Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Toplumsal Konular > Siyaset/Politika

Siyaset/Politika Ulusal ve uluslararası politika ile ilgili tartışmalar burada yapılır

Seçenekler Arama Stil
Alt 01.07.2015, 10:10   #1
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

haziran_AW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!
Tournaments Won: 1

Memleket: AMASYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 93
İtibar Puanı: 1415
haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var
haziran_AW - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 3.577
1.695 Mesajına 3.780 Kere Teşekkür Edlidi

Standart HDP solcu mu?

Gazeteciliğe 2000’e Doğru dergisinde başladım. Kürt hareketi ile PKK ile ilgili çok haber yapan yayın organıydı…
Türkiye ikiye bölünmüştü; bir taraf kötülüyor diğer taraf övüyordu. Düşmanlık tohumları serpiliyor; insanlar ölüyordu. Ortalık toz-buluttu; herkes bir düşman arıyordu…
Ben ise kötülemek ya da övmekten değil açıklamaktan yanaydım.
Hep “neden” sorusunun peşine düştüm. Çünkü biliyordum ki…
F. Engels’in sözünü -değiştirerek söylersem-; “kapitalist üretimin gelişmediği ülkelerde kaba-faydasız teoriler üretilir!”
Hiç teori yapmadım; sadece teori yapanlara “harç taşıdım” yani gazetecilik yaptım. Görüyordum ki, Kürt meselesi eksik bilgilerle tartışılıyordu. Hâlâ da öyle…
Tarih yazılımımızda en büyük güçlük; genellemelerin dayandırılması gereken verilerin eksikliği, yetersizliği ve maalesef yokluğudur.
Evet, olgular üzerinden tartışmıyoruz.
Bu nedenle kimileri tarihe duygusal bakarak, Kürt tarihini idealleştirerek “hikaye” yazıyor! Bunlar bilimsel çaba içinde değiller; tarihe hayallerinin istediği oranında nitelik veriyorlar.
Propaganda yapıyorlar.
Bir tarihi kendi çerçevesi içinde; kendi gelişim dönemlerine göre görmek ve iktisat biliminin (üretim biçimi-üretim ilişkileri) verilerine göre yorumlamak esastır.
Aksi durumda; -Osmanlı vakanüvisleri veya münevverleri gibi- tarihi ekonomik temelli değil salt siyasal olaylar üzerinden tartışıp dururuz…
Evet… Bugün…
Kürt problemi; salt siyaset ve kültür meselesi midir; yoksa hepsinin temelinde yatan ekonomi sorunu mudur?
Açayım… İsyanların temeli

Kürt problemi…Osmanlı mülkiyet/toprak ilişkisi bilinmeden analiz edilebilir mi?
Oysa… Osmanlı üretim biçimi ve ilişkileri konusunda kafalarda netlik yok. Şöyle:
Osmanlı toprak düzeni Batı’da olduğu gibi klasik anlamda feodal bir rejim miydi?
Ya da Osmanlı’yı “despotizm” çerçevesinde mi değerlendirmeliyiz?
Osmanlı düzeni ne feodal, ne de köleci deyip, “Asya Tipi Üretim Biçimi” kavramıyla mı açıklamamız gerekiyor?
Yoksa… Osmanlı üretim biçimini, Osmanlı tarihini dönemlere ayırarak mı tanımlamalıyız?
Yani işin zorluğunu anlatmak istiyorum. Ayrıca meseleyi içinden çıkılmaz yapan ise…
Kürt meselesi konusunda yazanlar, Osmanlı toprak mülkiyetini kavrayamadıklarından; üç ayrı Kürt aşiretinin üç farklı toprak sistemine tabi olduğunu bilmiyorlar! Osmanlı’nın Doğu’daki idari taksimatından; klasik Osmanlı sancaklarından farklı “Ekrad Sancağı” ve “Hükümet Sancağı”ndan haberi yok!..
Sanıyor ki… Osmanlı ABD gibi eyaletlere bölünmüştü ve eyalet ile sancakların İstanbul’a olan bağlarında ayrı statüler söz konusu değildi!..
Sanıyor ki… Kürtler, bir gün -kafasına esti- bağımsız olmak için 19’uncu yüzyıl başında ayaklandı! Cahillik…
Kuruluş döneminde Osmanlı devletinin gelirleri esas olarak savaş/fetih gelirlerine dayanıyordu. Fetih bitince ve dünya iktisat piyasasına/pazarına uyum sağlanamayınca, devletin maddi kaynakları azaldı. Bunun üzerine Osmanlı’nın içeriye dönüp, “pamuk eller cebe” demesiyle iç savaş/ayaklanmalar başladı.
Üstelik, 19’uncu yüzyıl başında sadece Kürt derebeyleri ayaklanmadı; Balkanlarda Tepedelenli Ali Paşa, Pazvandoğlu Osman Ağa ve Tirsiniklizade İsmail Ağa; Mısır’da Kavalalı Mehmet Ali Paşa; Arabistan’da Vehhabi isyanları da oldu.
Her ekonomik/mülkiyet ilişkisi çatışması aynı zamanda siyasal bir çatışmaya neden olur. Tüm mülklerin sahibi Osmanlı çöktükçe/gücünü kaybettikçe toprağı kapanın elinde kaldı.
Öyle ki…
Zorba jandarma, ayan, vali, mutasarrıf, kaymakam vb. arazilere el koyarak toprak ağalığına terfi etti!
Olan köylüye- marabaya oldu…
Açayım…

Köylünün meskeni

Askerliğimi Bitlis/Tatvan'da yaptım.
Bölgede mezra yerleşimi yaygındı. Gazetecilik dönemimde Anadolu'nun "kuş uçmaz kervan geçmez" yerlerinde benzer yerleşimler gördüm.
Osmanlı burada nüfus sayımı yapamıyor ve itibarıyla ne vergi ne de asker alıyordu.
Aslında…
Buralar Osmanlı çöküşünün simgesiydi.
Şöyle: Gırtlağındaki lokması alınır hale gelen köylü, mültezim, "kuyruklu sarraf", derebeyi ve ağa zorbalığından kaçarak saklanacağı mezralar kurdu. (Namık Kemal 1872'deki "Ziraatimiz" yazısında, köylü Ali'nin tefecilerin eline nasıl düştüğünü yazar.Ziraat Bankası 1888'de niye kuruldu sanırsınız? )
Köylü-maraba ne yapsın; devleti sadece vergi, asker ister; derebeyi, toprak ağası, tefeci kanını emer. Kaçıp sığınacağı meskeni dağlardır. Evet, köylü-maraba bitkin, ürkek, güvensiz bir başına bırakılmıştır. Ne yapsın? Toprakların yüzde 40'ı derebeyinin, yüzde 30'u toprak ağalarının elindedir. 100 bin topraksız aile vardır. Ve bu zulüm düzeninin en önemli ayağı -hurafeyi din diye yutturan- şeyh-şıh ikilisidir.
Uzatmayayım…
Yüzyılların bu köhnemiş düzenine ilk neşteri kim vurdu; Atatürk!
Ülkenin en önemli kaynağı toprağın adil şekilde bölünmesi gerekmekteydi. Bu; hem ülke topraklarının verimli işlenmesi, hem de gelir dağılımının adil hale getirilmesi ve böylece toplumsal barışın sağlanması için şarttı. Genç Cumhuriyet 1925'te; -gelire çok ihtiyacı olmasına rağmen- yüzyıllardır köylüyü ezen öşür vergisini kaldırdı. Hazineye ait 110 bin dönüm toprağı marabaya dağıttı. Atatürk geniş toprak reformu talebi meclisi aşamadı ve yasayı geçirmeye ömrü yetmedi. İnönü, -toprak ağaları CHP'yi terk edip DP'yi kurmalarına rağmen- yetersiz olsa da toprak reformu yaptı.
Toparlarsam…
Bugün…
HDP'ye sol diyorlar! Bölgedeki feodal yapıya dair bir tek söz etmeyerek; marabaları değil, ağaları-şıhları meclise taşıyıp; yeni Duyun-i Umumiyeleri alkışlayıp, emperyalist mandayı kabul ederek; -salt Kürt oldukları için- gerici Şeyh Saitlere, Sait Nursilere övgü düzerek sol parti olunabilir mi?.. Yemezler…

Soner Yalçın

___________________İMZA___________________
zaman her zaman haklı çıkarmıştır beni.dile kolay 10 yıl oldu bu imzayı atalı.

yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar(korkmadım)

nokta kadar menfaat için,virgül gibi eğilme(eğilmedim)

http://hizliresim.com/Po3PZ6][img]http://i.hizliresim.com/Po3PZ6.png

Konu haziran_AW tarafından (02.07.2015 Saat 20:55 ) değiştirilmiştir.
haziran_AW Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 01.07.2015, 21:35   #2
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

**Yorum** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS

Fikirler Tecrübe Puanı: 155
İtibar Puanı: 2395
**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip
**Yorum** - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 4.652
3.466 Mesajına 6.741 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
HDP solcu mu?
Kesinlikle hayır, benim Sol dan anladığım ile HDP'nin alakası yoktur. Benim Sol anlayışımda CHP de yoktur onu da belirtmekte fayda var.

Kürt hareketinden örnek vermek gerekirse, ABD ve İsrail ile kol kola bir duruş sergilemektedir. Emperyalizmin, Ortadoğudaki yeni maşasıdır. ABD ve İsrail ile işbirliği yapan bir hareket Solcu olur mu? Bana göre olmaz. Her fırsatta Kürt bayrağı, ABD ve İsrail bayrakları ile yan yana dikilmektedir.

Bana göre Kürt hareketi ve doğal olarak HDP, düzeniçileşmiş, soldan dönme, oportünist bir harekettir. Devrim ismi ile yan yana anılması bile sakıncalı hale gelmiştir.

Oy Vermek Bir Şeyleri Değiştirseydi Yasaklanırdı!

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Konu **Yorum** tarafından (01.07.2015 Saat 21:42 ) değiştirilmiştir.
**Yorum** Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.07.2015, 13:24   #3
Yazar
gnost
Forumla Bütünleşmiş

gnost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 95
İtibar Puanı: 1138
gnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 828
1.206 Mesajına 2.508 Kere Teşekkür Edlidi

Seçim öncesi TOFAŞ, RENAULT...binlerce metal işçisi direnirken Selahattin Demirtaş ziyarete gittimi, gittikçe benim haberim beden olmadı.

Sol olmadığını düşünüyorum.

Ayrıca Antiemperyalist bir söylemi bile yok.

Seçimler de Konjektürel bir misyonu vardı. Birde Kürt milliyetçiliği ile ilgili büyük bir sorunu var.

Konu gnost tarafından (04.07.2015 Saat 14:28 ) değiştirilmiştir.
gnost Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
gnost Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
**Yorum** (05.07.2015)
Alt 04.07.2015, 14:38   #4
Yazar
ali-haydar
ESKİŞEHİR ALEVİSİ

ali-haydar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ESKİŞEHİR
Fikirler Tecrübe Puanı: 54
İtibar Puanı: 609
ali-haydar isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeali-haydar isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeali-haydar isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeali-haydar isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeali-haydar isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeali-haydar isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 353
241 Mesajına 652 Kere Teşekkür Edlidi

hdp milliyetçiliğin ötesinde ırkçı sağ bir partidir. Yıllardır halkların kardeşliği sloganları atarak insanları kandırdılar ırkçılığa başladılar.
hdp solcuysa mhp de solcudur aynı olay...
hdp liler batı hepimizin - doğu sadece bizim zihniyetindeler .

[SIGPIC][/SIGPIC]

Türkülerin,Deyişlerin,Semahların Adresi : canlar.forumt.biz
ali-haydar Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
ali-haydar Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
haziran_AW (19.12.2015)
Alt 04.07.2015, 16:44   #5
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!

haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var

Alıntı:
gnost Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Seçim öncesi TOFAŞ, RENAULT...binlerce metal işçisi direnirken Selahattin Demirtaş ziyarete gittimi, gittikçe benim haberim beden olmadı.

Sol olmadığını düşünüyorum.

Ayrıca Antiemperyalist bir söylemi bile yok.

Seçimler de Konjektürel bir misyonu vardı. Birde Kürt milliyetçiliği ile ilgili büyük bir sorunu var.
umarım sağlığın yerindedir.elektirikmi çarptı,kafana saksı mı düştü diye endişelendim bir an.nerdeyse hdp ve selocan da faşist diyeceksin.hayırdır gnost evrim değiştirmeye mi karar verdin.

madem hdp sol değildi niye ölümüne desteklediniz o zaman.sağcı,ırkçı bir parti dediğimizde neden ortamı bu kadar gerdiniz.hakaret ettiniz.hangi taktiksel manevranız bu gün size bunları söyletiyor.hdp'nin seçim sürecinde söylediklerinin konjonktürel söylemler olduğunu,soldan ve alevilerden oy almak,solu zayıflatmak amacı taşıdığını söylemedik mi.nedir sizdeki bu 180 derece dönüşün sebebi.

Alt 04.07.2015, 22:55   #6
Yazar
keza
Forumla Bütünleşmiş

keza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 73
İtibar Puanı: 626
keza isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyekeza isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyekeza isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyekeza isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyekeza isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyekeza isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 839
545 Mesajına 883 Kere Teşekkür Edlidi

Umarım solcu değildir. Kendine solcu dediğini hiç duymadım. Kendine solcu diyenlere de alerjim var.. Demokratik desek daha iyi bence..

MUNZUR ONURUMDUR...! MUNZURUMA DOKUNMA...!

BAŞEĞMEZLİK VE ÇİÇEK ÜLKESİ DERSİMDE BARAJLARA GÜMÜŞ KAPIDAN GÜMÜŞ RENKLİ MUNZUR DAĞLARINDAN GEÇİT YOK...!

Werin canino em bibin yek li Mûnzûrê semah bigrin

Yansak Kavrulsak Alevin Kızgınlığında...
Dilimizde Aynı Şarkılar...
keza Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.07.2015, 23:11   #7
Yazar
gnost
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

gnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı var

Soru sordunuz cevap verdik. Dönüş vs lafları nın altı boş. Açıklamalar net.Hdp sosyalist bir parti değil sol olmadığıda belli.Bir başka belirginlik ise Kürt halkının mücadelesidir.Hdp nin yanlış politik tutumları ayırarak tartıştık. Seçimler için ve yalnızca bu seçim için sürdürülen bir taktiği (ki başarılı da oldu) Bu halk elbirliğiyle örmüştür.

gnost Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
**Yorum** (05.07.2015)
Alt 04.07.2015, 23:56   #8
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler

siz sosyalist olduğunuzu söylüyorsunuz.(bence kesinlikle değilsiniz.ama benim düşüncemin önemi yok)doğal olarak kendi siyasi düşüncenizi desteklemeniz gerekirdi.hdp sosyalist bir parti değil.sizinde belirttiğiniz gibi kürt milliyetçisi yani ırkçı bir tarafı var.ırk üzerinden siyaset yapıp bir ırkın hakları/özgürlüğü/üstünlüğü vb sebeplerle kurulmuş insan öldüren bir yapılanmayı da siyaseten destekliyor.yani siyaset ve silah.bunun adı faşizm.aynı ülkücü,ırkçı,silahı belinde taşıyan mhp gibi.sosyalist olduğunu iddia eden biri nasıl olurda ırkçı faşist bir partiyi destekleyip üstüne alevilerinde oyunu talep edebilir.sosyalistler böylemidir.yarında taktiksel anlamda mhp'yi destekleyip alevilerin oylarını talep edecekmisiniz/edermisiniz.

dönüşmü,dönermisiniz,döndünüzmü bilemem.beni çok fazla ilgilendirmiyor.sadece manevra kabiliyetinizi takdir etmek istedim.ben laf üretmiyorum ki içi boş olsun.sizin ifadelerinizin üzerine tek kelime koymuyorum."söylenecek herşeyi söyledik,sözün bittiği noktadayız,size renkli forumlar dilerim,hoşçakalın" ifadeleri size ait değilmi.bu ifadeleri doldurmak/boşaltmak için yorum yapmaya,laf üretmeye gerek varmı.yıllardır mesajlarınızı okuyoruz.duygu ve düşüncelerinizi bu kadar net ve anlaşılır bir şekilde anlattığınız nadir mesajlarınızdan biriydi.öyle demek istemedim diyorsanız sorun yok.yanlış anlamaya devam ediyorsunuz.siz değer verdiğimiz bir üyemizsiniz.zaten ayrılmanızı gönlümüz arzu etmez.uzatmıyorum.burda bitti.siz ne diyorsanız odur.

kürt halkı herhangi bir mücadele vermiyor.saf kürt partisinin aldığı oy oranı belli.çoğunluk kürtlerin desteklediği partide belli.ikisinide toplasan sonuç emperyalizme hizmet,biji obama,yaşasın amerikan çıkarları sonuçlarını alabiliriz.ama birileri kürt halkı için mücadele ettiğini söyleyip bir kısım kürt vatandaşımızı kandırabiliyor.biz bu gerçekleri dile getiriyoruz.size göre kürt hareketinin önünde engeliz,kürtlere düşmanız,faşistiz.gözlerinize inen perde gerçekleri görmenizi engelliyor.saplantı ve takıntılarınız eleştiri getirenleri hep düşman görmenize sebep oluyor.ondan bu kininiz,ondan bu kadar saldırgansınız.neler yaşadığınızı bilemem,hayatınızın çeteresini tutmuyorum.ama ben bir kez daha söyleyim sizde not alın unuttukça okursunuz.

ben herhangi bir ırk ayrımı yapmaksızın milli birlikten yanayım.adına ne denirse densin ayrımsız milletten yanayım.birlik olmadan iri de diri de olunamayacağını söylüyorum.benim düşmanım siz değil milli birliğimize kast eden ayrılıkçılardır.mücadelesini silahla yapanlardır.herhangi bir ırkla kişisel sorunum yok ama hangi ırkdan olursa olsun milli birliği bozmaya çalışanların karşısındayım.tüm forum hayatım boyunca faşist yaftasını yememe sebep olan bu karşıtlığımızdır.rahatsız değilim,hatta birilerini rahatsız ettiğim için memnun olduğumu bile söyleyebilirim.bu düşüncelerimden kim rahatsız olmuş olabilir diye de soruyorum tabiki.elbette millet düşmanları,bozguncular ve tabiki destekçileri.en çokda karşımda halkların kardeşliği diye avaz avaz bağıran sosyalist olduğunu iddia eden ismi lazım değil bir arkadaş çıkıyor karşıma.nedense artık.sorun değil benim için.ser seremin,ser çavemin.

Alt 05.07.2015, 00:28   #9
Yazar
gnost
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

)) Komiksin

1-HDP Faşist değil milliyetçilik fikriyatının da büyükçe bir yer kapladığı BDP gibi bir yapıyı barındırır.
2.HDP ile BDP yada HDP ile PKK aynı şey değildir.
3.Bu forumdan gidiyorum demem gideceksem giderim.Sanada sormam.
4.Sosyalistliğimizin gereği olarak taktiklerimiz MHP-İP-HEPAR-TURKSOLU gibi kökten iflaholmaz Faşizan yapılarla diyaloğu baştan reddeder.
5.Benim gibi pek çok insan (Hatta pek çok mhp li, chp li bile) seçimlerde bu taktiği kullanmıştır. Bu taktik dinsel gericiliğe bir engel oluşturmak gibi basit bir mantığa dayanmaktadır. Somut durum varken somut bir taktik geliştirilir. Yok yere taktik paronayakların işidir ki bunu bizden talep etmek bile işi olmayanların işidir.

Alt 05.07.2015, 00:55   #10
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler

kim daha komik yarışması mı var.bana niye haber vermiyorsun kanka.bak birde madde madde yazmış.ah ah böyle daha iyi anladığını bilsem bende sana madde madde yazardım.tuttum bunu

1.milliyetçilere sizin köyde faşist demiyorlarmı.ne yapalım sizden öğrendik.ama şunuda gözden kaçırmayalım bdp veya her ne diyorsanız işte durmadan deri değiştiriyorlar ben de takip edemez oldum.neyse işte o büyükçe milliyetçi fikriyatın birde şöyle küçücük,mini minnacık silahlı,şiddet uygulayan,kadın,çocuk,yaşlı demeden öldüren örgütleri var.silahlı milliyetçiler yani.bizim köyde bunlara faşist diyorlar.

2.bırakın aynı şey olup olmadığını etle tırnak gibiler.ha meclisdeki dağ kadrosu,ha dağdaki meclis kadrosu

3.sen ne diyorsan doğrudur.uzatmıyorum demiştim.ama bir gün gidersen haber ver en azından arkandan su dökeyim.

4.sosyalistliğinizin gereği mhp gibi faşist bir partiyi reddetmek ama hdp gibi faşist bir partiyi kucaklamak anlaşılan.hala ısrarla kendinize sosyalistmi diyorsunuz.bak en komiği buydu işte.tamam tamam sen benden daha komiksin.hakkını teslim ediyorum.

5.denize düştük yılana sarılırız diyorsun anladım orasınıda niye kalkıpda hdp ile herhangi bir bağım yok diye fıkra anlatıyorsun.zira bu komik değildi hatta gerçek sananlar bile olabilir.biz dinci gericilere karşı Atatürkün partisinde birleştik oysa.hani şu tekke ve zaviyeleri kapatan,eğitimi birleştiren,saltanata,hilafete son veren Atatürk varya.sen ne yaptın nakşi selocanla,altan tana oy verdin.adamların ilk icraatlarıda doğal olarak alevilere sövmek oldu.hani daha iktidar ortağı filan da olmadılar.düşünsene hdp iktidar ortağı oluyormuş altan tanda diyanetten sorumlu bakan.eminim cem evlerine yasal statü verip zorunlu din derslerini kaldırırdı. seni gidi seni gülersin tabi böyle gevrek gevrek hiç inanmadın değilmi.ee ne olacak bi fıkrada ben anlatayım dedim.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil