Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Genel

Alevilik Genel Alevilik üzerine genel tartışmalar, eleştiriler, sorunlar

Seçenekler Arama Stil
Alt 01.02.2009, 10:42   #271
Yazar
hidayetdogan
Forumu İyi Bilen

hidayetdogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS

Fikirler Tecrübe Puanı: 53
İtibar Puanı: 420
hidayetdogan gercekten iyi birihidayetdogan gercekten iyi birihidayetdogan gercekten iyi birihidayetdogan gercekten iyi birihidayetdogan gercekten iyi biri
hidayetdogan - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 125
103 Mesajına 213 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
_MÜGé_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Koyu yaptigim yerde ne demek istediginizi anlayamadim Sevgili Hidayetcan.

Sorulariniza nacizane bilgilerimle yanit vermek isterim.Söyle ki:

Kiramen Katibin melekleri insanlarin SOL ve sag tarafinda bulunduklarina inanilan,insanlarin yaptigi iyi -kotu davranislarini kaydeden adina melek denilen bir mekanizmadir.Boyle bilinir.

Münker-Nekir Melekleri ''kabir azabi'' tabirini yerine getirmekle yukumludurler.Sorguya cekmek bir nevi.Kisisel olarak ben ''kabir azabi'' kavramina inanmiyorum.Ama Islam Dunyasi'nda boyle biliniyor.
Yani kiramen katibinler kaydeder,münker-mekirlerde cezayı yada ödülü verir. İslam bunu der. Ama siz diyorsunuzki ben islamın içinden istediğimi yani mantığımın kabul ettiğine varım hoşuma gitmeyen diğerlerinide yokum tabi buda bir yaklaşım.
Koyu yerle yazdığında tam yazıldığı gibi özel bir anlamı yok. yaşadığım yerde internet sorunlu her zaman istediğim hamleyi yapamıyorum.
Ya demek öyle bir şey yok dediğim kabir ile ilgili olanı, cennet cehennem olayı.
Sağlıcakla kal

___________________İMZA___________________
Gurbet elde baş yastığa gelende acep nice olur garibim
hidayetdogan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
hidayetdogan Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 01.02.2009, 21:57   #272
Yazar
_MÜGé_
Tecrübeli Üye

Bilgiler

Memleket: OUT OF TURKEY
Fikirler Tecrübe Puanı: 38
İtibar Puanı: 35
_MÜGé_ iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 41
42 Mesajına 63 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
hidayetdogan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yani kiramen katibinler kaydeder,münker-mekirlerde cezayı yada ödülü verir. İslam bunu der. Ama siz diyorsunuzki ben islamın içinden istediğimi yani mantığımın kabul ettiğine varım hoşuma gitmeyen diğerlerinide yokum tabi buda bir yaklaşım.
Koyu yerle yazdığında tam yazıldığı gibi özel bir anlamı yok. yaşadığım yerde internet sorunlu her zaman istediğim hamleyi yapamıyorum.
Ya demek öyle bir şey yok dediğim kabir ile ilgili olanı, cennet cehennem olayı.
Sağlıcakla kal
Merhabalar,
ben de diyorum ki yukarida soylediklerimizin GERCEK ISLAMIYET'te var oldugunu oldugunu nerden biliyorsunuz_?Kac defa okudunuz_?Siz hani su Nihap Hatipoglu,Bayraktar Bayrakli vs. din adamlarinin surekli ayni sey uzerinde durdugu Islamiyet'ten bahsediyorsunuz sanirim.Ben O tür bir Islamiyet'ten bahsetmiyorum.Hurafe,sacma sapan,asilsiz bilgilerle dolu olan Islamiyet'i benimsemiyorum zaten.

_MÜGé_ Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
_MÜGé_ Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 01.02.2009, 23:50   #273
Yazar
berkekaan28
Yeni Üye

Bilgiler

Memleket: ANTALYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 10
berkekaan28 iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
1 Mesajına 1 Kere Teşekkür Edildi
Standart islam dini ve alevilik

sevgili arkadaşım

İslam dini hakkında ya hiç bir şey bilmiyorsun yada bildiğin her şeyi yanlış öğrenmişsin.

İslam dini tevatür yoluyla gelmiş bir dindir.
Hz Muhammed (SAV) son peygamberdir.
Hadis ilmi çok derin ve sistematik bir ilimdir.

yani Hadisleri yok saymak islamın değiştirildiğini söylemek gibi yanlış ve mesnetsiz cümlelerle son ilahi dini karalayamazsın.

Aleviliğe gelince:

Hz. Ali yi sevmek demek yeni bir din icat etmek demek değildir.
Hz.Ali yaşarken cennetle müjdelenmiş, emir-el mü'minin olmuş, peygamberimizin damadıdır.
Allah'ın yolunda şehit olmuş bir müslümandır.
Hayatı boyunca Hz. Muhammed(SAV)in izinde yaşamıştır.
Namaz kılmış oruç tutmuş kurban kesmiş hacca gitmiş ve islamın tüm gereklerini yerine getirmiş Hz. Muhammed(SAV)in sünnetinin ışığında yaşamıştır.

Siz bu inançla islam dinine mensup olamazsınız.
Hz Ali'yi kötü düşüncelerinize alet etmeyin.
Neyi nasıl yaşadığınız beni ilgilendirmez. Özgürsünüz.
Ancak İslam dinine laf söyletmem.
Doğrusunu öğren.
HZ: ALİ'YE YANLIŞ İSNADLARDA BULUNMA!
Onu sizin anlattıklarınızdan tenzih ederim.

Saygılarımla...

berkekaan28 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
berkekaan28 Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 02.02.2009, 12:31   #274
Yazar
Kolera ®
Tecrübeli Üye

Bilgiler

Memleket: SİVAS

Fikirler Tecrübe Puanı: 40
İtibar Puanı: 0
Kolera ® hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok
Kolera ® - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 1
24 Mesajına 41 Kere Teşekkür Edlidi

islam disi geldigi falan yok...

aleviligi arastirmaya baslayan herkesin ulasacagi nokta "alevilik ayri bir din" olacaktir...

heee sen arastirmaz anandan babandan duydugunla cevreden duydugunla alevi oluyorsan hicbir gercege ulasamazsin.. kendini müslüman sanarak yasar durursun...

Kolera ® Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Kolera ® Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 02.02.2009, 13:42   #275
Yazar
_MÜGé_
Tecrübeli Üye

Bilgiler

Memleket: OUT OF TURKEY
İtibar Puanı: 35
_MÜGé_ iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 41
42 Mesajına 63 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
berkekaan28 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili arkadaşım

İslam dini hakkında ya hiç bir şey bilmiyorsun yada bildiğin her şeyi yanlış öğrenmişsin.

İslam dini tevatür yoluyla gelmiş bir dindir.
Hz Muhammed (SAV) son peygamberdir.
Hadis ilmi çok derin ve sistematik bir ilimdir.

yani Hadisleri yok saymak islamın değiştirildiğini söylemek gibi yanlış ve mesnetsiz cümlelerle son ilahi dini karalayamazsın.

Aleviliğe gelince:

Hz. Ali yi sevmek demek yeni bir din icat etmek demek değildir.
Hz.Ali yaşarken cennetle müjdelenmiş, emir-el mü'minin olmuş, peygamberimizin damadıdır.
Allah'ın yolunda şehit olmuş bir müslümandır.
Hayatı boyunca Hz. Muhammed(SAV)in izinde yaşamıştır.
Namaz kılmış oruç tutmuş kurban kesmiş hacca gitmiş ve islamın tüm gereklerini yerine getirmiş Hz. Muhammed(SAV)in sünnetinin ışığında yaşamıştır.

Siz bu inançla islam dinine mensup olamazsınız.
Hz Ali'yi kötü düşüncelerinize alet etmeyin.
Neyi nasıl yaşadığınız beni ilgilendirmez. Özgürsünüz.
Ancak İslam dinine laf söyletmem.
Doğrusunu öğren.
HZ: ALİ'YE YANLIŞ İSNADLARDA BULUNMA!
Onu sizin anlattıklarınızdan tenzih ederim.

Saygılarımla...
Merhaba,yanitiniz bana karsilik miydi_?Ona gore yanitlayacagim.

_MÜGé_ Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 02.02.2009, 16:21   #276
Yazar
alperen1903
Tecrübeli Üye

Bilgiler

Memleket: KARS
İtibar Puanı: 43
alperen1903 iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 75
30 Mesajına 61 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Kolera ® Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
islam disi geldigi falan yok...

aleviligi arastirmaya baslayan herkesin ulasacagi nokta "alevilik ayri bir din" olacaktir...

heee sen arastirmaz anandan babandan duydugunla cevreden duydugunla alevi oluyorsan hicbir gercege ulasamazsin.. kendini müslüman sanarak yasar durursun...
ulaşacağımız nokta ^^alevilik ayrı bir din^^
peki bu dinin allahı kim,peygamberi kim,neye tapar bu dine mensup olanlar.
yoksa bu dinin hiç bir şeyi yok mu,yok sa nasıl bir din.

bu alevilik dinini bize anlatın ta bizde iman edelim.yoksa dinsiz kaldık bu koca dünyada.

bizde bir şeylere inanmak istiyoruz.inanmak bizimde hakkımız...

anlatınki anamızdan, babamızdan,dedemizden,cem imizden öğendiklerimizi bir kenara koyup.sizin anlattıklarınıza inanalım.
yalnız anlatırken masal anlatmayın.ALEVİLİK DİNİNİ anlatın lütfen.

selamlar herkese

alperen1903 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
alperen1903 Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 02.02.2009, 16:30   #277
Yazar
ıŞık07
Forumun Bir Parçası

ıŞık07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 48
İtibar Puanı: 387
ıŞık07 gercekten iyi biriıŞık07 gercekten iyi biriıŞık07 gercekten iyi biriıŞık07 gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 151
304 Mesajına 574 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Amistofes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Günümüz Aleviliği, 1400 yıllık İslam'dan türemiş bir inanç, mezhep, ekol vb. olmayıp, neredeyse insanlıkla yaşıt bir öğreti olan Batıniliğin (Ezoterizm) bu topraklar üzerindeki algılanış ve yaşatılış biçimidir.

Ancak Batınilik, sadece belli bir coğrafya ya da tarih dilimi ile sınırlı değildir. İnsanlık tarihine damgasını vurmuş batıni doktrinler, insanoğlunun gerçek erdemlerinin, bilimin, uygarlığın, felsefenin de temelini oluşturmuş, bunlara kaynaklık etmiştir. Batının skolastik düşünceden, rönesans ve reformlara geçişinin altında da aslınta ezoteriklerin öncülüğü vardır.

Tek bir batıni öğretiden söz edebileceğimiz gibi, bunun değişik coğrafyalarda, farkli tarih dilimlerinde ortaya çıkmış biçem farkı olan türevleri nedeniyle"Batıni doktrinler"den de söz edebiliriz.

Bugünkü Aleviliği anlamak için büyük fotoğrafı, yani Aleviliğin de içinde yer aldığı aynı kökün dalları olan Batıni doktrinleri incelemek, bunlar arasındaki korelasyonu, bu dalların oluşturduğu ulu çınarı görmek gerekiyor.

Bu konuda bize yardımcı olacağını düşündüğüm Cihangir Gener'in "Batıni (Ezoterik) Doktrinler Tarihi" adlı kitabının tamamına aşağıdaki linkten ulaşmak mümkün.

Yıllardır Aleviliğin tarihini Arap çöllerinde arayanlar, kuma saplanıp kaldı. Bu tür bir arayış, sonuçsuz ve Alevileri yok edecek bir yola sürüklemektir. İslamdan Alevilik, İslam tarihinden Alevilik tarihi çıkmaz.

Oysa Batıni doktrinler tarihi aynı zamanda Aleviliğin de tarihidir. Gerçek tarihi öğrenmek isteyenler için temel bilgilerin yer aldığı bu kitabı okumalarını öneriyiorum. Yetersiz bulduğum, katılmadığım, anlaşılır bulmadığım bazı bölümleri olmakla birlikte, temel çerçeveyi ortaya koyan bilebildiğim dört başı mamur tek kaynak olarak bu kitabı öneriyorum. bir üst bölümdeki konuda kaynak verilmistir, Naki dosta da sonsuz tesekkürler
Saygilarim Insan sevgilerimle
Sayın Amistofes. Aleviliği, ALiyyeL Murtaza'dan uzaklaştırmak için devamlı bir şeyler yazıyorsunuz ve bir yerlerden alıntı yapıyorsunuz....
Size bir teklifim olacak. Gelin birer tane soru ile birbirimizi ikna etmeye çalışalım. Her seferinde sadece 1 adet soru soralım birbirimize. Bilmiyorum ne demek istediğimi anlayabildiniz mi? Umarım anlamışsınızdır deyip; nacizane ilk soruyu ben size soracağım. Lütfen yanıtınız çok kısa olsun.
İşte sorum:
Muharrem yasına inanıyor musunuz ve 12 Muharrem Orucunu tutuyormusunuz?

ıŞık07 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
ıŞık07 Kullanıcısına bu mesajı için 4 üye teşekkür etti:
Alt 02.02.2009, 16:38   #278
Yazar
Amistofes
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 71
İtibar Puanı: 639
Amistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 5.807
1.202 Mesajına 2.257 Kere Teşekkür Edlidi

Sevgili Isik.
Muharrem orucu ile 12 Imamin nasil bir bagi var ve hele siz Muharremi bir aciklayinizda ,
ona göre size cevap yazarim. Alintilar bizim gercekligimizdir, merak etmeyiniz konulara vakifim,
zaman darligindan sadece alintilar yapmaktayim,..Aliyel Mürtezanin anlamini biliyormusunuz, isik can?
Bizlerin Islam ile hangi tarihlere rastlanir konu hakkinda yeterli bilginiz varmi?
Olsa idi böyle bir soru sormazdiniz sevgili can,
#saygilarimla Insan sevgilerimle-
size kisa bir alinti ile biraz bilgilenirsiniz, lütfen bunu farkli algilamayiniz. Istersenoz size safavi ve sah ismail hakkinda genis bir yaziyi buraya alint alarak bilgilendirir ne dersniz ?varsa elinizde kanit yada kaynak; siz bizi bilgilendiriniz! Bilgi paylasilinca güzeldir, degerlidir.

KERBELA ORUCU TANIMININ YALANI:
Haşim Kutlu Soruyor:>>
1) Bu oruç 12 imam orucu ise birinci İmam ile 12. imam arasında 250 yıllık bir zaman dilimi var. Bu süre zarfında Kızılbaşlar 12 orucunu tutmamışlar mıdır?
2) Kerbela olayı siyasi bir olaydır. Neden dini bir olay gibi gösteriliyor? Kerbela olayı neden din iman sorunu olarak getirilip Kızılbaş Meydanı’na sokuldu. 12 imam orucu madem bu kadar din ve iman sorunu da neden hiçbir Müslüman tutmaz?Üstelik 12 orucu Kızılbaşların tekelinde de değil. Farklı isimle de olsa Hıristiyan, Budist, Asuri, Ermenilerde de var. Anadolu halklarında var. Polinezya yerlilerinde de var. Bu nasıl oluyor peki?
3) 12 nur orucu kerbela orucu olarak saptırılsa da Hep ekim ayında tutulması gerek. Neden kurban bayramından 20 gün sonrasına tabi kılınmış? Her yıl şu kadar artık gün oluyor onun için döndürülüyor. Kendini kandırmanın sonu yok işte. Atatürk’ün ölüm tarihi neden buna tabii değildir. 23 nisan, 19 mayıs? <<
Her şeye inanıp ohhhh yan yatıyoruz yaa! Haşim Kutlunun yukarıdaki 1. Sorusuna kendi cevabım:
6. Müftü Sadıkla..

##Oruç bedenin zekâtıdır. Ramazan ayında kesinlikle tutulmalıdır. Recep ayının 13–14–15 günleri, Miraç günü olan 27 recep, Berat günü olan 15 Şaban ve İMAM Âlinin halife olduğu gün olan 19 Zilhicce günleri oruç tutulur. MUHARREMİN İLK 10 GÜNÜ ORUÇ TUTMAK MÜSTEHABTIR. FARZ DEĞİLDİR. AŞURE GÜNÜ ORUÇ TUTULMAZ.##
(##) Nejat Birdoğan, Anadolu’nun Gizli Kültürü Alevîlik s.352–353

Evet dostlar madem 12 imam içinse oruç Cafer 6. İmam neden mehdiden 100lerce yıl önce 10 muharremden bahsediyor? YAAAA! İşte…Demek ki muharrem öncede varmış değil mi? YALAN İÇİNDE YÜZÜYORUZ… Çarpıtılmışlık üzerinde yaylanıyoruz, zıplıyoruz…
İşte dostlar her yalana uyanlar bizler oluyoruz. Bende bizi dirençli, muhalefet falan falan bilirdim. Meğerse ne kadar kolay kanan insanlarmışız. Talan edilmedik ve sessiz kalmadığımız bir geleneği-miz kalmamış. Aşura ve de benzer tufan sonrası matem etkinlikleri bize has değildir dedik örnek:

>>> … Yakın akrabaları anmak için yapılan törenlerdi. Bu törenlerde göz yaşı dökülür, ağıtlar yakılır, kederli bir müzik dinlenir ve mezarlar ziyaret edilerek, mezarların dış tarafından cenazenin yanı başındaki bir kaba açılan, önceden inşa edilmiş bacalara mısır ve chicaha bırakılırdı. Perulular Aya-Marca ayında ölülerin adına büyük festivaller düzenlerdi.<<<(6)
(6) J. Churcward, Kayıp Kıta Mu

>>>Bugün dahi Maya dilinin konuşulduğu Yucatan, Petan, ve diğer orta Amerika ülkelerinin yerlileri Kasım ayının girmesiyle beraber ormanlardaki açık alanlarda, kavşaklarda ve kuytu köşelerde ki belli ağaçlara en iyi cins mısırdan yapılmış ekmek ve yiyecekler koyarlar. Bunlar ölmüş insanların ruhları içindir.<<< (7)
(7) Gılgameş Destanı, Aktaran Ordinaryus Prof Dr. Ş. Günaltay,

>>> Bunlar eskiden olduğu gibi halende kasım ayına doğru veya kasımın başlangıcında Perulular, Hindular, Pasifik adalarının sakinleri, tonga halkı,, Avusturyalılar, Eski Persler, Eski Mısırlılar, ve Avrupa’nın kuzey milletleri arasında kutlanır ve Japonya’da, Hindistan’da, Avusturalya’da, Eski Roma’da ve Eski Mısırda 3 gün sürer<<< (8)
(8) Aktaran Ord. Prof, Ş. Günaltay, Gılgameş Destanı

Bu aktarımlardan anlaşılacağı üzere Tufan ve yamyamlık sonrası yapılan anmalar, törenler aynı olmasa da neden insanlığın karşılaştığı büyük felaket ve onun anılması, kurtuluşun, teşekkürün bir yansımasıdır. Farklı kültürlerin aynı töreni yapması elbet beklenemez ama amaç aynıdır. KURTULUŞ VE ÖLENLERİN YASI. Bu bağlamda Alevîliğin serçeşme olduğu ve kadim bir inanç olduğu bunlardan anlaşılmaktadır. Alevilik ile İslam bağlantısı kurmakla uğraşmak yerine, kadim uygarlıklara bakmak Alevîliği anlamakta daha faydalı olacaktır.

>>> … son dönemlerde giderek daha bir yoğunlukla, “Aşura Meydanı” değil de “Muharrem Orucu” denilmeye özen gösterilmektedir. Bu da başka bir saptırmadır. Muharrem etkinliği aslında bir Yahudi etkinliğidir. Ve Yahudilerin Mısırdaki esaretlerinden kurtuluşları adına bir diyet/kefaret orucudur. Anlattıklarımızdan da anlaşılacağı gibi Aşura ile de herhangi bir bağlantısı yoktur. En eski Sümer kayıtlarında bile Aşura olarak geçen bu meydanın içeriğinde yapılan değişikliklerde olduğu gibi adı da değiştirilmek ve giderek unutturulmak istenmektedir. Aşura Lokması adı olmasa bu çabadan umulanın gerçekleşmemesi için hiçbir neden kalmayacak<<< (9)
(9) Haşim Kutlu, Yol Erkân Meydan

Özet:Aşura Meydanı Eylülün son günü Arife olarak ekim ayında başlar. Tufan ve yamyamlıktan kurtulmanın, tarım toplumuna geçişin ve yaşanılan acı olayların sonunda insanların yad edilmesi adına düzenlenen yas ve şükran, teşekkür amaçlıdır. Ağır şartlar içerir. İslamla ve siyasi kerbela olayı ile zerre bağlantısı yoktur. Haşim Kutlu’nun söylediği ve anlattığı gerçeklerin birebir yaşayanı olarak tanığımdır. Ayrıca Haşim Kutlunun babasının bir Pir olan Kurban Baba olması elbette bana kâfidir. Yalancılardan duymaktansa yetkili ağızdan duymak daha iyidir.
Ayrıca bir olay diyelim 12 Nisanda gerçekleşmiştir. Neden İslami biçimde Ay takvimi dikkate alınarak her yıl 13 gün öne alınarak yapılıyor. 12 Nisansa 12 nisan! Ben neden 12 nisandaAktarma
Başa Dön

Saygilarim Insan sevgilerimle
Inanmak baska ;bilince varmak ise tamemen baska bir olgu,
Ve ikisi de ap ayri bir sürec ve gercekliktir.

Konu Amistofes tarafından (03.02.2009 Saat 10:14 ) değiştirilmiştir.
Amistofes Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Amistofes Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 03.02.2009, 10:54   #279
Yazar
Ali karul
Forumun Bir Parçası

Ali karul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: MALATYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 52
İtibar Puanı: 556
Ali karul isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAli karul isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAli karul isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAli karul isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAli karul isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAli karul isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 782
541 Mesajına 1.383 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
ıŞık07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Amistofes. Aleviliği, ALiyyeL Murtaza'dan uzaklaştırmak için devamlı bir şeyler yazıyorsunuz ve bir yerlerden alıntı yapıyorsunuz....
Size bir teklifim olacak. Gelin birer tane soru ile birbirimizi ikna etmeye çalışalım. Her seferinde sadece 1 adet soru soralım birbirimize. Bilmiyorum ne demek istediğimi anlayabildiniz mi? Umarım anlamışsınızdır deyip; nacizane ilk soruyu ben size soracağım. Lütfen yanıtınız çok kısa olsun.
İşte sorum:
Muharrem yasına inanıyor musunuz ve 12 Muharrem Orucunu tutuyormusunuz?

Sevgili ışık07

Bu sorulara bende dahil olmak isterim .

Evet Muharrem yasına inanıyorum !!çünkü imam hüseyin ve yandaşlarının uğradıkları bir katliam .

12 muharrem orucu tutmuyorum çünkü ben şii degilim ve bu katlima neden olan Taht kavgasınında tarafı degilim. Ben Aleviyim ve on iki imamların ,hz Alin'in Anadoludaki kadim alevilikle ilgilerinin olmadığına inanıyorum.

Ben bir soru sorayım.

Aleviligin omurgasını oluşturan ,

-Devriye.
-Varlığın Birligi.
-Ayin-i Cem.
-4 Kapı Kırk makam.
-Pir olmanın 2 koşulu ,ocaksoylu olmak ve 4 kapı kırk makamın sırlarına vakıf olmak.
-Çok evli olanların Erkan geregi Düşkün sayılması.
-Sıraları Günümüze taşıyan nefesler ,ki Aleviligi bu günlere taşıyan nefeslerdir .

Bunlara inanıyormusunuz ? İnanmıyorsanız neden?

Saygılar .

"Gelip gittiğimiz bu daire, öyle bir daire ki,
ne önü belirmede, ne sonu görünmede.
Nereden geldik, nereye gidiyoruz?
Bu hususa dair hiç kimsede
doğru düzen bir söz söylemedi gitti!"
Rubailer, Hayyam

Saygılar sevgiler Ali karul.
Işık'la Kalın

Konu Ali karul tarafından (03.02.2009 Saat 11:12 ) değiştirilmiştir.
Ali karul Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Ali karul Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 03.02.2009, 16:10   #280
Yazar
ıŞık07
Forumun Bir Parçası

ıŞık07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 48
İtibar Puanı: 387
ıŞık07 gercekten iyi biriıŞık07 gercekten iyi biriıŞık07 gercekten iyi biriıŞık07 gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 151
304 Mesajına 574 Kere Teşekkür Edlidi

[quote=Amistofes;297061]Sevgili Isik.
Muharrem orucu ile 12 Imamin nasil bir bagi var ve hele siz Muharremi bir aciklayinizda ,
ona göre size cevap yazarim. Alintilar bizim gercekligimizdir, merak etmeyiniz konulara vakifim,

Bakınız değerli dostum. Nedense yazılanları istediğiniz gibi yorumlamaya devam ediyorsunuz...
Muharrem Orucu ile 12 İmamlar arasındaki bağı da nereden çıkardınız? Anlayamadım. Ben 12 İmamlardan bahsetmedim. Sadece 12 günlük Muharrem yas Orucundan bahsettim. Bu Yas Orucu AliYYeL Murteza oğlu ve Hz. Muhammed'in torunu 2. İmam. Hüseyin-i KerbeLa ve çoğu EhL-i Beyt'e mensup 72 Can'ın KerbeLa'da aç-susuz bırakılması ve katledilmesinin yasıdır.
Siz bu Yas Orucunu tutuyormusunuz??????????
Tutuyorsanız gerekçeniz nedir????????????
Sadece bunu öğrenmek istedim.

ıŞık07 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil