Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviweb > Öneriler ve Üyelik Sorunları

Öneriler ve Üyelik Sorunları Sitemizle ilgili öneri, dilek, istek ve şikayetleriniz. Üye olamıyorsanız veya giriş sorunları yaşıyorsanız buradan yardım isteyebilirsiniz. Üye olmayanlar da bu bölüme yazabilir.

Seçenekler Arama Stil
Alt 15.03.2008, 03:17   #1
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1607
Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 2.035
2.262 Mesajına 7.329 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Kontrollü Üyelile İlgili Bilgilendirme Başlığı

Kontrollü üyelik sistemi, Aleviweb'de aylardır uygulanan bir strateji. "Kontrollü üyelik" bir kullanıcı grubu. Bu kullanıcı grubun üye olan kullanıcılar, forumumuzdan faydalanabiliyor ama bazı haklar kısıtlanıyor. Örneğin kontrollü üyelerin mesajları, forumda direkt olarak yayınlanmıyor. Bir yöneticin kontrollü üyenin mesajını kontrol edip onaylaması gerekiyor. Ardından normal bir mesaj olarak yayına giriyor. Kontrollü üyelerimiz; bu gibi kısıtlamlarla muhattap oluyorlar, malesef.

Peki bir üye nasıl kontrollü üye olabilir?
Normalde kaydını yapan kullanıcılar; normal üye olarak forumdan faydalanıyorlar. Fakat iki şekilde kullanıcılar kontrollü gruba alınıyorlar.

1 - Genel sorumlular, forum düzenine ayak uyduramadığını ve forumda sıkıntılara neden olduğünü düşündükleri kullanıcıları kontrollü üye grubuna alabilirler. Bu sistemin "banlamaktan" farkı, üyenin "acemilikten" dolayı uygun olmayan davranışlar sergilediği düşünüldüğünden olabilir. Bu şekilde kontrol grubuna alınan kullanıcılar; yönetimimizin uyarılarını dikkate almalı, grupta kaldığı süre içerisinde Aleviweb geleneklerini ve tarzını incelemeli. Unutmayalım; bir ortama girdiğinizde, ortam size değil, siz ortama ayak uydurursunuz. Eğer kontrollü üyelik döneminde yazdığınız mesajlarla, Aleviweb'e uygun oluduğunuz izlenimi verirseniz bu gruptan çıkabilirsiniz.

2 - Yönetimimizin kullanıcıları kontrole almasından daha çok; kullanıcılar otomatik olarak bu gruba dahil oluyorlar. En sık gerçekleşen biçim bu. Puanı -100 ve altına düşen kullanıcılar sistem tarafından otomatik olarak kontrol grubuna alınmakta. Daha önce -50 olan puan, yeni bir kararla -100'e kadar düşürülmüştür. Eğer forumda sıkıntılar yaratıp diğer üyelerde hoşnutsuzluğa neden oluyorsanız; bu diğer üyelerin size verdiği bir uyarı olabilir. Foruma daha iyi ayak uydurarak, puanınızı yükseltebilir ve kontrol grubundan çıkabilirsiniz. Puanınız +1 ve daha üzerine çıktığı zaman sistem tarafından otomatik olarak normal kullanıcı haline getirilirsiniz.

Unutmayalım; puanı -100 ve altındaki kullanıcılar otomatik olarak kontrol grubuna alınmakta; puanı +1 ve üzerine çıktığında da otomatik olarak bu gruptan çıkarılmaktadır. Bu tür kontrollü üyeliklerin forum yönetimiyle bir ilgisi olmadığı için; yönetime başvurmak yerine, gruptan çıkmak için forumda daha faydalı ve etkili paylaşımlarla puanımızı dengelemeye çalışmalıyız.

Kontrollü Üyelik Neden Var?
3. yılından gün alan ve 19 bin civarında üyeye sahip bir forum olarak; alanımızda kendi çapımızda bir tecrübeye sahibiz. Bu forumda bulunma amacımız karşılıklı fikir alışverişi yapmak, sohbet etmek ve istenirse arkadaşlıklar kurup sosyal veya bireysel faaliyetlere katılmaktır. Fakat edindiğimiz tecrübede bazı arkadaşlarımızın bu amaçla burada olmadığını ya da bazı arkadaşlarımızın amacı hemen kavrayamadığını gördük. Kötü niyetli olduğu tespit edilenler, forum kurallarının bizlere verdiği yetkiyle sitemizden uzaklaştırılmaktadır. Niyeti belli olmayanlar veya forumun amacını kavramakta güçlük çekenler ise kontrollü üyelik sisteminde değerlendirilmektedir. Niyetleri iyi olup foruma ayak uydurma sıkıntısı çeken arkadaşlarımız bir süre sonra bu sistemden çıkıp normal paylaşımlara dahil olabilirler. Forumdaki seviye ve kaliteyi korumak; forumu temel amacında devam ettirmek için kontrollü üyelik sistemi uygulanmaya devam edecektir.

Kontrollü Üye Oldum. Nasıl Kurtulabilirim?
Eğer sizi bir yönetici kontrollü üye yaptıysa, nedenini bildirecektir. Genel sorumlularımızın uyarılarını dikkate alalım. Bu bizim faydamıza olacaktır.

Aleviweb yönetim ekibi, forum işleyişine çok fazla müdahale etmeyi seven bir ekip olmadığı ve ettiği durumlarda da "ban" sistemini kullandığı için kontrollü üyelerin büyük çoğunluğu otomatik olarak bu gruba dahil olanlardan oluşuyor. Eğer siz de puanı -100'ün altına düşüp kontrol grubuna dahil olduysanız; puanınızın +1 ve üstüne çıktığında gruptan otomatik olarak çıkacağınızı unutmayınız. Puanınızı yükseltmek için daha önce puanınızın düşmesine neden olan davranışlardan uzak durup, puan yükseltecek faydalı paylaşımlar yapmaya çalışmak gerekir. Beğenilen paylaşımlar yaptığınızda, üyeler size olumlu puanlar verip artıya çıkmanızı sağlayabilirler.

Otomatik olarak kontrollü üyeliğe geçtiğinizde; konunun forum yönetimiyle ilgisi olmadığını unutmayalım. Forum yönetimindeki arkadaşlar da, kendilerine ait puan hakkını en fazla diğer üyeler kadar kullanmaktalar. Yönetimin bu konudaki etkisi de herhangi bir üyeden fazla değildir. O yüzden sorunun çözümü yönetimde değil, mesajlarımızı ve paylaşımlarımızı daha faydalı hale getirip; Aleviweb'e ayak uydurmaya çalışmaktadır.

Kontrollü üyelikle ilgili her türlü görüş, eleştiri ve önerinizi bu konu başlığından yapabilirsiniz.

Son kez bazı istatistik veriler paylaşayım:
Forumumuzdaki kontrollü üye sayısı 36'dır. Toplam 18.940 kullanıcı olduğu göz önüne alındığında toplam kayıtlı kullanıcı sayısı içinde kontrollü kullanıcı sayısı %0.19, yani binde 2 civarındadır.

Bugüne kadar kontrollü üye grubuna dahil olup geri çıkartılanlar içinde yönetim ekibinin bu gruba dahil olup çıkarttığı kullanıcı oranı %7'dir. Yani kontrollü üyelik olaylarının (kontrollü üye olma, tekrar normal üyeliğe geçme vs) %93'ü sistem tarafından otomatik organize edilmektedir.

İtibar puanınız (rep) -100 ve altına düştüğünde bir-iki saat içerisinde sistem tarafından otomatik olarak kontrollü üye haline getirilir, +1 ve üzerine çıktığında ise yine otomatik olarak bu statüden çıkartılırsınız. Yazılım, her 2 saatte bir defa gerekli kontrolleri yapıp güncellemeleri gerçekleştirmektedir.

Bugüne kadar kontrollü üyelerin yazdığı mesajların %99'u onaylanmıştır. Onaylanmaya da devam edilecektir. Kontrollü üyelik sistemi; bir "susturma" girişimi asla olamaz. Aleviweb, ilk günkü gibi özgür bir paylaşım ortamı yaratmak istiyor. Halen bu isteğinde kararlı. Kontrollü üyelik sistemi; karmaşayı önlemek, sinir dolu tartışmaları frenlemek için geliştirilmiş bir sistemdir. Fakat kontrollü de olsa, üyenin fikrini söyleme özgürlüğü Aleviweb yönetiminin teminatı altındadır. Aleviweb'e eleştiri niteliğinde bile olsa; forum ve ahlak kurallarına uygun yazıldığı sürece, mesajları onaylamaya çalışıyoruz; böyle de devam etmeyi düşünüyoruz.

___________________İMZA___________________

Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...

Konu Ceyhun tarafından (15.03.2008 Saat 03:26 ) değiştirilmiştir.
Ceyhun Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Ceyhun Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 16.03.2008, 01:57   #2
Yazar
katalizör
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: -29
katalizör hakkında olumsuz fikirler mevcut

Ettiği Teşekkür: 432
235 Mesajına 337 Kere Teşekkür Edlidi

ben sittin sene kontorllü üyelikten kurtulamam
aslında sizinkide iyi taktik
kendiniz gibi düşünmeyenler 10 gün içinde kontorllü üye olur sizde işinize bakarsınız

KAYIT YOK,ŞART YOK:EGEMENLİK MİLLETİN
katalizör Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 09.05.2008, 02:39   #3
Yazar
guvenbektas
Kontrollü Üye

guvenbektas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
guvenbektas - MSN üzeri Mesaj gönder guvenbektas - YAHOO üzeri Mesaj gönder

İtibar Puanı: 173
guvenbektas hakkında olumlu dusunceler mevcutguvenbektas hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 1.001
363 Mesajına 507 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
katalizör Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ben sittin sene kontorllü üyelikten kurtulamam
aslında sizinkide iyi taktik
kendiniz gibi düşünmeyenler 10 gün içinde kontorllü üye olur sizde işinize bakarsınız
sevgili can eğer düşündüklerini açıklamada kullandığın tavır güzelse burda kimse kolay kolay -rep vermez. Buna eminim. Bir gün olrda senin kontrol panelini bana gösterirsen ve de -rep aldığın mesajlarda dediğin gibi haksızlık yapılmışsa sana söz veriyorum ben bu forumu terk derim...

sevgilerimle.....

guvenbektas Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 15.05.2008, 16:54   #4
Yazar
katalizör
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Alıntı:
guvenbektas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili can eğer düşündüklerini açıklamada kullandığın tavır güzelse burda kimse kolay kolay -rep vermez. Buna eminim. Bir gün olrda senin kontrol panelini bana gösterirsen ve de -rep aldığın mesajlarda dediğin gibi haksızlık yapılmışsa sana söz veriyorum ben bu forumu terk derim...

sevgilerimle.....
geç bunları adamım biz biliyoruz aleviwebi 2 yılı aşkındır burdayız burada kimlerin barındığını kimlerin barınmadığını yada barındırılmadığını biliyoruz

katalizör Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 23.05.2008, 22:27   #5
Yazar
katalizör
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

2 gün önce onlarca mesaj yazdım ceyhun bey naptınız mesajlarımı

Alt 23.05.2008, 23:51   #6
Yazar
mucoban
Forumla Bütünleşmiş

mucoban - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SAMSUN
Fikirler Tecrübe Puanı: 80
İtibar Puanı: 1736
mucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 4.179
1.370 Mesajına 3.354 Kere Teşekkür Edlidi

hepsi bende katalizör..

mucoban Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.05.2008, 00:05   #7
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1607
Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 2.035
2.262 Mesajına 7.329 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
geç bunları adamım biz biliyoruz aleviwebi 2 yılı aşkındır burdayız burada kimlerin barındığını kimlerin barınmadığını yada barındırılmadığını biliyoruz
2 yıldır burada olmanız, şöyle veya burada "barınabildiğiniz" anlamına gelir.

Alıntı:
2 gün önce onlarca mesaj yazdım ceyhun bey naptınız mesajlarımı
Sayın Katalizör,
Anlaşamıyoruz sizinle. Sizin mesajlarınız onaylanıyor. Şöyle veya böyle onaylanıyor. Mesajlarınızı takip etmedim. 2 gündür onaylanmamış olabilir. Acelemiz yok. Fikir fikirdir. Burada kalıyor zaten. Chat sitesi değiliz. Eninde sonunda insanlar okuyor. Veya daha önce onaylanmıştır, gözünüzden kaçmıştır. Ama sizin silinen mesajınız yok. Bugüne kadar silinen mesaj göstermenizi istedim defalarca, göstermiyorsunuz. Lütfen şu aramızdaki "kişisel" husumete bir son verelim, münakaşayı kapatalım. Size bir faydası olmayacaktır. Kontrollü üyeliğinizin de benimle bir ilgisi yoktur. Benimle ilgisi olsaydı, inanın bitirir, kurtulurdum. Ama şu haliyle, "rahatsız ederek" bu statüden kurtulacağınız gibi bir düşünceye sahipseniz, lütfen bu düşünceden vazgeçiniz. Çünkü bir sonuç alabileceğinizi sanmıyorum.

Karşılıklı anlayış gösterirsek, sorunları aşabiliriz. İyi paylaşımlar...

Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...
Ceyhun Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Ceyhun Kullanıcısına bu mesajı için 5 üye teşekkür etti:
Alt 24.05.2008, 00:08   #8
Yazar
guvenbektas
Kontrollü Üye

guvenbektas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ

İtibar Puanı: 173
guvenbektas hakkında olumlu dusunceler mevcutguvenbektas hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 1.001
363 Mesajına 507 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
polemik yapmayı sevmem ama sayın katalizör;
benim sana yazdığım tavır la kendi tavrına bak istersen anlarsın ne olduğunu. Bak ben yeni geldim sayılır ama ne kontrol gördüm nede bişey ve bu puan lar felan da bende uyelık sureme gore oldukca ıyı. Ikı yıldır neden bukadar eksı ye dustun dusun bence bıraz.
Artı lara cıkıp guzel ve yararlı ve kırıcı yada sinirli tavırda olmayan paylaşımlarda bulunman dileğiyle....
aşk ile.....

(daha da seninle polemiğe girmem can bana bu tavrından sonra hele! )

guvenbektas Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.05.2008, 13:37   #9
Yazar
katalizör
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

ceyhun aleviweb büyük bir forumdur ve bir gün iiçinde konu ile alakalı onlarca mesaj yazılıyor benim mesajlarım 2-3 gün sonra onaylanırsa ne anlamı kalır konuda 5. sayfya gelinirken benim 3 gün sonra onaylanan ve 3. sayfaya yerleşen mesajımı kim okur allah aşkına karşınızda çocukmu var,kanacaka.

O kadar yöneticiniz var kontrolünü yapsın mesajı yayınlasın yöneticiler ne iş yapar forumda,

Ben bu konudan çok rahatsızım.

İçinizden defolup gitmemi istediğinizi biliyorum,başınızın belası katalizör burada mesajlarınıda yazmaya devam edecek sizde lütfedip yayınlayın mesajlarımı

Alt 24.05.2008, 13:39   #10
Yazar
katalizör
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Alıntı:
guvenbektas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
polemik yapmayı sevmem ama sayın katalizör;
benim sana yazdığım tavır la kendi tavrına bak istersen anlarsın ne olduğunu. Bak ben yeni geldim sayılır ama ne kontrol gördüm nede bişey ve bu puan lar felan da bende uyelık sureme gore oldukca ıyı. Ikı yıldır neden bukadar eksı ye dustun dusun bence bıraz.
Artı lara cıkıp guzel ve yararlı ve kırıcı yada sinirli tavırda olmayan paylaşımlarda bulunman dileğiyle....
aşk ile.....

(daha da seninle polemiğe girmem can bana bu tavrından sonra hele! )
bende senle polemiğe girmek istemiyorum asıl ben değil siz kendinize bakın bugüne kadar üye olupta banlanmayan yada artı puana ulaşan bir tane şii üyeniz oldu mu?
ben söyleyeyim hayır aslada olmaz
siz edebiyat yapmayı bırakında özgürlüğümüzü açın,gölge etmeyin üyelere,hakeretimiz varsa bizi 1 saniye barındırmayın burada ama kurallara uyuyorsakta günlerce mesajlarımızı bekletmeyin bu faşistçe tutumu bırakın artık

katalizör Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:

Etiketler
Yok

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil