Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Genel

Alevilik Genel Alevilik üzerine genel tartışmalar, eleştiriler, sorunlar

Seçenekler Arama Stil
Alt 09.06.2018, 15:14   #1
Yazar
Raya Haq
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 11
İtibar Puanı: 10
Raya Haq iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 11
27 Mesajına 29 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Ehl-i Beyit NEDIR NE DEGILDIR.

Saygideger Canlar.

Arap Muhammed ve Arap Alinin devami olan aylesini bize kutsal birer varlik olarak gosterilmesinin sebebi, 1400 yillik cirkin asimile politikalarinin basariya ulasma cabasidir.

Genel olarak EHL-I BEYIT iki ayri olusumun farkli bakis acilarini goz onunde bulundurup daha sonra gercek ve dogrulari aciklamayi tercih etmek, dogru bir yaklasim olsa gerek.

1. Ehli Beyt (Arapça: أهل البيت), "ev halkı" anlamına gelen ve Muhammed'in ev ahalisini tanımlamak için kullanılan İslami terim.

2. Ehli Beyt'deki, ehl ile ahali aynı köktendir. Kişiler demektir. Beyt ise ev demektir. Yani ev ahalisi manasına gelir. İslam peygamberi Muhammed'in ev ahalisi için kullanılan bir terimdir. Ehli Beyt deyimi Kuran'da da geçer.

Ehli beyt'ten olmak İslam toplumunda özel bir statü ve seçkinlik anlamına geldiği gibi Şii İslam toplumunda kendilerine özel bir gelir tahsis edilmiştir.

3. Sünniler ehli beyti genel olarak peygamberin hanımları, çocukları ve torunlarından oluşan, saygı duyulan bir topluluk olarak ele alırlar. Şiilikte ise bu toplum halifelik, yönetim hakları, görüşlerinin eleştirilemezliği, masum oluşları, dünya ve ahiretteki statüleri ve yer yer insanüstü özellikler barındıran mistik yönleriyle bir üst katman şeklinde değerlendirilirler.

4. Sünnilik ile Şiilik arasında bir anlayış farkı da bu kavramın kapsamı ile ilgilidir. Sünnilikte kesin hatlarla çerçevesi çizilmeyen bu kavram Şiilere göre İslam peygamberi Muhammed , Ali, Fatıma Zehra, Hasan ve Hüseyin[1] ve onların soyundan gelen 12 imamları kapsar. 12 İmam:

Ali bin Ebu Talib (Ebu Talip Oğlu Ali)
Hasan bin Ali (Şerifan) (Ali Oğlu Hasan)
Hüseyin bin Ali (Seyyidan) (Ali Oğlu Hüseyin)
Zeynel Abidin (Hüseyin Oğlu Zeynel)
Muhammed el-Bakır (Ali Oğlu Muhammed)
Cafer-i Sadık (Muhammed oğlu Cafer)
Musa-i Kazım (Cafer Oğlu Musa)
Ali Rıza (Musa Oğlu Ali)
Muhammed Taki (Ali Oğlu Muhammed)
Ali Naki (Muhammed oğlu Ali)
Hasan-ul Askeri (Ali Oğlu Hasan)
Muhammed Mehdi (Hasan oğlu Muhammed)

Pekki bunlari cok iyi inceledigimizde, var olan dogru ve gerceklerimi kabul edecegiz, yoksa iki ayri kutuplasmalarin, Muhammed denen uckur duskunu kisinin kendi sonunu hazirliyarak, bizzat Esleri tarafindan (Ebu Bekir`in Kizi Ayse, Omer`in kizi Hafsa`yi kucuk yasta alip tecavu ederse, bunlar tarafindan zehirlenip oldurulmesi de gayet normaldir. ) Muhammedin olumunden sonra iktidar kavgasi ile bir birlerini yiyen ve halen yemeye devam eden.. Insanlik Dusmani Islamin Gercek yuzunu ortaya cikarmak, ozellikle Alevi Yasam Felsefesinden tamamen farkli bir yapilanmasi olan bu suc makinasinin amaci ASIMILE POLITIKALARINI SURDURMEK VE BASARIYA ULASMAKTIR... Bununda mumkunu yoktur.

Alevi Yasam Felsefesi

Din, Irk, Mezsep ve Renk Ayirimi yapmadan 73 millete bir nazarda bakma felsefesine sahipse, yani Dunyada Yasiyan Butun Insanlara bir gozle bakip, herkesi Kardes gorme olgusuna sahipse.....
Islam`da ise kendisinden olmiyan kendi inancini kabul etmiyen, Kafir, Zindik, Gavur vs vs gibi otelestirme gibi bir yobazliga sahip ise... Aleviligin Islamla Ilgisinin olmadigini herkes kabul etmelidir.....

Alevi toplumu Islamin Ehl-i Beyt`ini desteklemekle, Ehl-i Beyt yanlisi gosterilmeye calisilmis, Ehl-i Beyt`in gercek yuzunu ve gercek kimliginin acik acik ortaya cikmamasi, toz pembe gosterilmesi sonucu, dogru ve guzel olan herseye sahiplenme ve destekleme felsefesi ile yaklasan Alevi toplumuna mal edilmeye calisilmis...
Islam; bu firsatciligi ile Alevi toplumunu islamlastirma kurnazligini buradan yurutmus ve gunumuze kadar gelmistir.....

Yukarida da belirttigimiz gibi EHL-I BEYT`in (Arapça: أهل البيت) Anlami Ev Halki, Hz Muhammed`in Ev Ahalisini tanimliyan ve simgeliyen bir terimdir.....

Hz Muhammed`in Damadi Hz. Ali ve cocuklari Ehli-Beyt oluryorda, Hz. Osman` verdigi iki kizi ve kizlarinin cocuklari Ehli-Beyt olmuyormu? Ayrica Hz. Osman ayni sulaleden gelen yakin akrabalarindan biridir..

Hz. Ebu Bekirin kizi olan Hz. Aise (Ayse) Ehli-Beyt`ten sayilmiyormu?

Zaten Ehli-Beyt kelimesi Aise`nin Uygunsuz sekilde colun ortasinda yakalanmasindan sonra Hz. Muhammed tarafindan Ayse`e yonelik soylentileri sonlandirma soylenmesidir.

Islam ansiklopedisinde nasil anlatilmaktadir,.
(Resulullah (s.a.v) sefere çıkmak istediği zaman, kadınları arasında kura çeker, hangisinin ismi çıkarsa onunla giderdi. Benî Mustalik gazasından önce yaptığı gazada da aramızda kura çekti, benim ismim çıktı, bundan dolayı Resulullah ile beraber çıktım ve bu, hicab (örtünme) âyetinin indirilmesinden sonra idi. Onun için bir hevdece (deve üzerine konulan kapalı taşıyıcıya) konuldum, dönüşte Resulullah Medine'ye yaklaşınca bir yerde konakladı, sonra da yola çıkmaya nida ettirdi. Yola çıkmaya seslendikleri sırada ben kalktım ve yürüyüp ordugahı geçtim, tuvalete gittim, yerime dönerken göğsümü yokladım, ne göreyim Zafâr boncuklarından bir dizim vardı, kopmuş düşmüş, bunun üzerine döndüm, kaybolan dizimi aradım, bunu aramak beni alıkoydu.
Benim yol nakliyemi yapmakta olan grup varmışlar, hevdeci yüklenmişler ve beni içinde zannetmişler. Çünkü hafif idim, henüz küçük yaşta bir taze idim; beni hevdecte sanmışlar, deveyi çekmişler gitmişler. Döndüğüm zaman orada kimseyi bulamadım, bundan dolayı belki beni aramak için dönerler dedim, oturdum. Derken uyumuşum, Safvân b. Muattal ordunun arkasına kalır, insanların eşyalarını araştırır, bir şey kalmış ise kaybolmaması için diğer konak yerine götürürdü, beni görünce tanımış "Allah'tan geldik ve yine O'na döneceğiz" (Bakara, 2/156) demesiyle uyandım, hemen feracemle yüzümü örttüm, devesinden indi, ben bininceye kadar çekildi, bindim. Sonra deveyi çekti, yürüdü, öğle sıcağında orduya yetiştik; inmişler, bağrışıyorlardı. İndikleri zaman beni bulamadıklarından insanlar çalkalanmış, o sırada imiş ben üzerlerine varıverdim, artık herkes beni konuşmuş. Beni lakırdıya almış, helak olan helak olmuş.)

Asilinda bunun gercek hikayesi, Safvan b. Muattal ile Ayse nin gecmisi ile ilgilidir, ikisininde bir birlerine sevdali olmasidir.

Safvân b. Muattal; Aise (Ayse) nin sevcesidir. Aise colde bir yolunu bulup geride kalir. Deve uzerinde fark edilmesi imkansiz gozu ile bakildigindan dolayi, ordunun arkasindan sonra yetisbilir dusuncesi ile. Colun ortasinda uygunsuz bir sekilde, Hz. Muhammed tarafindan bulunmasi icin geri gonderilen 150 kadar asker tarafindan gorulur, Ordu komutani gorduklerini Hz. Muhammed`e anlatir, Sefvan b. Muttal orada kellesi ucurulur, colde gombuldukten sonra, Aise`nin olum fermanini babasi Ebu Bekir Ile sonlandirmak veya yalandan Allah`tan bir Vahi hikayesi ile Aise aklanir....

Fakat gozleri ile goren 150 Askeri unutur, Askerler buna buyuk tepki gosterir, kendi gozlerimizle gordugumuz bir seyi, Allah nasil boyle bir vahi gonderebilir, kaldiki zorla tecavuz ettigi filanda yoktu, birlikte sevisen iki insani kendi gozlerimizle gordugumuz halde boylesi bir uydurma dogru degil vs vs gibi tepkiler ve soylentiler sonucu....
Hz. Muhammed telllal cagirtir, herkesin duyacagi bir sekilde gunlerce insanlar uyarilir.....

"BUNDAN SONRA BENIM EHL-I BEYT`IME LAF SOYLIYEN, HAKKINDA KONUSAN, DEDI KODU YAPAN KIM OLURSA OLSUN, KELLESI UCURULACAKTIR" gibi fetfalari ile EHL-I BEYT kelimesi yaygin hala gelir, Ebu Bekir, Osman, Omer, Ali, Muaviye. Ebu Sufyan vs vs gibi Hz. Muhammed`in kizlari ve sevcelerinin yakinlari akrabalari EHL-I BEYT olarak bilinir......

Kaldiki Ebu Sufyan, Ali ve Muhammed`in dedeleri olan ikiz kardesin cocuklaridir.

Islam Cinsi Sapikligi, Uckur Duskunlu, Insan Kani ile Beslenen bir yapilanma oldugu bilinen ve bunun halen devam edilip surduruldugunu bilmiyen varmi?

Islam`in cumbur cumbus yani kiz cocuklarini kucuk yaslarda bir birlerine nasil verdiklerini kimin kiminle evlendigine kisaca bir bakalim....

Hz Muhammed kizlarindan Fatma`yi Ali`ye, Ummu Gulsum`u ve Rukiyye`yi de Osman`la evlendiriyor...
Osman ile Ali; Hz. Muhammed`in damadi oluyorlar, ikisi de Bacanak oluyor.
Dolayisiyla Muhammed Osman ile Ali`nin kayinbabasi oluyor...
Muhammed, En Yakin Arkadaslarindan biri olan Ebu Bekir`in 6 yasindaki kizi Ayse`ye goz koyuyor, istiyor soz veriliyor, Adet (ergen) oldugu 9 yasinda iken Muhamede veriliyor,
Muhammed en yakin Arkadasi Olan Ebu Bekir`in KAYIN BABASI OLUYOR.
Omer; Kizi Hafsa`yi Hz. Muhammed`e veriyor, Yani Omer Muhammed`in kayin babasi oluyor....
Omer; Ali`nin Kizlarindan Ummu Gulsum`u kucuk cocuk iken Ali`den istiyor ve evleniyor,
Omer`in kayin babasi olan Muhammed`in Kizi Fatima. Omer`in kaynanasi oluyor, hali ile Fatmanin esi Ali Omer`in kayinbabasi oluyor!!!!!!!
Omer`in evlenipte bosadigi Atike`yi Muhammed`in tornu Huseyin aliyor.
Muhammed; Ebu Sufya`nin kizi ile evleniyor, Ebu Sufyan`nin oglu Muaviye Halifelik kavgasinda Ayse`yi sevcesi yapiyor, birlikte Ali`ye karsi savasiyorlar.....
Ne karisik bir ve cirkef bir durum degilmi?
Bence daha fazla karistirmiyalim, karistirdikca Islamin pislikleri su yuzune cikiyor, ciktikca batiyor, batikca cirkinlesiyor....

Sonuc olarak Islam denen suc makinasi, Eline baksak Eline sahip degil, Diline desek, Diline sahip degil, Beline desek, Beline hic sahip degil.....
Aleviligin temel felsefesi, ELINE, BELINE VE DILINE sahip olmaktir....
Ne buyuk celiski degilmi?
Ikisini bir biri ile kiyaslamak veya islamin kolu olarak gormek ve gosterilmeye calismak!!!!! basli basina bir insanlik sucudur.......

Dolayisiyla Ehl-Beyt Ev halki, Ev Ahali, ise, Alevi Yasam Felsefesinde Yol Onderligi Yapan, Insan-i Kamil mertebesine erismis insanlarin Ehl-i Beyt`i mutlaka olmustur, Ehl-i Beytleri karistiran Islam 12 Hizmet ile 12 Imamlari karistirmasi`da bir O kadar normaldir....

Saygi ve Insani Sevgilerimle

Konu Raya Haq tarafından (09.06.2018 Saat 15:22 ) değiştirilmiştir.
Raya Haq Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 12.06.2018, 01:39   #2
Yazar
Raya Haq
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

ZAKIRLERIN DILINDEN CEMLERDE 12 HIZMET DEYISI;

Hakk’tan bize nida geldi
Pirim sana haber olsun
Şah’tan gülzarı geldi
Peyik sana haber olsun

Bu yola giden hacılar
Güruhları hep Naciler
Cem kilidi kapıcılar
Kapıcı’ya selam olsun

Hakk,kuluna eder nazar
Dört nesneden adem dizer
Kalleş gelmiş cemi bozar
Gözcü sana haber olsun

Ey kalp evi dolu kişi
Daima Hakk’ladır işi
Kimdir bu halkanın başı
Zakir sana haber olsun

Mümin yolun yakın ister
Münkirlerden sakın ister
Delil yanmaz yağın ister
Delilci’ye haber olsun

Mümin çekildi meydana
Münkir atıldı zindana
Hizmet verildi Selman’a
Tezekkar’a haber olsun

Zakir zikreder sazı ile
Düvaz okur avazı ile
Mü’min Müsli niyaz ile
Çerağcı’ya haber olsun

Haydin gidelim üryana
Mümin müslim bir yana
Tekbir verildi kurbana
Kurbancı’ya haber olsun

Yola giden haslar hası
Silinsin gönüller pası
Doldur ver engür tası
Sakkacı’ya haber olsun

Haydin girelim hakikate
Kulak tutun marifete
Mümin girdi ihtikata
Semacı’ya haber olsun

Hizir oli cemde oturur
Kurbana kepçe batırır
Gerçeğe lokma getirir
Nakıp sana haber olsun

Şah Hatayı’ım barı çaldı
Şah’tan gülizarı geldi
Pirden bize destur oldu
İznikçi’ye haber olsun.

Suc makinasi tarihin en vahsi dini olan ISLAM ile yukaridaki nefesle ilgisi olabilirmi?
12 Hizmet ile,
12 imami Islamin kolu olan Sii likle ilgisi olabilirmi?
Alevi Yasam Felsefesinin hic bir yapilanmasinda, Islam denen suc makinasinin igrenclikleri ve ahlaksizliklari yok.

Bugun, Dun ve Dunden de onceye gidilsin, bir anda 9 hatunu olan bir yol onderini gostersinler.
Kardesim dedigi Kisiye (Biz Alevilerde IKRAR VERMEKTIR) KIZINI VEREN, 6 yasindaki cocuklara goz diken, 9 yasindaki cocuklara tecavuz eden bir yapilanma ALEVI YASAM FELSEFESINDE DUSKUN ILAN EDILIR...

HIC BIR GUC ISLAM DENEN CINSI SAPIK, UCKUR DUSKUNU KAN EMICI VE INSANLIK DUSMANI BIR YAPILANMAYI...

ALEVI YASAM FELSEFESI ILE BIR ARADA GOREMEZ, GORMEYE CALISANLARIN YA BEYNINDE YADA GOZLERIN GORME SORUNU VARDIR...

Saygilarimla.

Alt 12.06.2018, 02:01   #3
Yazar
Raya Haq
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Aleviliğin İslamla hiçbir ilişkisi yoktur

Aleviliğin, İslamla, İslamiyetle hiçbir ilişkisi yoktur. İslamiyetten çok önceleri oluşmuş, Mezopotamya kökenli, Zerdüşt kökenli bir inançtır. İslamiyetle, Müslümanlıkla, Dördüncü Halife Ali’yle, 12 İmamlarla hiçbir ilişkisi, hiçbir bağı yoktur. Alevilerin, 12 İmamlar adına, Ali adına yalvarış-yakarış içinde olması, dualar etmesi, kendisi olmamasının, kendisine empoze edilmiş bir ritüeli yaşıyor olmasının dikkate değer bir görüntüsüdür.
Alevilik son yıllarda, çok konuşulan konulardan biridir. Alevilik konusunda yayınlar artmakta, televizyonlar, radyolar çoğalmaktadır. Aleviler arasında örgütlenme de boyutlanmaktadır. Fakat Aleviler, kendisi olarak konuşmamakta, örgütlenme kendisi çerçevesinde gelişmemekte, dışarıdan, Alevilere empoze edilen bir bilinç doğrultusunda gelişmektedir. Kendisi olarak konuşan, kendisi olmayı savunan Aleviler şüphesiz vardır. Ama sayıları azdır. Seslerini yeteri kadar duyuramamaktadır. Böyle bir damarın bulunması şüphesiz çok olumludur. Sayıları ne kadar az olursa olsun, düşün hayatında belirleyici olan da bu damardır.

İttihat ve Terakki yönetiminden beri başlıca iki grup üzerinde yoğun bir asimilasyon uygulanmıştır. Kürtleri Türklüğe asimile etmek, Alevileri Müslümanlığa asimile etmek, yüz yıla yakın bir zamandır temel bir devlet politikasıdır. Bu, sistematik bir şekilde uygulanan bir devlet politikasıdır.

Asimilasyona karşı gösterilen tavırda Kürtler ve Aleviler arasında önemli bir fark vardır. Kürtler asimilasyonun bilincine varmış, ona karşı yoğun bir mücadele içindedir. Aleviler ise, büyük bir çoğunlukla, asimilasyonun bilincinde değildir. Alevilerin büyük bir kısmı, “Aleviyiz ama, İslamız”, “İslamız ama Aleviyiz” deyip durmaktadırlar. Aslında, Aleviliğin, İslamla, İslamiyetle hiçbir ilişkisi yoktur. İslamiyetten çok önceleri oluşmuş, Mezopotamya kökenli, Zerdüşt kökenli bir inançtır. İslamiyetle, Müslümanlıkla, Dördüncü Halife Ali’yle, 12 İmamlarla hiçbir ilişkisi, hiçbir bağı yoktur. Alevilerin, 12 İmamlar adına, Ali adına yalvarış-yakarış içinde olması, dualar etmesi, kendisi olmamasının, kendisine empoze edilmiş bir ritüeli yaşıyor olmasının dikkate değer bir görüntüsüdür. Devlet ve hükümet, devlete ve hükümete yakın yazarlar, “Alevi İslam” dan, “İslamın sufi bir kolu olan Alevilik”ten, “İslamın üç büyük yolundan biri olan Alevilik”ten söz etmektedir. Hükümetin, “Alevi İslam” la ilgili olarak reformlar yapacağından, Alevilikle ilgili açılımlar gerçekleştireceğinden söz edilmektedir. Devlet Bakanı, “Aleviler, Sünniler kadar Müslümandır” demektedir. Bu arada, kendilerini, 12 İmamlara, Peygamber Muhammed soyuna dayandıran Aleviler de vardır. O zaman onlar, Türkmen değil Arap olmuyor mu? Veya Kürt değil Arap olmuyorlar mı? Veya, “evladı Resul”, “Seydi Saadet Evladı Resul” olduklarını söyleyenler, Arap olmuyorlar mı? 1937-1938 Dersim ayaklanması lideri Seyit Rıza’nın, zulüm gördüklerini anlatırken, “evladı Kerbelayız” diyerek bu zulme layık olmadıklarını anlatmaya çalışması, elbette yanlıştır. “Evladı Kerbela” olunca Arap ve Müslüman olmuyor mu? O zaman Kürtlük/Zazalık ve Alevilik nerede kalıyor? Kaldı ki, Kerbela’da katledilenler, 72 kişidir. Dersim ayaklanmalarında katledilenlerin sayısı ise onbinlerle ifade edilmektedir. Alevilik üzerine çalışan bazı araştırmacılar da, Aleviliği “heterodoks İslam” içinde değerlendirmektedir.

Şiilik elbette İslamlık içindedir. Şiilik İslamiyetteki iki önemli mezhepten biridir. Dördüncü Halife Ali, 12 İmamlar, Şiiliğin temel sembollerindendir. Alevi inancının ise, Şiilikle bir ilişkisi, bir bağı yoktur. Aleviliğin Orta Asya kavimlerinin, bu arada Türklerin de İslamiyetten önceki dini olan Şamanizmle de bir ilgisi, ilişkisi yoktur. Bu bakımdan, İslamiyetle ilişki kuran veya Şamanizmle ilişki kurmaya, bağ kurmaya çalışan bugünkü Alevi düşüncesinin eleştirisi gerekmektedir. Bu eleştiri devamlı ve dinamik olmalıdır.

Bugün gerek Kürt Alevilerin, gerek Türk Alevilerin Dördüncü Halife Ali için, 12 İmamlar için, örneğin Hüseyin için yakarışta bulunduğu büyük bir gerçektir. Alevilerin örneğin Muharrem ayında, üçüncü Halife Hüseyin için, Kerbela’da katledildiği günün yıldönümünde Şiiler gibi dövünmemekte, fakat 12 İmamlara yalvarmalarını yakarmalarını sürdürmektedir. Buradaki temel sorun ise, Şii inancının, Şii sembollerinin, Alevi inancına nasıl girdiğidir. Temel soru, Alevi inancının ne zamandan beri ve nasıl başkalaşmaya uğradığıdır.

Haşim Kutlu’nun Kızılbaş Alevilikte Yol, Erkan, Meydan, Alevilik Öğretisi, (Yurt Kitap-Yayın, Eylül 2007, Ankara) kitabında bu konuyla ilgili dikkate değer açıklamaları vardır. Alevilik yerine Kızılbaşlık tabirinin daha çok kullanıldığı bu eserde Haşim Kutlu, Kızılbaş ocaklarının merkezinin Dersim olduğunu belirtmektedir. Ocakların aile ya da aşiret adıyla anılmalarının Kızılbaşlıkta (Alevilikte) bir sapma olduğu dile getirilmekte, Alevilik inancındaki bozulmanın 13. yüzyılda başladığına işaret edilmektedir. Moğol istilası ve Alamut ocağının ortadan kaldırılması Alevilik inancında büyük bir yıkımın başlangıcı olmuştur. Moğol istilası döneminde Anadolu’da meydana gelen Babai ayaklanmalarının (Baba İlyas-Baba İshak önderliğinde gelişen ayaklanmaların) Selçuklu lejyon ordularınca bastırılması, bu arada Alevi yapılanmasının darmadağın edilmesidir. Babai ayaklanmalarını Selçuklu lejyon ordularınca bastırılması sırasında Alevi yapılanmaları çok ağır darbeler almıştır. (age., s.126).

Ondördüncü asırda ise İran’da Müslüman Ali Şiası yaygınlaşmaya başlamıştır. Müslüman Ali Şiası, Anadolu Alevileri ile yaptıkları siyasal ittifakları istismar yoluna da gitmiştir (s.126). İşte Müslüman Ali Şiası’nın Aleviliğe, Kızılbaşlığa sızma çabaları bu dönemde başlamış, onbeşinci yüzyıl süresince devam etmiştir. Onaltıncı yüzyıl başlarında Şah İsmail ile birlikte (1487-1524) doruk noktasına ulaşmıştır. Alevi yapısındaki bu bozulmalar sürecinde ocak pirlerinin tavır ve davranışlarında da değişmeler olmuş, Alevi yol kuralları giderek aile çıkarlarına tabi kılınmış, yol evladının korunup kollanmasını esas alan Alevi yasalar, ailenin korunup kollanmasına dönüşmüştür (s.127).

Kızılbaş (Alevi) düşüncesine Hakk-Muhammed-Ali ritüellerinin, 12 imamlar ritüellerinin girmesi, 15. yüzyıl içinde kök salmaya başlamıştır. Şeyh Cüneyt’in (ölümü 1460), Şeyh Haydar’ın (ölümü 1488) iktidarı döneminde, Şah İsmail döneminde, bu ilişkiler iyice gelişmiştir. İmam Cafer buyruğu, Kızılbaşların (Alevilerin) ilgi duyduğu temel bir kitap olmuştur. İmam Cafer 702-765 yılları arasında yaşamıştır. Altıncı imamdır. 676-732 yılları arasında yaşayan ve beşinci imam olan Muhammed Bakır’ın oğludur. İmam Cafer’in büyük buyruğunun Bisati tarafından yazıldığı da bilinmektedir. Bisati ise 15. yüzyılda yaşamıştır (ölümü 1439). Aleviler bakımından bu konuda da derin bir çelişki vardır çünkü Caferi mezhebinin atası sayılan İmam Cafer, Kızılbaşlar için hiç iyi şeyler düşünmemektedir. İmam Cafer, Kızılbaşlar için “bilinsin ki ne onlar bizdendir, ne de biz onlardanız. Onlarla savaşanlar ise Hz. Muhammed’in önünde, onun düşmanlarıyla savaşanlar gibi kutsaldır, cennetliktir” demiştir (age, s. 128). Örneğin, 1510’larda cereyan eden Şahkulu ayaklanmasının da bu ilişkiler çerçevesinde değerlendirilmesi gerekir. Osmanlı karşısında yeniler Şahkulu güçlerinin, İran’a, Şah İsmail’e sığınması, Şah İsmail yönetiminin kendilerine nasıl muamele ettiği olgulara dayanılarak anlatılmalıdır... İmam Cafer’in bu sözü, 1990’ların ortalarında, Tansu Çiller’in başbakanlığı döneminde İran yöneticilerinin Türk yöneticilere yaptığı öneriyi hatıra getirmektedir. O dönemde İran yöneticileri Türk devlet ve hükümet yöneticilerine Aleviler hakkında “ya siz Sünnileştirin ya da müsaade edin biz Şiileştirelim” demişti. Kızılbaşlar için İmam Cafer döneminden günümüze kadar hiçbir şeyin değişmediğini bu öneri de açıkça ortaya koymaktadır. Bütün bunlar ise Alevilerin büyük bir aymazlık yaşadığını göstermektedir. Alevilerin bu yönden eleştirilmesi gerekir. Bu eleştirinin devamlı kılınması da gerekir. Alevilerdeki aymazlığın “ille de Müslüman olma” ısrarının maddi ve manevi nedenleri üzerinde de durmak gerekir. Müslümanlığın hiçbir koşulunu yerin getirmeyen Alevilerin, Müslümanlıkta ısrarlı olmaları dikkate değer bir konudur. Alevi olan ama namaz kılan Aleviler de var deniyor. Onları, artık asimile olup Müslüman olmuş kişiler olarak değerlendirmek daha doğrudur.

Haşim Kutlu’nun sözü edilen Kızılbaş Alevilikte Yol, Erkan, Meydan kitabında bu konulara ilişkin bölümler vardır. Haşim Kutlu’nun, Alamut Ocağı ile ilgili düşüncelerinin Alevileri anlatıp anlatmadığı tartışılabilir. İsmailiye’nin, Nizarilik’in Alevilik olup olmadığı tartışılması gereken bir konudur. Öbür düşüncelerinin ise ufuk açıcı olduğu açıktır. Haşim Kutlu kitabında “Kürt ya da Türk Alevilerin, ya da bugün kendisini bu başlık altından ifade edenlerin Müslüman olup olmadıklarını tartışmak oldukça geri bir tartışmadır” demektedir (s.397). Bunu, “Alevilerin Müslüman olmadıkları çok açık bir gerçektir. Bunu tartışmak bile yanlıştır” şeklinde anlamak gerekir. Kitabın örneğin 154-155 sayfalarında dile getirilenler de bunu göstermektedir. Bütün bunlara rağmen bu ilişkilerde aymazlığı yaşayan Alevilerin eleştirilmesi gereği kaçınılmazdır.

İsmail BEŞİKÇİ:

Yukarida goruldugu gibi, bazi gercekleri ve dogrulari tarihi kaynaklardan yola cikarak soylemesi,
Alevi Yasam Felsefesinin , Kurtluk, Turkluk, Turkmenlik, Cerkezlik, Siilik, Caferilik vs vs vs bir ilgisi de olmadigini soylersek yanlis yapmayiz.

ALEVI YASAM FELSEFESI INSANLIGIN DOGUSUNDAN BERI GELEN BIR YASAM BICIMI OLDUGUNUN kavranilmasinda yarar var diye dusunuyorum...

Hic bir guc Eline, Beline ve Diline Sayip olan bir Yasam Felsefesini Kendisine mal etmesi ve kendisinde gormesinin de, kendisini yaniltmaktan oteye gidemiyecektir.....

Alt 13.06.2018, 04:25   #4
Yazar
Raya Haq
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

1924 lerde Iranli bir Ressam tarafindan degisitirilen ama gercek olan Hz. Ali`nin resmi neden kaldirilmis, yerine baska bir resim konulmus bu da Islamin bir baska oyunudur.

Yukaridaki linkte de Hz Alinin iran da bulunan gercek resmi

Yukarida ki kaynak ise Buhari Muslim den alinmadir.

Iste bu yuzden diyoruz.

İki Ali Vardır
İki Ali vardır, sizinki Arap
Gönüllerde düştür, bizim Alimiz
Sizin Ali, devri eyledi harap
Mazluma yoldaştır, bizim Alimiz

Sizin Ali, kana kine doymadı
Bizim Ali, hiç bir cana kıymadı
Sizin Ali, Hakkı insan saymadı
Hakkin kendisidir, bizim Alimiz

Sizin Ali, düşman müziğe meye
Bizim Ali, saki olur dünyaya
Sizin Ali, yönün döndü kayaya
Kıblesi güneştir, bizim Alimiz

Sizin Ali, taptı ganimetlere
Bizim Ali, ortak oldu dertlere
Sizin Ali, ruhun verdi kurtlara
Emekçi'ye baştır, bizim Alimiz

Alt 16.06.2018, 04:33   #5
Yazar
Raya Haq
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Ebu Bekir 6 Yasindaki Kizi Ayseyi Muhammed`e

Muhammed 2 Kizini Osman`a.

Omer Kizi Hafsayi Muhammed`e.

Muhammed Kizi Fatimayi Kardesim (Ikrarim) dedigi Ali ye.

Ali de Kucuk kizini Essek kadar buyuk olan Omer`e.

Bitmedi.

Muhammed Resimi Rakamlara Gore, 39 Hatunla evlenip veya sozlenip yataga atip begenmediklerinin yani sira, 30 Cocuk ve genc Kole ve Esirlerlere tecavuz ettigi resmi rakamlarca belli olmasinin yani sira, Savaslarda Esir Aldiklari 5 ile 10 yas aralarindaki kucuk kiz cocuklara tecavuz edildigi ve bir cok kucuk kiz cocuklarinin bazilari tecavuz edildikleri zaman oldukleri de kayitlarda gecmektedir.

Lahnet olsun sizin gibi Insanlik Suclularina, Bunlarin pislikleri ortaya ciktikca, birer insanlik suc makinasi olarak tarihte yerlerini alacaklardir.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil