Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Tarihi

Alevilik Tarihi Alevi toplumunun tarihi, tarihsel olaylar, kişiler, durumlar, değerlendirmeler

Seçenekler Arama Stil
Alt 18.06.2015, 20:28   #1
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

**Yorum** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS

Fikirler Tecrübe Puanı: 155
İtibar Puanı: 2395
**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip
**Yorum** - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 4.652
3.466 Mesajına 6.741 Kere Teşekkür Edlidi

Thumbs up Alevilik İsminin Asıl Kaynağı

Alevi sözcüğünün Ali kökenli olmayıp, ışıktan gelen, ışığa ait anlamında kadim bir deyim olduğunu belirttikten sonra, Alevilerin neden bu ismi aldıklarına kısaca değinmekte fayda var. Alevi inanışına göre yaratılışın ve var olmanın aslı Nur'dur(Işık'tır)

Ünlü Alevi Ozanı Kaygusuz Abdal'ın nefis bir şekilde özetlediği gibi;

"İnsan Nur-ı Kadimdir"

Albert Einstein'ın verilerinden yola çıkarak, Alexander Freidmann ve Georges Lemaiter tarafından öne sürülen ve Georges Garnow tarafından 1946 yılında genişletilen "Evrenin Başlangıcı Kuramı"'na göre evren, günümüzden 12 milyar yıl evvel sıcaklığı ve yoğunluğu çok yüksek ışıltılı bir yapının aşırı yoğuşması sonucu patlaması ile ortaya çıkmıştır.(Büyük Patlama)

Bu yapı, yüksek yoğunluğu ve sıcaklığı ile maddeyi anında yok eden bir Işık'tı. Güneş sistemimiz yaklaşık 4.6 milyar yıl önce, büyük bir patlama ile ortaya çıkmış bir yıldızın dağılması ile oluşmuş bulutsu bir enkazın ortasında meydana gelmiştir.

Yeryüzünde yaşamın başlangıcı ve sebebi olan büyük enerji, Güneş'in iç bölümündeki nükleer füzyon tepkimelerinde, hidrojenin yanarak helyuma dönüşmesi ile ortaya çıkar. Bu enerji, görünür Işık ve kızılaltı ışık olarak uzaya yayılır.

Işıktan gelen anlamındaki Alevi sözcüğü, etimolojik olarak köklerini, evrenin ve insanın kendi yaratılışının ışığa dayalı geçmişinden alır. İnsan Işık'tan gelmiştir. Alevidir.

Aleviliğin yedi büyük ozanından biri olan Şah Hatayi, yaşamın kaynağı olan enerjinin, b,r yıldızdan bir yıldıza dolaştığını, sonunda Güneş'te toplandığını, burada yanarak açığa çıktığını ve yeryüzüne ulaşarak yaşamı başlattığını, bir dörtlüğünde şöyle anlatıyor;

Bir kandilden bir kandile atıldım
Turab oldum yeryüzüne saçıldım
Bir zaman hak idim hak ile kaldım
Gönlüme od düştü yandım da geldim

Yani ne demek istiyor;

Bir güneşten bir güneşe atıldım
Toz oldum yeryüzüne saçıldım
Bir zaman yaradan idim yaradanla birlikte kaldım
İçime ateş düştü yandım da geldim

Kandil Alevi terminolojisinde Güneş/Yıldız anlamında kullanılır. Hatayi bu nefesinde, bir kaynaktan başka bir kaynağa savrulan enerjinin, yeryüzündeki hayata kaynaklık edişinin hikayesini, inanılmaz bir doğruluk ve nefis bir anlatımla ortaya koymaktadır. Bu dörtlük, enerjiyi ortaya çıkaran yanmanın, Güneş'in iç bölümlerinde olduğunu, şaşırtıcı bir biçimde anlatıyor. (İçime ateş düştü yandım da geldim)

Yine şaşırtıcı olan, bilimin henüz yeni ulaştığı bir bilginin bu dörtlüğün içerisinde var olmasıdır. Yakın zamana kadar zannedildiği gibi dünyamız, soğuyan bir parçanın Günaş'ten kopması ile ortaya çıkmadı. Üzerinde bulunduğumuz gezegen, bulutsu yapının içinde bulunan, mikrondan küçük tozların bir araya gelmesi ile oluştu. (Toz oldum yeryüzüne saçıldım)

Alevilik içinde, Alevi sözcüğünün kaynağı olan, varoluşa aiit bu bilgiler, binlerce yıl boyunca sır oalrak korunmuştur. Bu bilgilerin bir sır olduğu, Alevi nefeslerinde sıkça işlenmektedir.

Ta ezelden kandildeki nurdayım
Binde bir can ermedi bu sırra (Dermani)

En eski geçmişten beri Güneş'teki ışıktayım
Binde bir insan ulaşamadı bu sırra

Kandilde balkıyan dostun nurudur
Akıl ermez ona Hakk'ın sırrıdır (Seyyid Feyzullah)

Güneşte parıldayan, dostun ışığıdır
Ona akıl ermez gerçeğin sırrıdır

Alevi inanışı, insanın başlangıcını, Güneş'te enerji(Kandilde Nur) olduğu dönemden başlatır.

Kudret kandilinde bir ışık iken
Ta ol zaman aşık oldum nura ben (Pervane)

Kandilde nur iken sevmişem seni
Güzel pirim, sulta pirim, şah pirim(Genç Abdal)

İnsan, asıl kaynak olan, nurun nurundan var olmuştur.

Eğer sual eder isen sırrımdan
Cümlemizi var eyledi varından
Hak yarattı Muhammedi nurundan
Kandilde balkıyan nurdan gellirim(Nesimi)

Her şeyin aslı, kandildeki parlak nurdur. Toprağın ve cümleeşyanın kaynağı, ışıktır. Her nesne o ışıktan varlık bulmuştur.

Ziyasından halk eyledi toprağı
Vücut buldu bu eşyanın menbaı(Pervane)

Işığından toprağı var etti
Bu eşyanın kaynağı vücut buldu

Alevi deyiminin kaynağı ve haklı sebebi olan ışıktan(nurdan) varoluş, daha bir çok Alevi nedesinde, zarif ve özlü anlatımlarla ifade edilmiştir. Aleviliğin asıl kaynakları olan bu nefeslerde dile getirilenler, Aleviliğin kendisidir. Bu nedenle, Alevi sözünün ışık kaynaklı kadim bir kelime olduğu konusuında şüphe edilmemelidir. En eski geçmişten beri, yaratılışın ışık kaynaklı olduna dair bilgiye ve bilgeliğe sahip Aleviler bu yüzden kendilerine "Işığa ait" veya "Işıktan gelen" anlamında Alevi demişlerdir.

Sevgiler

___________________İMZA___________________
Oy Vermek Bir Şeyleri Değiştirseydi Yasaklanırdı!

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
**Yorum** Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
**Yorum** Kullanıcısına bu mesajı için 4 üye teşekkür etti:
Amistofes (18.06.2015), aris (19.06.2015), Ferhat Güneyli (18.06.2015), Mercan24 (14.08.2016)
Alt 18.06.2015, 20:53   #2
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

Bilgiler

**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip

Yaygın kanıya göre Alevi ismi, Ali taraftarı demektir. Yaygın kanının tam tersini düşünmekte ve bu kanının yanlış olduğunu düşünmekteyim.

Öyle ki, Türkçe dil bilgisi kurallarına göre, Ali isminden Ali'yi seven, Ali taraftarı anlamına gelen bir sözcük türetmek gerekse, Alici yada Alili olması gerekmez mi? i eki Türkçe'de sonuna geldiği kelimeye aidiyet kazandırmaz mı? Evet kazandırır! Örnek vermek gerekirse;

İnsan - İnsani (insana ait, insandan gelen)
Mimar - Mimari
Tarih - Tarihi
Vb.. gibi, Alevi sözcüğü ise Alev sözcüğünden türemiş ve Alevi olmuştur.

Alev - Alevi

demem o ki, aleve ait, ışığa ait, alevden gelen, ışıktan gelen anlamında bir kelimedir. Zaten tarih kitaplarından ve çeşitli kaynaklardan bildiğimiz üzere Alevilerin 16. yüzyıl dan önce isimleri Işıklar veya Işık Taifesi şeklindedir.

Işık insanları denilen bu zümre üzerinde ki baskılar arttıkça, Işık ismi fetvalar ile küfür le özdeşleştikçe, bu zümrenin insanlarına karşı sürek avı başlatılıp katledilmeye başlandığı için bu toplum isim değişikliğine mecbur bırakılmıştır. Alevilik tüm tarihi boyunca defalarca isim değiştirmiştir. Alevilik kadar farklı isimlere bürünen bir başka topluluk, bir başka inanış daha yoktur yeryüzünde. Bu onlara karşı sürdürülen saldırıların ve katliamların doğal sonucudur.

**Yorum** Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Amistofes (18.06.2015), aris (19.06.2015), Ferhat Güneyli (18.06.2015)
Alt 18.06.2015, 21:06   #3
Yazar
Ferhat Güneyli
Kontrollü Üye

Ferhat Güneyli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 304
Ferhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 452
249 Mesajına 425 Kere Teşekkür Edlidi

Eyvallah...

Iki noktaya ilgi cekmek isterim:

Makale düzeyinde kaleme alinmis bu yazinda, Alevi dili ya da Alevilik dili dedigimiz dil kullaniliyor. Nedir Alevilik dili, nasil bir dildir diye sorulsaydi, sanirim bu yaziyi örnek gösterebilirdik budur,böyle bir dildir diye. Incitmeyen, batmayan, islevsiz tek sözcügün bulunmadigi, bozuk yahut devrik cümlenin hemen hic görülmedigi, coban ile profesörün ayni ciddiyetle okuyup anlayabilecegi ve sanirim sevebilecegi tok, dolu bir dil...

Ikinci noktayi, gelenek bilgileri ya da hic degilse verilerini modern bilimlerin ortaya serdigi bilimle (bulgu ve kanit) karsilastirmali yöntemin en güzel bir kullanilisi olarak saptadim. Büyük Patlama günümüzün mutabakatla kabul gören varlasma noktasi ve anidir; olaganüstü bir enejinin isik ve isi basta olmak üzere bir cok bicimiyle aciga cikarak bosluk dahil tüm varligi meydana cikardigi bu ani, gelenegin isik tasvirleri ile kaynastirip anlatmak bu yöntemin maharetidir va sanirim büyük itirazlara yer birakmayacak denli de tutarlidir.

Ferhat Güneyli Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Ferhat Güneyli Kullanıcısına bu mesajı için 4 üye teşekkür etti:
**Yorum** (18.06.2015), Amistofes (18.06.2015), aris (19.06.2015), H.H.S. (02.06.2016)
Alt 18.06.2015, 23:11   #4
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

haziran_AW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!
Tournaments Won: 1

Memleket: AMASYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 93
İtibar Puanı: 1415
haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var
haziran_AW - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 3.577
1.695 Mesajına 3.780 Kere Teşekkür Edlidi

alevi kelimesinin çıkış noktasına bilimsel bir yaklaşım sergileyemeyiz.ancak tahminler yürütebiliriz.kesin böyle olmuştur demek bizleri hataya sürükler.bende alevi kelimesinin "ali evi" nin yüz yıllar içinde evrilmiş hali olduğunu iddia edebilirim.alev kelimesinden türediğini düşünmüyorum.ışık taifesi olarak adlandırılan insanların dönem olarak hangi yüzyılda yaşadığına dair bir zaman dilimi gösterebilirseniz(-ki siz 16.yüzyıldan bahsetmişsiniz,bana göre daha dün !) konuyu şu şekilde açıklayabilirim.öztürkçe de ateşten gelen ışık anlamında "yalav" tabiri kullanılmıştır.zamanla alav ve çok sonraları alev halini almıştır.yani başlangıçta isim alevi olamaz bu yüzden.sonra "ışıkçılar","nurcular" demek varken neden alevi densin.saidi nursi öğretisi biliyorsunuz nur tarikatı ile devam ettiriliyor.onlarada nurcular diyoruz.gerek nur tarikatı,gerek nakşi tarikatının kökenine indiğimizde karşımıza yine dört kapı kırk makam çıkıyor,alevi uluları ve öğretisi çıkıyor,imam caferi sadık çıkıyor,dolaylı olarak islam çıkıyor.

enel hak kavramını bir başka mesajımda islamla izah etmeye çalışmıştım.Allahtan geldik Allaha döneceğiz diyen bir sünni de bana göre enel hak demektedir.bu kesinlikle şirk değildir.daha önce izah ettim,gözden kaçmış olabilir.kuranda insanın yaradılışı bahsinde Allahın,yarattığı insana kendi ruhundan üflediği ve bunun üzerine meleklere secde etmeleri gerektiği anlatılır.bu sebeple insan yaratılanların en üstünü olarak tarif edilir.bu üstünlük sanırım Allahtan aldığı bu bir "parça" dan kaynaklıdır.Allah insana kendinden bir parça vermişse ve ulularımız bunu enel hakla,sünniler Allahtan geldik Allaha döneceğiz"le izah ediyorsa ben bir fark göremiyorum.

zaman her zaman haklı çıkarmıştır beni.dile kolay 10 yıl oldu bu imzayı atalı.

yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar(korkmadım)

nokta kadar menfaat için,virgül gibi eğilme(eğilmedim)

http://hizliresim.com/Po3PZ6][img]http://i.hizliresim.com/Po3PZ6.png

haziran_AW Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
haziran_AW Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
slistre (19.06.2015)
Alt 18.06.2015, 23:45   #5
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!

haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var

çok defalar bahsettik,tekrarlayalım.deyişlerimiz,nefeslerimiz, semahlarımız bu kadar çok hak muhammed aliden bahsederken,hasan ve hüseyine yakılan ağıtlardan bahsederken aleviliğin islamla alakası olmadığını iddia etmek bana göre yanlı bir çarpıtmanın ürünüdür.sizlerle aynı deyişleri okuyor/dinliyoruz.yukarıda nesimiden örnek verilmiş mesela

cümlemizi(yani tüm insanlığı) varından,kendinden,parçasından var eyleyen(yaratan) muhammedi de kendi nurundan yaratmış.kim ? hak(Allah,Rab)burda aliden bahsetmemiş ama hakdan muhammedden bahsetmiş.islamın peygamberinden bahsedilen bir deyişden nasıl olurda islam çıkmaz.

kurandan delil isteniyorsa çok rahatlıkla gösterebiliriz.Allah "ben sizin düşündüğünüzden farklıyım" diyor.şeklini şemalini düşünebileceğimiz,gözümüzde canlandırabileceğimiz yetiyi bizlere vermemiş anlaşılan.hikmetinden sual olunmaz diyip geçelim.ama hz.musa bahsinde "nurdan gelen kuvvetli ışığın musayı kör ettiği ve bayıldığı" anlatılıyor.deyişlerimizdeki nurdan,ışıkdan,alevden kastın Allah olduğunu düşünüyor ve inanıyorum.ifadelerinizdeki mantıktan yola çıkarak "ışıkçıların" "Allahçılar" olduğunu söylemekte hiçbir sakınca da görmüyorum.

slistre (19.06.2015)
Alt 19.06.2015, 00:06   #6
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler

günümüzde özellikle abd menşeili yapıtlarda asya halklarına ve islama olan karşıtlık hemen hemen her fırsatta yinelenir.doğaldır,dinler çatışmasıdır,jeo-politik sebepleri vardır,siyasi ve ekonomik sebepleri vardır.nasıl ki aynı anlayış soğuk savaş döneminde benzer sebeplerden dolayı ülkemizde komünizm ve sosyalizmi her fırsatta kötülemiş,geneli fakir,ezilmiş,işçi ve köylü olan halka öcü gibi tanıtılmıştır.islamda aynı merkezlerden hristiyan dünyaya ve hatta islamı unutmuş müslümanlara da aynı şekilde tanıtılmakta,algı operasyonu yapılmaktadır.hemen yanıbaşımızda kafa keserek terör estiren ışıd saçmalığını bu emperyal güçlerin kurup kontrol ettiğini artık hepimiz biliyoruz.ışıda baktığımız zaman aynen oluşturmaya çalıştıkları islami terörizmi görüyoruz.inanıp,politikasını yaptıkları islama vücud verdiler.peki biz buna islam diyebilirmiyiz.alevilik islamdır derken biz bunu mu kastediyoruz.

kuran okuduğunuzu söylerken hangi ayetde ışıdla karşılaştınız.kuranın hangi ayetinde vahşetten,zulümden,kafa keserek insan öldürmekten bahsediyor.kuranı okuyup kamil insanı nasıl göremediniz.kısas ayetinde bile "aynıyla karşılık verebilirsin ama yapmazsan ve bana bırakırsan bu senin için daha hayırlıdır" demiyor mu.ışıd vahşetini nasıl kurana bağlayabilirsiniz.islam sevgi ve hoş görü dinidir.islam sosyalist özellikler taşır.islam özünü dara çekmeyi öğütler.alevilikde ne varsa islamda vardır.bu sebeple diyoruz ki alevilik islamın bozulmamış,sünnileşmemiş halidir.bu yüzden hz.ali ve ehlibeytten bize intikal etmiştir.peygamberin kendi evinden çıktığı haliyle,çokça bahsettiğinizsırlarıyla günümüze,bize ulaşmıştır.

Alt 19.06.2015, 00:36   #7
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler

gelelim bir başka konuya.neden aleviliği Türklükle izah ediyoruz.bakın siz bile alevi ismini öztürkçe alev kelimesine dayandırıyorsunuz.ben her ne kadar bu görüşe katılmasam da izahatınıza dikkat çekmek istedim.geçelim.anadolu coğrafyasından başka inancımızı alevilik/kızılbaşlık olarak tanımlayan,kendini böyle adlandıran başka bir halk topluluğu varmı.arap dünyasında ali taraftarları şia olarak tanımlanıyor.suriyede nusayri diyorlar.bize bizden başka kimse alevi demiyor.

ritüellerimize bakıyoruz,bu gün üniversitelerde sanat tarihi derslerinde Türk gelenekleri,inançları,motifleri anlatılırken aleviliğin tarif edildiğini çok rahat görebiliyorsunuz.gazi üniversitesinde katıldığım böyle bir dersde anlatılanları heyecanla dinledim.kadın profesör büyük bir coşkuyla anlatıyordu.gök tengri inancını,kamları,ay ve güneşe olan saygı ve korkuyu,kadının toplum ve devlet yönetimindeki değerini,tek eşliliği vs. anlattı,anlattı ve sonunda vurucu sözü söyledi.arkadaşlar işte bu aleviliktir.

sürekli olarak yol önderlerinden,ululardan,pirlerden bahsediyoruz.yunus emreden,hacı bektaşa,sarı saltukdan,pir sultana,fuzuliden nesimiye hepside türk oğlu türktür.tamam inancımızda ırk ayrımı yoktur.yaratılmışı severiz yaratandan ötürü.ırk,dil,renk ayrımı yapmayız.bu başka bir konu.aleviliğin "islam ve türk kültürünün yoğrulmuş hali" tezimizi açıklamak için bu örnekleri veriyorum.

epey uzattık.insanların fikirlerine kilit vuracak değiliz.elbette isteyen istediği gibi inanır,yaşar.aleviliğin islamın bir parçası hatta bizzat özü olduğunu söyleyenlerinde haklı olabileceğini düşünmenizi istiyorum.kimseyi zorla müslüman yapacak halimiz yok.sizlerin düşünceleri arasında kendimizinkine yer açmaya çalışıyoruz.bizlerde kendi mücadelemizde aleviliğin içinin boşaltılmasına,alisiz,muhammedsiz,kuransız bir alevilik yaratma çabalarına karşı durmaya çalışıyoruz.kişilerin olmayan Allah inançlarını,Alinin Allah olduğu iddialarını aleviliğin içine sokarak uygulanmaya çalışılan farklı bir asimilasyon sürecinin önünde engel olmaya çalışıyoruz.sizin inancınız size bizimkisi bize.her ne yapıyorsanız kendi adınıza yapın alevilik adına değil.ben sizin gibi düşünmüyorum.

Alt 19.06.2015, 01:09   #8
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

Bilgiler

Alıntı:
.ışık taifesi olarak adlandırılan insanların dönem olarak hangi yüzyılda yaşadığına dair bir zaman dilimi gösterebilirseniz
Milattan önce 2000 li yıllara ne dersiniz?

Alıntı:
siz bile alevi ismini öztürkçe alev kelimesine dayandırıyorsunuz.
Dikkat ederseniz ben Aleviliği oradan başlatmıyorum, Daha önceki isimlerinin ardından bugünkü halini almasının İslam ile alakalı olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Siz konuyu farklı bir boyuta çektiniz.

Objektif olarak bakarsanız, sizin Alevi tarifiniz dahi İslam ile uyuşmamaktadır.

Konu **Yorum** tarafından (19.06.2015 Saat 01:11 ) değiştirilmiştir.
**Yorum** Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
Amistofes (19.06.2015)
Alt 19.06.2015, 01:40   #9
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

Bilgiler

Alıntı:
haziran_AW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
çok defalar bahsettik,tekrarlayalım.deyişlerimiz,nefeslerimiz, semahlarımız bu kadar çok hak muhammed aliden bahsederken,hasan ve hüseyine yakılan ağıtlardan bahsederken aleviliğin islamla alakası olmadığını iddia etmek bana göre yanlı bir çarpıtmanın ürünüdür.sizlerle aynı deyişleri okuyor/dinliyoruz.yukarıda nesimiden örnek verilmiş mesela

cümlemizi(yani tüm insanlığı) varından,kendinden,parçasından var eyleyen(yaratan) muhammedi de kendi nurundan yaratmış.kim ? hak(Allah,Rab)burda aliden bahsetmemiş ama hakdan muhammedden bahsetmiş.islamın peygamberinden bahsedilen bir deyişden nasıl olurda islam çıkmaz.

kurandan delil isteniyorsa çok rahatlıkla gösterebiliriz.Allah "ben sizin düşündüğünüzden farklıyım" diyor.şeklini şemalini düşünebileceğimiz,gözümüzde canlandırabileceğimiz yetiyi bizlere vermemiş anlaşılan.hikmetinden sual olunmaz diyip geçelim.ama hz.musa bahsinde "nurdan gelen kuvvetli ışığın musayı kör ettiği ve bayıldığı" anlatılıyor.deyişlerimizdeki nurdan,ışıkdan,alevden kastın Allah olduğunu düşünüyor ve inanıyorum.ifadelerinizdeki mantıktan yola çıkarak "ışıkçıların" "Allahçılar" olduğunu söylemekte hiçbir sakınca da görmüyorum.

Yanlı bir çarpıtma derken, benim Aleviliği , bir bedel karşılığında birilerinin çıkarları doğrultusunda yönlendirdiğim mi anlaşılmalıdır? Bu soruyu özellikle cevaplarsanız sevinirim.

Diğer konuya gelince;

Aleviler mağdurun yanında olmayı seviyorlar. Ali, Alevilik içinde çok etkili bir isimdir. Ancak Ali derken 7. yy’da yaşamış İslami şahsiyeti kastedilmez.

Kasedilen bir kişi değil bir kavramdır. Şimdi Genç Abdal’dan (Güvenç Abdal) iki dörtlük yazayım.

Yoğ iken yerle gökler ezelden
Kudret kandilinde pünhan Alidir
Kün deyince bezm-i elestten evvel
Alemi var eden sultan Alidir.

Müminler sırrını ilden sakınır
Kendin bilmezlere sözün dokunur
Genci Abdal dört kitapta okunur
Evveli ahiri destan Alidir.

Şimdi dünya kurulmadan varolan ve alemi var eden bir varlığı hangi özneyle anarsak analım ister Ali ister Muhammet diyelim bu,7. yy’da yaşamış etiyle canıyla kanıyla varolmuş İslam’ın 4. halifesi olan Ali olması mümkün değildir.

Aşağı yukarı Alevi sırrına vakıf tüm Alevi Aşık-ı sadıklarının nefeslerinde bu durum böyledir. Bir dörtlük daha yazayım:

Şah-ı Merdan cuşa geldi sırrı aşikar eyledi
“Yağmuru yağdıran benim” deyi Ömer’e söyledi
Ol dem şimşek yalabıdı Yedi Sema gürledi
Hem Sakidir, hem Baki’dir, Nur -Rahman’ım Ali!
Sefil Ali

Şimdi saki, Saki, Baki ve Nur-u Rahman, esirgeyen, bağışlayan ışığım Ali diyor aşık. Bu vasıfların, niteliklerin bir insanda toplanması ve bunun da 7. yy’da yaşayan Hz. Ali olması mümkün değildir. Aleviler bunu binlerce yıldır söylüyorlar, dinliyorlar. Bunu söyleyen birisinin kendisini Müslüman hissetmesi zaten mümkün değildir.

Konu **Yorum** tarafından (19.06.2015 Saat 04:50 ) değiştirilmiştir.
**Yorum** Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Amistofes (19.06.2015), Mercan24 (14.08.2016)
Alt 19.06.2015, 09:35   #10
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler

yanlı çarpıtmadan kasıt ideolojik eksende anlaşılmalıdır.alisiz alevilik yaratma,alevileri islamdan uzaklaştırma çabalarının ürünüdür.

deyişlerimizde yazanların edebi sanatlarla alakası vardır.benzetme yapılmıştır,abartma yapılmıştır vs.ama illa da okunduğu gibi bir anlam çıkarılmamalıdır.öyle yazmıştır başka bir şey anlatıyordur.kimi de aynen yazdığını anlatmıştır.sevdiği kadının melek olduğunu yazan bir şaire ne diyeceğiz.peygamber için yazılmış naatlar var mesela.kimi öyle abartmış ki nerdeyse muhammed Allah diyeceğiz.ama ne olursa olsun deyişlerimizde m.ö 2000'lerden değil islamın alisinden,ömerinden,zülfikardan bahsedilir.luvilerden,firiglerden,ana tanrıça ma'dan bahsedilmez.

slistre (19.06.2015)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil