Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Merak Ediyorum

Merak Ediyorum Alevilikle ilgili merak ettikleriniz, kafanıza takılan sorular

Seçenekler Arama Stil
Alt 24.09.2006, 20:28   #11
Yazar
Kizilbas 66
Forumla Bütünleşmiş

Kizilbas 66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: YOZGAT
Fikirler Tecrübe Puanı: 59
İtibar Puanı: 277
Kizilbas 66 sevilen bir üyeKizilbas 66 sevilen bir üyeKizilbas 66 sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 180
123 Mesajına 262 Kere Teşekkür Edlidi

Arkadaslar bu konu neden bugün acildigini sanirim cogumuz biliyoruz..Ramazan orucunun Alevi inanciyla bir alakasi olmadigini yazmaya gerek yok..

Asimilasyoncu politikalarinda etkisiyle Aleviligin icinin bosaltilmasi ve özünden uzaklastirilmasi sonucunda Alevilerin Camiye cekilmesini ve Sünni anlayisin egemen oldugunu görmekteyiz..Alevi-Sünni yoktur Islam vardir söylemide bunun bir halkasidir..Bu söylemle birlikte Aleviligi ,Sünniligin icinde eritme ve yok etme düsüncesi yatmaktadir..Red-Inkar politikalariyla Aleviligi görmezden gelme egemen resmi inancin bir ürünüdür..

Bu baglamda Alevileri Ramazan orucu tutar anlayisida bunun bir sonucudur..Alevi inancinda ve yolunda Ramazan orucu diye birsey yoktuz..Yalniz Bülent arkadasimizin belirttigi gibi Aleviler icerisinde Ramazan orucu tutanin oldugu gercegini yok sayamayiz ki bu bana göre özünden uzaklasmis yani baska deyimle asimile olmus Alevi kökenlilerdir..Kökende Alevi ana-babadan olan bu insanlarin bu anlayisi Alevi inanciyla bagdasmamaktadir sevgili canlar...Bu insanlarinda Ceme girmemesi gerek cünkü yolumuza göre Düskündürler..

Kadilar ,müftüler fetva yazarsa
Dönen dönsün ben dönmezem yolundan
Iste hancer iste boynum asarsa
Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan

Saygilarimla..

___________________İMZA___________________
Bütün evren semah döner
Askindan günesler yanar
Aslina dönmektir hüner
Bes vakitle avunmayiz

Konu Kizilbas 66 tarafından (25.09.2006 Saat 02:48 ) değiştirilmiştir.
Kizilbas 66 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Kizilbas 66 Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
express (25.09.2007)
Alt 24.09.2006, 22:51   #12
Yazar
venge hak
Forumla Bütünleşmiş

venge hak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 84
İtibar Puanı: 1391
venge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 1.693
1.297 Mesajına 3.346 Kere Teşekkür Edlidi

kuran yazıldığında deri parçalarına falan yazılıyordu biliyosunuz. gelen ayette 3gün diye yazıyodu kitap haline getirmek istediklerinde 30 gün olarak okudular çünkü 3'ün yanında kuş pisliği vardı o zamandan beri 30 gün olarak oruç tutar sunniler. alevilerdende son 3 gün oruç tutanlara rastlanmıştır (baskı altında kalmadan) tabiki kuran da aleviler için kutsal bir kitaptır (yorum farklıdır) (not: yukardaki hikaye ben tarafından uydurulmuş olabilir)

venge hak Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.09.2006, 23:15   #13
Yazar
gnost
Forumla Bütünleşmiş

gnost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 96
İtibar Puanı: 1138
gnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 828
1.206 Mesajına 2.509 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
kuran yazıldığında deri parçalarına falan yazılıyordu biliyosunuz. gelen ayette 3gün diye yazıyodu kitap haline getirmek istediklerinde 30 gün olarak okudular çünkü 3'ün yanında kuş pisliği vardı o zamandan beri 30 gün olarak oruç tutar sunniler.
Bakın sevgili dostum biz neden oruç tutmuyoruz bunu açıkladık.Ama sünnilerin genel inançlarını zedelemek yada olur olmaz şekilde kutsallarına saldırmak gibi bir niyetimiz hiç yok.Tutan tutar ve bizler o kişilerin inançlarını olur olmaz idaalarla karalayamayız.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

gnost Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.09.2006, 23:49   #14
Yazar
porsor
Forumu İyi Bilen

porsor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: İZMİR
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 11
porsor iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 345
88 Mesajına 135 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
murat Nickli Üyeden Alıntı
1-inancımı inkar ettiğimi söyleyen bre gafil aleviliğini inkar eden benmiyim senmisin bir önceki yazını okumanı tavsiye ederim(tüm zorluklara rağmen hiç bir zaman alevi olduğumu inkar etmedim,zorluk ne diyebilirsin ben 5.sınıfdan sonra ailesinin yanından ayrılmış ve bu yaştan itibaren tek başınaokumuş bir insanım,üstelik elazığ gibi yobaz bir memlekette üstelik yurtta üstelik 3 alevi arkadaştan biri olarak,ramazan ayında zorla oruç tutmaya zorlanan ama tutmayan,sabah namazlarına kaldırılan ama kılmayan,sırf alevi olduğum için yobaz hocalar tarafından derslerden bırakılan (özellikle din kültürü),cuma günleri zorla namaza götürülmek istenen ama gitmeyen bunun için arkadaşları tarafından dışlanan bir aleviyim...sen ne inkarından bahsediyorsun senin deyiminle şaşkın ördek...)
2-alevilik evde pc başında oturup yazı yazmakla bitmiyo...ne bedel verdin alevilik için,yada ne yaptın...
3-şimdi sorsam sana alevilik deyince aklına ne geliyor?başlarsın saymaya.hoşgörü ,sevgi bunun gibi tatlı ve hoş sözler ama sözde söylersin bu lafları...icratta yoktur...kardeşim sen hangi yetkiyle benim aleviliğimi sorgulayabiliyorsun yada 2 günlük oruç tutan alevi olamaz diyebiliyorsun...
4-yine söylüyorum hangi oruç olursa olsun benim mantığıma aykırı onun için hayatım boyunca tutmadım tutmayacağımda...alevilikte olsa hiç bir inanca körü körüne bağlanmam,önce sorgularım mantığıma uygunsa kabullenirim...
5-ben hiç bir zaman kimseye neden oruç tutmuyorsun vb şeyler söylemem çünkü her inanca saygı duyarım aynı şekilde kendi inancımada saygı duyulmasını isterim senin gibi yargılamam yani insanları(bu yazdıklarım tamamen yazdıklarına ve hakaret olarak kabul ettiğim şaşkın ördek lafı üzerinedir...)
6-oruça karşı olduğum gibi kurban kesmenin felsefesinede karşıyım,ister kabullen ister kabullenme...
7-son olarak bi tavsiye,insanların inançlarına saygı duy ne olursa olsun,herkes senin gibi düşünmek zorunda değil,ben herkesin düşüncesine saygı duyuyorum,senin gibi kesin yargılarla yaklaşmıyorum olaylara...
Sayın Murat bey

Sen diyorsun hiç bir inanca körü körüne bağlanmam. 2. Oruça karşı olduğum gibi kurban kesmenin felsefesinede karşıyım diyorsun. İnanmiya bilirsin bu senin kararın. Kimse seni zorlamaz. Birde bana tavsiyeden bulunursun ve diyorsun insanların inançlarına saygı duy ne olursa olsun. O zaman bende sana bunu derim benimde bir YOLUM ve inancım var sende beni böyle kabulet ve süni ve şii yoluna giden bizden deyil onun miyazı yenilmez. Ceme alınmaz. Çünkü yoldan çıkmiş ve düşkündür.

Birde bana diyorsun Alevilik için ne yaptın? Ben seni tanımiyorum ve sende beni tanımiyorsun. Bu sanal ortamında benim yazılarım var. Seninde yazıların var. Senin yazdıklarına bir göz atım. güzel dersimiden manzaralar. bir fıkrada benden. sayın dersimliler grubu üyeleri,diğer gruplara göre biraz pasif kaldık gibi,enkısa zamanda kendimizi göstermeliyiz arklar,tanıtmalıyız güzel memleketimizi. Senin yaptıklarında bu 3 kelimedir. İyi gözel diyorsun ama hangi deyerlerle yanyana geliriz? Benim bildiyim toplumu toplum eden dil, inanç ve kültürdür. Örnek benim süni komşularım var bende gitmiyorum onlarda bize gelmiyorlar. Cenaze merasimi. Nişan ve düyün olur onların kültürü ayri bizim ayrıdır. Kısacası paylatığımız bişey yok. Yolun açık olsun Kemere Bımbarek tode hevalbo.

porsor Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 25.09.2006, 01:38   #15
Yazar
gnost
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

gnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı var

Alıntı:
tekrar ediyorum benim için üst kimlik önemlidir oda insan olmaktır,alevi,sunni,türk yada kürt olmak değil...dolayısıyla herkese saygıyla,sevgiyle,ve hoşgörüyle yaklaşıyorum,senin gibi alevi sunni diye ayırmıyorum...bence bu yaptığına alevi milliyetçiliği denir,buda bir nevi bağnazlıktır...
İnsan olmanın tek başına bütün işleri hallettiğini düşünmek olsa olsa bir asimilasyona kapı zçmak olur.Dünyada bilinen tek düşünen canlı insandır bunda

Hemfikirmiyiz?

Yine insan tıpkı bize benzer yani hepimize benzer.Hem anatomik yönden hemde duyuları bakımından.Mesela ağlar,acı duyar,sever,nefret eder,doğuma sevinir,öldürebilirde vs...

Hem fikirmiyiz?

O halde bizim bildiğimiz manada bir doğrular zinciri olmalıdır.Yani her ne sebeple olursa olsun insan öldürmeyi yasaklayacak bir zihniyetiniz varsa buna destek vermemek bizim işimiz değildir.Yani böyle bir düşünceyi savunmak önce ve ilkin Alevilerin işidir.

Hemfikirmiyiz?

Ancak bu temel ilkeyi bozcak birileri çıkacaktır ve aslında bu ilke bozulalı çok olmuştur ve bunun sorumlusu asla ama asla Aleviler yada Alevi felsefesi değildir.

Hemfikirmiyiz?

Her şeye rağmen bu kural madem bozulmuştur diyerek kitle katliamı yapmak yada insan öldürmeyi mubah saymak diye bir anlayış Aleviliğin içinde maya bulmamıştır.

Hemfikirmiyiz?

Ancak bu halde bile hala insan öldürmeye kılıf bulanlar vardır.Kimisi din için sefer yapar,kimisi Turan için sefer yapar,kimisi inançlarına saldırıldığını bahane eder,kimisi hakları için adam öldrür.Ancak Alevilerin adam öldürebilmesi için tek şart vardır ki buna bile bazı durumlarda uyulmamıştır.

Bir ALEVİ NE ZAMAN ADAM ÖLDÜRÜR?

Kendi yaşamına son verecek,namusuna el uzatacak,vatanını ve kendini köleleştirecek birilerinin eylemlilik göstermesi durumunda öldürmek zorunluluğu doğar.Bunun için sevinmez,bunun için övünmez,bunun için methiyeler dizmez.Bunun için ölüler üzerinden propaganda yapmaz.

Hemfikirmiyiz?

Bütün bu durmlarda hemfikir değilseniz siz Aleviliğ bilmiyorsunuz demiyorum ama yaşamadığınız doğrudur derim.

Alt 25.09.2006, 03:21   #16
Yazar
Pi®oZKaN
Forumun Bir Parçası

Pi®oZKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ANTALYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 54
İtibar Puanı: 25
Pi®oZKaN iyi yolda gözüküyor
Pi®oZKaN - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 44
92 Mesajına 139 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
venge hak Nickli Üyeden Alıntı
kuran yazıldığında deri parçalarına falan yazılıyordu biliyosunuz. gelen ayette 3gün diye yazıyodu kitap haline getirmek istediklerinde 30 gün olarak okudular çünkü 3'ün yanında kuş pisliği vardı o zamandan beri 30 gün olarak oruç tutar sunniler. alevilerdende son 3 gün oruç tutanlara rastlanmıştır (baskı altında kalmadan) tabiki kuran da aleviler için kutsal bir kitaptır (yorum farklıdır) (not: yukardaki hikaye ben tarafından uydurulmuş olabilir)
TeRBiYeSizLeşmE!Neye İnanıyorsan İnan!Umrumda DeğiL!Lakin Böyle Abuk Sabuk yazılarla İslam Dinine ve Mensuplarına Doğrudan Küfür Etmiş Oluyor,30 Gün Oruc Tutan milyonlarca İnsanı "Bir kuş pisliği hatası saçmalıgıyla "APTAL konumuna düşürüyorsun.Seni Bu forumda barındıranları alkışlıyorum(!)Utanmalısınız!

Pi®oZKaN Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Pi®oZKaN Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
testere- (21.06.2007)
Alt 25.09.2006, 03:52   #17
Yazar
onurcan
Forumla Bütünleşmiş

onurcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 70
İtibar Puanı: 239
onurcan hakkında olumlu dusunceler mevcutonurcan hakkında olumlu dusunceler mevcutonurcan hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 115
186 Mesajına 385 Kere Teşekkür Edlidi

Vega hak isimli arkadas
Yazdiklarin hic hos degil.. Hic bir bilimsel veriye dayanmadan , öylesine cahilce yazilmis bir karalamadan ibaret.

Sonucta bu yazi, ne alevilige yarar getirir, nede islam'a. Lütfen fikirlerini yazarken bazi inanc mensublarinin inanclarini zedelemeden yaz. Görüslerini belirtmende hic bir sakinca yok, herkez kendi görüsünü belirtiyor, sende öyle yap..Arti ,bildigin ve kaynaklari olan yazilarida burada paylasabilirsin. Ama kurgu filmlerindeki gibi fantazi olaylari buraya tasima..

Bazen;
Nasretin hoca gibi aglayip,
Bayburtlu zihni gibi gülebilmek gerekiyor !!
onurcan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 25.09.2006, 04:34   #18
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1607
Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 2.035
2.262 Mesajına 7.329 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
piroz Nickli Üyeden Alıntı
TeRBiYeSizLeşmE!Neye İnanıyorsan İnan!Umrumda DeğiL!Lakin Böyle Abuk Sabuk yazılarla İslam Dinine ve Mensuplarına Doğrudan Küfür Etmiş Oluyor,30 Gün Oruc Tutan milyonlarca İnsanı "Bir kuş pisliği hatası saçmalıgıyla "APTAL konumuna düşürüyorsun.Seni Bu forumda barındıranları alkışlıyorum(!)Utanmalısınız!
Kim kimi nerede "barındırıyor"? Her yazılanı okuma şansımız olmadığı forum kurallarında belirtiliyor. Hakaret içerdiğine dair bir tane şikayet mesajı bile gelmemiş ve ilk defa gördüğümüz bir yazıdan dolayı böyle konuşuyorsunuz; o halde bizim "adalet" anlayışımızdan önce kendinizinkini gözden geçirin ki, meşruiyetiniz olsun.

Burada "barındırma/barındırmama" gibi bir zihniyet söz konusu değildir. Eğer birisi başka kişilerin inançlarını rencide ederse forum yönetimine bildirilir, gerekli yaptırım uygulanır. Ama asla burada kimse forum yönetimini baskı altına almaya, yönlendirmeye çalışmasın. Eleştiri ayrı birşeydir, "dayatma" ayrı birşey. O yüzden her okuduğunuz olumsuz yazıda yönetime bir fatura kesmeyiniz lütfen. Takdir edersiniz ki burada herkes hoşuna gitmeyen yazılar okuyor ve herkes faturayı yönetime kesmeye başlarsa bizim elimiz kolumuz bağlanır. Umarım derdimi anlatabildim.

Alıntı:
venge hak
Aleviweb özgür bir "fikir" platformudur. Burada fikir paylaşımı yapılır. Kimsenin inancıyla bir sorunumuz olamaz. İnsanların "kutsal" gördüğü şeyleri forumumuzda "bilimsel" açıdan tartışabilirsiniz ama yukarıdaki "kuş pisliği" üslup ve tarzıyla değil. Şimdi yukarıda siz tarafından uydurulan hikaye tarzındaki hikayeleri lütfen bir daha forumumuzda uydurmazsanız seviniriz. Bu size forum kuralları gereği yaptığım uyarıdır. Umarım anlayışla karşılar ve uygularsınız.

Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...
Ceyhun Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 25.09.2006, 21:35   #19
Yazar
gnost
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Alıntı:
ya hakkaten anlaşılamadım yada anlamak istemediniz,benim burada bahsettiğim insanlık senin o yazdıklarınla hiç uyuşmuyor yozcay arkadaş,yazıkki çok basit düşünmüşsüznüz...önyargılarımızın ve korkularımızın esiri olarak değil her insana sevgiyle yaklaşan bir insanlık,insanları damgalamayan,iyi kötü bizden ondan diye ayırmayan bir insanlık,acı ve kederi ayrı ve gayrıyı birbirimize yaşatmayan bir insanlık,canlı cansız hiç bir varlığı incitmeyen bir insanlık,Sevgiyle,anlayışla,iyilikle ve barışla yol alan bir insanlık...bu ortak paydalar işte benim insanlık anlayışım...umarım anlatabilmişimdir kendimi...saygılar
Konu başlığı ne idi?

Aleviler ramazan orucu tutarmı?

Hayır.

Alt 25.09.2006, 21:46   #20
Yazar
venge hak
Forumla Bütünleşmiş

venge hak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 84
İtibar Puanı: 1391
venge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 1.693
1.297 Mesajına 3.346 Kere Teşekkür Edlidi

sayın piroz ben terbiyesiz laf kullanmadım. üslubumun yanlış olduğu söylenebilir alevilere yapılan onlarca hakaretlerin karşısında bana sldırmanıza gerek yoktu. kuranın aleviler içinde kutsal olduğunu iyi biliyorum. ve de o hikayenin benim fikrim değil uydurma olduğunu yazmıştım....!!

venge hak Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil