Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevi Araştırmaları

Alevi Araştırmaları Alevilik üzerine araştırmalar, teorik yazılar, düşünceler, incelemeler

Seçenekler Arama Stil
Alt 29.11.2008, 18:30   #11
Yazar
lulan
Forum Katılımcısı

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 41
İtibar Puanı: 250
lulan sevilen bir üyelulan sevilen bir üyelulan sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 133
78 Mesajına 132 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Alevilik hakkında

Çocukluğumda düşündüklerim ,gençlikte düşündüklerim ve yaşlandıkça düşündüklerim arasında öze ilişkin hiç bir fark görmedim. 1959 da duyduğum bir söz vardı:'' Yol cümleden Uludur.'' bu söz hala geçerlidir. Değişiklikler göçlerden sonra oldu Cemler seyrekleşti yada tamamen uygulanmaz oldu.Cemlerdeki dualar ve ritüeller dışında Müsahiplik törenleri ile davaların çözülmesi en çok beğendiğim yönleriydi. Bu davalarda ailemde taraf olduğundan daha ilgiliydim haksız olduğumuz konularda uygulanan yaptırımlara razı olmuştuk çünkü cemden sonra evde kendi aramızda konuştuğumuzda haksız olduğumuzu bildiğimiz için cezaya razı olmuştuk .Ayrıca başka bir davada hakkımız gözetilip rakibimiz ceza görünce bundan mutlu olmuştuk çünkü haklıydık.Mahkemede yıllarca hal olmayan davamız cemde en doğru biçimde masrafsız avukatsız ve parasız hal olmuştu. Birde müsahipsiz cemlere cem gözüyle bakmayan biriyim.Şehirdeki cem evlerindeki cemlere asla gitmem.Çünkü rızalık alma vermeler gösterişten ibaret oluyor.Cem toplumu birbirini iyi tanımıyorsa müsahiplik yoksa onu cem olarak görmem.Sorgunun olduğu ceme yabancılar katılıyorsa sırrı sır etmenin hiç bir imkanı kalmaz.Düşkünlerin bulunduğu cemler nazarımda sadece toplantıolup cem değildir.Canlı yayında televizyonlarda gördüğümüz toplantılarada cem denmez.

lulan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
lulan Kullanıcısına bu mesajı için 4 üye teşekkür etti:
Alt 29.11.2008, 19:10   #12
Yazar
kabaoguz
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: AMASYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 44
kabaoguz iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 659
134 Mesajına 256 Kere Teşekkür Edlidi

35 in altındayım ama yine de görüşlerimi yazmak istiyorum
Görüşüm dergahın yazısına ilişkindir. Hiç kimseyi ve topluluğu kapsamaz.

Alıntı:
Alevilik: Evrensel değerler bütünüdür. Dini sevgi, kitabı insan, peygamberi erdemdir. Her inancın sahip olduğu yaşatmak istediği savunduğu değerler vardır. Ama erdem, evrensel değerlere sahip çıkmak ve savunmak demektir. İşte bu yüzden ,Din-inanç-inançsızlık-ırk-dil-millet cinsiyet farkı bilmez. 72 millete aynı nazarda bakar. İnsanlığın varoluşundan beri vardır. İnsanlık tarihi ile başlayan, binlerce kültür ırmağının oluşturduğu bir ummandır. Bugüne kadar yaşadığı coğrafyada tüm kültürlerden inançlardan etkilenmiş aynı zamanda da etkilemiştir. Ama Alevilik kendine özgü ve kendisi için bir yoldur. Aleviliğin soy felsefesini, bize verilmiş, öğretilmiş değerleri kendi içimizde yıkmadan, anlamak öyle çok kolay değil diye düşünüyorum.
Burda çelişki var.
Saydığınız çoğu değerler diğer dinlerde ve kültürlerde de vardır. Hıristiyanlıkta, müslümanlıkta, hinduizmde, konfiçyus vs.vb.
İnsanlığın var oluşundan beridir var derseniz bu tam bir felsefi görüştür. Dine ve millete önem vermiyor. Ama bu düşünceler diğer dinsel görüşlerde de yok mu? (müslümanlıkta ise olaya hak ve batıl olarak bakıyor. millet kavramına girilmiyor).(Hıristiyanlıkta da sizin bir yanağınıza vurulursa öbürünü çevirin diyor.)

Alıntı:
İnsan olmanın ölçütü ne ise, alevi olmanın ölçütü de odur. Kendisine insanım diyen herkes alevi olabilir.
O zaman bu bir felsefi yaşam biçimi. O halde Hıristiyan da alevi olabilir, yahudi de ateist te veya diğer dinlere bağlı olanlar da. Bir hıristiyan da ben insanım diyor, yahudi de ateist te. Birkaç kişi ben bir organizmayım düşünen bir hayvanım diyebilir ama istisnalar kaideyi bozmaz.

Alıntı:
Aslında alevi olabilmek ve alevi gibi yaşamak zordur. Bu yüzden gelme gelme-dönme dönme. Bu yol demirden leblebidir yiyebilirsen, ateşten gömlektir, giyebilirsen, bu bir rıza lokmasıdır yiyebilirsen ve dağıtabilirsen gel denir.
Bu konu benim kafamı karıştırdı. Birkaç eleştiri yaptım. hem ihtar yedim hem de itibar puanlarım eksildi. Demirden leblebi neden yenilmiyor? (Hıristiyanlar da ıraka haçlı seferi düzenliyor, 11 eylül sonrası diğer yanaklarını çevirmediler) O zaman burdaki arkadaşların çoğu daha birinci kapıda. Veya buna teori ile pratik bir olmuyor da diyebilir miyiz?

Alıntı:
Alevi öğretisini öğrenmek için ailemizin verdikleri yetmiyor okumak okuduğunu doğru anlamak ve sürekli araştırmak gerekiyor.
Çok doğru
Hayat bir okuldur. Beşikte başlar mezarda biter.
Ben çok şey biliyorum diyen hiçbirşey bilmiyordur.
"Birşey biliyorum o da hiçbir şey bilmediğim (Bu söz ünlü bir düşünüre ait). "

Alıntı:
Herkesin bakış açısı kendi bulunduğu noktaya göre değişiyor. Aldığı kültür, inanç eğitimle ilgili olarak. Bu nedenle olumsuz bakış açısı da mevcut, olumluda, Toplumdaki mevcut yapılanma heryere yansıyor. Bize düşen bunu bertaraf etmenin yollarını bulmak.
Bu da tartışmalı. Hem doğru hem yanlış.
Yanlış: çünkü siz kendinizi nasıl tanıtırsanız toplumda öyle algılar. Sobaya elinizi değerseniz yakar. birdaha sobaya değemessiniz. herkes kendi saygınlığını kendi yaratır. hiç kimse size saygınlık vermez.
Doğru: çünkü tüm insanları memnun etmeniz mümkün değil. Herkes bir şey ister. siz herkese bir şey verirseniz maddi olarak çıplak kalırsınız. manevi olarak da iç dünyanız çorbaya döner.

Alıntı:
Özellikle bugünkü cemlerin ve cem evlerinin işlevleri konusunda büyük endişeler taşıyorum. Özünden koparılıp, içeriğinin boşaltılacağı kaygısını taşıyorum............
Bu kişisel görüşünüzdür. Bana yorum yapmak düşmez. sadece saygı duymak düşer.

Sayın Alev_2005 konu başlığı :*** Alevilik hakkında neler düşünüyoruz (36 ve Sonrası ) ***
fakat ben de tersten gidiyorum. Tümden gelim değil. Parçadan tüme gidiyorum. Hem de düşünürlerin düşüncelerini baz alarak eleştirel bakarak. Umarım demir leblebileriniz vardır. Saygılarımla.

Konu kabaoguz tarafından (29.11.2008 Saat 19:16 ) değiştirilmiştir. Sebep: kelime
kabaoguz Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
kabaoguz Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Alt 29.11.2008, 19:28   #13
Yazar
Amistofes
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 69
İtibar Puanı: 639
Amistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 5.807
1.202 Mesajına 2.257 Kere Teşekkür Edlidi

Sevgili Kabaoguz.
Sorgulayici, elestirici yaniniz gayet güzel,nitekim insan :sorgulayan, fark eden ve fark ettiginide fark eden bir varliktir, burasi felsefeyi icerir, dialektigi icerir, materyalist dialektikteki sorgulamalardir.
Bu konuda teolojik yanini Hurifi can Erzincanli gayet güzel aciklamis, ve bu konular ile sitede cok mülahazalar vardir.

saygilarimla insan sevgilerimle.

Amistofes Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Amistofes Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 29.11.2008, 21:35   #14
Yazar
Türkmendagi
Forumun Bir Parçası

Türkmendagi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: BALIKESİR
Fikirler Tecrübe Puanı: 49
İtibar Puanı: 489
Türkmendagi bulunduğu yerlere neşe getiriyorTürkmendagi bulunduğu yerlere neşe getiriyorTürkmendagi bulunduğu yerlere neşe getiriyorTürkmendagi bulunduğu yerlere neşe getiriyorTürkmendagi bulunduğu yerlere neşe getiriyor

Ettiği Teşekkür: 572
313 Mesajına 596 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
alev_2005_2005 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

ALEVİLİK SİZCE NEDİR.?
Hazreti Ali ve 12 Imamlar yoludur.

Alıntı:
KİMLER ALEVİDİR...?
Hazreti Ali ve 12 Imamlarin yolunda olanlar Alevidir.

Alıntı:
ALEVİLİK ÖĞRETİSİNİ ÖĞRENME ADINA NELER YAPTINIZ,YADA YAPIYORSNUZ ...?
Elimden gelen herseyi yapiyorum.

Alıntı:
ÇEVRENİZDEKİ İNSANLARIN ALEVİLİĞE BAKIŞ AÇISI NASIL...
Beni tanidiktan sonra bir alevi oldugumu ögrenince hayret ediyorlar, sen Alevi olamazsin sen cok iyi insansin diye, ne bileyim sanki onlara Aleviler kötü insandir diyemi ögretmisler acaba?

Alıntı:
ALEVİLİĞİ TEMSİL EDEN KURUM KURULUŞ CEM CEM EVİ VAKIF DERNEK VS... YÖNETİMLERİNİ NASIL BULUYORSUNUZ...?
Bulundugumuz bölgedeki Alevi Kültür Birliginin yönetimindeyim. Birligimiz AABF bagli, bagli oldugumuz Federasyonun simdiki yönetimini bazi nedenlerden dolayi iyi bulmuyorum. Simdiki yönetimin degismesi gerektigini düsünüyorum. Türkiye'de Cem Vakfini cok iyi buluyorum, benim gibi Aleviligi savunuyorlar.

Türkmendagi Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Türkmendagi Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 29.11.2008, 21:51   #15
Yazar
Amistofes
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Amistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Türkmendagi siz CeferiligiTanimliyorsunuz, Islamin icindeki bir alt yapiyi, vurgulamaktasiniz, acikcasi Devletin tanimladigi Aleviligi savunursunuz, burasi ap aciktir.

Alt 29.11.2008, 22:02   #16
Yazar
Türkmendagi
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Türkmendagi bulunduğu yerlere neşe getiriyorTürkmendagi bulunduğu yerlere neşe getiriyorTürkmendagi bulunduğu yerlere neşe getiriyorTürkmendagi bulunduğu yerlere neşe getiriyorTürkmendagi bulunduğu yerlere neşe getiriyor

Alıntı:
Amistofes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Türkmendagi siz CeferiligiTanimliyorsunuz, Islamin icindeki bir alt yapiyi, vurgulamaktasiniz, acikcasi Devletin tanimladigi Aleviligi savunursunuz, burasi ap aciktir.
Yok can devletin tanimladigi Aleviligi degilde, Dedemden Ebemden ve Ailemdem ögrendigim, Cemevlerimizde Dedelerimizden ögrendigim Aleviligi savunuyorum. Cemevinde kackez Dedelerimize bu soruyu sordum ve hep ayni yaniti aldim.

Alt 29.11.2008, 22:13   #17
Yazar
Amistofes
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Peki Can öyle olsun Senin o tertemiz yüreginden ask ve yol adina öperim, seni kirmak istemem. Zamanla sende anlarsin farki,.
Önemli olan yürektir, yoldur, insanliktir.
Saygilarim ve insan sevgilerimle

Alt 29.11.2008, 22:27   #18
Yazar
Türkmendagi
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Alıntı:
Amistofes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Peki Can öyle olsun Senin o tertemiz yüreginden ask ve yol adina öperim, seni kirmak istemem. Zamanla sende anlarsin farki,.
Önemli olan yürektir, yoldur, insanliktir.
Saygilarim ve insan sevgilerimle

Eyvallah can sagolasin.

Alt 01.12.2008, 10:46   #19
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

alev_2005_2005 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TOKAT
Fikirler Tecrübe Puanı: 140
İtibar Puanı: 2311
alev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip

Ettiği Teşekkür: 6.861
3.580 Mesajına 7.692 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
kabaoguz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
35 in altındayım ama yine de görüşlerimi yazmak istiyorum
Tüm yaş grupları için başlıkları açmıştım, size yardımcı olması için linki tekrar veriyorum.

*** Alevilik hakkında neler düşünüyoruz (21 - 35 ) *** [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

*** Gençlik Alevilik hakkında neler düşünüyor (-20 ) ***
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Alıntı:
kabaoguz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Alev_2005 konu başlığı :*** Alevilik hakkında neler düşünüyoruz (36 ve Sonrası ) ***
fakat ben de tersten gidiyorum. Tümden gelim değil. Parçadan tüme gidiyorum. Hem de düşünürlerin düşüncelerini baz alarak eleştirel bakarak. Umarım demir leblebileriniz vardır. Saygılarımla.
Olmaz mı.
Bu yol ateşten gömlek demirden leblebi. Bu yol kıldan ince kılıçtan keskin, Yol gidenin, bu yolda yürümesini bilenin.

___________________İMZA___________________
***YAŞAMAK BİR AĞAÇ GİBİ TEK VE HÜR VE BİR ORMAN GİBİ KARDEŞÇESİNE...***

***Sen yüreğinin sesini dinleyenlerdensin ve biliyorsun aslolan yürektir. Yürek sesi ne bilmeyenler, ya da bilip de duymayanlar acıtsa da içini unutma; yaşadığın sürece o yürek var olacak seninle birlikte. Sen yeter ki koru yüreğini ve yüreğinde taşıdığın sevda duygusunu. Elbet bitecek güneşe hasret günler. Ve o zaman kutuplarda yetişen cılız ve minik bitkiler değil, güneşin çiçekleri dolduracak yüreğini...***

***Kapansın el kapıları bir daha açılmasın, Yok edin insanın insana kulluğunu, Bu davet bizim...***

***Annelerin ninnilerinden spikerin okuduğu habere kadar, yürekte, kitapta ve sokakta yenebilmek yalanı, anlamak, sevgilim, o, bir müthiş bahtiyarlık, anlamak gideni ve gelmekte olanı...***

***Günler ağır. Günler ölüm haberleriyle geliyor.
Düşman haşin zalim ve kurnaz...***

*** NAZIM HİKMET RAN ***
alev_2005_2005 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
alev_2005_2005 Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil