Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviweb > Aw Grupları > AW Dersimliler Grubu

Seçenekler Arama Stil
Alt 24.01.2009, 03:55   #11
Yazar
parka
Forumu İyi Bilen

parka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 191
parka hakkında olumlu dusunceler mevcutparka hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 0
27 Mesajına 43 Kere Teşekkür Edlidi

Dersim kökenli bir insan olarak bu konuda cok okudum, cevremdeki dersimlilere sorular sordum. Okuduklarimi, dinlediklerimi kendi mantigim cercevesinde yogurmaya calistim. Az gittim dere tepe düz gittim, geldigim nokta kocaman bir sifir. Biz kimiz, nerden geliyoruz, kürt müyüz, neyiz...? Beni tatmin eden bir cevap bulamadim.

Bu kadar zor mu bu sorularin cevaplarini bulmak? Zor olmamali. Tarihciler, dilbilimciler arastirmalarini yapar, hepsi ayni düsünceyi savunmasa bile cogunlugunun savundugu bir teori bicimlenir. Biz de ona göre düsüncelerimizi
süzgecten geciririz. Ama ne tarihci ne dilbilimci olmayan insanlarin yazdigi makaleler sadece kafa bulandiriyor.

Dedelerimizin hic biri biz kürdüz ya da zazayiz dememis cünkü kendilerini dersim aleviligi icinde kimliklestirmisler. Cogunlugu türkce bilmezken sürgün yillarindan sonra asil türk biziz kavrami olusmus. Kürt milliyetciliginin güclenmesiyle de biz aslinda kürdüz diyenler cogalmis.

Cok okudum, cok arastirdim ama aslinda hic bir sey anlamadim. Okudukca aldigim cevaplar baska sorulari beraberinde getirdi, soru cevap mekanizmasindan kendimi kurtaramadim.

Ne oldugumuzun, nerden geldigimizin bir anlami kalmadi artik, taki güvenilir arastirmacilar, bilim adamlari ortaya cikana kadar.

Benim icin su an var olan tek sey dersimli olma kimligi ve o kimlige yarasir isyan kültürü. Ezilenin yaninda olmak, sömürüye karsi durmak...

parka Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
parka Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil