Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Genel

Alevilik Genel Alevilik üzerine genel tartışmalar, eleştiriler, sorunlar

Seçenekler Arama Stil
Alt 04.11.2016, 00:32   #121
Yazar
NEFER
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Memleket: AFYON
Fikirler Tecrübe Puanı: 55
İtibar Puanı: 894
NEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 2.126
767 Mesajına 2.027 Kere Teşekkür Edlidi

Kuran, maide suresi 6.
Ey iman sahipleri! Namaza duracağınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedin ve topuklara kadar ayaklarınızı meshedin/yahut yıkayın. Eğer cünüp iseniz iyice temizlenin! Hasta yahut yolculuk halinde iseniz yahut biriniz tuvaletten gelmişse yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız temiz bir toprakla teyemmüm edin: Yüzlerinizi ve ellerinizi ondan meshedin. Allah size zorluk çıkarmak istemiyor. Ancak sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor ki, şükredebilesiniz.

Ayette hasta veyahut yolculuk halinde veyahut tuvaletten çıktıktan ve bir kadına dokunduktan, yani tensel temas ettikten sonra abdest alın, su yoksa teyemmüm edin yazıyor. yani bir kadına dokunmak erkeği kirletmiş oluyor.
Bu islamın kadına verdiği bir değermi ?
Başka bir sorum yok hakim bey....

___________________İMZA___________________
Kendimi tarif edecek özlü bir söz bulamadım.
NEFER Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.11.2016, 12:14   #122
Yazar
redyellow
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 62
İtibar Puanı: 141
redyellow yakında sevilen bir üye olabilirredyellow yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 110
159 Mesajına 208 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
NEFER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuran, maide suresi 6.
Ey iman sahipleri! Namaza duracağınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedin ve topuklara kadar ayaklarınızı meshedin/yahut yıkayın. Eğer cünüp iseniz iyice temizlenin! Hasta yahut yolculuk halinde iseniz yahut biriniz tuvaletten gelmişse yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız temiz bir toprakla teyemmüm edin: Yüzlerinizi ve ellerinizi ondan meshedin. Allah size zorluk çıkarmak istemiyor. Ancak sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor ki, şükredebilesiniz.

Ayette hasta veyahut yolculuk halinde veyahut tuvaletten çıktıktan ve bir kadına dokunduktan, yani tensel temas ettikten sonra abdest alın, su yoksa teyemmüm edin yazıyor. yani bir kadına dokunmak erkeği kirletmiş oluyor.
Bu islamın kadına verdiği bir değermi ?
Başka bir sorum yok hakim bey....

Burdaki KADINA DOKUNMAKdan kasıt tensel dokunma vs.vs. değil, CİNSEL İLİŞKİDİR.

Dikkatli okursanız zaten bir önceki bölümden CÜNÜPLÜKTEN bahsediyor.

Alıntı:
2 - Diyanet İşleri:

Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz, iyice yıkanarak temizlenin. Hasta olursanız veya seferde bulunursanız veya biriniz abdest bozmaktan (def-i hacetten) gelir veya kadınlara dokunur (cinsel ilişkide bulunur) da su bulamazsanız, o zaman temiz bir toprağa yönelin. Onunla yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin (Teyemmüm edin). Allah, size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez. Fakat O, sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.
Diyanet de sizin gibi bazı kişilerin olası CARPITMALARINA karşı parantez açarak CİNSEL İLİŞKİDE BULUNUR DA diye açıklama yapmış.

hüsamkuzu nickli üye sürekli hakaret etmesi sebebiyle, sahtepeygamber nickli üye seviyesizliği sebebiyle ENGELLİ listesine alınmıştır.

BUNLARIN yazdıklarını görmüyorum.

Konu redyellow tarafından (04.11.2016 Saat 12:21 ) değiştirilmiştir.
redyellow Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.11.2016, 13:40   #123
Yazar
NEFER
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

NEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahip

Alıntı:
redyellow Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Burdaki KADINA DOKUNMAKdan kasıt tensel dokunma vs.vs. değil, CİNSEL İLİŞKİDİR.

Dikkatli okursanız zaten bir önceki bölümden CÜNÜPLÜKTEN bahsediyor.

Diyanet de sizin gibi bazı kişilerin olası CARPITMALARINA karşı parantez açarak CİNSEL İLİŞKİDE BULUNUR DA diye açıklama yapmış.
Merhaba.
Ayetin başında cünüplük halinde su ile boy abdesti alınması şartı var zaten.

Ayetin sonu arapça verisinde cünüplük bahsi geçmez.
Sadece hastalık, yolculuk ve bir kadına dokunulduğunda Abdest alın, su yoksa teyemmüm edin yazıyor.
Parantez içindeki mantıksal hatayı görmek çok kolay. çünkü ayet sonunda su bulamassanız teyemmüm edin deniliyor.
Cūnüplükte ise teyemmüm olmaz, su ile temizlenmesi gerektiği için burdaki kadına dokunma cinsel temas değil, herhangi tensel dokunmadır.

Alt 04.11.2016, 16:08   #124
Yazar
redyellow
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

redyellow yakında sevilen bir üye olabilirredyellow yakında sevilen bir üye olabilir

Alıntı:
Merhaba.
Ayetin başında cünüplük halinde su ile boy abdesti alınması şartı var zaten.

Ayetin sonu arapça verisinde cünüplük bahsi geçmez.
Sadece hastalık, yolculuk ve bir kadına dokunulduğunda Abdest alın, su yoksa teyemmüm edin yazıyor.
Parantez içindeki mantıksal hatayı görmek çok kolay. çünkü ayet sonunda su bulamassanız teyemmüm edin deniliyor.
Cūnüplükte ise teyemmüm olmaz, su ile temizlenmesi gerektiği için burdaki kadına dokunma cinsel temas değil, herhangi tensel dokunmadır.
Ayetin başında normal durumdaki cünüplükten ve boy abdestinden bahsediyor, daha sonra da YOLCULUK, SU BULUNAMAMASI gibi durumlardaki cünüplükteki teyemmümden bahsediyor.

Cünüplükte teyemmüm olmaz fetvasını neye göre veriyorsunuz?

Bir seriyyede Ammâr bin Yâsir (ra) cünüp olmuştu. Su bulamayınca toprak üstünde yuvarlandı ve namazını kıldı—Abdest için teyemmümün yeterli olacağını bilen Hz. Ammâr (ra), gusül için yerde yuvarlanılması gerektiğini düşünmüş olmalıdır. Sonra bu yaptığını Resûlullah’a (asm) arz etti. Allah Resûlü (asm): “İki elini yere vurman, sonra üfürmen, sonra onlar ile yüzünü ve iki elini meshetmen sana kâfî gelirdi” buyurdu. (3) Müslim, Hayz, 368; Buhârî, Teyemmüm, 2/225;

İmran bin Husayn (ra) anlatır: Bir seferde Hazret-i Peygamber (asm) ile berâber bulunuyorduk. Hazret-i Peygamber (asm) namaz kıldırdı. Bir kişinin tek başına namaz kıldığını görünce: “Neden bizimle berâber kılmadın?” buyurdu. Adam: “Yâ Resûlallah! Ben cünüptüm. Su da bulamamıştım” dedi. Allah Resûlü (asm) bu defa: “Temiz toprağa bak! O sana yeter!” buyurdu. (4) Buhârî, Teyemmüm, 2/226.

Siz ne kadar yok deseniz de gördğünüz gibi bir çok hadisde vardır.

Bu durumda yolculukta cünüp olan kişi su bulamama veya hastalanma gibi nedenlerden dolayı teyemmüm alıp namazını kılar. Bununla birlikte yolculuğa devam etmek zorundaysa, yolculuğa ara vermekten dolayı bir zarara uğrama söz konusuysa, hükmen su yok demektir ve teyemmüm alarak namazını kılar, ancak ilk fırsatta gusül abdesti alır.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

hüsamkuzu nickli üye sürekli hakaret etmesi sebebiyle, sahtepeygamber nickli üye seviyesizliği sebebiyle ENGELLİ listesine alınmıştır.

redyellow Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
NEFER (06.11.2016)
Alt 06.11.2016, 23:28   #125
Yazar
NEFER
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Güzel, Ben kuran ayeti örneği verdim, sen hadislerle kur-an ayetine ayar vermişsin, bu da güzel. şimdi ben kadınlar ile ilgili hadislerle devam edersem senin tepkin ne olur?
İslam senin için kur-an mı yoksa hadislerde senin için islamın olmazsa olmazımı?
Bak kardeş, sen sunni geleneğinden gelen bir insansın ki sünni hadisler örneği veriyorsun.
Ve bana teyemmüm ile ilgili bir soru sormuşsun.
Ve sasirdim !!!
Sünni akidesini oluşturan 4 mezhebe göre kadına dokunmak abdesti bozar.
İslamı şirin göstermek için maşalı bırakalım istersen, ne dersin ??

Alt 07.11.2016, 06:27   #126
Yazar
redyellow
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Alıntı:
Güzel, Ben kuran ayeti örneği verdim, sen hadislerle kur-an ayetine ayar vermişsin, bu da güzel. şimdi ben kadınlar ile ilgili hadislerle devam edersem senin tepkin ne olur?
İslam senin için kur-an mı yoksa hadislerde senin için islamın olmazsa olmazımı?
Bak kardeş, sen sunni geleneğinden gelen bir insansın ki sünni hadisler örneği veriyorsun.
Ve bana teyemmüm ile ilgili bir soru sormuşsun.
Ve sasirdim !!!
Sünni akidesini oluşturan 4 mezhebe göre kadına dokunmak abdesti bozar.
İslamı şirin göstermek için maşalı bırakalım istersen, ne dersin ??
Sayın nefer:

Sen ayet verdin ama ayeti çarpıttın, en azından çarpıtmasan bile yanlış anlamlar yükledin.

Ben de sana ayetin gerçek anlamını verdim, diyanetin meailini aktardım.

Ama sen daha sonar "Cūnüplükte ise teyemmüm olmaz" diyerek fetva verdin.

Hadis, ayet diyerek şark kurnazlığı yapacaksan o zaman ben de sana sorarım:

Hangi kuran ayetinde "Cūnüplükte ise teyemmüm olmaz" diye yazıyor?

Buyur bana bu ayeti göster!

Madem ayet, hadis ayrımcılığı yapacaksın, şark kurnazlığı yapacaksın buyur o ayeti istiyorum.

Alt 07.11.2016, 06:32   #127
Yazar
redyellow
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Diyanet İşleri Başkanlığı:

"Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, bir de -yolcu olmanız durumu müstesna- cünüp iken yıkanıncaya kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur veya yolculukta bulunursanız, veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince ya da eşlerinizle cinsel ilişkide bulunup, su da bulamazsanız o zaman temiz bir toprağa yönelip, (niyet ederek onunla) yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin. Şüphesiz Allah, çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır."

Nisâ Suresi 43. Ayet Meali

Kuranı kerimden anlam çıkarmak, yorumlamak için kuran ilmine vakıf olmak lazım, herkes müfessir olamaz.

Kurandan bir ayeti alıp ÇARPITARAK bir yere varamazsınız, bakın Kuranda başka bir ayetde daha açık bir şekilde yolculukta cünüp olma durumunda teyemmüm yapılabileceği yazılı.

Konu redyellow tarafından (07.11.2016 Saat 06:34 ) değiştirilmiştir.
Alt 17.11.2016, 23:59   #128
Yazar
NEFER
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Alıntı:
Diyanet İşleri Başkanlığı:

"Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, bir de -yolcu olmanız durumu müstesna- cünüp iken yıkanıncaya kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur veya yolculukta bulunursanız, veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince ya da eşlerinizle cinsel ilişkide bulunup, su da bulamazsanız o zaman temiz bir toprağa yönelip, (niyet ederek onunla) yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin. Şüphesiz Allah, çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır."

Nisâ Suresi 43. Ayet Meali

Kuranı kerimden anlam çıkarmak, yorumlamak için kuran ilmine vakıf olmak lazım, herkes müfessir olamaz.

Kurandan bir ayeti alıp ÇARPITARAK bir yere varamazsınız, bakın Kuranda başka bir ayetde daha açık bir şekilde yolculukta cünüp olma durumunda teyemmüm yapılabileceği yazılı.
Bak kardeş, biraz işlerim vardi yazamadım.
Şimdi seninle uzun uzasıya yazışacağım.
Sana bir soru sormuştum, hadisleri mi, yoksa Kuran'ı mı öncelik alıyorsun diye.
Sen bana hadislerle beraber diyanet çevrisi Kuran ayetleriyle yanıt vermişsin.
Tamam, benim için sorun değil.
Kadınlar konusunda hadislerde kadınları nasıl yerin dibine batırıldığını anlatma ve örneklememe gerek yok, ben daha çok pınarın başından başlamak isterim.
Yani Kuran'dan...
Verdiğim sadece bir ayet, bu en hafifi ve seni sınamaydı.
Bak kardeş, bu verdiğim ayet İslam'ın en aydın yüzü Yaşar Nuri Öztürk çevirsiydi.
Ha, senin için bu çevri doğru değil, çarpıtma diyorsan derdini Hak'ka yürmüş Yaşar hocaya iletirsin.
Diyanet çevrilerine gelince...
Sen baştan şu parantez içindeki yorumları bir çıkar karşına ne çıkacak bi gör.
Sana soruyorum, Allah'ın sözününün üzerine hiç söz olurmu ?
Ayetin arapça metninde olmayan sözcükleri eklemekle durumu kurtarmak o inandığın İslam tanrısına hakaret değilmi???

Gelelim verdiğim ayette kadın, abdest ve cünüplük ile ilgili konuya..
Senin inancında hak mezhep olan dört mezhepte kadına dokunmak, yani temas etmek abdesti bozar.
Bilal'a anlatır gibi anlatayım.
Biliyorum, sen, siz bunları çok iyi anlıyorsunuz fakat işinize gelmediği için işi yokuşa sürüyorsunuz.
Olsun, benim için sorun yok.
Cuma günü antalyada abdest aldın cuma namazına gidiyorsun, ister istemz bir kadına selam verip tokalaşma durumunda kaldın.
Hangi mezhepten olursan ol senin abdestin bozulmuş olur, tekrar abdest alman gerekir.
Antalyadasın, teyemmüm yapman imkansız, abdest alabileceğin bir yer kesinlikle bulursun.
Diyelim ki herhangi bir köydesin.
Dağ evinden köy camisinde cuma namazı kılmak için yola koyuldun.
Yolda eben yaşında bir kadın sana dokundu.
Ters anlama, dokundu dedim, cinsel temas etti demedim.
Senin mezhebine göre senin abdestin bozuldu ve sen su bulamıyorsun.
Ne yapıyorsun.
Ameller niyetlere göre olduğu için teyemmüm ediyorsun.
Yani su bulman imkansız olduğu hallerde abdest için teyyemmüm yapılır.

Maide 6 ayetine gelelim.
"Eğer cünüp iseniz iyice temizlenin! Hasta yahut yolculuk halinde iseniz yahut biriniz tuvaletten gelmişse yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız temiz bir toprakla teyemmüm edin:"

Ne yazıyor.
Eğer cünüp iseniz iyice temizlenin.
Sonunda ki örneklerde eğer su bulamamışsanız toprak ile teyemmüm edin yazıyor.
Aslında sen de anladın ne olduğunu fakat cehennem korkusu vicdanında olan gerçekleri dilinin söylemesine mani oluyor.
Neyse, bu ayeti burda bitiriyorum.
Kadınlarla ilgili başka ayet örnekleri vereceğim.
Bunlar hafif şeyler falan diyorsan Kamer suresinde ayın nasıl ikiye ayrıldığını konuşalım.
Ne dersin kardeş ???

Alt 18.11.2016, 13:23   #129
Yazar
redyellow
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Alıntı:
Sayın nefer:

Sen ayet verdin ama ayeti çarpıttın, en azından çarpıtmasan bile yanlış anlamlar yükledin.

Ben de sana ayetin gerçek anlamını verdim, diyanetin meailini aktardım.

Ama sen daha sonra "Cūnüplükte ise teyemmüm olmaz" diyerek fetva verdin.

Hadis, ayet diyerek şark kurnazlığı yapacaksan o zaman ben de sana sorarım:

Hangi kuran ayetinde "Cūnüplükte ise teyemmüm olmaz" diye yazıyor?

Buyur bana bu ayeti göster!

Madem ayet, hadis ayrımcılığı yapacaksın, şark kurnazlığı yapacaksın buyur o ayeti istiyorum.

.....................

Alt 09.07.2017, 23:16   #130
Yazar
esmerkiz
Üye

Bilgiler

Memleket: MALATYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 4
İtibar Puanı: 10
esmerkiz iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 7
6 Mesajına 6 Kere Teşekkür Edlidi

Hz.Ali der ki;kadin evin reisidir.Aleviliktede bu yizden evin reisi kadindir.hatta kurbani kadin kesermis eski alevilikte.biz kadinlarimizi her zaman el ustunde tutariz.

esmerkiz Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil