasız bir eleştiri olmazmı?eleştiri yapılmalı ama bu kadar kesin yargılarla değil...saygılar...
Sayın Murat bey

Diyorsun oruçla alakam yok ama 2 gün ramazan orucunu tutan alevileri taniyorum. Bende diyorum ramazan orucunu tutanlar ben aleviyim demesin. Örnek bir şii ve sünü Xızır orucunu ve aşura orucunu tutuğunu sen hiç gördünmü ve duydunmu? Biz niye onların orucunu tutalım? Ben sana bişey diyemmi. Benim ailem Bingölün bir kazasında izmire gelmiş. Ben babama sordum babam bana dedi kızım ramazan ayında biz Bingöle gitmiyorduk çünkü lokantalar kapaliydi ve fırınlar ekmek vermezdi. Mecburiyet karşısında gitseydik evde yidiyimiz yemekle giderdik aç dünerdik. O sünilerin korkusunda biz alevi olduğumuzu inkar ederdik. Sorduklarında biz korkuda oruçluyduk derdik. Bir kere komşularla Bingöle gitik bizimkomşu veli dükanda sıgara yaktı her zaman alışveriş yaptığımız adam dedi veli sıgaranı söndür. Velide dedi ben ramazan orucu tutmiyorum niye sıgaramı söndüreyim. Tanıdık dükanci kafir Aleviler sizin oruc tutmadığınızı biliyorum burda siktir olun gidin dedi. Velide dedi kafir sensin sen niye bize hakaret ediyorsun derdemez dükanci tekme tokat Veliye girdi. Babam diyor bir baktım on kişi birden bize saldırdı kafamızı kırdılar ve her tarafımız yaralandı canımızı zor kurtardık. Bu olaydan sonra izmire gitmeyi kafama koydum.

Birde senin memleketin Tunceli yazılı. Ben Tunceliyi iyi bilirim bizim ordan çocuktan yaşliya ramazan orucunu kime sorsan ne olduğunu bilmezler. Xızır orucu. Aşura orucu ve adak orucu 7 yaşında bir çocuğa sorsan sana takır takır anlatır. Belki 38 sürgünü olan Tunceliler gitikleri memleket sünüymüş orada yobazların korkusunda ve zülmünden kendini inkar etmişler. Kendi inancını ve aslını inkar eden insan deyil. Ben aslımı inkar etmem ben bir talibim benim YOLUM var Pirim Rayverim ve Mürşidim var. Müslüman deyilim kuran benim kutsal kitabım deyil ramazan orucunu tutmam.
Dünen dünsün ben YOLUMDA dünmem. Kusura bakma günül kalsın YOL kalmasın.

Saygılarımla Porsor

porsor Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 24.09.2006, 15:34   #7
Yazar
porsor
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Alıntı:
murat Nickli Üyeden Alıntı
sayın porsor arkadaş,biraz gergin bi biçimde yazmışsın bu yazıyı,söyleyeceğim çok şey var umarım hepsini yazarım,şunu söyleyeyim öncelikle belliki çok zorluk çekmiş ailen ve izmire göç etmiş, ailem ve ben senin bahsettiğin olaylardan daha kötü olaylarla karşılaştık ve ne yazıkki başka bir yere gitme gibi bir şansımız olmadı ve halada o zorluklarla karşı karşıyayız(belliki seninkiler savaşacak ve dayanacak güç bulamamış),bir ikincisi bu zorluklar karşısında hiç bir zaman alevi olduğumuzu inkar etmedik,bir üçüncüsü tunceliyi iyi bildiğini söylüyorsun ama hiç zannetmiyorum,tuncelinin aleviliği çorumun yada amasyanın yada tokatın aleviliğine benzemez çok farklı inanç şekilleri vardır(erzincan oldukça yakındır inanç şekillerimize) ancak orada yaşayanlar bilir,bir dördüncüsü bahsettiğin oruçları hiç tutmadım tutmamda(12 imam veaşura orucu vb dahil),çünkü oruç felsefesi ve tutma amaçları bana çok aykırı,bu arada tuncelide o bahsettiğin oruçları da tutan çok fazla kişi yoktur,son olarak şunu söyleyeyim tekrar ramazan orucu tutan(2 gün demiştim)en az sizin kadar alevilerdir...saygılar...
Sayın Murat bey

Sen diyorsun oruc tutma amaçları bana çok aykırı. Bir kere kendin inancını inkar ediyorsun. Hiç bir Dısimli Xızır orucunu inkar etmez. Xızır Kurbanını inkar etmez. Xeylasını inkar etmez. Bizi var eden bu güzel inancımızdır. Sen bu inancı kaldırırsan ya süni olursun yada şii olursun. Birde diyorsun ramazan orucu tutan en az sizin kadar Alevilerdir. Ben senin bu süzlerini hakaret kabul ediyorum ve sana laik görüyorüm olsa olsa yolunu şaşırmiş, dilini inancın ve kültürünü kaybetmiş ve başkasının kültürüyle övülen bir şaşkın ördeksin. Şimdi diyeceksin bunu nerde bilirsin hanı diyorsunya (tuncelide o bahsettiğin oruçları da tutan çok fazla kişi yoktur) senin utanıp ağzına almadığın bu yazıdan anladım. Birde sen müslümanlara git söyle siz 1 ay ramazan orucunu tutuyorsunuz bu yanlş gelin 2 güne düşürelim. Bakalım sana ne derler. Ben sana süyleyim sana git ordan kafir Alevi diyecekler.

Birde Pir Ali Babanın bu makelesini okumanı üneririm.

http://www.aleviweb.com/forum/f-alevilik-genel-2/t-ray-talib-yolu-2950.html

Saygılarımla Porsor

Alt 24.09.2006, 17:20   #8
Yazar
bozo
Forumla Bütünleşmiş

bozo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: MALATYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 72
İtibar Puanı: 861
bozo parlak bir geçmişe sahipbozo parlak bir geçmişe sahipbozo parlak bir geçmişe sahipbozo parlak bir geçmişe sahipbozo parlak bir geçmişe sahipbozo parlak bir geçmişe sahipbozo parlak bir geçmişe sahip
bozo - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 938
583 Mesajına 1.180 Kere Teşekkür Edlidi

Arkadaşlar mesajlarımızda üsluba dikkat edelim ve kişisel münakaşalara girmemeye özen gösterelim lütfen.

SABIR , BOYUN EĞMEK DEĞİLDİR.
SABIR , MÜCADELE ETMEKTİR...

Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür.

Bilen konuşmaz, Konuşan bilmez. Gözlerini yum, Bütün kapıları kapa; Sivrilikleri buda, Karışıklığı gider; Işığı ayarla, Dünyaya uyum sağla.”
bozo Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.09.2006, 17:33   #9
Yazar
İşcanbaba
Forumla Bütünleşmiş

İşcanbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

İşcanbaba - MSN üzeri Mesaj gönder

Fikirler Tecrübe Puanı: 82
İtibar Puanı: 1036
İşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı var
İşcanbaba - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 1.566
875 Mesajına 1.840 Kere Teşekkür Edlidi

sevgili Canlar,
Aleviler Oruç mu tutmaz?
Yoksa ramazan orucunumu tutmaz?
Oruç'un mantığına mı karşıyız.?
Murat gibi bende alevi canların oruc tuttuklarını biliyorum ve oyle 2 gün falan değil,1 den 30 una kadar,benim yöremde genelde bu uygulama yapılmaktadır,
Adına ne derseniz deyin ancak bu bizizm Gerçeğimiz,
Asimile oluyorsunuz diyeceksiniz,
Evet o yanımız gün geçtikce çoğalıyor,önüne gecemiyoruz, Bu konu tüm Alevi yöreleri için gecerli bir sorun,kanayan yaramız,
Amma kimseyi böyle kesin cizgilerle sorgulyıp bir kenara atmayalım

Bu ne yaman çelişki anne

Sağı solu
önü arkası yok
kalmadı
ömrümün
belki bu son hasretleri
son özlemleri
bir aşkın ardından
son gözyaşları döküşleri
yok kalmadı farkı
altı, üstü
yer ile gökyüzünün
yaşamla,ölümün

Dinimiz Sevgi
Kabemiz İnsandır
.

www.karakoykoop.org.tr
İşcanbaba Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
İşcanbaba Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
gurbet kuslar?m (19.10.2007)
Alt 24.09.2006, 17:40   #10
Yazar
tolga60
Yeni Üye

tolga60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TOKAT
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 6
tolga60 hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok

0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edlidi
Standart slm

sen bir yerde şöyle diyosun ramazan orucu sunilere aittir sadece onlar tutar sen öyle düşünüyosun ama ramazan orucunu bazı aleviler başında ve sonunda tutuyolar sana bunu kim söylemişse doğru

sizin orda zatenaleviler oruc ayrımı yapmıyo ama genellikle başında ve sonunda tutulur bazı alevi halkı tutuyo

Konu tolga60 tarafından (24.09.2006 Saat 17:43 ) değiştirilmiştir. Sebep: Automerged Doublepost
tolga60 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil