Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Tarihi

Alevilik Tarihi Alevi toplumunun tarihi, tarihsel olaylar, kişiler, durumlar, değerlendirmeler

Seçenekler Arama Stil
Alt 24.02.2019, 12:25   #11
Yazar
Dede-baba
Forumla Bütünleşmiş

Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 53
İtibar Puanı: 346
Dede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 218
825 Mesajına 1.407 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Raya Haq Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
( Islam Misyonerinden Alinti; Degerli canlar... Alevi-Bektaşi inancı... Horasan diyarından.. Ahmet Yesevi halifeleriyle anadoluya taşınmış ve buradaki halk... böylece Hakk-Muhammed-Ali dinine yani islama dahil olmuştur..)

Hadi ordan ISLAM MISYONERI, Cinsi Sapik, Cocuk Tecavuzcusu, Uckur Duskunu ve Insanlik Dusmani Islamin propagandacisi....

Defalarca yazdik ve aktardik... Islam denen suc makinasi, Alevi Kizilbas Yasam Felsefesinin Yaninda DUNKU COCUKTUR.
TABAN TABANA ZITTIR.
ISLAM DENILEN SUC MAKINASININ VAZ GECILMEZLERINDEN OLAN 5 SARTININ HIC BIRISI YOKTUR...
IKILIK YOKTUR.
SEYTAN, GENEL-EVI, ISKNENCE HANE YOKTUR.
PEZEVENKLIK HIC YOKTUR.
CINSI SAPIKLIK VE UCKUR DUSKUNLUGU YOKTUR.
COCUK TECAVUZCULUGU HIC YOKTUR.
KENDI KIZINA TECAVUZ EDEN,
KARDESIM DEDIGI KISIYE KIZINI VEREN, BIZDE DUSKUN ILAN EDILIR.....

DAHA FAZLA CIRKINLESMENIZE GEREK VARMI?
Atalar sözüdür: " Arifin yanlışını bulsan sana minnettar olur. Cahilin yanlışını göstersen döner sana düşman olur"

Yine, Yolumuz, itikatımız , Alevî/Bektaşi düsturu, edeb ve ahlak üzerine kuruludur. Edebî olmayan, yol erkan bilmeyen bizden değildir. Bu yolun mihenk taşı edebtir.

Bir kimsenin Alevi/Bektaşi talibi olup olmadığını dilinden , sözlerinden anlarsınız. Nitekim kalp temiz olacakki dilden de lal-ü gevher , incil saçılsın. Gul bahcesinde yetisen gul korkar. Keneften çıkan kenef kokar. Dilinden ağzından da gayrisi çıkmaz.

Son söz, yukarıda aktardığım yazılara, bilimsel anlamda itirazınız varsa, delillerinizle ortaya çıkarsınız.

Yok aciz ve zavallı, edebten, ahlaktan en onemlisi bilgiden yoksun bir kara cahil iseniz yine aynı üslupla yazılanlara cevap vermek yerine ortaya pislemeyi tercih edeceksiniz?

Hadi bakalım, kısa bir süreliğine insan olun, edebinizi takının, terbiye sınırları içinde, konu ile ilgili cevap vermeye çalışın.

Şu sizin islam dışı Aleviliginizin , edeb ve ahlak derecesini görelim. Bakalım islam dışı aleviliğin mahsulleri nasil oluyormuş

Konu Dede-baba tarafından (24.02.2019 Saat 12:30 ) değiştirilmiştir.
Dede-baba Ã?evrimiçi   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.02.2019, 16:54   #12
Yazar
Raya Haq
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 19
İtibar Puanı: 10
Raya Haq iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 26
35 Mesajına 37 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
dede-baba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
atalar sözüdür: " arifin yanlışını bulsan sana minnettar olur. Cahilin yanlışını göstersen döner sana düşman olur"

bızde guzel bır soz var, bu gıbılerın yuzune tukursen, "yarrabım sukur", derler.
Bu tıpa tıp ıslam mısyonerın benzerlerıdır.

(ıslam mısyonerınden alıntı; yine, yolumuz, itikatımız , alevî/bektaşi düsturu, edeb ve ahlak üzerine kuruludur. Edebî olmayan, yol erkan bilmeyen bizden değildir. Bu yolun mihenk taşı edebtir.)

senın cınsı sapık, cocuk tecavuzcusu, uckur duskunu, evını genel-evıne cevırmıs, kardesım dedıgı kısıye kızını vermıs, kendı kızına tecavuz etmıs bırı veya bırılerı ancak sızden olabılır....
Cunku sızde ınsanlık adına hıc bır sey yok, hal boyle olunca ınsanlık dusmanısınız...
Sızde yol olmaz. Cennet ve cehennem olur
alevı bektası / kızılbas yolunda elbette sevgı ve ınsanlık yolu olup edep ve ahlak uzerıne kuruludur,
bunun sızın gıbı ahlaksız, cocuk tecavuzcusu, cennette kerhaneye gıdecegını umut edenlerle ne ısı olabılır!!!
Bana ınandıgın peygamberın muhammedın e d e p l ı olma halını nasıl acıklıyabılırsın?
Cocuklara tecavuz etmesınımı?
Kendı kızına tecavuz etmesınımı?
Toplam resmı rakamlara gore 69 cocuk ve kadına tecavuz etmesınımı?
Bır bırlerının kucuk yastakı kızlarına goz dıkıp, yataklarına atmasınımı?
Ben bu ve benzerı konuları defalarca aktardım, neden alternetıf ıddaların veya belgelerın yok?

(ıslam mısyonerınden alıntı; bir kimsenin alevi/bektaşi talibi olup olmadığını dilinden , sözlerinden anlarsınız. Nitekim kalp temiz olacakki dilden de lal-ü gevher , incil saçılsın. Gul bahcesinde yetisen gul korkar. Keneften çıkan kenef kokar. Dilinden ağzından da gayrisi çıkmaz.)

sayın ıslam mısyonerı, yukarıda ıcıne burundugunuz rıyakarlık veya ıkı yuzluluk utanmanıza zebep degılmıdır?
Alevılıgın vaz gecılmezlerınden olan elıne, belıne ve dılıne sahıp olma durusunu ıslam denılen suc makınasına mı mal etmeye calısıyorsunuz?
Bana elıne, belıne ve dılıne sahıp olan ıslam yobazları arap muhammed, alı, hasan, osman, omer, ebu bekır ve devamı olanladan kaynak verebılırmısınız? Veya belge gosterebılırmısnız?
Kuran dedıgınız suc makınasının agzı lagım kokuyor..
Yıgınla kufur, hakaret ve ıgrenc soylemlerı tek tek belgelerle aktarabılırım.
ıste senın ınandıgın allah, kuran, muhammed ve onun savunuclarının agzı kenef gıbı kokar, cunku gercek kımlıgınız ınsanlık dusmanlıgıdır.

(ıslam mısyonerı; son söz, yukarıda aktardığım yazılara, bilimsel anlamda itirazınız varsa, delillerinizle ortaya çıkarsınız.)

ıslam ıle bılım arasındakı farkları bılmıyecek kadar safmısnız? Yoksa tıpınızmı oyle gosterıyor?
Kılıktan kılıga gırmenıze gerek varmıdır? Var. Cunku efendılerınız sızden bunu ıstıyor, rıyakarlık ve ıkı yuzluluk sızın ıcın bır meslek olmus.
Senın yazdıgın yazılara gereken cevaplar defalarca verıldı vermeye de bıkmadan ve yılmadan devam edecegız..
Yazdıklarımıza ve verdıgımız cevaplara hıc ıtrazınız olmadan, ıstıfınızı bozmadan yarrabım sukur edası ıle aynı nınnılerı soylemeye devam etmenız, akabınde pıskın pıskın aktardıgım yazılara b ı l ı m s e l acıklamasını delıllerle yapın dıyorsunuz!!!!!!
Buna saflık demek dogru bır yaklasım olmaz. Ya gerı zekalı yada salaga yatmak derız.
Verılen cevapları gormemezlıkten gelmek, goren gozlerınızın kor oldugunu savunmaya calısmak da yalan ve hılelere bas vurudugunuzun en guzel acıklamasıdır.

(ıslam mısyonerınden alıntı; yok aciz ve zavallı, edebten, ahlaktan en onemlisi bilgiden yoksun bir kara cahil iseniz yine aynı üslupla yazılanlara cevap vermek yerine ortaya pislemeyi tercih edeceksiniz?)

sız zatane ıslamın gorevlısı olarak yasamın her alanında ıgrenclıgınızı ve pıslıklerınızı yayıyorsunuz.
Kuranın pıslıklerını aktarıyoruz, yanıt yok!!
Muhammedın pıslıklerını ve ahlaksızlıklarını aktarıyoruz, yanıt yok!!
Arap alı`nın pıslıklerını aktarıyoruz, yanıt yok.
ınandıgınız allah denen hayalı varlıgın pıslıklerını aktarıyoruz, yanıt yok!!
Cahıl ne demektır? Kac kez soyledım, anlamadınız, acıklamasını yaptım yıne anlamamazlıktan geldınız yazmaya devam.
Sız ve sızın gıbıler bılmedıgınız, ve bılıp sıkıstıgınız yerde karsınızdakını asaglama veya yaftalama gıbı gırısımlerle kendınızı haklı cıkarma veya pay sahıbı olmak adına benzerı ıgrenclıklere bas vurursunuz..
Peygamberınızın kendı kızına tecavuz etmesı, en yakın arkadasının 6 yasındakı kızına goz dıkıp tecavuz etmesı, bır bırlerının kız cocuklarına tecavuz etmesı vs vs ana bacı tanımıyan sızlersınız.

Bıze mum sondu yapıyorlar ana bacı tanımaz dıye karalama yaparsınız!!
Adıce ve alcakca bır yaklasım degılmıdır bu?

(ıslam mısyonerınden alıntı; hadi bakalım, kısa bir süreliğine insan olun, edebinizi takının, terbiye sınırları içinde, konu ile ilgili cevap vermeye çalışın.)

rıyakarlıgın boylesıne pesss... Sen ve senın ıslam ınancının ınsanlıkla hıc bır ılgı ve alakası varmıdırkı, bana kısa surelıgıne ınsan olun dıyorsun. Sen ve senın ınancın ınsanlıgın dusmanıdır. Bakın sayfa sayfa belge, delıl ve kaynaklarla forumda yazmısım, sen hangı bırıne cevap verdın? Aksıne ben senın yazdıklarına hep cevap hemde hak ettıgın yere gonderdım, neye ve kıme hızmet ettıgını acıkladım, sende anlıyacak beyın yoksa suc kımde? Veya anlayıp da anlamamazlıktan hılelerıne bas vuruyorsan suc kımde?

ıslam mısyonrınden alıntı; şu sizin islam dışı aleviliginizin , edeb ve ahlak derecesini görelim. Bakalım islam dışı aleviliğin mahsulleri nasil oluyormuş
senın ılk yazılarından sonra bır kac ıletı attım, onları oku ama ıyı oku, dusunmıyen baynını, algılamıyan aklını, olmıyan vıcdanını bır surelıgıne yasamına yansıt anlıyabılecegın sekılde oku. Anlama sorunun varsa, bana soyleyın tek tek hecelıyerek anlatmaya calısırım...
Anladınızmı? ıslamın pıyonu ve mısyonerı.
Bence sızı cennnete gonderecek, kerhanesınde sana da bır yer ayırmıstır, bellı mı olur belkı ayse ve ayse gıbı gucuk kız cocuklarını bıle sana hazırlamıstır.. Eeeeee pezevenklıgın meslegı de budur....
ıslamın propagandasını yapmak ıcın daha fazla kendını yorma, her seferınde bılgı yetersızlıgınden ceva[ vermeyıp onları aklamaya calısmadıgınız ıcın rezıl oluyorsunuz.

Alıntı:
Dede-baba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Atalar sözüdür: " Arifin yanlışını bulsan sana minnettar olur. Cahilin yanlışını göstersen döner sana düşman olur"

BIZDE GUZEL BIR SOZ VAR, BU GIBILERIN YUZUNE TUKURSEN, "YARRABIM SUKUR", DERLER.
BU TIPA TIP ISLAM MISYONERIN BENZERLERIDIR.

(ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Yine, Yolumuz, itikatımız , Alevî/Bektaşi düsturu, edeb ve ahlak üzerine kuruludur. Edebî olmayan, yol erkan bilmeyen bizden değildir. Bu yolun mihenk taşı edebtir.)

SENIN CINSI SAPIK, COCUK TECAVUZCUSU, UCKUR DUSKUNU, EVINI GENEL-EVINE CEVIRMIS, KARDESIM DEDIGI KISIYE KIZINI VERMIS, KENDI KIZINA TECAVUZ ETMIS BIRI VEYA BIRILERI ANCAK SIZDEN OLABILIR....
CUNKU SIZDE INSANLIK ADINA HIC BIR SEY YOK, HAL BOYLE OLUNCA INSANLIK DUSMANISINIZ...
SIZDE YOL OLMAZ. CENNET VE CEHENNEM OLUR
ALEVI BEKTASI / KIZILBAS YOLUNDA ELBETTE SEVGI VE INSANLIK YOLU OLUP EDEP VE AHLAK UZERINE KURULUDUR,
BUNUN SIZIN GIBI AHLAKSIZ, COCUK TECAVUZCUSU, CENNETTE KERHANEYE GIDECEGINI UMUT EDENLERLE NE ISI OLABILIR!!!
BANA INANDIGIN PEYGAMBERIN MUHAMMEDIN E D E P L I OLMA HALINI NASIL ACIKLIYABILIRSIN?
COCUKLARA TECAVUZ ETMESINIMI?
KENDI KIZINA TECAVUZ ETMESINIMI?
TOPLAM RESMI RAKAMLARA GORE 69 COCUK VE KADINA TECAVUZ ETMESINIMI?
BIR BIRLERININ KUCUK YASTAKI KIZLARINA GOZ DIKIP, YATAKLARINA ATMASINIMI?
BEN BU VE BENZERI KONULARI DEFALARCA AKTARDIM, NEDEN ALTERNETIF IDDALARIN VEYA BELGELERIN YOK?

(ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Bir kimsenin Alevi/Bektaşi talibi olup olmadığını dilinden , sözlerinden anlarsınız. Nitekim kalp temiz olacakki dilden de lal-ü gevher , incil saçılsın. Gul bahcesinde yetisen gul korkar. Keneften çıkan kenef kokar. Dilinden ağzından da gayrisi çıkmaz.)

SAYIN ISLAM MISYONERI, YUKARIDA ICINE BURUNDUGUNUZ RIYAKARLIK VEYA IKI YUZLULUK UTANMANIZA ZEBEP DEGILMIDIR?
ALEVILIGIN VAZ GECILMEZLERINDEN OLAN ELINE, BELINE VE DILINE SAHIP OLMA DURUSUNU ISLAM DENILEN SUC MAKINASINA MI MAL ETMEYE CALISIYORSUNUZ?
BANA ELINE, BELINE VE DILINE SAHIP OLAN ISLAM YOBAZLARI ARAP MUHAMMED, ALI, HASAN, OSMAN, OMER, EBU BEKIR VE DEVAMI OLANLADAN KAYNAK VEREBILIRMISINIZ? VEYA BELGE GOSTEREBILIRMISNIZ?
KURAN DEDIGINIZ SUC MAKINASININ AGZI LAGIM KOKUYOR..
YIGINLA KUFUR, HAKARET VE IGRENC SOYLEMLERI TEK TEK BELGELERLE AKTARABILIRIM.
ISTE SENIN INANDIGIN ALLAH, KURAN, MUHAMMED VE ONUN SAVUNUCLARININ AGZI KENEF GIBI KOKAR, CUNKU GERCEK KIMLIGINIZ INSANLIK DUSMANLIGIDIR.

(ISLAM MISYONERI; Son söz, yukarıda aktardığım yazılara, bilimsel anlamda itirazınız varsa, delillerinizle ortaya çıkarsınız.)

ISLAM ILE BILIM ARASINDAKI FARKLARI BILMIYECEK KADAR SAFMISNIZ? YOKSA TIPINIZMI OYLE GOSTERIYOR?
KILIKTAN KILIGA GIRMENIZE GEREK VARMIDIR? VAR. CUNKU EFENDILERINIZ SIZDEN BUNU ISTIYOR, RIYAKARLIK VE IKI YUZLULUK SIZIN ICIN BIR MESLEK OLMUS.
SENIN YAZDIGIN YAZILARA GEREKEN CEVAPLAR DEFALARCA VERILDI VERMEYE DE BIKMADAN VE YILMADAN DEVAM EDECEGIZ..
YAZDIKLARIMIZA VE VERDIGIMIZ CEVAPLARA HIC ITRAZINIZ OLMADAN, ISTIFINIZI BOZMADAN YARRABIM SUKUR EDASI ILE AYNI NINNILERI SOYLEMEYE DEVAM ETMENIZ, AKABINDE PISKIN PISKIN AKTARDIGIM YAZILARA B I L I M S E L ACIKLAMASINI DELILLERLE YAPIN DIYORSUNUZ!!!!!!
BUNA SAFLIK DEMEK DOGRU BIR YAKLASIM OLMAZ. YA GERI ZEKALI YADA SALAGA YATMAK DERIZ.
VERILEN CEVAPLARI GORMEMEZLIKTEN GELMEK, GOREN GOZLERINIZIN KOR OLDUGUNU SAVUNMAYA CALISMAK DA YALAN VE HILELERE BAS VURUDUGUNUZUN EN GUZEL ACIKLAMASIDIR.

(ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Yok aciz ve zavallı, edebten, ahlaktan en onemlisi bilgiden yoksun bir kara cahil iseniz yine aynı üslupla yazılanlara cevap vermek yerine ortaya pislemeyi tercih edeceksiniz?)

SIZ ZATANE ISLAMIN GOREVLISI OLARAK YASAMIN HER ALANINDA IGRENCLIGINIZI VE PISLIKLERINIZI YAYIYORSUNUZ.
KURANIN PISLIKLERINI AKTARIYORUZ, YANIT YOK!!
MUHAMMEDIN PISLIKLERINI VE AHLAKSIZLIKLARINI AKTARIYORUZ, YANIT YOK!!
ARAP ALI`NIN PISLIKLERINI AKTARIYORUZ, YANIT YOK.
INANDIGINIZ ALLAH DENEN HAYALI VARLIGIN PISLIKLERINI AKTARIYORUZ, YANIT YOK!!
CAHIL NE DEMEKTIR? KAC KEZ SOYLEDIM, ANLAMADINIZ, ACIKLAMASINI YAPTIM YINE ANLAMAMAZLIKTAN GELDINIZ YAZMAYA DEVAM.
SIZ VE SIZIN GIBILER BILMEDIGINIZ, VE BILIP SIKISTIGINIZ YERDE KARSINIZDAKINI ASAGLAMA VEYA YAFTALAMA GIBI GIRISIMLERLE KENDINIZI HAKLI CIKARMA VEYA PAY SAHIBI OLMAK ADINA BENZERI IGRENCLIKLERE BAS VURURSUNUZ..
PEYGAMBERINIZIN KENDI KIZINA TECAVUZ ETMESI, EN YAKIN ARKADASININ 6 YASINDAKI KIZINA GOZ DIKIP TECAVUZ ETMESI, BIR BIRLERININ KIZ COCUKLARINA TECAVUZ ETMESI VS VS ANA BACI TANIMIYAN SIZLERSINIZ.

BIZE MUM SONDU YAPIYORLAR ANA BACI TANIMAZ DIYE KARALAMA YAPARSINIZ!!
ADICE VE ALCAKCA BIR YAKLASIM DEGILMIDIR BU?

(ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Hadi bakalım, kısa bir süreliğine insan olun, edebinizi takının, terbiye sınırları içinde, konu ile ilgili cevap vermeye çalışın.)

RIYAKARLIGIN BOYLESINE PESSS... SEN VE SENIN ISLAM INANCININ INSANLIKLA HIC BIR ILGI VE ALAKASI VARMIDIRKI, BANA KISA SURELIGINE INSAN OLUN DIYORSUN. SEN VE SENIN INANCIN INSANLIGIN DUSMANIDIR. BAKIN SAYFA SAYFA BELGE, DELIL VE KAYNAKLARLA FORUMDA YAZMISIM, SEN HANGI BIRINE CEVAP VERDIN? AKSINE BEN SENIN YAZDIKLARINA HEP CEVAP HEMDE HAK ETTIGIN YERE GONDERDIM, NEYE VE KIME HIZMET ETTIGINI ACIKLADIM, SENDE ANLIYACAK BEYIN YOKSA SUC KIMDE? VEYA ANLAYIP DA ANLAMAMAZLIKTAN HILELERINE BAS VURUYORSAN SUC KIMDE?

ISLAM MISYONRINDEN ALINTI; Şu sizin islam dışı Aleviliginizin , edeb ve ahlak derecesini görelim. Bakalım islam dışı aleviliğin mahsulleri nasil oluyormuş
SENIN ILK YAZILARINDAN SONRA BIR KAC ILETI ATTIM, ONLARI OKU AMA IYI OKU, DUSUNMIYEN BAYNINI, ALGILAMIYAN AKLINI, OLMIYAN VICDANINI BIR SURELIGINE YASAMINA YANSIT ANLIYABILECEGIN SEKILDE OKU. ANLAMA SORUNUN VARSA, BANA SOYLEYIN TEK TEK HECELIYEREK ANLATMAYA CALISIRIM...
ANLADINIZMI? ISLAMIN PIYONU VE MISYONERI.
BENCE SIZI CENNNETE GONDERECEK, KERHANESINDE SANA DA BIR YER AYIRMISTIR, BELLI MI OLUR BELKI AYSE VE AYSE GIBI GUCUK KIZ COCUKLARINI BILE SANA HAZIRLAMISTIR.. EEEEEE PEZEVENKLIGIN MESLEGI DE BUDUR....
ISLAMIN PROPAGANDASINI YAPMAK ICIN DAHA FAZLA KENDINI YORMA, HER SEFERINDE BILGI YETERSIZLIGINDEN CEVAP VERMEYIP ONLARI AKLAMAYA CALISMADIGINIZ ICIN REZIL OLUYORSUNUZ.

Not Saygideger Canlar,
bilmedigim sebeplerden dolayi alinti yapmadigim icin, zorunlu olarak iki kez iletiyi gondermek zorunda kaldim, gorevli canlarin duzeltme imkanlari varsa, duzeltmelerinden dolayi Tesekkurler.

Konu Raya Haq tarafından (24.02.2019 Saat 16:59 ) değiştirilmiştir.
Raya Haq Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.02.2019, 21:43   #13
Yazar
Raya Haq
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Daha Allah ile cihan yok iken
Biz ani var edip ilan eyledik
Hakk'a hiçbir layık mekân yok iken
Hanemize aldık mihman eyledik

Kendisinin ismi henüz yok idi
İsmi söyle dursun cismi yok idi
Hiçbir kıyafeti resmi yok idi
Sekil verip tıpkı insan eyledik

Allah ile burda birleştik
Nokta-i âmâya girdik birleştik
Sirr-i Küntü kenzi orda söyleştik
İsmi şerifini Rahman eyledik

Aşikâr olunca zat ü sıfatı
Kün dedik var ettik bu semavatı
Birlikte yarattık hep kâinatı
Nam ü nisanını cihan eyledik

Yerleri gökleri yaptık yedi kat
Altı günde tamam oldu kâinat
Yarattık içinde bunca mahlûkat
Erzakını verdik ihsan eyledik

Asılsız fasılsız yaptık cenneti
Huri gılmanlara verdik ziyneti
Türlü vaidlerle her bir milleti
Sevindirip şad ü handan eyledik

Bir cehennem kazdık gayetle derin
Laf ateşi ile eyledik tezyin
Kildan gayet ince kılıçtan keskin
Üstüne bir köprü mizan eyledik

Gerçi Kün emriyle var oldu cihan
Ars-i Kürsü gezdik durduk bir zaman
Bos kalmasın diye bu kevnü mekân
Âdemin halkını ferman eyledik

İrfan olan bilir sirri müphemi
İzhar etmek için ism-i azami
Çamurdan yoğurduk yaptık âdemi
Ruhumuzdan bir ruh revan eyledik

Âdem ile Havva birlik idiler
Ne güzel bir mekan bulduk dediler
Cennetin içinde buğday yediler
Sürdük bir tarafa puyan eyledik

Âdem ile Havva dan geldi çok insan
Nebiler Veliler oldu nümayan
Yüz bin kere doldu boşaldı cihan
Nuh Naciyullah'a tufan eyledik

Salih’e bir deve eyledik Ihsan
Kayanın içinden çıktı nagehan
Pek çokları buna etmedi iman
Anları hak ile yeksan eyledik

Bir zaman Eshabikefhi uyuttuk
Hazreti Musa’yı Tur'da okuttuk
Siti çulha yaptık bezler dokuttuk
İdris’e biçtirip kaftan eyledik

Süleyman’ı dehre sultan eyledik
Eyyub'a acıdık derman eyledik
Yakup’u ağlattık nalan eyledik
Musa’yı Şuayb'a çoban eyledik

Yusuf'u kuyuya attırmış idik
Mısır’da kul diye sattırmış idik
Zeliha'yi ona çattırmış idik
Zellesinden bendi zindan eyledik

Davut peygambere çattırdık udu
Kazadan kurtardık Lut ile Hud'u
Bak ne hale koyduk nar-i Nemrut’u
İbrahim’e bağ u bostan eyledik

İsmail’e bedel cennetten kurban
Gönderdik şad oldu Halilürrahman
Balığın karnini bir hayli zaman
Yunus peygambere mekân eyledik

Bir mescide soktuk Meryem Anayı
Pedersiz doğurttuk orda İsa’yı
Bir Ağaç içinde Zekeriyya'yi
Biçtirip kanına rizan eyledik

Beyti mukaddeste Kudüs şehrinde
Nehri Seria'da Erden nehrinde
Tathir etmek için günün birinde
Yahya'y'i 'Isa'y'i 'üryan eyledik

Böyle cilvelerle vakit geçirdik
Bu enbiya ile çok is bitirdik
Başka bir Nebiyyizisan getirdik
Anin her nutkunu Kur'an eyledik

Küffarı Kureysi ettik bahane
Mehmet Mustafa geldi cihane
Halkı davet etmek için imane
Murtaza'yi ona ihvan eyledik

Ana kıyas olmaz asla bir nebi
Nebiler sahidir Hakk’ın habibi
Biz ani Nebiyyi-ihsan eyledik

Hak Muhammed Ali ile birleşti
Hep beraber kabekavseyne gittik
O makamda pek çok muhabbet ettik
Leylerelesrayi seyran eyledik

Bu sözleri sanma he insan anlar
Kus dilidir bunu Süleyman anlar
Bu sirri müphemi arifan anlar
Çünkü cahillerden pinhan eyledik

Hak ile hak idik biz ezeliden
Ta ruz-i Elestte Kalubelide
Mekan-i Hüda'da bezm-i celide
Cemalini gördük iman eyledik

Vahdet âlemini bilmeyen insan
İnsan suretinde kaldı bir hayvan
Bizden ayrı değil Hazreti Süphan
Bunu Kur'an ile ayan eyledik

Sözlerimiz bizim pek muhakkaktır
Doğan ölen yapan bozan hep Haktır
Her nereye baksan Hakki mutlaktır
Ahval-i vahdeti beyan eyledik

Vahdet sarayına giren için
Hakki heykelyakin görenler için
Bu sirri HARABİ bilenler için
Birlik meydanında cevlan eyledik
Edib Harabi

Alt 24.02.2019, 21:55   #14
Yazar
Raya Haq
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

EYYY ISLAM VE ISLAM MISYONERLERI,
KULAKLARINIZI ACMIYORSANIZ,
GOZLERINIZI ACIN,
GOZLERINIZI ACMIYORSANIZ,
GONUL GOZUNUZU ACIN,
GONUL GOZUNUZU ACMIYORSANIZ,
OLMIYAN VICDANINIZI KISA BIR SURELIGINE YASAMA YANSITIN,
YANSITINKI, GORMIYEN GOZLERINIZ GORSUN,
UYUSTURULAN VE CALISMIYAN BEYNINIZ CALISSIN.

KUTSALINIZ OLAN ALLAH VE SOZDE ONUN SON PEYGAMBERINI BIR KEZ DAHA INCELEYIN!!!!!!

Muhammed’in şehveti ve “Tanrı”sı

Karılarından Aişe, Muhammed’e şöyle diyor:
-”Ma era rabbeke illa yüsariu hevake” (Bkz. Buhari, e’s-Sahih, Kitabu’t-Tefsir/33/7,Kitabu’n-Nikah/29;Diyanet yayınlarından Tecrid, hadis no:1721;Müslim, e’s-Sahih, Kitabu’r-Rıda/49,hadis no:1464;İbn Mace Sünen, Kitabu’No:-Nikah/57, hadis No: 200; Ahmed İbn Hanbel,6/134,158)
Nedir bu sözün Türkçesi?
“Vallahi Rabbinin, senin arzunu hemen yerine getirdiğini görüyorum.” (Ahmed Davudoğlu, Sahih-i Müslim Terceme ve Şerhi. 7/402)
“Rabbin Teala (kadınlarının değil) ancak senin arzunun tahakkuna müsaraat ediyor. (Çeviri: Kamil Miras, Diyanet Yayınlarından)
Aişe’nin sözü dilimize şöyle de çevrilebilir:
“Bakıyorum da, senin Efendi Tanrın , yalnızca senin şeyinin keyfini (hevanı) yerine getirmek için koşuyor.”
Hadiste, efendi tanrının yalnızca Muhammed’in hevası için koştuğu açıkça belirtiliyor.
Heva: İnsanın arzusu, isteği. Ama buradaki herhangi bir arzu, istek değil; cinsel istektir söz konusu olan. Çünkü buradaki konu, cinsel isteğin üzerinde durulduğu bir konu. Ayrıca “heva” söylendiğinde ilkin bu kavramda kullanılır. Rağıp da, heva için : “Meylun’nefsi ile’eş-şehveti” (Bkz. Müfredat, Heva) diyor. Yani “nefsin şehvete eğilimi.”
Rağıp, aynı yerde, hevanın “şehvete eğilimli olan nefsin kendisi için de söylenebileceği”ni belirtiyor.
Aişe neden böyle diyor?
Muhammed’in çok karısı var. Yaşlanmış olan Sevde Bint Zema’nın dışında hepsi genç, hepsi güzel. Ve hepsi de cinsel istekli. Adalet olsun diye, Muhammed’in bunlarla cinsel birleşmesi sıraya konmuştur. Sevde’nin dışında kimse, sırasını başkasına kaptırmak istemiyor. İşte bu böyleyken, “ayet” geliyor; durumu değiştiriyor:
Muhammed’in “heva”sı, “adalet”in önüne geçiyor:
Muhammed’in kadın seçimi, cinsel alandaki isteği, hadisteki sözcüğü ile hevası, adalete baskın geliyor ve sıra Muhammed’in isteği doğrultusunda, ayetle bozuluyor. Ahzap suresinin 51. Ayeti şu sözlerle başlıyor:
-”(Ey Muhammed!) Onlardan (yani karılarından) dilediğini geriye bırakır, dilediğini öne alabilirsin…”
Ne demek bu?
Hadis ve yorumlara göre şu demek:
-”Ey Muhammed! Artık nöbet, sıra zorunlu değil senin için. Nöbeti, sırası gelse bile, dilediğin karınla cinsel birleşmeyi erteleyebilir, ondan önce dilediğin karınla yatabilirsin.”
Sözün özü: Kuran’ın tanrısı, Muhammed’in, karılarıyla olan cinsel ilişki düzenindeki işini kolaylaştırıyor. İlişkiyi sıraya koyma zorunluğunu kaldırıyor. “Hangi karınla ne zaman yatmak istersen özgürsün” diyor.
İşte bunun üzerine Aişe dayanamayıp o sözü söylüyor:

-”Görüyorum ki senin Efendi Tanrı’n, senin şeyinin keyfini …”

Aişe, bu durumu daha sonra, Ahzap’ın 51. Ayeti gelince anladığını; 50. Ayet geldiğindeyse bunu pek anlayamadığını ve o nedenle, 50.ayette, Peygambere kendini (hem de mehirsiz olarak) verebilecek kadından söz edilince şu tepkiyi gösterdiğini belirtiyor:

-”Olacak şey mi? Bir kadın utanmaz mı ki, kendini bir erkeğe armağan etsin?” (Tecrid, hadis no:1721)
Karılar içinde ayrıcalıklı olanlar:

Muhammed, kimi karılarını daha çok severdi. Kimini de daha çok tutardı. En çok tuttuğu karılarının başında Aişe geliyordu. Ebubekir’in kızıydı, o nedenle de etkiliydi. Zaman zaman Muhammed’e kafa tutar gibi durumları bile olabiliyordu. Zeki de olduğu için, birtakım ayrıcalıklar sağlayabilmişti. Muhammed’in cinsel ilişkilerindeki sıra düzeni bozulunca, karılar içinde en çok yararlanan o olmuştu. Boşamasın diye Muhammed’in hoşnutluğunu kazanmak isteyen yaşlı ortağı Sevde Bint Zem’a’nın “gün”ünü almıştı. Başka kumaların gününde de Muhammed’le yatabilirdi. Muhammed istediğinde, kendi günüyse başkasına vermezdi. Muhammed’in canı başka kadınla yatmak istese bile vermezdi gününü, sırasını.
Aişe: “Günümü kimseye vermem”!
Aişe’nin anlattığına göre: Muhammed’e, herhangi bir karısının gününü, sırasını gözetmeksizin; dilediği karısıyla dilediği zaman yatma özgürlüğü veren “ayet”, yani Ahzab suresinin 51. ayeti geldikten sonra da, Muhammed’in Aişe’nin gününde başka kadınla yatmak istediğinde Aişe’den izin alma gereği duyardı. İzin isterdi ama Aişe geri çevirirdi:
-”Eğer izin verme, vermeme yetkim varsa vermek istemiyorum. Tanrı elçisi! Bilesin ki hiçbir kimseyi sana (seninle yatmaya) yeğ tutmam.”( Bkz. Buhari, e’s-Sahih, Kitabu Tefsiri’l-Kur’an/33/7)
Hadisten anlaşıldığına göre, Aişe’nin bu karşı koyuşuna Muhammed artık ses çıkarmamış; “Ayet var. Ayet bana istediğim zaman dilediğim karımla yatma yetkisini vermiştir” dememiş ya da diyememişti.
Muhammed’in karıları arasında hizipleşme
Peygamberin karıları iki hizibe ayrılmıştı: Bir kesimde Aişe, Safiyye ve Sevde vardı. Öbür kesimdeyse Ümmü Seleme ve peygamberin öteki karıları. Müslümanlar, peygamberin Aişe’ye olan sevgisini biliyorlar; o nedenle depeygambere bir armağanda bulumak isteyen biri olduğunda armağanı sunmayı geciktirir; peygamber Aişe’nin odasına gittiğinde sunardı.
Muhammed’ in Karıları: “Adalet isteriz!”
Bunu üzerine, Ümmü Seleme hizibi söylenmeye başlandı. Bu kesimde olan kadınlar gidip Ümmü Seleme ile konuştular:
-Ümmü Seleme! Peygambere söyle. Herkesle konuşsun; Peygambere kim bir armağan vermek isterse, peygamberin hangi karısının yanında bulunduğuna bakmaksızın armağanını sunmasını duyursun.
Muhammed aldırmıyor:
Ümmü Seleme, karıların dediklerini peygambere söyledi. Ama peygamber bir şey söylemedi. Karılar gelip Ümmü Seleme’ye sordular:
-Ne dedi peygamber?
-Bana bir şey demedi.
-Öyleyse bir kez daha söyle ona!
Ümmü Seleme, kendi gününde (ilişki için) geldiğinde peygambere yine söyledi. Ne var ki peygamber ona yine bir şey söylemedi. Kadınlar sorunca yine “peygamber bana bir şey söylemedi” dedi. Kadınlar da, “sana karşılık verinceye kadar söyle ona söylediklerimizi” dediler. Peygamber cinsel ilişki için dönüp geldiğinde, Ümmü Seleme ona kadınların dediklerini yine anlattı. Bu kez peygamber konuştu:
Muhammed: “Bana vahiy, yalnızca Aişe’nin gününde geliyor”!
-Aişe konusunda beni üzme! Bil ki, hiçbir kadın koynumdayken bana vahiy gelmez de, yalnızca o koynumda bulunduğu sırada bana vahiy gelir.
Bunun üzerine Ümmü Seleme şöyle dedi:
-Ey Tanrı Elçisi! Seni üzdüğüm için tanrıya sığınıp tevbe ediyorum!
Karılar, Muhammed’in kızı Fatıma’yı araya koyuyorlar:
Aynı kadınlar sonra peygamberin kızı Fatıma’ya başvurdular; onu peygambere gönderdiler. Şöyle demesini istediler:
-Karıların tanrı için senden, Ebubekir’in kızı (Aişe) konusunda (kayırmayı bırakıp) adaletli davranmanı istiyorlar.
Fatıma’nın aracılığı da bir sonuç vermiyor:
Fatıma da peygamberle konuşup kadınların dediklerini iletti. Peygamberse şöyle karşılık verdi:
-Kızcağızım (sevgili kızım)! Benim her sevdiğimi sen sevmezmisin?
Fatıma karşılık olarak:
-Evet!
Peygamber:
-Öyleyse sen de Aişe’yi sev!
49 yaşındaki adam (Muhammed), 6 yaşındaki bir çocuk (Aişe) ile evleniyor:
Yine Aişe’nin kendisinin anlattığını dile getiren bir hadis:
Bu hadisin başında, Aişe aynen şöyle diyor:
-”Peygamber benimle evlendi; ben o sırada 6 yaşındaydım.”
Evet, bir yanda 49 yaşındaki Muhammed, öbür yanda 6 yaşındaki Aişe evleniyorlar. Muhammed ile evlendiği zaman Aişe’nin 6 yaşında olduğunun İslam dünyasında kabulu zorunlu. Çünkü bunu anlatan hadis, tartışmasız sağlam (sahih) kabul edilir. Bu hadisi, İslam dünyasında en sağlam olarak benimsenegelmiş olan Buhari’nin ve Müslim’in E’s-Sahih’lerinde de buluyoruz.
Anlatıldığına göre evlilik gerçekleşiyor ama yine de 3 yıl kadar zifaf (yani cinsel birleşme) gerçekleşmiyor. Bu süre geçtikten sonra oluyor zifaf !

Aişe 9 yaşındayken 52 yaşındaki Muhammed ile gerdeğe giriyor:
Hadisi izleyelim. Aişe anlatıyor:

-”Ve be dokuz yaşındayken benimle gerdeğe girdi. Medine’ye göçmüştük. Haris İbn Hazrec oğullarına konuk olduk. O sırada sıtmaya yakalandım. Saçlarım döküldü. Saçlarım yeniden geldi; bölükler oluştu. Annem Ümmü Ruman bana geldi. Arkadaşlarım ile birlikte salıncakta sallanıyorduk. Annem beni çağırdı. Yanına gittim. Benden ne istediğini bilmiyordum. Elimi tutup alıp götürdü. Evin kapısına gelince durdu. Soluk soluğa kalmıştım. Sonunda soluğum biraz yatıştı. Annem, sonra biraz su alıp yüzüme başıma değdirdi. Sonra beni eve soktu. Bir de baktım ki bir takım Medineli kadınlar. Evdeler. Bana şöyle demeye başladılar:
-Hayırlı, bereketli olsun. İyi şanslar.
Annem beni bu kadınlara teslim etti. Bunlar benim saçımı başımı yıkadılar, beni güzel bir biçimde hazırladılar. Peygamberle birden karşılaşmaktan başka hiçbir şey beni korkutmamıştı. Kadınlar, beni ona teslim ettiler. Ve ben o sıralar 9 yaşındaydım.”
Aişe, Muhammed’in koynuna verilmek üzere götürüldüğünde, salıncakta sallanıp oynayan bir oyun çocuğuydu. Yani Muhammed, 52 yaşında böylesine bir çocukla cinsel birleşimde bulunmuştu.

Alt 25.02.2019, 08:49   #15
Yazar
Dede-baba
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Dede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üye

Alıntı:
Raya Haq Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
EYYY ISLAM VE ISLAM MISYONERLERI,
KULAKLARINIZI ACMIYORSANIZ,
GOZLERINIZI ACIN,
GOZLERINIZI ACMIYORSANIZ,
GONUL GOZUNUZU ACIN,
GONUL GOZUNUZU ACMIYORSANIZ,
OLMIYAN VICDANINIZI KISA BIR SURELIGINE YASAMA YANSITIN,
YANSITINKI, GORMIYEN GOZLERINIZ GORSUN,
UYUSTURULAN VE CALISMIYAN BEYNINIZ CALISSIN.

KUTSALINIZ OLAN ALLAH VE SOZDE ONUN SON PEYGAMBERINI BIR KEZ DAHA INCELEYIN!!!!!!

Muhammed’in şehveti ve “Tanrı”sı

Karılarından Aişe, Muhammed’e şöyle diyor:
-”Ma era rabbeke illa yüsariu hevake” (Bkz. Buhari, e’s-Sahih, Kitabu’t-Tefsir/33/7,Kitabu’n-Nikah/29;Diyanet yayınlarından Tecrid, hadis no:1721;Müslim, e’s-Sahih, Kitabu’r-Rıda/49,hadis no:1464;İbn Mace Sünen, Kitabu’No:-Nikah/57, hadis No: 200; Ahmed İbn Hanbel,6/134,158)
Nedir bu sözün Türkçesi?
“Vallahi Rabbinin, senin arzunu hemen yerine getirdiğini görüyorum.” (Ahmed Davudoğlu, Sahih-i Müslim Terceme ve Şerhi. 7/402)
“Rabbin Teala (kadınlarının değil) ancak senin arzunun tahakkuna müsaraat ediyor. (Çeviri: Kamil Miras, Diyanet Yayınlarından)
Aişe’nin sözü dilimize şöyle de çevrilebilir:
“Bakıyorum da, senin Efendi Tanrın , yalnızca senin şeyinin keyfini (hevanı) yerine getirmek için koşuyor.”
Hadiste, efendi tanrının yalnızca Muhammed’in hevası için koştuğu açıkça belirtiliyor.
Heva: İnsanın arzusu, isteği. Ama buradaki herhangi bir arzu, istek değil; cinsel istektir söz konusu olan. Çünkü buradaki konu, cinsel isteğin üzerinde durulduğu bir konu. Ayrıca “heva” söylendiğinde ilkin bu kavramda kullanılır. Rağıp da, heva için : “Meylun’nefsi ile’eş-şehveti” (Bkz. Müfredat, Heva) diyor. Yani “nefsin şehvete eğilimi.”
Rağıp, aynı yerde, hevanın “şehvete eğilimli olan nefsin kendisi için de söylenebileceği”ni belirtiyor.
Aişe neden böyle diyor?
Muhammed’in çok karısı var. Yaşlanmış olan Sevde Bint Zema’nın dışında hepsi genç, hepsi güzel. Ve hepsi de cinsel istekli. Adalet olsun diye, Muhammed’in bunlarla cinsel birleşmesi sıraya konmuştur. Sevde’nin dışında kimse, sırasını başkasına kaptırmak istemiyor. İşte bu böyleyken, “ayet” geliyor; durumu değiştiriyor:
Muhammed’in “heva”sı, “adalet”in önüne geçiyor:
Muhammed’in kadın seçimi, cinsel alandaki isteği, hadisteki sözcüğü ile hevası, adalete baskın geliyor ve sıra Muhammed’in isteği doğrultusunda, ayetle bozuluyor. Ahzap suresinin 51. Ayeti şu sözlerle başlıyor:
-”(Ey Muhammed!) Onlardan (yani karılarından) dilediğini geriye bırakır, dilediğini öne alabilirsin…”
Ne demek bu?
Hadis ve yorumlara göre şu demek:
-”Ey Muhammed! Artık nöbet, sıra zorunlu değil senin için. Nöbeti, sırası gelse bile, dilediğin karınla cinsel birleşmeyi erteleyebilir, ondan önce dilediğin karınla yatabilirsin.”
Sözün özü: Kuran’ın tanrısı, Muhammed’in, karılarıyla olan cinsel ilişki düzenindeki işini kolaylaştırıyor. İlişkiyi sıraya koyma zorunluğunu kaldırıyor. “Hangi karınla ne zaman yatmak istersen özgürsün” diyor.
İşte bunun üzerine Aişe dayanamayıp o sözü söylüyor:

-”Görüyorum ki senin Efendi Tanrı’n, senin şeyinin keyfini …”

Aişe, bu durumu daha sonra, Ahzap’ın 51. Ayeti gelince anladığını; 50. Ayet geldiğindeyse bunu pek anlayamadığını ve o nedenle, 50.ayette, Peygambere kendini (hem de mehirsiz olarak) verebilecek kadından söz edilince şu tepkiyi gösterdiğini belirtiyor:

-”Olacak şey mi? Bir kadın utanmaz mı ki, kendini bir erkeğe armağan etsin?” (Tecrid, hadis no:1721)
Karılar içinde ayrıcalıklı olanlar:

Muhammed, kimi karılarını daha çok severdi. Kimini de daha çok tutardı. En çok tuttuğu karılarının başında Aişe geliyordu. Ebubekir’in kızıydı, o nedenle de etkiliydi. Zaman zaman Muhammed’e kafa tutar gibi durumları bile olabiliyordu. Zeki de olduğu için, birtakım ayrıcalıklar sağlayabilmişti. Muhammed’in cinsel ilişkilerindeki sıra düzeni bozulunca, karılar içinde en çok yararlanan o olmuştu. Boşamasın diye Muhammed’in hoşnutluğunu kazanmak isteyen yaşlı ortağı Sevde Bint Zem’a’nın “gün”ünü almıştı. Başka kumaların gününde de Muhammed’le yatabilirdi. Muhammed istediğinde, kendi günüyse başkasına vermezdi. Muhammed’in canı başka kadınla yatmak istese bile vermezdi gününü, sırasını.
Aişe: “Günümü kimseye vermem”!
Aişe’nin anlattığına göre: Muhammed’e, herhangi bir karısının gününü, sırasını gözetmeksizin; dilediği karısıyla dilediği zaman yatma özgürlüğü veren “ayet”, yani Ahzab suresinin 51. ayeti geldikten sonra da, Muhammed’in Aişe’nin gününde başka kadınla yatmak istediğinde Aişe’den izin alma gereği duyardı. İzin isterdi ama Aişe geri çevirirdi:
-”Eğer izin verme, vermeme yetkim varsa vermek istemiyorum. Tanrı elçisi! Bilesin ki hiçbir kimseyi sana (seninle yatmaya) yeğ tutmam.”( Bkz. Buhari, e’s-Sahih, Kitabu Tefsiri’l-Kur’an/33/7)
Hadisten anlaşıldığına göre, Aişe’nin bu karşı koyuşuna Muhammed artık ses çıkarmamış; “Ayet var. Ayet bana istediğim zaman dilediğim karımla yatma yetkisini vermiştir” dememiş ya da diyememişti.
Muhammed’in karıları arasında hizipleşme
Peygamberin karıları iki hizibe ayrılmıştı: Bir kesimde Aişe, Safiyye ve Sevde vardı. Öbür kesimdeyse Ümmü Seleme ve peygamberin öteki karıları. Müslümanlar, peygamberin Aişe’ye olan sevgisini biliyorlar; o nedenle depeygambere bir armağanda bulumak isteyen biri olduğunda armağanı sunmayı geciktirir; peygamber Aişe’nin odasına gittiğinde sunardı.
Muhammed’ in Karıları: “Adalet isteriz!”
Bunu üzerine, Ümmü Seleme hizibi söylenmeye başlandı. Bu kesimde olan kadınlar gidip Ümmü Seleme ile konuştular:
-Ümmü Seleme! Peygambere söyle. Herkesle konuşsun; Peygambere kim bir armağan vermek isterse, peygamberin hangi karısının yanında bulunduğuna bakmaksızın armağanını sunmasını duyursun.
Muhammed aldırmıyor:
Ümmü Seleme, karıların dediklerini peygambere söyledi. Ama peygamber bir şey söylemedi. Karılar gelip Ümmü Seleme’ye sordular:
-Ne dedi peygamber?
-Bana bir şey demedi.
-Öyleyse bir kez daha söyle ona!
Ümmü Seleme, kendi gününde (ilişki için) geldiğinde peygambere yine söyledi. Ne var ki peygamber ona yine bir şey söylemedi. Kadınlar sorunca yine “peygamber bana bir şey söylemedi” dedi. Kadınlar da, “sana karşılık verinceye kadar söyle ona söylediklerimizi” dediler. Peygamber cinsel ilişki için dönüp geldiğinde, Ümmü Seleme ona kadınların dediklerini yine anlattı. Bu kez peygamber konuştu:
Muhammed: “Bana vahiy, yalnızca Aişe’nin gününde geliyor”!
-Aişe konusunda beni üzme! Bil ki, hiçbir kadın koynumdayken bana vahiy gelmez de, yalnızca o koynumda bulunduğu sırada bana vahiy gelir.
Bunun üzerine Ümmü Seleme şöyle dedi:
-Ey Tanrı Elçisi! Seni üzdüğüm için tanrıya sığınıp tevbe ediyorum!
Karılar, Muhammed’in kızı Fatıma’yı araya koyuyorlar:
Aynı kadınlar sonra peygamberin kızı Fatıma’ya başvurdular; onu peygambere gönderdiler. Şöyle demesini istediler:
-Karıların tanrı için senden, Ebubekir’in kızı (Aişe) konusunda (kayırmayı bırakıp) adaletli davranmanı istiyorlar.
Fatıma’nın aracılığı da bir sonuç vermiyor:
Fatıma da peygamberle konuşup kadınların dediklerini iletti. Peygamberse şöyle karşılık verdi:
-Kızcağızım (sevgili kızım)! Benim her sevdiğimi sen sevmezmisin?
Fatıma karşılık olarak:
-Evet!
Peygamber:
-Öyleyse sen de Aişe’yi sev!
49 yaşındaki adam (Muhammed), 6 yaşındaki bir çocuk (Aişe) ile evleniyor:
Yine Aişe’nin kendisinin anlattığını dile getiren bir hadis:
Bu hadisin başında, Aişe aynen şöyle diyor:
-”Peygamber benimle evlendi; ben o sırada 6 yaşındaydım.”
Evet, bir yanda 49 yaşındaki Muhammed, öbür yanda 6 yaşındaki Aişe evleniyorlar. Muhammed ile evlendiği zaman Aişe’nin 6 yaşında olduğunun İslam dünyasında kabulu zorunlu. Çünkü bunu anlatan hadis, tartışmasız sağlam (sahih) kabul edilir. Bu hadisi, İslam dünyasında en sağlam olarak benimsenegelmiş olan Buhari’nin ve Müslim’in E’s-Sahih’lerinde de buluyoruz.
Anlatıldığına göre evlilik gerçekleşiyor ama yine de 3 yıl kadar zifaf (yani cinsel birleşme) gerçekleşmiyor. Bu süre geçtikten sonra oluyor zifaf !

Aişe 9 yaşındayken 52 yaşındaki Muhammed ile gerdeğe giriyor:
Hadisi izleyelim. Aişe anlatıyor:

-”Ve be dokuz yaşındayken benimle gerdeğe girdi. Medine’ye göçmüştük. Haris İbn Hazrec oğullarına konuk olduk. O sırada sıtmaya yakalandım. Saçlarım döküldü. Saçlarım yeniden geldi; bölükler oluştu. Annem Ümmü Ruman bana geldi. Arkadaşlarım ile birlikte salıncakta sallanıyorduk. Annem beni çağırdı. Yanına gittim. Benden ne istediğini bilmiyordum. Elimi tutup alıp götürdü. Evin kapısına gelince durdu. Soluk soluğa kalmıştım. Sonunda soluğum biraz yatıştı. Annem, sonra biraz su alıp yüzüme başıma değdirdi. Sonra beni eve soktu. Bir de baktım ki bir takım Medineli kadınlar. Evdeler. Bana şöyle demeye başladılar:
-Hayırlı, bereketli olsun. İyi şanslar.
Annem beni bu kadınlara teslim etti. Bunlar benim saçımı başımı yıkadılar, beni güzel bir biçimde hazırladılar. Peygamberle birden karşılaşmaktan başka hiçbir şey beni korkutmamıştı. Kadınlar, beni ona teslim ettiler. Ve ben o sıralar 9 yaşındaydım.”
Aişe, Muhammed’in koynuna verilmek üzere götürüldüğünde, salıncakta sallanıp oynayan bir oyun çocuğuydu. Yani Muhammed, 52 yaşında böylesine bir çocukla cinsel birleşimde bulunmuştu.

Doğruluğuna inandığım bu kaynaklar kimin? Bu kaynaklar Ehli beyt taraftarı mi? Yezit muaviye islam anlayışının taraftarları mi?

Mesela sen bu kaynakları ailene Aleviliği bektaşiliği öğretmek için kullanıyor musun? Aleviliğin temel başvuru kaynağımı buraya alıntı yaptığın kaynaklar?

Doğruluğuna Taptığın baş ucu ettiğin bu kaynakların Hz. Ali ve soyu hakkında ne düşünüyor? Veyahutta Hangi Alevi piri ulusu bu kaynakları doğru diye meydana koymuş?

Aleviliği öğreneceksen, Alevî bektaşi kaynaklarından öğreneceksin.

Delillerin kaynaklarında Alevi bektaşi kaynaklarından olacak?

Muaviyenin, Yezitin , emevinin sofralarına oturan ,bir kese altına kırk takla atan saraylarda konaklayan kişilerin kaynaklarını degil..

Şimdi ey cahil! Bir tane alevi bektaşi kaynağından, Hz. Ali, Hz. Muhammed hakkında su söylediklerine tek bir delil getir.

Getiremeyeceksen Yezidin, muaviyenin uydurdugu
Dinin kaynaklarını bize islam budur. Hz. Muhammad budur diye gösterme

Senin zihninde veya inanmak istediğin islam bu olabilir. Veya inanmak istediğinde olabilir. Ama Alevi bektaşilerin hicbir kaynağında su saçmalıklarına tek bir delil getiremezsin.

Bir-kac mesajında da, Harabi'nin, vadetnamesinden örnekler sunmuşsun

Sana ev ödevi, devriye, tenasüh,maka-mi fenafillah, insani kamil, makamı marifet/hakikat nedir? rubai nedir bir araştır. Bilgilen sonra çık meydana hiç olmazsa içinde bilgi kırıntıları olan okuyanlarında birşeyler öğreneceği seviyeli bir sohbet olsun.

Hadi bakalım, yapabilirsen , hakaret ve küfür etmeden ...

Konu Dede-baba tarafından (25.02.2019 Saat 09:15 ) değiştirilmiştir.
Alt 25.02.2019, 17:37   #16
Yazar
Raya Haq
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

(ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Doğruluğuna inandığım bu kaynaklar kimin? Bu kaynaklar Ehli beyt taraftarı mi? Yezit muaviye islam anlayışının taraftarları mi?)

BENIM SANA VERDIGIM TARIHI KAYNAKLARDIR, SANA VERDIGIM TARIHI KAYNAKLARIN DISINDA SENINDE BU KAYNAKLARI CURUTECEK VEYA KARSI DUSUNCE, IDDALARIN VE KAYNAKLARIN VARSA, KAYNAKLAR VE BELGELERLE GEL, YOK DEGILSE DEGILSE ISLAM PROGANDASI YAPARAK BILGI KIRLILIGI VE ISLAMIN POLITIKASI OLAN AHLAKSIZLIK YAPMAYIN.
EHL-I-BEYIT NEDIR? NE DEGILDIR? ONUN ANLAMINI BILE BILMIYEN, BIR KAC KEZ ACIKLAMAMA RAGMEN SALAKLIGA YATMAYA CALISAN TUTUM VE DAVRANISLA, BEYNINE YERLESTIRILEN CINSI SAPIK UCKUR DUSKUNU ISLAMIN SOYLEMLERINI BLAAA BLAAA BLAAA TEKRARLIYARAK BILGI KIRLILIGINDEN OTEYE GITMIYEN TEK AMACIN ISLAMIN PROPAGANDASI YAPMAKTAN OTEYE GITMIYEN TUTUM VE DAVRANISINIZ, EDEPSIZLIGINIZ VE AHLAKSIZLIGIN EN GUZEL ACIKLAMASIDIR.
EHL-I BEYIT TERIMIN CIKIS NOKTASI; CINSI SAPIK UCKUR DUSKUNU, AHLAKSIZ, HIRSIZ, YAGMACI, TALANCI, UCKAGITCI VE KURNAZ MUHAMMED,
AYSENIN KOLYE MESELESINDE, AYSE`YE VERILMESI GEREKEN CEZAYI KALDIRMASININ AKABINDE, BIZZAT GOZLERI ILE GOREN ASKERLERIN BUNA TEPKI GOSTERMELERI, YAHU BIZ AYSE VE ZEVCESINI COLUN ORTASINDA CIRIL CIPLAK SEVISIRKEN YAKALADIK, AYSE NASIL SUCSUZ OLUR VS VS GIBI SOYLEMLERIN AKABINDE... KURNAZ MUHAMMED TELLAL CAGIRTIR, "BUNDAN SONRA BENIM EHL-I- BEYITIME KIM ULU ORTA LAF SOYLEYIP DEDI-KODU YAPARSA KELLESI UCURULACAK" DEMESI ILE BASLAMISTIR.
YANI, ESI SAFIYE DEN DOLAYI HZ. OMER`IN DAMADI.
HZ. ALI`NIN KIZI ILE TORNU ILE EVLI, HEMDE KAYINBABASI.
HZ. EBUBEKIR KAYIN BABASI, AYSE ESI,
MUAVIYE KAYIN BIRADERI, EBU SUFYAN KAYIN BABASI.
OSMAN DAMADI, HEMDE IKI ZINNURLU!! YANI IKI MELEKLI, IKI KIZINI VERMIS, 100 KIZI OLSAYMIS 100 NU DE KENDISINE VERECEKMISMIS!!
ALI DAMADI
KULAKLARINI AC, GORMIYEN GOZLERINLE OKU, ISTE MUHAMMEDIN EHLI-BEYTI.......

SONUC OLARAK SENIN MUHAMMEDIN VE ONUN EHLI BEYITINE LAHNET OLSUN, SANA VE SENIN GIBILERE DE LAHNET OLSUNKI ANLAMAMAKTA DIRENIYORSUNUZ....

(ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Mesela sen bu kaynakları ailene Aleviliği bektaşiliği öğretmek için kullanıyor musun? Aleviliğin temel başvuru kaynağımı buraya alıntı yaptığın kaynaklar?)

BUNU DAHA ONCEDE SANA ACIKLADIM, EVET ANLAMAKTA ZORLANAN GERI ZEKALI, BUNLARI TALIPLERIME VE SOHBET ETTIGIM HERKESE ANLATIYORUM, VE ANLATMAYA DA DEVAM EDECEGIM.
NEDENMI?
AHLAKSIZ, ONURSUZ, ALCAK VE NAMUSUZ ISLAMIN BIZIMLE ILGI VE ALAKASININ OLMADIGINI,
ELIMIZE, BELIMIZE VE DILIMIZE SAHIP IKEN, BOYLESI NAMUSUZ ALCAK VE SEREFSIZ BIR INANCIN BIZIMLE ILGI VE ALAKASININ OLMADIGINI ACIKLAMAK, KARANLIKLARI AYDINLIGA CIKARMAKTIR...
YOLUN GEREGINI YAPMAKTIR.....

(ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Doğruluğuna Taptığın baş ucu ettiğin bu kaynakların Hz. Ali ve soyu hakkında ne düşünüyor? Veyahutta Hangi Alevi piri ulusu bu kaynakları doğru diye meydana koymuş?)

CEVAP; DOGRULUGUNA TAPMIYORUM, TAPMAK SEN VE SENIN GIBI CENNET HEVESI VE CEHENNEM KORKUSU YASIYANLARIN ISIDIR.
DOGRULUGUNA INANIYORUM CUNKU ALEVI KIZILBAS YASAM FELSEFESI, SUC MAKINASI ISLAMLA UZAKTAN YAKINDAN HIC BIR ILGISI YOK, BES SARTININ HIC BIRISINI UGULAMADIGI GIBI, ISLAM VE CINSI SAPIK ISLAM PEYGAMBERININ HIC BIR YAPILANMASI, TUTUM, DAVRANIS, HAL VE HAREKETLERI YOKTUR.
SANA KAC KEZ SOYLEDIM, CAFERI, SII/SIA HER NE ISE, BIZE MUHAMMED HAKKINDA TERS, FARKLI YANI ANTI TEZINI GETIR, OKUYALIM.
MESELA,
1. 69 HATUNA TECAVUZ ETMISMIDIR?
2. KARDESIM DEDIGI ALI YE KIZINI VERMISMIDIR?
3. 6 YASINDAKI KIZ COCUGU AYSE`YE, KENDISININDE EN YAKIN ARKADASI OLAN EBUBEKIR`IN KIZINA GOZ DIKMISMIDIR,
4. 9 YASINA GELDIGINDE YANI ADET OLDUKTAN SONRA YATAGINA ATIP TECAVUZ ETMISMIDIR?
5. KENDISINI DEFALARCA ONA SIPER EDIP CESITLI YERLERINDE OK YIYEN KOLESI ZEYD`I EVLAT EDINMISMIDIR, EY AHLI ZEYD BUNDAN SONRA BENIM EVLADIM VE OGLUMDUR DEMISMIDIR?
6. ZEYD`I HALASININ KIZI ZEYNEPLE EVLENDIRMISMIDIR?
7. EVLADI VE OGLU OLAN ZEYD`IN EVINE GITIGI ZAMAN ZEYNEP`I CIPLAK VEYA UYGUNSUZ GORDUGUNDEN DOLAYI, PIS NEFSINE HAKIM OLMAYIN, ONLARIN ZORLA BOSANMASINI ISTEMISMIDIR?
8. OGLUNUN ESI OLAN KENDISININDE HALASININ KIZI VE AYNI ZAMANDA KIZI SAYILAN ZEYNEP ILE EVLENMIS VE YATAGINA ATIP TECAVUZ ETMISMIDIR?
9. ISKAL ETTIGI YERLEDE, KUCUK YASTAKI KIZ COCUKLARINI CADIRINA ATIP TECAVUZ ETMISMIDIR, (ESIR VE KOLE LERE TECAVUZ ETMEK ZINA DEGILDIR SAHTEKARCA SOZDE RIVAYET CIKARMASININ SEBEBI)
10, AYSE, VE SAFFIYE TARAFINDAN ZEHIR VERILEREK HAK ETTIGI YERE GIDERKEN 9 HATUNLA EVLIMIYDI?

DEFALARCA YAZDIK BIKMADAN YAZMAYA DEVAM EDECEGIZ, 1400 YILDAN BERI ALEVI YASAM FESLEFESI UZERINDE SURDURULEN ASIMILE POLITIKANIN SONUCUNDA 12 HIZMET YERINE, 12 IMAMLARIN GIRMESI NORMAL DEGILMIDIR?
KARDESIM DEDIGI KISININ KIZINI ALAN, KARDESIM DEDIGI KISIYE KIZINI VEREN!!!
BU YOLDA DUSKUNLUK DEGILMIDIR?
IKRARIN KIZINA TECAVUZ ETMEK SIZDE OLABILIR!!
BIZDE DUSKUNLUKTUR.
BU IKISI ALEVI OLMUS OLSAYDI, MALI MALIMIZDAN, CANI CANIMIZDAN, BIR DAHA BU TOPLUM ICINE GIRMEMEKSIZIN DUSKUN ILAN EDILIRDI.
ALEVILIKLE ILGILERI OLMADIGI ICIN, KENDI KARDESINE, KENDI KARDESININ KIZINI ALMASI, KENDI KIZINA TECAVUZ ETMESI BIZI ILGILENDIRMEZ, BU AHLAKSIZ ISLAMIN KENDI SAPIKLIGIDIR.

(ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Aleviliği öğreneceksen, Alevî bektaşi kaynaklarından öğreneceksin.
Delillerin kaynaklarında Alevi bektaşi kaynaklarından olacak?)

CEVAP; BEN ALEVI DEDESIYIM, KURESAN ASIRETINDENIM, BANA ALEVILIGI SENIN GIBI ISLAM MISYONERI OGRETEMEZ,
SIZ BANA ARAP ALI VE ARAP MUHAMMEDIN SAHIP OLDUKLARI VE YASAMLARINA YANSITIKLARI GERCEKLERI SIZE GORE BEKTASI KAYNAKLARI ILE VEYA SII KAYNAKLARI ILE GETIRIN GORELIM,
ISTIYORSANIZ, 7 ULU OZANIN BUTUN DORTLUKLERINDE DEGISIKLIKLE YAPARAK TAHRIBATLAR YAPABILIRIM!
YANI1400 YILDAN BERI ISLAM YOBAZLARI TARAFINDAN DEGISITIRILIP YAPILAN TARIHBATLAR LA SENIN GIBI GOREVLENDIRILMIS PIYON VE MISYONERLERLE DEVAM ETTIRMEKTEDIRLER..
BAKIN BU SEREFSIZ ISLAM YOBAZLAR TARAFINDAN YIGINLA ALEVI SITESI YASSAKLANDI, HEKLENDI VE SALDIRILDI, BU AHLAKSIZ POLITIKA BU DUZEN TARAFINDAN KENSINTISI OLARAK DEVAM ETMEKTEDIR.

(ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Muaviyenin, Yezitin , emevinin sofralarına oturan ,bir kese altına kırk takla atan saraylarda konaklayan kişilerin kaynaklarını degil..)

CEVAP; BERE GERI ZEKALI, SAVUNDUGUN ISLAMIN PEYGAMBERI YUKARIDAKI SAYDIKLARIN EHL-I BEYIT`I OLUR. MUAVIYE KAYIN BIRADERIDIR, ZEHIRLENIP OLDUGU GUNE KADAR BAS KATIBI IDI.
YEZIT ISE KAYIN BIRADERININ COCUGUDUR... ONLAR DA KENDISI GIBI KATIL, VAHSI, CANI, VAHSI, KAN EMICI VE INSANLIK DUSMANLARIDIR...
GIDIN BIR BIRINIZI YIYIN, BIZI ILGILENDIRMEZ SIZIN SAPIKLIGINIZ, CANILIGINIZ, SALTANAT KAVGALARINIZIN BIZIMLE ILGI VE ALAKASI YOKTUR OLAMAZ DA...

(ISLAM MISYONERINDEN ALINTI;Şimdi ey cahil! Bir tane alevi bektaşi kaynağından, Hz. Ali, Hz. Muhammed hakkında su söylediklerine tek bir delil getir.)

CEVAP; EEEY GERI ZEKALI ISLAM MISYONERI, AVATARINDA ERZINCAN YAZMISSIN, PIR BASKOYLU HASAN SANI, ERZINCA CAYIRLI KAZASINA BAGLI BASKOYLUDUR.
ALI VE MUHAMMED`E LAHNET OKUDUGUNU DEFALARCA KEZ SAHIT OLMUSUM...
FRANSA DA YAPILAN KATLIAMI BILMIYECEK KADAR APTAL DEGILSIN, SADECE MUHAMMED`IN RESIMLERINI YAYINLADIKLARI ICIN KATLEDILDILER!!
PIR SULTANIN NEDEN VE NE GEREKCE GOSTREDIKLERINI BILMIYORSAN, "PIR SULTAN OLUMSUZDUR" BASLIK ALTINDAKI YAZIYI OKUYABILIRSIN, OKUSAN DA FARK ETMEZ, OGRENSEN VEYA BILSENDE FARK ETMEZ, CUNKU SEN ISLAMIN GOREVLENDIRDIGI SAPIK ISLAMIN PIYON VE MISYONERSIN

(ISLAM MISYONERINDEN ALINTI;Getiremeyeceksen Yezidin, muaviyenin uydurdugu
Dinin kaynaklarını bize islam budur. Hz. Muhammad budur diye gösterme.)

CEVAP; TEMCIT PILAVI GIBI TEKRARLAYIP DURUYORSUN!!
SEN SU CINSI SAPIK, UCKUR DUSKUNU, YAGMALAMA VE TALANCI MUHAMMEDIN KAYNAKLARINI GETIR OKUYALIM, GETIRMEZSEN SENDEN KAREKTERSIZI YOKTUR....
YUKARIDA MUHAMMEDIN YAPTIKLARININ COK CUZI BIR KISMINI ACIKLADIM, ISTERSEN DAHA YIGINLA SAYFA SAYFA OLUMSUZLUKLARI ACIKLIYABILIRIM.
SEN SADECE YUKARIDA SIRALANAN 10 AHLAKSIZLIGIN ACIKLAMASINI SENIN ICIN KUTSAL VE DAHI OLAN MUHAMMED`I TEMIZE CIKAR, YAPMADIKLARINI, YANLIS OLDUGUNU KENDI KAYNAKLARINLA GETIR.

(ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Senin zihninde veya inanmak istediğin islam bu olabilir. Veya inanmak istediğinde olabilir. Ama Alevi bektaşilerin hicbir kaynağında su saçmalıklarına tek bir delil getiremezsin.)

CEVAP; BREEEE GERI ZEKALI, ARAP MUHAMMED, ALI VE AYLE FERTLERI, EV HANESI, SULALESI YANI EHL-I BEYIT`I,
BIZ ALEVI KIZILBASLAR ILE NE ILGISI OLABILIR, HIC BIR FIKIR, DUSUNCE, INANC VE DURUSU BENZEMIYORKI...
TABAN TABANA ZIT, ARAP MUHAMMED VE ONUN AYLESI, EV HALKI, HANESI VEYA SULALESININ YASADIKLARI VE YASATTIKLARINI, ALEVI KIZILBAS YASAM FELSEFESINE BENZER TEK BIR DURUSUNU GETIR.
ISLAM DENILEN SUC MAKINASI, ALEVI KIZILBAS YASAM FESLEFESININ YANINDA DUNKU COCUKTUR...
INSANLIGIN DOGUSUNDAN BERI GELEN BIR YASAM FELSEFENIN YANINDA 1400 YIL ONCE HORTLATILAN, CINSI SAPIK, UCKUR DUSKUNU VE HER TURLU ONURSUZLUGU VE ALCAKLIGI KENDISINDE BARINDIRAN BOYLESI BIR YAPILANMANIN!!!
ALEVI KIZILBAS YASAM FELSEFESI ILE KIYASLAMAK, YAKININDA GORMEK TARIHI BIR GAFTIR, AYNI ZAMANDA INSANLIK SUCUDUR.
CUNKU BIRISI;
SEVGI VE INSANLIK YOLUDUR.
DIGERI ISE,
CINSI SAPIK, UCKUR DUSKUNU, AHLAKSIZ, KAN EMICI VE INSANLIK DUSMANIDIR...

(ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Bir-kac mesajında da, Harabi'nin, vadetnamesinden örnekler sunmuşsun
Sana ev ödevi, devriye, tenasüh,maka-mi fenafillah, insani kamil, makamı marifet/hakikat nedir? rubai nedir bir araştır. Bilgilen sonra çık meydana hiç olmazsa içinde bilgi kırıntıları olan okuyanlarında birşeyler öğreneceği seviyeli bir sohbet olsun.)

CEVAP; SAYIN ISLAM MISYONERI SEVIYELI SOHBETI SIZMI YAPACAKSINIZ!!!
CEVAP VERMEK YERINE KARA CAHIL VS VS GIBI YAFTALAMALARDA BULUNAN SEN DEGILMISIN?
TARIHTE GERCEKLERI, DOGRULARI, GUZELLIKLERI VE INSANLIK ICIN YAPILAN BUTUN GUZEL DEGERLERI ALIRIZ, CUNKU BIZ 73 MILLETE BIR NAZARLA BAKARIZ, BIZDE, DIN, IRK, MILLET VE RENK AYRIMI YAPMADAN INSAN VE INSANLIGA AYNI NAZARLA BAKARIZ, SEN VE SININ GIBI INSANLIK DUSMANLARINI DA HAK ETTIGI YERE GONDERIRIZ....

(tenasüh) MU!!!!! OLUM SONRASI SOZDE RUHUN BASKA BIR BEDENE GIRMESI SAFSATASIDIR, BU ISLAMIN CENNET VE CEHENNEM HESABIDIR...
AYRICA CEVAP VERMEK BIZLER ICIN YOLUN GEREGINI YAPMAKTIR...

SENIN GIBI ISLAM MISYONERI BANA EV ODEVI VERIYOR VEYA VERECEKSE.....
DENILECEK TEK SEY.
CEDDIM KURES YUZUNE TUKURSUN, DERT VERSIN DERMANI SANA HASRET ETSIN.

ISLAM MISYONERI BIZI BERDAR ETMEDEN, ACILIN KAPILAR SAHA GIDELIM

Alt 26.02.2019, 03:47   #17
Yazar
Raya Haq
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Alevilikte devriye inancı

Alevi – Bektaşi devriye inancında her şey başlangıçta aklı-kül ile nefsi-kül, karşıtlarını içinde barındıran mutlak BİR VARLIKTI. Alemde var olan her şey, bu mutlak varlığın kendi içindeki çelişkinin, diyalektik dönüşüme başlayıp, büyük bir ışıkla evrene yayılması ile ortaya çıkar (big-bang). Bu ışıkla birlikte mutlak varlığın özü (tanrı/ruh/can) maddenin dört öğesi olan… toprak su, hava, ateşe iner. (devri-fersiye).

HBV’nin Makalat isimli kitabında 4 kapıda CAN (5’ler), sembolik olarak bu evrim anlatılır. O mutlak varlık (ruh/can) madde bitki hayvanat aleminde evrimini tamamlayarak sureyi insana, insan suretine ulaşır. Buradan da kamili insan evresini tamamlayarak, geri Hakka yükselişi (devri-arşiye) ilk varlığına geri dönüşü tamamlar. Alevilikte bu dönüşümü anlatan deyişlere vs. devriye denir.

Alevilikte önsüz ve sonsuz mutlak varlıktan fışkıran ışığın (ruhun) cisimden cisme göçüşü ve ölümsüzlüğüne inanılır. Ten ölesi, can ölesi değildir.

Alevilikte ışık= Hak’tır, nurdur, delildir çeragdır, ocaktır, mumdur, aydınlanmadır, bilimdir, Hakkın zifiri karanlığı yaran alevidir.

Bütün Osmanlı kaynaklarında Alevilerle ilgili ferman ve fetvalarda ‘ışık taifesi’ terimi kullanılmıştır. Alevi ozanları da kendilerine ışık ozanı demiştir, bu sonraları Aşık’a dönüşmüştür. Alevi cemlerinde delil/çerag uyandırılmadan, cem yapılmaz. Cemde meydana ‘’nur ola sır ola’’, diye 3 defa sembolik olarak süpürge çalınıp çeragdan dökülen küller postun altına sır edilir.

Kül karbondur, bugün bilim adamları varoluş fosillerini araştırarak canlı yaşamın karbonla başladığı sonucuna varmıştır. Hünkar Bektaş Veli bir yanardağ olan Hırka dağındaki ateşin küllerini doğaya serpmesi de ışık/ateş ve külü evrenin özüyle özdeştirmesi kutsanmasıdır. Alevi kelimesi direk bu mutlak varlık küli-aklın’dan fışkıran ışıktan alevden gelir. Hz. Ali’de ‘Ali nur’ olarak bu devriye içine alınıp mutlak varlıkla bütünleştirilmiştir, ona tanrısal bir elbise giydirilmiştir. Aleviliğin Şahı Merdanı, Hz. Ali’si, Velisi, Kızıl Delisi, önsüz ve sonsuzdur, dün Ali olmuş bugün Veli olur, yarın bir başkası, devirden devire bu yolu sürüp gelmiş hiç bir güç, bu değerleri eritip yok edememiştir. Çünkü kül-i-akıl sürekli kendisini geliştirmektedir.

Eski Çin, Hint, Iran, Yunan, Anadolu düşüncelerinde de rastlanan, Alevilikteki bu devriye anlayışı soyut olan tanrıyı, (ideali) cansızlar, bitkiler, hayvanlar aleminden süzülüp kamili- insana dönüştürür. Ve Kamil-i insandan yola çıkarak, KAMİLİ TOPLUM (rıza şehri) yaratmaya girişmiştir bu örnek: Şeyh Bedrettin, Torlak Kemal, Börüklüce Mustafa ve Yol erlerinin Aydın’da kurdukları komünal toplumda, mülkiyetin ortada kaldırıldığı, ortak üretin ve paylaşıma dayalı ‘Ortaklar köyü’ modelinde somut olarak görülür.

Veli’m aydur, dört dergahtan evveli,

Şeyhoğlu, Bedreddin, Bektaş-ı Veli,

ORTAKLAR adına didemin seli,

Çağlar gider, bizim Dede Sultana.

Alevilikte Tanrı-Doğa-İnsan kutsal üçlemesi, varlığın birliği, Vahdet-i mevcut tanrı anlayışı, tez-antitez-sentezde, tüm nesnelerin toplamında bütünleşir. Böyle ayakları yere basan bir tanrı inancı tek tanrılı dinlerde yoktur, bütün kıyımlarda bundan dolayıdır. Anadolu Alevi Bektaşi öğretisi evren’de elle tutulan gözle görünen bütün maddesel örtüyü tanrısal özle özleştirmiştir. Anadolu Alevi inancı tanrıyı kamil insanın gönlüne sokmuştur.

Tanrıyı toplumdan kopuk hükmedici konumundan alıp, ete kemiğe büründürerek gerçek yaşamın içine sokmuştur. Alevilikte bu devriye anlayışını anlatan yüzlerce deyim ve deyiş vardır, birkaç örnek.

Bir zaman hak idim hak ile kaldım

Gönlüme od (ateş) düştü yandım da geldim..

(Şah Hatayi)

Gayridir her milletten bu bizim milletimiz

Hiç bir dinde bulunamadı din ü diyanetimiz

Bu din-ü diyanet te yetmiş iki millette

Bu dünya, ol ahrette ayrıdır ayatımız

(Yunus Emre)

Ondört bin yıl gezdim pervanelikte (uzayda)

Sıtkı ismim buldum divanelikte[45], (dünyada)

İçtim şarabını mestanelikte (baygın seri-hoş içen)

Kırkların ceminde dara düş oldum

(Sitki Baba)

Daha Allah ile cihan yok ikenBiz onu var edip ilan eyledikHak’a hiç bir layık mekan yok ikenHanemize aldık mihman eyledik

Kendisinin henüz ismi yok idiİsmi söyle dursun cismi yok idiHiç bir kıyafeti resmi yok idiSekil verip tıpkı insan eyledik

(Edip Harabi )

Şu fena mülke çok gelip gittim

Yağmur olup yağdım ot olup bittim

Urum diyarını ben irşat ettim

Horasandan gelen Beştaş idim ben

Gahi nebi gahi Veli göründüm (bazen peygamber önder bilgin)

Gahi uslu gahi deli göründüm

Gahi Ahmet gahi Ali göründüm

Kimse bilmez sırrım kallaş idim ben

Şimdi Hamdülillah Şiri dediler

Geldim gittim zatım hiç bilmediler

Sırrımı kimseler fehm-etmediler

Hep mahluk kuluna kardaş idim ben

(Hamdülillah Şiri)

Katre idim ummanlara karıştım (damla deniz)Kaç bulandım kaç duruldum kim bilirDevre edip alemleri dolaştımBir sanata kaç sarıldım kim bilir

Bulut olup ağdığımı bilirimBoran ile yağdığımı bilirimAlt anadan doğduğumu bilirimKaç ebeden kaç soruldum kim bilir.

(Gufrani)

Alevilere göre, tanrıya ibadet etmek, O’na ulaşmak için biçimsel şeriat kurallarına uymak gerekmez. Esas olan biçim değil özdür. Alevi-Bektaşilerin Tanrıya olan bağlılığı ve sevgileri biçimsel olmayıp, özü aşkı esas alan mistik ve tasavvufi bir bağlılıktır.

Her nereye dönülse Tanrı oradadır. Alevi inancında Tanrı’ya ibadetin belli bir biçimi, şekli, zamanı, mekanı yoktur. Her yerde her zaman Tanrı anılır, ondan yardım istenir. Yüce Tanrı’nın gerçek evi, ibadethaneler değil, insanın kişinin gönlüdür. Bu nedenle insanın diğer insanlarla olan dostluğu, ziyaret ve muhabbet etmesi, Kabe’yi ziyaret etmek karşılığı (Gönül Kabe’si)[46] olarak nitelendirilmektedir.

Tasavvuf anlayışına göre doğada var olan her şey Tanrı’yı oluşturur, her varlık tanrının bir parçasıdır. Alevi felsefesinde VARLIK yoktan var olamaz ve var olan hiç bir şey ebediyen yok edilemez. Alevi-Bektaşilere göre insan kainatın aynası, tanrının yeryüzündeki görüntüsüdür. Bu söylemler, her şeyin bir olduğu, yani varlığın birliği (vahdet-i mevcut vücut) anlamına gelir.

Alt 27.02.2019, 22:36   #18
Yazar
Dede-baba
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Değerli Canlar,

Doğruluğuna inandığınız kaynaklar aynı şekilde sizin inanç şeklinizi de ortaya koyar. Tasvip etmediğiniz, onaylamadiginiz veyahutta sizin inanıncınizın aksini savunan bir inancin temel kaynaklarının içinden işinize geleni kabul, tartışılmaz kesin doğru kabul edip, işinize gelmeyen yönünü inkar edemezsiniz.

Bilimsel ahlâk, kullanılan kaynağın tutarlılığını ister. Bu aynı şekilde kendi düşünsel yapısına ya da tezine kaynak gösteren kişi içind e geçerlidir.

Bu baglamda;

1- sizin Hz. Alisiz Alevilik düşüncenizin temel kaynağı Sahih-i Buhari'nin Kütüb-i Sitte mi? Veyahutta sünni islam inanç teorisinin temel kaynakları mi? Cevabınız olumsuzsa bu kaynakları kullanamazsınız. Çünkü bu kaynakların doğruluğuna inanmamaniz ama şark kurnazlıgi yapıp, orasından, burasından işinize geldiği gibi davranmanız bil8msel anlamda yok hukmundedir?

2- Yine Alevi-bektaşi kaynakları içinde aynı kural geçerlidir. Söz konusu eserleri yazan Alevi-bektaşi Erenleri evliyaları, kendilerini islam dışında görmemiş ise, Hz. Ali ve Ehli beyt alevinde sizin inandığıniz gibi inanmamış aksine, övmüş, yolundan gitmiş, dua ve gülbank lerine almış, inancın bir parçası yapmış ise, siz bu Uluları, Pirleri kendi Islam dışı alevinize kanıt getiremezsiniz. Bu sizin tutarsizliğiniz olur.

Ha böyle sanal ortamlarda kalevye şövalyeliği kolaydır. Fakat bilimsel bir toplantı da ya da akademik bir ortamda gülünç olursunuz.

Bu yüzden siz zaten bu bahsettiğim, bilimsel etikten bihaber olduğunuz için, bilmenizi de beklemiyorum. Fakat bu tür görüşleri ortaya atanların bilimsel anlamda durumlarını en azından sezinleyebilirsin.

Kaldı ki, bilimsel anlamda fikir tartışmaları, kisisellestirilmez. Fikri ortaya atanın düşüncesi ilmi olarak objektif delillerle çürütülür veya kabul edilir. Bu tartışmalarda, her iki tarafın doğruluğuna inandığı kabul ettiği, tartisilmadigi kaynaklar sunulur. Veya karşı tarafın kesin doğru olarak kabul ettiği kaynaklarından kendi teorisi çürütülür.

Örneğin sünni kökenli bir kişi ile tartışmanızı Sahih-i buhari den deliller getirip kendi tezini çürutebilirsiniz. Fakat Alevi-bektaşi olarak kendini konumlandıran bir kimseye Buharinin kaynağından delil getiremezsiniz çünkü kabul etmez.

Yine bir hiristiyan a Kurandan delil getiremezsiniz. Bir müslümana da incilden kanıt getiremezsiniz.

Umarım, bilimden, ve bilim etiğinden/ahlakindan ne kadar uzak olduğumuzu hissettirebilmisimdir.

Son olarak, ınanç bir kabul işidir. Istediğinize inanırsınız, savunabilirsiniz. Buna kimse karışamaz. Kendi inancınızı, Inancinizin ileri gelenlerini, ibadetlerinizi ortaya koyabilirsiniz.

Örneğin Islam dışı Alevilik inancınızı , islamin özü olarak Aleviliği gören kesime karşı, farkliliklarinizi ortaya koyabilirsiniz. Eğer savunduğunuz görüşlere katılanlar olursa o şekild e inanacaklardir.

Inancinizi anlatmak, yaymak ve bu inancınızı misyonerliğini yapmak için başka inançlara saldirmaniza gerek yok. Bu temel insan haklarina da aykırıdır. Ve suçtur.

Örneğin, toplumun önemli bir kesimi tarafından kutsal kabul edilen Hz. Muhammed, Hz. Ali, Ehli beyt'e hakaret, küfür, iftira etmeniz bu bağlamdadır.

Sizin için pek tabiki kutsallik tasimayabilir. Ama başkaları için kutsaldır.

Bir örnek ile açıklayayım, toplumun bir kesimi için seyyid Rıza haksızlığa zulme uğratmış, katledilmis bir kimse iken, bir baska kesim, icin feodal bir ağa, devlete isyan etmiş bir isyankâr, asi olarak olarak görülmektedir. ( burada aynı kişi icin iki farkli algi olabileceginden bahsediyorum, hangisi dogruduru tartismiyorum)
Şimdi bu iki kesimin kendi kaynakları ve kendi düşüncelerinin haklılığını savunan tezleri olacaktır. Burada siz Seyyid Rızayı kahraman gören kesime karşı, isyankar asi gören kesimin kaynaklarını delil getirebilir misiniz?

Umarım yanlışınızı görmüşsünüzdür.

Sizden ricam, bilimsel anlamda sohbet edecekseniz buyrun , düşüncelerinizi belirtin. Yapamayacaksanız. Kendi forum konularınızda islam dışı aleviginizi anlatın. Dileyen okur , dileyen okumaz. Herkes kendi inancını serbestçe aktarabilmelidir.

Konu Dede-baba tarafından (27.02.2019 Saat 22:46 ) değiştirilmiştir.
Alt 02.03.2019, 09:05   #19
Yazar
Raya Haq
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Değerli Canlar,
Doğruluğuna inandığınız kaynaklar aynı şekilde sizin inanç şeklinizi de ortaya koyar. Tasvip etmediğiniz, onaylamadiginiz veyahutta sizin inanıncınizın aksini savunan bir inancin temel kaynaklarının içinden işinize geleni kabul, tartışılmaz kesin doğru kabul edip, işinize gelmeyen yönünü inkar edemezsiniz.

CEVAP; HEM DEGERLI CANLAR DIYECEKSIN!! HEMDE BANA CEVAP OLARAK SORULAN SORULARA CEVAP VERMEDEN TEMCIT PILAVINI YUTMADAN AYNI SEYLERI AGZINDA GEVELEYIP DURUYORSUN.
DOGRULUGUNA INANDIGIM KAYNAKLAR DIYE IDDA ETTIMI? HAYIR.
TARIHI KAYNAKLARI GEREK FARKLI DILLERDE VE INANCLARDA, GEREK ISLAMI KAYNAKLARDA VAR OLAN IDDALAR VE DELILLER BUNLARDIR.
SANA SOYLEDIM, CAFERI, SII / SIA, ISMAILI, HANEFI, HAMBELLI VS VS VS NEREDE VE NASIL BIR KAYNAGIN VARSA GEVELEMEDEN, SAGA SOLA KIVIRMADAN, YALAN VE SAHTEKARLIGA BAS VURMADAN, INSAN GIBI CEVAP VER.....
ISIME GELENI DEGIL, TARIHI KAYNAKLARI VE FARKLILIKLARI AKLIN YOLU VE VICDANIMLA HARMANLAYIP DOGRULARI ACIKLAMAYA CALISIYORUM.
SIZE DUSEN GOREV ISE, TARIHI KAYNAKLARDAN YOLA CIKARAK, IDDA EDILEN DELILLERI CURUTEBILECEK KAYNAKLARIN VARSA, KAYNAKLARINLA GEL, YOK DEGILSE EDEPLI OL, YALAN VE SAHTEKARLIKLARDAN VAZ GEC, SUSMASINI BIL.
SANA OLAN TEPKIM, "ALEVI YASAM FESLEFESINI" DUSUNMEDEN ARASTIRMADAN YERSIZ VE MESNETSIZ BIR SEKILDE ISLAMIN BIR KOLU OLARAK VEYA GERCEK ISLAMIN KENDISI OLARAK GOSTERMEN VE GOSTERMEYE CALISMANDIR.
BEN SANA ISLAMIN YER YUZUNDE EN AHLAKSIZ, ONURSUZ VE INSANLIGIN KABUL ETMIYECEGI BUTUN OLUMSUZLUKLARI ICINDE BARINDIRAN BIR YAPILANMA OLDUGUNU.
ALEVI YASAM FESLEFESININ ISLAMLA TABAN TABANA ZIT OLDUGUNU, ISLAMIN BES SARTININ HIC BIRININ ALEVI YASAM FELSEFESINDE OLMADIGINI.
ISLAM DENILEN SUC MAKINASI AHLAKSIZ DININ,
INSANLIGIN DOGUSUNDAN BERI GELEN ALEVI YASAM FELSEFESININ YANINDA DUNKU COCUK OLDUGUNU, GENEL DETAYLARI VEREREK SAYFA SAYFA ANLATMAMA RAGMEN, UTANMADAN GOREVINI YERINE GETIRMEK ICIN AYNI SEYLERI TEKRARLAYIP DURUYORSUN, SORULAN HIC BIR SORUYA CEVAP VERME GEREGI DUYMUYORSUN.

DOLAYISILA BIZ ALEVI KIZILBASLAR TARIHLER BOYUNCA AHLAKSIZ VE ONURSUZ ISLAMIN HILELERINE, YALANLARINA, IFTIRALARINA, ALCAKLIKLARINA, SAHTEKARLIKLARINA, TECAVUZLERINE, EVLERINE KURDUKLARI GENEL-EVINE VE TURLU TURLU OYUNLARINA SAHIT OLMUSUZ,
BUNLARI ACIKLAMAK KUFUR VE HAKARET DEGILDIR.

DEFALARCA SORDUM, SENIN YASINDA BIRISI, SENINLE BIRLIKTE YER, ICER, DOLASIR, GEZER VE BIRLIKTE MUCADELE VERIYORSUNUZ, IKINIZDE 50 YASLARINDASINIZ, SENIN ARKADASIN VEYA SEN BIRI BIRININ 6 YASINDAKI KUCUK KIZ COCUGUNA KOTU GOZLE BAKARSA, ONUN ADINI NE KOYARSINIZ?

BIRISI DEVAMLI KUCUK YASTAKI KIZ COCUKLARINA MUSALLAT OLUYORSA,
KENDI MANEVI OGLUNUN ESINI, KIZI SAYILAN KADINI YATAGINA ATIYORSA,
RESMI OLARAK 9 HATUN ILE EVLI ISE, EVINI KERHANEYE CEVIRMISSE, BU VE BU GIBILERINE CINSI SAPIK VEYA UCKUR DUSKUNU DEMEK,
HAKARETMIDIR?
KUFURMUDUR?
IFTIRAMIDIR?
VEYA DOGRU BIR IFADE TARZIMIDIR?
BEN MUHAMMED VE O DONEMDE YASAMIS HIC BIRINI TANIMAM, GORMEM VE ONLARA KIN NEFRET BESLEMEMIN MUMKUNU YOK.

ORNEGIN BIZ DEHAK, YEZIT, HIZIR PASA, YAVUZ SULTAN SELIM VS VS GIBI KAN EMICILERI VE INSAN KASAPLARINI KINARIZ VE INSANLIK DUSMANI OLDUKLARINI HER ZAMAN SOYLERIZ, BUNU TARIHI KAYNAKLARDAN YOLA CIKARAK GEREKTIGI GIBI TAVRIMIZI KOYARIZ.
KIMSEYE IFTIRA, KARALAMA, HAKARET, KUFUR VEYA YAFTALAMA CALISMAK GIBI BIR DERDIMIZ OLAMAZ, KALDIKI BIZLERE YAKISMAYAN BIR TUTUM VE DAVRANISTIR.
ISLAMIN KLAVUZU OLAN KURAN DENILEN SUC MAKINASINDA YIGINLA KUFUR, HAKARET, CINSI SAPIKLIGI VE AHLAKSIZLIGI YON VERECEK YIGINLA YANLISLARI ACIKLAMAK VEYA ELESTIRIP MAHKUM ETMEK GIBI BIR ORTAM OLUSTUGU ZAMAN, HAKARET, SAYGISIZ, IFTIRA VS VS OLUYOR !!!
AMA ISLAMIN YAPTIGI ONURSUZLUK, ALCAKLIK, SEREFSIZLIK, CINSI SAPIKLIK, UCKUR DUSKUNLUGU, KADIN DUSMANLIGI, COCUK TECAVUZCULUGU, YALAN, IFTIRA, KARALAMA YIGINLA OLUMSUZLUKLARI SIZ VE SIZIN GIBILER TARAFINDAN DOGRU GORULUYOR!!!!!!

ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Bilimsel ahlâk, kullanılan kaynağın tutarlılığını ister. Bu aynı şekilde kendi düşünsel yapısına ya da tezine kaynak gösteren kişi içind e geçerlidir.

CEVAP; BILIMSEL AHLAK, ISLAMIN NERESINDE?
ISLAMDA AHLAK VARMIDIR?
BILIMSEL AHLAK SIZCE NEDIR?
BEGENMEDIGIN KAYNAGIN KARSITI OLARAK, BASKA BIR KAYNAKTA SORDUGUM SORULAR, VE KAYNAK GOSTEREREK VAR OLAN GERCEKLERIN KARSISINDA HANGI KAYNAGIN VARSA, DEFALARCA GETIR DEMEDIKMI? DONUP DONUP AYNI SEYLERI SAHTEKARCA TEKRARLAMAK YERINE, YOK KARDESIM SENIN VERDIGIN KAYNAK VEYA SOYLEDIKLERIN, MUAVIYE, VEYA EMEVILERIN KAYNAGIDIR, CAFERI VE SII KAYNAGI DA BUDUR, SU SAYFADA, SU SATIRDA KARSI TEZ VAR DEMEK YERINE, OLMIYAN BIR SEYIN YERINE VAR OLARAK GOSTERMEYE CALISARAK UCKAGITCILIK YAPMANIN ANLAMI VARMI?
SENDE OLAN TUTARLIGI GOSTEREBILIRMISIN,
KENDI AYAGINA BALTAYI VURAN GENEL OLARAK ISLAMIN SAPSALLARIDIR. HEM YAPARLAR, HEM SAVUNMAZLAR, AYNI ZAMANDA SAVUNURLAR TERSINI YAPARLAR!!!!!

ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; 1- sizin Hz. Alisiz Alevilik düşüncenizin temel kaynağı Sahih-i Buhari'nin Kütüb-i Sitte mi? Veyahutta sünni islam inanç teorisinin temel kaynakları mi? Cevabınız olumsuzsa bu kaynakları kullanamazsınız. Çünkü bu kaynakların doğruluğuna inanmamaniz ama şark kurnazlıgi yapıp, orasından, burasından işinize geldiği gibi davranmanız bil8msel anlamda yok hukmundedir?

CEVAP; YINE AYNI SAHTEKARLIK, AYNI AYMAZLIK, DEFALARCA YAZDIK, AYNI BU BASLIK ALTINDA YIGINLA SORU SORDUM, HIC BIRINE CAVAP VERMEDINIZ!
ALEVI YASAM FELSEFESI INSANLIGIN DOGUSUNDAN BERI GELEN BIR YASAM BICIMIDIR DEDIK.
ARAP ALI VE ARAP MUHAMMED BU YOLUN BINLERCE KLM UZAGINDAN YAKININDAN GECEMEZLER DEDIK. ALEVI OLMUS OLSALARDI, DUSKUN ILAN EDILIRLERDI DEDIK. SEBEPLERINI TEK TEK ACIKLADIK. 1400 YILDAN BERI CINAYETLER,
YARGISIZ INFAZLAR,
DIRI DIRI DERILERIMIZIN YUZULMESI,
HUNARCA KATLEDILIP, YAKILDIKTAN SONRA KULLERINIMIZIN NEHIRE ATILMASI,
DAR AGACINA GOTURULURKEN SEVENLARI TARAFINDAN ZORLA TASLATILMASI,
YILE VE YALANLARLA YAKALAYIP YARGISI INFAZ EDILMESI, TOPLUCA KATLEDILMESI VS VS VS VS
BUTUN BU BARBARLIGIN, ALCAKLIGIN, KAHPELIGIN VE VAHSILIGIN KARSISINDA, BAZI OLUMSUZLUKLARI KABUL ETMIS GORUNMUSSE, KENDI CANLARINI KURTARMAK VE KISMI OLARAK YASAMAYA CALISMA CABASIDIR.
SIZIN BIZLERDE GORMEYE CALISTIGINIZ SARK KURNAZLIGI, ISLAMDA MILLIYONLARCA SARK KURNAZLIGINI GOLGEDE BIRAKACAK ALCAKLIGA SAHIPTIR, BU ALCAKLIGI GUNUMUZDE DE EN IYI SEKILDE DEVAM ETTIRMEKTEDIRLER... TIPKI SIZIN GIBI PIYONLARIN YAPTIGI GIBI....

ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; 2- Yine Alevi-bektaşi kaynakları içinde aynı kural geçerlidir. Söz konusu eserleri yazan Alevi-bektaşi Erenleri evliyaları, kendilerini islam dışında görmemiş ise, Hz. Ali ve Ehli beyt alevinde sizin inandığıniz gibi inanmamış aksine, övmüş, yolundan gitmiş, dua ve gülbank lerine almış, inancın bir parçası yapmış ise, siz bu Uluları, Pirleri kendi Islam dışı alevinize kanıt getiremezsiniz. Bu sizin tutarsizliğiniz olur.

CEVAP; BIZ BUNA IKI YUZLULUK VEYA RIYAKARLIK DERIZ, ALEVI BEKTASI KAYNAKLARI ILE ISLAMIN NE ILGISI VAR?
6 NCI MEZSEPMIDIR BU?
ALEVI KIZILBASIN DINI; SEVGIDIR.
KITABI ISE, INSANDIR
KAC KEZ ACIKLADIK, ALEVI BEKTASI ERENLERIN DORTLUKLERINDE ISLAM TARAFINDAN YAPILAN TARIHBATLAR BILINCLI OLARAK 1400 YILLIK ASIMILE POLITIKALARIN SONUCUDUR, YOK DEGILSE ALEVI KIZILBASLAR DUN VE BUGUN SUC MAKINASI ISLAMIN 5 SARTINI YERINE GETIRIRDI, ARAP MUHAMMED, ARAP ALI VE 12 IMAM DEDIKLERININ HEPISINI TEK TEK INCELE VE ARASTIR, ISLAMIN 5 SARTINI DA HARFIYEN YERINE GETIRMIS, ALEVI KIZILBAS YOL ONDERLERINDEN HALLAC-I MANSURU HUNARCA KATLEDEN YAPILANMANINDA KENDISIDIR...
HZ. HUSEYIN`I SAVUNURUM, HAKSIZLIGA VE ZULUME KARSI CIKTIGINDAN VE HUNARCA KATLEDILMESINI INSANLIK DUSMANLIGI OLARAK GORDUGUMDEN DOLAYI HEM ANARIM HEMDE SAHIP CIKARIM.
CUNKU 73 MILLETE BIR NAZARLA BAKARIM, HAKLININ, DOGRUNUN VE GUZELLIGIN YANINDA OLDUGUMDANDIR.
DOGRU VE GUZEL OLAN HERSEYIN INSANLIK ICINDIR, INSANLIK ICIN OLMALIDIR OZUNE SAHIP OLDUGUMUZDANDIR.
SONUC OLARAK EN BUYUK TUTARSIZLIK, KENDI DUSMANINA ASIK OLMAYI MESLEK HALINE GETIRMIS HIZIR PASA, VE IZZETTIN DOGAN GIBI YOL DUSKUNLERI VE ALEVI KIZILBAS DUSMANLARI OLDU VE OLACAKTIR,

ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Ha böyle sanal ortamlarda kalevye şövalyeliği kolaydır. Fakat bilimsel bir toplantı da ya da akademik bir ortamda gülünç olursunuz.

CEVAP; GULUNC OLAN SIZIN GIBI ALEVI GORUNUP, OZUNDE ALEVI KIZILBAS DUSMANLARIDIR, FOYANIZI ACIGA CIKARDIKCA GULUNC DURUMA DUSUYORSUNUZ,
YUZUNUZE TUKURSEK, YUZUNUZU SILEREK YARRABIM SUKUR DIYORSUNUZ. CUNKU SIZDE UTANILACAK YUZ YOK, CUNKU SIZ, EFENDILERINIZ GIBI, ISINIZ GUCUNUZ, HILE, YALAN, SAHTEKARLIK VE RIYAKARLIKTIR.
ALEVI KIZILBASLARIN EN BUYUK DUSMANI VE ZARAR VERENLER, ICIMIZDEN CIKAN, BIZDEN GORUNMEYE CALISAN SIZIN GIBI, HIZIR PASANIN ENIKLERIDIR.

ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Bu yüzden siz zaten bu bahsettiğim, bilimsel etikten bihaber olduğunuz için, bilmenizi de beklemiyorum. Fakat bu tür görüşleri ortaya atanların bilimsel anlamda durumlarını en azından sezinleyebilirsin.

CEVAP; BILIMSEL VE BILIMSELLIK NEDIR ONU BILMIYEN SUREKLI BILIMSELLIKTEN SOZ ETMEYE CALISIP, OZUNDE SALAGA YATAN BIR YAPILANMA ICINDESINIZ, SENDEN BELGE ISEDIK, KAYNAK ISTEDIK, SORU SORDUK CEVAP ISTEDIK, YIGINLA OLUMSUZLUKLARI AKTARDIK HIC BIRINE CEVAP VERMIYORSUNUZ VE SALAGA YATIYORSUNUZ, DURMADAN BILIMSELLIKTEN SOZ EDEREK BILIMSELLIGINDE ANLAMINI BILMEDEN KENDINIZI AKLAMAK ADINA SAHTEKARLIGA BAS VURUYORSUNUZ....
SEN VE BENLIGI BIRAK, KISISELLESTIRMEK YERINE, TARIHI BELGE VE KAYNAKLARA CEVAP VER.
BEN KAYNAKLARLA BELGE GOSTERIYORUM, MUHAMMED BUDUR, ALI SUDUR EHLI-BEYT BUDUR DIYORUM, BUNLARA CEVAP VERMEK YERINE, BLA BLAA BLAAA ETMENIN BIR ANLAMI VARMI.
BLAA BLAA ETMEK YERINE BILMIYORSAN, CEVAP VERECEK YETENEGIN VE BILGIN YOKSA SUSMASINI BIL, EDEPLI OL.

ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Kaldı ki, bilimsel anlamda fikir tartışmaları, kisisellestirilmez. Fikri ortaya atanın düşüncesi ilmi olarak objektif delillerle çürütülür veya kabul edilir. Bu tartışmalarda, her iki tarafın doğruluğuna inandığı kabul ettiği, tartisilmadigi kaynaklar sunulur. Veya karşı tarafın kesin doğru olarak kabul ettiği kaynaklarından kendi teorisi çürütülür.

CEVAP; BUNLARI SENMI SOYLIYORSUN? YUKARIDA BENIM IDDALARIM VE SORDUGUM SORULARA TEK TEK BAK INCELE SONRA KENDI YAZILARINI OKU, BAK KONULARI KIM KISISELLESTIRIYOR, KIM SALDIRIYOR, KIM ISLAM MISYONERLIGINI YAPIP SALAGA YATIYOR?????
BEN ISLAMI SUC MAKINASI VE INSANLIK DUSMANI GORUYORUM VE TEK TEK TEK SIRALIYORUM.
INANDIGIN ALLAH`A, ISLAMIN PEYGAMBERI OLAN MUHAMMED`E, KARDESIM DEDIGI ARAP ALIYE VE SENIN GIBILERINE BINLERCE KEZ LAHNET OKUYORUM, CUNKU SIZLER INSANLIK DUSMANISINIZ.

ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Örneğin sünni kökenli bir kişi ile tartışmanızı Sahih-i buhari den deliller getirip kendi tezini çürutebilirsiniz. Fakat Alevi-bektaşi olarak kendini konumlandıran bir kimseye Buharinin kaynağından delil getiremezsiniz çünkü kabul etmez.

CEVAP; GELDE SOYLENMESI GEREKENLERI SOYLEME!!!!
SUNNI KOKENLI DIYORSUN, BRE RIYAKAR IKI YUZLU SAHTEKAR, SANA DEFALARCA YAZDIM VE SORDUM, SAVUNDUGUN ISLAMIN 5NCI MEZSEBI OLAN SII / CAFER KAYNAKLARINI GETIR, GETIRKI BIZDE SIZDEN BILMEDIGIMIZ VEYA OGRENEMEDIGIMIZ GERCEKLERI VE DOGRULARI OGRENELIM...
YUKARIDA SIRALADIGIM YIGINLA SORULAR VAR, KAYNAKLARINI GETIR, MUHAMMEDIN CINSI SAPIK OLMADIGINI, KENDI KIZINA TECAVUZ ETMEDIGINI, KELLE UCURMADIGINI, GASP YAGMA VE TALAN ETMEDIGINI, KARDESIM DEDIGI KISIYE KIZINI VERMEDIGINI, COCUKLARA TECAVUZ ETMEDIGINI VS VS VS VS.
BUNLARA CEVAP VERMEK YERINE SAHTEKARLIK YAPMANIN BIR ANLAMI VARMI?

ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Yine bir hiristiyan a Kurandan delil getiremezsiniz. Bir müslümana da incilden kanıt getiremezsiniz.
Umarım, bilimden, ve bilim etiğinden/ahlakindan ne kadar uzak olduğumuzu hissettirebilmisimdir.

CEVAP; 4 KITABI DA DOGRU KABUL EDEN TEK TANRILI DINLERDEN, BOYLESI BIR YORUM YAPMANIZ!! YINE SALAGA YATMIS BULUNMAKTASINIZ...
NE KADAR RIYAKAR VE SAHTEKAR OLDUGUNUZU YAZDIKLARINIZLA HISETTIRIYORSUNUZ..

ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Son olarak, ınanç bir kabul işidir. Istediğinize inanırsınız, savunabilirsiniz. Buna kimse karışamaz. Kendi inancınızı, Inancinizin ileri gelenlerini, ibadetlerinizi ortaya koyabilirsiniz.
Örneğin Islam dışı Alevilik inancınızı , islamin özü olarak Aleviliği gören kesime karşı, farkliliklarinizi ortaya koyabilirsiniz. Eğer savunduğunuz görüşlere katılanlar olursa o şekild e inanacaklardir.

CEVAP; BIZIM BUNA ITRAZIMIZ YOKKI. ITRAZIMIZ, ASIRLARDAN BERI KESINTISIZ SURDURDUGUNUZ SINSICE VE ALCAKCA YAPMIS OLDUGUNUZ ASIMILE POLITIKANIZDIR, IKI YUZLU SAHTEKARLIGINIZA KARSI OLAN TEPKILERIMIZDIR. ISLAM BASLI BASINA AHLAKSIZ, ONURSUZ, ELINE, BELINE VE DILINE SAHIP OLMIYAN INSANLIGIN DUSMANIDIR.
ISLAMI AKLAMAK ICIN, ALEVILIGI ISLAMIN OZU OLARAK GORMEYE CALISMAK ALCAKLIGIN TEK ADIDIR, SII LIGI , CAFERILIGI, VS VS GIT SAVUN VE ISTEDIGINI YAP, BU BENI ILGILENDIRMEZ, AMA BOYLESI BIR SUC MAKINASINI GETIRIP ALEVILIGE YAMAMAYA CALISMANIZIN KARSILIGINI MUTLAKA ALMANIZ GEREKIR, CUNKU TABAN TABANA ZIT, HIC BIR YANI VE ORTAMI UYUSMAZKEN, ILGI VE ALAKASI YOKKEN, ISLAMIN OZU OLARAK GORMEYE CALISMAK ALCAKLIGIN GOSTERGESI OLSA GEREK

ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Inancinizi anlatmak, yaymak ve bu inancınızı misyonerliğini yapmak için başka inançlara saldirmaniza gerek yok. Bu temel insan haklarina da aykırıdır. Ve suçtur.
Örneğin, toplumun önemli bir kesimi tarafından kutsal kabul edilen Hz. Muhammed, Hz. Ali, Ehli beyt'e hakaret, küfür, iftira etmeniz bu bağlamdadır.
Sizin için pek tabiki kutsallik tasimayabilir. Ama başkaları için kutsaldır.

CEVAP; HAKARET VEYA KUFUR ETMIYORUM, VAR OLAN GERCEKLERI TARIHI KAYNAKLARDAN YOLA CIKARAK ACIKLAMAYA CALISIYORUM, BASKALARIN KUTSALI, KENDISINE KUTSAL DA, BENIM KUTSALIM BENIM ICIN KUTSAL DEGILMI?
BENDE KIVRELIK VE MISAYIPLIK IKRARLIKTIR GELENGI ILE 7 NESIL KIZ ALIP VERMESI HALINDE (EVLILIK) DUSKUN SAYILIRKEN, KENDI ESIMIZDEN BASKASINA BACI GOZU ILE BAKIP UCKUR DUSKUNLUGU VE CINSI SAPIKLIK YAPMAZKEN,
BENIM IBADETLERIMI KARALAMAK ADINA ALCAKCA, ANA BACI TANIMAZ, MUM SONDU YAPIYORLAR DEMELERI SIZE GORE DOGRU OLABILIR, AMA BIZ TARIHI GERCEKLERDEN YOLA CIKARAK VAR OLAN GERCEKLERI ACIKLARKEN, ONLARIN INANCLARINA VE KUTSALLARINA HAKARET VE KUFUR ETMIS OLUYORUZ!!!!!!

ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Bir örnek ile açıklayayım, toplumun bir kesimi için seyyid Rıza haksızlığa zulme uğratmış, katledilmis bir kimse iken, bir baska kesim, icin feodal bir ağa, devlete isyan etmiş bir isyankâr, asi olarak olarak görülmektedir. ( burada aynı kişi icin iki farkli algi olabileceginden bahsediyorum, hangisi dogruduru tartismiyorum)
Şimdi bu iki kesimin kendi kaynakları ve kendi düşüncelerinin haklılığını savunan tezleri olacaktır. Burada siz Seyyid Rızayı kahraman gören kesime karşı, isyankar asi gören kesimin kaynaklarını delil getirebilir misiniz?

CEVAP; ISTE SIZ VE SIZIN GIBILER, SEYIT RIZALARIN, PIR SULTANLARIN, NESIMILERIN, HALLAC-I MANSURLARIN DUSMANISINIZ, KENDI DUSMANINA ASIK OLAN IKI YUZLU SAHTEKARLARSINIZ.
SIVAS, MARAS, GAZI CORUM VE DAHA NICE KATLIAMLARIN MIMARLARISINIZ...

ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Umarım yanlışınızı görmüşsünüzdür.

CEVAP; SEN VE SENIN GIBILER CESARET EDIP BIR AYNAYA BAKABILSE, KENDINIZI BIR GOREBILSENIZ, SORUN KALMIYACAK,

ISLAM MISYONERINDEN ALINTI; Sizden ricam, bilimsel anlamda sohbet edecekseniz buyrun , düşüncelerinizi belirtin. Yapamayacaksanız. Kendi forum konularınızda islam dışı aleviginizi anlatın. Dileyen okur , dileyen okumaz. Herkes kendi inancını serbestçe aktarabilmelidir.

CEVAP; YANI DIYORSUNUZKI, ISLAM MISYONERLIGIME KARISMAYIN,
ISTEDIGIM GIBI, 1400 YILLIK ALCAKCA ASIMILE POLITIKAMI SURDUREYIM.
ISTEDIGIM ZAMAN KARALIYABILEYIM, ISTEDIGIM ZAMAN KATLEDEYIM,
ISTEDIGIM ZAMAN TARAFTARI OLAYIM VE KILIKTAN KILIGA GIRMEME KARISMAYIN!!!!!!
YOK OYLE YAGMA,
BIR OLUR, BIN DOGARIZ,
KATLEDILIR AMA SUSMAYIZ,
HILE VE YALANLARINIZ BIZE DERT OLABILIR, AMA SIZIN ALCAKLIKLARINIZI ACIGA CIKARIYORUZ YA, BU DA SIZLERE DERT OLSUN

Alt 03.03.2019, 05:10   #20
Yazar
Raya Haq
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

ANADOLU ALEVİLİĞİNİN ÖĞRETİSİ

Alevilik nedir? En çok sorulan sorulardan biri yıllardır. Doksanlı yılların başından beri, televizyon programlarında, gazetelerde, yapılan söyleşilerde, yazılan kitaplarda binlerce defa tartışıldı, yazıldı. Nasıl bir olaydır ki bir yere oturtulamadı. Ne şudur denebildi nede değildir denebildi. Yılların asimilasyonu, yılların korkusu, yılların devlet baskısı bir türlü doğruyu söyletemedi. Herkes bir yerlere çekti, kafasına göre tarifler yaptı, kimi Alevi İslam dedi, kimi İslamın özü dedi, heteradoks, senkretizm, kültür, yaşam biçimi, kendi başına bir inanç, vs, vs.

1994 yılının ekim ayında Nejat Birdoğan bir dergiye verdiği söyleşide; "Anadolu Aleviliği Müslümanlıktan doğmamıştı. Giderek esinlenmemişti bile. Bence bu inanç, Anadolu'daki Türklerin ve Kürtlerin, yaşadıkları eski Ortaasya, İran, Mezapotamya bölgelerinde tanıdıkları kimi dinlerin ve geleneklerin bugüne sarkmış, karmalaşmış ve süzülmüş kalıntısı idi."i Dedi ve kendi söylemiyle yer yerinden oynadı. Yine Alevi yazarlardan Ali Yıldırım yapılan bir söyleşide; "Aleviliği; Anadolu'ya özgü bu topraklar üzerinde Kürtlerin, Türklerin, Acemlerin, büyük oranda eskiden beri gelen inançlarıda dahil edecek olursak, bütün bu coğrafya üzerindeki inançları içinde barındıran bir sentez olarak tanımlamamız mümkün." Diyor.ii

Erdoğan Çınarın, 2004 yılında Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfında, Alevilik, Tarih,Toplum ve Kimlik konulu konferasta bir soruya verdiği yanıtı; "Benin inancım ve tezim o ki, Alevilik yeryüzünün ilk dinidir ve bütün dinlere kaynaklık etmiş bir 'serçeşme'dir. Bu yüzden, geçmişte, yeryüzünde var olmuş ve şu anda var olan bir çok inanışın içinde Alevi izleri vardır. Aleviliğin onlardan etkilendiği anlamına gelmez. Alevilik başlangıçta var olmuş, halende varlığını sürdüren yeryüzünün en eski dinidir."iii

Bu kısa alıntılardan sonra şöyle diyebiliriz; Alevilik, insanlığın oluşumundan beri Anadolu, Mezepotamya coğrafyasında yaşayan kültürlerin (Sümerler, Medler, Asurlar, Hititler, Hattiler, Luviler, Likya, Lidya, Truva vb.) doğayı, insanı, insanın yaşamını algılama felsefe ve kültürünü çağın koşullarına göre geliştiren, yaşamına uygulayan ve günümüze kadar devam eden, arıtılmış bir felsefe, bir yaşam biçimi, bir kültür ve bir inançtır.

"Her şey eşittir ve birdir," anlayışıyla doğada / evrende varolan "varlıkların birliği" felsefesini savunan Aleviliği tek bir din ya da inanç yapısı içinde düşünmek ve yorumlamak olanaklı değildir. Çünkü, Alevilik kendine özgü bir inançtır. Alevi felsefesi, maddi olan "ben" ile ideal olan "ben" arasındaki ilişkinin kuramını yapar ve açıklamaya çalışır. Kabul ettiği, insancıllık (hümanizm) ve "her şeyde birlik" arayışı ve anlayışı nedeni ile de evrenseldir.

Bu inanç, insanı merkez alır, tanrı insanın kendisidir der, dil, din ve ulus ayırmadan tüm dünya insanlığını bir görür, Tanrı-Doğa-İnsan birliğine inanır, dört kapı kırk makamdan geçerek insanı kamil olur, cem yapar, semah döner, deyiş söyler, müsahip olur.

Günümüzde en çok tartışılan konu, Alevilik İslamın içindedir, İslamın bir meshebidir yada Alevilik İslamın özüdür. Bu çok yanlış bir tartışmadır. Alevilik hiç bir dinin içine sokulamaz. Alevi inancı ile İslam inancını üst üste korsanız eğer birbiriyle örtüşüyorsa söyleyecek ve tartışacak bir şey kalmaz. Eğer örtüşmüyorsa hiç tartışmaya gerek yok. Bırakın Aleviler Aleviliğini bildiği gibi yaşasın. İslam dinine bir bakalım. "İslam dinin esasları açık ve kesin şöyledir: Çok basit olarak İslamın şartı beştir. 1) Allahı bir bilip, Hz. Muhammed'in Allah'ın elçisi olduğuna şahitlik etmek, diliyle söyleyip kalbiyle tastik etmek, 2) Günde beş vakit namaz kılmak, 3)Ramazan ayında 30 gün oruç tutmak, 4) Yılda bir defa servetinin 1/40 nı zekat olarak vermek, 5) Yaşam boyu en az bir defa hacca gitmek. Müslümanım diyen herkes farz (Allah'ın Kuranı Kerim'de yapılmasını emrettiği) emirleri kesinlikle yapmalıdır. Peygamber Hz. Muhammed'in yaşamında uyguladığı her şeyi (sünnet) kendi yaşamında uygulamak, ayrıca kadere, ahirete ve meleklere inanmak, dört kitaba, dört peygambere, dört meshebe inanmak, 32 farzı bilmek ve uygulamak, Kuranı Kerim'in Allah'ın sözleri olduğuna ve dünya var oldukça hiç bir kelimesinin değiştirilmeyeceğine / değiştirilemeyeceğine inanmak."iv Bu şekilde bir açıklama yapınca bugünkü Alevilikteki 12 imam, Allah-Muhammed-Ali, Alinin kendisini, Oniki İmamları, Kerbelayı nereye koyacaksın diye başka bir soru getitiriliyor.

Yapılmak istenen asimilasyona yardım etmek. Yanıtı tarihin kendi içinde. Tarihi iyi bilip yorumlayan herkes bunun yanıtını biliyor ama o yanıtı vermek istemiyor. Yılların baskısından gelen korkudan dolayı İslamı maske gibi kullanıyor diye kısaca tanımlayamıyor.

Alevlerin 16. yüzyılda Şah İsmail dönemine kadar Şiilikle hiçbir bağıntısı yoktur. Yani 16 yüzyıla kadar olan dönemde Alevilikte, Allah-Muhammed-Ali, Oniki İmamlar ve Kerbela yok. Bunu anlamak için Hace Bektaş Veliyi, Yunus Emrenin şiirlerini, Abdal Musa ve Kaygusuz Abdalı çok iyi incelemek gerek.

"Anadolu Aleviliğini m.1232 yılında Aladdin Keykubat I.in verdiği seyyidlik belgeleri ile İslami hurafeler doldurmaya başladı. İslami aşılamanın ikinci evresi 1487-1524 yılları arasında, Şah İsmail Hatai döneminde oldu. Alevi kültürüne Oniki İmam ve özellikle Kerbela girdi. Üçüncü aşılama evresi 1826 daki Yeniçeriliğin kaldırılması döneminde oldu. Her Alevi Bektaşi tekkesine cami eklenip başlarına Nakşibendi şeyhleri atandı. Onlar Alevileri dönüp Sünni yapacakken kendileri Alevi oldular."v

"Alevi-Bektaşilerinin kendilerini Oniki İmamcı ve İmam Cafer Sadık'a bağlı, yani Caferi meshebinden görmesi; Erdebil'den amcası tarafından kovulan Şeyh Cüneyd'in 1449 da Anadolu içlerinde başlattığı toplumsal-siyasal mücadele, torunu Şah İsmail'in Tebriz'de 1502 de Kızılbaş Safevi yönetimini kurmasıyla, yani Kızılbaş siyasetinin iktidar olmasıyla başladı."vi Bu tür alıntıları tarihi dürüstce değerlendiren yazar ve araştırmacılardan çoğaltabiliriz. Bir başka örnek daha vermek istiyorum.

"Araştırmalarımı derinleştirdikçe, kendini daha çok sufi mistizmi içinde ifade eder gibi görünen bu inanışın, Hiristiyanlık ve İslamiyetin de etkilemesinin yanı sıra daha birçok kültürel varoluşu etkilediğini farkettim. Kökleri çok eski tarihlere uzanan mistik bir kardeşlik örgütlenmesi ile yayılan bir tür öğreti sanki birçok kültürün içine gizlice sinmiş ve kendisini tuhaf bir gizlilikle konumlandırmıştı.

Peki adını andığım bu öğreti ne? Bu öğretiyi herhangi bir başlıkta altında toplamak pek mümkün görünmese de savunucuları kendilerini Alevi ve yer yer de Kızılbaş olarak adlandırır.

Sürekli olarak baskı, şiddet ve katliama maruz kalmış olmaları nedeni ile Aleviler kendilerini ve öğretilerini gizlemek zorunda kalmışlardır. Ayrıca bu şiddet ve katliamların yarattığı zor yaşam koşulları onları bulundukları yerlerin hakim inançları ile bir çeşit uzlaşma arayışına sokmuştur." Erik cornellvii Bu örneklerle Aleviliğin ne olup ne olmadığı Allah-Muhammed-Ali, Oniki İmamlar ve Kerbela sanırım açıklığa kavuştu. Ali Yıldırım bir yazısında diyorki!..

"Aleviler insanda tanrısal özellikler görürler. Onlara göre insan tanrının yeryüzündeki yansımasıdır. İnsana gösterilecek sevgi ve saygı yeryüzündeki her türlü ibadetten daha değerlidir. İnsana değer verilmelidir çünkü insan dünyadaki her şeyin yaratıcısıdır. İnsan yaratan ve yaşatandır. Alevilik insan sevgisi temelinde tüm "kerametlerin/ mucizelerin" insanda olduğuna inanır. Bunu "her ne arar isen kendinde ara" özdeyişiyle dile getirir.

Bu nedenle yalnız başına hiçbir ulusa, etnik guruba mal edilemez, onunla sınırlanıp daraltılamaz.

Alevilik yeryüzünde yaşayan tüm insanları din, dil, ırk, inanç, cinsiyet ayrımı yapmaksızın bir ve eşit olarak görür. Alevi öğretisinde "72 millete bir nazarla bakmak" ilkesi esastır. Bu tüm insanlar için eşitlik ve kardeşlik demektir. Aleviler geçmişten bugüne hiçbir ulusa kendi dışındaki hiçbir inanca ve kültüre karşı düşmanlık beslememiştir. Tersine kardeşçe bir arada eşitçe yaşamayı öne çıkartmıştır. Çok kültürlü, çok inançlı, çok milliyetli bir barış ve kardeşlik ortamını özler."

Alevilik, kendine özgü bir kültür, bir yaşam biçimi, bir öğreti, bir felsefe ve bir inançtır. Varoluştan bu günkü yaşama kadar aklın yolunda insanın dünya görüşünü biçimlendirip, kamil insan olma aşamasına taşıyan bir felsefedir. Hünkar Hacı Bektaş Velinin Dört Kapı Kırk Makam öğretisi, Aleviliğin en temel öğretisidir. Alevilikte ham insandan Kamil İnsana doğru giden eğitim yoludur. Aleviliğin ana felsefesi ve yol kurallarıdır. Aynı zamanda bu öğreti insanlığın aydınlanmasının da ana temelidir.

Alevilik öğretisi insanı temel alır. İnsanı, ham insandan Kamil İnsana giden yolda eğitir. Bu eğitimin sonucunda insan;

Eline Diline Beline sahiptir. EDEB`lidir,
Kadın erkek ayırımı yapmaz. Herkes candır,
Yetmiş iki milleti bir nazarda görür. Din, dil, ırk ve renk ayırmaksızın tüm dinya insanını aynı görür,
Bilimin yolundan gider. Hurafelere inanmaz,
Toplumcu ve paylaşımcıdır. Birlik olmayı ve paylaşmayı savunur,
İnsan sevigisini öne çıkarır. Kabesi insan dini sevgidir,
Gerçeğin ve doğrunun yanında hurafenin ve yanlışın karşısında yer alır.
Barışı ve özgürlüğü savunur. Savaşın karşısında yer alır,
Emeğe saygı duyar. Sömürüye karşı durur,
Demokrasiden ve çağdaş değerlerden yanadır. Her yerde ve her zaman savunucusu olur,
Tüm evreni bir bilip, Tanrıyı özünde bilir.

Hünkar Haci Bektas Veli'nin tespit ettigi kabul edilen 4 kapı, 40 makam;

1.Şeriat kapısı, (toplum yasalarının öğrenimi) toplum yasalarına uymak, kendisini kötülüklerden arıtmak, eğitilerek insanlığa ve yaşadığı topluma faydalı bir insan olmasını sağlamaktır. Dört ana maddeden havadır ve bu kapıda kişi El oğludur.
2.Tarikat Kapısı, (yol kurallarının öğrenimi) insanın kendi isteği ile ikrar verip yola girmesi, yolda hizmetli olması, benlikten bizliğe geçmesi, elinden gelebilen iyilikleri hiç kimseden esirgememesidir. Dört ana maddeden Ateştir ve bu kapıda yol oğludur.
3.Marifet Kapısı, (öğrenimin bitimi, beceri elde etme ) bilimde en yüksek düzeye ulaşmak, yolun sırlara erişmek. Kendisine bir müsahip seçmekdir. Dört ana maddeden sudur ve bu kapıda il oğludur.
4.Sırrı Hakikat Kapısı, (gerçeğin öğrenilmesi,Tanrı ile bir olma) Tanrıyı özünde bulmak, Hakk'ı görmek, ölmeden ölüp En el Hakk deyip gerçeğin içinde erimekdir. Dört ana maddeden Toprakdır ve bu kapıda tüm alemin oğludur.

Dört Kapı ve bu kapılarında onar makamı basamak basamak öğrenerek, insanı ailesine, toplumuna ve tüm dünya insanlığa yararlı Kamil İnsan durumuna yükseltmektedir..
Yunus Emre, Dört kapı kırk makamı şöyle anlatıyor,
"Kırkbin kırk dört tabakat meşayih evliyalar Dört kapıdır kırk makam dem evliya demidir"
"Şerat, tarikat yoldur varana, Hakikat, marifet andan içeru"
"Evvel kapı şeriat, geçse andan tarikat Gönül evi marifet, ışk hakikat içinde"

Dört Kapı nedir?

Seriat: Yaşamın kuralları
Tarikat: Yolun kuralları
Marifet: Sırrı bilmenin kuralları
Hakikat: Sırrı çözüp Hakka erişmektir.

Bunu şu şekilde de düşünebiliriz,

Seriat Bir anadan doğmaktır
Tarikat ikrar verip bir yola girmektir,
Marifet Hakkı kendi özünde bulmaktır
Hakikat Tanrıyı kendi özünde bulup En-El Hakk deyip Tanrı ile bir olmaktır.

Bir başka deyişle şöyle de düşünebiliriz.

Seriat da insan her hangi bir kişinin oğludur. El oğlu.
Tarikat da insan yola girmiştir. Yol oğludur.
Marifet de Hakkı kendi özünde bilmiştir. İl oğludur.
Hakikat de özü Hakkla bir olmuştur. Tüm Alemin oğludur.

Dört Kapıyı günümüz eğitim sistemine göre düşünürsek,

Seriat liseyi bitirmek,
Tarikat üniversiteyi bitirmek,
Marifet bir meslek sahibi olmak ve en yüksek aşamasına ulaşmak
Hakikat, bilim yolunda tüm insanlığa hizmet edebilmektir.

Her kapının on makamı vardır.

Şeriat kapısının makamları:

Anadan doğmak,
Sevgiyi öğrenmek ,
Yaşamın kurallarını ögrenmek,
Kötülükleri bilmek ve yapmamak,
Yaşadığı toplumu tanımak
Ailesine ve topluma faydalı olmak,
Toplum kurallarına uymak,
Çevreyi anlamak çevreye zarar vermemek
Temiz ahlaklı olmak
Hoşgörülü olmaktır.

Tarikat kapısının makamları:

Kendine bir mürşit bulmak,
Mürşidin öğütlerine uymak,
Bilim öğrenmek,
Hizmet etmeyi bilmek,
Haksızlığın karşısında olmak
Temiz giyinmek İyilik yapmak
Araştırma yapmak
Analiz etmek,
Paylaşmayı bilmek
Özünü temiz tutmak

Marifet kapısının makamları

Edepli olmak,
Benliği terkedip birliğe yönelmek
Azla yetinmeyi bilmek,
Sabır ve kanaat ehli olmak,
Öğretici ve eğitici olmak,
Eli açık olmak,
Bilim insanı olmak,
Hoşgörü,
Özünü bilmek ve kendini bilmek
Bilge olmak.

Hakikat kapısının makamları

Gönül insanı olmak,
Gördüğünü örtmek, kimsenin ayıbını görmemek,
Yapabileceği hiçbir iyiligi esirgememek,
Evrenin her varlığını sevmek,
Tüm insanları bir görmek,
Birliği öğretmek ve yönetmek,
Gerçegi her yerde ve her zaman söylemek,
Öze ermek,
Hakkın sırrını bulmak ve
Hakkın varlığında bir olmak

(i) Nejat Birdoğan, Anadolu Aleviliğinde Yol Ayrımı, Moazik yayınları, 1995, sayfa 3
(ii) Evrensel Kültür, Ali Yıdırım, sayı 65, sayfa 38,
(iii) Konferanslar 2004-2005, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı yayını, 2005, sayfa 23
(iv) Mehmet Gündoğdu Pir Sultan Abdal dergisi, sayı 26, sayfa 38,39, Gerçekler Demine Devranına
(v) Nejat Birdoğan, Anadolu Aleviliğinde Yol Ayrımı, Moazik yayınları, 1995, sayfa 185-186
(vi) İsmail Engin / Havva Engin\ Alevilik, Kitap Yayinevi, 2004, İsmail Kaygusuz - İmam Caferi Sadık, Ortadoks - Heteredoks Caferilik ve "Buyruk" adlı yazısı, sayfa 243
(vii) Erdoğan Çınar, Aleviliğin Kayıp Bin yılı, Kalkedon Yayınları, sayfa 29, Dipnot 4, Erik Cornell, Dragomanen, 1998 sayfa 37

Etiketler
alevilik

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil