Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviweb > Aw Grupları > AW Dersimliler Grubu

Seçenekler Arama Stil
Alt 04.10.2006, 13:54   #11
Yazar
nildeniz
Forum Katılımcısı

nildeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 44
İtibar Puanı: 62
nildeniz yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 0
4 Mesajına 5 Kere Teşekkür Edlidi

Bye

merhaba arkadaşlar bende yeni üyeyim böyle bir grubu görünce çok sevindim.
Memleketimin kokusu geldi burnuma

şimdilik forumu inceliyorum aranıza benide alırsanız çok mutlu olurum

nildeniz Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.10.2006, 16:44   #12
Yazar
hüseyincem
Tanrı Ateisttir...

hüseyincem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Centrifuge Champion!

Fikirler Tecrübe Puanı: 75
İtibar Puanı: 1445
hüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı var
hüseyincem - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 1.225
542 Mesajına 1.235 Kere Teşekkür Edlidi

nildeniz hoş geldin hem foruma hemde grubumuza,güzel paylaşımlar dileğiyle..

___________________İMZA___________________
enel hak
ben allahım
katliamları unutturma

"Gah Çıkarım Gökyüzüne Seyrederim Alemi,Gah İnerim Yeryüzüne Seyreder Alem Beni."

Milliyetçilik bir çocukluk hastalığı,insanlık kızamığıdır.
Albert Einstain

"TAYYİP ÇAMUROĞLUNU'DA AL GİT....."

Konu hüseyincem tarafından (04.10.2006 Saat 16:47 ) değiştirilmiştir.
hüseyincem Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.10.2006, 20:23   #13
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1607
Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 2.035
2.262 Mesajına 7.329 Kere Teşekkür Edlidi

Dersimliler grubunun sayfasında sorun olduğunu belirtti Murat arkadaşımız ama bir sorun gözükmüyor. Belki çok fazla resim olduğu için geç gidiyordur mesajlar.

Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...
Ceyhun Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.10.2006, 20:45   #14
Yazar
Aw Munzur
Forumla Bütünleşmiş

Aw Munzur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Snake Champion! Basketball Champion!
Fikirler Tecrübe Puanı: 76
İtibar Puanı: 1114
Aw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 2.240
747 Mesajına 1.528 Kere Teşekkür Edlidi

yok sevgili ceyhun bu sayfada herhangi bir sorun yok.resimler yanyana gelince sayfa enine dogru genişledi. bu resimler alt altta konuldugu zaman bu sorunda düzelecektir bunu ben yapamadım ama siz düzeltebilirseniz iyi olur.

Aw Munzur Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.10.2006, 22:49   #15
Yazar
şah
Forum Katılımcısı

şah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 45
İtibar Puanı: 5
şah hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok

Ettiği Teşekkür: 1
7 Mesajına 8 Kere Teşekkür Edlidi

bende dersimli sayılırım ve dersimin insanlarıyla konuşmaktan gurur duyarım aşk ile..

Ya şah ya Pirim ya Merdan Ali
Eseriniz ise kurtarın beni

Yarım KAlan Rüzgarın FIRTINASI Erteler Aşkı Sürgün Zamanı. Şehir Hergün Biraz Daha Üstüme Geliyorsun.
şah Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.10.2006, 23:07   #16
Yazar
hüseyincem
Tanrı Ateisttir...

Bilgiler
Centrifuge Champion!

hüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı var

sevgili parka ve diğer canlar öncelikle merhabalar.evet daha yeni yeni birlşeyler yapmaya başladık.biz grubu kurduktan sonra araya yaz tatili girince pek ilgilenemedik grubumuzla.sanırım 2 gün önce bazı çalışmalar yapmaya başladık.bunlar sadece başlangıçtı.biliyorsunuz.grupların kendilerine ait bölümleri yok.bu nedenle konular 1 başlık altında çok karışıyor.resimler altında makaleler diyer tarafta tartışmaların sadece bir başlık altında olması karışıklık yaratacak aynı zamanda hoş gözükmeyecekti.

bu konu ile ilgili ceyhunla konuştum.şu anda çok fazla grup olduğunu ama ileride bir düzenleme olabileceğini söyledi.

işte bu düzenlemenin olması için çalışmaları hızlandırdık ve öncelikle üye sayımızı arttırmamız lazım.bunun içinde insanların ilgilerini çekmek istedik.sanırım başarılı olmuş ki parka kardeşim de çalışmalara bizden daha fazla sarılmış.çok memnun oldum.

sıkıntıların biride sanırım dersimin fotoğrafları yada diğer konulardan çok dersim katliamı,kültürü,doğası hakkında bilgilerin olmasıdır.ben bunların bize ait bölümde konu topiclerine ayrıldıktan sonra yapılması taraftarı olduğum için biraz geceiktirmiştim.ama sanırım ihtiyaçlar ve yaralara çare bulmak gerek.

o zaman bu konuda çalışmalarada başlayalım,ve eğer başarabilirsek ve mümkün olursa birazda lobi çalışması yaparak grubumuza ait bir bölüm açtırmaya çalışalım.

sevgili şavalanlı,murat ve parka ya destek ve çalışmaları için teşekkür ediyorum,bizi destekleyenleri,gönlü bizimle olanlarıda grubumuza üye olmaya davet ediyorum ki en kısa zamanda kendimize ait bölümümüz olsun ve daha düzenli ve anlaşılır paylaşımlar yapalım.

sevgili parka sunmuş olduğun makalenin (senin yorumunun) en son satırına imzamı atıyorum.dersim halkı nı sadece bir ırkın mensubuymuş gibi göstermek siteyenler ve bunca senedir bu söylemler üzerine siyaset yapanlar maalesef çoğu insanımızı kandırmışlardır.dersim halkı başlı başına bir alevi halkıdır ve artık bu oyunlara gelmemelidir.

sevgilerimle...

enel hak
ben allahım
katliamları unutturma

"Gah Çıkarım Gökyüzüne Seyrederim Alemi,Gah İnerim Yeryüzüne Seyreder Alem Beni."

Albert Einstain

Konu hüseyincem tarafından (04.10.2006 Saat 23:14 ) değiştirilmiştir.
Alt 05.10.2006, 02:44   #17
Yazar
parka
Forumu İyi Bilen

parka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 48
İtibar Puanı: 191
parka hakkında olumlu dusunceler mevcutparka hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 0
27 Mesajına 43 Kere Teşekkür Edlidi

Sevgili Hüseyincem, okullarin tekrar acilmasiyla aramiza dönmem sevindirici. Benim guruba destegim bir sürelik uzaktan olacak, yogun is trafigi yüzünden bir müddet icin foruma belki hic katilamama durumum olabilir, katilsamda derin konulara girecek zamanim olmayabilir. Ama sanirim senin varligin gurupta bir canlandirma yaratacaktir.

Calismalarinizda basarilar diliyorum...

parka Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 05.10.2006, 02:54   #18
Yazar
Aw Munzur
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler
Aw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı varAw Munzur görkemli bir forum yaşantısı var

tüm dersimli canlardan istekte bulunuyorum dersimle ilgili gerekli bütün kaynakları vede belgeleri bu topikte yayınlamalarını rica ediyorum.sevgili parka hiç olmassa grupla ilgili faaliyetler için bile olsa arada girmeni isterim foruma bende çalışan bir insanım ama azami derecede katılım saglamaya calışıyorum...

Alt 08.10.2006, 14:10   #19
Yazar
Aw Munzur
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

eline koluna emegine saglık sevgili murat bu bilgileri verdigin için,diger dersimli hemşerilerimizinde dersimliler sayfasından bizimle bilgi alış verişine girseler daha iyi olacak tüm canları bekliyoruz...

Alt 09.10.2006, 03:35   #20
Yazar
hüseyincem
Tanrı Ateisttir...

Bilgiler
Centrifuge Champion!

Dersim, Gileki (Dimilik) “der” (kapı), “sim” (gümüş), Zazaca’da, Dersimce ise “deyr-sim” sözcüklerinden oluşan bir isim tamlamasıdır.

Türkçe’ye “gümüş kapı” olarak çevirebiliriz. MÖ 4.yüzyıldan önce Yunan tarihçi ve coğrafyacılarının Dersim yöresine “DARANİS” adını verdikleri ve Anadolu’ya ilişkin en eski adların başında “Dariaini”ni geldiği belirtilmektedir.

Tarihçi Ptolemy’nin Dersimi “Daranalis” olarak kaydedilmesi mö 519 yılında Pers Kralı Dara’nın (Darius) Kral olmasından itibaren başlamaktadır. Munzur Dağları’nı içine alan geniş bir alanı kapsayan “Daranalis” adının yüzyıllarca kullanıldığı bilinmektedır.Günümüzde Erzincan’a bağlı Tercan ilçesini kapsayan alana “Deryene” (Derksen) adınını verildiği Strabon’un “Coğrafya” adlarının verildiğine başka kaynaklarda da rastlanmaktadır.

Dersim adının kökeni, Hazar denizi’nin güneyindeki Deylem bölgesinde yaşantılarını sürdüren Deylemlilere kadar uzanmaktadır.Deylemliler (Gilanikliler-Gilanlılar) Pers öncesi halklarından olup 4. yüzyılda Deylemista adıyla alınan yurtlarını, sürekli olarak Arap, Fars, Türk ordularına karşı korurlar.

Deylemliler’in yurtlarını koruma çabası 1256 yılında Moğol işgaline kadar sürer. Moğollar’dan kaçarak batıya göç eden bir kısım Deylemlier’in bugünkü Dersim’e yerleştikleri sanılmaktadır.

İşte yurtlarını terkedip, Anadolu’ya doğru göç eden Deylem aşiretlerinin bu bölgede yerleşmesiyle bölgeye kendi adlarını egemen kıldıkları sanılır. Yunan tarihçi ve coğrafyacılarının Dersim bölgesine “Daranis” adını verdikleri gibi Dara’nın “Bisütün Kitabelerin de bu havaliyi tanımlayan”Zuzu” tabirin de Dersim yöresinde konuşulan “Zaza” sözcüğünden geldiği muhtemeldir.
Cumhuriyet döneminden önce 19. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğu’nun resmi yazışmalarında yoğun olarak “Dersim” adı sıkça kullanılmıştır.

1847 yılında Dersim Sancağı’nın Erzurum eyaletine verilmesinden sonra 1859 yılında yapılan bir değişiklik de Harput eyaletine bağlanır. İşte bu tarihten itibaren Dersim ve çevresi haritalarda gösterilmeye başlanmıştır.

enel hak
ben allahım
katliamları unutturma

Albert Einstain

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil