Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > İnsan/Yaşam > Ekonomi-İktisat

Ekonomi-İktisat Ekonomi konusundaki haber ve yazılar, iktisat bilimiyle ilgili konular

Seçenekler Arama Stil
Alt 14.01.2009, 14:33   #1
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

alev_2005_2005 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TOKAT
Fikirler Tecrübe Puanı: 143
İtibar Puanı: 2311
alev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip

Ettiği Teşekkür: 6.861
3.580 Mesajına 7.693 Kere Teşekkür Edlidi

Exclamation *** Ekonominin gidişatı ***

Ekonomik krizi tüm dünya olarak hep birlikte yaşıyoruz, sizler bireysel olarak neler yapıyorsunuz evde okulda bu hassas dönemden çıkmak için ne gibi bir önlem alıyorsunuz...?
Gerek sizin kendi firmanız gerekse bir çalışan olarak çalıştığınız emek verdiğiniz firma kriz önlem paketi olarak hangi önlemleri hayata geçirdi...?
Ve bireysel olarak düşünceniz size göre kriz şuan ülkemizde ve dünyada hangi aşamada...?
Ne kadar daha bu şekilde devam edeceğini düşünüyorsunuz...?

___________________İMZA___________________
***YAŞAMAK BİR AĞAÇ GİBİ TEK VE HÜR VE BİR ORMAN GİBİ KARDEŞÇESİNE...***

***Sen yüreğinin sesini dinleyenlerdensin ve biliyorsun aslolan yürektir. Yürek sesi ne bilmeyenler, ya da bilip de duymayanlar acıtsa da içini unutma; yaşadığın sürece o yürek var olacak seninle birlikte. Sen yeter ki koru yüreğini ve yüreğinde taşıdığın sevda duygusunu. Elbet bitecek güneşe hasret günler. Ve o zaman kutuplarda yetişen cılız ve minik bitkiler değil, güneşin çiçekleri dolduracak yüreğini...***

***Kapansın el kapıları bir daha açılmasın, Yok edin insanın insana kulluğunu, Bu davet bizim...***

***Annelerin ninnilerinden spikerin okuduğu habere kadar, yürekte, kitapta ve sokakta yenebilmek yalanı, anlamak, sevgilim, o, bir müthiş bahtiyarlık, anlamak gideni ve gelmekte olanı...***

***Günler ağır. Günler ölüm haberleriyle geliyor.
Düşman haşin zalim ve kurnaz...***

*** NAZIM HİKMET RAN ***

Konu alev_2005_2005 tarafından (14.01.2009 Saat 14:56 ) değiştirilmiştir.
alev_2005_2005 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
alev_2005_2005 Kullanıcısına bu mesajı için 4 üye teşekkür etti:
Alt 14.01.2009, 15:10   #2
Yazar
Pınar_34
Genel Sorumlu

Pınar_34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ADIYAMAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 80
İtibar Puanı: 1658
Pınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorPınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorPınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorPınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorPınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorPınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorPınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorPınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorPınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorPınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorPınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 4.077
1.448 Mesajına 3.903 Kere Teşekkür Edlidi

Çok güzel bir konuya değinmişsin Alev'ciğim teşekkür ederim.

Evet krizden nasibini alanlardan bir tanesi de firmamız oldu. Çalıştığım firma Kurumsal Eğitimler veren ve danışmalıklar yapan bir firma, Türkiye genelinde ağırlıklı olarak finans (banka) sektörü ile çalışmaktayız. Bankacılık sektöründe çeşitli tasarruf paketleri hazırlandı, küçülmeden bu krizi atlatabilmek için, ilk tasarruf paketinde de eğitim sayısını düşürmek ve eğitim maliyetlerini geriye çekmek oldu, yaklaşık eğitim fiyatlarında %40'lık bir indirim talepleri oldu ve biz mecburen bu taleplerini kabul etmek zorunda kaldık. Ülkemizde en çok eğitim bütçesi olan sektörün finans sektörü olduğunu düşünürsek bu zorunlu kabullenmenin mantıklı olduğu aşikardır.
Krizden yara almadan daha doğrusu az bir yara ile çıkabilmek için firma olarak bir takım önlemler almaya karar verdik, kriz paketleri oluşturduk.

Aile yaşantımızda ise sosyal hayattan bazı fedakarlıklar yapmaya, gereksiz harcamaları yapmamaya özen göstermeye karar verdik.

Geçenlerde gazetede bir bankanın CEO'sunun röpörtajını okudum ve ümitsizliğe kapılmadım dersem yalan olur, çok çarpıcı şeyler söylemiş bu yapmış olduğu röpörtajda. Bunlardan bazıları;

Krizin henüz ilk iki aşamasının bittiğini, 2009 senesinde üçüncü aşamayı yaşayacağımızı, sonuncu krizin yukarı çıkış yani yükseliş olduğundan bahsetmiş.
Daha önceki krizlerin "V" ve de "U" şeklinde olduğundan, yani dibe vurduktan kısa bir süre sonra hemen yukarı çıkıldığından bahsetmiş. Yaşadığımız bu krizin ise "L" şeklinde olduğunu ve suyun altına gireceğimizi ve en fazla suyun altında nefesini tutabilenlerin hayatta kalacğını etkileyici bir dille anlatarak bu krizin oluşturacağı yaraların 4-5 senede sarılabileceğini vurgulamış.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Konu Pınar_34 tarafından (14.01.2009 Saat 15:14 ) değiştirilmiştir.
Pınar_34 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Pınar_34 Kullanıcısına bu mesajı için 4 üye teşekkür etti:
Alt 14.01.2009, 16:21   #3
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

Bilgiler

alev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip

Sosyal aktiviteleri şuan için biraz daha geri planda bırakmak zorunda kaldık.
Ve bireysel olarak yaktığımız elektrikten harcadığımız suya kadar kısacası her harcama kaleminde dikkat etmeye çalışıyoruz.
İleriye dönük uzun vadeli planlardan ziyade günün getirdiği koşullara göre günlük planlar yapmayı yeğliyoruz.

Her firma gibi benim çalıştığım firmada çok etkilendi bu kriz ortamından firma olarak aldığımız önlemler; En az hasarla atlatmak için her türlü fedakarlıklar yapılıyor, Bazen sonuçları firmanın varlığını sürdürebilmesi için hiç istenmeyen en son seçenekte olsa çalışanların işden çıkarmalarına kadar varıyor.
Mecburiyetlikler belki bunu gerektiriyor ama VAR olabilmek için bu yolada başvuruluyor küçük bir oranda benim çalıştığım firmada bu yola başvurdu. acil önlem paketi olarak mümkün olduğunca ekstra harcamalar sınırlandırıldı, satılan ürünlerde minum kâr gözetildi. Vadeler ve fiyatlarda esneklikler sağlandı...

Alıntı:
Pınar_34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Geçenlerde gazetede bir bankanın CEO'sunun röpörtajını okudum ve ümitsizliğe kapılmadım dersem yalan olur, çok çarpıcı şeyler söylemiş bu yapmış olduğu röpörtajda. Bunlardan bazıları;

Krizin henüz ilk iki aşamasının bittiğini, 2009 senesinde üçüncü aşamayı yaşayacağımızı, sonuncu krizin yukarı çıkış yani yükseliş olduğundan bahsetmiş.
Daha önceki krizlerin "V" ve de "U" şeklinde olduğundan, yani dibe vurduktan kısa bir süre sonra hemen yukarı çıkıldığından bahsetmiş. Yaşadığımız bu krizin ise "L" şeklinde olduğunu ve suyun altına gireceğimizi ve en fazla suyun altında nefesini tutabilenlerin hayatta kalacğını etkileyici bir dille anlatarak bu krizin oluşturacağı yaraların 4-5 senede sarılabileceğini vurgulamış.
Umarım ekonomistler bu sefer yanılırlar ve az hasarla atlatabiliriz bu zor dönemi...

***Sen yüreğinin sesini dinleyenlerdensin ve biliyorsun aslolan yürektir. Yürek sesi ne bilmeyenler, ya da bilip de duymayanlar acıtsa da içini unutma; yaşadığın sürece o yürek var olacak seninle birlikte. Sen yeter ki koru yüreğini ve yüreğinde taşıdığın sevda duygusunu. Elbet bitecek güneşe hasret günler. Ve o zaman kutuplarda yetişen cılız ve minik bitkiler değil, güneşin çiçekleri dolduracak yüreğini...***

***Kapansın el kapıları bir daha açılmasın, Yok edin insanın insana kulluğunu, Bu davet bizim...***

***Annelerin ninnilerinden spikerin okuduğu habere kadar, yürekte, kitapta ve sokakta yenebilmek yalanı, anlamak, sevgilim, o, bir müthiş bahtiyarlık, anlamak gideni ve gelmekte olanı...***

*** NAZIM HİKMET RAN ***
alev_2005_2005 Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 14.01.2009, 16:58   #4
Yazar
Newman
Kadirist...!!!!

Newman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: KAHRAMANMARAŞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 61
İtibar Puanı: 586
Newman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeNewman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeNewman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeNewman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeNewman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeNewman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 722
623 Mesajına 1.256 Kere Teşekkür Edlidi

Ekonomist değilim ama kehanette bulunayım

Bu kriz çoğu insanın ekonomik yönden sonu olacak gibi duruyor çok sert bir darbe yiyeceğiz herkese tavsiyem hiçbir şey almayın borca girmeyin kredi kartlarından ve dolayısıyla alış-veriş merkezlerinden uzak durun.

Eğer yapabiliyorsanız seçimler esnasında biraz düşebilecek olan dolardan birikim yapın....

Tahminen ülke olarak %50 - %60 küçüleceğimizi düşünüyorum...

BEN ATATÜRKÇÜYÜM.
BEN CUMHURİYETÇİYİM.
BEN LAİKİM.
BEN ANTİ-EMPERYALİSTİM.
BEN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE'DEN YANAYIM.
BEN ÖZGÜRLÜKÇÜYÜM.
BEN İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSUYUM.
BEN TERÖRÜN KARŞISINDAYIM.
BEN YOBAZLARIN,VURGUNCULARIN,ÇIKARCILARIN,DÜŞMANIYIM!. .

Uğur MUMCU

Konu Newman tarafından (14.01.2009 Saat 17:55 ) değiştirilmiştir.
Newman Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Newman Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 22.01.2009, 20:01   #5
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

Bilgiler

Alıntı:
Newman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Tahminen ülke olarak %50 - %60 küçüleceğimizi düşünüyorum...
Tahmin bile olsa ürkütücü rakamlar bunlar...

*** NAZIM HİKMET RAN ***
Alt 22.01.2009, 20:11   #6
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

Bilgiler

Bugün Tüsiat' ın ve Tüsiat başkanının, üyelerinin ortak açıklamaları vardı.
Kriz ve etkileri ile ilgili çok önemli vurgular yaptılar özellikle Mustafa Koç' un alıntı yaptığım konuşmasını mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

''Kriz gündemimizi çok meşgul edecek"

Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD Başkanlığı'na yeniden seçilmesinin ardından genel kurulda yaptığı konuşmada, yönetim kuruluna duyulan güven ve teveccüh için katılımcılara teşekkür ederek, bayrağı daha da yukarılara taşımak için azami gayret ve çaba göstereceklerini ifade etti.

İçinde bulunulan bu yılın birçok farklı nedenden dolayı çok ve zor enteresan olduğunu belirten Yalçındağ, küresel ekonomik krizin gündemlerini çok meşgul edeceğini, tespit ve önerilerini TÜSİAD üyeleri, kamuoyu ve ekonomi yönetimiyle paylaşmaya devam edeceklerini kaydetti.

Yalçındağ, "Karar süreçlerine olumlu katkı yapma gayreti içinde olacağız. Bununla da yetinmeyip bir adım ötesini düşünmek zorundayız. Bu kriz geçtiğinde ülkemizin küresel rekabet gücünün de azalmaması lazım. Bununla ilgili çalışmalarımız, iş ve yatırım ortamıyla ilgili öneriler ve yapılması gerekenleri söylemeye devam edeceğiz" diye konuştu.

AB için en kritik yıllardan biri

Arzuhan Doğan Yalçındağ, 2009'un AB için en kritik yıllardan biri olacağını belirterek, Kıbrıs konusunda da "Bu yıl bir çözüm bulunabilinirse, Türkiye için iyi olacak, tabii bizim de kabul edeceğimiz ve mutlu olacağımız bir çözüm... Yoksa 2007'de alınan karar itibarıyla neredeyse bizim bütün üyelik sürecimiz yeniden tartışılmaya açılacak" dedi.

ABD başkanlık koltuğuna Obama'nın oturmasının ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade eden Yalçındağ, Obama'nın seçim vaatlerini yerine getirebilmesi halinde bunun sonuçlarının hem küresel ekonomik hem de küresel barış ve güvenlik anlamında çok pozitif, bunun Türkiye'ye yansımalarının da pozitif olabileceğini söyledi.

Obama'nın yeni bir paketle geldiğini, bu paketin işe yaraması halinde iyimser bir havanın başlamasının söz konusu olabileceğini, bunun Avrupa ve dolayısıyla Türkiye'ye sirayetinin de olumlu olacağını belirten TÜSİAD Başkanı Yalçındağ, "Ortadoğu konusunda da barışın yeniden tesisi, küresel anlamda güvenlik açısından da Başkan Obama'nın vaatlerini yerine getirebilmesi son derece önemli..." dedi.

Türkiye'nin ve dünyanın birçok konusunun TÜSİAD Yönetim Kurulu'nun da gündemi olacağını, bu dönemde yönetim kurulunun mesaisini büyük ölçüde dernek içi etkileşimin de alacağını, bu dönemde farklı mekanizmaları da hayata geçirerek üyeleriyle daha sık ve derin istişareler yapmayı amaçladıklarını kaydetti.

*** NAZIM HİKMET RAN ***

Konu alev_2005_2005 tarafından (22.01.2009 Saat 20:15 ) değiştirilmiştir.
Alt 22.01.2009, 20:16   #7
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

Bilgiler

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Mustafa Koç, hükümetin krizle ilk ilişkisini onun varlığını reddederek kurduğunu belirterek, "Piyasaların güven sorununu ortadan kaldıracak güçlü önlem paketleri oluşturmak yerine, dağınık tekil önlemler almayı ve IMF anlaşmasını da mümkün olduğu kadar geciktirmeyi tercih etti" dedi.Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) 39'uncu Genel Kurulu İstanbul'da toplandı.

Mustafa Koç, Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, zorlu bir yıla ve dünyanın muhtelif değişimlere gebe olduğu bir döneme girerken, bu genel kurulun güne ve geleceğe ilişkin sağlıklı bir bakış açısı geliştirmeye yardımcı olmasını dilediğini ifade etti.

Koç, "Bildiğiniz gibi, hükümet krizle ilk ilişkisini onun varlığını reddederek kurdu. Piyasaların güven sorununu ortadan kaldıracak güçlü önlem paketleri oluşturmak yerine dağınık tekil önlemler almayı ve IMF anlaşmasını da mümkün olduğu kadar geciktirmeyi tercih etti" dedi.

"Finansal açıdan dayanıklı olduğumuzu ilan ederken, reel sektörün içine düştüğü sıkıntıyı tüm belirtilerine rağmen göremedi" diyen Koç, "Şimdi tüketici güven endeksi en düşük, işsizlik ise en yüksek seviyede. Üretim çok gerilediği için cari açık nispeten küçülecek, ama finansmanı eskisinden çok daha zor olacak. Üstelik özel sektörün döviz borçları yüksek bir seviyede... 2001 krizinde iç piyasada yaşanan daralmayı en azından bazı sektörlerde ihracat ile kısmen telafi etmek mümkün olabilmişti. Bugün ise tüm dünya pazarlarında eş zamanlı bir daralma olduğu için ,2001 krizinin aksine ihracatta şok bir düşüşle yüz yüze kalınacağı da maalesef önümüzde duran bir başka gerçek" diye konuştu.

"Gelecek' çok hızlı 'bugün' oluyor"

Mustafa Koç, en çok tartışılan konular arasında 2009'un ilk çeyreği bitmeden yeni bir küresel iflas dalgasının gelip gelmeyeceğinin yer aldığına dikkati çekti.

Böyle bir ortamda hükümetin daha çok düşünmesi ve toplumun değişik kesimleriyle daha çok görüş alışverişinde bulunmasının şart olduğunu dile getiren Koç, "Sadece günü kurtarma peşinde koşmamak, meyvelerini gelecekte verecek tohumları atmaya başlamak zorunlu. Çünkü 'gelecek' çok hızlı 'bugün' oluyor" diye konuştu.

Koç, "Unutmayalım, Türkiye ekonomisi yapısal sorunları nedeniyle krizin etkileri ortaya çıkmadan yavaşlamaya başlamıştı. Dolayısıyla her şeyi sabit bırakıp krizin etkilerini bertaraf ettiğinizde ekonominin Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu yüzde 7-8'lik büyüme oranlarını tekrar yakalayamayacağı aşikar... Bu yüzden krizin yarattığı tahribatı gidermeye çalışırken ekonomiyi yeniden yapılandıracak reformlara odaklanmak en doğru davranış biçimidir. Burada da zamanlama reformların içeriği kadar önemlidir. Kapsamlı bir aksiyon planı çerçevesinde ekonomik, siyasal, sosyal ve diplomatik çözümleri oluşturmak için yerel seçimlerin geçmesini beklemek, telafisi olmayan kayıplar yaşamamıza neden olabilir" dedi.

"En kritik küresel sorunları meşgulken karşıladık"

TÜSİAD YİK Başkanı Mustafa Koç, asıl üzerinde durmak istedikleri konunun karmaşık sorunların aşılması için basit ama çok temel bazı gereklerin yerine getirilmesinin zorunluluğu olduğunu vurgulayarak, toplumun önüne kısa ve uzun vadeli hedefler koymanın iyi bir liderlikle toplumu birlik içinde bu hedeflere sevk etmenin sorunları çözmek için uzmanlığa önem vermenin, çözümlerle ilgili kesimlerle birlik oluşturmanın bunlardan bazıları olduğunu anlattı.

Koç, "Açıktır ki Türk toplumu son yıllarda kendi içine kapanmış en kritik küresel sorunları kendi meseleleriyle meşgulken karşılamak zorunda kalmıştır. 2007'de 'mortgage' krizi patlak verdiğinde, bizim gündemimizde genel seçim sonuçları, yeni cumhurbaşkanı ve yeni hükümet vardı.
Zaten bütün bir yıl bu mücadelelerle yitirilmişti.2008 başında bir tarafta finansal krizin belirtileri ortaya çıkmaya başladığında, öte tarafta dünyada bir gıda kıtlığı yüzünden ayaklanmalar yaşanırken biz türban konusuyla meşguldük.
Ağustosta görmezden gelinemeyecek biçimde kriz patladığında ise iktidar partisinin kapatılması kapatılmaması konusu ve Ergenekon davaları gündemimizi işgal ediyordu. Bugün de kasım ayında sanayi üretimi çift haneli eksiyi gördüğü halde bir türlü krize odaklanamıyoruz, çünkü gündemimizde yerel seçimler var. Demokrasinin bu temel gereklerinden birini kendi önemi çerçevesinde yerine getirmek yerine, ülkeyi bir genel seçim havasına sokmuş durumdayız. Hem de en gergin biçimde..." dedi.

"Sorunların üzerine cesaretle gidilsin"

TÜSİAD olarak Türkiye'yi gelişmiş ülkeler arasına sokacak toplumsal ideallerin sözcüsü olmaya, bunun gereği olan ekonomik, sosyal ve siyasal konuları cesaretle savunmaya büyük önem verdiklerini vurgulayan Mustafa Koç, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bu misyonumuzu, katma değer itibariyle büyük bölümünü üyelerimizin oluşturduğu Türk özel sektörü olarak, çağdaş, demokratik, gelişmiş bir Türkiye için bugüne kadar her fırsatta elimizi taşın altına sokarak destekledik. Bundan sonra da aynı şekilde davranmaya hazırız.

Yeter ki, yeni bakış açıları, yeni hedefler ve toplumu bu hedeflere yöneltecek liderlik kapasitesi önümüzü açsın. Sorunların üzerine cesaretle gidilsin. Çözümler içe dönük bir ideolojik bakış açısıyla değil, uzmanlığa ve toplumsal diyaloğa değer veren, dünya gündemi ile bütünleşen bir anlayışla oluşturulsun. İşte o zaman Türk insanının gerçek gücü ortaya çıkacaktır."

*** NAZIM HİKMET RAN ***

Konu alev_2005_2005 tarafından (22.01.2009 Saat 21:00 ) değiştirilmiştir.
alev_2005_2005 Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 22.01.2009, 20:31   #8
Yazar
ıŞık07
Forumun Bir Parçası

ıŞık07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ANTALYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 48
İtibar Puanı: 387
ıŞık07 gercekten iyi biriıŞık07 gercekten iyi biriıŞık07 gercekten iyi biriıŞık07 gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 151
304 Mesajına 574 Kere Teşekkür Edlidi

Bir ekonomist oLarak; 2009 Türkiyesinden kesinlikle ümitli değilim. Global Dünyada başbakanımız ne kadar da ekonomik kriz bizi teğet geçet dese de bu mümkün gibi görünmüyor. İşverenlerle, bankalar araSI münasebetler hiç hoş değil. Hükümet müteşebbisleri destekleyemiyor. Dolayısıyla yatırımcılar belli alanlardaki yatırımları durdururken; bir taraftan da işsizler ordusu artıyor. İşsizlere işsizlik maaşı verip; 3-5 ay oyalamakla ekonomik çözümler sağlanamaz. Bankaların tasarruf mevduatlarını 1-2 puan aşağıya çekmek de tasarrufların yatırıma kaydırılacağı anlamına gelmez. Yatırımcıya destek verebiliyormusun? Hayır? İşsizliğe çare bulabiliyormusun? Hayır. Ekonomi piyasasına hakim olan dolara endexli genel fiyatları en derinden etkileyen petrolün fiyatı düşerken sen ülkende düşürebiliyormusun? hayır. Hangi radikal kararları uygulayarak ekonomik krizi teğet geçirecek hükümet ben şimdilik anlamış değilim. Para darboğazını içeriden ve dışarıdan yapacağı yeni borçlanmalarla bir kaç ay daha öteleyebilir... Peki bu borçların geri ödemesi? İşte şimdilik bu kesinlikle mümkün görünmüyor. Galiba ülke topraklarımızın bir kısmını satarak karşılayacağız bu ödemeleri....
Yukarıdaki arkadaşların bu günlerde bir şey alıp; borçlanmayın sözlerine katılmıyorum.Çünki bu arkadaşların alabileceği herşeyin fiatı bu günlerde çok çok düşük. Bence parayı bankada tutmak yerine alabileceğiniz kadar mal alın. Borçlanabileceğiniz kadar borçlanın. Nasıl olsa bu kriz kolay kolay çözülemez. Sizin de borçlarınızı tahsil edebilmek için alacaklılar çeşitli kolaylıklar getireceklerdir. Aksi taktirde kapılarına kilit vurmak zorunda kalacaklarını bilmektedirler. Sevgilerle iyi alışverişler. Ama borçlanarak.....

ıŞık07 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
ıŞık07 Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 22.01.2009, 20:39   #9
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

Bilgiler

Alıntı:
ıŞık07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yukarıdaki arkadaşların bu günlerde bir şey alıp; borçlanmayın sözlerine katılmıyorum.Çünki bu arkadaşların alabileceği herşeyin fiatı bu günlerde çok çok düşük. Bence parayı bankada tutmak yerine alabileceğiniz kadar mal alın.
Bu sözünüze bende katılıyorum, eldeki imkanlar dahilinde hepimizin bağlı bulunduğu bu zincirin dönmesi halka olabillmemiz için harcamada yapmak gere.

*** NAZIM HİKMET RAN ***
Alt 22.01.2009, 22:55   #10
Yazar
Newman
Kadirist...!!!!

Newman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: KAHRAMANMARAŞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 61
İtibar Puanı: 586
Newman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeNewman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeNewman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeNewman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeNewman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeNewman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 722
623 Mesajına 1.256 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
alev_2005_2005 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu sözünüze bende katılıyorum, eldeki imkanlar dahilinde hepimizin bağlı bulunduğu bu zincirin dönmesi halka olabillmemiz için harcamada yapmak gere.

Yani ben büyük alış-verişlerden büyük borçlardan bahsettim ev almak araba almak vs. tabi ki hayatımızı sürdüreceğiz birde daha bu krizin dibini görmedik bi dibi görelim elimizde bişey varsa zaten en akıllı şekilde satın alma yapabiliriz...

Ama şimdi beklemek lazım...

BEN ATATÜRKÇÜYÜM.
BEN CUMHURİYETÇİYİM.
BEN LAİKİM.
BEN ANTİ-EMPERYALİSTİM.
BEN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE'DEN YANAYIM.
BEN ÖZGÜRLÜKÇÜYÜM.
BEN İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSUYUM.
BEN TERÖRÜN KARŞISINDAYIM.
BEN YOBAZLARIN,VURGUNCULARIN,ÇIKARCILARIN,DÜŞMANIYIM!. .

Uğur MUMCU
Newman Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil