Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Toplumsal Konular > Din

Din Dini tartışmalar ve teoriler

Seçenekler Arama Stil
Alt 23.06.2006, 20:26   #11
Yazar
Yurek_Cagrisi
Forumu İyi Bilen

Yurek_Cagrisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: -35
Yurek_Cagrisi hakkında olumsuz fikirler mevcut

Ettiği Teşekkür: 5
4 Mesajına 4 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
candacan Nickli Üyeden Alıntı
Sevgili canlar,
Okyanusya adlı şahıstan gelen özel mesajı yayınlıyorum.
Takdir sizlerin. Ne yazık ki bunları da biz öğretmenler yetişdirdik.
okyanusyanın zaten sicili kabarıkda nedense bir öğretmene göre çok hoşgörüsüzsünüz. üslubunuz bana çok itici geliyor. neyse genede ben karışmayım. yeri gelmişken söyleyim dedim.

soruya gelince alevilikte cinsellik haram mı ne demek. akılla fikirle bağdaşıyormu. alevileri leyleklermi getiriyor

___________________İMZA___________________
Pir Sultan soyundan akan yiğitler
Börklüce'yle cenge dalan yiğitler
Çakırcalı'dan beri konaklar yakıp yıkan
Zulmün bileğini büken yiğitler

Çok sevdiği Aleviwebden ayrıldı. hepinize sevgilerimi gönderiyorum. arada sırada gelip bakarım. bu site çok değerli değerini bilin.
Yurek_Cagrisi Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.06.2006, 20:35   #12
Yazar
candacan
Forumla Bütünleşmiş

candacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM

Fikirler Tecrübe Puanı: 74
İtibar Puanı: 776
candacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahip
candacan - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 389
526 Mesajına 1.179 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Yurek_Cagrisi Nickli Üyeden Alıntı
okyanusyanın zaten sicili kabarıkda nedense bir öğretmene göre çok hoşgörüsüzsünüz. üslubunuz bana çok itici geliyor. neyse genede ben karışmayım. yeri gelmişken söyleyim dedim.

soruya gelince alevilikte cinsellik haram mı ne demek. akılla fikirle bağdaşıyormu. alevileri leyleklermi getiriyor
Bir öğretmen olarak kullandığım uslubün neresi seni rahatsız etti? Açıklar mısın?
Bir terbiyesizliği açıklamanın neresi itici, söyler misin? Terbiyesizliği önlemeye çalışmak değil bir öğretmenin tüm insanların görevidir. Asıl itici olan terbiyesizliğe arka çıkmaktır. Hoşgörü fikir ve düşünceye gösterilir, terbiyesizliğe değil.

Aldı götürdüler beni asmaya,
Gözlerimden ışığımı kısmaya,
Memleketten umudumu kesmeye,
Yetmedi güçleri gülüm sen öldür
.
Seyduna
candacan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.06.2006, 20:47   #13
Yazar
Yurek_Cagrisi
Forumu İyi Bilen

Yurek_Cagrisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: -35
Yurek_Cagrisi hakkında olumsuz fikirler mevcut

Ettiği Teşekkür: 5
4 Mesajına 4 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Bir öğretmen olarak kullandığım uslubün neresi seni rahatsız etti? Açıklar mısın?
Bir terbiyesizliği açıklamanın neresi itici, söyler misin? Terbiyesizliği önlemeye çalışmak değil bir öğretmenin tüm insanların görevidir. Asıl itici olan terbiyesizliğe arka çıkmaktır. Hoşgörü fikir ve düşünceye gösterilir, terbiyesizliğe değil.
bakın söyledim. üslubunuz hoş değil ve çok önyargılısın. emekli bir öğretmenden beklenmeyecek bir önyargı var sizde. benim terbiyesizliğe arka çıktığım falan yok. buradan bile böyle bir sonuç çıkardınız. neyse kişiselleştirmeyim. sadece insanlara böyle davranmanız hoş değil bir emekli öğretmen olarak. ama yargılamakda bana düşmez. fikrimi söyledim. terbiyesizliğe arka çıkmadım.

Pir Sultan soyundan akan yiğitler
Börklüce'yle cenge dalan yiğitler
Çakırcalı'dan beri konaklar yakıp yıkan
Zulmün bileğini büken yiğitler

Çok sevdiği Aleviwebden ayrıldı. hepinize sevgilerimi gönderiyorum. arada sırada gelip bakarım. bu site çok değerli değerini bilin.
Yurek_Cagrisi Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.06.2006, 21:17   #14
Yazar
Pi®oZKaN
Forumun Bir Parçası

Pi®oZKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ANTALYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 53
İtibar Puanı: 25
Pi®oZKaN iyi yolda gözüküyor
Pi®oZKaN - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 44
92 Mesajına 139 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Sevgili canlar,
Okyanusya adlı şahıstan gelen özel mesajı yayınlıyorum.
Takdir sizlerin. Ne yazık ki bunları da biz öğretmenler yetişdirdik.
Size gelen özel mesajları yayınlayarak çok marifetli bir iş yapıytorsunuz sanırım(!)
Hatta bu soruyu saygısızca bulmanız da ayrı bir marifetiniz.Cevap veremediğiniz konularda böyle alakasız yazılar yazıyorsunuz emekli öğretmen candacan.

Bu yazının yeri burası değildir,konuyu açan Okyanusya diye özel mesajınız yazmanız mı gerekiyor?Bu şekilde cevap yazacakların dikkatini size yazmış olduğu özel mesaja çekip ihtilaf konusu olmasından endişe ettiğiniz bu konuyu örtbas etmeye çalışıyorsunuz.Şimdi tekrar soruyorum;İnancınızda haram kavramının olup olmaması benim için önemli değil,şunu merak ediyorum;
Evlilik dışı cinsellik normal mi?

Pi®oZKaN Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.06.2006, 21:21   #15
Yazar
candacan
Forumla Bütünleşmiş

candacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM

Fikirler Tecrübe Puanı: 74
İtibar Puanı: 776
candacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahip
candacan - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 389
526 Mesajına 1.179 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Yurek_Cagrisi Nickli Üyeden Alıntı
bakın söyledim. üslubunuz hoş değil ve çok önyargılısın. emekli bir öğretmenden beklenmeyecek bir önyargı var sizde. benim terbiyesizliğe arka çıktığım falan yok. buradan bile böyle bir sonuç çıkardınız. neyse kişiselleştirmeyim. sadece insanlara böyle davranmanız hoş değil bir emekli öğretmen olarak. ama yargılamakda bana düşmez. fikrimi söyledim. terbiyesizliğe arka çıkmadım.
Yapılan bir terbiyesizliğin deşifre edilmesine karşı çıkmak ne demektir? Uslubumda beğenmediğiniz yan neresidir? Ne yapmalıydım? Ya da nasıl bir uslup kullanmalıydım?
Bir emekli öğretmen olarak her zaman öğrenmeye hazırım. Buyrun öğretin.

Sevgili canlar,
Birisi daha balıklama daldı. Bunlara göre terbiyesiz özel mesaj yazmak terbiyesizlik değildir. Asıl terbiyesizlik bu terbiyesiz mesajı açıklamaktır. Verilen yanıtları anlamayanlardan daha başka ne beklenebilir ki...

Aldı götürdüler beni asmaya,
Gözlerimden ışığımı kısmaya,
Memleketten umudumu kesmeye,
Yetmedi güçleri gülüm sen öldür
.
Seyduna

Konu candacan tarafından (23.06.2006 Saat 21:30 ) değiştirilmiştir. Sebep: Automerged Doublepost
candacan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.06.2006, 21:44   #16
Yazar
Pi®oZKaN
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Sayın candacan birşey söyleyeyim mi?Çok alakasız yazılar yazıyorsunuz.
1-Zaten soruya yanıt veremeyeceğini çok iyi biliyordum.
2-Özel mesajın tarzı hoş değil,doğru bulmuyorum,tasnif etmiyorum,mesajın alakasız bir konuda sergilenmesidir tepkim anlatabildimmi?
Sahiden neyi savunuyorsun anlamış değilim?Yazılara öylesine NEGATİF bakıyorsun ki asla ne demek istediğimi anlayamazsın anlamanı da beklemiyorum zaten.

Alt 23.06.2006, 21:49   #17
Yazar
bozo
Forumla Bütünleşmiş

bozo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: MALATYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 72
İtibar Puanı: 861
bozo parlak bir geçmişe sahipbozo parlak bir geçmişe sahipbozo parlak bir geçmişe sahipbozo parlak bir geçmişe sahipbozo parlak bir geçmişe sahipbozo parlak bir geçmişe sahipbozo parlak bir geçmişe sahip
bozo - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 938
583 Mesajına 1.180 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
piroz Nickli Üyeden Alıntı
Size gelen özel mesajları yayınlayarak çok marifetli bir iş yapıytorsunuz sanırım(!)
Hatta bu soruyu saygısızca bulmanız da ayrı bir marifetiniz.Cevap veremediğiniz konularda böyle alakasız yazılar yazıyorsunuz emekli öğretmen candacan.

Bu yazının yeri burası değildir,konuyu açan Okyanusya diye özel mesajınız yazmanız mı gerekiyor?Bu şekilde cevap yazacakların dikkatini size yazmış olduğu özel mesaja çekip ihtilaf konusu olmasından endişe ettiğiniz bu konuyu örtbas etmeye çalışıyorsunuz.Şimdi tekrar soruyorum;İnancınızda haram kavramının olup olmaması benim için önemli değil,şunu merak ediyorum;
Evlilik dışı cinsellik normal mi?
Candacan can tepkisini sert bir şekilde göstermiş olabilir , ama bu Okyanusya'nın özel mesajla ona hakaretvari yazı yazmasını gerektirmez.
bir yanlışı söylerken ,diğerinide gözden kaçırmamak gerekir.

Piroz can,bu soruya Pir sultanca can
Alıntı:
tüm insani beşer bu konuda nasıl davranıyorsa Alevilerde cinsellik konusunda aynı tariktedir.
şeklinde açıklamış.

Ama anlayamadıysan ben yazayım,evlilik dışı cinsellik düşkünlük sebebidir.
İinancımız eline,diline,BELİNEsahip olma yönündedir
umuyorumki aradığın cevabı bulmuşsundur.

Konu bozo tarafından (23.06.2006 Saat 21:51 ) değiştirilmiştir.
bozo Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.06.2006, 21:52   #18
Yazar
heterodoks
Forumla Bütünleşmiş

heterodoks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: OUT OF TURKEY
Fikirler Tecrübe Puanı: 92
İtibar Puanı: 692
heterodoks parlak bir geçmişe sahipheterodoks parlak bir geçmişe sahipheterodoks parlak bir geçmişe sahipheterodoks parlak bir geçmişe sahipheterodoks parlak bir geçmişe sahipheterodoks parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 660
683 Mesajına 1.610 Kere Teşekkür Edlidi

Kadın erkek eşitliği

Anketten çıkan sonuca göre, Alevilikte kadın erkek eşitliği savunulmaktadır.
Alevi öğretisinin ve yaşamının en belirgin özelliklerinden biri de kadın erkek eşitliğini savunmasıdır. „Cemde bacı kardeşlerin birlikte ibadet etmeleri“ne ankete katılanların % 90 ı tarafından önem verilmekte ve sahiplenilmektedir. Alevi ibadetinde ve inancında, Allah tüm insanları ve tabiiki kadın ve erkeği eşit yaratmıştır. Eşitsizliği gerektiren hiç bir neden yoktur ve kabul edilmez.
Alevi öğretisinde kadın erkek diye bir belirleme yapılmaz. Buyruk ve Veleyatname gibi kitaplarda „bacı, kardeş“ belirlemelerinden başka bir ayırıma rastlanmaz. Alevilikte tek kadınla evlilik vardır. Kırklar Cemindeki erenlerin 17 si kadın olup kadın erkek birlikte semah dönmüşlerdir.Alevi ailede çocuk eğitiminde kız ve erkek çocuklar arasında ayırım yapılmaz. „Eline, diline, beline“ düsturu her cinsiyet için de geçerlidir. Cinsel ilişki hariç, evlilik öncesi kız erkek ilişkisi normal kabul edilir. Evlilik öncesi ilişki, evliliğe giderse, sonuçtan herkes razıdır. Ailede ve çocuk eğitiminde „mahrem“lik geçerli olmasına karşın, okullarda verilen cinsel eğitim Alevi ailelerce yadırganmamaktadır. „Ahlaklı, ahlaksız“ sıfatları her iki cinsiyet için de aynı oranda geçerlidir. Köy kültüründe geçerli sayılan „terbiye, saygı, şeref ve namus“ değerleri endüstri toplumunda anlam farklılıklarına uğramıştır. Örneğin; daha önce büyüklerin yanında saç taramak ve süslenmek „saygısızlık“ sayılırken, bugün normal bir davranış olarak karşılanmaktadır.

Alevi ailelerde kız ve erkek çocuklarının okul ve meslek eğitimine aynı derecede önem verilir. Hacı Bektaş Veli „İlimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır. Kadınlarınızı okutunuz.“tavsiyelerinde bulunmuştur.

Alevi Kimliği : Bir Anketin Sonuçları ve Alevilik Derslerine Etkisi Üzerine
İsmail Kaplan, Köln (Alevilerin Sesi Genel Yayın Yönetmeni)

Benim yukarıda yazdıklarımı okumadan aşağıdaki kısmı cımbızlamışsın.

Alıntı:
piroz Nickli Üyeden Alıntı
Bunu açıklarmısınız,evli olmayanlar cinsel ilişkide bulunabilirler mi yani?Ben mi yanlış anladım?
"evlilik dışı cinsel ilişki" sizin inancınızda normal mi?
Evlilik dışı cinsel ilişki Aleviler için kabul görmeyen bir durumdur.Ancak ne Aleviler ne de Sünniler değişen dünyadan bağımsız değildir.Bu gün hem alevilerde hemde sünnilerde evlilik dışı cinsel ilişki oranı artmaktadır.Bu toplumsal bir konudur. Siz istediğiniz kadar yok değil deyin, durum budur. Ha şuda var.Üniversiteliler arasında yapılan araştırmalarda kızlık zarının üniversitelerilerin büyük bir kısmı açısından önemli olduğu sonuçları çıkıyor.Evleneceğiniz kişinin bakire olması sizin için önemli mi? sorusuna % 60-70'lere varan evet cevabı aslında yaşadığımız ikiyüzllüğün bir yansıması. Biz kendi bacılarımızın ve evleneceğimiz kişinin bakire kalmasını isterken konu başkaları olunca hiçte önemsemiyoruz.

Ayrıca İlahiyat fakültelerinde dini nikah kıyıp birlikteliklerine dinsel kılıf uydurup, arkadaşlık yapanlar var. Ayrıca bu memlekette Ali Kalkancılar, Emine Şahinler var. Camide kızların ırzına geçen hocalar var.Her toplumda farklı uygulamalar olabilir.Her toplumdan iyiler ve kötüler çıkabilir.Sünnilerin içinden çıktığı gibi Alevilerin içinden de iyiler ve kötüler, ahlaklı ve ahlaksızlar çıkabilir.Önemli olan bu kişilerin toplumda kabul görüp görmemesidir.Toplum yavaş yavaş evlilik dışı cinsel ilişkiyi ahlaksal bir konu olarak görmemeye yadırgamamya başlıyor.

Alevilerde eşini boşayan kişi bile düşkün kabul edilir. Aleviler kadına değer verir, toplumdan dışlamaz, söz hakkı verir. Hatta bir çok ailede Anaerkil yapı vardır.Biz eline,beline,diline sahip ol felsefesini özümsemiş insanlarız.

RENK HABER
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

ALEVİ HABER AJANSI
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Alıntı:
  • Zorunlu din dersi kaldırılmalıdır.
  • Alevi yerleşim bölgelerine cami yapılmasına son verilmelidir.
  • Cemevlerimize derhal “ibadet yeri” statüsü verilmelidir.
  • Hacı Bektaş Dergahı ve diğer Alevi büyüklerine ait dergahlar, Turizm Bakanlığından alınarak Türkiye Alevi Bektaşı Federasyonu’nun idaresine verilmelidir.
  • Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılmalıdır. Her inanç grubu demokratik bir şekilde çalışan ve kendi kendini finanse eden inanç kurumları haline getirilmelidir.
  • Alevilik kendi başına bir inanç kurumu olarak kabul edilmeli ve her alanda yasalarca güvence altına alınmalıdır.
  • Nüfus cüzdanlarındaki din hanesi çıkartılmalıdır.

Konu heterodoks tarafından (23.06.2006 Saat 21:56 ) değiştirilmiştir.
heterodoks Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.06.2006, 22:24   #19
Yazar
Pi®oZKaN
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Alıntı:
bozo Nickli Üyeden Alıntı
Piroz can,bu soruya Pir sultanca can
Alıntı:
pirsultanca Nickli Üyeden Alıntı
tüm insani beşer bu konuda nasıl davranıyorsa Alevilerde cinsellik konusunda aynı tariktedir.
şeklinde açıklamış.
Evet gördüm yazıyı,ama şunu belirtmek isterim forumda herkesin alevilik görüşü aynı değildir.Kuran'ı kabul eden Aleviyim dediği gibi kabul etmeyipte aleviyim diyenler var,dolayısıyla anlayışlar farklı.Bundan dolayı farklı görüşlerde olabilir düşüncesiyle diğer arkadaşların da fikirlerini almak istedim.Konuyla ilgili cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim.

Alt 23.06.2006, 22:39   #20
Yazar
İşcanbaba
Forumla Bütünleşmiş

İşcanbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

İşcanbaba - MSN üzeri Mesaj gönder

Fikirler Tecrübe Puanı: 81
İtibar Puanı: 1036
İşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı var
İşcanbaba - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 1.566
875 Mesajına 1.840 Kere Teşekkür Edlidi

Piroz
Pirsultancanın yazısını iyi oku ve tamamını oku
Alıntı:
Muharrem Orucu tutan kişi cinsel ilişkide bulunmaz. Bunun dışında Alevilikte cinsellik ile ilgili bir kısıtlama yasaklama yoktur.
Tırnaklama yapma. yapdıysan konuyu saptırma.bıraz daha iyi niyet rica ediyim bir büyüğün olarak.
Bak Pirsultanca yazının tümünde ne demiş

Alıntı:
Muharrem Orucu tutan kişi cinsel ilişkide bulunmaz. Bunun dışında Alevilikte cinsellik ile ilgili bir kısıtlama yasaklama yoktur.tüm insani beşer bu konuda nasıl davranıyorsa Alevilerde cinsellik konusunda aynı tariktedir.Sizin kastınız nedir, ne öğrenmek istiyorsunuz, biraz açıklayın?
Tüm İnsani beşer nasıl davranıyorsa
Yani Sünni ,Müslüman ,Hiristiyan vs için neyse alevilikte de odur.
Alıntı:
evlilik dışı cinsel ilişki" sizin inancınızda normal mi?
Böyle bir söylem yok bune saygısızlık,böyle bir anlam yok bir ifade yok
2 sayfayı tara yok bu mana ve yazanlarda böyle bir ilişkinin olmadığını yasak olduğunu beyan emiş.
Bu spruyu sormanın anlamı ne, hangi sözçük eksikdi de bunu sormak gereği duydun
sana ne deyim be can biraz topla kendini ayıp oluyor,
Konuları saptırmadan konu dışına çıkmayalım olmazmı.

İşcanbaba Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil