Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Tarihi

Alevilik Tarihi Alevi toplumunun tarihi, tarihsel olaylar, kişiler, durumlar, değerlendirmeler

Seçenekler Arama Stil
Alt 18.08.2007, 21:35   #11
Yazar
ceset
Üye

Bilgiler

Memleket: OUT OF TURKEY
Fikirler Tecrübe Puanı: 44
İtibar Puanı: 9
ceset hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok

Ettiği Teşekkür: 5
4 Mesajına 4 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
DevlerinNefesi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ceset kardeş sen yine anlamadın ali dedikleri allah ın ta kendisi yani o dönemde allahın adını ali olarak nitelendiriyorlar erenler pirler.bu dizelerden bu anlam cıkıyor. sen hala hz ali tanrıdır diyon
bu yoksa ali değilde ALİYY Mİ onu bana söyleyiver ALİYY AŞKINA ayrıca neden allah demiyorlarki

ceset Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 18.08.2007, 21:36   #12
Yazar
ceset
Üye

Bilgiler

İtibar Puanı: 9
ceset hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok

Ettiği Teşekkür: 5
4 Mesajına 4 Kere Teşekkür Edlidi

malum okunuşta ikiside ali gibi anlışılıyor

ceset Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 18.08.2007, 22:12   #13
Yazar
Enerji
Forumla Bütünleşmiş

Enerji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 78
İtibar Puanı: 860
Enerji parlak bir geçmişe sahipEnerji parlak bir geçmişe sahipEnerji parlak bir geçmişe sahipEnerji parlak bir geçmişe sahipEnerji parlak bir geçmişe sahipEnerji parlak bir geçmişe sahipEnerji parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 570
657 Mesajına 1.175 Kere Teşekkür Edlidi

dedemden bi dörtlük;

gelin çekek imamların yasını
dinliyelim gerçeklerin sesini
imam hasan içti avı tasını
allah bir muhammet ali diyerek

bu konunun ilk mesajdaki allah bir muhammet tanrı alidir sözünü dedemin dörtlüğünde tanrı sözü kalkmış gördüğünüz gibi.. bunun nedeni kendisinin yaşamı boyunca anadoluyu dolaşıp herkese bu deyişleri okumasıdır.. e malum tanrı ali dese asılıp kesilirdi

___________________İMZA___________________
♥ Enerji ♥

Enerji içimde, Enerji heryerde....

Konu Enerji tarafından (18.08.2007 Saat 22:18 ) değiştirilmiştir.
Enerji Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Enerji Kullanıcısına bu mesajı için 4 üye teşekkür etti:
canalim_24 (27.08.2007), mihrali@? (10.10.2007), Muminlerin Emiri (30.10.2007), __G E N C O__ (19.08.2007)
Alt 19.08.2007, 00:57   #14
Yazar
keybar
Üye

keybar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 48
İtibar Puanı: 17
keybar iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 1
7 Mesajına 26 Kere Teşekkür Edlidi

Hayır deyişlerde Allah yerine Ali dendiği yanlıştır. biz inanış olarak buna inanırız malum yer gök dünya varolmadan cebrail yaratıldı bir zaman boşlukta kaldı sonra bir ak yeşil kubbe (kudret kandili) gördü bu kubbeye kondu kandilden bir ses geldi "sen kimsin ben kimim" cebrail "sen sensin bende benim" dedi bu cevabı verince cebrail in kanadı yandı bir zaman daha boşlukta kaldı gitti hakka danıştı hak dediki
"bir daha sorarlarsa sen haliksin ben mahlukum de" cebrail sonra kudret kandiline kondu kandilden ses geldi "sen kimsin ben kimim" cebrail dediki "sen haliksin ben mahlukum(Sen yaratansın, ben yaratılanım)" sonra kainat yaratıldı bu kudret kandilindeki nurda ehli beytin nurudur. ayrıca bir arkadaş tanrı 12 tanemi demiş şunuda söylemeliyimki bizim dedelere 12 imamlara olan sevgimizin temelinde evladı resul olmalarının yanı sıra güruhu naci(ye) inancıda vardır yani biz bütün resullerin bir soydan geldiklerine adem den budeme kadar bununla birlikte evladı resulün tanrının gönderdiği bir meleğin soyu olduğuna inanırız bu melek bildiğiniz gibi güruhu naci(ye)dir. yani ehlibeytin soyu bir nevi ilahi bir soydur ve inancımıza göre çeşitli kutsal emanetlerinde bu insanlarda olmasının sebebi budur. (evliyalar dediğimiz cennetten gelen gül ağaçları gibi ki bu emanetler aşağı yukarı tüm ocaklarda mevcuttur.) ayrıca vahdeti vucuda inanan bir toplum olarak yani varlığın birliğine ve birliğin varlığına inanan bir toplum olarak tanrıyı nasıl bukadar uzaklara atıyoruz anlamıyorum bizim pirlerimiz en el hak (ben tanrıyım) dememişlermi yani sadece insanda değil kainattaki tüm varlığı tanrının parçası olarak görmemişlermi böyle düşünen insanların inanışını paylaşan bizlere neden garip gelir Aliye tanrı demek veya ehlibeyte veya varlığa veya ademe tanrı demek işin özü şudur bütün insanlar ve varlık tanrının parçalarıdır yalnız kendini bilmek meselesi vardır. kavlu belada ademi yaratınca hakk balçığın içine girip meleklere dediki ben sizin tanrınızım ki biz buna meneref sırrı diyoruz o balçığın içine giren hakk bugün tüm adem neslinin içinde vardır yalnız dediğim gibi kendini bilme meselesi vardır rahmetli dedem söylerdi "menerefe nefse hü, ve kadehe rabbe hü" kendini bilmeyen allahını bulamamıştır. Alinin tanrılığını yadırgamadan önce balçığın içindekine bakın derim

Şahı merdan Alinin sırrı yürüye..!
Allah Allah

Konu keybar tarafından (19.08.2007 Saat 01:41 ) değiştirilmiştir.
keybar Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
keybar Kullanıcısına bu mesajı için 4 üye teşekkür etti:
biz (29.10.2007), Muminlerin Emiri (30.10.2007), __G E N C O__ (19.08.2007)
Alt 19.08.2007, 03:38   #15
Yazar
gerçeğe az kaldı
Forumla Bütünleşmiş

gerçeğe az kaldı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: KAHRAMANMARAŞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 80
İtibar Puanı: 1392
gerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 1.682
1.248 Mesajına 2.537 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
keybar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hayır deyişlerde Allah yerine Ali dendiği yanlıştır. biz inanış olarak buna inanırız malum yer gök dünya varolmadan cebrail yaratıldı bir zaman boşlukta kaldı sonra bir ak yeşil kubbe (kudret kandili) gördü bu kubbeye kondu kandilden bir ses geldi "sen kimsin ben kimim" cebrail "sen sensin bende benim" dedi bu cevabı verince cebrail in kanadı yandı bir zaman daha boşlukta kaldı gitti hakka danıştı hak dediki
"bir daha sorarlarsa sen haliksin ben mahlukum de" cebrail sonra kudret kandiline kondu kandilden ses geldi "sen kimsin ben kimim" cebrail dediki "sen haliksin ben mahlukum(Sen yaratansın, ben yaratılanım)" sonra kainat yaratıldı bu kudret kandilindeki nurda ehli beytin nurudur. ayrıca bir arkadaş tanrı 12 tanemi demiş şunuda söylemeliyimki bizim dedelere 12 imamlara olan sevgimizin temelinde evladı resul olmalarının yanı sıra güruhu naci(ye) inancıda vardır yani biz bütün resullerin bir soydan geldiklerine adem den budeme kadar bununla birlikte evladı resulün tanrının gönderdiği bir meleğin soyu olduğuna inanırız bu melek bildiğiniz gibi güruhu naci(ye)dir. yani ehlibeytin soyu bir nevi ilahi bir soydur ve inancımıza göre çeşitli kutsal emanetlerinde bu insanlarda olmasının sebebi budur. (evliyalar dediğimiz cennetten gelen gül ağaçları gibi ki bu emanetler aşağı yukarı tüm ocaklarda mevcuttur.) ayrıca vahdeti vucuda inanan bir toplum olarak yani varlığın birliğine ve birliğin varlığına inanan bir toplum olarak tanrıyı nasıl bukadar uzaklara atıyoruz anlamıyorum bizim pirlerimiz en el hak (ben tanrıyım) dememişlermi yani sadece insanda değil kainattaki tüm varlığı tanrının parçası olarak görmemişlermi böyle düşünen insanların inanışını paylaşan bizlere neden garip gelir Aliye tanrı demek veya ehlibeyte veya varlığa veya ademe tanrı demek işin özü şudur bütün insanlar ve varlık tanrının parçalarıdır yalnız kendini bilmek meselesi vardır. kavlu belada ademi yaratınca hakk balçığın içine girip meleklere dediki ben sizin tanrınızım ki biz buna meneref sırrı diyoruz o balçığın içine giren hakk bugün tüm adem neslinin içinde vardır yalnız dediğim gibi kendini bilme meselesi vardır rahmetli dedem söylerdi "menerefe nefse hü, ve kadehe rabbe hü" kendini bilmeyen allahını bulamamıştır. Alinin tanrılığını yadırgamadan önce balçığın içindekine bakın derim

Allah Allah
Sen sana anlatılanı anlatıyorsun, evet tanrının bir parçası görüyorlar fakat bu parçayı yukarlarda birisi yaratmamıştır. Alevilik Ve dedeler de evladı resul filan değildir. Bunların hepsi uydurmadır. Aleviliği İslamın içine çekme politikalarıdır.

Peki Pirlerimizi asanlar senin bu iddia ettiklerini bilmiyorlarmıydı ki, ayetlere bakıp ta onları astılar? Ki en acımasız işkencelerde canına kıydılar, O softalar yani İslam softaları bu insanların dediklerinin kurana ters düştüğünü ayetlerden örnekler vererek pirlerimizi astılar. Onla senin bu yazdıklarını bilmiyorlarmıydı?

Senin dediklerin Alevilik değildir.

Daha allah ile cihan yok iken
Biz anı var edip ilan eyledik
Hakk'a hiçbir layık mekan yok iken
Hanemize aldık mihman eyledik

Kendisinin ismi henüz yok idi
İsmi şöyle dursun cismi yok idi
Hiçbir kıyafeti resmi yok idi
Şekil verip tıpkı insan eyledik.

Harabi

Her şey bizim aklımızdan çıktı diyor.

gerçeğe az kaldı Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 19.08.2007, 09:03   #16
Yazar
aliyolu
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 56
İtibar Puanı: 140
aliyolu yakında sevilen bir üye olabiliraliyolu yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 156
343 Mesajına 580 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
keybar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Allah Allah
Sayin keybar
Sizin dile getirdiginiz bu anlatim,sii-caferi-alevi kaynaklarinda mevcuttur.
Belki siz bunu kulaktan duyma ögrendiginiz icin,veya isine geldigi gibi degistirerek anlatmissiniz.

Cebraile "sen kimsin ben kimim diye soran HAKK'tir,Allah'tir.Cebrailin yanlis cevap verdikten ,sonra danisip dogruyu ögrendigi sahis Hz Ali'dir.

Rivayet tam olarak söyledir.

Bir gün Hz Muhammed ile Hz Ali oturup sohbet ederken cebrail gelir.Selam verme esnasinda Hz Aliye özel bir saygi ve teveccüh ile selam verdigi icin Hz Muhammed sorar "Ya Cebrail nedir bunun sebebi?"
Cebrail o azaman yukarda sözü edilen hadiseyi anlatir.
Bunun icinde Hz Ali'nin sifatlarindan biri de "Cebrailin Ögretmenidir"

Her zaman söyledigim seyi tekrar etmekte sakinca görmüyorum.
Sii Caferi Alevi inanclarini ordan burdan duyduktan sonra,biraz degistirerek yeni bir inanc olusturmak istiyorlar bazilari.

Inanclari bilmeyenlerin dikkatini cekmeyebilir,ama bizim de gözümüzden kacmaz.
Cünkü resmen bizim anlatimlarimizi,inanclarimizi ele degistirerek anlatiyorsunuz.

Bu kadar carpitmanin karsisinda ne yazacagimi bilemiyorum.
Ama birazda iyi oluyor sanki,benim anlatmayi akil edemedigim inanclarimizi siz degisik bir sekilde anlatinca bana da dogrusunu anlatma firsati cikmis oluyor.

___________________İMZA___________________
Hakliyi haksizi ayiramayanlarin yönetici oldugu ortam ne de kötü ortamdir.
aliyolu Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 22.08.2007, 01:49   #17
Yazar
keybar
Üye

keybar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 48
İtibar Puanı: 17
keybar iyi yolda gözüküyor

7 Mesajına 26 Kere Teşekkür Edlidi

Öncelikle deyişler alıntıdır. gerisi kendi görüşlerimdir. bir hatam olursa hakk bağışlasın

Ayrıca özellikle aliyolu ve gerçeğe az kaldı arkadaşların cevap yazarken yazımın tamamını okuyup ona cevap vermelerini özellikle rica ediyorum çünkü bir yazdığımızı defaatle yazmak zorunda kalmayalım

Aliyolu arkadaş birincisi bir şeyi sizin bilmemeniz o şeyin olmadığı anlamına gelmez ikincisi bahsedilen olayın şii caferi alevi kaynaklarında olduğunu ve bunu birazda değiştirerek aktardığımı (veya senin deyişinle çarpıttığımı) söylüyorsun şunu sana tavsiye ediyorum bir şeyi araştırmadan kesin otorite olarak konuşma sonuçta hepimizin yanılma olasığı var ikincisi sana kudret kandili meselesinden feyz alınarak yazılmış bir çok beyit gösterebilirim örneğin

Sermaye ne hacet bizleri sofu,
Ta ezel künyede ismimiz vardır,
Dünya kurulmadan yüzbin yıl evvel,
Ol yeşil kandilde cismimiz vardır.

Kandilin içinde nur olan biziz,
La mekân elinde sır olan biziz,
Cümle ululardan Ul(u) olan biziz,
Bilcümle eşyada vasfımız vardır.

Hikmet deryasına yelken açmışız,
Tevellayı teberradan seçmişiz,
Kanat vurup Cibril ile uçmuşuz.
Men-Aref sırrında keşfimiz vardır.

----------------------------------

Şu aleme nur doğdu

Muhammet doğduğu gece

Yeşil kandilde nur indi

Muhammet doğduğu gece

-----------------------------------

Şah İsmail Hatayî:
Kudret kandilinde parlayıp duran
Muhammed Ali’nin nurudur vallah

Zuhur edip küffarın meskenin bozan
Elinde Zülfikar Ali’dir billâh

Şah İsmail Hatayî:
Hak Muhammed Ali kandilde yanar
Hasan Hüseyin sırrını sunar

Hak Muhammet Ali üçü de nurdur
Birini almasan üçü de birdir

Kul Himmet:
Nurdan on iki aşıkın aslı
Allah bir muhammed Ali

Men Ali’yi gördüm arşda durarken
Yerin göğün binasını kurunca
Kimseler ermedi Ali sırrına
Ali Cebraile sual sorunca

Pir Sultan Abdal:
Yer yoğ iken, gök yoğ iken var olan
Arş yüzünde kandildeki nur olan

Gâhi merkez olup gahi yer olan
Ali’dir ki Şah-ı Merdan Ali’dir

Lemekan iline hüküm yürüten
Bene ne söylersen Alide söyle
Nazar edip binbir güvhar eriden
Bene ne söylersen alide söyle

Alidir deryada kubbesin kuran
Gandilini açıp içinde duran

Yer ile gögede temşiyad veren

Alidür yerleri mevçe getiren
Alidür arşı rahmete yetiren
Alidür yerde türlü mahsulat bitiren

Alidür cebraile haddin bildiren
Hem nişan gösterip hem inandıran
Arşta meleklerin müşkülünü kaldıran

Alidür deryada gemileri geçiren
Alidür hızıra abuhayat içiren
Alidür kalmışları menzile yetiren

Alidür kendini haybere atan
Doksan bin batmanlık kapıyı koparıp havada tutan
Kesik baş meskeninde imdada yeten

Alidür kafirin putunu basan
Mert olup meydanda kelleler kesen
Yer ile gök arasını doldurup esen

Alidür magrupta kudret topunu atan
İnipte maşrukta eliyle tutan
Civan meydanında cögerin çatan

Alidür cenneti eliyle kuran
Cehennem halkından intikam alan
Alidür ay ile güneşin sölvesin veren

Alidür 72 hicabı içeri geçen
Alidür cümle peygamberlerin gözünü açan
Alidür arşta Muhammedin müşkülünü seçen

Alidür du cihanın piri
Alidür hem piri hem rehberi
Hasanla Hüseyin şir ile şebber

İmam Zeynel Bakır gülleri taze
Gidek İmam Cafer bizide yaza
Musayı kazımla Pir Müsri Rıza

Muhammet Tagıyla kaynayıp çoştum
Aliyül Nagının elinde bir bagde içtim
Hasan Aleskeri gölüne düştüm

Derviş Dedem arzım mehtide kaldı
Agladı gözlerim kan ile doldu
Vakti var saati var pek tamam oldu

-------------------------------------

dikkat etmişsen biri miraçlama en sonuncusuda alevilerin konuya bakışını göstermesi bakımından en önemli olan duaz imam dır. ayrıca şöyle bir şey söylemişsiniz bunu aslında söylemek istemediğinizi farz ediyorum

Alıntı:
aliyolu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Belki siz bunu kulaktan duyma ögrendiginiz icin,veya isine geldigi gibi degistirerek anlatmissiniz.
çünkü Alevi inancı sözlü geleneğe dayalı bir inanıştır yani sizin ve benim verdiğimiz referansların tamama yakını sözlü gelenek üzerinden gelişmiş örneklerdir yani senin değiminle "kulaktan dolmadır" yani köylerde veya kırsalda yaşadığımız inancın temelinde ritüelller ve sözlü gelenek vardır ki bunlarda bir birini etkilemiştir. şunun gibi mesela "muhammed kalktı oturdu " dediğinde tüm cemaat kalkıp oturur veya niyaz dediğinde herkes niyaz eder gibi yani alevi inancının bel kemiği sözlü gelenektir.

ayrıca sianın konuya nasıl baktığını biliriyorum aradaki farkta budur şia kaynakları konuyu sizin anlattığınız şekilde anlatmaktadır yalnız alevi duazlarında danışılan ali değil tanrıdır ve cebrailin haddin bildiren ve kanadın yakan Aliyel mürtezadır.

Alıntı:
aliyolu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Her zaman söyledigim seyi tekrar etmekte sakinca görmüyorum.
Sii Caferi Alevi inanclarini ordan burdan duyduktan sonra,biraz degistirerek yeni bir inanc olusturmak istiyorlar bazilari.
Yukardaki deyişler miraçlamalar duazları biraz zahmet edip arasaydınız çok rahat bulurdunuz buna rağmen Şah hatayının Pir sultanın vs. değil sizin bildiğinize mi inanalım, ayrıca konuyu araştırmadan yaptığınız eleştirileri hatta çarpıtmaları düzeltmenizi bekliyorum pir sultan aptalmıdır" Sii Caferi Alevi inanclarini ordan burdan duyduktan sonra,biraz degistirerek yeni bir inanc olusturmak istiyen"

ikinci sözüm gerçeğe az kaldı arkadaşa

Alıntı:
gerçeğe az kaldı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sen sana anlatılanı anlatıyorsun,
Şİmdi bana anlatılanların kaynaklarını ve anlatan kişilerini yukardan bakabilirsin konunun "kulaktan dolma" olmadığını görebilirsin

Alıntı:
evet tanrının bir parçası görüyorlar fakat bu parçayı yukarlarda birisi yaratmamıştır
ilk olarak konuyu açarken yazdığım yazıdan ve sizin alıntı yaptığınız yazımdan nasıl bu şekilde bir sonuç çıkardığınızı anlıyamıyorum ya yazdıklarımı okumadınız yada yanlış anladınız

Alıntı:
ayrıca vahdeti vucuda inanan bir toplum olarak yani varlığın birliğine ve birliğin varlığına inanan bir toplum olarak tanrıyı nasıl bukadar uzaklara atıyoruz anlamıyorum bizim pirlerimiz en el hak (ben tanrıyım) dememişlermi yani sadece insanda değil kainattaki tüm varlığı tanrının parçası olarak görmemişlermi böyle düşünen insanların inanışını paylaşan bizlere neden garip gelir Aliye tanrı demek veya ehlibeyte veya varlığa veya ademe tanrı demek işin özü şudur bütün insanlar ve varlık tanrının parçalarıdır
burda söylediğimden eğer "fakat bu parçayı yukarlarda birisi yaratmamıştır" sonucunu çıkartmanız yersiz. sizde biliyorsunuzdur ki vahdeti vucut varlığın birliği yani canlı cansız ne varsa tek kaynak onun olduğuna inanılır yani tanrı hikmeti varlıkta saklıdır bunu söylüyorken ben nasıl tanrıyı uzakta aradığımı söylüyorsun yazdığım yazının tamamını okumadığını düşünüyorum veya geçiştirmiş olabilirsin.

Alıntı:
Alevilik Ve dedeler de evladı resul filan değildir. Bunların hepsi uydurmadır. Aleviliği İslamın içine çekme politikalarıdır.
ikincisi bu söylediğin şöyle yanlış ki ben aleviler evladı resul demedim ehlibeyt ve ocaklarımız (bektaşi tekkesinden icazet alan dikme dedeler hariç) evladı resuldür dedim ve bu soy sadece muhammedin değil ademden muhammede kadar gelen 124 bin peygamberin soyudur bununda ifade şekli güruhu naci inancıdır (bu arada güruhu naciden kastım nuh peygamberin kızı değildir. sonra eksik bilgiler veriyorsun demeyin bahsettiğim adem peygamber e allah tarafından gönderilen güruhu naci(ye)dir) yani bahsettiğim evladı resul sözcüğü arapça olduğundan dolayı islamı anımsatabilir yalnız bahsettiğim tüm peygamberlerin ve ehlibeytin bir soydan olmasıdır.

üçüncüsü alevilik terim olarak daha 19. yy da kullanılmaya başlanmış daha önce kızılbaş bektaşi babai rıfızi ışık ervahı vs. gibi hatta yöresel isimleriyle tahtacı vs. gibi isimleri verildiği kaynak olarakta Hz. alinin hilafet meselesiyle başlayan bir mezhep olduğu söylenir yalnız bu alevi diye adlandırdığımız toplumun inanışı değildir.alevi toplumunun inanışı insanların 72 ye bölündüğü ve 72 milletinde (burdaki millet ulus anlamında kullanılmaz. inanış maksadıyla kullanılır.) na ehli olduğu 73. milletin (yani ehlibeytin yolundan gidenlerin) hal ehli olduğuna inanılır ve alevi toplumunun inancında zaman mevhumu yoktur. şöyleki ali kainat var olmadan önce vardı hatta varlık aliydi. hatta muhammed derki "ali 124 bin peygamberle geldi onun sırrını ben ifşa ettim" bizim inanışımıza göre gözlüye gizli yoktur yani kamil kişi ölmez don değiştirir mesela hızır inancı musa peygamber günümüzden 3300 yıl kadar önce yaşadı ona yoldaş olan hızır bizim bildiğimiz bozatlı hızırdır peki kimdir boz atlı hızır en azından yılda 1 kere hızır cemini yaptığımız orucunu tuttuğumuz (ki muharremden başka tutulan en önemli oroçtur.) alevi ulusu(ermişi) değilmidir en azından hızıra kadar gider alevilik inancı tabi bu tarihi kaynaklara bakışımız ayrıca aşure orucu kimden kalmıştır alevilere evet nuh peygamberden kalmıştır sözün kısası alevi inancı 1400 yılla açıklanamayacak kadar köklü ve eski bir inanıştır. bunları anlatıyorum çünkü fikirlerimi bazı arkadaşlar olduğundan farklı yerlere çekiyorlar şimdi anladınızmı gerçeğe az kaldıözetle alevi inancı nı bi yerlere sokmak veya fetva vermek bize düşmez su akacağı yolu bilir ayrıca alevi inancınin sizin göstereceğiniz yerede sığmaz yani islamın içinede dışına da sığmaz illaki bir yer arıyorsak.

Alıntı:
Senin dediklerin Alevilik değildir.
benim dediklerim benim fikirlerimdir bildiklerimdir ve sizlerle yaptığım tartışmalardır. ama kimsenin benim ve senin üzerimize vazife değildir aleviliği kesin kez tarifleyip dört duvar içine hapsetmek bu düsturla

Şah Hatayım hana Söyler
Sırrı suphana söyler
Yola tarikata boyun eğmeyen
Durmaz bir mahna sörler

Şahı merdan Alinin sırrı yürüye
Allah Allah..!

Konu keybar tarafından (22.08.2007 Saat 04:44 ) değiştirilmiştir.
keybar Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
keybar Kullanıcısına bu mesajı için 4 üye teşekkür etti:
biz (29.10.2007), TUN (11.10.2007), __G E N C O__ (26.08.2007)
Alt 23.08.2007, 08:30   #18
Yazar
Oniki Kapi
Üye

Bilgiler

İtibar Puanı: 5
Oniki Kapi hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok

Ettiği Teşekkür: 2
4 Mesajına 8 Kere Teşekkür Edlidi

Bu deyisde bahsedilen Ali elbette ki bildigimiz Hz. Ali olamaz bu iddaya akli basinda hic bir alevi inanmaz.

Hz Ali bildigimiz bir insandir, hepimiz gibi Allah onuda Etten kemikten yaratmistir Hz. Aliyi Tanri gibi gostermek hata ve akil disidir, Allahimiz olumsuz ve ebedidir.
Ali tanrinin bir oteki adi olarak zikiredilmistir bu deyiste ve bir cok deyisimizde.

Yaa Ali Yaa hizir dedigimizde once Allahimizi sonrada onun elcisi olan Hz. Hiziri cagiririz.

Bu boyle biline ey Aliye tapanlar

Saygilar ve sevgiler

Oniki Kapi Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Oniki Kapi Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
economist (23.08.2007)
Alt 26.08.2007, 16:45   #19
Yazar
cemseccan
Üye

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
İtibar Puanı: 3
cemseccan hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok

2 Mesajına 4 Kere Teşekkür Edlidi

peki size bir soru ali allah oldugunu hic ida etmişmi yada odenemde bugurusu destekleyen yazılı kaynak varmı? bazılarıda aleviligi baska bir din gibi gostermeye calısıyor sonzamanlarda alisiz vede ehlibeyitsiz alevilik olamaz olursada yalanlarla doldurulmus bos bir inanc olur. yani temel ilkeleri olmayan bir inanc neye dayanarak ayakta tutacaklar bu gorusu destkleyenler?

cemseccan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
cemseccan Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
canalim_24 (27.08.2007), yolah?rmet (31.10.2007), __G E N C O__ (26.08.2007)
Alt 26.08.2007, 21:50   #20
Yazar
__G E N C O__
Forumla Bütünleşmiş

__G E N C O__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: MUĞLA
Fikirler Tecrübe Puanı: 54
İtibar Puanı: 78
__G E N C O__ yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 1.610
485 Mesajına 908 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Oniki Kapi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu deyisde bahsedilen Ali elbette ki bildigimiz Hz. Ali olamaz bu iddaya akli basinda hic bir alevi inanmaz.

Hz Ali bildigimiz bir insandir, hepimiz gibi Allah onuda Etten kemikten yaratmistir Hz. Aliyi Tanri gibi gostermek hata ve akil disidir, Allahimiz olumsuz ve ebedidir.
Ali tanrinin bir oteki adi olarak zikiredilmistir bu deyiste ve bir cok deyisimizde.

Yaa Ali Yaa hizir dedigimizde once Allahimizi sonrada onun elcisi olan Hz. Hiziri cagiririz.

Bu boyle biline ey Aliye tapanlar

Saygilar ve sevgiler
Demek O deyişlerde bahsedilen ALİ HZ.ALİ değil arkadaşım !!..

Sen buna inanmaya bilirsin ama bu düşüncede olan insanlara SAYGILI OLMAK ZORUNDASIN...

Benim aklım başında değil öylemi !!..

Ben burda Ataist veya sosyalist arkadaşlarıma bu şekilde yazsam,düşüncelerinden dolayı ''AKILSIZ HERİFLER '' diye yazsam güzel olurmu ??..

Ama bu bana yakışmaz..yakıştırmamda !!..Sana çok yakıştı ama..

HZ.ALİ'yi sevmeye bilirsin..inanmaya bilirsin...inanan insanlara birazcık saygın olsun.

CENNET KAPISINDA DURAN
HAYBERİN KİLİDİN KIRAN
KAFİRE ZÜLFİKAR ÇALAN
ALİYİ GÖRDÜM ALİYİ
KUL HİMMET
peki burda Adı geçen ALİ kim ????

SAYGILARIMLA,

__G E N C O__ Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil