Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Genel

Alevilik Genel Alevilik üzerine genel tartışmalar, eleştiriler, sorunlar

Seçenekler Arama Stil
Alt 23.12.2018, 19:19   #431
Yazar
Raya Haq
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 16
İtibar Puanı: 10
Raya Haq iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 21
34 Mesajına 36 Kere Teşekkür Edlidi

Tunceli Alevi Dedesi Klavuz Alevilik İslam Dışında Bir İnanç

Tunceli'de düzenlenen Alevi Çalıştayı'na konuşmacı olarak katılan Alevi Dedeleri ve Alevi Pirleri, Aleviliğin 4 semavi din dışında, farklı bir inanç olduğunu savundu.

Tunceli Alevi Dedesi Klavuz Alevilik İslam Dışında Bir İnanç -2

Tunceli'de düzenlenen Alevi Çalıştayı'na konuşmacı olarak katılan Alevi Dedeleri ve Alevi Pirleri, Aleviliğin 4 semavi din dışında, farklı bir inanç olduğunu savundu. Alevi inancının, Hazreti Muhammet, Hazreti İsa ve Hazreti Musa'dan daha önce olduğunu ileri süren Alevi Dedesi Hasan Klavuz, Alevilik, Hz. Muhammet'ten öncedir, bu inancın mayasını atanlar Hz. İsa'dan da öncedir, Hz. Musa'dan da öncedir. Adem'i yaratan bir inançtır dedi.

Tunceli Belediyesi Gençlik Kültür Merkezi'nde dün yapılan ve akşam geç saatlere kadar devam eden Alevi Çalıştayı'nda tartışma yaratacak konular üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu. Alevi pirleri ve dedeler, Aleviliğin 4 semavi din dışında farklı bir inanç olduğu konusunda hemfikir oldu.

Tunceli'de çeşitli kentlerden gelen Alevi dedeleri pirleri ve diğer temsilciler ile birlikte toplam 150 delegenin katıldığı çalıştayda, 'Alevilikte ikrar, Alevilikte kadın, Alevilerde örgütlenme sorunları, uluslaşma sürecinde Alevilerin rolü' gibi konu başlıkları üzerinde konuşmalar yapıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, ilk kez Dersim'de Aleviliğin merkezinde böyle bir çalıştayın yapılmasının heyecanını yaşadıklarını belirterek, Aleviliğin merkezi sayılan Dersim'de yıllardır böyle bir çalışma hiç yaşanmadı. Alevilik daha çok Dersim dışında tartışıldı konuşuldu. Tarihten bugüne Alevi inancı üzerindeki baskıları, yok etme politikalarının boşa çıkarılacağı ve Alevilerin özüne hizmet edeceği bir çalıştayın gerçekleşmesini umuyorum dedi.

Çalıştayda 'Alevilikte ikrar' ve 'Alevilikte kadın' maddeleri basına açık tartışılırken, diğer gündem maddeleri basına kapalı konuşuldu. 'Alevilikte ikrar' konusu üzerinde söz alan bir çok dede ve temsilcinin tamamına yakını 'Alevi inancının 4 semavi din dışında farklı bir inanç olduğu ve İslam dışında yer aldığı' konusunda görüş belirtti.

ALEVİLİK, İSLAM DIŞINDA BİR İNANÇ

Alevilik konusunda yaptığı araştırmalar ile tanınan Hasan Klavuz, özellikle yıllardır bazı kesimlerin bilinçli bir şekilde Aleviliğin İslam'ın içinde bir inanç olduğu vurgusunu yaptığını, ancak Aleviliğin dünyanın başlangıcıyla birlikte var olduğunu ve İslam dışında yer alan bir inanç olduğunu söyledi. Klavuz, şöyle dedi

Alevilik inancı nice uygarlıklardan mayalanarak gelip Dersim'de mayalanmıştır. Günümüzdeki birçok Alevi dedesi ve Alevi önderi, Alevi gelenekleri olan, Alevi erkanı, müsayiplik geleneği, kirveliği, yaşamını, geçmişini anlatacağına, ama bakıyoruz ki çıkıp sadece Aleviliğin İslam'ın içinde yer alan bir inanç olduğunu anlatıyorlar. Dört semavi dinin içindeki birtakım olgular, bizim inancımızın içine girmiştir. İslam dininde, Hak, Muhammet, Ali üçlemesi ve 12 İmam kültürü gerçeği bizim inancımızın içine girmiştir. 12 imam kültürünün Alevi inancının içine girdiği 9'uncu yüzyıldan sonra 14'üncü yüzyılda Şah Hatai ile pekişmiştir. İnancımıza giren bugün, hala zikrettiğimiz Hak, Muhammet, Ali üçlemesi ile 12 imam kültürü; insan özüdür. Şu gerçek var ki İslam dininde Hak Muhammet Ali deyimi yoktur. Bu sadece Anadolu Aleviliğinde ve Kızılbaş geleneğinde vardır.

Alevi İnancının, Hazreti Muhammet ve Hazreti İsa ve Musa'dan daha önce olduğunu ileri süren Hasan Klavuz, Bu inanç yani Alevilik, Hz Muhammet'ten öncedir, bu inancın mayasını atanlar Hz. İsa'dan da öncedir, Hz. Musa'dan da öncedir. Adem'i yaratan bir inançtır dedi.

Alevi inancının bir kitaba girmeyeceği ve bir kalıba sığmayacağı görüşünü savunan Hasan Klavuz, Dünyanın her yerinde Alevi pir ve dedeleri, talibin anladığı dilde dua etmiştir. Bunun için Alevi pirleri derki, 'anlamadığın duaya amin deme.' Bu sadece Alevi pirlerine mahsus bir gerçektir. Dünyada her ülke, kendi anadilinde ibadet eder. Dünyada kendi ana dilinde yani Türkçe ibadet etmeyen tek ülke Türkiye'dir. Bütün bu gerçeklerden yola çıkıldığında Aleviliğin İslam içinde bir inanç olduğunu söylemek mümkün değil ifadelerini kullandı.

BİZİM İNANCIMIZDA TANRI GÖKTE DEĞİL

Alevi dedesi Mustafa Genç ise, Alevilik ve Sünni İslam'ın, hiç bir zaman aynı çizgide olmadığını iddia ederek, Biz, Hak Muhammet Ali diyoruz, onlar ise ellerini yukarı kaldırarak, 'Alluhuekber' diyor. Sünnilikte 5 vakit namaz, bir de bir ay oruç var. Bizde bunlar yok. Bizim inancımızda tanrı gökte değil, tanrı insandadır. Alevi inancında kadın kutsaldır, kadını boşamak en zor olandır. Sünnilikte öyle değil. Dört kadını erkeğe hak görüyorlar dedi.

Alevi dedesi Feyzullah Çınar da, Alevi dedelerine maaş bağlanması konusunu değerlendirerek, Türkiye'de 15- 20 milyon arasındaki bir Alevi nüfusu var. Alevilerin verdiği vergiler ile diyanete pay veriliyor. Alevilerin vergilerini alıyorlar ama Alevilere hizmet vermiyor, hizmet almıyor bu kurum. Dedelere maaş vererek, devlete hizmet ettirmek ve Sünni İslam'a çekmek istiyorlar. Bu durumu asla kabul etmeyeceğiz diye onuştu
Kaynak: DHA

Raya Haq Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 25.12.2018, 22:31   #432
Yazar
Raya Haq
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Saygideger Canlar...

Alevi Yasam Felsefesini Yasamak, Onu kendi ozunde gormek ve yasamina yansitmak, onu yasamaktan gecer.
Onu yasarken, Arap Ali ve Arap Muhammed bu yolun ve felsefenin hic bir kuralina ve gelenegine uymadigini, taban tabana zit bir yapilanma oldugunu gormemek icin, dusunmiyen bir beyin, gormiyen gozlere sahip olmamiz gerektigine inaniyorum.

Alevi Yasam Felsefesinde farkli dusunen farkli yorumliyan vs vs olusumlari FARKLILIKLARIMIZ ZENGINLIKLERIMIZDIR olgusu ile karsilar.
Lakin Yer yuzunun en igrenc ve ahlaksiz yapilanmasi olan ISLAM ile kiyaslanmasi onun bir yan kolu olarak gorulmesi veya gosterilmesi!!!!!
Tek kelime ile 1400 yillik asimile politikasinin devamidir.

Cinsi Sapik, Uckur Duskunu, Ahlaksiz ve Insanligin kabul edemiyecegi butun igrencligi kendisinde yasatan ISLAM DENEN SUC MAKINASI`nin hic bir yapilanmasi, ozellikle 5 SARTININ HIC BIRINI YAKINDAN UZAKTAN BULUNMASININ MUMKUNU OLMAMASINA RAGMEN,
Islam denen suc makinasina yakin gorulmesi veya gosterilmeye calisilmasi BU YOLA GOLGE DUSURMEYE VEYA KARALAMAYA CALISIP, 1400 YILDAN BERI SURDURMEYE CALISTIKLARI AHLAKSIZ CABALARIDAN BASKA BIR SEY DEGILDIR.

Bu cabalari sadece bugun degil. 1400 yildan beri herturlu yola basvurulmus, sadece kendilerinin gorevlendirdigi ISLAM MISYONERLERI DEGIL, icimizde cikabilecek veya satin alinabilecek HIZIR PASA kilikli veya kisilikli sahislarla bu yola golge dusurmeye calisilmissa da BASARILI OLAMAMISTIR.

Alevi Yasam Felsefesinin yasamina yansittigi dogruluklar ve guzellikler bu yolun yol onderi olarak bilinen HIZIR OLI, HIZIR ELI, Darda kalan herkesin imdadina yetisen, haklidan, dogrudan ve insanliga dayir butun guzelliklerden yana olan bir durusa sahip olmasi... Bu yolun herturden baski, siddet ve zulumlere ragmen odun vermemesi.... Sevgi ve Insanlik Yolu Oldugundan dir....

Arap Ali veya Arap Muhammed`i sevebilirsin, onlara inanabilirsin, Sii veya degisi versiyonu olan Caferi mezsebine sempati duyup Islami savunabilirsin...
Bunu git, Suc makinasinin diger mezseplerine karsi savun.
Sen Omer, Osman ve Ebu-Bekir in yolunu takip ediyorsun, Ben ise Muhammedin soy agaci olan Ali ve onun devami olan 12 Imam ve Muhammedin Amcasi Abbas`in soyunu savunyorum, Gercek Islamin Savuncusu biziz, diyebilirsiniz.
Cinsi Sapik ve Uckur Duskunu olan Insan Kani ile beslenmis Kurnaz Muhammedin takipcisi de olabilirsin... Buna kimsenin itrazi yok.
Fakat bu ahlaksiz ve onursuz yapilanmayi, INSANLIGIN DOGUSUNDAN BERI VAR OLAN ALEVI YASAM FELSEFESININ ICINDE VEYA YAKININDA GORMEYE HAKKINIZ YOK.
Yani Alevi olup, Aleviligin ozunu kendisinde gormiyen ve gormek istemiyenlerde bile ISLAM DENEN SUC MAKINASININ AHLAKSIZLIKLARINI GOREMEZSINIZ. Onlar bile Alevi Yasam Felsefesinden ogrendiklerini hepisi olmasada bazi degerleri kendilerinde gorebiliyorsa... Islam denen suc makinasi onlarin yanindan bile gecemez......

ISLAM DENEN CINSI SAPIK, UCKUR DUSKUNU, COCUK TECAVUZCUSU, AHLAKSIZ, ONURSUZ VE INSANLIK DUSMANI.....
ALEVI YASAM FELSEFESININ YANINDA
D U N K U
C O C U K T U R.

Saygi ve Insani Sevgilerimle.

Konu Raya Haq tarafından (26.12.2018 Saat 07:11 ) değiştirilmiştir.
Alt 02.01.2019, 16:44   #433
Yazar
Raya Haq
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Tevbe suresi 5 ayet – Hürmetli aylar çıkınca, puta tapanları bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayıp hapsedin; her gözetleme yerinde onları bekleyin. eğer tevbe eder, namaz kılar ve zekat verirlerse yollarını serbest bırakın. doğrusu allah bağışlar ve merhamet eder.

Saygideger Canlar,

Kuran denilen insanlik dusmani ve suc makinasinin yukaridaki vahsiligini ALEVI YASAM FELSEFESININ HANGI INANCINDA GOREBILIRISNIZ???

Yani Islamin sartini yerine getiren, Islam olmayi kabul edeni oldurmeyin, birakin, Olmiyan Allah onlari bagislarmis!!!!! Ustelik bir de merhamet edecekmis!!!!!

Senin gibi Allah a binlerce kez lahnet olsun.
Pekki Alevi inancinda Ziyaret yerleri var... Ornegin DUZGUN BABA, KALO SIPE ve sayamiyacagimiz yiginla ziyaretler var!!
Suc Makinasi ve yer yuzunun en asagilik dini olan islamin gercek yuzu budur...
4 Alevinin Katli veya 7 Alevinin Katli HELALDIR vahsiligini savunan Vahsi Islam, Sozum ona olmiyan Allahin emirlerini yerine getirmek icin verilen cabadir...

ISID, HIZBULLAH, EL KAIDE vs vs gibi Islamin kan emicilerin kendisinden olmiyanlari bozgazlamalarin sebebi budur....
Ormanda yasiyan YAMYAM dedikleri topluluklar bu vahsi inanca sahip olanlardan binlerce kez onurludur...
onlarda insaf ve vicdan var, ama islam denilen suc makinasinda YOK....

Saygi ve Insani Sevgilerimle.

Alt 02.01.2019, 17:46   #434
Yazar
Raya Haq
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

“Tevbe 111: Allah, mü’minlerden mallarını ve canlarını kendilerine verilecek cennet karşılığında satın almıştır. Çünkü onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler ve öldürülürler. Bu, Tevrat, İncil ve Kur’an’da sabit Allah’ın bir va’didir. Allah’tan başka verdiği sözde duran ve yerine getiren kim vardır? Öyleyse O’nunla yapmış olduğunuz bu alışverişe sevinin. Gerçekten bu büyük başarıdır.“

Islamin bu igrencligi, vahsiligi, barbarligi, yobazligi ve kahpeligini gorupte,
ALVEVILIK NEDEN ISLAM DISI diye sorulabilirmi...

Birisi Sevgi ve Insanlik Yolu.

Digeri Cehennem korkusu ve Cennet hevesi ile Insanlik dusmani.

Net ve Acik Degilmidir?

Saygi ve Insani Sevgilerimle

Alt 18.01.2019, 04:31   #435
Yazar
Raya Haq
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Arap Ali ve Arap Muhammed`in ALEVI KIZILBAS OLMALARININ MUMKUNU YOKTUR.
VAR OLDUGUNU SAVUNANLAR VE OYLE BILENLER, YANI BUNLARI ALEVI GORUYORLARSA...
DUSKUN OLDUKLARINI GORMELERI GEREKIR.

Alevi anne babadan doğduktan sonra, bilinçli olarak yola girmek, müsahip tutmakla başlar. Buna yol kardaşlığı da denilmektedir. Bu yol kardeşliği, alevi erkanında karın kardeşliğinden daha ileri gelir! Bundan “dolayı öl ikrar verme, öl ikrarından dönme” deriz.

Alevilikte yola girmek rehber tutularak, pir huzurunda ikrar cemi ile başlar. Özellikle ikrar verecek canların evli olmaları önemsenir. Yarın öbürsügün, birbirleri arasında sıkıntı çıkmaması için, iki başın ve ayağın dört olması istenir. Yola 4 can giriyor ve 1 gömleğe sığıyorlar.

ETİ ETİM, KANI KANIM, RUHU RUHUM, CİSMİ CİSMİM OLUYORLAR!

Hal böyle olunca, Muhammed ile Ali’nin müsahipliği nasıl mümkün olabilir?
Muhammed hem kızını Ali’ye verecek, hemde Ali’nin müsahibi olacak! Görünüşe bakılırsa burda bir tuhaflık olmalı!
Muhammed, Ali’yi yol kardeşi olarak görüyorsa, erkanımıza göre kızını Ali’ye veremez. Daha da önemlisi müsahiplik ceminde 4 kardeş bir gömleğe sığdığına göre, yol kardeşlerinin çocukları da birbiriyle evlenemez. Eğer Muhammed, Ali’ye ikrar verdiyse Ali, Fatıma’yı eş olarak göremez. Dolayısıyla Ali ile Fatıma yol kardeşi olmalı. Bu ikrar 7 kuşak sonrasına kadar devam eder. Bunun için öl ikrar verme, öl ikrarında dönme deriz. Bu yük çok ağır.

Ali ile Fatıma evli olduğuna göre Ali, Muhammed’e kardeşim, Fatıma Muhammed’e baba diyor olmalı. İkrar verildiği halde, böyle bir evlilik mümkün oluyorsa, o zaman ikrar verenler yolundan dönmüştür ve düşkün ilan edilmeleri gerekir.

Erkanımıza göre müsahipler dört baş bir gömleğe sığmalı. Muhammed’in çok sayıda karısı olduğuna göre, bunlardan biri de Ayşe olduğuna göre, şimdi Ayşe de, Ali’nin bacılığı mı oluyor? Hadi bir kulp bulunda görelim.

Kusura bakmayın ayet didiştirerek Ali’nin Muhammed ile Müsahip olması izah edilemez. Ali ile Muhammet’in durumu Harun ile Musa’nın kardeşliğine benzetilirse hâl daha gülünç ve bir o kadar vahim olur. Çünkü erkanımız diyor ki, öz kardeşler birbirine ikrar veremez. Öz kardeşten müsahip olmadığına göre, ne Mûsâ, Harun’un müshaibidir; ne de Muhammed, Ali’nin müsahibidir. Çünkü erkanımız diyor ki, yakın akrabadan da müsahip tutulmaz. Hatırlayalım Muhammed ile Ali amca çocuklarıdır. Nerden baksan elle tutar yanı yok.

Yani bu ikisinin de Alevilikle ilgi ve alakalari yok. ikisi de islam adina katletmis, calmis, yagmalamis, gasp etmis, Bir birlerinin kizlarini alip tecavuz etmis birer suc makinalaridir...

Bunlari yasadiklari ve yasattiklari olumsuzluklar ve cirkinlikleri aklamaya calisan Islamin oynundan baska bir sey degildir...

Konu Raya Haq tarafından (18.01.2019 Saat 04:36 ) değiştirilmiştir.
Alt 18.01.2019, 04:47   #436
Yazar
Raya Haq
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Bir ah olsam hükmeylesem cihana
Kilise mescidi yıkar giderdim
Okullar yapardım bütün insana
Cehaleti kökten söker giderdim

Fabrikalar kurar idim her yerde
İkiliği kovar idim bu serde
Ayrı gözle bakmaz idim bir ferde
Cihana bir gözle bakar giderdim

Gerçek insanları bilirdim hak yolunda
Ondan gayrısına tapmazdım billah
Ne Kabe kalırdı ne de Beytullah
Yerine bir arpa eker giderdim

İnsanlıktan başka olmazdı cennet
Yok olurdu İsa Musa Muhammet
Kalkardı dünyada mezhep tarikat
Dinlerin bağını çözer giderdim

Bir olurdu zengin fakir her zaman
Çaresiz dertlere olurdum derman
Ne gavur kalırdı ne de müslüman
Tümünü bir yola çeker giderdim

Gece gündüz çalışırdım millete
Bir faydalı kul olurdum elbette
Bir ırmak olurdum güneşten öte
Yeni fezalara akar giderdim

O günü görseydim yüzüm gülerdi
Dünyada insanlar bayram ederdi
Ne bir silah ne bir atom kalırdı
Bir ulu deryaya döker giderdim

İbreti der varlığımız bitmezdi
İnsanoğlu yanlış yola gitmezdi
Ayrı gayrı devlet icap etmezdi
Dünyaya bir bayrak diker giderdim

(Aşık İbreti)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil