Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Üyelerin Mekanı > Üyelerimizin Makaleleri

Üyelerimizin Makaleleri Üyelerimizin Alevilik, Siyaset ve Yaşam konusundaki makaleleri, denemeleri, edebi yazıları. Lütfen sadece KENDİ yazılarımızı paylaşalım ve MAKALE tarzında olmasına dikkat edelim.

Seçenekler Arama Stil
Alt 12.03.2008, 21:18   #1
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

**Yorum** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS

Fikirler Tecrübe Puanı: 157
İtibar Puanı: 2395
**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip
**Yorum** - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 4.652
3.466 Mesajına 6.741 Kere Teşekkür Edlidi

Standart CHP Siyaseti Bu Mu?

Son günlerde ülke gündemini hâkimiyeti altına alan şiddet yanlısı düelloyu hepimiz okuyor ve izliyoruz. Gazeteler, Televizyonlar ve internet haber sitelerinin hepsinden takip edebileceğimiz bu düello artık gündelik yaşamımıza da ulaştı. Ülke insanı kendi arkadaş ortamında, aile gezmelerinde ve çeşitli sosyal aktivitelerde bulunduğu birçok yerde bu düellonun taraflarını oluşturuyor.

Öyle ki sırf bu düelloyu konuşmak için Televizyon programları yapılmaya başlandı. Kimi Televizyonlar, üç beş gazeteciyi toplayıp düelloyu analiz ediyor. Kimileri ise “kadınlar bu işe ne diyor” Sorusuna cevap aramak için çeşitli kesimleri temsil eden kadınlar ile düelloyu konuşuyor. Bu programlara bir şey demiyorum. Tabii tartışılsın, konuşulsun ve fikirler söylensin. Yalnız ülke gündemini böylesine meşgul eden bu düellonun taraflarındaki yaklaşımı iyi görmek gerekir.

Düellonun baş aktörlerinden olan CHP sol adı altında siyasi bir partidir. Fakat parti genel başkanı Deniz Baykal’ın sözleri gerçekten ürkütücü ve bir o kadar da sol’dan uzak, tam olarak faşizan bir yaklaşım içermektedir. Söylenen sözlere bakacak olursak temel anlamda “Neden daha fazla kan dökülmediniz?” ve/veya “Neden daha fazla insan öldürmediniz?” sorgularını net olarak görmekteyiz.

Barışı savunması gereken ve sınıfsal mücadeleyi benimsemiş olması istenen CHP artık faşizan tutumlar sergileyen sınıfsal bir siyasi parti kimliğine bürünmüştür! Halkın ve ezilen sınıfın yanında olması gerekirken, faşizan ve seçkin sınıfı temsil etmeyi ilke haline getirmiştir.

Aynı düello içerisinde bulunan MHP ise siyasi yapısı bilinen bir siyasi partidir. Fazlaca söz etmeyeceğim. Sadece MHP ye bir teşekkür etmek istiyorum. Neden mi? Baskıcı ve ırkçı siyasi anlayışına tamamen ters olarak demokratikleşme adına sağladığı katkılardan dolayı teşekkür ederim.

Savaş yanlısı ve barış nefreti dolu bu sözleri sarf edenler bir yerde demokratikleşme ve orduyu eleştirilebilir kılma adına iyi işler yapmışlardır. Siyasi görüş ve uygulamalarına aykırı davranıp kendileri ile ters düştüler ama ülke demokrasisine hizmet eden iyi birer temsilci oldular. İstemeden oldu ama oldu işte. TSK’ni eleştirilebilir kıldılar ve en üstün güç olmaktan uzaklaştırdılar.

Kendisine demokratlık yükleyenlerin ne kadar faşizan bir tutum sergilediği gözler önüne çıkmıştır. Dilerim, gerçekten demokratik bir toplum yaratmaya ve yaşatmaya inanır, bu yolda çalışan siyasi ve sivil iradenin oluşup çoğaldığını görebilirim. Halk için, haklar için, özgürlükler için, kardeşçe yaşamak için ve demokrasi için gereken aydın zihniyetin olgunlaşmasına tanık olurum.

___________________İMZA___________________
Oy Vermek Bir Şeyleri Değiştirseydi Yasaklanırdı!

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
**Yorum** Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
**Yorum** Kullanıcısına bu mesajı için 5 üye teşekkür etti:
Alt 12.03.2008, 22:09   #2
Yazar
asikyz
La Mutine et La Gauchiste

asikyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ANKARA
Fikirler Tecrübe Puanı: 45
İtibar Puanı: 182
asikyz hakkında olumlu dusunceler mevcutasikyz hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 53
122 Mesajına 224 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Aynı düello içerisinde bulunan MHP ise siyasi yapısı bilinen bir siyasi partidir. Fazlaca söz etmeyeceğim. Sadece MHP ye bir teşekkür etmek istiyorum. Neden mi? Baskıcı ve ırkçı siyasi anlayışına tamamen ters olarak demokratikleşme adına sağladığı katkılardan dolayı teşekkür ederim.
Eğer demoktarikleşmenin geçtiği yerde mhp kullanılıyorsa diyecek bişeyim yok ama ben buna katılmıyorum.Diğer partileri kullanarak kendilerine pay biçen bir parti ne yaparsa yapsın göz boyayamaz.Aynen sizin chp genel başkanı deniz baykala dedikleirniz gibi .Fakat şunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor chp ye oy verenlerin hiç biri Deniz baykalı sevdiği için değil Atatürk'ün partisi olduğu için iktidara getirmek istemişlerdir.Demokrasi=oy toplamak için türbana evet demekse mhp yi hala desteklemenin aptalca olduğunu düşünüyorum
SAYGILARIMLA

Bugün sömürge ve yarı-sömürge ülkelerin solu içerisinde ideolojik mücadele, en son tahlilde, ... uzun, dolambaçlı bir halk savaşıyla, zafere erişebileceğini savunanlarla, şehirlerde düşmanın çizdiği sınırlar içinde 'legalite uğruna' mücadele ederek kendi öz gücünün dışındaki güçlere bel bağlayanlar arasında cereyan etmektedir."
KARL MARX
asikyz Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
asikyz Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Alt 13.03.2008, 18:23   #3
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

Bilgiler

**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip

Alıntı:
asikyz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Eğer demoktarikleşmenin geçtiği yerde mhp kullanılıyorsa diyecek bişeyim yok ama ben buna katılmıyorum.Diğer partileri kullanarak kendilerine pay biçen bir parti ne yaparsa yapsın göz boyayamaz.Aynen sizin chp genel başkanı deniz baykala dedikleirniz gibi .Fakat şunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor chp ye oy verenlerin hiç biri Deniz baykalı sevdiği için değil Atatürk'ün partisi olduğu için iktidara getirmek istemişlerdir.Demokrasi=oy toplamak için türbana evet demekse mhp yi hala desteklemenin aptalca olduğunu düşünüyorum
SAYGILARIMLA

MHP nin demokratikleştiğini veya ona hizmet ettiğini söylemedim sanırım yanlış anladınız.Demokrasiyi sevmeyenler istemeden demokratikleşmeye yol açtılar dedim.

CHP ye kimse o Baykal için oy vermiyor evet o ayrı bir mesele. Mecburiyet gibi olmuştu CHP ama görünen köy klavuz istemez hiç bir siyasi çözüm üretemeyen bir parti konumuna geldi. Bu yükün altından kalkabilecek tabana sahip olduğuna inanmıyorum. Kapatılırsa daha yararlı olur!

Alt 04.04.2008, 15:23   #4
Yazar
karayazı1983
Berxwedan Jiyane

karayazı1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 48
İtibar Puanı: 268
karayazı1983 sevilen bir üyekarayazı1983 sevilen bir üyekarayazı1983 sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 110
189 Mesajına 294 Kere Teşekkür Edlidi

CHP'de sol adına birşey kalmamıştır. Alevileri ve demokratları partiden uzaklaştırmışlardır.Sosyalist enternesyonal'den bile uzaklaştırılacaklar. Atatürk'ün partisi diye( yani sırf Atatürk kurdurdu diye) CHP'ye oy vermek ise bence hiç mantıklı değil. Atatürk AKP'yi de kurabilir, şu an bu duruma gelebilirdi partisi. O zaman da AKP'ye mi oy verecektik? Böyle mantıksızlık mı olur?

MHP'ye gelince; arkadaşa katılıyorum. MHP başka hesaplarla da olsa orduyu eleştirebilmiştir. Bence olumlu birşey.

[SIGPIC][/SIGPIC]Şu dünyayı Tanrı yarattıysa, onun yerinde olmak istemem doğrusu. Çünkü, dünyanın sefaleti yüreğimi parçalar. Yaratıcı bir ruh düşünülürse, yarattığı şeyi göstererek
ona şöyle bağırmak hakkımızdır: "Bunca mutsuzluğu ve boğuntuyu ortaya çıkarmak uğruna, hiçliğin sessizliğini ve kıpırdamazlığını bozmaya nasıl kalkıştın?"
karayazı1983 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 06.04.2008, 17:45   #5
Yazar
yağmur8189
Forumu İyi Bilen

yağmur8189 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TOKAT
İtibar Puanı: 438
yağmur8189 gercekten iyi biriyağmur8189 gercekten iyi biriyağmur8189 gercekten iyi biriyağmur8189 gercekten iyi biriyağmur8189 gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 452
121 Mesajına 228 Kere Teşekkür Edlidi

sevgili canlar burada biz bile chpyi kötülersek başkaları neler yapar chp alevileri kendinden uzaklaştırmadıki aksine ışığı görüp tepesine üşüşenler insanın ta kendisi kimse kendisine oy veren eli kesmedi ama herkes bi ampulun etrafında toplandı acaba rtenin hangisi etkili oldu alevi canları bile bünyesinde toplayıp onlardan bir güzel oylarıda almasında cem evlerimizi yıktırmasımı türban türban diye kendi başını yemesimi yoksa orda burda bi başbakana yakışmayacak şekilde konuşmalarımı.yada oyları aldım ama aleviler sizi unutmadım diyerek muharremin birinci günü ''iftar'' verip kendisinin kebap yemesimi gözünüzü boyadı canlarım.bizler chpyi neden karalarızki onu atatürk kurmadımı ve atatürk rtenin aksine alevilerin varlığını herkese göstermedimi?sorarım size bu uzaklaşma niye o partinin atatürk ilkelerini simgeleyen altı oku yetmezmi ona oy vermeye.bu konuda kim ne düşünür bilmem ama o ampul patlamalı hemde bian önce

yağmur8189 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
yağmur8189 Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 06.04.2008, 18:50   #6
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

Bilgiler

Alıntı:
yağmur8189 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili canlar burada biz bile chpyi kötülersek başkaları neler yapar chp alevileri kendinden uzaklaştırmadıki aksine ışığı görüp tepesine üşüşenler insanın ta kendisi kimse kendisine oy veren eli kesmedi ama herkes bi ampulun etrafında toplandı acaba rtenin hangisi etkili oldu alevi canları bile bünyesinde toplayıp onlardan bir güzel oylarıda almasında cem evlerimizi yıktırmasımı türban türban diye kendi başını yemesimi yoksa orda burda bi başbakana yakışmayacak şekilde konuşmalarımı.yada oyları aldım ama aleviler sizi unutmadım diyerek muharremin birinci günü ''iftar'' verip kendisinin kebap yemesimi gözünüzü boyadı canlarım.bizler chpyi neden karalarızki onu atatürk kurmadımı ve atatürk rtenin aksine alevilerin varlığını herkese göstermedimi?sorarım size bu uzaklaşma niye o partinin atatürk ilkelerini simgeleyen altı oku yetmezmi ona oy vermeye.bu konuda kim ne düşünür bilmem ama o ampul patlamalı hemde bian önce
Tamam dediğin gibi Atatürk kurdu CHP yi, Eee kurdu diye gözümüze bant çekip peşinden mi gideceğiz? Saçma sapan siyaset anlayışının peşinden gitmektense eleştirip doğrıyu bulmak daha makul değil mi? Sırf 6 ok var diye oy mu vereceğiz Çok komik oluyorsunuz canlar. Oklarıda kendilerinin olsun siyesetleride! 6 Okun anlamlarını da iyice bir araştır istersen, araştırdıktan sonra hangisinin tam olarak CHP siyasetinde yeri var onuda bize yaz. Yaz ki bizde görelim. Bu zamana kadar göremedik.

Alıntı:
bu konuda kim ne düşünür bilmem ama o ampul patlamalı hemde bian önce
Bu ne demek can? Konuyla alakası nedir? Sanırım sizin haberiniz yok 3 şubatta biz ampulleri zaten patlattık!

Alt 06.04.2008, 20:45   #7
Yazar
Rojin
Forumu İyi Bilen

Rojin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: -48
Rojin hakkında olumsuz fikirler mevcut

Ettiği Teşekkür: 117
93 Mesajına 129 Kere Teşekkür Edlidi

chp hakkından aslında söylenecek pek fazla bir şey yok sanırım.belli hangi çizgide oldukları.ben insanları anlamıyorum aslında Atatürk mhp'yi kursaydı ona mı oy verecektik.chp'nin artık sol adına leke sürdüğü aşikardır.fazla tartışmaya grek yok.emeğe saygı göstermeyen emekçiye sırt çeviren bir parti olmaz olsun.

Eğer bir adam marşla uyum içinde yürüyebiliyorsa, o değersiz bir yaratıktır. kendisine yalnızca bir omurilik yeterli olabileceği halde her nasılsa yanlışlıkla bir beyni olmuştur onun. Uygarlığın bu kara lekesi en kısa sürede yok edilmelidir. Emirle gelen kahramanlıktan, bilinçli ve bilinçsiz şiddetten, aptalca yurtseverlikten, tüm bunlardan nefret ediyorum. Ben savaşı ve o soğuk silahları öylesine tiksindirici ve aşağılayıcı buluyorum ki böyle iğrenç bir eyleme katılmaktansa kendimi yok ederim daha iyi...benim anlayışıma göre sıradan bir cinayet, savaşta adam öldürmekten daha kötü değildir.
Albert EİNSTEİN
Rojin Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Rojin Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Alt 06.04.2008, 22:41   #8
Yazar
ali_sarıgazi
Kontrollü Üye

ali_sarıgazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 46
İtibar Puanı: 330
ali_sarıgazi sevilen bir üyeali_sarıgazi sevilen bir üyeali_sarıgazi sevilen bir üyeali_sarıgazi sevilen bir üye
ali_sarıgazi - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 341
130 Mesajına 237 Kere Teşekkür Edlidi

chp nin başında deniz baykal ve adamları durdukça chpden bize hiç bir hayır gelmez

ali_sarıgazi Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 06.04.2008, 22:44   #9
Yazar
İşcanbaba
Forumla Bütünleşmiş

İşcanbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

İşcanbaba - MSN üzeri Mesaj gönder

Fikirler Tecrübe Puanı: 82
İtibar Puanı: 1036
İşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı var
İşcanbaba - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 1.566
875 Mesajına 1.840 Kere Teşekkür Edlidi

Garip bir demokrasi anlayışı,
CHP yi eleştirmek tabi ki mümkün, hele bu dönemde iyice eleştirmek çok mümkün, hatta faydalı,
Orduyu Eleştirmek de mümkün, Amma orduyu eleştireni KUTSAMAK ne kadar mumkün,
İlginç bir demokrasi anlayışı
Oysa MHP nin yaptığını , CHP de yapmıştı, hemen ,hemen aynı söylemleri söylemişlerdi,
Amma MHP daha demokratik oldu,
O Zaman en DEMOKRATİK PARTİ , DTP olmalı,
O daha iyi eleştirdi, Daha sert eleştirdi,DAha Acımasız eleştirdi,daha militanca eleştirdi, duellosü bol bir eleştiri yaptı,
Onlar daha demokrat değilmi?!!!!
mesela TERÖRÜN başıan ÖZGÜRLÜK istiyorlar, onlar daha barışcıl değilmi?
Dağda Silahla gezeni alkışlayıp,Görevlerini yapana demediklerini bırakmıyorlar dimi, onlar daha barışcı,
İki yüzlü,riyakar demokrasi anlayış,
Benim düşmanıma düşmansa ,düşmanla işbirliği yaparım mantığı,
Bugünkü sorunda bu,
Bu pisliğin, baş aktörleri, MİLLİYETCİLİK siyaseti, birbirini alkışlıyor,

Bu ne yaman çelişki anne

Sağı solu
önü arkası yok
kalmadı
ömrümün
belki bu son hasretleri
son özlemleri
bir aşkın ardından
son gözyaşları döküşleri
yok kalmadı farkı
altı, üstü
yer ile gökyüzünün
yaşamla,ölümün

Dinimiz Sevgi
Kabemiz İnsandır
.

www.karakoykoop.org.tr
İşcanbaba Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
İşcanbaba Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Alt 07.04.2008, 17:29   #10
Yazar
karayazı1983
Berxwedan Jiyane

karayazı1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
İtibar Puanı: 268
karayazı1983 sevilen bir üyekarayazı1983 sevilen bir üyekarayazı1983 sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 110
189 Mesajına 294 Kere Teşekkür Edlidi

CHP'de kaç Alevi milletvekili olduğunu bilen var mı? Duyduğuma göre 16 tane.Sanırım bu herşeyi anlatıyor...

[SIGPIC][/SIGPIC]Şu dünyayı Tanrı yarattıysa, onun yerinde olmak istemem doğrusu. Çünkü, dünyanın sefaleti yüreğimi parçalar. Yaratıcı bir ruh düşünülürse, yarattığı şeyi göstererek
ona şöyle bağırmak hakkımızdır: "Bunca mutsuzluğu ve boğuntuyu ortaya çıkarmak uğruna, hiçliğin sessizliğini ve kıpırdamazlığını bozmaya nasıl kalkıştın?"
karayazı1983 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
karayazı1983 Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil