Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Toplumsal Konular > Siyaset/Politika

Siyaset/Politika Ulusal ve uluslararası politika ile ilgili tartışmalar burada yapılır

Seçenekler Arama Stil
Alt 28.08.2008, 18:08   #11
Yazar
HazaL*
ALêVi KıS

HazaL* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 64
İtibar Puanı: 715
HazaL* parlak bir geçmişe sahipHazaL* parlak bir geçmişe sahipHazaL* parlak bir geçmişe sahipHazaL* parlak bir geçmişe sahipHazaL* parlak bir geçmişe sahipHazaL* parlak bir geçmişe sahipHazaL* parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 1.819
587 Mesajına 1.086 Kere Teşekkür Edlidi

Siyasete karışmıyorum anlamıyorum anlıyorumda anlamak istemiyorum ne yapıyolar ne ediyolar cok karısık belkide yapılan şaklabanlık gibi bişey
Siyasetle ilgilenmedigimden sagcılık ve solculuk kavramınıda herkez gibi cok bilmiyorum bilgim yok !
Herkez birbirine düşman kesilmiş dogru dürüst konusmadan anlamadan kırıp döküyolar haksızlıklar cok büyük sekilde gün gectikce artıyor yazık milletimize yasamlarının kötü oldugunun farkındalar yöneten kişinin kötü oldugunun farkındalar ama gene aynı ilk başta fikir degiştirmek Lazım SiyasettekiLerin Zaten Güvende oLmaz hiçbirine

Gençlik olarak bekledigim şeyler ise anLayış biLgi DogruLuk ve DürüstLük ayRımCıLık ve TorpiLin yapıLmaması !

Bütün yozLara ve yoBazLara inaT ALEVİYİZ...!

___________________İMZA___________________
Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan

Hü demmine Yâ Allah Yâ Muhamed Yâ Ali !

La Feta iLLa ALİ La Seyfe iLLa ZüLfikaR

Bütün yozlara ve yobazlara inat ALEVİYİZ!

EskiLer iyi TanıR " AlevikıS "

..Adım SözLérimé KéfiL..! ==> ♥ ~ђคzคl~ ♥

mod: "ÖSS"
HazaL* Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
HazaL* Kullanıcısına bu mesajı için 7 üye teşekkür etti:
Alt 28.08.2008, 22:37   #12
Yazar
huseyinbbb
Forumu İyi Bilen

huseyinbbb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: YOZGAT
Fikirler Tecrübe Puanı: 45
İtibar Puanı: 382
huseyinbbb gercekten iyi birihuseyinbbb gercekten iyi birihuseyinbbb gercekten iyi birihuseyinbbb gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 122
131 Mesajına 265 Kere Teşekkür Edlidi

Siyasetle ilk olarak lise sıralarındayken ülkü ocaklarında tanıştım.Daha sonra yavaş yavaş bişeylerin farkına vardım ve doğru yolun o kapı olmadığına karar verdim,araştırmalar yaptım,kitaplar okudum Atatürkçü bir birey olarak fikirlerim olgunlaştı.Sosyal demokrat bir çizgide hayatımı sürdürüyorum.

Türkiye'deki siyasal sisteme gelince.O kadar eksikler varki bunları tamamlamak imkansız hale gelmiş.Bunların başındada ülkedeki siyasal iktidarlar değişse bile hiçbirşeyin değişmediği ve Türkiye'nin tam anlamıyla bağımsızlığını sağlayamaması geliyor.Ne yazık ki bu devran böyle sürüyor.

Dikkat çekeceğim bir diğer noktada dünden bugüne geldiğimizde ülkemize faydalı işler yapmış insanlarımızın erken ölümleri (suikastler,cinayetler ve daha niceleri)
Uğur mumcu,Gaffar Okan son yılların en çarpıcı örneklerinden ikisidir.

Sözün özü ülkemizde temiz siyaset yapmak neredeyse imkansızdır,yinede iyi şeyler umut etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla. Hüseyin

...Onların bugün büyük görünen güçleri ve imkanları bizlere vız gelir.Onlar bir avuç biz ise milyonlarız.Kaybedeceğimiz hiçbirşey yoktur ama kazanacağımız koca bir dünya vardır...
huseyinbbb Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
huseyinbbb Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Alt 29.08.2008, 12:35   #13
Yazar
arascan
Forumla Bütünleşmiş

arascan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 65
İtibar Puanı: 1431
arascan görkemli bir forum yaşantısı vararascan görkemli bir forum yaşantısı vararascan görkemli bir forum yaşantısı vararascan görkemli bir forum yaşantısı vararascan görkemli bir forum yaşantısı vararascan görkemli bir forum yaşantısı vararascan görkemli bir forum yaşantısı vararascan görkemli bir forum yaşantısı vararascan görkemli bir forum yaşantısı vararascan görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 1.362
954 Mesajına 2.537 Kere Teşekkür Edlidi

Ben fikirlerimi yazmak için gelmedim. Hemen bir parantez açayımAçıyorum, aaaaçtım(_20 benim normlarıma uymaz, Asıl mevzu şu (kapamadım parantezi devam ediyor) forumun oyun bahçesi kimliğinden sıyrılması için yapılan en güzel işlerden birine imzasını atmış olan Alev 2005_ikibinbeş cana çok tşk ederim) Kapadım parantezi... Umarım ve umuyorum ki gereken ilgi gösterilir..

Sevgilerimle..

Çok okuyan kendinden az okuyan başkalarından cahildir
arascan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
arascan Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 04.09.2008, 22:44   #14
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

alev_2005_2005 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TOKAT
Fikirler Tecrübe Puanı: 140
İtibar Puanı: 2311
alev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip

Ettiği Teşekkür: 6.861
3.580 Mesajına 7.692 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
arascan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben fikirlerimi yazmak için gelmedim. Hemen bir parantez açayımAçıyorum, aaaaçtım(_20 benim normlarıma uymaz, Asıl mevzu şu (kapamadım parantezi devam ediyor) forumun oyun bahçesi kimliğinden sıyrılması için yapılan en güzel işlerden birine imzasını atmış olan Alev 2005_ikibinbeş cana çok tşk ederim) Kapadım parantezi... Umarım ve umuyorum ki gereken ilgi gösterilir..

Sevgilerimle..
Tesekkür ederim, gereken ilgiyi alakayı esirgemeyeceginden şüphem yok (-20 ) gençliğinin...

***YAŞAMAK BİR AĞAÇ GİBİ TEK VE HÜR VE BİR ORMAN GİBİ KARDEŞÇESİNE...***

***Sen yüreğinin sesini dinleyenlerdensin ve biliyorsun aslolan yürektir. Yürek sesi ne bilmeyenler, ya da bilip de duymayanlar acıtsa da içini unutma; yaşadığın sürece o yürek var olacak seninle birlikte. Sen yeter ki koru yüreğini ve yüreğinde taşıdığın sevda duygusunu. Elbet bitecek güneşe hasret günler. Ve o zaman kutuplarda yetişen cılız ve minik bitkiler değil, güneşin çiçekleri dolduracak yüreğini...***

***Kapansın el kapıları bir daha açılmasın, Yok edin insanın insana kulluğunu, Bu davet bizim...***

***Annelerin ninnilerinden spikerin okuduğu habere kadar, yürekte, kitapta ve sokakta yenebilmek yalanı, anlamak, sevgilim, o, bir müthiş bahtiyarlık, anlamak gideni ve gelmekte olanı...***

***Günler ağır. Günler ölüm haberleriyle geliyor.
Düşman haşin zalim ve kurnaz...***

*** NAZIM HİKMET RAN ***
alev_2005_2005 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.11.2008, 10:16   #15
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

Bilgiler

alev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip

Bu araştırma başlıklarının geri planda kalmasını istemediğim için zaman zaman tekrar sormak isterim sizin kişisel fikriniz nedir bu konuda...?

***Sen yüreğinin sesini dinleyenlerdensin ve biliyorsun aslolan yürektir. Yürek sesi ne bilmeyenler, ya da bilip de duymayanlar acıtsa da içini unutma; yaşadığın sürece o yürek var olacak seninle birlikte. Sen yeter ki koru yüreğini ve yüreğinde taşıdığın sevda duygusunu. Elbet bitecek güneşe hasret günler. Ve o zaman kutuplarda yetişen cılız ve minik bitkiler değil, güneşin çiçekleri dolduracak yüreğini...***

***Kapansın el kapıları bir daha açılmasın, Yok edin insanın insana kulluğunu, Bu davet bizim...***

***Annelerin ninnilerinden spikerin okuduğu habere kadar, yürekte, kitapta ve sokakta yenebilmek yalanı, anlamak, sevgilim, o, bir müthiş bahtiyarlık, anlamak gideni ve gelmekte olanı...***

*** NAZIM HİKMET RAN ***
Alt 05.12.2008, 20:31   #16
Yazar
Aykut Diş
Forum Katılımcısı

Aykut Diş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 40
İtibar Puanı: 159
Aykut Diş hakkında olumlu dusunceler mevcutAykut Diş hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 163
66 Mesajına 109 Kere Teşekkür Edlidi

Siyaset bir arkadaşımdan duyduğum en son tanımıyla aklımda şöyle bir yer edinmişti.

''Siyaset köle arıyan efendilerle efendi arıyan kölelerin buluştuğu bir arenadır.''

Yine bu söz de ismini hatırlayamadığım bir dünya düşünürüne ait.

Aykut Diş Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Aykut Diş Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 06.12.2008, 19:19   #17
Yazar
Zulfikar24
Kontrollü Üye

Zulfikar24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 89
Zulfikar24 yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 146
79 Mesajına 130 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
alev_2005_2005 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Varan 2

(-20 )diye belirttim yine çünkü bu konu hakkında herkes dili döndüğünce yazdı çizdi ama 20 yaş ve altı gençliğin siyasi görüşünü merak ediyoruz, geleceğin temsilcisi ve seçmeni alevi gençliği siyaset hakkında ne düşünüyor...

Evet konu başlığındanda anlaşılacağı gibi;

Ey gençlik (-20)

Gençliğimiz SİYASET hakkında neler düşünüyor...?

SAĞ - SOL diyoruz; bu kavramları ne kadar biliyoruz...?

Sağcılık sizce nedir...?

Solculuk sizce nedir...?

Neden insanlar böyle bir ayırıma gitmiştir dünya olarak...?

Gençlik olarak siyasilerden ne bekliyorsunuz...?

VS..
VS..

Soruları çoğaltabiliriz, ama tek ricam (-20 ) sloganımız 20 yaş ve altındaki yaş grubu gençlerimiz yazarlarsa sevinirim...

Sonra analiz yapıp, diğer yaş dilimlerine geçeceğiz, ve böylelikle Alevi gençliğinin siyasete bakış açısının ve 68 lerden bu yana değişime uğrayıp uğramadığı hakkında bir ön fikir elde etmiş olacağız.

Katılım gösteren herkese şimdiden sonsuz teşekkürler...
siyasetle cok küçükken tanıstım.daha küçükken dayımı evden bi gün polisler almaya gelmişti. dayım karakol basıp polisleri tartaklamış arkadaşlarıyla annem böyle anlatmıştı. polisler dayımı dayım da polisleri sevmezdi. ama neden? dayımın sloganı neydi yaşasın tam bağımsız Türkiye ve yaşasın halkların kardeşliği. peki bu lafların altına başka anlamlar mı vardı? böyle düşünüyolar diye dayımlara neden işkence yaptılar? bu sloganların altında başka anlamlar mı vardı. daha o zamanlar bunları düşünüyordum. yıllar geçti aradan. kitaplarla içli dışlı olmayana kadar atatürkçü çizgide ilerliyodum. kitaplarla tanıstıkdan sonra koyu sola dogru kaydı siyasi düşüncelerim.
sağcı:bağnaz,eskikafalı,faşist,gerici,kabakuvvet,ı rkçı,softa,şeriatçı,tarikatçı,yobaz gibi şeyler geliyor sağcı deyince aklıma.
solcu:yenilikçi,kitap okuyanezilenin yanında olan,vatansever,özgürlükçü gibi şeyler geliyo aklıma solcu deyince.
alevi sağcılar hakkında ise cok karamsarım. onları alevi olarak kabul edemiyorum. o sağcıları tanımladıgım gibi görüyorum onları. ve asimile olduklarına inanıyorum(yani sürünün içinde). akp ye mhp ye oy veren aleviler bize katliam yapanlarla aynı saflarda yer almış oluyorlar. keşke 68 lerde olan harekette ben de olsaydım diyip hayallere dalıyorum bazen.
şu anki siyasileri boş insanlar olarak görüyorum. siyasetçi dedinmi kemal kılıçdaroğlu,kamer genç gibi insanlar olmalı.düşüncelerim bu kadar daha sonra aklıma gelirse bişeyler yazarım yine...
(alev_2005_2005 böyle gerekli konularla ilgilendigin için sana teşekkür ediyorum can.)

Zulfikar24 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Zulfikar24 Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 21.12.2008, 19:26   #18
Yazar
MKÖ
Yeni Üye

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 10
MKÖ iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
2 Mesajına 2 Kere Teşekkür Edlidi

Ben bir üniversite öğrencisiyim.Üniversiteye gelene kadar siyaset fazla ilgi alanıma girmiyordu fakat okuduğum kitaplar,araştırmalarım beni bir anda bu alanın içine attı.Okuldaki insanlarla yaptığım konuşmalarda o kadar acı şeyler duydumki kendimi biranda buraya atıp düşüncelerimi aktarmak istedim.İktidar hakkında sorduğum sorularda aldığım cevaplar: Yok Atatürk ten sonra en iyi başbakan şimdiki iğrenç insanmış bedava kitap dağıtmış kömür dağıtmış enflasyonu iyi duruma getirmiş altın dağıtmış ve daha neler neler.Ben şunu belirtmek isterim.Ben bu dincilere kafayı takmış durumdayım ama bu şiddet anlamında değil tabiki.O zavallı insanların doğru yolu bulmasına yardımcı olmak en azından savundukları görüşün ne kadar komik olduğunu kanıtlamak için sizlerin yardımıyla bu işi başarmak istiyorum.Benim adım Mustafa Kemal.Adımın verdiği özgüvenle çıktığım bu yolda en üst seviyeye çıkmak ve gerekirse ama gerçekten gerekirse her yolu kullanmaya,şartları zorlamaya hazırım.Yoksa bu insanlar ülkemizi sömüre sömüre,yabancılara sata sata,sahtekarlık yapa yapa,Atamızdan aldığımız emaneti rezil edecekler.Gelin beraber olalım.Bir insan bir insandır.

MKÖ Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
MKÖ Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 10.01.2009, 14:50   #19
Yazar
Barış Toptaş
Üye

Barış Toptaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 37
İtibar Puanı: 18
Barış Toptaş iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 5
3 Mesajına 3 Kere Teşekkür Edlidi

Ben siyasete daha küçükken Okmeydanı'nda dayımın omuzlarında atıldım . Daha sonra kitaplar okuyarak , araştırmalar yaparak .. Kendi fikir ve düşüncelerime ''SOL'' un daha yakın oldugunu gördüm.Çünkü SOLcular , 68 kuşağından bu yana hep ezilen , isyankar ve haksızlığa karşı mücadele eden ve halkın ve haklının yanında olmuştur.SAĞ dediğimiz görüşe baktığımızda iktidarı aldığı dönemden bu yana ülkemizin o cennet topraklarını emperyalist güçlere bırakmış ve bu güçlerle işbirliği yapmıştır. '80 darbesi SOLcular üzerine hazırlanmış bir darbedir diye düşünüyorum . Her zaman darbecilere karşı savaşan DEV-GENÇ 'li ve DEV-SOL 'lu olmak istemişimdir. Ve bu isteğimi nihayet devrimci dayılarımın sayesinde gerçekleştirmekteyiim.Şimdi bir çok örgüt ve kuruluş var.Benim DEV-SOL ( CEPHE ) 'u seçmemin bişr çok nedeni var.Birincisi , uzun bir geçmişe sahip ve cuntacılarla savaşmış olmasıdır. İkincisi ise ,Ailemizdeki , köyümüzdeki ve mahallemizdekilerin %90'ı bu örgütün içerisinde yer almasıdır.Gerçekten de bir halk örgütü olmasıdır.Ve halkı için hapisanelerde ve mahallelerinde '' Ölüm Oruçlarına '' girmeleridir.Halkı için silahlı mücadelere girmesidir.'' SOL '' görüş deyince Öz de bir örgüt olmalıdır , SÖZDE değil.

Gençlik Olarak ise Meclisteki Mebuslardan bir umudumuz YOK ..! OY için Açılım yaparlar , OY için Sorun yaratırlar.Bizim istediklerimiz hangi bir şeyi yerine getirmişlerdir ?

NOT : Kendi siyasi görüşümün bir kısmını yazdım.Daha sonra ekleme yapacağım ..

ALEVİYİZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ ...

Konu Barış Toptaş tarafından (10.01.2009 Saat 14:55 ) değiştirilmiştir.
Barış Toptaş Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Barış Toptaş Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 23.01.2009, 15:16   #20
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

Bilgiler

Aslında farkında olmasakta hep bir yönlendirme var aslında aileler tarafından.

*** NAZIM HİKMET RAN ***

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil