Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Toplumsal Konular > Etkinlikler, Duyurular, Tanıtımlar > İmza ve Yardım Kampanyaları

İmza ve Yardım Kampanyaları Çeşitli konularda gördüğünüz, duyduğunuz, desteklediğiniz imza ve yardım kampanyalarını bu bölümde ziyaretçilerimize duyurabilirsiniz.

Seçenekler Arama Stil
Alt 09.12.2007, 08:46   #1
Yazar
devrim06
Forumla Bütünleşmiş

devrim06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM

Fikirler Tecrübe Puanı: 68
İtibar Puanı: 1195
devrim06 görkemli bir forum yaşantısı vardevrim06 görkemli bir forum yaşantısı vardevrim06 görkemli bir forum yaşantısı vardevrim06 görkemli bir forum yaşantısı vardevrim06 görkemli bir forum yaşantısı vardevrim06 görkemli bir forum yaşantısı vardevrim06 görkemli bir forum yaşantısı vardevrim06 görkemli bir forum yaşantısı vardevrim06 görkemli bir forum yaşantısı var
devrim06 - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 1.948
884 Mesajına 1.980 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Novamed'li kadınları biliyormuydunuz!!

SESLERİNE KULAK VERELİM, DİRENİŞLERİNE DESTEK OLALIM.

Dayanışma imzalarınızı Sosyal Haklar Derneği web sitesinin iletişim adresine gönderebilirsiniz. iletisim@sosyalhaklar.org. (imza kampanyası halen devam ediyormu bilemiyorum)

NOVAMED GREVİNİN ÖYKÜSÜ

Novamed GMBH, Fresenius Medical Care isimli tüm dünyada diyaliz sektöründe; diyaliz cihazı, diyaliz sarf malzemesi, diyaliz seti (AV set) üretiminde dünya pazarının büyük bir bölümünü elinde bulunduran çokuluslu şirket bünyesinde faaliyet gösteren bir fabrika.

Fabrikadaki çalışma koşulları ise birçok serbest üretim bölgesi işyerinde olduğu gibi son derece vahşi. Çoğunluğunu kadın işçilerin oluşturduğu işyerinde ücretler düşük, çalışma koşulları zor. Günlük çalışma sırasında işçilere 15 dakikalık tek bir mola ve 25 dakikalık yemek arası veriliyor. İşyerinde yemek servisi yok, çalışma saatlerinde ve servis aracında dahi işçilerin birbiriyle konuşması yasak.

Fabrikada çoğunluğu oluşturan kadın işçilere yönelik baskılarsa daha da zorluydu. Kadın işçilerin evlenmek için fabrika yönetiminden izin almaları gerekiyor, kadın işçiler asla insan yerine konulmuyorlardı. Evli kadınlar yönetimin belirlediği zamanlarda hamile kalıp çocuk doğurmak için sıraya girmeye zorlanıyorlardı.

Novamed’in kadın işçileri bu çalışma koşullarına isyan ederek Petrol-İş sendikasında iki yıllık bir örgütlenme mücadelesine başladılar. Sendika çeşitli zorlukları aşarak 19 Nisan 2006 tarihinde toplu sözleşme yapma yetkisini aldı. Ancak Fresenius-Novamed yönetiminin baskıcı tutumundan dolayı, bir anlaşmaya varılamadı.

Fresenius ve Novamed yöneticilerinin katı tutumu nedeniyle TİS görüşmelerinde uzlaşma sağlanamayınca işçiler, insana yakışır çalışma ve yaşam koşulları için 26 Eylül 2006 günü greve çıktılar. Greve çıkan 84 işçinin 82’sini oluşturan kadın işçiler, 1 yılını dolduran grevde bütün hayatlarını değiştiren bir deneyim yaşayarak, hem sermaye egemenliğine hem de erkek egemenliğine karşı mücadeleyi grev çadırlarında, dayanışma etkinliklerinde sürdürüyorlar.

devrim06 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil