Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Genel

Alevilik Genel Alevilik üzerine genel tartışmalar, eleştiriler, sorunlar

Seçenekler Arama Stil
Alt 21.02.2016, 16:14   #11
Yazar
nahuzur
Yeni Üye

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 10
nahuzur iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 1
2 Mesajına 3 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
SahtePeygamber Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben Peygamber Tatli soz

Burda sorunun sen oldugunu gormuyormusun!

Ataistim diyorsun sonrada esinin ve cocuklarinin Alevi yerlerine gitmesine kizip, neden camiye gitmiyor diye elestiriyorsun!

Ataist bir insan baskalarinin ozgurlugune ve secimine saygi duyan bir insandir.

Sen sunni bir ataistsin. Sunni ataistler bile sunniligi savunurlar. Senin haniminin ve cocuklarinin cem evlerine gitmesine kizmanin ardinda sunnilik inancinin agir basmasindandir!

Sunnilik basli basina bir terorr dinidir. Sunniligi elestiremek her Alevinin gorevidir. Tarihini kanla yazan, insanlik dusmani olmakla beraber, gelisime engel olan bir zihniyeti neden koruyacaksin.

Bu inanc sistemi en kisa zamanda yok edilmelidir. Islam alevilikte ozdesmeli hayat bulmalidir.

Aksi taktirde hanimina ve cocuklarina ofkelenip sunnilige megillenirsen hem kendine hemde cocuklarina kotu bir hayat geride birakirsin!

Aklin varsa alevi olur temizlenirsin!
Dediğim gibi ben muhafazakar bir ailenin çocuğuyum. dedem camiyede götürürdü beni. bugünde memleketime gittiğimde babam ve köylülerle beraber cumaya giderim. hiç belli etmem çünkü yaşlı, doğduğu büyüdüğü yaşadığı kültüre en yakınlarının zıt düşünceleriyle zedelemesi onları sarsar diye düşünüyorum. belki haksızım ama ailemin üzülmesini istemem.

evlenmeden öncede arkadaşlarımla cem evine de giderdim dediğim gibi ben 20 senedir alevilerin arasındayım. belkide bir aleviden aleviyi daha iyi tanırım.

ama hala anlaşılmayan durumum; tamam aleviyle evlendim ama çocuklarım alevi kültürüyle büyüsün diye değil. zaten din değil geçtim, kültürümden de uzak yetiştiriyorum çocuklarımı ve birde bu durum eklenince sizin dediğiniz olsun bırakayım çocuklarımı sadece halay çekip, zazaca öğrenip, aleviliğe meyilli olsunlar. hatta ben kendi köyümdeki tarlalarımı satıp eşimin memleketinden toprak alayım. bu mu yani çözüm yolunuz. sizin çocuğunuzda gidip bir sünniyle evlensin onlar gibi yaşasın

eşim orucunu tutacaksa tutsun. cemini yapacaksa yapsın. halayını çekecekse çeksin bende halay çekmeyi severim. ama çocuklara eşimin ve ailesinin baskın olduğu bir ortam olunca olay çok farklı yönlere gidiyor.

ben zamanından beri elinden geldikçe çocuklarıma lazca müzik dinletmeye çalışıyorum. ama çalıştığım için günde en fazla 5-10dk dinletebiliyorum. eşim akşama kadar açıyor zazaca, çekiyor halayını. senelerdir kızıma bir figür bile öğretemezken çocuğun halay çekmesi sizce beni ne kadar üzüyordur düşünebiliyormusunuz ve eşim evlenirken bu kadar bağlı değildi kültürüne yada dinine...

annem çocuğuma besmele öğretiyormuş diye eş-anne kavgası arasında kalan biri olarak kızım bana düzgün babayı anlatınca....

nahuzur Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 22.02.2016, 10:45   #12
Yazar
slistre
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Memleket: KIRKLARELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 23
İtibar Puanı: 424
slistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 349
202 Mesajına 255 Kere Teşekkür Edlidi

''ama hala anlaşılmayan durumum; tamam aleviyle evlendim ama çocuklarım alevi kültürüyle büyüsün diye değil. ''
Sayın nahuzur, endişe etmenize gerek yok. ''Alevi kültürü'' denilen Türk milletinin bağrında şekillenen bir yaşam felsefesidir. türk sosyal yapısına yabancı değildir.
Saygılar.

slistre Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
slistre Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
hidayetdogan (22.02.2016)
Alt 23.02.2016, 13:42   #13
Yazar
SahtePeygamber
Forum Katılımcısı

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 17
İtibar Puanı: 238
SahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcutSahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcutSahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 51
65 Mesajına 89 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
1959 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Al mesela tezimin isbatlarından biri sahte peygamber...
Sünni aydın olmazmış...
Ey Rakkamsayman Beni dinle!

Aradigin kanit yukardadir! Ataistim deyip kendi atasinin inancini alevilik ustune bindirmek isteyen, bir yaris icinde olan, gucune giden bir sahis var!

Senin sunni aydin dediklerin ickilerini icerler, 3 4 sevgili edinirler, her aydin nitelikleri tasirlar ama is dine geldimi, sunniligede toz kondurmazlar.

Asil sorun idolojiden cok vicdani kotu seyler sevenlerdedir!

Kotuluk ustune insa edilen seyin ustune cikmak adami cokertir!

SahtePeygamber Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.02.2016, 14:09   #14
Yazar
SahtePeygamber
Forum Katılımcısı

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 17
İtibar Puanı: 238
SahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcutSahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcutSahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 51
65 Mesajına 89 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
nahuzur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Dediğim gibi ben muhafazakar bir ailenin çocuğuyum. dedem camiyede götürürdü beni. bugünde memleketime gittiğimde babam ve köylülerle beraber cumaya giderim. hiç belli etmem çünkü yaşlı, doğduğu büyüdüğü yaşadığı kültüre en yakınlarının zıt düşünceleriyle zedelemesi onları sarsar diye düşünüyorum. belki haksızım ama ailemin üzülmesini istemem.
Hayir sen annenin babanin icin degil, esin ve cocuklarinin mutlulugu icin yasamalisin!

Alıntı:
ama hala anlaşılmayan durumum; tamam aleviyle evlendim ama çocuklarım alevi kültürüyle büyüsün diye değil. zaten din değil geçtim, kültürümden de uzak yetiştiriyorum çocuklarımı ve birde bu durum eklenince sizin dediğiniz olsun bırakayım çocuklarımı sadece halay çekip, zazaca öğrenip, aleviliğe meyilli olsunlar. hatta ben kendi köyümdeki tarlalarımı satıp eşimin memleketinden toprak alayım. bu mu yani çözüm yolunuz. sizin çocuğunuzda gidip bir sünniyle evlensin onlar gibi yaşasın
Ey dinle!

Kulturu din olmus bir idolojiyi halen kabullendirme pesindesin! Ne kulturu sabah kalk 5 vakit namaz kil hadi oglum, sureleri ezberle hadi oglum , oruc tut hadi oglum. Yoksa turk milleti ortak bir kulturun icinde.

Alıntı:
eşim orucunu tutacaksa tutsun. cemini yapacaksa yapsın. halayını çekecekse çeksin bende halay çekmeyi severim. ama çocuklara eşimin ve ailesinin baskın olduğu bir ortam olunca olay çok farklı yönlere gidiyor.
Baskilara katlaniyorsan o senin sorunundur ailevi konulariniza haddim degil karisayim.

Alıntı:
ben zamanından beri elinden geldikçe çocuklarıma lazca müzik dinletmeye çalışıyorum. ama çalıştığım için günde en fazla 5-10dk dinletebiliyorum. eşim akşama kadar açıyor zazaca, çekiyor halayını. senelerdir kızıma bir figür bile öğretemezken çocuğun halay çekmesi sizce beni ne kadar üzüyordur düşünebiliyormusunuz ve eşim evlenirken bu kadar bağlı değildi kültürüne yada dinine...
Cocugun halay cekiyor diye uzulen bir ataist daha once gormemistim! Ben insan okuyan biriyim. Sizin derdiniz baska! Ataist degilde sunni oldugunuzu soyleyin sohbetimiz daha tatlilassin.

Alıntı:
annem çocuğuma besmele öğretiyormuş diye eş-anne kavgası arasında kalan biri olarak kızım bana düzgün babayı anlatınca....
Cocugun sahibi annesidir. Sizin annenizin kendi idolojisini evladiniza zorlan empoze edip kavga etmesi yanlistir. Sen bunu haniminlan aranizda cozmelisiniz!

Goruyorumki kendi hanimin ve cocugunun mutlugu yerine anneniin ve babanin birtakin idolojiyi empoze etme mutlulugu icin, esine ve cocuguna ihanet etmektesin!

Size diyecegim sunnilik girdabina girdinizmi, bazi seyler icin cok gec olabilir. Arkaniza dondugunuzde, kaybettiginiz seyleri geri getiremezsiniz buda benden size buyuk bir ogut olsun. Dusme bu duruma!

Konu SahtePeygamber tarafından (23.02.2016 Saat 14:11 ) değiştirilmiştir.
SahtePeygamber Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 23.02.2016, 23:27   #15
Yazar
nahuzur
Yeni Üye

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
nahuzur iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 1
2 Mesajına 3 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
SahtePeygamber Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hayir sen annenin babanin icin degil, esin ve cocuklarinin mutlulugu icin yasamalisin!

Ey dinle!

Kulturu din olmus bir idolojiyi halen kabullendirme pesindesin! Ne kulturu sabah kalk 5 vakit namaz kil hadi oglum, sureleri ezberle hadi oglum , oruc tut hadi oglum. Yoksa turk milleti ortak bir kulturun icinde.

Baskilara katlaniyorsan o senin sorunundur ailevi konulariniza haddim degil karisayim.

Cocugun halay cekiyor diye uzulen bir ataist daha once gormemistim! Ben insan okuyan biriyim. Sizin derdiniz baska! Ataist degilde sunni oldugunuzu soyleyin sohbetimiz daha tatlilassin.

Cocugun sahibi annesidir. Sizin annenizin kendi idolojisini evladiniza zorlan empoze edip kavga etmesi yanlistir. Sen bunu haniminlan aranizda cozmelisiniz!

Goruyorumki kendi hanimin ve cocugunun mutlugu yerine anneniin ve babanin birtakin idolojiyi empoze etme mutlulugu icin, esine ve cocuguna ihanet etmektesin!

Size diyecegim sunnilik girdabina girdinizmi, bazi seyler icin cok gec olabilir. Arkaniza dondugunuzde, kaybettiginiz seyleri geri getiremezsiniz buda benden size buyuk bir ogut olsun. Dusme bu duruma!

Din demiyorum kültürüm diyorum. Ben artvin hopalı bir laz' ım. Yitip giden bir dil ve kültürüm için çaba gösterirken daha kendi ailemden destek alamıyorum. Neyse bir alevi sitesinde sizin gibi yobazların olmaması şaşırtıcı olurdu...

nahuzur Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
nahuzur Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
1959 (26.02.2016), slistre (24.02.2016)
Alt 24.02.2016, 10:59   #16
Yazar
slistre
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

slistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi biri

Alıntı:
nahuzur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Din demiyorum kültürüm diyorum. Ben artvin hopalı bir laz' ım. Yitip giden bir dil ve kültürüm için çaba gösterirken daha kendi ailemden destek alamıyorum. Neyse bir alevi sitesinde sizin gibi yobazların olmaması şaşırtıcı olurdu...
Sayın Nahuzur, yitip giden bir dil ve kültürden söz edecektiniz de bunca laf kalabalığına ne gerek vardı. Aleviliği kendi Etnik unsurunuzu kutsamak için kullanmanız, Evlad-ı Mustafa'ya duyulan muhabbeti kültürüme uymuyor deyip kenara atmanız ne derece doğru bir davranıştır. Ali evladından laz kardeşlerimize ne zarar gelmiş.

Sizin sıkıntınızı anlıyorum.Anayasamızdaki başlangıç maddelerinden rahatsızsınız.66. maddede belirtilen,''Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir'' ifadesine gönderme yapmaktasınız. Güzel kardeşim, asimilasyon aslında kötü bir şey değildir. Siz isteseniz de istemeseniz de iletişimin bu kadar ilerlediği bir dünyada asimilize olmayı kendiniz isteyeceksiniz.
Türk olmak, Alevi olmak, lazlığınızı ortadan kaldırmaz,tıpkı benim gibi bir Pomağın Türk milletinin şerefli bir mensubu olmasını engelleyemeyeceği gibi.
Saygılar..

Alt 24.02.2016, 12:27   #17
Yazar
hidayetdogan
Forumu İyi Bilen

hidayetdogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS

Fikirler Tecrübe Puanı: 52
İtibar Puanı: 420
hidayetdogan gercekten iyi birihidayetdogan gercekten iyi birihidayetdogan gercekten iyi birihidayetdogan gercekten iyi birihidayetdogan gercekten iyi biri
hidayetdogan - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 125
103 Mesajına 213 Kere Teşekkür Edlidi

Size daha ikinci mesaj olarak bu topicde demiştim ki sayın Nahuzur kafanızı karıştıracağız belkide. sonuc olarak da alakasız milliyetcilik mesajları vb, hatta suclandıgınız yada su an içinde bulunduğunuz ruh hali dolayısı ile olumlu yonde etkilememiz gerekirken olumsuz bir yöne ve çıkmazın içine atıyormuşuz gibi geliyor bana. Umarım bu girdaptan sag salim kazasız çıkacaksınız.

Sağlıcakla

___________________İMZA___________________
Gurbet elde baş yastığa gelende acep nice olur garibim
hidayetdogan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
hidayetdogan Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
1959 (26.02.2016)
Alt 27.02.2016, 21:44   #18
Yazar
slistre
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Bu ülkede kimse kimsenin kültürünü yok sayıp, kendisinden uzaklaştırmadı. bu gibi faaliyetleri yapan merkezler bellidir. Ayrıştırıcılık denen musibetin beslendiği kaynakları burada sıralamaya kalksam bilgi dağarcığım kıfayetsiz kalır.

Alt 10.07.2017, 00:43   #19
Yazar
esmerkiz
Üye

Bilgiler

Memleket: MALATYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 5
esmerkiz iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 7
6 Mesajına 6 Kere Teşekkür Edlidi

Ben sahsen aleviyim ve sunji.biriyle evlenmeyi sahsen istemem.buyuk konusmamak.pazim amma audin goruslu cagdas laik bi.insansa niye olmasin.sonucta yobaz alevide var.

esmerkiz Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 09.08.2017, 00:27   #20
Yazar
kamilmir
Yeni Üye

Bilgiler

Memleket: OUT OF TURKEY
kamilmir iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edlidi
Smile

sizce aleviler ile dost olan, fakat maalesef sunni anneden babadan dogan, bu sunni anne ve baba ile 20 yildir görüsmeyen, sunniligi ret eden bir insan yine de yezit midir?
Böyle bir insanin sizi cok sevmesine ragmen siz bu insana" aramizda meshep farki var, olmaz." dermisiniz?

Bence yezit söyleyin, bence intikam alin böyle insanlardan. Ortalikta bu kadar terbiyesiz ve ahlaksiz insan var iken, iyi insanlara zarar verin. Bu sayede irkcilik ve kötülük yasar. Ve böylece siz de düskün olmazsiniz.

Dikkat ediyorumda, alevi kizlari hep parali, ahlaksiz ve sunni gelenegine sahip kötü sunni erkeklere yüz veriyorlar, fakat sunniligi ret eden ve sivrilmeyen sunni ailelerden gelen insanlari rezil ediyorlar. Gerci bu bütün dünya kadinlarinin dogasinda var. Kadinlar ilk olarak yakisikliliga, sonra paraya ve en son olarakta karaktere bakar.
Ardindan da bu alt tabakadan gelip sonradan parayi bulan
sunni erkeklerin insanlik disi davranislarindan ötürü bütün sunni alevi evliliklerine karsi cikiyorlar.

Sunni ailelerden gelen ve sunniligi ret eden insanlar yezit ilan ediliyor, fakat sunni ailelerden gelipte para ve güc yanlisi olanlar ise tercih ediliyorlar.

Konu kamilmir tarafından (09.08.2017 Saat 00:41 ) değiştirilmiştir.
kamilmir Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil