Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviweb > Aw Grupları > AW Dersimliler Grubu

Seçenekler Arama Stil
Alt 19.06.2008, 15:46   #1
Yazar
BIRMAN62
Yeni Üye

BIRMAN62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ

Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: -13
BIRMAN62 hakkında olumsuz fikirler mevcut
BIRMAN62 - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 0
2 Mesajına 11 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Zazaca Bir Dil Olduğu Kanıtlanmış Oldu

Ünlü bir dil bilimci olan MANN-HADANK yaptığı araştırmalarda zazacanın ayrı bir olduğu kanısına varmış ve şöyle demiştir.
Dimili sözcüğünün daylami’den geldiği sonucuna vardım. Zazaca daylamitlerin bir yansıması olarak görülüyor. Daylamitlerde hazar denizinin güney kısmında bulunan daylam bölgesinde yaşıyorlardı.
Daylamitler daha ortaçağ ilişkilerinde bile Kürtlerden ayrılıyordu. Bugün ise dimili konuşanlar kendini Kürt sanıyor yada öyle lanse ediliyor. Zaten Kürtlerde, zazaları:sosyal kültürel ekonomik ve politik açıdan Kürt olarak kabul ettirme çabası içindedirler) . Dil ve lingvistik ansklopetisi adlı on ciltlik bir yapıtın 4789'uncu sayfasında Türkiye de konuşulan diller;

Türkçe,Kürtçe,Zazaca,Çerkezce,Absakça,Lazca,Gürcüc e,Arapça,Ermenice ve dahası. Aynı kitabın aynı sayfasında bunlarda yazılmaktadır. Türkçe dili tüm Türkiye’de kullanılmakta ve ortak dil sayılmaktadır. Kürtçe ve Zazaca da Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde konuşulmaktadır.Ve bunlar sadece bir dili konuşabilmektedir yani ya Zaza ca yada Kürtçe konuşulmaktadır.Eğer bu kitabın içindekiler kısmına bakılırsa zaza bakınız dimili olarak yazılıyor. Dimli içinde şu yazılmaktadır.

Dimli Hint_Ari İrani veya Hint_Avrupa dillerindendir. Yani burda zazaca nın Türkçe,Ermenice,Kürtçe,Farsça,Asurca,Arapça ve de Çerkezcenin bir lehçesi olduğunu ileri sürmedikleri gibi zazaca dan söz edilirken zaza dili diye konu edilir.Ama Avrupalı dilbilimciler ve yazarlar bu terimleri kullanıyor diye bizde böyle diyormuşuz gibi bir kanı kimsede doğmasın.
Zaten öyle uzun yıllar arşınlamaya gerek yok.Burnumuzun dibindeki halkımıza gidip baktığımızda dil ve kültür farkını hemen anlayacaksınız.Zaza ya en yakın dil günümüz dede hazar denizi yakınlarındaki daylam bölgesinde bulunmaktadır.

Ve bu çevredeki halkın konuştuğu partça adı verilen Kuzey irani diller grubuna ait bir dildir. Böylece zaza canında kuzey irani diller grubundan olduğunu da rahatça söyleyebiliriz.Zaza ların dünya tarih sahnelerine çıkışları ise kurdukları SASANİLER DEVLETİ'yle olmuştur. Sasaniler ile kültür ve dildeki aşırı benzerlikte bu savı güçlendiriyor.Bazı araştırmacılar bunu kabul etmese de bu savı çürütecek bir kaynak henüz bulunmuş değildir.

DAYLAMİTLER: Hazar denizinin güney kıyısında yaşayan halklara verilen isim ve kullandıkları dil partça

Zazaca Anadolu'da konuşulan bir dildir.
Kürtçe ile Türkçe'nin karışmasından doğduğu yalandır
başlı başına bir dildir.
Anayurdu İran'ın kuzeyindeki Deylamistan bölgesidir
bu yüzden Zazaca'ya Dimillice de denir.
Tunceli,Sivas,Erzincan,Bingöl,Muş,Elazığ,Diyarbakı r,Bitlis,Batman,Gümüşhane,Erzurum,Malatya,Adıyaman ,Kayseri..Suriye,Irak,İran...
bölgelerinde konuşulur.

BIRMAN62 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
BIRMAN62 Kullanıcısına bu mesajı için 7 üye teşekkür etti:
Alt 19.06.2008, 22:18   #2
Yazar
keza
Forumla Bütünleşmiş

keza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 72
İtibar Puanı: 626
keza isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyekeza isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyekeza isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyekeza isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyekeza isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyekeza isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 839
545 Mesajına 883 Kere Teşekkür Edlidi

yeterince öğrenmem pek imkanlı değil ama umarım bir gün derdimi iyi anlatacak kadar konuşabilirim dilimizi...

___________________İMZA___________________

MUNZUR ONURUMDUR...! MUNZURUMA DOKUNMA...!

BAŞEĞMEZLİK VE ÇİÇEK ÜLKESİ DERSİMDE BARAJLARA GÜMÜŞ KAPIDAN GÜMÜŞ RENKLİ MUNZUR DAĞLARINDAN GEÇİT YOK...!

Werin canino em bibin yek li Mûnzûrê semah bigrin

Yansak Kavrulsak Alevin Kızgınlığında...
Dilimizde Aynı Şarkılar...
keza Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.10.2008, 15:05   #3
Yazar
RESO62
Yeni Üye

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 10
RESO62 iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edlidi

kırmanci kürtçenin bir lehçesidir.

RESO62 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.10.2008, 17:23   #4
Yazar
patth
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 62
İtibar Puanı: 1276
patth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 1.110
734 Mesajına 1.729 Kere Teşekkür Edlidi

[quote=BIRMAN62;235266.]
başlı başına bir dildir.
[quote]

keşke o dilbilimci,bu kadar araştırma yapıp,
kendini harap etmeseydi türkçeden kurtarıcam diye..

ne hikmetse bende özellikle kaç yerde takip ettim,
incelenen zazaca nın %40 ının orta asyadaki türkçe sözcük kökleriyle aynı olduğuna değin araştırmalar bulgular gördüm..
e kalanıda haliyle,kürtçeden,arapçadan,farsçadan ve yine türkçeden oluşmakta.(etkileşim)

şimdi adres gösterilen ,iranın kuzeyine bakıyorum,tamamen türk bölgeleri,türklerin yerleşik olduğu,sorada sürekli göç yolu olarak kullandığı bir bölge..
yani zorla iddia edecek değilim elbet,
zazalar kürtte olabilir başka bi millette türkte,faketmez..
ayrı ve bağımsız bi dilleride olabilir ancak,
benim kantarın topuzu,biraz, türk olduklarından yana doğru..
diğer araştırma görünümlü,sokuşturmalar dezenformasyon olabilir..
çünki söylediğim yönde çok daha fazla araştırma var,ve coğrafi konum da bunu desteklemekte..
yinede hayırlısı..
ne mutlu zazalara.

patth Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.10.2008, 19:22   #5
Yazar
KAMER
Forum Katılımcısı

KAMER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 40
İtibar Puanı: 23
KAMER iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 126
74 Mesajına 114 Kere Teşekkür Edlidi

Bizim Kirmancki dediyimiz dil (Zazaca) Hint avrupa dil gurubuna ait olan Farsi diler ailesinden olan bir dil
bizimkiler kendisini tanimladigi zaman "ma kirmancme" diyorlar ,yani Kurt
Kurtluyu sadece suni kurtlere ,yada diyer lehceleri konusan kurtlere birakmak ,bunlarain arasina kalin cizgi cekmek yanlis olsa gerek
Tabiki dilimizin ozelliyini korumak ,gelistirmek, bizim gorevimiz ve de hakkimiz ama bu dili kendi aile dilinden soyutlamak yanlistir

ATESIN VE GUNESIN COCUKLARI RUYALARIMIZDAN ASLA VAZ GECMEYELIM
INADINA BASKA BIR DUNYA MUMKUN DIYE HAYKIRALIM
KAMER Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.10.2008, 21:58   #6
Yazar
Zazaya
Forumun Bir Parçası

Zazaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ELAZIĞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 47
İtibar Puanı: 153
Zazaya hakkında olumlu dusunceler mevcutZazaya hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 242
180 Mesajına 230 Kere Teşekkür Edlidi

[quote=patth;271340][quote=BIRMAN62;235266.]
başlı başına bir dildir.
Alıntı:

keşke o dilbilimci,bu kadar araştırma yapıp,
kendini harap etmeseydi türkçeden kurtarıcam diye..

ne hikmetse bende özellikle kaç yerde takip ettim,
incelenen zazaca nın %40 ının orta asyadaki türkçe sözcük kökleriyle aynı olduğuna değin araştırmalar bulgular gördüm..
e kalanıda haliyle,kürtçeden,arapçadan,farsçadan ve yine türkçeden oluşmakta.(etkileşim)

şimdi adres gösterilen ,iranın kuzeyine bakıyorum,tamamen türk bölgeleri,türklerin yerleşik olduğu,sorada sürekli göç yolu olarak kullandığı bir bölge..
yani zorla iddia edecek değilim elbet,
zazalar kürtte olabilir başka bi millette türkte,faketmez..
ayrı ve bağımsız bi dilleride olabilir ancak,
benim kantarın topuzu,biraz, türk olduklarından yana doğru..
diğer araştırma görünümlü,sokuşturmalar dezenformasyon olabilir..
çünki söylediğim yönde çok daha fazla araştırma var,ve coğrafi konum da bunu desteklemekte..
yinede hayırlısı..
ne mutlu zazalara.

Zazaca'nin Turk dili ile uzaktan yakindan hiç bir ilgisi yoktur.
Zazaca Hint-Avrupa Dil grubunun Kuzey Bati grubunda yer aliyor.
Turkçe Altay Dil Grubu içinde yer alip Oguz grubuna dahildir.
Zazaca Turkçe ile hiç bir yonu ile benzerlik gostermez .
Zazaca'da yer aldigini soylediginiz Osta Asya Menseli kelimelerin sayisi abartildigi gibi %40 olamaz ,oyle olsaydi sanirim Orta Asyalilari Turkiye Turklerin'den çok bir anliyor olurduk.
Ayrica Orta Asya ulkelerinde konusulan Diller Farsca dan buyuk olçude etkilenmis Dillerdir.
Zazaca Turkiye Turkçesine benziyor demis olsaydiniz, daha mantikli olurdu keza Zazalar Tarihin hiç bir doneminde Orta Asya Turkleri ile bir iliski içinde olmadilar.
Hollandaca bilen biri olarak bazi ornekler vereyim:
Hallandaca da olumsuz eki "Niet"olarak yazilir ve "Nit" olarak okunur
Zazaca Olumsuz eki "Ni" dir
Hollandaca ve Zazaca ornek:

Ik kom Niet: Ben gelmiyorum
Ez Ni yenna: Ben gelmiyorum

"Ez " Yani Ben

Letonyaca "Ez", Ermenice "Yes", Kurtçe "Ez", Yunanca "ego".

Zazaca "Germ" Yani Sicak.

Frigce "Germe", Hollandaca "Warm".

Zazaca "Pi" "Baba"

Fransizca "Pere", Belucice "Piy",.Hintçe "Pita"

Zazaca "Kerg" yani Tavuk

Irlandaca "Kerg", Bretonca "Yerg".

Zazaca " Bes" yani "Yeter"

Italyanca "Basta",Kurtçe "Bes"

Zazaca "Auk" yani Su.

Ispanyolca "Agua" , Kurtçe "Av" Urduca "Ab".

Bu ornekleri dahada çogaltabilirim orneklerdende gordugumuz gibi Zazaca farkli bir dildir Orta Asya dillerinden ziyade eski Anadolu dilleri ile benzerlikler gostermekte.

Zazaya Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Zazaya Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Alt 21.10.2008, 00:01   #7
Yazar
ruzgar
asi rüzgar

ruzgar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 89
İtibar Puanı: 1802
ruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 3.039
1.437 Mesajına 2.911 Kere Teşekkür Edlidi

iyide path ne alaka yani sende
geçmişden gelen özümüzü inkar mı edelim sende bir hoşsun cidden
benim dedem sülalem zazaca konusuyoo
bu türk olmadıkları anlamınamı geliyor
yada türkçeyi kabul etmediklerimi anlamına geliyor

nasıl bakmak istersen öyle görürsüm
ama biraz anlayış yeterli olur

Hayat devrimcidir.

Önce ölmektir çünkü yaşamak

Ve tersyüz etmeden kendini

Mümkün değildir tanımak..
ruzgar Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
ruzgar Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 21.10.2008, 13:38   #8
Yazar
Amistofes
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 67
İtibar Puanı: 639
Amistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 5.807
1.202 Mesajına 2.257 Kere Teşekkür Edlidi

Bizde her seyi türklestirmek sanki bir hastalik olmus.
Elimizden gelse her seye türk diyecegiz.
Bi ITT cilerin eziklik hastaligindan türemistir,
Gecen günü TRT yi izlerken bu olayi dogrulamaktadir, ITT ciler ile kasit düsüncedeki düsüncelere sahiplerin kavgasi dir,
Turan düsünceliler.
saygilarimla insan sevgilerimle.

Amistofes Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Amistofes Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 21.10.2008, 19:05   #9
Yazar
dergah
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1066
dergah görkemli bir forum yaşantısı vardergah görkemli bir forum yaşantısı vardergah görkemli bir forum yaşantısı vardergah görkemli bir forum yaşantısı vardergah görkemli bir forum yaşantısı vardergah görkemli bir forum yaşantısı vardergah görkemli bir forum yaşantısı vardergah görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 1.923
269 Mesajına 830 Kere Teşekkür Edlidi

Merhaba Canlar, Bu yazımı forumun bu meanda yapılan tüm bilgi paylaşımı bölümlerine taşımak isterdim.İnsanların neden farklılığı kabul etmek istemediklerini bir türlü anlamıyorum. Hiçbir etnik kimliğimi kabul etmiyorum ve savunmuyorum. Ama, tüm etnik kimliklerin, kendilerini özgürce ifade etmelerini isterim, koşulsuz. Çünkü evrensel kültürün böylelikle zenginleşeceğine inanırım. Ve kendimde, her etnik kimliğin kültürünü, dilini bilmek, kendime katmak isterim. Bunun ancak beni zenginleştireceğini, insanları daha iyi anlamama yardımcı olacağını düşünürüm.

Hiç olmak istemediğim kimlik ise erk kimliği. Sen bensin demek, bu mümkün mü seni kabul etmeden ben ile bütünleşme ve biz olunabilir mi? Ama çokta sözünü ederiz bencilliği aşalım biz olalım diye. Biz olalım, ama benim egemenliğim altında. Benim egemenliğim altında biz olunabilinir mi? Olsa olsa ben olunabilir çünkü seni yoksayıyorum. İşte iki kişi arasındaki, benlik mücadelesinin toplumlarda kendini ifade etmesinin acılarını nasılda yaşıyoruz. Yetmiyor bu acılar ve acının ateşini körüklüyoruz her geçen gün arkasından yine, sevgiden güzele ait ne kadar değer varsa sözetmekten de geri kalmıyoruz. Ne kadar samimi, ya da inandırıcı olabiliriz ki sözlerimizde, bana gelince güzellik ve hak, sana gelince dur, sen bensin zaten demek....Ne kadar adil, adil olmayan doğru düşünebilir mi, doğru yürüyebilir mi? Yaşamın tüm alanlarına yayılmış işte seni kabul etmeden yalnızca benle biz olunabilir mi? Haydin birlikte elele barış içinde bütünlükle sevgi ile aşk ile yaşayalım biz olalım. Olmaz canlar, olmaz hep bana ya bana demekle biz olunmaz. Biraz karışık olabilir bu yazım ama lütfen kendimizi iyi tartalım derim. kendimizi ifade etmekte sınır tanımayan benlerin, kendini ifade etmeye çalışan senler karşısındaki tutumumuz nedir? Yeniden yeniden sorgulayalım. Bir Zaza benim dilim farklı diyorsa farklıdır. Bir Kürdün özellikle buna karşı çıkması nasılda acı yakıyor insanı... Çünkü kendisi için ben farklıyım diyebiliyor ve kendisine hayır sen farklı değilsin diyene nasılda... ve yine bir Türkün sen farklı değilsin diyene karşı nasılda.... yaşanmışlıkları acıları vardır... Şiddet şiddetin anasıdır derim yani sürekli şiddeti doğurur.... gücü gücü yetene... ve tarih aynı benlik düşünceleri ile toplumların yazgısının nasılda kan ve gözyaşına, nasılda beyaz sayfaların bu benlik (bencillik erklik hırsıyla) karaya çevrildiği ile dolu.... 21 yüzyılda onca acıların tanığı sanığı olmuş insanlarda hala benlik duygu ve düşüncelerinin olduğunu görmek nasılda acı. Herşeyi anlarım, ama bunu anlamamaktan asla vazgeçmeyeceğim. Benim çocuğum, ben taşıdım karnımda, ben hayat verdim, ama benden ayrı bir kişilik, kendisine özgü ve kendisi için, kendisini farklı ifade ediyor, ben ancak saygı duyuyorum, yaşama katacaklarını düşündükçe gurur duyuyorum, iyi ki ben değil diyorum, iyi ki kendisini özgürce ifade etmek istiyor diyorum, bana düşen sadece onun bu hakkına sahip çıkmak ve savunmak anlatabiliyormuyum? Böyle düşünmek gerekir diyorum, çünkü benim sınırlarımı da alabildiğince genişletiyor, dar alanlara hapsolmaktan kurtarıyor ve bu biz oluş, daha çok güçlendiriyor bizi, daha çok bütünleştiriyor... Çok mu zor böyle düşünmek ve böyle yaşamı kurmak bilmiyorumki... Sevgilerimle, saygılar...

Konu dergah tarafından (21.10.2008 Saat 19:58 ) değiştirilmiştir.
dergah Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
dergah Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 21.10.2008, 20:19   #10
Yazar
ruzgar
asi rüzgar

ruzgar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 89
İtibar Puanı: 1802
ruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 3.039
1.437 Mesajına 2.911 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
dergah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba Canlar, Bu yazımı forumun bu meanda yapılan tüm bilgi paylaşımı bölümlerine taşımak isterdim.İnsanların neden farklılığı kabul etmek istemediklerini bir türlü anlamıyorum. Hiçbir etnik kimliğimi kabul etmiyorum ve savunmuyorum. Ama, tüm etnik kimliklerin, kendilerini özgürce ifade etmelerini isterim, koşulsuz. Çünkü evrensel kültürün böylelikle zenginleşeceğine inanırım. Ve kendimde, her etnik kimliğin kültürünü, dilini bilmek, kendime katmak isterim. Bunun ancak beni zenginleştireceğini, insanları daha iyi anlamama yardımcı olacağını düşünürüm.

Hiç olmak istemediğim kimlik ise erk kimliği. Sen bensin demek, bu mümkün mü seni kabul etmeden ben ile bütünleşme ve biz olunabilir mi? Ama çokta sözünü ederiz bencilliği aşalım biz olalım diye. Biz olalım, ama benim egemenliğim altında. Benim egemenliğim altında biz olunabilinir mi? Olsa olsa ben olunabilir çünkü seni yoksayıyorum. İşte iki kişi arasındaki, benlik mücadelesinin toplumlarda kendini ifade etmesinin acılarını nasılda yaşıyoruz. Yetmiyor bu acılar ve acının ateşini körüklüyoruz her geçen gün arkasından yine, sevgiden güzele ait ne kadar değer varsa sözetmekten de geri kalmıyoruz. Ne kadar samimi, ya da inandırıcı olabiliriz ki sözlerimizde, bana gelince güzellik ve hak, sana gelince dur, sen bensin zaten demek....Ne kadar adil, adil olmayan doğru düşünebilir mi, doğru yürüyebilir mi? Yaşamın tüm alanlarına yayılmış işte seni kabul etmeden yalnızca benle biz olunabilir mi? Haydin birlikte elele barış içinde bütünlükle sevgi ile aşk ile yaşayalım biz olalım. Olmaz canlar, olmaz hep bana ya bana demekle biz olunmaz. Biraz karışık olabilir bu yazım ama lütfen kendimizi iyi tartalım derim. kendimizi ifade etmekte sınır tanımayan benlerin, kendini ifade etmeye çalışan senler karşısındaki tutumumuz nedir? Yeniden yeniden sorgulayalım. Bir Zaza benim dilim farklı diyorsa farklıdır. Bir Kürdün özellikle buna karşı çıkması nasılda acı yakıyor insanı... Çünkü kendisi için ben farklıyım diyebiliyor ve kendisine hayır sen farklı değilsin diyene nasılda... ve yine bir Türkün sen farklı değilsin diyene karşı nasılda.... yaşanmışlıkları acıları vardır... Şiddet şiddetin anasıdır derim yani sürekli şiddeti doğurur.... gücü gücü yetene... ve tarih aynı benlik düşünceleri ile toplumların yazgısının nasılda kan ve gözyaşına, nasılda beyaz sayfaların bu benlik (bencillik erklik hırsıyla) karaya çevrildiği ile dolu.... 21 yüzyılda onca acıların tanığı sanığı olmuş insanlarda hala benlik duygu ve düşüncelerinin olduğunu görmek nasılda acı. Herşeyi anlarım, ama bunu anlamamaktan asla vazgeçmeyeceğim. Benim çocuğum, ben taşıdım karnımda, ben hayat verdim, ama benden ayrı bir kişilik, kendisine özgü ve kendisi için, kendisini farklı ifade ediyor, ben ancak saygı duyuyorum, yaşama katacaklarını düşündükçe gurur duyuyorum, iyi ki ben değil diyorum, iyi ki kendisini özgürce ifade etmek istiyor diyorum, bana düşen sadece onun bu hakkına sahip çıkmak ve savunmak anlatabiliyormuyum? Böyle düşünmek gerekir diyorum, çünkü benim sınırlarımı da alabildiğince genişletiyor, dar alanlara hapsolmaktan kurtarıyor ve bu biz oluş, daha çok güçlendiriyor bizi, daha çok bütünleştiriyor... Çok mu zor böyle düşünmek ve böyle yaşamı kurmak bilmiyorumki... Sevgilerimle, saygılar...
ablacım çok güzel anlatmışsın
bunun üzerine hiçbirşey denemez
tbrkler

Hayat devrimcidir.

Önce ölmektir çünkü yaşamak

Ve tersyüz etmeden kendini

Mümkün değildir tanımak..
ruzgar Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
ruzgar Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil