Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Tarihi

Alevilik Tarihi Alevi toplumunun tarihi, tarihsel olaylar, kişiler, durumlar, değerlendirmeler

Seçenekler Arama Stil
Alt 30.08.2008, 02:27   #21
Yazar
mucoban
Forumla Bütünleşmiş

mucoban - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SAMSUN
Fikirler Tecrübe Puanı: 83
İtibar Puanı: 1736
mucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 4.180
1.370 Mesajına 3.354 Kere Teşekkür Edlidi

yarın ilk işim
cin ali kitaplarını
arkakaarkaya 3 kez ekleyip yazmak olacak.
okuyan okur
okumayanın ise suçu kendinindir.
ve benimdir.
ama dede baba
bu söylediklerime inan
bu emeğini
birde beni analamk için hrca ne olur.
çünkü bu hayatta bende varım ve senle birlikte olmak istiyoyorum.bütün suç benim mi baba

mucoban Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
mucoban Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Alt 30.08.2008, 03:57   #22
Yazar
Linho
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler
Tournaments Won: 2

Fikirler Tecrübe Puanı: 102
İtibar Puanı: 1618
Linho ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorLinho ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorLinho ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorLinho ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorLinho ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorLinho ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorLinho ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorLinho ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorLinho ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorLinho ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorLinho ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 1.157
1.963 Mesajına 4.767 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
mucoban Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
yarın ilk işim
cin ali kitaplarını
arkakaarkaya 3 kez ekleyip yazmak olacak.
okuyan okur
okumayanın ise suçu kendinindir.
ve benimdir.
ama dede baba
bu söylediklerime inan
bu emeğini
birde beni analamk için hrca ne olur.
çünkü bu hayatta bende varım ve senle birlikte olmak istiyoyorum.bütün suç benim mi baba
Hemso ne rahatsin ne iyisin
Hic beni veya benim gibilerini düsündünmü?
Biz he deyip te o meshur Cinali Kitabini bulamiyoruz...
Bende istiyorum o Kitaptan...
Banane....
Bizde variz...

___________________İMZA___________________
Özlem benim kavga benim aşk benim
Linho Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Linho Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 30.08.2008, 16:09   #23
Yazar
Amistofes
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 71
İtibar Puanı: 639
Amistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 5.807
1.202 Mesajına 2.257 Kere Teşekkür Edlidi

Makale yazari: Turan Dursun Sitesi Tarih, gün ve saat : 10. Ocak 2006 11

-Muhammed' in, Hendek Savaşı' nın hemen ertesinde, müşriklerle işbiriliği yaptığı gerekçesiyle "Beni Kureyza"lı 500 yahudi erkek esiri idam ettirdiğini, karıları ve çocuklarını ise Şam esir pazarında sattığını.

-Kıble, önceleri Kabe iken, hicretten sonra Yahudileri çekebilmek için onların kutsal kenti Kudüs'e çevrildiğini, ancak Yahudilerin bu değişiklik nedeniyle alay etmesinden dolayı, kıblenin tekrar Kabe'ye çevrildiğini.

-Muhammed'in babasının adı olan Abdullah'ın, Arapçada "Allahın Kulu" anlamına geldiğini. Al-lah' ın, İslam öncesi inanışta Al-Lat, Al-Uzzat ve Al-Menat adlı tanrıçaların babası olduğunu./ Bu döneme ait arkeolojik bulgularda elleri ay'a dönük olarak dua eden heykellerin bulunduğunu (British Museum):

-Muhammed'in sünnet olduğuna dair sağlam İslami kaynakların olmadığını.

-Bedir Savaşı'nın, Şam'dan dönmekte olan müşriklere ait bir ticaret kervanını yağmalamak isteyen Müslümanlar tarafından çıkarıldığını. Böylece ilk savaşı müslümanların çıkardığını.

-Muhammed öldüğü sırada Kuran ayetlerinin dağınık vaziyette bulunduğunu. Uzun yıllar sonra bir kurul tarafından duyuru yapılarak çeşitli kişilerden ayetlerin toplatıldığını ve rastgele yerleştirildiğini. Örneğin ilk indiği söylenen ve "oku" diye başlayan Alak Suresi' nin 1. sırada değil 96. sırada olduğunu. Kuran'ın orijinal ilk mushafının bu gün bulunmadığını, çünkü yakıldığını.

-Muhammed'in mezarının bulunduğu Mescid-i Nebevi' nin 1256 ve 1481 yıllarında iki kez yanıp kül olduğunu. "Allah" ın buna neden izin verdiğini?

-Müslümanların, allahın evi olarak kabul ettiği Kabe'nin, tarihi kayıtlara göre çoğu zaman sel nedeniyle, bazen ise savaşlarda en az onbeş kez yerle bir olduğunu.

-Muhammed'in, kadınların aleyhindeki tüm kuralları, otoriter olan ilk eşi Hatice'nin ölümünden sonra ortaya atabildiğini. Hatice hayatta iken ise, büyük kızı Zeyneb'in bir müşrikle evlenmesine (Ebu'l As) bile istemeden razı olduğunu.

- İslam inancında yer alan sırat köprüsünün, eski İran dini Zerdüştlük'deki Şinvat köprüsü inancından esinlendiğini. Zerdüştlüğün tek tanrılı bir din olduğunu.

"BENİ KUREYZA" KATLİAMI

Hendek Savaşı bitmiş, müşrikler geri dönmüş, Muhammed eve gelip istirahate çekilmiştir. Tam bu sırada Cebrail, bir katıra binmiş vaziyette kılıcını kuşanmış, ter ve toz duman içinde Muhammed’ in yanına varıp kendisine “Bak, biz melekler kırk gündür düşmanlarınızla savaşıyoruz, gördüğün gibi silahlarımızı hala da bırakmış değiliz. Kalk, hepiniz Beni Kureyza Yahudilerinin bulunduğu diyara gidin onları öldürün.; ben de hemen önden gidip evlerini üzerlerine yıkarım” diyor. (Tecrid-i sarih, Diyanet Tercümesi, No: 512, 1191,1565)

Cebrail’ in bu açıklamasından sonra Muhammed Müslümanlara, “İkindi namazımızı Beni Kureyza’ da kılacağız, haydi savaşa” talimatını veriyor (İslami kaynaklarda gerekçe olarak Hendek Savaşı sırasında Yahudilerin Mekkeli müşriklerle işbirliği yaptığı iddia edilir-ADMIN). Çoluk çocuk dahil yaklaşık 1500 kişilik bir Yahudi kitlesini o gün akşama kadar ele geçiriyorlar (kısmen sağ, kısmen ölü olarak). Ele geçirilen bu insanların elleri boyunlarına bağlanıyor ve onların akıbeti hakkında Muhammed, daha önce Yahudi olup da sonradan Müslüman olan Sad Bin Muaz’a yetki veriyor. Sad’ın Hendek Savaşı’nda bir damarı kesilmişti ve kanaması devam ediyordu. Muhammed’in talimatıyla Sad bir eşeğe bindirilip onun huzuruna getiriliyor. Muhammed ona, “Bu insanların kaderini sana bırakıyorum. Acaba bunlar hakkında kararın nedir?” diye soruyor. Sad’ın verdiği yanıt aynen şu: “Eli silah tutan her erkeği kılıçtan geçireceğiz.Kadın ve kızları cariye (iş ve seks kölesi); ergenlik çağına gelmeyen erkek çocukları da köle muamelesine tabi tutacağız.” diyor.

Muhammed, Sad’ın bu yanıtına karşı, “Senin verdiğin bu kararAllah’ın emrine tam uygundur ve sen bu kararda tam isabetli davrandın. Zaten seher vakti Cebrail de aynı ifade doğrultusunda Allah’tan bana vahiy getirdi” diyor. (Tecrid-i Sarih, Diyanet Tercümesi, No:289 hadis şerhiyle 1575 ve 1591 nolu hadisler)

Bu esirlerden erkek olanlar “Üsame Bin Zeyd” evinde; kadınlar ve çocuklar ise “Remle Binti Haris” evinde toplatılırlar. Muhammed erkeklerin idam kararını verdikten sonra Medine’ nin bugünkü pazaryeri olan semtte hendekler-çukurlar kazılarak mezar gibi hazır hale getirilir. Daha sonra erkekler eli kolu bağlı bir vaziyette ve kafileler halinde oraya yanaştırılıp başları kesilir ve o çukurlara atılır. Muhammed bu kesim işleminde Hz. Ali ve Zübeyr bin Avam’ı görevlendirmişti. Bilindiği gibi ikisi de Muhammed tarafında cennetle müjdelenmiştir. Ali ve Zübeyr kesim işine devam ederlerken Muhammed de bir yerde oturmuş onları seyrediyordu. Ayşe (Hz.) nin aktardığına göre, bu kesim işi sabahtan akşama kadar sürmüş. Erkekler idam edilirken, Yahudi kadınlar ve çocuklar da buna feryat edip saçlarını başlarını yolmuşlar.(Vakıdi, Meğazi, 2/512-517)

İdamlar yapılmadan evvel Muhammed, sanki çok önemli bir büyüklükte bulunuyormuş gibi “Arkadaşlar, onları şimdi idam etmeyelim; çünkü hava sıcaktır. Ayrıca eğer canları istiyorsa kendilerine hurma yedirin gibi” traji-komik talimatta da bulunuyor. İdamlıkların önüne atılan birkaç hurma da hayvana yem atılır gibi atılıyor. (Vakıdi, Meğazi, 2/512-14; Serahsi, Siyeri Kebir Şerhi, 3/1029 No: 1900)

Yaygın olan görüşe göre idam edilenlerin sayısı 800 ile 900 arasında değişiyor (Nesefi, Taberi, Alusi, İbni Kesir) . En düşük rakamı veren İslamcı yazarlara göre (Begavi, Suyuti, İbn’il Cezvi) ise 400 ila 600 arasında Yahudi idam edilmiştir.

Muhammed, o insanları teslim aldıktan sonra bir yerde toplayıp kendilerine, “Ey domuz ve maymun kardeşleri! Yediniz mi! İşte haliniz; görün bakalım” diyerek hakaret ediyor. Onlar da buna karşı, “Ey Muhammed, biz senden bunu beklemezdik, neden böyle haksızlık yapıyorsun?” şeklinde yanıt veriyorlardı (Bu kısım pek çok İslami Kaynakta yer alır örnek olarak, Taberi, Ahzap Tefsiri, ayet 26-27) (Yahudilerin bu sorularının nedeni: Müslümanlar Medine’ye göç ettiğinde onları kabul etmiş olmalarından kaynaklanabilir. İdamlar konusunda en büyük eleştiri, yargılama olmaksızın idamların gerçekleştirilmesine atfedilebilir. Beni Kureyza kabilesinin her ferdi suçlu muydu? Aralarında suçsuz olan yok muydu? Neden hepsi birden, ayırt edilmeksizin, yargılanmaksızın idam edildi? Savaş esirlerinin idam edilmesi doğru mudur? -ADMIN.)

Muhammed, bu Yahudilerin karıları ve kızlarından 16 tanesini özel olarak ayırıyor ve bunlardan Reyhane’yi kendine seçip geriye kalan 15 tanesini de diğer önemli dostlarına dağıtıyor. Bir Yahudi , “Artık her şeyimize el koydunuz, hiç olmazsa gözlerimizin önünde namusumuza el uzatmayın” diyor. Fakat, Muhammed bunu dinlemiyor (Kaynak: Vakıdi, Meğazi, 2/250)

Muhammed, ihtiyaç fazlası kadın ve erekek çocukların bir bölümünü, Sad bin Zeyd’e teslim edip onları satmak için Necd bölgesine, bir kısmını da şam tarafına gönderiyor. Müslümanlardan Muhammed bin Mesleme, “Beni Kureyza Savaşı’nda kadınlar bölüşülürken bana üç tane düştü; hepsini de sattım” diyor. (Kaynak: Diyarbekiri, Tarihi Hamis,1/499 ve Vakıdi age 2/523-25)

Arif Tekin

Amistofes Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Amistofes Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 31.08.2008, 01:56   #24
Yazar
mucoban
Forumla Bütünleşmiş

mucoban - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 83
İtibar Puanı: 1736
mucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 4.180
1.370 Mesajına 3.354 Kere Teşekkür Edlidi

dede baba kızmış bana
konuyla ilgili yaz diyor.
aczimi ve bilgisizliğimi hatırlatıyor..
bana acıdığını söylüyor.
haklı.
bu topic altında
saat 10,28 den başlayıp
10,40 küsura kadar her biri bir tez konusu sayfalar dolusu yazıyı,
bırakın okuyup anlamayı
yazmak bile mümkün değilken
bunu başarmış birine laf söylemem kızmış.
haklı.
çünkü bende baktım kendime
konuyla ilgili hiç bişey yazmamışım
sadece laf salatası yapmışım.
özür diliyorum
dede baba
lakin seni hiç anlamıyorum.
anlayamıyorum.
en azından çaba sarfediyorum anlamak için
oysa sen bir kaptırmışsın ki ne uğruna bilmem
sana soruyorum
seni anlamak mümkün mü?
bana kızma
kendine bir bak.
bu yazıları bir adam yazabilir mi?
saniyelerle öıçülen bir sürede.
maksadın ne senin
maksadın
dede baba
bana kızma.
kendini yazdıklarını hazmedebilecek bir konuma hazırla.
sen umuma açık bir yerde böyle atoynatmaya kalkarsan biride benim gibi ayaklarına dolaşır.
bu doğa kanunu.
bak konu ile ilgili gene yazmadım.
çünkü onlar binyılların boş ezberleri.
kopyalar yapıştırırsın.
o kolay.
şimdi sen bana yaz bakalım dede..
sana ait cümlelerle kız bana
hadi.
bakalım kim kime acıyacak
sevgiler.

mucoban Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
mucoban Kullanıcısına bu mesajı için 7 üye teşekkür etti:
Alt 31.08.2008, 02:42   #25
Yazar
candacan
Forumla Bütünleşmiş

candacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM

Fikirler Tecrübe Puanı: 77
İtibar Puanı: 776
candacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahip
candacan - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 389
526 Mesajına 1.179 Kere Teşekkür Edlidi

Sevgili Canlar,
Sayın dedebaba aynı konuları değişik alanlara taşıyıp duruyor.
Yazılan cevaplardan, söylenenlerden pek memnun kalmamış olsa gerek.
Zamanın İran başbakanı, bizim başbakan Tansu Çiller'e aynen şunu demişti, Alevileri kastederek: Ya siz Sünnileştirin ya da bırakın biz Şiileştirelim.
Günümüzde uygulanan politika budur. Bu politikanın adı:Asimilasyondur. Anlaşılan sayın dedebaba; binlerce yıldır uygulunan soykırımlara, katliamlara karşı kendini korumak zorumda kalan aleviliğin içine sonradan girmiş bazı şekilsel değerleri ön plana çıkararak, kraldan daha çok kralcı olarak üstelendiği asimilasyon görevini yerine getirmeye çalışıyor. Alevi olduğunu sananlar bu politikadan etkilenebilirler ama aleviler asla bundan etkilenmeyecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.
Şiileştirmeden söz edeyim kısaca. Kendi sitelerinin temel başlıklar bölümünden aldım. Gene kurandan ve ayetlerden ve islam tarihinden çok dem vurduktan sonra; Aleviliğin temel felsefesini ve dinsel inancını, "Alevilik" bölümüne hiç koymasalar da inkâr da edemiyorlar. Ayrı bir bölümde de olsa açıklamak zorunda kalıyorlar. Üstelik bu bölümde bile, yazının son paragrafında niyetlerinin ne olduğuna dair ipuçlarını veriyorlar.
HALLAC-I MANSUR
Alevi inancının felsefesini derinden etkileyen ve şekillendirenlerin başında Hallac-ıi Mansur gelmektedir. Hallac-ıi Mansur, düşüncesiyle, eylemiyle sadece islami coğrafyalarda değil, bütün dünyada çeşitli inançlara mensup insanları tarafından da saygınlık görmüş, etki bırakmıştır. Tabii ki en büyük sahiplenme Aleviler tarafından gösterilmiştir.
Hallac-ıi Mansur, 857 Tur’da doğmuştur. (Şahadeti: Mart 922 Bağdat).
Bütün Alevi önderlerinde olduğu gibi Hallac-ıi Mansur hakkında da sağlam ve güvenilir bilgi yoktur. Hallac-ıi Mansur hakkındaki bütün bilgiler sözlü gelenekle yaşatılmıştır. Yazılı kaynaklar tahrip edilmiş, Hallac-ı Mansur gerçeği yok edilmek istenmiştir.
Bütün tahribatlara rağmen Hallac-ı Mansur düşüncesi günümüze dek gelmiştir. Hallac-ı Mansur’u bu kadar güçlü kılan ve günümüze kadar gelmesini sağlayan felsefesi bütün boyutlarıyla Alevi öğretisinde yer almıştır. Örneğin Cem töreninin en önemli aşamalarından biri olan ve haklıyı, gerçeği ortaya koyan "Dar-ı Mansur" en büyük kanıttır. Dar-ı Mansur bir noktada mahkeme işlevi görmektedir. Ama bu öyle bildiğimiz mahkemelerden olmayıp, halk mahkemesi şeklindedir. Böyle olduğu için de haklı ve gerçek her zaman daha yoğun gerçekleşmiştir.
Hallac-ı Mansur, düşüncesi için darağacını göze almış ve hiç bir karanlıktan çekinmeden düşüncesini açıklamıştır. Düşünce(si)leri ne kadar "aykırı" olsa da onları ölümüne savunmuştur.
Hallac-ıi Mansur kendisini kırbaçlara, darağacına götüren düşüncesini iki kelime ile özetlemiştir: Enel Hak. Enel Hak, ben Hakkım, hakikatim anlamına gelmektedir. Şüphesiz bu iki kelimenin altında yüzlerce cilt kitaba sığmaz derin anlamlar yatmaktadır. Hallac-ı Mansur düşüncesine göre; insan Tanrının bir yansımasıdır. İnsan Tanrıdan ayrı düşünülemez ve eğer insan kalbini kötülüklerden arındırırsa Tanrı ile bütünleşebilir.
Aradan 1000 bin yıl geçmesine rağmen Hallac-ı Mansur’un düşünceleri tartışılmaya ve etkilemeye devam ediyor. Anlaşılan daha da devam edecek.

Sünnileştirme politikası:
Sayın dedebaba islam tarihinden ve kurandan bazı ayetlerin Türkçe açıklamalarını yaparak bize islamı ve kuranı öğretmeye çalışıyor. Bu gerçekten çok komik.
Kuranı Türkçe öğretenler de Arapça öğrenmişlerdir. Kuranın dili Arapçadır. Arapça öğrenmeden kuran öğrenilemez. Arapça öğrenenler Türkçeleştirmişlerdir. Kuranı zaten diyanet ve İslam profesörleri gayet iyi bir şekilde öğretiyorlar. Bu öğreti Sünni İslam öğretisidir. Eğer bunu bir alevi dedesi yapıyorsa hem de cem evinde yapıyorsa, bunun adı da Sünnileştirmedir. Bu öğreti alevi öğretileri ile birlikte yapılıyorsa, bunun adı Sünnileştirmedir.
"Ne sakıncası var, sonuçta bu bilgi öğrenmek, bilgi ile donatılmaktır" demek Sünnileştirmeyi onaylamak demektir.
Sünnileştirme başka türlü olamaz. Gelin sizi Sünni yapalım mı diyecekler. Bırakın Aleviliği de gelin Sünni olun mu diyecekler. Hangi alevi, tamam ben Aleviliği bıraktım, artık Sünni oldum, der. Hangi Aleviye Sünniliği kabul ettirebilirsiniz? Bu mümkün mü? Hiç bir alevi isteyerek Sünni olmaz. Sünnileştirme ve dolayısıyla asimilasyon yavaş yavaş, içine kurandan bir şeyler sokarak, Aleviliği kıyısından köşesinden budayarak yapılır.
Asimilasyona uğrayıp Sünnileşen alevi bunun farkında olmaz.
Önce kurandan bazı ritüeller öğretilir ki bu öğretiler; diğer din ve inançlarda da bulunan insani ve ahlaki öğelerdir. Bu öğretileri hemen hemen tüm dinler kabul eder ve Alevilikte zaten vardır. İşin başlangıcı burasıdır. Alevilikte zaten var olan bu ritüellerin kaynağının kuran olarak gösterilmesiyle niyet belli olmuştur. Bu ritüelleri öğretmek için kurana gerek var mıdır? Yoktur. Çünkü bu ritüeller zaten Alevilikte vardır. Bunu Aleviliğin ritüelleri olarak öğretmenin ne sakıncası var? Bunu; işte Aleviliğin öğretileri, işte Aleviliğin ilkeleri diye öğretemez misiniz? Öğretirsiniz, hem de gayet anlaşılır bir şekilde, hem de ana dilinde öğretirsiniz. Ama bazıları bunu yapmıyor. Yaptıkları şey ise; bilmem ne suresi bilmem kaçıncı ayet diyerek kurandan örnekler vermek.
Amaç; bu ritüellerin insanlar tarafından öğrenilmesi değildir. Amaç; kuranın temel ve rehber kitap olarak insanlara kabul ettirilmesidir. Gerisi zaten kendiliğinden gelir. Önce kuranın kabul edilebilir ilkeleri insanlara kabul ettirilir. (Bu ilkeler insanların zaten kabul ettiği ilkelerdir. Burada kabul ettirilen şey kuranın ilgili sure ve ayetleridir.) Kabul edilemeyecek gibi görünen sure ve ayetlere gelince..."Kuran değişmiştir ya da onlar yanlış uyguluyorlar, yanlış anlıyorlar", denir. Bunun hiç bir bilimsel gerçekliği yoktur. Kuranın değiştiğini sadece kendileri söylüyorlar. Yanlış anlayıp yanlış uygulamaya gelince, bunun hiç bir geçerliliği yoktur. Yarın, Arapçayı çok iyi bilen İslam profesörleriyle karşılaşılınca, kimin daha iyi anlayabileceği ortaya çıkacaktır. Tanrı tarafından indirildiği söylenen bir kutsal kitabın bir kısmını kabul, bir kısmını ret edemezsiniz. Tamamını kabul etmek zorunda kalırsınız. Kurandan ise çıkan tek şey, Sünni islamdır.
İşte bunun adı Sünnileştirmedir.

Sevgili Canlar,
Aleviliği islamın içine çekip asıl İslam biziz demenin iki sonucu vardır: Ya Sünni olurusunuz ya da onlarla çatışırsınız.
Aleviliğin islamın içinde olduğunu savunan ama Aleviliğin ne olduğunu kendi kaynaklarından öğrenmeyen canların alevi olduklarından hiç kuşkum yok ama o kadar yazılana, çizilene rağmen, onca deneyime rağmen hala bir zamanlar bizim de yaptığımız yanlışı yapıyorlar. Ancak bunlarla bizim aramızda bir fark var: Biz bu tartışmaları Alevilerle değil Sünnilerle yapıyorduk, bunlar ise tam tersini yapıyorlar.
"Elbette elhamdülillah biz de Müslüman’ız, Hz. Muhammed bizim de peygamberimiz, kuran bizim de kutsal kitabımız" derdik, göğsümüzü gere gere.
ama "biz aleviyiz" de derdik. Sonu çatışmayla bitecek bir tartışmanın başlangıcıydı bu. "Madem öyle; kitabımız, peygamberimiz aynı, işte kuran, işte İslam buyurun camilere, imam hatiplere, ilahiyatlara" derlerdi. Kem küm ederdik. "İyide siz yanlış yapıyorsunuz, yanlış anlıyorsunuz, aslında peygamber öyle demiyor, Kuran öyle yazmıyor" derdik. Adamlar "işte kuran, bak aynen bizim dediğimizi diyor" deyince de, yok kuranın aslı bu değilmiş, yok kuran değiştirilmiş gibi laflar ederek onların inançlarının yanlış olduğunu söylüyorduk. Tartışma otomatikman karşılıklı olarak "sizinki yanlış asıl Müslüman biziz" şeklinde suçlamaya dönüşüyordu. Ve hakaretler, kavgalar. Ve biz ne dersek diyelim islam bütün dünyada onların dediği gibi kabul görmüş, öyle algılanmıştı. Değiştirme veya haklılığımızı kabul ettirme şansımız yoktu.
Temel eksikliğimiz de Aleviliği tam bilmememizdi. Ondan bundan, kulaktan duyma bilgilerdi Aleviliğimiz. Gördük. Okuduk yedi ulu ozanımızı. Hallacı Mansur'dan, Seyyid Nesimi'den öğrendik Vahdeti Vücut felsefemizi. Gördük ki farkımız nüansta değildi. Temelden, tanrı inancımızla farklıydık onlardan. Biz Müslüman değiliz, aleviyiz.
Farklılığımızı önce kendimiz görmeliyiz. Yoksa ne biz onlara saygı duyarız ne de onlar bize. Bir doğru-yanlış tartışması ve çatışma sürer gider. Aynı inancın ibadeti farklı olamaz. Peygamberimiz, kitabımız bir, inancımız aynı derseniz ibadetinizin niye farklı olduğunu izah edemezsiniz. Cami yerine cem evi, namaz yerine cem, ramazan yerine muharrem, hac yerine "kabemiz insan" diyemezsiniz. Derseniz de dikkate alınmazsınız. Saygı ve hoşgörü farklı olana gösterilir.
Farklıyız, onlar Müslüman. İnançlarına ve ibadetlerine saygı duyacağız, tıpkı diğer inançlara duyduğumuz gibi.
Farklıyız, biz aleviyiz. Onlar da bize saygı duyacaklar, tıpkı Hıristiyan ve Musevilere gösterdikleri saygı gibi.

Sayın dedebaba,
Asıl islamı bize öğrettiğin artık yeter. İstersen git; biraz da islamı yanlış bilip yanlış uygulayan sünni emevi müslümanlara öğret. Daha iyi olmaz mı?

Aldı götürdüler beni asmaya,
Gözlerimden ışığımı kısmaya,
Memleketten umudumu kesmeye,
Yetmedi güçleri gülüm sen öldür
.
Seyduna
candacan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
candacan Kullanıcısına bu mesajı için 9 üye teşekkür etti:
Alt 31.08.2008, 07:33   #26
Yazar
dergah
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 54
İtibar Puanı: 1066
dergah görkemli bir forum yaşantısı vardergah görkemli bir forum yaşantısı vardergah görkemli bir forum yaşantısı vardergah görkemli bir forum yaşantısı vardergah görkemli bir forum yaşantısı vardergah görkemli bir forum yaşantısı vardergah görkemli bir forum yaşantısı vardergah görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 1.923
269 Mesajına 830 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
candacan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın dedebaba,
Asıl islamı bize öğrettiğin artık yeter. İstersen git; biraz da islamı yanlış bilip yanlış uygulayan sünni emevi müslümanlara öğret. Daha iyi olmaz mı?
Sevgili Candacan; Gerçekten çok düşündürücü bir sonucu vurgulamışsınız. Aşk ile..Sevgilerimle, saygılar

dergah Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
dergah Kullanıcısına bu mesajı için 4 üye teşekkür etti:
Alt 31.08.2008, 16:57   #27
Yazar
Dede-baba
Forumla Bütünleşmiş

Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 53
İtibar Puanı: 346
Dede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 218
826 Mesajına 1.408 Kere Teşekkür Edlidi
Standart Cevabi yazıların analizi

Alıntı:
Dede-baba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Aluviler'e (ışıkçı Erdoğan çınarcılara) Ahret soruları

1- Sizin Alevilerden farklı ibadetleriniz nedir?.. cem yapıyor musunuz* ceminizde Peygamber Olarak tanımadığınız? hz. Muhammed'i anıyor musunuz? Hz. Ali'yi ve 12 İmam'ı zikrediyor musunuz*

2-2- cem ibadetinizde İmam Hüseyin aşına göz yaşı döküyor musunuz* döküyorsanız? kim bu İmam Hüseyin... 6000 yıl önce yaşayan büyük Sümer ve aluvi peygamberi mi

3- Yok eğer siz cemlerinizde Peygamber'e ve 12 İmam'ı red ediyorsanız? Anadolunun her köşesindeki dedelerden ve Pirlerden farklı bir ibadetiniz varsa nedir? Nedir sizin Ehli beyt ve İmam Cafer buyruğundan yada Hacı Bektaş-ı Veliden 4 kapı 40 makam düstüründan farklı ibadediniz ve inancınız?

İmam cafer Buyruğunu kabul ediyor musunuz* etmiyorsanız 4 kapı Kırk makam sizin için ne ifade ediyor?

4- Eğer bu güne kadar gizli kalmış ve siz gerçeği bulmuşsanız.. farklılıklarıda.. gerçek aleviliğinizin ibadetlerini de biliyor olmalısınız* ve İnançlarınız nerde* ümmetiniz nerde.. Hz. Muhammed'e ..

Ayrıca hz. Ali'ye ve 12 İmam'a inanlar sizin ümmetiniz olabilir mi? Oysa cem Bu ululrla başla ve Biter...Eğer buy cemleri kabul ediyorsanız... nasıl hem inkar edip hemde Onlardan yardım istiyorsunuz?

5-Biz sizden sunları açıklamanızı istiyoruz madem Peygamber ve 12 İmam hakkında böyle düşünüyorsunuz cemlere gidipte.. bu uluların ismini anmanız çelişki değil mi* ve söyleyin islamın uluları olan 12 İmam ve Peygamber'in hz. Ali'nin geçmediği bir değiş var mı?

6-Anadolu'ya horasan erenlerinin gelişi 1000'li yıllara raslıyor.. daha öncesinde yok... peki sümerler yada siz aluviler... milattan sonra 1000. yüzyılda Aleviler içine saklanana kadar bu 5000 sene ne yaptınız?..Bu aradaki 5000 sene içinde sizin olduğunu söylediğiniz..Alevilerin cem ibadeti semahı.. musahipliği ve birçok alevi inancı hangi eski inanç içinde saklantı .. kanıtlar nerde..

7-Anadolu'daki islam öncesi dönemde değişleriniz.. sözleriniz ulularınız nerde?... 600 yıldır.. Bu Millete Pir Sultanı unuttutamadılar.. 800 yıldır Hacı Bektaş-ı Veli mizi unutturamadılar.. islam öncresi anadoluda... aradaki kayıp.. 5000 yılda hiç mi bu Aluviler (sizler) pir.. yada evliya yetiştiremedii eğer yetiştiremediyle asimile olmadıklarının ve başka inançlar ve milletler için eriyip yok olmadıklarının kanıtı nedir?..

8- Kanıt olmadığına göre asimile olmadığınızı nasıl iddia ediyorsunuz?? aksini söylüyorsanız islamdan ve ulularından arınmış kendi değişlerinizi... kendi ibadetlerinizi söylemelisiniz* madem ki gizli gerçeklere sahipsiniz.. altını doldurun bu söylemlerinizin

9-Madem bizim ulularımıza inanmıyorsunuz.. kendi ulularınızdan kutsallarınızdan bahsedin.. ama lütfen 12 İmam'dan hz. Ali'den arınmış olsun.. saf inancınızı.. getirin

Bizim allahımız peygamberimiz yoktur diyorsanız?.. biz felsefi bir diniz diyorsanız.. bu felsefeyi kuran kim?.... baştan sona islam ulularından oluşan bir islam dışı felsefe olur mu* farklılığınız nedir?..

10-alevi inancı anadolu kökenli olmayıp.. Horasandan gelen bi inanç.. Horasan erenleri dışında Anadolu'nun yerli halkından olan bir inanç önderiniz neden yok* neden Horasan pirlerine muhtaçsınız?

Ahmet Yesevi'de 6000 yıllık sümer inancından mı* ya Tuncelideki Baba Mansur.. ya Düzgün baba.. bunlar hepsi horasan gelmiş (belgelerle kanıtlı) bu ne çelişki?

Horasan erenleri gelene kadar aradaki 4000 yılda hangi inancın içine saklandınız* ve nasıl asimile olmadınız?

11-Neden sünnilik değilde alevilik içinde gizlendiniz? Osmanlı yada islam kendi gibi inanmayan hangi ulusu yada inancı yok etmiş?.. hıritiyanlığı mı yada yahudiliği mi* osmanlının başka dinlere olan hoşgörüsü ortada iken... Biz islam değiliz demek daha mantıklı olmaz mıydı* Örneğin Ermeniler yada ırakta keldaniler... süryaniler hiç devlet kurmayıp asırlarca osmanlı içinde yaşadılar.. onlar neden sizin gibi gizlenmedi ?

12-Siz kendinizi sakladıysanız.. farklı ibadetlerinizi ve inançlarınızı da biliyorsunuzdur.. islami öğeler ve motifler taşımayan orjinal aleviliğinizi anlatırmısınız* mesela dularınız da kimleri anıyor.. kimlerden yardım istiyorsunuz* lütfen islam dışı olsun bunlar

13-Şu kurnazlığı da artık yapmayın.. 12 İmam 'dan.. hz. Ali'den ve islami motifler taşıyan binlerce değişin içinden cımbızla bir kaç değiş getirip,, bunları saptırarak kimseyi aldatmayın... Mesela sizin gibi tarihte hz. Ali'ye ve 12 İmam 'ı red eden değişleri getirin bize.. kendini islam dışı gören.. sözler getirin.. Eğer bunların aksini söylemiş ve savunmuş Uluları kanıt getirecekseniz.. Sizin bilimselliğinizden değil.. şarlatanlığınızdan.. Oportivinizden.. yada Türibine oynamanızdan bahsedilir..

14-alevilik eleştirisi yerine islam dışı inancınızdan yada islamdan arındırılmış damıtılmış saf orjinal aleviliğinizden bahsedin?

İslam dışılığı söylemeyen..ve hz. Muhammed'i Hz. Ali'yi inkar etmeyen Uluları anmanız ve kendinize kanıt getirmeniz çelişki değil mi? ?*

15-Size göre ulular ve Pirler halka başka bir inancı aşılarken... kendileri başka bir inanca mı inanıyorlardı?.... Pir Sultan.. yada Nesimi yada Halaç halka şekil olsun.. diyemi inanmadıkları değerler için asıldı

Ben Evlad-ı Resul bir ailedenim seyid neslindenim.. yüzlerce ceme katıldım.. bir çok dede ve Pirle konuştum.. bu sizin sırrınızdan benim niye haberim yok?..

16-sünni birinin alevilik hakkındaki söylemlerine itibar etmek.. ama Bu yolu erkanı yüzyıllardır taşıyan dede ve babaları inkar etmek.. mantıklı mı? tutarlı mı* yada Bilimsel mi* Söyleyin Bir din kimden öğrenilir O dinin taşıyıcılarından mı* o dine inanmayanlardan mı?

Eğer sizin bahsettiğiniz gibi.. islam dışı olduğumuz yönünde bir giz varsa... Sizden önce asırlardır cem yapan binlerce talibi olan... Ocakların dedelerinin ve atalarımın haberi olması gerekmez mi? dedeler bu sırrı ateist ve sünnişlerte mi verriler kendi taliplerinden önce?

17-Şu gizli sırrınızı yani... hz. Ali'den 12 İmam'lardan arındırılmış dininizden neden ısrarla bahsetmekten kaçınıyorsunuz** mesela cemleriniz nasıl* hz. Muhammed'i hz. Ali'yi ve 12 İmam 'ı anmadan mı ibadet yapıyorsunuz* anıyorsanız bu ne çelişki..

Sizin gibi gizli gerçeğe erenlerin... sözde gerçek orjinal alevilerin ibadetleri de bizden farklı olması gerekmez mi* yoksa siz hala inanmadığınız Peygamber'e hz. Ali'ye ve "12 İmam'a dua ederek mi cem yapıyorsunuz?.. değişlerde hz. Muhammed ve hz. Ali yada 12 İmam isimleri geçince tepkiniz ne oluyor* küfür mü ediyorsunuz*

Açık olun.. bu ne iki yüzlülük?

Saygı Ve Sevgilerimle
haydi aLUVİ dini mensupları ne oldu hiçbir soruya cavap verememişsiniz..

Demekki saçmalık olduğuna sizde inandınız bu aLUVİ dininin...

Eğer bu aLUVİ ler sizin kafanızı karıştırrısa beni çağırın Hızır gibi yetişir.. hepsini dağıtırım..

Boş lafa gelince mangalda kül bırakmayan bu aLUVİ ler.. sorulara cevap veremeyince.... konuyla alkasız saçma sapan yazıları kes yapıştır yaparlar.

Tabiki bu onların tutarsızlığını.. nasıl çelişkiler içinde olduklarını gösterir... yada LUVİ dininden ne kadar bi haber olduklarını gösterir...

Şimdi değerli ışıkperest kelebek cemaati.. ya yukardaki sorulara cevap verin yada peygamberiniz hz. Erdoğan Çınarı çağırın gelsin...

saygı ve sevgilerimle

Dede-baba Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Dede-baba Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 01.09.2008, 23:31   #28
Yazar
candacan
Forumla Bütünleşmiş

candacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM

Fikirler Tecrübe Puanı: 77
İtibar Puanı: 776
candacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahip
candacan - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 389
526 Mesajına 1.179 Kere Teşekkür Edlidi

Sayın Dede-baba,
Bu soruların cevabı zaten verildi.
Alıntı:
Anlaşılan sayın dedebaba; binlerce yıldır uygulunan soykırımlara, katliamlara karşı kendini korumak zorumda kalan aleviliğin içine sonradan girmiş bazı şekilsel değerleri ön plana çıkararak, kraldan daha çok kralcı olarak üstelendiği asimilasyon görevini yerine getirmeye çalışıyor.
Sen ve senin gibilerin
Alıntı:
Yaptıkları şey ise; bilmem ne suresi bilmem kaçıncı ayet diyerek kurandan örnekler vermek.
Amaç; bu ritüellerin insanlar tarafından öğrenilmesi değildir. Amaç; kuranın temel ve rehber kitap olarak insanlara kabul ettirilmesidir. Gerisi zaten kendiliğinden gelir.
Alıntı:
Kabul edilemeyecek gibi görünen sure ve ayetlere gelince..."Kuran değişmiştir ya da onlar yanlış uyguluyorlar, yanlış anlıyorlar", denir. Bunun hiç bir bilimsel gerçekliği yoktur. Kuranın değiştiğini sadece kendileri söylüyorlar. Yanlış anlayıp yanlış uygulamaya gelince, bunun hiç bir geçerliliği yoktur. Yarın, Arapçayı çok iyi bilen İslam profesörleriyle karşılaşılınca, kimin daha iyi anlayabileceği ortaya çıkacaktır. Tanrı tarafından indirildiği söylenen bir kutsal kitabın bir kısmını kabul, bir kısmını ret edemezsiniz. Tamamını kabul etmek zorunda kalırsınız. Kurandan ise çıkan tek şey, Sünni islamdır.
İşte bunun adı Sünnileştirmedir.
Sayın Dede-baba, amacınız bizi sünnileştirmek değilse, daha önce de belirttiğim gibi, gerçek islamı; gidin sünnilere anlatın, onları alevileştirin.

Aldı götürdüler beni asmaya,
Gözlerimden ışığımı kısmaya,
Memleketten umudumu kesmeye,
Yetmedi güçleri gülüm sen öldür
.
Seyduna
candacan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
candacan Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Alt 05.09.2008, 12:34   #29
Yazar
h-alibaba
Tecrübeli Üye

Bilgiler

Memleket: ADANA
Fikirler Tecrübe Puanı: 42
İtibar Puanı: 201
h-alibaba hakkında olumlu dusunceler mevcuth-alibaba hakkında olumlu dusunceler mevcuth-alibaba hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 133
76 Mesajına 218 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
mucoban Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
dede baba kızmış bana
konuyla ilgili yaz diyor.
aczimi ve bilgisizliğimi hatırlatıyor..
bana acıdığını söylüyor.
haklı.
bu topic altında
saat 10,28 den başlayıp
10,40 küsura kadar her biri bir tez konusu sayfalar dolusu yazıyı,
bırakın okuyup anlamayı
yazmak bile mümkün değilken
bunu başarmış birine laf söylemem kızmış.
haklı.
çünkü bende baktım kendime
konuyla ilgili hiç bişey yazmamışım
sadece laf salatası yapmışım.
özür diliyorum
dede baba
lakin seni hiç anlamıyorum.
anlayamıyorum.
en azından çaba sarfediyorum anlamak için
oysa sen bir kaptırmışsın ki ne uğruna bilmem
sana soruyorum
seni anlamak mümkün mü?
bana kızma
kendine bir bak.
bu yazıları bir adam yazabilir mi?
saniyelerle öıçülen bir sürede.
maksadın ne senin
maksadın
dede baba
bana kızma.
kendini yazdıklarını hazmedebilecek bir konuma hazırla.
sen umuma açık bir yerde böyle atoynatmaya kalkarsan biride benim gibi ayaklarına dolaşır.
bu doğa kanunu.
bak konu ile ilgili gene yazmadım.
çünkü onlar binyılların boş ezberleri.
kopyalar yapıştırırsın.
o kolay.
şimdi sen bana yaz bakalım dede..
sana ait cümlelerle kız bana
hadi.
bakalım kim kime acıyacak
sevgiler.
Sevgili mucoban; Dede-babanın yaklaşık olarak bu siteye hedeflediği 1500 mesajı daha var. Birde bunların yer değiştirmalerini düşün. yani bu site ayni mesajlarla bayağı zenginleşecek. Sanırım yöneticilerde bu durumun farkında.
Saygılar

Doğru duvar yıkılmaz.

Sen doğru dur, eğri belasını bulur.
h-alibaba Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
h-alibaba Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 05.09.2008, 13:21   #30
Yazar
Tecer
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 263
Tecer sevilen bir üyeTecer sevilen bir üyeTecer sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 315
200 Mesajına 361 Kere Teşekkür Edlidi

1. dejeneresyon ne demek ?
2. dedeler genel olarak aleviliğin neden gerisinde ? ( aynı şeyleri anlatıyorlar da günü anlatmıyorlar, aleviliği çağdaşlaştırmıyorlar. mesela çırağ mı kaldı yakacak ampül var. gözcü mü lazım kamera icat oldu süprügeci mi lazım elektirik süpürgesi var bu kavramları güncelleştirmiyorlar neden ?

3. neden gözcü diye sosyal hizmet uzmanlarımız olsa; insanları yönlendirse mesela.

4. meydancı diye; işsiz arkadaşlarımızı organize etse, alevi iş verenlere ulaştırsa. tabi kesinlikle ayrıcalık için değil şans vermek adına.

sonra adama demezler mi kim aleviliğii dejenere ediyor. var olan haliyle koruyup üzerine bir taş koymayanlar mı? üzerine düşünüp kökünü araştıranlar mı ? hakullah toplayıp yurt dışında çocuk okutanlar mı ? bina dikenler mi ?

alidir grevdeki en öndeki işçi
hüseyindir panzerin altına diri diri yatan kadın
ve pir sultandır açlık grevinde can veren
gerisi tarumar, yalan.

Tecer Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil