Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > İnsan/Yaşam > İnsanları Tanıyalım > Çeşitli Dallarda İnsanlar

Çeşitli Dallarda İnsanlar Herhangi bir bölüme uygun görmediğiniz biyografiler.

Seçenekler Arama Stil
Alt 05.09.2008, 14:56   #1
Yazar
katilinar
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: KARS
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 6
katilinar hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok

Ettiği Teşekkür: 15
6 Mesajına 10 Kere Teşekkür Edlidi

Unhappy Solun soytarırısı:İsmi lazım değil

Dünya görüşü belli, keskin ve katı. Soldan bakıyor her şeye. Militan ruhlu. Bir sanatçının öyle olması gerektiğine inanıyor. Güldürmeyi seçmiş belki, ama asla gülmeyi değil. Ağlayanı çok olan bir ülkede gülmeyi kendine yasak etmiş, ayıp saymış çünkü. En sevdiği renk hüzün o yüzden.
Alevi kökenli bunu hiç saklamamış çünkü Anadolu aleviliğinden çok şey öğrenmiş Demokratlığı, Atatürkçülüğü, Kemalizmi, bağımsız Türkiye anlayışını hep oradan öğrenmiş. Açıkçası bunu camiye göturseler gider vaaz verirmiş Demokrasi adına güzel bir şey söyleyen herkes anasidir ablasidir amcasıdır teyzesidir.
Fıkra gibi. Bir komşuları vefat edince hanımı on’a, “yürü kalk cenazesine gidelim,” demiş. “Yok,” demiş o, “Dirisini sevmezdim, ölüsünü mü seveceğim.” Hanımı ısrar etmiş, gitmişler. Cenaze namazında hoca sormuş “merhumu nasıl bilirdiniz” diye. Herkes adet olduğu üzere “iyi bilirdik” derken, o bağırmış: “kötü bilirdik!” Hoca yine sormuş; “hakkınızı helal ediyor musunuz!” o yine, üstelik bu kez daha yükses sesle; “Etmiyorum!”“N’apayım?” demiş, “Yaşarken hırsızın tekiydi, ölünce temizlendi mi şimdi bu adam?” O lafını bu kadar sakınmıyor işte. Bu yüzden ehliyetine bile el konmuş. Söylediğine göre gazetelerin yazdığı gibi aşırı alkollü olduğu için yaşanmamış bu hadise. “Taksim’deki 1 Mayıs gösterisinde konuşma yapacakmış. Sert bir konuşma. Bu konuşmanın metni bir şekilde polisin eline geçmiş. Yolda çevirmiş trafik, ‘alkollü müsün?’ diye sormuş. ‘İki bira içtim,’ demiş. Arabasına el koymuşlar göz altına almışlar, saatlerce uğraşmış. Neticede o konuşmayı yaptırmamışlar kendisine.
O 40’lı yılların sonunda işte bu kadar gösterişsiz bir şekilde gelmiş dünyaya. Doğduğu gibi yaşamayı seçtiği için de 1981’de yüz bin lira taksitle aldığı apartman dairesinde gösterişsiz, orta halli bir hayat sürüyor. “Ben hayatımda hiç zengin olmayı düşlemedim. Keşke dünyanın yedi buçuk milyar insanı benim gibi orta halli bir yaşam sürmeyi seçseydi,” diyor, “kuyunun dibinde kimse kalmazdı.” Doğru tespit elbet. Azınlığın lüksü, çoğunluğun sefaleti olmuyor mu bu düzende? Farzı misal, lafa geldi mi başlık parasını çağ dışı bulan, ama sevdiği erkekten açgözlülükle parmağına “şu kadarcık bir şey” bekleyenlerin ve bu beklentiyi reklamlarla kızıştırıp meşrulaştıran tüccarların aklındaki son şey o taşı çıkarırken ölen köle çocuklar. İşte O o köle çocuklar gibilerini hiç aklından çıkarmadan yaşayanlardan.
Her türlü süslemeye, gösterişe ve tasvire sırt çevirmiş . Çalışma masasının işini bir sehpa görüyor. o’ın yazı yazmaya başladığı Türk Solu dergileri yerde, ağzına kadar dolu küllüğün yanı başında. Bir Samsun paketi bitmeden, ikincisi açılmış. Uluç bir ara çarpıp deviriyor küllüğü, sonra iskambil kağıdıyla dört dörtlük bir temizlik yapıyor. Aynı başarıyı fotoğrafları çekerken de göstermesini diliyorum içimden. Çünkü ortam pek öyle “görsel sanat” icra etmek için müsait değil.
Hemşehrisi Turgut Özal ile ilgili duşuncesi. Bir konferansta 1500 insana hitap ediyormuş. Günün gençliğinin çoğu Özal’ın sayesinde hırsızlığı öğrendiler, demiş. Salondan bir tanesi “Hey Abi, Özal senin hemşehrin neden eleştiriyorsun?”diyince bu da,adamin uzerine atlayıp ğırtlağına yapışmış “lan benim en yakın hemşehrim babam lan. Ama önemli olan babam olması değil, adam olması lan itoğlu it” demiş sonunda adam gebermiş. Adam olmadıktan sonra, babam olmuş ne fark eder. Kalktı, benim insanım işini bilir dedi. Hırsızlığa direktif verdi. Çalsın, çırpsın, zengin yaşasın, istediği kadar namussuz olabilir, zengin yaşamak onurluluktur dedi. Benim gözümde emeksiz yemek olmaz. Turgut Özal bu ülkeye hırsızlığı öğretti ve gitti. Bu anlamda ben onun doğduğu yerde doğmadım diye sayıklar
Sanatçı nasıl olmalıymış Sanat insanın doğa üzerinde yaşamasıyla birlikte başlıyomuş. Hayata değinmeyen şeyin adı sanat olamazmış. Sanat hayatla akraba olmak zorundaymış. Hayatla akraba olursan politikayla da akraba olmalısınmış. Hepimiz hayattan şöyle ya da böyle şikayet ediyoruzmuş. Değiştirmenin yolu bilim ve sanatmış. Sanat resim düzene muhalif olmalıymiş. Başka türlü değiştiremez ki. Sürekli evet diyen bir adam sanat yapabilir miymiş? Hayır diyebilmeli sanatçı, durun diyebilmeliymiş ve daha neler .
Sosyalizmle ilgili göruşu İdeal hiçbir şey yokmuş. Ama en ideali sosyalizmmiş. Kötünün iyisidir diyelim. Koç, Sabancı, Eczacıbaşı gibilerin sırf paralarıyla yönettiği bir dünya yerine, bunun gibi bir soytarının yönettiği bir dünyayı tercih etmez misiniz? Bu daha ideal değil mi?
Bülent Ecevit’le ilgili duşuncesi
Bülent Ecevit hiçbir zaman sağlıklı bir solcu olmamış ki buna göre. Çıkışı da öyle değilmiş. Hepimiz dağlara çizdik resmini. Bu çizmememiş. Ama çizenler oldu. Karaoğlan geliyor dediler. Bir kere Karaoğlan, Karaoğlan olmasıyla lekeliymiş. Karaoğlan tipik bir Türk kahramanıymış. Ama kahramanlardan medet umacağımıza, hepimiz kahraman olsak daha iyi değilmiymış? Biz mit haline getirmeyi seviyoruzmuşuz insanları. Genelde bütün dünya emekçileri böyleymiş .
Ama Mahir Çayan. Keşke hayalleri gerçek olsaymış. Allah korusun .Umarım, Türkiye’deki herkes onun yazılarını okuma fırsatını bulurmuş.Okuyan ne olmuşsa Maalesef biz yaşadığımz dünyayı bilmekten yoksunmuşuz. Bilen adamlar da öldürülmuşlermış. 1960’lardan bu yana en çok okumuş adamlar vurulmuş, asılmış veya sürülmuş. Yani adam öyle diyo En çok onlar hapis yatmış. Bilen insan tehlikeli insanmış.Buna da çok telefon edilmiş, çok tehdit edilmiş. Ama bunu temizleyen insan bulunamamış e need olsa temizlikçi akşam eve gidecek çocukları bunun filmini seyrediyor olacak. Ne yapacak? Utanç duyacak. Belki bu engel olmuş insanımıza sora cevap veremezler, bir komiği öldürdük diye.

katilinar Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil