Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Toplumsal Konular > Din

Din Dini tartışmalar ve teoriler

Seçenekler Arama Stil
Alt 12.03.2006, 21:58   #1
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1607
Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 2.035
2.262 Mesajına 7.329 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Türban: İnanç, simge, örtü, rozet?

Türban tartışması başka bir başlıkta ve başka bir bölümde yapılıyor. Bu konunun asıl yerinin burası olduğunu düşünüyorum. Bu girişi yaptıktan sonra ayrıntılı bir yazı yazamayacağım. Belki sonra. Ama ben şahsi olarak türbanın bir "özgürlük" anlayışı içinde değerlendirilmesi taraftarıyım. Takanlar kim olursa olsun, ne niyetle takarlarsa taksın; biz Alevilere ve solculara düşenin bu özgürlüğe sahip çıkmak olduğunu düşünüyorum. Yanlış kime yapılırsa yapılsın; yanlıştır diyebilmeliyiz. İslamcılardan ve sağcılardan temel farkımız budur diye düşünüyorum.

___________________İMZA___________________

Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...
Ceyhun Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Ceyhun Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
BERGUZAR (10.07.2007), eziz (03.09.2007), ezo19 (25.10.2007)
Alt 12.03.2006, 22:56   #2
Yazar
Alevitürk
Y A S A K L I ! ! !

Alevitürk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 10
Alevitürk iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
5 Mesajına 7 Kere Teşekkür Edlidi

Bu Ülkenin Kuralları Vardı Sanki başka derdimiz yok türban kaldı.Ülkenin yarısından fazlası işsiz,herderdimiz bitti sanki türban tek dert.

Alevitürk Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alevitürk Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
BERGUZAR (10.07.2007)
Alt 12.03.2006, 23:03   #3
Yazar
Adam
Forum Katılımcısı

Adam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZURUM

Fikirler Tecrübe Puanı: 47
İtibar Puanı: 10
Adam iyi yolda gözüküyor
Adam - İCQ üzeri Mesaj gönder

2 Mesajına 4 Kere Teşekkür Edlidi

Siz her ne kadar önemsiz bulsanız da türban toplumumuz için ciddi bir dert.

Yarın yanağından gayrı herşeyde hepbirlikte!
Adam Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Adam Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Alt 12.03.2006, 23:04   #4
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Bilgiler

Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Alıntı:
Alevitürk Nickli Üyeden Alıntı
Bu Ülkenin Kuralları Vardı Sanki başka derdimiz yok türban kaldı.Ülkenin yarısından fazlası işsiz,herderdimiz bitti sanki türban tek dert.
Peki bu, bu konunun tartışılmasına engel midir? Yani işyerinde bir müşteri beni arasa, "yav bu bana yazdığınız bilgisayar programı çalışmıyor" dese; ben de ona dönüp "Ülkenin yarısından fazlası işsiz,herderdimiz bitti sanki senin programın tek dert." desem geçerli bir mazaret olur mu? Tartışmayalım mı ülkenin çok önemli olmayan sorunlarını? Türbanı tartışmak, fikir alışverişi yapmak; işsizliği tartışmaya engel midir?

Ceyhun Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
BERGUZAR (10.07.2007)
Alt 12.03.2006, 23:19   #5
Yazar
heterodoks
Forumla Bütünleşmiş

heterodoks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: OUT OF TURKEY
Fikirler Tecrübe Puanı: 92
İtibar Puanı: 692
heterodoks parlak bir geçmişe sahipheterodoks parlak bir geçmişe sahipheterodoks parlak bir geçmişe sahipheterodoks parlak bir geçmişe sahipheterodoks parlak bir geçmişe sahipheterodoks parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 660
683 Mesajına 1.610 Kere Teşekkür Edlidi
Arrow

EMRE KONGAR'dan bir alıntı İLE BAŞLAMAK İSTİYORUM:

"12 Eylül yönetimi, ülkeyi anti-komünist bir yapıda yeniden biçimlendirmek ve iktidarı sivillere devrettikten sonra da uzunca bir süre, örneğin en az on yıl, bu yeniden biçimlendirilmiş yapıda söz sahibi olmak istiyordu. Bu nedenle de yeni bir Anayasa yapma girişiminden bile önce eğitime el attı. Bir yandan üniversitelerin yapısını (özgür ve bağımsız yönetim biçimini ve bilim insanlarını tasfiye ettikten sonra) dinci ve milliyetçi personel ile yeniden biçimlendirirken, öte yandan İmam-Hatip okullarından üniversitelere doğrudan geçişi kolaylaştırıp genelleştirerek, ülkenin geleceğini belirlemek açısından en etkili önlemleri aldılar. (Bugün gerek üniversitelerimizde gerekse orta öğretimde yaşanan-türban da dahil-sorunların pek çoğunun kaynağı 12 Eylül yönetiminin bu müdahalesidir)."

1-SONUÇ OLARAK TÜRBAN DENİLEN SORUN 12 EYLÜL İLE YARATILAN SUNİ BİR SORUNDUR.

Türban bir özgürlük değil tam tersine kadının özgürlüğünün önündeki en büyük engeldir.Cumhuriyet yasalarına ve rejimine karşı şeriatçıların bir bayrağı simgesidir.

2-SONUÇ OLARAK TÜRBAN "DİNSEL BİR ÖZGÜRLÜK" ÇERÇEVESİNDE DEĞERLENDİRİLEMEZ.

Başörtüsü - yemeni ne derseniz deyin Anadolu kadının -bir çoğumuzun annesininde taktığı- bir örtüdür. Hiç bir siyasal anlamı ve ideolojik arkaplanı yoktur. Türbanı başörtüsü ile karıştırmamak gerekir.

3-SONUÇ OLARAK TÜRBAN "ARAP KÜLTÜRÜNE" ÖZGÜDÜR, ANADOLU İLE BAĞI YOKTUR.

Türban ve her türlü ideolojik,siyasal ve dini simge kamusal alana girmemelidir. Benim kamusal alanım ise Üniversitelerden başlar, Devletin her kurumunu kapsar. Hatta bir öğretmenin öğrencilerini türbanlı olarak geziye götürmesi, okula gelirken türban takması bile yasaklanmalıdır.

4-SONUÇ OLARAK TÜRBAN KAMUSAL ALANDA YASAKLANMALIDIR. DENETLENMELİDİR. ANCAK KAMUSAL ALAN DIŞINDA İNSANLAR İSTEDİĞİ ŞEKİLDE GİYİNEBİLİRLER.

SON OLARAK;

Türbanı savunan dostlarımıza bir tavsiyem.. gelin İstanbul'a... Fatih'e Sultanbeyli'ye bakın bu türban özgürlüğü memleketi ne hale getirmiş...

RENK HABER
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

ALEVİ HABER AJANSI
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Alıntı:
  • Zorunlu din dersi kaldırılmalıdır.
  • Alevi yerleşim bölgelerine cami yapılmasına son verilmelidir.
  • Cemevlerimize derhal “ibadet yeri” statüsü verilmelidir.
  • Hacı Bektaş Dergahı ve diğer Alevi büyüklerine ait dergahlar, Turizm Bakanlığından alınarak Türkiye Alevi Bektaşı Federasyonu’nun idaresine verilmelidir.
  • Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılmalıdır. Her inanç grubu demokratik bir şekilde çalışan ve kendi kendini finanse eden inanç kurumları haline getirilmelidir.
  • Alevilik kendi başına bir inanç kurumu olarak kabul edilmeli ve her alanda yasalarca güvence altına alınmalıdır.
  • Nüfus cüzdanlarındaki din hanesi çıkartılmalıdır.
heterodoks Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
heterodoks Kullanıcısına bu mesajı için 5 üye teşekkür etti:
bsm?h (28.05.2007), ebru789 (02.08.2007), Mav (24.07.2007)
Alt 12.03.2006, 23:31   #6
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Bilgiler

Sevgili Pirsultanca,

Alıntı:
1-SONUÇ OLARAK TÜRBAN DENİLEN SORUN 12 EYLÜL İLE YARATILAN SUNİ BİR SORUNDUR.
Tamamen katılıyorum. 12 Eylül'ün çocuğudur bunlar. İmam Hatip'lerin önünü açan, din derslerini zorunlulaştıran hep 12 Eylüldür. Peki bugünün ordusu, bürokrasisi vs türbana karşı tek vücuttur. Yani 12 Eylül ortadan kalktı da, egemen güçler 12 Eylülle bir hesaplaşmaya mı girişti? Hayır! O gün onlara lazımdı bu İslamcılar, bugün lazım değiller ve tehdit görüyorlar. O yüzden uysallaştırmak ve "ayar vermek" istiyorlar. Yani geçmişte taraftarıydılar, şimdi karşılar. Bu bize gösterge olamaz bence.

Alıntı:
Başörtüsü - yemeni ne derseniz deyin Anadolu kadının -bir çoğumuzun annesininde taktığı- bir örtüdür. Hiç bir siyasal anlamı ve ideolojik arkaplanı yoktur. Türbanı başörtüsü ile karıştırmamak gerekir.
Bunun pek bir önemi var mı? Başörtüsü veya değil. O insanlar bunu inancının bir gereği görüyor veya sadece öyle diyorlar. Biz buna inanmak zorundayız. Yoksa Alevileri asimile etmeye çalışanların "Bu siz inancınız değil, bunlar şunların oyunları vs" diyenlerin durumuna düşeriz.

Alıntı:
3-SONUÇ OLARAK TÜRBAN "ARAP KÜLTÜRÜNE" ÖZGÜDÜR, ANADOLU İLE BAĞI YOKTUR.
Bu konuda da haklısın. Ama "Arap" kültürü olması, kötü olduğu anlamına gelmiyor benim için.

Alıntı:
Türbanı savunan dostlarımıza bir tavsiyem.. gelin İstanbul'a... Fatih'e Sultanbeyli'ye bakın bu türban özgürlüğü memleketi ne hale getirmiş...
Tamamen katılıyorum. İstanbul'da yaşıyorum zaten. Fatih'i ve Sultanbeyli'yi de iyi bilirim. Hiç hoşuma giden yerler de değildir. Ama ben türbanı sevdiğim için savunmuyorum ki. Bir Alevi ve bir solcu olarak sevmediğim insanların özgürlüklerini de savunmayı görevim bildiğim için savunuyorum.

Ceyhun Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
mamurekli (04.08.2007)
Alt 13.03.2006, 01:30   #7
Yazar
onder
Tecrübeli Üye

onder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

İtibar Puanı: -36
onder hakkında olumsuz fikirler mevcut

1 Mesajına 1 Kere Teşekkür Edildi

böyle herşeyi genele vurup kurtulacağız yok herkesin derdi işmiş ne alakası var şimdi bu tartışmayla yok her şeyi 12 eylüle bağlamalar geçiniz bunları

onder Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.03.2006, 01:38   #8
Yazar
haydargunel
Forum Katılımcısı

haydargunel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TOKAT
haydargunel - MSN üzeri Mesaj gönder haydargunel - YAHOO üzeri Mesaj gönder haydargunel isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder

Fikirler Tecrübe Puanı: 47
İtibar Puanı: 9
haydargunel hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok
haydargunel - MSN üzeri Mesaj gönder haydargunel - YAHOO üzeri Mesaj gönder haydargunel isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder

38 Mesajına 104 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Ceyhun Nickli Üyeden Alıntı
Türban tartışması başka bir başlıkta ve başka bir bölümde yapılıyor. Bu konunun asıl yerinin burası olduğunu düşünüyorum. Bu girişi yaptıktan sonra ayrıntılı bir yazı yazamayacağım. Belki sonra. Ama ben şahsi olarak türbanın bir "özgürlük" anlayışı içinde değerlendirilmesi taraftarıyım. Takanlar kim olursa olsun, ne niyetle takarlarsa taksın; biz Alevilere ve solculara düşenin bu özgürlüğe sahip çıkmak olduğunu düşünüyorum. Yanlış kime yapılırsa yapılsın; yanlıştır diyebilmeliyiz. İslamcılardan ve sağcılardan temel farkımız budur diye düşünüyorum.

gerçekten güzel yazmışsın arkadaşım bende senin gibi düşünüyorum. başkasının ne giydiği ne taktığı beni alakadar etmez. ayrıca madem biz özgür bir ülkeymişiz bırakında özgürlüklerimizi sınırsızca yaşayalım sadece türban konusunda değil.

gerçekçi ol
imkansızı iste
isteki bu hayatta hep ayakta kalasın
imkansızlıkları olur kılmak her kişinin işi değil
er kişinin işidir..
haydargunel Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
haydargunel Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
BERGUZAR (10.07.2007), mamurekli (04.08.2007)
Alt 13.03.2006, 01:48   #9
Yazar
Kolera
Forumla Bütünleşmiş

Kolera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS

İtibar Puanı: -82
Kolera pek olumlu bakılan bir üye değil
Kolera - MSN üzeri Mesaj gönder

55 Mesajına 135 Kere Teşekkür Edlidi

Gercektende Ceyhun arkadasimiza katiliyorum aleviler sahip cikmalidir türban konusuna. cünkü herhangi bir özgürlük bu ne olursa olsun ve sahibi kimler olursa olsun kaybedilmemelidir
saygilar

Forumdan ayrildim. Herkes kendine iyi baksin güzel baksin. Hepinize sevgiler
Kolera Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Kolera Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
BERGUZAR (10.07.2007), mamurekli (04.08.2007)
Alt 13.03.2006, 04:36   #10
Yazar
candacan
Forumla Bütünleşmiş

candacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 74
İtibar Puanı: 776
candacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahip
candacan - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 389
526 Mesajına 1.179 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Ceyhun Nickli Üyeden Alıntı
Madem konuyu tekrar başka bir yerde açtınız, o zaman ben de burda tekrar yazmak zorundayım.
Ne özgürlüğü?
Özgürlük bu kadar basit mi? Özgürlük bir bez parçasına indirgenebilir mi? Tam tersine türban beyinlere vurulan bir kilittir. Türban özgürleşmemenin adıdır. Özgürlük adına özgürleşmeme savunulamaz. Özgürlük adına özgürleşmemeyi savunmak, özgürlüğe vurulan en büyük darbedir.
Ayrıca türbanın yasak olduğunu kim söylüyor. Herkes dilediği gibi türban takıyor. Nerde yasak? Devlet dairelerinde mi? Hayır orda da takıyorlar. Bana; iki günlük traşla görev yaptığım kuruma geldim diye, sendika rozeti taktım diye soruşturma açılırken, cuma namazına gitmedim diye sicil notum düşürülürken, hem de bunu türban özgürlüğünü savunanlar yaparken, bir bez parçasını takmayı özgürlük sorunu yapmayı anlayamıyorum.
Beyler,
şunu artık anlayalım. Türbanı bir özgürlük olarak görüp savunmak, diğer asıl ve daha önemli olan özgürlüklere karşı mücadele etmek anlamına gelir.

Aldı götürdüler beni asmaya,
Gözlerimden ışığımı kısmaya,
Memleketten umudumu kesmeye,
Yetmedi güçleri gülüm sen öldür
.
Seyduna
candacan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
candacan Kullanıcısına bu mesajı için 7 üye teşekkür etti:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil