Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevi Kültürü

Alevi Kültürü Alevilik üzerine kültürel yazılar, çıkarımlar, sonuçlar

Seçenekler Arama Stil
Alt 17.02.2009, 20:48   #31
Yazar
dilek-16
AW Medeni Cesaret Güzeli

dilek-16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ESKİŞEHİR
Fikirler Tecrübe Puanı: 54
İtibar Puanı: 342
dilek-16 sevilen bir üyedilek-16 sevilen bir üyedilek-16 sevilen bir üyedilek-16 sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 625
296 Mesajına 508 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
su_samuru Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
dilek-16 can,
ellerine kollarına, bileklerine ve de bilgine sağlıklar olsun.
uzun zamandır siteye bakamıyordum.bugün yazdıklarını okumak çok sevindirdi beni.
özellikle fırın tatlılarını tariflerini en yakın zamanda yemek defterime geçireceğim.
tüm tariflere de bir göz atmaya çalıştım.bazı tariflerde lezzeti arttıracak güzel eklemeler var.
harika tarifler.
teşekkürler can.
önemli değilcan sen nasil yemek tarifleri istiyosan bana söyle ben hazirlarim senin için bulurum. ok . ben sizler için varim burda aw mutfağinda sizede tesekkkür ederim ilgilendiğiniz için.

___________________İMZA___________________
<Dile getirilmeyen bir öfkedir bazen suskunluğumuz… Öylesine yaralanmışızdır ki yaralamak isteriz, yüreğini acıtmak ve kanatmak…Ve biliriz ki hiçbir söz acıtamaz, yaralayamaz ve kanatamaz kimseyi bir suskunluk kadar…Ve susmak en acımasız, öldürücü silahtır bazen.>

BİR KEDİNİN DOKUZ CANI , BİR KADININ DOKUZ KEDİYE YETECEK KADAR CANI VARDİR.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[url=http://g.imageshack.us/img171/2009010721231288887pyzshu9.jpg/1/][IMG]http://img171.imageshack.us/img171/2009010721231288887pyzshu9
dilek-16 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
dilek-16 Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 18.02.2009, 07:37   #32
Yazar
su_samuru
Üye

Bilgiler

Memleket: ANKARA
Fikirler Tecrübe Puanı: 36
İtibar Puanı: 10
su_samuru iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 63
11 Mesajına 11 Kere Teşekkür Edlidi

teşekkür ederim dilek-16 can.
evde genelde klasik yemekler hazırlanır.kızarma da yapmıyoruz. böyle zengin tarifleri bir arada ve ilk elden görünce çok sevindim.
sizin yazdığınız tariflerin çoğunu yapıyorum ama bazı tarifleri çok güzel (hem de besleyici malzemelerle) zenginleştirmişsiniz.
tüm tarifleri detaylı incelemedim. gün içerisinde tekrar girdiğimde bakacağım;rahmetli annem bir turşu yemeği yapardı,lahana turşusundan.
bir iki kez denedim sonra da hep döktüm. berbat olmuştular.çevreden de sordum; doğru-dürüst bilen pek yok.
yukarıdaki tarifler arasında bulamazsam izninizle sizden isteyebilirim can.
şimdilik hoşçakalın.
güzelliklerle kalın can.

su_samuru Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
su_samuru Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 18.02.2009, 08:47   #33
Yazar
sultan50
Forum Katılımcısı

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 38
İtibar Puanı: 29
sultan50 iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 577
74 Mesajına 114 Kere Teşekkür Edlidi

selam
kapuska.
soganı kavuracan egerkı yagda ıstemezsen sudada kavurabılırsın soganı. neyse azıcık salca veya tomates rendesi.limon suyu azıcık su. kaynamaya bırak ve içine bıraz bulgur atacan. agır ateşte pişirecen. sonra kızarmış ekmekle afıyet olsun.yemeklerinizi özellikle rica edeyim tahta kaşıkla pişirin varsa şimşir. neyse kavakta olabılır.

sultan50 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
sultan50 Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 18.02.2009, 13:21   #34
Yazar
dilek-16
AW Medeni Cesaret Güzeli

Bilgiler

dilek-16 sevilen bir üyedilek-16 sevilen bir üyedilek-16 sevilen bir üyedilek-16 sevilen bir üye

oooooooo sultancım cok tskler böle arada tariflerini bizimle paylas
tursulu deyınce benim ilk aklima lahana ası geldi
lahana tursusuyla
tarif için sagol.

<Dile getirilmeyen bir öfkedir bazen suskunluğumuz… Öylesine yaralanmışızdır ki yaralamak isteriz, yüreğini acıtmak ve kanatmak…Ve biliriz ki hiçbir söz acıtamaz, yaralayamaz ve kanatamaz kimseyi bir suskunluk kadar…Ve susmak en acımasız, öldürücü silahtır bazen.>

[url=http://g.imageshack.us/img171/2009010721231288887pyzshu9.jpg/1/][IMG]http://img171.imageshack.us/img171/2009010721231288887pyzshu9
Alt 18.02.2009, 13:22   #35
Yazar
dilek-16
AW Medeni Cesaret Güzeli

Bilgiler

Alıntı:
su_samuru Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
teşekkür ederim dilek-16 can.
evde genelde klasik yemekler hazırlanır.kızarma da yapmıyoruz. böyle zengin tarifleri bir arada ve ilk elden görünce çok sevindim.
sizin yazdığınız tariflerin çoğunu yapıyorum ama bazı tarifleri çok güzel (hem de besleyici malzemelerle) zenginleştirmişsiniz.
tüm tarifleri detaylı incelemedim. gün içerisinde tekrar girdiğimde bakacağım;rahmetli annem bir turşu yemeği yapardı,lahana turşusundan.
bir iki kez denedim sonra da hep döktüm. berbat olmuştular.çevreden de sordum; doğru-dürüst bilen pek yok.
yukarıdaki tarifler arasında bulamazsam izninizle sizden isteyebilirim can.
şimdilik hoşçakalın.
güzelliklerle kalın can.
susamuru benden önce sanırım sultan arkadssimiz yardimci oldu sana . istediğin baska tarifler olursa söyleyebilirsin her zaman.

dilek-16 Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 19.02.2009, 14:22   #36
Yazar
dilek-16
AW Medeni Cesaret Güzeli

Bilgiler

evet dostlarrrrrr bu gün kendimi biraz ERZİNCAN mutfağına doğru atmak istiyorum bakalim erzincan mutfaği nasl

Sırın

Malzemeler :
2 bardak un
3 kaşık tereyağı
1 bardak pekmez
Tuz

Hazırlanışı: Un ve tuz suyla hamur haline getirilir. Hamur yumurta büyüklüğünde bezelere ayrılır, bezeler kalın yufka halinde açılır. Yufkalar kızgın saç üzerinde pişirilir. Soğumasını önlemek için kalın bir bez içinde saklanır daha sonra , tereyağının eritilerek içine pekmez karıştırılmasıyla elde edilen karışım ile her iki tarafı yağlanır. Yağlanan yufka iki parmak genişliğinde katlanarak rulo haline getirilip, 2-3 cm kalınlığında kesilip tepsiye dizilir. Üzerine tekrar pekmezli tereyağı dökülür.

Gasefe

Malzemeler :
1/2 kg. kayısı kurusu (yarma)
2-3 çorba kaşığı tereyağı
1 su bardağı iri çekilmiş ceviz içi

Hazırlanışı : Kayısı kurusu bol su ile yıkanıp temizlenir. Bir tencerede üzerini örtecek kadar su konur, kayısı kuruları yumuşayıncaya kadar pişirilir. Ateşten alınarak dinlenmeye bırakılır. Dinlenen kaysı süzgeçten süzülür, servis tabağına alınır. Üzerine tavada kızdırılmış tereyağı gezdirilir, iri kıyılmış cevizler üzerine serpildikten sonra servis yapılır

Erzincan Ketesi

malzemeler: un, süt, su, maya, sıvıyağ, yoğurt, yumurta, çörek otu tereyağı ve tuz .

hazırlanışı öncelikle süt biraz ısıtılır ve su karıştırılarak içine 1 paketin yarısı kadar yaşmaya ilave edilir maya iyice eriyince sıvıyağ yoğurt tereyağı ve maya karışıtırılır içine yeterince malzemeye göre (kişi sayısına göre) un ilave edilir ve iyice yoğurulur ve hamur mayalanana kadar yaklaşık 1 saat bekletilir ve yemek tabağından biraz küçük olacak şekilde keteler yapılır üstüne yumurta sarısı (iyi kızarması için) ve çörek otu (isteğe göre susamda olabilir) atılır ve fırına verilir yaklaşık 20 dakikada pişer

--------------------------------------------------------------------------------Bi$i

Genellikle hamur yani ekmek yapimi günlerinde pisirilir. Ekmek için hazirlanmis künt (topak) lar dan bir kaç tane alinir. Un ile biraz yassiltilarak tava içinde kizdirilmis yagda iyice kizarincaya kadar pisirilir.
Bi$i'yi büyük yapiyorlarsa bi tane yetiyo, çünkü yagli

Gasefe

Malzemeler :
1/2 kg. kayisi kurusu (yarma)
2-3 çorba kasigi tereyagi
1 su bardagi iri çekilmis ceviz içi

Hazirlanisi:
Kayisi kurusu bol su ile yikanip temizlenir. Bir tencerede üzerini örtecek kadar su konur, kayisi kurulari yumusayincaya kadar pisirilir. Atesten alinarak dinlenmeye birakilir. Dinlenen kayisi süzgeçten süzülür, servis tabagina alinir. Üzerine tavada kizdirilmis tereyagi gezdirilir, iri kiyilmis cevizler üzerine serpildikten sonra servis yapilir.

Erzincan Çorbası

Malzemeler :
250 gr. kıyma (yağsız)
1 yemek kaşığı maydanoz (kıyılmış)
1 bardak erişte
1 bardak dövmelik buğday
1 yemek kaşığı salça
2 yemek kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı pul biber
Karabiber
Tuz

Hazırlanışı:
Akşamdan buğdayı ılık suda ıslatın. Buğdayı iyice yıkayıp üstünü kapatacak kadar su koyun. 25 dakika kaynatıp bekletin.
Kıymaya karabiber, tuz ekleyip, iyice yoğurun. Nohuttan daha büyük köfteler yapın.
1 kaşık tereyağını eritip, köfteleri içine atın ve tencereyi sallayarak pişirin. Kalan yağa salça ilave edip, karıştırın. 8 bardak su katıp, dövmeleri içine atın, pişirin. İçine 1 bardak erişte ve köfteleri atıp çorbaya tuz ilave edin. Köfte ve erişteleri 15 dakika süreyle kaynatın. Üstüne tereyağında kızdırılmış pul biber döküp karıştırın. Kıyılmış maydanozla süsledikten sonra servis yapın.

Erzincan Çorbası -2

İsmiyle uyuşur mu hikayesi bilmem? Annem ben bildim bileli yapar halamda yapıyormuş. Yok bu bizim değil diyen Erzincanlılar olabilir itiraz hakkı var. Lakin araştırınca yemek kitaplarında da var. Benim en sevdiğim çorbalardan biri;

Malzemeler:
* 150 gr.erişte
* 500 gr. yoğurt
* 1 yumurta
* 6 bardak et suyu
* 1 büyük kuru soğan
* 1 büyük domates
* 2 sivri biber
* 4 diş sarımsak
* 150 gr. kıyma
* 200 gr. tereyağ
* 1 yemek kaşığı salça
* 1 tatlı kaşığı kırmızı biber
* 1 tatlı kaşığı nane
* 2 yemek kaşığı ince kıyılmış maydonoz
* 2 yemek kaşığı ince kıyılmış dereotu
* Arzu edilirse 1 yemek kaşığı ince kıyılmış taze soğan

Hazırlanışı:
1. Kuru soğan, domates, sivri biber ince kıyılır. Bir tencerede tereyağın yarısı eritilir. Önce soğan biraz pembeleştirilir.
2. Sonra domates, biber, salça ilave edilir. Biraz kavrulur. Et suyu ilave edilir. Kaynatılır.
3. Yoğurt, yumurtayla çırpılır ilave edilir. Karıştırarak kaynatılır. Erişteler ilave edilir.
4. Kıyma karabiber, tuz ve kırmızı biberle yoğrulur. Küçük yuvarlak köfteler yapılır. Kaynamakta olan çorbaya ilave edilir.
5. Küçük bir tavada kalan tereyağ eritilir. Kıyılmış nane, dereotu, maydanoz, kırmızı biber ve taze soğan ilave edilip karıştırılır.
6. Servisten önce çorbanın üzerine gezdirilir.

Gasefe

Malzemeler :
1/2 kg. kayısı kurusu (yarma)
2-3 çorba kaşığı tereyağı
1 su bardağı iri çekilmiş ceviz içi

Hazırlanışı:
Kayısı kurusu bol su ile yıkanıp temizlenir. Bir tencerede üzerini örtecek kadar su konur, kayısı kuruları yumuşayıncaya kadar pişirilir. Ateşten alınarak dinlenmeye bırakılır. Dinlenen kaysı süzgeçten süzülür, servis tabağına alınır. Üzerine tavada kızdırılmış tereyağı gezdirilir, iri kıyılmış cevizler üzerine serpildikten sonra servis yapılır

BEN BUNU COK SEVDİM COK GUZEL BİŞEYE BENZİYOR DENEMEYE DEGCEK BİŞEY

Erzincan Lokumu

--------------------------------------------------------------------------------

250 gr oda sıcaklığında margarin ( veya tereyağı)
*1 su bardağı toz şeker
*1 yumurta
*1 paket kabartma tozu
*Aldığı kadar un ( takriben 3 su bardağı ancak yinede kıvama göre artabilir.)
*Üstüne dökmek için pudra şekeri.

Hazırlanışı;

1. Pudra şekeri hariç tüm malzemeyi güzelce yoğurun.

2. Hamurun kıvamı kurabiyeden yumuşak, kekten daha yoğun olacak.

3. Hazırlanan hamuru dikdörtgen bir borcama yada tepsiye elinizle yayıp, üstünü düzeltin.

4.Önceden ısıtılmış 170 derecedeki fırında üstü hafif kızarıncaya kadar pişrin. Çok kızartırsanız lokum sert olur.

5. Kızaran Erzincan Lokumunu fırından çıkarıp soğutun. İyice soğuduktan sonra küçük kareler halinde dilimleyerek, üstüne bolca pudra şekeri dökün.

ARKADASLAR ERZİNCAN MUTFAĞIYLA İLGİLİ PEK FALZA BİŞEY BULAMADIM BU YÜZDEN ERZİNCANLİ OLAN ARKADASLARDAN RİCA EDİYORUM BİZLERLERE DAHA FARKLİ YEMEK TARİFLERİ PAYLASABİLİRLERSE SEVİNİRİM

Alt 19.02.2009, 14:41   #37
Yazar
dilek-16
AW Medeni Cesaret Güzeli

Bilgiler

ERZİNCAN MUTFAĞİNDAN SONRA KENDİMİ ANTEP MUTFAĞINA ATMAK İSTİYORUM. COK ZENGİN YEMEKLERİ VE DEĞİŞİK TATLARI VAR.

İŞTE BİKAC ÖRNEK
ÇİĞ KÖFTE(Antep)

--------------------------------------------------------------------------------

ÇİĞ KÖFTE

M a l z e m e l e r
100 gr. çiğ köftelik et,
200 gr. çiğ köftelik bulgur,
5 diş sarımsak,
30 gr. kuru soğan,
150 gr. biber salçası,
50 gr. domates salçası,
1 çay kaşığı nane,
1 çay kaşığı kimyon,
1 çay kaşığı karabiber,
1 çay kaşığı yenibahar,
3 çay kaşığı pulbiber,
100 gr. yeşil soğan,
1 adet maydanoz.

HAZIRLANIŞI:

Önce salçalar bulgur, baharatlar birbirine katılır. Sarımsaklar iyice ezilerek ince doğranmış soğanla yoğurulur. Sonra çiğ köftelik et katılarak iyice yoğurulur. Soğan ve maydanoz ince ince doğranır hazırlanmış olan çiğ köftenin içine ilave edilir 3-5 dk. yoğurulur. Sonra köfte şeklinde sıkarak servis yapılır.

Icli köfte(Antep)

İÇLİ KÖFTE

M a l z e m e l e r
20 gr. fıstık içi veya ceviz içi,
Yarım çay kaşığı tuz,
Yarım çay kaşığı karabiber,
Yarım çay kaşığı tozbiber,
Yarım çay bardağı pulbiber,
150 gr. az yağlı kıyma,
100 gr. soğan,

Hamurun İçindekiler:
50 gr. simit(köftelik bulgur),
25 gr. çiğ köftelik et,
Yarım çay kaşığı karabiber,
20 gr. haşlanmış patates,
Yarım çiğ yumurta,
1 çay kaşığı tuz, 1 soğan,

HAZIRLANIŞI:

ETİN HAZIRLANIŞI: Et, önce pişirme kıvamına gelinceye kadar kavrulur. Soğanlar ince ince doğranıp etin üstüne eklenir. Daha sonra iyice kavrulur ve baharat çeşitleri, fıstık veya ceviz katılarak kavrulmaya devam edilir. Sonra ocaktan indirilip beklemeye bırakılır.

HAMURUN HAZIRLANIŞI: Hamurun içindeki malzemelerin hepsi katılarak, içine soğan rendelenip iyice yoğurulur.

KÖFTENİN HAZIRLANIŞI: Yoğurulan hamurdan yaklaşık 40 gr. kadarı (ceviz büyüklüğünde) koparılıp, avuç içinde top haline getirilir. İşaret parmağı ile oyulup hazırlanmış karışım içerisine konulur ve ağzı kapatılır. Yumurta şekline gelinceye kadar yuvarlanarak, ayçiçek yağında kızartılır

YAĞLI Köfte(Antep)

YAĞLI KÖFTE

M a l z e m e l e r
* 500 gr. köftelik ince bulgur,
* 1 adet büyük baş soğan
* 1-2 adet domates,
* 4-5 diş sarımsak,
* 2 adet yeşilbiber,
* 2 adet taze kırmızı biber,
* 1 yemek kaşığı biber salçası,
* 1 yemek kaşığı d. salçası,
* Yarım çay kaşığı karabiber,
* Yarım çay kaşığı yenibahar,
* Yarım çay kaşığı tarçın, yarım yemek kaşığı tatlı tozbiber,
* 1 yemek kaşığı sade yağ veya margarin,
*Yarım çay bardağı zeytinyağı,
* Az su ve tuz.

HAZIRLANIŞI:

Yayvan bir kaba köftelik bulgur konur. Soğan, sarmısak, yeşil ve taze kırmızı biberler doğranır. Domateslerin kabuğu soyulur. Küp küp doğranır. Bir kısmı köftenin üzerine atılır. Diğer malzeme (yağı hariç) ilave edilerek yoğurulur. Köfte yoğrulurken suyu çekildikçe domates ilave edilir. Yumuşayıp yenecek gibi olunca, yağları ilave edilir (sonunda tuzu ve yumuşaklığı az bulunursa, su konarak kıvamlandırılır). Çiğ köfte gibi avuç içinde sıkarak şekil verilir. Marul-maydanoz tere-turp v.s. ile süslenerek servis yapılır.

Kısır (Gaziantep)

Malzeme:

2 su bardağı ince simit (bulgur)
2 su bardağı ılık su
1 demet maydanoz
7 adet taze soğan
1 adet orta boy kuru soğan
2 çorba kaşığı nar ekşisi
1 çorba kaşığı pul biber
2 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karabiber
4 diş sarımsak

Yapilisi:

Yoğurma kabına simit, sıcak su ve salça konur, 10 dakika bekletilir.
Bu arada kuru soğan, taze soğan, maydanoz, sarımsak çok ince kıyılır, simitin üzerine ince kıyılmış soğan ve baharatlar konur, bütünleşene kadar yoğrulur.
Diri kalması için en son maydanoz ve yeşil soğan konur, nar ekşisi gezdirilir, karıştırılır, marul eşliğinde servis edilir.

Maş Fasulyesi Piyazı (Antep)

Malzemeler:

2 su bardağı maş fasulyesi
6-7 adet taze soğan
1 demet maydanoz
1 çay bardağı iri dövülmüş ceviz
5 çorba kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı pul biber
1 adet limonun suyu
1 tatlı kaşığı tuz

Yapımı:

Maş fasulyesi yıkanır, tencereye aktarılır. Üzerine 1 parmak geçecek kadar su konur. Orta ateşte şekli bozulmadan, yumuşayana kadar haşlanır. Daha sonra kevgire çıkarılarak suyu süzülür. Maydanoz ve soğan ince kıyılır, derin, karıştırma kabına aktarılır. Üzerine haşlanmış maş, ceviz, tuz, pul biber, limon suyu ve zeytinyağı eklenir, karıştırılır. Servis tabağına aktarılır.

PİRİNÇLİ BÖREK (Antep)

malzeme:

1 kg un, 1 çay bardağı zeytinyağı
1 çay bardağı yoğurt
1 adet yumurta,
yarım kahve fincanı sirke
1 tatlı kaşığı pudra şekeri
1 tatlı kaşığı karbonat,
tuz ve su
İçi için:
250 gram orta yağlı kıyma
2 adet soğan,
2 çorba kaşığı aspir
2 su bardağı pirinç,
3 su bardağı su
Tuz ve karabiber
Kızartmak için:
Sıvı yağ

Yapilisi:

Geniş bir kapta unu, zeytinyağı ve yoğurdu, 1 adet yumurtayı, yarım kahve fincanı sirkeyi, 1 tatlı kaşığı pudra şekerini, 1 tatlı kaşığı karbonatı, tuzu ve yeterince suyu karıştırın. Özleşene ve biraz sert bir hamur elde edene dek yoğurun. Böreğin iç malzemesi için tavaya 250 gram kıymayı alın. Kısık ateş-""' te sürekli karıştırarak, yan yarıya kavurun. Tuzunu ve karabiberini ayarlayın. Küçük küçük kestiğiniz soğanı ekleyin. Soğan pembeleştiğinde ve kıyma kavrulduğunda 2 çorba kaşığı pirinci ve aspiri (aktarlarda bulunur) ilave edin. 1-2 dakika çevirdikten sonra 3 su bardağı suyu ekleyin. Suyunu çekene dek pişirin. Hamuru hazır yufka büyüklüğünde ve fazla ince olmayacak şekilde açın. Fincan tabağı büyüklüğünde yuvarlaklar kesin. Bu yuvarlağın yarısına, hazırladığınız içten bir miktar serpin. Diğer yarısını üzerine kapatın. Kenarlarını, çatal ile bastırarak, şekil verin. Kızdırılmış sıvı yağda arkalı önlü kızartıp, servis yapın.

FISTIK EZMESİ (Antep)

Malzeme:

1 su bardağı tuzsuz, koyu yeşil antepfıstığı
1.5 su bardağı pudra şekeri
1 adet yumurtanın akı

Yapilisi:

Antepfıstıklannı kabukları çıkana dek haşlayın. Temiz bir bez üzerine sererek, kurutun. Makinede öğütün, öğütülmüş antepfıstıklarinı, pudra şekerine, 1 adet yumurta akı ilave edin. Bu karışımı, havanda macun olana dek dövün. Sonra rulo şeklinde yuvarlayın. İki parmak kalınlığında kesip, servis yapın

Zahter (Antep)

Malzemeler:

2 adet orta boy domates,
4 çorba kaşığı kekik,
yarım demet maydanoz,
yarım kahve fincanı nar ekşisi,
3 dal taze soğan,
yarım demet nane,
50 gram iri dövülmüş ceviz,
bir kahve fincanı zeytinyağı
yeterince tuz.

Hazırlanışı:

Kekiği tencerede yumuşayana kadar haşlayıp, süzgeç ile suyunu süzelim. Başka bir kaba kekiği, doğranmış domatesi, soğanı, maydanozu, naneyi ve cevizi ekleyelim. Nar ekşisini, zeytinyağını ve tuzu çırparak, salataya ekleyip karıştıralım, servis tabağıyla servis yapalım.

Hedik (Gaziantep)

Kullanılacak Malzemeler
500gr buğday
Tarçın
Rezene
1 adet nar taneleri
1 su bardağı ceviz
1 çay bardağı toz şeker

Hazırlanma Şekli

Buğday akşamdan ıslatılır. Ertesi gün yıkanır. İyice haşlanır. Suyu kalmaz (kalırsa süzülür) içine dövülmuş ceviz içi, nar tanesi, rezene, tarçın karıştırılır. Üzerine toz seker konup ikram edilir.

Zeytinli Piyaz (Antep)

Malzemeler:

250 - 300 gram yeşil zeytin veya turşulu yeşil zeytin,
yarım demet maydanoz,
2 çorba kaşığı nar ekşisi,
50-60 gram iri dövülmüş ceviz,
3 dal taze soğan,
4 diş sarımsak
1 kahve fincanı zeytinyağı.

Hazırlanışı:

Bir kabın içerisine yeşil zeytinleri dilimleyelim. Yıkanmış ve ince doğranmış taze soğanı, maydanozu, sarımsakları ve ceviz içini ekleyerek iyice karıştıralım. Salatayı servis tabağına aldıktan sonra arzu edilirse nar taneleri ile süsleyip servise sunalım.

Simitaşı (Gaziantep)

Malzeme:

2 su bardağı ince bulgur
4 su bardağı su
1 çay bardağı sıvıyağ
2 adet orta boy kuru soğan
1 çorba kaşığı salça
tuz
karabibier

Yapilisi:

Soğan ince doğranır, yağda kavrulur, salça, tuz ve su katılır, karıştırılır. Kaynayınca ince bulgur (simit) eklenir.
Tuz, kırmızı biber katılır, suyunu çekince sertvise hazırdır.

Antep Lahmacunu

Malzeme:

Fırından alınmış 5 ekmek hamuru
1 kg. yağlı kıyma
1 baş sarımsak
5 adet orta boy domates
3 bağ maydanoz
4 adet sivri biber
1 çorba kaşığı bibier salçası
Karabiber
Tuz

Yapilisi:

Maydanoz, sarımsak ve biber ince kıyılır. ÜZerine diğer malzemeler eklenir, hafif cıvık bir harç yapılır.
Hazır ekmek hamurları birleştirilir, yoğurulur. Hamurdan portakal kadar parçalar alınır, merdaneyle yuvarlak yemek tabağı kadar açılır.
Hazırlanan harç hamurun üzerine yeteri kanar konur, yayılır.
Önceden ısıtılmış 200 derece fırında hamurun kenarı kızarana kadar pişirilir.

Kabaklama (Gaziantep)

Malzeme:

1 su bardağı nohut
Yarım kg. parça et
1 kilo kabak
1 çorba kaşığı biber salçası
1 adet limonun suyu
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay bardağı sıvıyağ
1 çorba kaşığı kuru nane

Yapilisi:

Nohut akşamdan ıslanır, ertesi günü yumuşayana kadar haşlanır. Kabakların dış kabuğu soyulur, kuşbaşı büyüklüğünde doğranır.
Et az suda haşlanır, haşlanan etin üzerine nohut, salça, kabak, limon suyu, tuz eklenir, kabak yumuşayıncaya kadar pişirilir.
Üzerine yağda yakılmış nane gezdirilir.

Maş Çorbası (Gaziantep)

Malzeme:

1 su bardağı maş
Yarım su bardağı pirinç
1 çorba kaşığı salça
1 adet kuru soğan
1 tatlı kaşığı pul biber
1 tatlı kaşığı tarhun
1 çay bardağı sıvıyağ
1 tatlı kaşığı tuz
8 su bardağı su

Yapilisi:

Tencereye maş konur, üzerine 4 su bardağı su eklenerek kaynatılır. Maşların dış kabukları yüzüne çıkar, bunlar alınır.
Üzerine 4 su bardağı su katılır. Üzerine yarım daire şeklinde doğranmış soğan ilave edilir, salça, pirinç, tuz, eklenir, pirinçler uzayınca pişti demektir.
Tavaya sıvıyağ konur, ısınınca pul biber, tarhun eklenir, ateşten alınır.
Karışım çorbaya gezdirilir.

Pirpirimaşı (Gaziantep)

Malzeme:

2 demet semizotu
2 adet domates
2 adet sivri biber
1 avuç pirinç
1 çay bardağı sıvıyağ
1 çorba kaşığı biber salçası
1,5 çay bardağı su
1 adet iri kuru soğan

Yapilisi:

Semizotları ayıklarınır, yıkanır, küçük doğranır, soğan yemeklik doğranır, semizotu ve soğan 1 tatlı kaşığı tuzla ovulur, bir tencereye aktarılır, üzerine rende domates, yıkanmış pirinç, küçük doğranmış sivri biber, sıvıyağ, suyla eritilmiş salça konur, karıştırılır. Tencerenin kapağı kapatılır, önce harlı ateşte 10 dakika sonra kısık ateşte 20 dakika pişirilir, ılık servis yapılır.

Antep UsulÜ Fistikli Kadayif

malzemeler:

1 kg. çiğ telkadayıf
525 gr. eritilmiş margarin
50 ml. pekmez
300 gr. iri çekilmiş antepfıstığı
Şurubu için
2 kg. tozşeker (8 su bardağı)
1 lt su (4 su bardağı)
1/2 adet limonun suyu

Yapılışı
Bir kapta eritilmiş margarinin 1/3 ünü pekmez ile karıştırın. Kadayıfı pişireceğiniz tepsinin dibine karışımın tamamını sürün Fırınınızı 150 C ye getirip ısıtın.
Çiğ kadayıfın yarısını iki elinizin arasında ovalayınye tepsiye eşit olarak serpin. Kabarık bir halde olan kadayıfı elinizle bastırın. Üzerine çekilmiş antepfıstığını serpiştirin. Kalan kadayıfı yine ovalayarak tepsiye dağıtıp, üzerine bastırın.
Kalan margarini kadayıfın üzerinde gezdirin. Isıtılmış fırına sürerek kadayıf kızanncaya kadar yaklaşık 30 dakika pişirin.
Şurubunu hazırlamak için şekeri ve suyu bir tencerede karıştırarak kaynatın. Şurup kıvama gelince limon suyunu katıp karıştırın. Bir taşım kaynatıp, ateşten alın. Pişen kadayıfı fırından alıp biraz daha büyük bir tepsiye ters çevirerek 2-3 dakika dinlemeye bırakın. Üzerine kaynar haldeki şurubunu döküp, kadayıf şurubu tamamen çekinceye kadar tepsisinde soğumaya bırakın, İyice soğuduktan sonra servis yapın.

Yoğurtlu patates (Antep)

Gerekli malzeme:

850 gr yoğurt
250 gr nohut
3-4 patates
500 gr kuşbaşı et
4 su bardağı su
4 kahve fincanı tereyağı
Tuz,
nane

Yapilisi:

Nohutları haşlayıp süzün. Bir tencerede yağın yansır eritip eti kavurun. Üzerine su nohut ekleyip kaynamaya bırakın.
Patatesleri küp şeklinde doğrayıp tencereye ilave edin. Yoğurdu iyice çırpın, patatesler pişince yoğurdu karıştırarak ekleyin. Kaynayana kadar karıştırın.
Ayrı bir tavada kalan tereyağını eritip naneyi kavurun. Hazırladığınız yoğurtlu patatesin üzerine gezdirerek dökün. Sıcak olarak servis yapın.

Kölükaşı (Antep)

Gerekli malzeme:

500 gr kırmızı mercimek
1 su bardağı bulgur
2 soğan
5 kahve fincanı margarin
4 su bardağı su
1 tatlı kaşığı pulbiber
Tuz

yapilisi:

Yıkanmış mercimeği bir tencerede tuz ve su ile pişirin. Bulguru ilave edip yumuşayıncaya kadar pişirmeye devam edin.
Soğanı yemeklik doğrayın. Küçük bir tavada yağı eritip soğanı kavurun ve pulbiber ekleyin. 1-2 dakika sonra ateşten alın. Kölükaşına ekleyip karıştırın. Sıcak olarak servis yapın.

Mıkla (Antep)

Gerekli malzeme:

1 baş sarımsak
500 gr yoğurt
3 kahve fincanı tereyağı
6 yumurta
3-4 dal maydanoz
Tuz, pulbiber

Yapilisi:

Sarımsağı tuz ilave ederek havanda ezin. Çırpılmış yoğurda ilave edip iyice karıştırın.
Tavada tereyağını eritip yumurtaları teker teker kırın. Kaşıkla yavaşça 1-2 kez karıştırın. Yumurtalar pişince ateşten alıp sarımsaklı yoğurda ilave edin. Servis tabağına alıp maydanozla süsleyin. Üzerine pulbiber serpin ve hemen servis yapın.

Salçalı simitaşı (Antep)

Gerekli malzeme:

600 gr köftelik bulgur
2 kahve fincanı tereyağı
2 yemek kaşığı salça
1 su bardağı nohut (haşlanmış)
5 su bardağı su
Tuz,
karabiber

Yapilisi:

Tencerede tereyağını eritip bir kaşık bulgur ilave ederek kavurun. Salçayı ekleyip eriyinceye kadar karıştırın. Su, tuz ve haşlanmış nohutu ilave edip kaynamaya bırakın.
Karışım kaynayınca kalan bulguru ekleyip çok kısık ateşte pişirin. Demlenmeye bırakıp üzerine karabiber serpin. Sıcak olarak servis yapın.

Sarma kadayıf (Antep)

Gerekli malzeme:
2 yufka,
500 gr tel kadayıf
250 gr fıstık içi,
Tarçın
Şerbet için:
2 su bardağı şeker
2 su bardağı su

Yapilisi:

Yufkaları sekizer parçaya bölün. İki parçayı üst üste yerleştirip arasına tel kadayıf ve fıstık içi ilave ederek rulo şeklinde sarın.
Sarma kadayıfları yağlanmış fırın tepsisine dizin. Önceden ısıtılmış 150 derecedeki fırında pişirin.
Ayrı bir kapta su ve şekeri kaynatıp şerbeti hazırlayın. Sıcak sarma kadayıfların üzerine gezdirerek dökün. Soğuyunca üzerine tarçın serperek servis yapın.

ŞIVEYDIZ (Gaziantep)

MALZEMELER

1 kg kuzu eti (kuşbaşı)
2 adet yumurta
1/2 kg nohut
taze soğan
1.5 kg yoğurt
taze sarmısak
tuz, nane

HAZIRLANIŞI

Kemiksiz, kuşbaşı doğranmış etle, 1/2 kg nohudu pişirin. Diğer bir kapta üç soğana bir sarmısak düşecek şekilde, beş-altı cm aralıklarla az suda haşlayın. Her ikisin de pişirdikten sonra karştırın ve birkaç taşım kaynatın. Bir tas yoğurdun içine yurmuta kırıp, tencereye ilave edin. Tuz ve nane koyup servis yapın.

Vişneli Kebap (Antep)

Malzeme:

yarım kilo köftelik kıyma
yarım kilo vişne
3 adt kebap pidesi
10 gr. sıvıyağ
2 adet soğan
yarım limon suyu
az salça
birkaç dal maydanoz
yaenibahar
kırmızıbiber
tuz
karabiber

Yapilisi:

Kıymayı, tuz ve baharatlarla beraber yoğurun. Harçtan çok küçük yuvarlak köfteler hazırlayın. Soğanları doğrayın, yağı tencereye koyup soğanları öldürün, sonra köfteler katıp beraberce çevirin. Tencereye 1 bardak vişne suyu ilave edin, limon suyu ekleyip yumuşayana kadar pişirmeye devam edin. Vişneleri de katıp biraz daha pişirin. Suyu biraz kalınlaşınca ateşten alın. Pideleri doğrayın tabağa serin, üzerine kebabı koyun, onun da üzerini maydanozla süsleyin.

SİMDİLİK SANIRIM BU KADAR YETER.. DİĞERLERİNİ SİZLERDEN BEKLİYORUMMMM

Alt 26.02.2009, 20:28   #38
Yazar
su_samuru
Üye

Bilgiler

Memleket: ANKARA
Fikirler Tecrübe Puanı: 36
İtibar Puanı: 10
su_samuru iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 63
11 Mesajına 11 Kere Teşekkür Edlidi

sultan 50 ve dilek-16 canlar,
teşekkür ederim tarifler için.o günden bu güne kadar siteye giremedim bir türlü.
bağlantı kurulamıyordu.biraz önce girebildim ancak.
cevabım bu nedenle gecikti canlar.

su_samuru Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.03.2009, 22:38   #39
Yazar
dilek-16
AW Medeni Cesaret Güzeli

Bilgiler

arkadaslar bu aksam İSTANBUL ilimizin yemek tariflerini vercem

Lakerda (İstanbul)

Malzemeler:
1 kg. torik veya palamut
Tuz

Hazırlanışı:
Balıklar temizlenir ve buzlu suda 24 saat bekletilir. Sudan çıkarılan balıklar iyice temizlendikten sonra tekrar buzlu ve tuzlu suda bekletilir. Her gün yeniden temizlenir ve bu işlem 4 gün boyunca tekrarlanır. En sonunda balıklar sudan çıkarılır ve iyice kurulanır. Cam veya teneke kaplara üzerine bol tuz dökülerek yerleştirilir. Yeneceği zaman ince dilimler halinde kesilerek servis edilir.

Bakla fava (İstanbul)

Malzemeler :
250 gr. iç bakla
1 adet küçük boy havuç
2 diş sarımsak
1 adet küçük soğan
1 kahve fincanı zeytinyağı
1/2 demet dereotu
1 adet limon

Hazırlanışı:
baklalar iyice yıkanır ve tencereye alınır. Doğranmış havuç, sarımsak ve soğan ilave edilir. Karışımı 2 parmak geçecek kadar su ilave edilir ve kaynatılır. Kaynamaya başladıktan sonra üzerinde biriken köpükler bir kevgir yardımı ile alınır. Zeytinyağı ilave edilerek kaynatmaya devam edilir. Çırpma teli ile püre haline gelene kadar sık sık karıştırılır. doğranmış dereotu eklenir. Suyunu çektikten sonra püre haline gelen karışım yayvan bir tepsiye dökülür ve soğumaya bırakılır. Kare veya baklava dilimi şeklinde kesilir, üzerine limon suyu ve zeytinyağı dökülerek servis edilir

İstanbul Pilavı

Kullanılan Malzemeler:
2 su bardağı pirinç
125 gr. tereyağı
1 adet tavuk göğsü
1 çay bardağı bezelye
2 su bardağı tavuk suyu
1/2 çay bardağı safran
1 tutam zencefil
2 çorba kaşığı kıyılmış antep fıstığı
2 çorba kaşığı kabukları soyulmuş badem
tuz

Hazırlama Şeklî:
Pirinci bir saat sıcak tuzlu suda bekletip, nişastası gidene kadar bol suyla yıkayalım.
Diğer yanda tavuğu haşlayıp, etlerini küçük parçalara ayıralım.
Bademleri yağda kavurup, kağıt peçete üzerine alalım. Sonra bu yağa safran ilave edip bir dakika kavuralım.
Daha sonra bu yağa tavuk suyunu ekleyelim, kaynayınca pirinci ilave edelim. Tavuk etlerini de ekleyip, kaynayınca ateşi kısalım ve 20 dakika pişirelim.
Piştikten sonra bezelyeyi, bademi, fıstığı ve zencefil ilave edip karıştıralım.
Sıcak olarak servis yapalım.

BEYİNLİ BEYKOZ KEBABI (İstanbul)

1 Fincan un
6 Çorba kaşığı çiçek yağı
750 Gram koyun eti
4 Patlıcan
2 Orta boy soğan
2 Buçuk bardak su
1 Çorba kaşığı sade yağ
1 Koyun beyni
2 Orta boy domates
1 Kaşık Tuz

Patlıcanları uzunlamasına dörder halinde doğradıktan sonra bunların üzerine tuz serperek yarım saat dinlendirin ve bu süre sonunda sıkıp yağda yalnız bir tarafları pembeleşinceye kadar kızartın. Sonra da bir kepçeyle patlıcanları tavadan süzdürerek çıkartıp bir tarafa bırakın.
Öte yandan etin kemiğini çıkararak altı parçaya bölün ve bunu da da kızgın yağda karartmadan kızartın: Sonra tavaya iki baş centilmiş soğanla birlikte, kabukları soyulmuş ve çekirdekleri çıkartılarak ufak ufak doğranmış domatesleri koyup bunları tavayı sallayarak üç dakika kadar pişirin. Sonra da içinde kebapları pişireceğiniz tencereye aktarma edin.
Tenceredeki domatesli etlere sadeyağ, tuz ve ılık su koyarak iki saat kadar pişirin. Etler yumuşayınca tencereyi ateşten alın ve iyice süzerek etleri bir başka kaba koyun bir tarafa bırakın. Etler ılınınca bunları teker teker teker alın ve üzerlerine kızarttığınız patlıcan dilimlerini serin. Diğer bir dilimi de aksi yönden ete sarın. İkişer patlıcan dilimine sarılmış bu etleri daha sonra ufak bir tepsiye düzgün olarak yerleştirin.
öte yanda zarı soyulmuş ve haşlanmış beyni altı eşit parçaya bölerek patlıcan sarılı etlerin üzerine koyun, bunların da üzerine domates dilimleri oturtun ve tepsiye etlerin pişirildiği salçayı dökerek, kapağını kapatıp yarım saat hafif ateşte pişirin.

Beyinli Beykoz Kebabı (İstanbul)

Malzemeler:
500 gr. parça et
4 adet kuzu beyni
2 yemek kaşığı margarin
2 adet soğan
1 adet havuç
1 adet patates
tuz karabiber

Hazırlanışı:
Beyinler sirkeli suda haşlanır ve kuşbaşı şeklinde doğranır. Soğan yemeklik doğranır. Yağda etle birlikte kavrulur. Üzerine 2 su bardağı su ekleyip 30 dakika kadar pişirilir. Bu arada üzerinde biriken köpükler alınır. Havuç ve patatesler doğranır. Kaynamakta olan etin üzerine tuz ve karabiber ile birlikte ilave edilir. Sebzeler yumuşadıktan sonra doğranmış beyinler, etlerin üzerine serpiştirilir ve birkaç dakika daha pişirilir. Sıcak olarak servis edilir.

Beyinli Beykoz Kebabı (İstanbul)

İstanbul İl Kültür Turizm Müdürlüğü

Malzemeler:
500 gr. parça et
4 adet kuzu beyni
2 yemek kaşığı margarin
2 adet soğan
1 adet havuç
1 adet patates
tuz karabiber

Hazırlanışı:
Beyinler sirkeli suda haşlanır ve kuşbaşı şeklinde doğranır. Soğan yemeklik doğranır. Yağda etle birlikte kavrulur. Üzerine 2 su bardağı su ekleyip 30 dakika kadar pişirilir. Bu arada üzerinde biriken köpükler alınır. Havuç ve patatesler doğranır. Kaynamakta olan etin üzerine tuz ve karabiber ile birlikte ilave edilir. Sebzeler yumuşadıktan sonra doğranmış beyinler, etlerin üzerine serpiştirilir ve birkaç dakika daha pişirilir. Sıcak olarak servis edilir.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil