Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Tarihi

Alevilik Tarihi Alevi toplumunun tarihi, tarihsel olaylar, kişiler, durumlar, değerlendirmeler

Seçenekler Arama Stil
Alt 28.04.2015, 09:51   #11
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

haziran_AW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!
Tournaments Won: 1

Memleket: AMASYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 93
İtibar Puanı: 1415
haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var
haziran_AW - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 3.577
1.695 Mesajına 3.780 Kere Teşekkür Edlidi

benim sunduğum belgeyle yenişafak gazetesinin sunduğu belge arasında ne fark var.size göre benim sunduğum elge yok hükmünde ama yenişafak gazetesinin belgesi inanılabilir,güvenilebilir öylemi.hiç bir inandırıcılığı yok.hem kaynak diye yenişafak gazetesini mi gösteriyorsunuz.neyse boş verelim bunları.seyit rıza devlete asilik etmiş bir çetebaşı olarak asılmıştır.menemende mollalar nasıl cumhuriyete isyan edip kubilayı katlettiyse seyit rıza da yaptıklarının cezasını çekmiştir.bana göre burda sorun yok.

katliam denilip duruyor ya hani.ben bunu merak ediyorum.kaç kişi öldürülmüş,bu ne katliamıymış.yoksa karşılıklı çatışma esnasında her iki tarafda kayıplar mı vermiş.bu nasıl bir katliammış ki katliama uğrayanlar cumhuriyet tarihi boyunca hep Mustafa Kemalin partisini desteklemiş,cemevinde bu büyük lidere yer vermiş.çok belliki zazalar bu kürt isyanına alet olmamışlar.cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkmışlar.

___________________İMZA___________________
zaman her zaman haklı çıkarmıştır beni.dile kolay 10 yıl oldu bu imzayı atalı.

yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar(korkmadım)

nokta kadar menfaat için,virgül gibi eğilme(eğilmedim)

http://hizliresim.com/Po3PZ6][img]http://i.hizliresim.com/Po3PZ6.png

haziran_AW Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 28.04.2015, 14:14   #12
Yazar
deyişbeyi
Kontrollü Üye

deyişbeyi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 13
deyişbeyi iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 124
51 Mesajına 100 Kere Teşekkür Edlidi

Sayın haziran AW,sizin düz mantığınızla yola çıkılırsa bak nerelere kadar vardırırız işi. Hz. Hüseyin devleti elinde bulunduran Muaviye ve oğlu Yezite biat etmediği için "çeteci'dir". Biraz daha geriye gidersek köleci dönem de vahşi Roma saltanatına kafa tutan Spartaküs'te yanındaki yarenleriyle "çeteci'dir". Biraz bu tarafa yolculuk edersek, kahpe Selçukluyla hiç dinmeyecek bir kavganın fitilini ateşleyen dede garkın muhipleri baba Isak ve baba İlyas gibi Alevilerin yüzakları da "çeteci'dir". Yavuz Sultan nam Alevi kasabına karşı gelen ve bu yüzden yüzlerini Şah'larına döndüren bu vesileyle günlerce kırımdan geçirilen dönemim tüm Alevileri de "çeteci'dir". Osmanlı'nın "bekası" için Sivas iline atanan koynumuzdan çıkan yezit Hızır Paşa'ya karşı koyan ve yol uğruna kellesini feda etmekten sakınmayan Pirimiz Pir Sulatan'da "çeteci'dir".. Kalender Çelebiler, Şah kulu'lar, baba Zünnunlar, Cumhuriyet döneminde; Koçgirililer,Dersimliler, Mustafa Suphi ve yoldaşları, Sabahattin Ali'ler, daha yakınlarda Deniz'ler,Mahir'ler, İbo'lar, Mazlum Doğan'lar hep "çeteci'dir"

Bir sizin kapı kulluğunu üstlendiğiniz o dönemin ve bu dönemin para pabaları (her zaman devletler çünkü) ve eğemenleri, bir de sizi siz olmaktan çıkaran içinden sıyrılıp geldiğiniz Aleviliğe sövdürecek hale getiren ırkçı ideolojiniz suçsuz(!)....
Geçmişte söylemiştim sayın haziran AW,ruh Sağlığınız iyi değil diye. Ne yazık ki,şunca geçen zamana rağmen hiç bir iyileşme olmamış. Aklımda kaldığı kadarıyla askerdiniz. Size göre "çeteci" olan gezi direnişinin yiğit gençleri güzel bir slogan üretmişlerdi. "POLİS SİMİT SAT ONURLU YAŞA"

Onların anlayışlarına sığınarak onlardan biraz aşırma yaparak diyorum ki; haziran askerlikten istifa et,simit sat, onurlu sağlıklı yaşa...

deyişbeyi Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
deyişbeyi Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Ferhat Güneyli (29.04.2015), gencalevi (28.04.2015)
Alt 28.04.2015, 16:02   #13
Yazar
gencalevi
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: KAYSERİ
İtibar Puanı: -98
gencalevi pek olumlu bakılan bir üye değil

Ettiği Teşekkür: 132
56 Mesajına 74 Kere Teşekkür Edlidi

Sanırız en kötü bir çete de sizsiniz. Seyit Rıza çete değil pirdir, haksız yezitliğe başkaldırının şahıdır.

Bunları düşünüyoruz.

bu irkcilara verilecek en güzel cevaptir seyit rizayi karalamak icin kürt düsmanlari ve alevi düsmanlari elinden geleni yapiyorlar ama tarih ortada öyle hükmü olmayan okunamayan belgelerle ancak kendi kendinizi kandirirsiniz kandirmayada devam ediyorsunuz sizin ki ac karna tok teselli

gencalevi Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
gencalevi Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
deyişbeyi (30.04.2015)
Alt 28.04.2015, 16:14   #14
Yazar
gencalevi
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Seyit Rıza Kimdir?

Seyit Rıza ne devletin deyimiyle “isyancı”, “derebeyi”, “toprak ağası”, “şaki” ne de Kürtçülerin deyimiyle “Kürdistan Dersim Generali” idi. O Kırmanciye’nin ruhani önderiydi. Dersim 38’in sembolüydü.

Seyit Rıza ne devletin deyimiyle “isyancı”, “derebeyi”, “toprak ağası”, “şaki” ne de Kürtçülerin deyimiyle “Kürdistan Dersim Generali” idi. O Kırmanciye’nin ruhani önderiydi. Dersim 38’in sembolüydü. Düşmanına boyun eğmedi, dar ağacına giderken ipini kendisi çekti. Düşmanı bile ölümü karşısında utandı. Zalimlerin yalanını yüzlerine çaldı asla teslim olmadı. O Evlad-ı Kerbela idi, masumdu…

SEYİT RIZA KİMDİR? SEYİT RIZA’NIN HAYATI

Seyit Rıza ya da Kırmancki’deki adıyla Sey Rıza’nın kesin doğum tarihi bilinmemekte olup 1863 yılında Pulur Lirtik Köyü’nde doğdu.

Asılırken kendi ağzından 75 yaşında olduğunu söylediğini yazılmaktadır. 15 Kasım 1937 yılında Xarput’ta altı Dersim ileri geleniyle beraber idam edilmiştir. 75 yaşında olan Seyit Rıza’nın yaşı küçültülerek idam edilmiştir.

Seyit Rıza, Dersim`in Batı Dersim Aşiret Konfederasyonu Şeyh Hesenu (Hesenan) aşiretinin Yukarı Abbasan (Avasu ) ezbetindendir. Seyit İbrahim’in dördüncü ve en küçük oğludur. Dersim`in Kalmen Sor ve Lirtik bölgelerinin Derê Arey Köyü`nü karargah edinen Seyit İbrahim ölünce, aşiretinin liderliğini halef olarak tayin etmiş olduğu Sey Rıza üstlenmiştir. Babasının ölümünden sonra Seyit Rıza, Lirtik`ten ayrılarak Tujik Dağı eteğindeki “Ağdat Köyü”ne yerleşmiştir.

Burada bir parantez açalım. Dersim’de tek lider yoktur. Aşiretlerde aşiret önde gelenleri, Ocakzadelerde ise Pir, Rayberler lider konumundadırlar. Örneğin Bava Mansur, Kuresan bir aşiret değil ocaktır. Ocaklar Dersim Kızılbaş inanç merkezleridir. Seyit Rıza’da Batı Dersim Aşiret Konfederasyonuna bağlı Avasu aşiretine mensuptur.

Seyit Rıza’nın dört oğlu vardır. İsimleri Sey Hasan, Bıra İbrahim, Resik Hüseyin’dir. Büyük oğlu Şeyh Hasan 17 Ağustos 1937 tarihinde 30 kişi ile beraber öldürülür.

Ağdat Köyü, Hozat`ın Sin Nahiyesi`ne bağlıdır. Elazığ İstiklal Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Hatemi Şahamoğlu, Seyit Rıza`nın bu köyde “Viyalık” ve “Sesen Kale” olarak bilinen, ilki siyasi, ikincisi askeri iki karargahı bulunduğunu söylüyordu. (1)
(Bkz: “Belgelerle Dersim Raporları”).

Seyit Rıza, Batı Dersim aşiretleri içerisinde sözü geçen bir aşiret önderiydi. Seyit Rıza’nın akıl hocası kendisiyle beraber Elazığ’da idam edilen Kures Ocağı Pirlerinden Uşene Seydi’dir. Uşene Seydi ve Kızılbaş Piridir. Dersim bölgesinde sevilen sayılan bir yol önderidir. Uşenê Seydi aynı zamanda Dersim fikriyatının en önemli isimlerinden biridir. Kırmancki dilinde deyişler, şiirleri, klamları vardır.

Seyit Rıza, Pir ocağına mensup değildir tikmedir. Kızılbaşlık dininde Ocakzade olmayan biri Pir ve Rayver olamaz. Ancak Pir kendisine el verirse tikme olabilir. Seyit Rıza’da Abbasan (Avasu) pirlerinden el almıştır. Kendi aşireti içinde Kızılbaş inancına göre Pir gelmediği zaman dini aşiret içindeki iç meseleleri çözme yetkisine sahiptir.

Seyit Rıza, 1915 Ermeni Kırımı’nda Dersim’e sığanan Ermenilere sahip çıkar onları Osmanlı devletine vermez ve soykırımdan kurtarır.

Rus işgali dönemi gelip çattığında Seyit Rıza, Osmanlı hükümetiyle anlaşma yapar. Bu anlaşmaya göre Dersimliler, Rus işgaline karşı Osmanlı’nın yanında yer aldılar. Buna karşılık Osmanlı hükümeti de Dersimlilere silah ve para vermiştir. Bin yıldan beri topraklarını ve özerkliklerini kıskançlıkla koruyan Dersimliler “savunma savaşı”na girerler.

Seyit Rıza ödüllendirilir…

Osmanlı idaresinden aldıkları silah-mühimmatla Ruslara karşı durma karşılığında Dersimlilere bağımsız çatışma hakkı tanınır. Böylece Rus işgal güçlerine karşı savaşta Osmanlı ordusunun emrine girmezler.

Ruslara karşı savaşta Pülümür Cephesi’nde savaşanlar içerisinde Dersim’in en büyük aşk şairi Sayder (Şah Haydar) vardır. Pülümürlü olan Sayder Kures Ocağı’na mensuptur. Sayder’in yol önderi ve hocası Dersim’in en büyük halk ozanı olan Sey Qaji’dir.

Şair Şah Haydar (Sayder) Ruslara karşı Pülümür Sevdin Dağı’nda çarpışırken vurulur . Sayder’in genç yaşta ölümü, Dersim Halk Ozanı Sey Qaji’yi derinden yaralar. Sayder’in üzerine Sevdin Ağıdı’nı yakar. (Bakınız Dr. Daimi Cengiz, Sey Qaji, Horasan Yayınları, s.305)

Erzincan ve Erzurum’u işgal eden Ruslar, Dersim sınırına vardıklarında Dersimlilerle çatışırlar. Dersimliler Rusların geçisine izin vermez. Erzincan ve Erzurum’u Rus işgalinden kurtarırlar. Ruslar çekildikten sonra, tüm aşiretlere Osmanlı idaresinden madalya ve hediyeler verilir.
İddiaya göre Seyit Rıza ise ayrıca ödüllendirilerek Erzincan’da “İl İdaresi Üyeliği”ne atanır. Nitekim, dönemin Erzincan valilerinden Sabit Bey yazdığı bir mektupta -Seyit Rıza ile ilgili olarak- “şimdiye kadar bize din ve namusuyla hizmet etti” der.

Koçgiri Katliamı

Koçgiri’de katliamı başlayınca Seyit Rıza Ankara’ya karşı tavır alır , Koçgiri’den Dersim’e sığınan Alişer, Alişan beyleri ve taraftarlarını himayesine alır. Ankara hükümeti Seyit Rıza’dan Alişer ve Alişan Beyleri teslim etmesini ister. Ancak Seyit Rıza bunu kabul etmez.

Dersim, Osmanlı’dan beri otonom bir bölgeydi. Kemalist Cumhuriyetin ulus-devlet projesini hayata geçirmesinin önündeki tek engel Dersim’di. Dersim’e düşmanlığın esas nedeni kuşkusuz ki halkın Kızılbaş kimliğiydi. Jandarma Genel Komutanlığı 1930 tarihli “gizli” bir raporunda Yavuz Sultan Selim’in 1514’teki Büyük Alevi Katliamı’nı bile “şükranla” anar.

Seyit Rıza’nın oğlu Bava 1930 başlarında Hozat’a önemli bir devlet yetkilisi ile görüşmeye gider. Bu görüşme “Babaya Ağıt”ta “Bavaê mı şiyo Xozate Vêsaiê, keno dewa Pasanê Kırmanciye” (Baba, yanası Hozata gitmiş, Kızılbaşlığın iktidarını almak için) şeklinde üzüntüyle anlatılır.
Sey Rıza’nın Erzincan Valisiyle Görüşmesi

Öncelikle şu Seyit Rıza teslim oldu mu yoksa yakalandı mı tartışmasına değinelim.
Dersimli araştırmacı Seyfi Cengiz bu konuda şunları yazmakta; …“Dersim davası uzun süre boyunca Seyit Rıza`nın adı ile özdeşleşmiş, T.C devleti Dersim`e egemen olmak için Seyit Rıza`nın bir suikast yoluyla ortadan kaldırılmasını acil bir tedbir olarak düşünmüş, birçok suikast girişiminde bulunmuştur. Sahan ve Alişer gibi büyük önderler bizzat devlet tarafından tertiplenen suikastlar yoluyla imha edilmişlerdir. Kemalistler, Dersim hareketini ezmek için öncelikle bu hareketin sınırlı sayıdaki en bilinçli ve en kararlı önderini imha etmeyi planlamış, bütün imkanlarını ortaya koyarak bu planı uygulamışlardır da.

Seyit Rıza, görüşmeler yapmak üzere çağrıldığı Erzincan`da tuzağa düşürülüp tutuklandı (5 Eylül 1937). Kimi kaynaklar Seyit Rıza`nın 13 Eylül`de tutuklandığını belirtiyor (Bk: Ulus, 13 Eylül 1937).

Erzincan Hükümet Konağı’ndan tutuklu olarak çıkarıldığında Seyit Rıza, orada toplanmış olan kitle önünde Dersim dili ile “Şerefsiz ve Yalancı Hükümet! (“Hukmato Zurekero Beşeref”) diye haykırmıştır. Bu sözler, Türk hükümetinin ve basınının iddialarının tersine Seyit Rıza`nın kendi isteğiyle teslim olmadığını, hükümetin bir komplosuyla ele geçirildigini kanıtlıyor. “

Seyfi Cengiz’inde söylediği gibi Seyit Rıza’nın teslim olması gibi bir durum söz konusu değildir. Devlet tarafından bilinçli olarak uydurulmuş bir yalandır. Seyit Rıza teslim olsaydı neden Erzincan’a gitsin ki gider Elazığ’da teslim olurdu. Seyit Rıza ve arkadaşlarının götürülüp Elazığ’da idam edilmesi de Seyit Rıza’nın teslim olmadığını ispatlamaktadır.

Seyit Rıza’yla beraber 58 kişi Elazığ’da kurulan İstiklal Mahkemesi’nde yargılanırlar.
Elazığ’da kurulan bu sözde mahkemede sanıklara savunma hakkı dahi verilmez. Mahkeme göstermeliktir zira Dersim’in hükmü çoktan verilmiştir. Dersim ileri gelenleri “isyana teşvik” suçundan yargılanırlar. Ankara’dan gelen emirle mahkeme hükmünü verir. Seyit Rıza ile beraber 6 kişi idam cezasına çarptırılır. Diğer Dersimli esirler ise ömür boyu hapis cezalarına çarptırılırlar.

Dönemin Malatya Emniyet Müdürü olan daha sonra da Adalet Partisi Dışişleri Bakanlığı yapan İhsan Sabri Çağlayangil, Sey Rıza’nın idamına tanıklık etmiş biri. Çağlayangil anılarında idam gecesini anlatıyor. İhsan Sabri Çağlayangil’in anlattıkları son derece önemli bilgiler. Zira Çağlayangil, Seyit Rıza ve Dersim Aşiret Liderlerinin nasıl hukuksuzca yargılandıklarını çarpıcı şekilde itiraf ediyor. Dersim 38′i anlamak için Çağlayangil’in anıları iyi okunmalıdır.

İhsan Sabri Çağlayangil‘in 15 Kasım 1937‘de idam edilen Seyit Rızave arkadaşlarının idam edildikleri geceyi şöyle anlatmaktadır:

Meydan doluymuşçasına, boşluğa şöyle seslendi: ‘Evladı Kerbalayıh. Bı hatıyh. Ayıptır, zulümdür, cinayettir’, dedi. Benim tüylerim diken diken oldu. Bu yaşlı adam rap-rap yürüdü. Çingene’yi itti. İpi boynuna geçirdi. Sandalyeye ayağı ile tekme vurdu, infazını yaptı.

(Anılarım, Syf.51-52)

… Aradan aylar geçti, Seyit Rıza ve çevresi yakalandı. Mahkemeleri sürüyor. İşte bu sırada Atatürk Diyarbakır’daki (Pertek olması gerekir y.n) Murat suyu üzerinde yeni yeni yapılan Singeç Köprüsü’nü açmaya gidecek. Emniyet Genel Müdürü Şükrü Sökmensüer Bey bana diyor ki;

“Atatürk, Singeç Köprüsü’nü açmaya gidecek. Dersim hareketi bitti. Beyaz donlu altı bin doğulu Elazığ’a dolmuş, Atatürk’ten Seyit Rıza’nın hayatını bağışlamasını isteyecekler. Beyaz donluların Atatürk’ün karşısına çıkarmalarına meydan vermeyelim.”

1937 yılında resmi tatil günü Cumartesi öğleden sonra. Atatürk Pazartesi günü Elazığ’a gelecek. Bizden istenenler “asılacak asılsın” ve Atatürk’ün karşısına Beyaz Donlular çıktığı zaman iş işten geçmiş olsun. O dönemde Elazığ Valisi Şükrü Bey, Savcı Hatemi Senihi Bey, Emniyet Müdürü Sezerli İbrahim Bey, savcı yardımcısı arkadaşıydı.

Şükrü Sökmensüer, “Sivillerden Emniyet Genel Müdürlüğünün siyasi şubesinden istediklerini al. Atatürk’ün istasyondan halkevine kadar korunması da size ait” dedi. Başta Macar Mustafa olmak üzere altı kişi alıp yola çıktım. Trenle Elazığ’a vardım. Emniyet Müdürü İbrahim Bey’e gittim. Savcı için, “kural dışı bir şey yapmaz, mümkün değil.” dedi.

Savcıya gittim. Durumu kendisine anlattım. Bu konuda Adalet Bakanlığından da bir şifre aldığını, ama mahkemelerin Cumartesi tatil olduğunu, tatilde ise sonuç almanın mümkün olmadığını bana bildirdi. Ve ekledi:

“Ben de mahkemeleri etkileyemem.”

Oysa biz mahkemenin kararını Atatürk gelmeden evvel vermesini ve geldiğinde Seyit Rıza meselesinin kapanmış olmasını istiyorduk. Ben bunu halletmek için Hükümet tarafından buraya gönderilmiştim.

Savcı yardımcısı hukuktan sınıf arkadaşım. Bana, “Sen valiye söyle bu savcı rapor alsın gitsin, ben senin istediğini yaparım.” dedi. Biz mahkemenin tatil günü işlemesini ve alınacak sonucun infazını istiyorduk. Savcı, rapor aldı. Arkadaşım vekil olarak savcının yerine geçti. Mahkeme hakimini evinde buldum. Gittiğinde mahkemenin aldığı kararı yazdırıyordu. Hakimle konuştuk. Kendisi kararı daktiloya çektirmekle meşguldü. Devir, CHP devri. Herkes çekiniyor.

Hakim bana, “ Cumartesi mahkeme toplanmaz, ancak Pazartesi günü mahkemeyi toplar, kararı veririz. Salı günü de idam hükümlerini yerine getiririz,”dedi.

O zamanlar dördüncü bölgede temyiz hakkı yok.

Abdullah Paşa, sıkıyönetim kumandanı olarak kararı tasdik edecek. O da, “ yukarıdaki karar tasdik olunur” demiş, basmış boş kâğıda imzasını. Yukarıya “ Abdullah Paşa’nın idamı” diye yazsanız kendisi asılacak. Hakime dedik ki:
“ Bu dediğiniz gün Atatürk geliyor. Maksat hasıl olmuyor ki.”
Hakim, “başkaca bir şey yapılamaz” diyerek kestirdi attı. Ben de kendilerine sordum:

“Sizin saat 17:00’den sonra davaya devam ettiğiniz olmuyor mu?”

“Ooo, çok oluyor. Gün oluyor, dokuzlara onlara kadar çalışıyoruz,” cevabını verdi.

“Eee, sondan beş saat ihlal ediyorsunuz da baştan beş saat ihlal etseniz, olmuyor mu? Yani Pazar akşamı sahurdan sonra mahkemeyi açarız. Pazartesi günü 00.24’ten başlıyor, dedim.

Hakim: Elektrikler kesiliyor, dedi.
Ona da çare bulduk. Otomobil farları ile hapishaneyi aydınlatırız. Halkevi’ne lüksler koyarız.

Hakim bu defa ; samiin yok, dedi. Ona da çare bulduk. Samiin de getiririz. Kaç kişi asılacak? Onu karardan önce söyleyemem, dedi.
Ama ekledi: Savcı 27 kişinin idamını istedi. Biz ona göre mi hazırlığımızı yapalım? Bilemem, dedi.

“BENİ ASMAYA MI GELDİN?”

Ceza İnfaz Kanunu her asılanın ayrı bir yerde asılmasını, asılanların birbirini görmemesini emrediyordu. Bu şartı da yerine getirmeye çalıştık. Her meydana dört sehpa kurduk. Vali bir de çingene cellat buldu.
Gece 12:00′de hapishaneye gittik. Farlarla çevreyi aydınlattık. Mahkemenin 72 sanığı var. Sankıları aldık. Mahkemeye götürdük. Çingene de geldi. Adam başına on lira istedi. “Peki” dedik. Sanıklar Türkçe bilmiyor.

Mahkeme kararı açıklandı. Yedi kişi ölüm cezasına çarpıtırılmış, sanıklardan bazıları beraat etmiş, bazıları da çeşitli hapis cezaları almıştı. Kararlar okununca hakim ilamda idam lafını kullanmadığı ve ölüm cezasına çarpıtırılmaktan bahsettiği için verilen hükmü iyi anlamadılar. “İdam Çino” diye bir vaveyle koptu.

Biz Seyit Rıza’yı aldık. Otomobilde benimle polis Müdürü İbrahim’in arasına oturdu. Jeep jandarma karakolunun yanındaki meydanda durdu. Seyit Rıza, sehpaları görünce durumu anladı:

-Asacaksınız, dedi ve bana döndü:

-Sen Ankara’dan beni asmak için mi geldin?

Bakıştık. İlk kez idam edilecek bir insanla yüzyüze geliyorum. Bana güldü. Savcı namaz kılıp kılmayacağını sordu. İstemedi.

Son sözünü sorduk.

-Kırk liram ve saatim var. Oğluma verirsiniz, dedi.

Bu sırda Fındık Hafız asılıyordu. Asarken iki kez ip koptu. Ben Fındık Hafız asılırken, Seyit Rıza görmesin diye pencerenin önünde durdum. Fındık Hafız’ın idamı bitti.

“Evladı Kerbelayıh. Bi hatayıh. Ayıptır. Zulümdür. Cinayettir!“

Seyit Rıza’yı meydana çıkardık. Hava soğuktu ve etrafta kimseler yoktu. Ama Seyit Rıza, meydan insan doluymuş gibi sesizliğe ve boşluğa hitap etti:

-Evladı Kerbelayime, bê gunayime, Ayıvo zulimo, Cinayeto, (-Evladı Kerbelayıh. Bi hatayıh. Ayıptır. Zulümdür. Cinayettir ) dedi.

Benim tüylerim diken diken oldu. Bu yaşlı adam rap rap yürüdü. Çingeneyi itti. İpi boynuna geçirdi. Sandalyeye ayağı ile tekme vurdu, infazını gerçekleştirdi. Oğlu yaşında bir subayı öldürecek kadar katı yürekli olan bir insanın bu mukadder akibetine acımak zor. Ama ihtiyarın bu cesaretini takdir etmekten kendimi alamadım. Asabım çok bozuldu. Emniyet Müdürüne;

-Ben üşüdüm, otele gidiyorum, dedim.”

“Ben senin yalan ve hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu. Ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim, bu da sana dert olsun.” (Seyit Riza)

74 yıldır Dersim Seyitleri’nin mezar yerleri bilinmiyor. Devlet hala mezar yerlerini sır gibi saklıyor.
Dersimliler Seyitlerinin mezarını istiyor. 74 yıllık bu zulüm son bulsun…

Sey Xıdır

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Alt 28.04.2015, 18:06   #15
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!

haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var

sözü döndürüp dolaştırıp yine şahsıma getiriyorsunuz.beni mi tartışıyoruz isyancı çetebaşı seyit rızayı mı.sen pir olarak görürsün,seversin,saygı duyarsın,savunursun.ben senin şahsına laf söylüyormuyum.işte bunun adı ikili tartışma olur ki ben bu tartışmalarda yokum.daha önce de söyledim.saygı sınırlarını aşmayın lütfen.

bir çok örnek vermişsiniz.her biri ayrı ayrı tartışılabilir.içinde dediğiniz gibi devlete isyan da olabilir,isyan olarak kabul edilemezler de olabilir.belki bende sizin gibi düşünüyorumdur.ama konumuz dersim isyanı ve sözde katliam.bu yüzden konuyu dağıtmayalım.ben görüşlerimi yazdım.karşıt fikriniz,deliliniz varsa buyrun meydan sizin.değilse ruh sağlığımı,inancımı,görüşümü kimin kapı kulu olduğumu bana bırakın siz.üzerinize vazife olmayan işlerle uğraşmayın.

haziran_AW Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
bektaşksk (28.04.2015), slistre (30.04.2015), VatanSever (30.04.2015)
Alt 29.04.2015, 22:49   #16
Yazar
gencalevi
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Alıntı:
haziran_AW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sözü döndürüp dolaştırıp yine şahsıma getiriyorsunuz.beni mi tartışıyoruz isyancı çetebaşı seyit rızayı mı.sen pir olarak görürsün,seversin,saygı duyarsın,savunursun.ben senin şahsına laf söylüyormuyum.işte bunun adı ikili tartışma olur ki ben bu tartışmalarda yokum.daha önce de söyledim.saygı sınırlarını aşmayın lütfen.

bir çok örnek vermişsiniz.her biri ayrı ayrı tartışılabilir.içinde dediğiniz gibi devlete isyan da olabilir,isyan olarak kabul edilemezler de olabilir.belki bende sizin gibi düşünüyorumdur.ama konumuz dersim isyanı ve sözde katliam.bu yüzden konuyu dağıtmayalım.ben görüşlerimi yazdım.karşıt fikriniz,deliliniz varsa buyrun meydan sizin.değilse ruh sağlığımı,inancımı,görüşümü kimin kapı kulu olduğumu bana bırakın siz.üzerinize vazife olmayan işlerle uğraşmayın.
söylecegim tek sey yarasi olan gocunur senden bahsetmedim üstüne aldiysan hayirli olsun ben topu ortaya attim demek ki senin yaran var ki gocunuyorsun senin adin geciyorsan eyvallah ama durup dururken ortaligi velveleye vermeye yandas toplamaya calisma forumdakiler senin ne düsündügünü nasil bir kürt düsmanligini yaptigini eskidende biliyorlar onun icin kendi kendine cirpinma ben irkcilara diye yazdim demek ki sen irkcisin ki lafi üstüne aliyorsun senin maksadin beni banlatmak ama ben söyledigim her sözün arkasindayim bitti nokta

Alt 29.04.2015, 23:13   #17
Yazar
Ferhat Güneyli
Kontrollü Üye

Ferhat Güneyli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
İtibar Puanı: 304
Ferhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 452
249 Mesajına 425 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
haziran_AW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
benim sunduğum belgeyle yenişafak gazetesinin sunduğu belge arasında ne fark var.size göre benim sunduğum elge yok hükmünde ama yenişafak gazetesinin belgesi inanılabilir,güvenilebilir öylemi.hiç bir inandırıcılığı yok.hem kaynak diye yenişafak gazetesini mi gösteriyorsunuz.neyse boş verelim bunları.seyit rıza devlete asilik etmiş bir çetebaşı olarak asılmıştır.menemende mollalar nasıl cumhuriyete isyan edip kubilayı katlettiyse seyit rıza da yaptıklarının cezasını çekmiştir.bana göre burda sorun yok.

katliam denilip duruyor ya hani.ben bunu merak ediyorum.kaç kişi öldürülmüş,bu ne katliamıymış.yoksa karşılıklı çatışma esnasında her iki tarafda kayıplar mı vermiş.bu nasıl bir katliammış ki katliama uğrayanlar cumhuriyet tarihi boyunca hep Mustafa Kemalin partisini desteklemiş,cemevinde bu büyük lidere yer vermiş.çok belliki zazalar bu kürt isyanına alet olmamışlar.cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkmışlar.

Düsünce özgürlügü kapsaminda istediginiz düsünceyi savunabilir, yayabilirsiniz. Benim acimdan bir sorun olusturmaz. Ancak, gelin sizinle biraz yakindan konusalim:

Her seyden önce iki siteye iki degisik isimle girip bir yazi-röportaj yüklemeniz etik degildir. Burada sorumluluk da üstlendiginize göre, daha dikkatli olmaniz gerekir. Konuya dönersek, yukarida bold yaptigim cümleleriniz akli basinda her Alevi`nin kanini donduracak kadar ilginctir. Bir Alevi sitesinde yazarsiniz, hatta editör olmus toplum önünde sorumluluk almissiniz, ama Seyit Riza gibi bir Alevi kisiligi (kisi degildir artik, bir Alevi kisiliktir Seyit Riza) hepimizin gözünün önünde ücüncü sinif bir düsman agziyla tasliyor, hakaret ediyorsunuz. Söyler misiniz, bu cüreti nereden aliyorsunuz siz? Cok acik söylüyorum, buraya yazdiklarinizi hem benim veya hem her gün karsilastiginiz bir Alevi`nin yaninda yüzümüze karsi söyleseniz, bu dünya ikimizden birine cok gelir.

Sagir sultan bile bilir ki Dersim Katliaminda ölen (daglara kacip siginarak acliktan, soguktan, hastaliktan ölenler) ve öldürülen Alevi sayisi 9800-15 000`dir. Size hic bir özel kaynak vermeyecegim, cünkü bu sayilar ayyuka cikmistir ve internette herhangi bir katliam sözcügünü yazar aratirsaniz rahatlikla görebilirsiniz. Kaldi ki su anda Dersim örgütlerinin tamami bu konu üzerindedir ve sayisiz belge ve bulgu yayinlamakta, hatta o dönemde evlatlik verilerek kaybedilmis cocuklari degisik cografyalarda bulup ailelerine kavusturma calismalari yapmaktadirlar. Cahil oldugunuzu sanmiyoruz, bilgisiz birine de benzemiyorsunuz; o halde bu Kadar hasmane tutumunuzun nedeni nedir? Sömürücü sinifin devletini ölümüne savunmak ve bu ugurda insanlik sinirlarini zorlayan kliseleri yazip durmak neden size kaldi?

Bir sonraki mesajinizda, "sözü döndürüp dolaştırıp yine şahsıma getiriyorsunuz.beni mi tartışıyoruz isyancı çetebaşı seyit rızayı mı.sen pir olarak görürsün,seversin,saygı duyarsın,savunursun.ben senin şahsına laf söylüyormuyum" diyorsunuz. Bizim pir dedigimize siz cetebasi diyorsunuz... Hem de hic vicdaniniz sizlamadan, pervasizca...

O halde sizin kisiliginize yönelik olmayan bir cümle de ben yazayim: Siz degil ama babaniz hirsiz, arsiz ve dolandiricidir.

Bu cümleyi siz düsünce özgürlügü kapsaminda kabul edip sindirebiliyorsaniz, biz de Seyit Riza`nin bir cetebasi oldugunu kabul edebiliriz. Sorunu sanirim bu düzeyde anlayabilirsiniz simdi.

Son söz olarak, bir dilegimi arzedeyim: Saygi görmek isterseniz önce bir karincaya bile saygili olun ve ömrü tükenmis irkci-kafatasci düsünce parcalarini cebinize koyunuz. Burada bohcanizi acarsaniz dört pöcügünden geri toplar boynunuza asmak zorunda kalirsiniz. Site üyelerimizin size gösterdigi tepkileri görmezden, duymazdan geliyorsunuz ama en gür protesto alkisini alan da sizsiniz. Isteriz ki bir yerde durun, size dur demesinler.

Ferhat Güneyli Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 30.04.2015, 01:09   #18
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler

Alıntı:
Ferhat Güneyli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Her seyden önce iki siteye iki degisik isimle girip bir yazi-röportaj yüklemeniz etik degildir.
işte bu çok ilginç geldi ve merak etim.nerdeyse aleviweb kurulduğundan beri burdayım.zaman zaman hakaret edenler oldu,yaftalayanlar oldu ama bununla ilk kez karşılaşıyorum.iddianızı ispat edin altında ezilmeyin.bu yalanı kabul edecek değilim.ama diyelim ki öyle bir durum var.etik olmayan nedir.istediğim siteye istediğim isimle üye olurum,istediğimi yazarım.sizi ilgilendiren kısmı neresi anlamış değilim.ama dediğim gibi böyle bir durum söz konusu değil,ispat etmenizi bekliyorum.

Alıntı:
Konuya dönersek, yukarida bold yaptigim cümleleriniz akli basinda her Alevi`nin kanini donduracak kadar ilginctir. Bir Alevi sitesinde yazarsiniz, hatta editör olmus toplum önünde sorumluluk almissiniz, ama Seyit Riza gibi bir Alevi kisiligi (kisi degildir artik, bir Alevi kisiliktir Seyit Riza) hepimizin gözünün önünde ücüncü sinif bir düsman agziyla tasliyor, hakaret ediyorsunuz.
Aklı başında bir aleviyim.hiç de kanım donmuyor.devlete asilik etmiş,asker öldürmüş bir asiye forum kuralları çerçevesinde en kibar yorumu yapıyorum.beğenirsiniz veya beğenmezsiniz.bu benim görüşüm.”o bizim pirimiz” dediğin için ben seni eleştirip,şahsınla alakalı yorum yapıyormuyum.bana ne istediğini düşün.hayat senin hayatın.ama işin içine tüm Alevileri katarsan müdahale hakkım doğar.benim çevremdeki hiçbir alevinin seyit rızaya pir dediğini duymadım.sanırım sanırım genel olarak kendisine “kürt alevi” diyenler biraz sahipleniyorlar.balıkesir de tahtacılar tanımıyor bile.edirnede alevi köylerinde çok gezdim dolaştım.hemen hemen benimkine benzer düşünceleri var.amasyalıyım,memleketim de seyit rıza sempatizanı görmedim.yani demek ki pir falan değil.size sözüm yok.dediğim gibi seyit rızayı pir,apoyuda baştacı kabul edebilirsin.mide meselesi.

Alıntı:
Söyler misiniz, bu cüreti nereden aliyorsunuz siz? Cok acik söylüyorum, buraya yazdiklarinizi hem benim veya hem her gün karsilastiginiz bir Alevi`nin yaninda yüzümüze karsi söyleseniz, bu dünya ikimizden birine cok gelir.
Cüretim doğuştan,Allah böyle yaratmış.doğru bildiğimi söylemekten çekinmem.ama bir alevi olarak insanları tehdit etmem.şu anda açık açık ölümle tehdit ediyorsunuz.hoş ben ondan da korkmam.bu yüzden üstüne basa basa bir kez daha seyit rızanın çeteci bir asi olduğunu tekrar dile getireyim.buyrun hodri meydan.

Alıntı:
Sagir sultan bile bilir ki Dersim Katliaminda ölen (daglara kacip siginarak acliktan, soguktan, hastaliktan ölenler) ve öldürülen Alevi sayisi 9800-15 000`dir. Size hic bir özel kaynak vermeyecegim, cünkü bu sayilar ayyuka cikmistir ve internette herhangi bir katliam sözcügünü yazar aratirsaniz rahatlikla görebilirsiniz.
Sağır sultanı bilmem,tanımam.ama şunu bilirim ölen insana alevi Sünni,türk kürt gözüyle bakmam.insan insandır.ölümün sayısı rakamı olmaz.bir kişide olsa yaşam hakkı kutsaldır. Dersim harekâtı sırasında insanlar ölmüştür; ölenlerin çoğu isyancı olsa da ölenler arasında "siviller", "suçsuz insanlar" da vardır.Harekât sırasında direnen ve silaha sarılan köylerin yakıldığı askeri raporlarda açıkça belirtilmiştir ve bu raporlar Genelkurmay tarafından yayınlanmıştır.burda devletinde inkarı söz konusu değil.

ama illa da rakamlar üzerinden gideceksek şu saptamayı yapalım. 1935 genel nüfus sayımına göre Tunceli (Dersim) nüfusu 101.099 kişidir.1940 genel nüfus sayımına göre Tunceli (Dersim) nüfusu 94.636 kişidir.Bu rakamlardan çıkan sonuç şudur 1935 ile 1940 nüfus sayımları arasında Tunceli (Dersim)'de azalan toplam nüfus 6.463 kişidir. Bunun 5000 ile 7000'i de Batıya sürüldüğüne göre geriye en fazla 1500 kişi civarında bir kayıp nüfus kalmaktadır.yani öyle 10 binler, 15 binler değil. Türk milletinin iki ölüm kalım savaşında (1915 Çanakkale Savaşı ve 1919-1922 Kurtuluş Savaşı) ölenlerin toplam sayısı 120 bin kişi civarındadır. 75 bin 800 civarında insan Çanakkale Savaşı'nda, yaklaşık 40 bin insan da Kurtuluş Savaşı'nda ölmüştür (şehit olmuştur).yedi düvele karşı yapılan cephe harbinde bile bu kadar kayıp vermişken 100 bin nüfuslu dersimde 10-15 bin rakamı inandırıcı gelmemektedir.ama yine de tekrar etmekte fayda görüyorum.keşke yaşanmasaydı.ülkemin insanı acılar çekmeseydi.her can kıymetlidir.ancak devlet bu acıları engellemek için Harekât sırasında Tunceli'ye iki yıl içinde toplam 480 km yol yapılmıştır. Bu yollar sayesinde Dersim Türkiye'ye bağlanarak ticarete açılmıştır. hükümet konakları, köprüler, kışlalar inşa edilmiştir, köylüye toprak dağıtılmıştır. Bu yatırımlarla köylü, aşiret hayatından uzaklaşıp "vatandaş" olmaya başlamıştır. O günlerde Elazığ'da yatılı bölge okulu olarak hizmete giren Kız Enstitüsü'nde Elazığ, Tuceli ve Bingöl köylerinden getirilen kız öğrenciler yetiştirilmiştir. Dersim İsyanı başladığında Cumhuriyet hükümetinin derhal silaha sarılıp isyancıların üzerine saldırmak yerine, önce ekonomik, kültürel,
siyasi çözümlere başvurduğu ve bölgenin önde gelen aşiret reisleriyle görüşmeler yaparak onları ikna etmeye çalıştığı, asla unutulmamalıdır.Harekât öncesinde bölge halkına "uyarı bildirileri" atılarak, isyancıların yanında yer almamalarının istendiği asla unutulmamalıdır.Bütün bunlara karşın Dersim aşiretlerinin ele başlarının; kanla, ateşle, göz yaşıyla, yokluk ve yoksulluk içinde olağanüstü bir mücadeleyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı silaha sarılmaları üzerine hükümetin Dersim'e askeri harekât düzenlediği asla unutulmamalıdır.

Alıntı:
o halde bu Kadar hasmane tutumunuzun nedeni nedir? Sömürücü sinifin devletini ölümüne savunmak ve bu ugurda insanlik sinirlarini zorlayan kliseleri yazip durmak neden size kaldi?
Hasmane tutum dediğiniz nedir.tarihi bir gerçekliği konu ediyoruz.ben bunları kafamdan uydurmuyorum.yaşanan bir olay var.ben kendimce değerlendirip şahsi görüşlerimi paylaşıyorum.yoksa Tunceli halkına,alevi toplumuna,herhangi bir ırka,düşünceye karşı bir mesajım yok.bunu da nerden çıkardın.devlet dediğin benim devletim.ölümüne savunmak başlıca vazifem.gözümü kırpmam,tereddüt etmem.ama sömürücü sınıfın devletiyse halkın devleti olması için de çalışıyoruz.sapla samanı karıştırmayalım.bu yüzden Tuncelili hemşerilerim gibi halkçı parti saflarında yer alıyorum.

Alıntı:
O halde sizin kisiliginize yönelik olmayan bir cümle de ben yazayim: Siz degil ama babaniz hirsiz, arsiz ve dolandiricidir.
Şimdi bu cümleniz elbette yenilir yutulur,sindirilebilir bir cümle değil.seyit rıza sizin 1. Derece akrabanız değil.kendinizde söylüyorsunuz tarihi bir kişilik.sizde benim beğendiğim tarihi bir kişilik hakkında yorum yapabilirsiniz.düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirip sindirebilirim.ama bu söylediğiniz benim aileme ve direkt şahsıma yapılmış bir hakarettir ki kabulü mümkün değildir.önce ölümle tehdit ettin,şimdi aile bireylerime hakaret ediyorsun.bu artık benim değil ceyhunun meselesi.

Alıntı:
Son söz olarak, bir dilegimi arzedeyim
Bu saatten sonra hiçbir dileğini arz edemezsin.yaklaşık 10 yıldır bulunduğum bu sitede çok sert tartışmalar yaşadım.ama kimseyi canıyla tehdit etmedim,ailesine saldırmadım.hem de ne için,benim gibi düşünmüyor diye.sana seyit rızayla mutluluklar dilerim.

Konu haziran_AW tarafından (08.12.2015 Saat 19:44 ) değiştirilmiştir.
Alt 30.04.2015, 01:28   #19
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

**Yorum** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS

Fikirler Tecrübe Puanı: 155
İtibar Puanı: 2395
**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip
**Yorum** - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 4.652
3.466 Mesajına 6.741 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
isyancı çetebaşı seyit rızayı
Bu tabiri kullanırsanız birileri de sizin kutsal değerlerinize yada kutsal saydığınız kişilere dil uzatmaktan geri durmayacaktır.

Egemen zihniyet ile aynı dilde konuşuyorsunuz, esas çetebaşı, emperyalist güçlerin kucağında oturan, işbirlikçi gerici, faşist, kanla beslenen (özellikle Alevi kanı)katliamcı devlet yapısıdır.

Oy Vermek Bir Şeyleri Değiştirseydi Yasaklanırdı!

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
**Yorum** Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 30.04.2015, 01:40   #20
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler

seyit rıza isyan etmişmidir etmiştir,çetesi varmıdır vardır.isyancı bir çetebaşıdır.burda hakaret varmı yok.hatta isyancılığı ile,çete toplama başarısından dolayı örgütlenme becerisi ile gurur da duyulabilir.ben mesela mustafa kemal atatürkün isyancılığına ve örgütçülüğüne hayranım.osmanlıya isyan etmiş bir çetebaşıdır.bunlarıda söylemekten hiç gocunmam.vatanı ve milleti için yapmıştır.sonrasında düzenli orduyu kurmuş,başına geçmiş kazanmış,devlet kurmuş halk önderi olmuştur.tüm dünyada saygıyla önünde eğilmiştir.bu bir yorumdur,ama hakaret değildir.

ama bir forum üyesinin babasına "hirsiz, arsiz ve dolandiricidir." demek hakarettir.bu dünyada ikimizden biri fazla demek canıyla tehdittir.sapla samanı karıştırmayalım.

İsyancı - İstediğimiz, devrimci şiddet, silahlı mücadele ve eylemle propaganda aracılığıyla devlet için yıkıcı bir eleştiri öne sürmek(vikipedia)

İsyancı - Başkaldıran, isyan eden, asi,(tdk)

çete;yasa dışı işler yapmak veya etrafındakileri korkutmak amacıyla bir araya gelmiş topluluk." -tdk büyük sözlük

Konu haziran_AW tarafından (30.04.2015 Saat 01:45 ) değiştirilmiştir.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil