Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevi Araştırmaları

Alevi Araştırmaları Alevilik üzerine araştırmalar, teorik yazılar, düşünceler, incelemeler

Seçenekler Arama Stil
Alt 15.06.2019, 13:23   #1
Yazar
Dede-baba
Forumla Bütünleşmiş

Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 55
İtibar Puanı: 346
Dede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 220
826 Mesajına 1.408 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Diyap Ağa: Türk Oğlu Türk'üz

DERSİM (Tunceli) TÜRKTÜR...

-"Biz Kürt değil, Türküz.''
(Diyap Ağa 27 Temmuz 1931 Yeni Gün Gazetesi.)

-''Biz Türküz, bizi anavatanımızdan hiç bir kuvvet ayıramaz. Bu toprakları hemen terkedin.''
(Dersim Lolan Aşireti lideri Dersimli Mehmet Sabri. İtilaf Devletlerine Mektubu.)

-''Bizim soyumuz Oğuzlara dayanır. Orta Asya'dan Türkiye'ye geldik. Biz atalarımızdan bunu gördük bunu duyduk. Türkoğlu Türküz.''
(Hozatlı Hasan Efendi.)

-''Dersim Kürt değildir. Bu bölgede Kürt yoktur. Devlet kadroları Dersimlilerin biz Türküz, biz Türküz demelerine aldırış etmemiş onların kaybedilmesine vesile olmuştur.''
(Nazimiye eski kaymakamı Mehmet Zülfü Yolga. 1920.)

-''Son yıllarda Dersimliler pek Türklerle ilişki içinde olmamışlardır. Ancak Kızılbaşların dinlerine ve aşiretlerine verdikleri isimler tam bir Türktür.''
(İngiliz Yüzbaşı L.M. Seel.)

-''Dersimliler halis Türktür.''
(Vali Cemal Bey. 1926.)

-''Dersimlilerin Ana Yurdu Türkistandır.''
(Kazım Karabekir.)

Dede-baba Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 16.06.2019, 04:09   #2
Yazar
Raya Haq
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 20
İtibar Puanı: 10
Raya Haq iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 29
37 Mesajına 39 Kere Teşekkür Edlidi

Dıyap aga, rayber gıbı kanı bozuk, rıyakar, kendı halkına ıhanet eden keklık cınsınden olan bu ınsanlık dusmanları senın gıbı kahpelerın dılınde sakız olmus, ıt gıbı havlayıp duruyorsunuz.....

Raya Haq Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 16.06.2019, 04:47   #3
Yazar
slistre
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Memleket: KIRKLARELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 26
İtibar Puanı: 424
slistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 363
223 Mesajına 276 Kere Teşekkür Edlidi

''Türk diline kimesne bakmaz idi
Türkler'e hergiz gönül akmaz idi''

(Baba İlyas torunu Aşık paşa, garipname, 14. yy)

slistre Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
slistre Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
Dede-baba (16.06.2019)
Alt 16.06.2019, 16:18   #4
Yazar
Raya Haq
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 20
İtibar Puanı: 10
Raya Haq iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 29
37 Mesajına 39 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
slistre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
''Türk diline kimesne bakmaz idi
Türkler'e hergiz gönül akmaz idi''

(Baba İlyas torunu Aşık paşa, garipname, 14. yy)
Sayin Slistre;

Burada Turk, Kurt, Ermeni, Laz, Cerkez, Turkmen vs vs etnik toplum ve kimliklere saldiran, horliyan veya asagliyan bir durum yok, olamaz`da.

Gosterilen tepki, Irkcilik, Milliyetcilik ve Gericiliklere karsi olan tepkidir.

Kimin ne dedigi ve ne soyledigi veya kendisini hangi cercevede gordugu cok da onemli degil, herkesin hatasi, yanlisi, dogrulari, guzellikleri veya olumlu ve olumsuzluklari kendilerini baglar.
herkesin hatasi ve yanlislari elbette vardir, yok degilse ROBOT olmasi gerekir.
Kendisini gelistirmiyen, yenilemiyen ve insan-i kamil mertebesine erismiyenlerin hata yapmalari daha cok kacinilmaz olur.
Dolayisiyla boylesi olumsuzluklar ve yakisiksiz tutum ve davranislar, bazi asamalari asamiyanlar icin farkli boyutlara gider ve farkli ortamlar ortaya cikacaktir...

Unutmayin Irkcilik ve Milliyetcilik, Cocuk Kizamik Hastaligidir. Bulasmiya dursun, bulastiginda butun insani degerleri ayaklar altina almayi amac edinmis oluruz....

INSANLIKTAN DAHA DEGERLI BIR SEYIN OLMADIGINI, ALEVI YASAM FELSEFESININ DE TEMEL AMACI BU OLDUGU HERKES TARAFINDAN KAVRANILMASI GEREKTIGINE INANIYORUM...
ALEVI YASAM FELSEFESININ SAHIP OLDUGU DURUS,
SEVGI VE INSANLIK YOLUDUR....

Raya Haq Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Raya Haq Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
slistre (17.06.2019)
Alt 16.06.2019, 18:14   #5
Yazar
Dede-baba
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Dede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üye

TUNCELİ’YE DERSİM DİYENLER OKUSUN...

Televizyon programındaki 4 konuktan ikisi ,Sırrı Sakık ile Murat Bozlak’tı.

Diğer ikisi ise Kamer Genç ile Mehmet Gül'dü.
Programın ortasında Sırrı Sakık, Kamer Genç’e hücum eder:

-”Siz Atatürk’ü savunarak soykırıma uğrayan Dersimli Kürtlere ihanet ediyorsunuz.”

Kamer Genç anında şu karşılığı verir:

-”O kullandığınız cümlede bir kaç tane büyük yalan var.”
Sırrı Sakık: Ne imiş o?

Kamer Genç: “Birincisi Dersim bir ilin değil bölgenin adıdır ve benim ilim Cumhuriyetle beraber Tunceli olmuştur.”

Kamer Bey devam eder:

“İkinci husus Dersim’de olanlar soykırım değil yeni kurulan bir devletin başkaldıranlara karşı önlem almasıdır. Bir başka yanlışınız ise Tunceli asla Kürt değildir. Biz Hazar kökenliyiz. Dilimiz de sizden farklı yani ne kırmançi ne de zazaca konuşuyoruz.”

Sırrı Sakık: Seyid Rıza’ya ne diyeceksin?

Kamer Genç: “İngilizlerin oyununa gelmiştir. Tuncelililerin o dönem önderi, Atatürk’ün yoldaşı olan Diyap Ağadır... O yıllarda Şeyh Said ve Seyid Rıza’yı kullananlar şimdi PKK’yı kullanıyor.”

İşte Kamer Genç’i bu milli duruşu için seviyor ve saygı duyuyorum.

Kamer Bey’in şu sözü de alkışlanacak güzelliktedir:

-”Ben Atatürk ve Cumhuriyet sayesinde okuyup milletvekili oldum. Cumhuriyet olmasa kuldum.”
Kamer GENÇ seni hiç unutmayacağım...Ruhun şad mekanın daim Cennet olsun

Alt 17.06.2019, 14:23   #6
Yazar
slistre
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Memleket: KIRKLARELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 26
İtibar Puanı: 424
slistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 363
223 Mesajına 276 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Raya Haq Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin Slistre;

Burada Turk, Kurt, Ermeni, Laz, Cerkez, Turkmen vs vs etnik toplum ve kimliklere saldiran, horliyan veya asagliyan bir durum yok, olamaz`da.

Gosterilen tepki, Irkcilik, Milliyetcilik ve Gericiliklere karsi olan tepkidir.

Kimin ne dedigi ve ne soyledigi veya kendisini hangi cercevede gordugu cok da onemli degil, herkesin hatasi, yanlisi, dogrulari, guzellikleri veya olumlu ve olumsuzluklari kendilerini baglar.
herkesin hatasi ve yanlislari elbette vardir, yok degilse ROBOT olmasi gerekir.
Kendisini gelistirmiyen, yenilemiyen ve insan-i kamil mertebesine erismiyenlerin hata yapmalari daha cok kacinilmaz olur.
Dolayisiyla boylesi olumsuzluklar ve yakisiksiz tutum ve davranislar, bazi asamalari asamiyanlar icin farkli boyutlara gider ve farkli ortamlar ortaya cikacaktir...

Unutmayin Irkcilik ve Milliyetcilik, Cocuk Kizamik Hastaligidir. Bulasmiya dursun, bulastiginda butun insani degerleri ayaklar altina almayi amac edinmis oluruz....

INSANLIKTAN DAHA DEGERLI BIR SEYIN OLMADIGINI, ALEVI YASAM FELSEFESININ DE TEMEL AMACI BU OLDUGU HERKES TARAFINDAN KAVRANILMASI GEREKTIGINE INANIYORUM...
ALEVI YASAM FELSEFESININ SAHIP OLDUGU DURUS,
SEVGI VE INSANLIK YOLUDUR....
Söxlerinizin tümüne yakınına katılıyorumi sadece ırkçılıkla milliyetçiliği aynı şeylermiş gibi gösternenizi manmidar buldum.
Irkçılık soy bağı ile birbirine bağlılığı kabul eder.
Milliyetçilik ise belli bir toprak parçasında (vatan) din dil ırk mezhep farkı olmaksızın bir arada yaşamayı hedefler.

slistre Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
slistre Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
Dede-baba (18.06.2019)
Alt 18.06.2019, 11:11   #7
Yazar
Dede-baba
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Alıntı:
slistre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Söxlerinizin tümüne yakınına katılıyorumi sadece ırkçılıkla milliyetçiliği aynı şeylermiş gibi gösternenizi manmidar buldum.
Irkçılık soy bağı ile birbirine bağlılığı kabul eder.
Milliyetçilik ise belli bir toprak parçasında (vatan) din dil ırk mezhep farkı olmaksızın bir arada yaşamayı hedefler.
Görüşlerinize katılıyorum. Müsaadeniz olursa birkaç maddede ben eklemek isterim

1920''li yıllarda, kana, soya ,etnik kökene dayalı bir milliyetcilik tum dunyada gecerli ve popüler iken ,Mustafa Kemal ATATÜRK'un milliyetçilik anlayışı ortak bir geçmişe, ve gelecekte beraberce yaşama isteğine dayanır. Bu bağlamda Türklük, kültürel, sosyal bir olgudur. Bir üst kimliktir. Bu üst kimlik bireyin sahip olduğu ırkı anlamda kökenini yok saymaz. Aksine geliştirilmesini ister.

Sonuç olarak, ben de Mustafa Kemal ATATÜRK gibi düşünüyorum. Biz Türkiye olarak, Kürdümüz, Lazımız, Çerkezimiz, Ermenimiz ve 20 nin üzerinde etnik kokenken gelen vatandaşlarımız ile güzeliz.

Elbette, faşizme varan milliyetçilik anlayışları olmuştur. Ve olacaktirda, bu taşır milliyetçilik algılayışı Türk kokenlilerde olduğu gibi kürt kokenlilerde de vardır.

Bizler, hicbir etnik kökenin diğerini asimile etmediği, özgürce yaşadığı, sevginin, hoşgörünün olduğu bir Türkiye için çabalamalıyız.

Halkların kardeşliğine, inanan biri olarak, bir ırkın diğer bir ırktan üstünlüğünü savunan tüm fasis t görüşlerin karşısında olmamızı düşünüyorum.

Bir üstünlük olacaksa bu, ilimde , bilimde, erdemde, ahlakta, hosgorude , sevgide olmalıdır.

Unutmayalım, hicbirimize dünyaya gelirken, ırkımızı, milletimizi seçme hakkı verilmedi. Ama ahlaklı olmak, erdemli olmak, iyi insan olmak, bilime değer vermek bizim seçimimiz.

Allah Eyvallah

Konu Dede-baba tarafından (18.06.2019 Saat 11:15 ) değiştirilmiştir.
Dede-baba Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
slistre (19.06.2019)

Etiketler
dersim, diyap ağa

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil