Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevi Araştırmaları

Alevi Araştırmaları Alevilik üzerine araştırmalar, teorik yazılar, düşünceler, incelemeler

Seçenekler Arama Stil
Alt 01.07.2015, 14:34   #21
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

haziran_AW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!
Tournaments Won: 1

Memleket: AMASYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 94
İtibar Puanı: 1415
haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var
haziran_AW - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 3.577
1.695 Mesajına 3.780 Kere Teşekkür Edlidi

islamın yozlaştığı,politize olduğu,karanlığa savrulduğu savlarınıza katılıyorum.bence de "Siyasal gericilik,inançta, kültürde, hukukta, sanatta ve yaşantıda" gericileşmeyi beraberinde getirmiştir.geriye bu günlerde el-kaide,ışıd gibi karayobaz islamcı terör örgütleri örneklerinde hayat bulan safi yobazlık kalmıştır.konuya paralel olarak bu düşüncelere katılan arkadaşlara şunu sormak istiyorum.islamın politize olmazdan önceki,gerici ve yobaz olmayan halini nasıl tarif ederdiniz.eğer bu düşüncelere katılıyorsanız sizce islam "bozulmadan" önce nasıldı ?

___________________İMZA___________________
zaman her zaman haklı çıkarmıştır beni.dile kolay 10 yıl oldu bu imzayı atalı.

yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar(korkmadım)

nokta kadar menfaat için,virgül gibi eğilme(eğilmedim)

http://hizliresim.com/Po3PZ6][img]http://i.hizliresim.com/Po3PZ6.png

haziran_AW Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 15.07.2015, 04:06   #22
Yazar
1959
Forum Katılımcısı

Bilgiler

Memleket: AFYON
Fikirler Tecrübe Puanı: 17
İtibar Puanı: 299
1959 sevilen bir üye1959 sevilen bir üye1959 sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 99
66 Mesajına 96 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Ferhat Güneyli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Şah İsmail şiiliğin kurucusu değildir. Şia, parti yahut siyasal akım olarak İmam Ali'nin öldürülmesinden hemen sonra vardır zaten. Şiilik şia politizminin devamıdır, İslamlığın yozlaşma dönemleri boyunca bu akım da sert dalgalanmalar sonunda karanlığa savrulmuş ve sonunda gericileşmiştir. Siyasal gericilik inançta, kültürde, hukukta, sanatta ve yaşantı projelerinde de gericileşmeyi beraberinde getirmiştir. Çıkış noktası ve temel savları bakımından Alici yahut Alevi olan Şiilik halen Ali'ciliğin en kalabalık gerici kanadını oluşturmaktadır.

Şah Hatayi'nin reform çalışmaları şiiliği etkilemiş, yer yer kendini bulmasını sağlamıştır. Ancak bu çabalar şiiliğin karayobaz islamcı öğretilerden kopmasına yetmemiştir. Yalnızca bir dönem siyasal birliği sağlayabilmiştir. Özetle şiiliğin kurucus Şah İsmail değildir, bu yollu savların tamamı karayobaz kampın kalemşörlerine aittir.

Ben İran şiiliğinin kuruculuğunu kastetmiştim,şia xaten Ali dönemindede vardı,ama Şah ;ismail ve oğlu devlet mezhebi yaparak geliştirmiştir.

1Marife-
Şîa Özel Sayısı, yıl: 8, sayı: 3 Kış KONYA 2008, s.183–
203
ġĠÎLĠĞĠN ĠRAN TOPRAKLARINDA EGEMENLĠĞĠ: SAFEVĠLER ÖNCESĠ ARKA

PLAN VE SAFEVĠ DÖNEMĠ ġĠÎLEġTĠRME POLĠTĠKALARI
1

Doğan KAPLAN

ÖZET

İran’ın bir bütün olarak Şiîleşme tarihi, Safevi Devleti’nin kuruluşuna dayanmaktadır. Şahİsmail’in, Safevi Devleti’ni kurduktan sonra yaptığı ilk iş, İsnâaşeriyye

Şiîliğini devletin resmimezhebi ilan etmesi ve bunu o dönemde çoğunluğu Sünni olan halka dayatmasıdır. Safevi öncesidönemde İran’ın büyük bir çoğunluğu Sünni olmakla birlikte Moğol işgalinden sonra özellikleHülagu zamanında Tusi ve Muhakkık Hilli gibi Şiî ilahiyatçıların etkisiyle İmâmiyye

Şiîliğikendine alan açabilmiştir.

Kezâ o dönemde var olan tasavvufi hareketlerin Şiî karakterli oluşu daŞiîlik lehine bir gelişme olmuştur.

Şah İsmail’in Şiîliği yerleştirmek için devreye soktuğuenstrümanlar; ezana yapılan

ilaveler, hutbelerin on iki imam adına okunması gibi şekli
uygulamalarla,
İmâmiyye

Şiîliğini bilen Irak bölgesinden Şiî Arap bilginleri İran’a getirmesiolmuştur.

Anahtar Kelimeler:
İran, Şiîlik, İsnâaşeriyye
, Caferilik, Safeviler,
Şah İsmail

1959 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 15.07.2015, 19:54   #23
Yazar
SahtePeygamber
Forum Katılımcısı

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
İtibar Puanı: 238
SahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcutSahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcutSahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 51
65 Mesajına 89 Kere Teşekkür Edlidi

Ey aklini isletemeyen nesil!

Sana verileni biraz kullansan artik! Kullan onu ! Yalvarip ayaginami kapanayim? Kullan korkma kimse neden onu kullandin diye sana catmaz sovmez!

Sah ismailin sozlerinde Alevilikmi var siilikmi?

Nasil hukum veriyorsunuz?

Sah ismail tas tamam Aleviydi! Ona 4 kapi sunuldu 4 unude acti. O herbirinden 10 kapi daha acti boylece actigi kapilarin sayisi 44 oldu!

Ona selam olsun! O herzaman sahimiz olarak kalacaktir!

Ey Ahali izlediginiz eri dogru secin! Cunku onlarla hasredileceksiniz!

SahtePeygamber Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
SahtePeygamber Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
HURUFİCAN-ERZİNCAN (26.07.2015)
Alt 26.07.2015, 01:02   #24
Yazar
HURUFİCAN-ERZİNCAN
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Memleket: OUT OF TURKEY
Fikirler Tecrübe Puanı: 44
İtibar Puanı: 210
HURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcutHURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcutHURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 75
220 Mesajına 329 Kere Teşekkür Edlidi

Şah ismail kadar başınıza daş düşsün.Liğme olasız kızılbaşlar önünde meleyesiz.Ak pak olmayıp bin cefada sürünesiz.Hak muhammed Ali yolunda ak olan hz.Şah ismail HATAYİ sizden davacı ola...
Bune tutarsızlık şah ismail atamdır.dedemdir pirimdir utanmaz arlanmazların sözleri boğazlarında kala bre destursuzlar yettiniz be.

HURUFİCAN-ERZİNCAN Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
HURUFİCAN-ERZİNCAN Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
slistre (26.07.2015)
Alt 26.07.2015, 01:32   #25
Yazar
HURUFİCAN-ERZİNCAN
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Memleket: OUT OF TURKEY
Fikirler Tecrübe Puanı: 44
İtibar Puanı: 210
HURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcutHURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcutHURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 75
220 Mesajına 329 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
SahtePeygamber Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ey aklini isletemeyen nesil!

Sana verileni biraz kullansan artik! Kullan onu ! Yalvarip ayaginami kapanayim? Kullan korkma kimse neden onu kullandin diye sana catmaz sovmez!

Sah ismailin sozlerinde Alevilikmi var siilikmi?

Nasil hukum veriyorsunuz?

Sah ismail tas tamam Aleviydi! Ona 4 kapi sunuldu 4 unude acti. O herbirinden 10 kapi daha acti boylece actigi kapilarin sayisi 44 oldu!

Ona selam olsun! O herzaman sahimiz olarak kalacaktir!

Ey Ahali izlediginiz eri dogru secin! Cunku onlarla hasredileceksiniz!
sahten ayan oldu fas oldun bu sözünle detsur isteyip bap-ı önüne neşter oldum.Bu kelamın sıratül müstakimdir.Müctebeya salavat aba zeynala sebat Cefar bir erkan nazar, meşedi hakk ile 14/ 17 kemerbeste kün oldu acıldı.imamlar don değişti gayreti evliyaya talibe düştü.eren evliya sultanı serçeşme piri önünde secde etti.Halil ullah olup kurb oldu.Attık anahtarı deryayı haydar-a her biçime büründük mene yoh olasan diye.Şahadeti geliştirip ekber-i üns-ü bulasın diye gerçeklerin demine hu mümine ya Ali.

HURUFİCAN-ERZİNCAN Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
HURUFİCAN-ERZİNCAN Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
SahtePeygamber (28.07.2015)
Alt 28.07.2015, 21:07   #26
Yazar
SahtePeygamber
Forum Katılımcısı

Bilgiler

İtibar Puanı: 238
SahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcutSahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcutSahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 51
65 Mesajına 89 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
HURUFİCAN-ERZİNCAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sahten ayan oldu fas oldun bu sözünle detsur isteyip bap-ı önüne neşter oldum.Bu kelamın sıratül müstakimdir.Müctebeya salavat aba zeynala sebat Cefar bir erkan nazar, meşedi hakk ile 14/ 17 kemerbeste kün oldu acıldı.imamlar don değişti gayreti evliyaya talibe düştü.eren evliya sultanı serçeşme piri önünde secde etti.Halil ullah olup kurb oldu.Attık anahtarı deryayı haydar-a her biçime büründük mene yoh olasan diye.Şahadeti geliştirip ekber-i üns-ü bulasın diye gerçeklerin demine hu mümine ya Ali.
Sen konus cunku seni anlayacagim bir kulak verildi bana!

Ey huruf bugun seni kutsadigim gundur! Kaybettigim evlatlarima kavustum.

Cennetin 2 Kapisi vardir!

1 inci kapi Imam Alidir ve o sizi Ruhsal olarak cennete sokar, 2 ci kapi benim ve ruhsal cennette olanlari, bedensel bir cennete kavustururum!

Ey Hurufu mukaddes beni takip et!

SahtePeygamber Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 16.04.2017, 19:01   #27
Yazar
Raya Haq
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 12
İtibar Puanı: 10
Raya Haq iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 11
29 Mesajına 31 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
HURUFİCAN-ERZİNCAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Şah ismail kadar başınıza daş düşsün.Liğme olasız kızılbaşlar önünde meleyesiz.Ak pak olmayıp bin cefada sürünesiz.Hak muhammed Ali yolunda ak olan hz.Şah ismail HATAYİ sizden davacı ola...
Bune tutarsızlık şah ismail atamdır.dedemdir pirimdir utanmaz arlanmazların sözleri boğazlarında kala bre destursuzlar yettiniz be.
Bu zatin bir cok yazi ve yorumlarina denk geldim, En onemli olanda, Peygamber Efendimize ve Muslumanliga yonelik yaptigin hakaretlerden dolayi butun Islamcilari buraya yigar burayi basiniza yikarim diye naralar atan ve kiliktan kiliga giren biriside yukarida yazilari ve yorumlari ile kendisini Alevi oldugunu gosteriyorsa...
ACILIN KAPILAR SAHA GIDEYIM demekten baska bir soz kalmiyor..

Saygi ve Insani Sevgilerimle

Raya Haq Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 16.04.2017, 19:05   #28
Yazar
Raya Haq
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 12
İtibar Puanı: 10
Raya Haq iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 11
29 Mesajına 31 Kere Teşekkür Edlidi

[quote=haziran_AW;308881]islamın yozlaştığı,politize olduğu,karanlığa savrulduğu savlarınıza katılıyorum.bence de "Siyasal gericilik,inançta, kültürde, hukukta, sanatta ve yaşantıda" gericileşmeyi beraberinde getirmiştir.geriye bu günlerde el-kaide,ışıd gibi karayobaz islamcı terör örgütleri örneklerinde hayat bulan safi yobazlık kalmıştır.konuya paralel olarak bu düşüncelere katılan arkadaşlara şunu sormak istiyorum.islamın politize olmazdan önceki,gerici ve yobaz olmayan halini nasıl tarif ederdiniz.eğer bu düşüncelere katılıyorsanız sizce islam "bozulmadan" önce nasıldı ? yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar(korkmadım)

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...][img]http://i.hizliresim.com/Po3PZ6.pngQUOTE]

Dersim de tas tas ustunde birakmiyan, Dersimde tek bir canli kalmasin diye Emirler veren, Dersim katliamin ve Soykirimin tek sorumlusu olan MISTO KOR, (ATATURK`UN) imzasi ile kendisini Alevi goruyorsa veya goremeye calisiyorsa, bunun adi DUSMANINA ASIK OLMA gelenegidir dememiz yeterli olur sanirim.

Saygi ve Insani Sevgilerimle.

Konu Raya Haq tarafından (16.04.2017 Saat 19:07 ) değiştirilmiştir.
Raya Haq Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 10.11.2017, 14:22   #29
Yazar
Garipmusasultan
Forumu İyi Bilen

Garipmusasultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 43
İtibar Puanı: 50
Garipmusasultan yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 583
261 Mesajına 527 Kere Teşekkür Edlidi

[quote=Raya Haq;314623]
Alıntı:
haziran_AW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
islamın yozlaştığı,politize olduğu,karanlığa savrulduğu savlarınıza katılıyorum.bence de "Siyasal gericilik,inançta, kültürde, hukukta, sanatta ve yaşantıda" gericileşmeyi beraberinde getirmiştir.geriye bu günlerde el-kaide,ışıd gibi karayobaz islamcı terör örgütleri örneklerinde hayat bulan safi yobazlık kalmıştır.konuya paralel olarak bu düşüncelere katılan arkadaşlara şunu sormak istiyorum.islamın politize olmazdan önceki,gerici ve yobaz olmayan halini nasıl tarif ederdiniz.eğer bu düşüncelere katılıyorsanız sizce islam "bozulmadan" önce nasıldı ? yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar(korkmadım)

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...][img]http://i.hizliresim.com/Po3PZ6.pngQUOTE]

Dersim de tas tas ustunde birakmiyan, Dersimde tek bir canli kalmasin diye Emirler veren, Dersim katliamin ve Soykirimin tek sorumlusu olan MISTO KOR, (ATATURK`UN) imzasi ile kendisini Alevi goruyorsa veya goremeye calisiyorsa, bunun adi DUSMANINA ASIK OLMA gelenegidir dememiz yeterli olur sanirim.

Saygi ve Insani Sevgilerimle.
Ulan ermeni döneği bölücü ve İslam düşmanı gafil! Defol git Alevilerin forumunda Aleviymiş gibi alçakça yorumlar yapma her yerde fake hesapla dolaşıp yalanlar sıralıyorsun defol git kendini ne sanıyorsun? Aleviler senin bu ________ce iddialarını kabul etmiyor ve reddediyoruz.

“Allah’ın dini kişilerle tanınmaz; hakkın nişaneleriyle tanınır. Öyleyse hakkı tanı, hakka uyanları tanırsın.”

İmam Ali Aleyhisselam

YA ALLAH YA MUHAMMED YA ALİ
Garipmusasultan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 10.11.2017, 14:23   #30
Yazar
Garipmusasultan
Forumu İyi Bilen

Garipmusasultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 43
İtibar Puanı: 50
Garipmusasultan yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 583
261 Mesajına 527 Kere Teşekkür Edlidi

Alevi cemlerinde okunan duazların ve deyişlerin çoğunluğu Seyyid Şah İsmail Safevi hazretlerine aittir şimdi şahımız Alevi olmuyor sizler mi Alevi oluyorsunuz ateist ermeni dönekleri? Alevilikten uzak durun Alevilerden uzak durun Şah İsmail'e attığınız iftiralar cümlenizi helak etsin alçaklar gafiller.

“Allah’ın dini kişilerle tanınmaz; hakkın nişaneleriyle tanınır. Öyleyse hakkı tanı, hakka uyanları tanırsın.”

İmam Ali Aleyhisselam

YA ALLAH YA MUHAMMED YA ALİ
Garipmusasultan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil