Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevi Araştırmaları

Alevi Araştırmaları Alevilik üzerine araştırmalar, teorik yazılar, düşünceler, incelemeler

Seçenekler Arama Stil
Alt 10.09.2008, 12:40   #11
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

alev_2005_2005 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TOKAT
Fikirler Tecrübe Puanı: 140
İtibar Puanı: 2311
alev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip

Ettiği Teşekkür: 6.861
3.580 Mesajına 7.692 Kere Teşekkür Edlidi

Alevilik diyince aklıma ilk gelen hümanizm, insan sevgisi, insanı kâmil... İnsanlığın özüdür aslında alevilik

Gözümü açtığım andan itibaren ben alevi olduğumun farkında olan bir birey olarak yetiştirildim ailem tarafından.
Bundan 10 seneki alevilik anlayışı savunmacılığı ile şuan içinde yaşadığımız zaman arasında bence epey fark var.

Çevremdeki insanlar derken yaşadığım yerde şuan için bir sorun yok ama ailem zamanında aynı çevre içinde epey zorluklar çekmişler.
Belki de büyük şehirlerde Alevi insanının akrabaları ile birlikte içiçe yaşamasının nedeni dışarıya karşı bu savunmacılık anlayışı olarak geliştirmesinden kaynaklı.
Okul dönemimde ve çalışma hayatına atıldığımda her zaman bir alevi olduğumu dile getirmişimdir. Nedenine gelince baştan bana karşı yöneltilecek abuk sabuk sorular vs önlemek, ve toplumun salt sunni inanca mensup insanlar tarafından oluşmadığını düşünmesini sağlamak.
İş hayatı çok farklı her zaman olumlu pozitif insanların yanında negatif insanlar ve ön yargılı bakışlar hakim, her ramazan öncesinde topluluk önünde yapılan listeler, dükkanların kapalı olması vs bu gibi negatif olaylar karşısında beni daha bir kendi toplumuma itmiş, daha çok bağlanıp araştırmama neden olmuştur.

Alevi toplumu yaşamak için ve devamlılığı sağlamak için hep bir savunmacı kabuk içinde
olduğu için ve yazılı bir kaynak geçmişe dair olmadığı için Alevilik çok çeşitli şekilde karşımıza çıkıyor ama bilmemiz lazım ki, Aleviliği herhangi bir başlığa almak yerine ve birbirimizi gereksiz yere yıpratmak yerine Yani Alevilik İslam içi yada İslam dışı yada ateist aleviler vs.... şeklinde ayırıma gitmek yerine unutmamız gereken çatımız yani Anadolu Aleviliği ve birleştirici kaynaştırıcı özelliği hümanizm insan sevgisi insanı kamil yani ÖZ aynı ÖZ...

Dernek yönetimlerini istisnalar hariç başarısız buluyorum nedenine gelince detaylarla uğraşıp asıl hedefimizi unutup birbirini yemelerinden çok rahatsızlık duyuyorum
Hâla okullarda zorunlu din dersi okutuluyor, ve baskıcı din dersi öğretmenlerine ve yönetmeliğe hala bir anlam verebilmiş değilim.
Bizler laik bir toplum olduğunu her zaman gururla söyleyen bir ülkeyiz. Ama laiklik bir ülkede din dersi zorla öğretilemez.!
İşte madımağın müze olması ve zorunlu din dersi uygulamasının kaldırılışı ile uğraşmayıp birbiri ile uğraşan derneklerin önceliği bu iki ana madde olmalı sonra dernekler siyasi otorite halinede gelmeli ve gerektiğinde siyasi partilere gerekli ağırlığını koyup hakların alınması için çaba sarf etmeli o siyasi otorite ki yapamayacağı bir iş yok. O yüzden derneklerin kendine çeki düzen vermesi gerek.

Cemevlerinde de gördüğüm aksaklıklar var yönetimleri ile ilgili yakın bir geçmişe kadar sürekli giderdim cemevlerine ama taraflı tutumlarını görünce soğumaya başladım, soğuyup geride kalarak doğru yapmıyorum elbette ama bireysel tepkimi bu şekilde koydum ortaya, ve yakın zamanda tekrar gitmeyi düşünüyorum. Gerekirse yönetimleri ile görüşeceğim onlarında tutumlarını görmeleri açısından ayna tutmak isterim yüzlerine hataları anlamaları için.

___________________İMZA___________________
***YAŞAMAK BİR AĞAÇ GİBİ TEK VE HÜR VE BİR ORMAN GİBİ KARDEŞÇESİNE...***

***Sen yüreğinin sesini dinleyenlerdensin ve biliyorsun aslolan yürektir. Yürek sesi ne bilmeyenler, ya da bilip de duymayanlar acıtsa da içini unutma; yaşadığın sürece o yürek var olacak seninle birlikte. Sen yeter ki koru yüreğini ve yüreğinde taşıdığın sevda duygusunu. Elbet bitecek güneşe hasret günler. Ve o zaman kutuplarda yetişen cılız ve minik bitkiler değil, güneşin çiçekleri dolduracak yüreğini...***

***Kapansın el kapıları bir daha açılmasın, Yok edin insanın insana kulluğunu, Bu davet bizim...***

***Annelerin ninnilerinden spikerin okuduğu habere kadar, yürekte, kitapta ve sokakta yenebilmek yalanı, anlamak, sevgilim, o, bir müthiş bahtiyarlık, anlamak gideni ve gelmekte olanı...***

***Günler ağır. Günler ölüm haberleriyle geliyor.
Düşman haşin zalim ve kurnaz...***

*** NAZIM HİKMET RAN ***
alev_2005_2005 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
alev_2005_2005 Kullanıcısına bu mesajı için 4 üye teşekkür etti:
Alt 25.09.2008, 15:52   #12
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

Bilgiler

alev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip

Alıntı:
alev_2005_2005 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
(21 – 35 ) Evet şimdide yaş aralığını 21- 35 diye belirttim yine ve yavaş yavaş şekillenmeye başlayan görüşler düşünceler fikirler, değişen hayatlar yaşam koşulları belki de bir aile kurulması sorumluluğunun eklenmesi düşüncelerde ne gibi bir değişim sağladı. Önceden nasıl düşünürdük (0-20) yaş arasında şimdi nasıl düşünüyoruz vs vs...

*Tek ricam tartışmadan sadece herkes inandığı, düşündüğü biçimde kendi ÖZ fikrini belirtsin, polemik şeklinde soru cevap olmasın, araştırma başlığıdır bu tartışma değil, İlginize âlakanıza şimdiden teşekkürler.. .

Alevilik hakkında neler düşünüyoruz...?

Kimimiz alevilik bir din dedik, kimimiz bir mezhep dedik, kimimiz islamın içinde dedik, kimimiz dışında dedik, kimimiz ailemizden aldığımız şekli ile aleviliği benimsedik kimimiz çevre ve diğer dış faktörlerle bu görüşlerimizi değiştirdik...

Pekisormak isterim,

ALEVİLİK SİZCE NEDİR.?

KİMLER ALEVİDİR...?

ALEVİLİK ÖĞRETİSİNİ ÖĞRENME ADINA NELER YAPTINIZ,YADA YAPIYORSNUZ ...?

ÇEVRENİZDEKİ İNSANLARIN ALEVİLİĞE BAKIŞ AÇISI NASIL...?

ALEVİLİĞİ TEMSİL EDEN KURUM KURULUŞ CEM CEM EVİ VAKIF DERNEK VS... YÖNETİMLERİNİ NASIL BULUYORSUNUZ...?

VS..
VS..

Soruları çoğaltabiliriz, ama tek ricam (21 -35 ) sloganımız 21-35 yaş ve altındaki yaş grubu gençlerimiz yazarlarsa sevinirim...

Sonra analiz yapıp, diğer yaş dilimlerine geçeceğiz, ve böylelikle aleviliğin zamanla değişime uğrayıp uğramadığı hakkında bir ön fikir elde etmiş olacağız.

Katılım gösteren herkese şimdiden sonsuz teşekkürler...[/size]

Katılımın artması için soruları yinelemek istiyorum... Peki sizler neler düşünüyorsunuz...?

***Sen yüreğinin sesini dinleyenlerdensin ve biliyorsun aslolan yürektir. Yürek sesi ne bilmeyenler, ya da bilip de duymayanlar acıtsa da içini unutma; yaşadığın sürece o yürek var olacak seninle birlikte. Sen yeter ki koru yüreğini ve yüreğinde taşıdığın sevda duygusunu. Elbet bitecek güneşe hasret günler. Ve o zaman kutuplarda yetişen cılız ve minik bitkiler değil, güneşin çiçekleri dolduracak yüreğini...***

***Kapansın el kapıları bir daha açılmasın, Yok edin insanın insana kulluğunu, Bu davet bizim...***

***Annelerin ninnilerinden spikerin okuduğu habere kadar, yürekte, kitapta ve sokakta yenebilmek yalanı, anlamak, sevgilim, o, bir müthiş bahtiyarlık, anlamak gideni ve gelmekte olanı...***

*** NAZIM HİKMET RAN ***
alev_2005_2005 Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 19.12.2008, 02:50   #13
Yazar
Muminlerin Emiri
Forum Katılımcısı

Muminlerin Emiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 43
İtibar Puanı: 42
Muminlerin Emiri iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 89
45 Mesajına 75 Kere Teşekkür Edlidi

Vallahı cılkım cıksınkı alevılıgın ne oldugunu bınbır yerde yazdım .

Ama Alevılık hakkında neler dusunuyorsunuz dendemı elestırılecek cok seyın var oldugunu gordum ama olumsuz yonde etkılenmenızden korktum ve benı hırpalayacagınızdan endıselıydım .

Efendım sımdı bır kıremıtten orulmus duvar dusunun . Eger kıremıtın tekını duvardan soktugunuzde duvarda haylıylen delık olusacaktır . Yada soyle ornek vereyım ! Bır bardaktakı Suya Lımonu sıktıgınızda suyun tadı degısecek lımonlu su olacak !! Hatta dahada ılgıncı suyun adıda degısecek lımonsuyu olacak .

Sımdı sen bana dıyeceksınkı bununla bıze ne demek ıstıyorsun ?

Burda ıdrak etmenızı ıstedıgım sey su !! Bır seyın hakıkılıgını yanı asılını ! dıger anlamda orıjınallıgını koruması ıcın yapılması gereken kural nedır ? Elbette cevap basıttır bır katkı eklememektır veya cıkarmamaktır.

Pekı sevgılı canlarım alevılerım Benım kanlarım vede cıgerlerım bedenımın uyelerı ve sevgı tomurcuklarım . Bugun bır alevı dıgerıne ters dusecek cevaplar verıyorsa fıkırler farklı farklı ıse veya Alevılıgı kendılerıde dıger alevılerın fıkrıne gore tam uygun anlatamıyorsa bılınkı o zaman aramızda dınımıze katkıda bulunmaya calısan ınsanlar katkı degıl zarara yol acmıslardır .

Ben dıyorum ıste uzgun ve caresız bır kalple ! Dıyeceklerım cok ama soylememı engelleyen unsurlar var . Gunesın aydınlıgını gormek ıstedıgınızde bulutlar necıdır ?

Bugun bır dusunce yapısı vardır adı modern dıye . Her ınsanı bırak her ulke pesıne dusmus . Soruyorum alevı dedem sen nıye ugrasıyorsun bunla sen bana allahı ogret . Alevı dedemı yıne gordum polıtıkayada bulasmıs Alı ocagında alı tutmez muhammed tutmez olmus ! Alevı dedemı polıtıka sarmısta ocakta polıtıka tuter dedem savascı kesılmıs . O artık dede degıldır sosyalıst bır savascıdır . Sımdı duvarda degısık temsılcıler asılıdır . Sen alımı sandın sade bızım sahımızı der gıbı . Bız alısızde surerız der gıbı .

Dıyeceksınkı Bu kotu degıl ıyıdır ! ?

Benımse sana verecegım cevap su olacak ! bızler cevap ararken bu karmasalıkta ! kendılerıde bızım dustugumuz karanlıkta ıssız kalmaları nedendır ? Caresızlık dedelerımızı farklı dusunce ve fıkır yapılarını benımseterek farkılı bılgılerı dusuncelerı alevılıge sokmuslardır . Ve bundan zarar goren yıne ! benım gıbı kendılerını orda burda parcalanmıs goren zavallı ıcı yanan pısmanıyedır .

Bılıncsızlık ve ıyı nıyet ınsanımızı farklı fıkırler ve dusuncelerın ardına suruklemıstır . Sosyalıst dusunce ve buna benzer dusunceler oz ve oz duvarlarımızın sımdıkı kıremıtlerını olusturmaktadır . Bu dusuncelerın kotu oldugunu ıdda etmıyorum ? Ama oz benlıgını yıtırmeye yuz tutmus bır alevılıkten bahsedıyorum . Ben dıyorumkı onune gecılmesse tıpkı suya konulan lumon gıbı ısım degıstırıp lımon suyu adını alacaksın. !!!! Gel o zaman bırınız dıger dostunuzu tadsın. Dostum ! dostununun tadı eskısı gıbı sana gelmeyecek ! ıcılmez ve eskılık mıdenı bulandıracak . Sonra keske ıctıgın eskı tadında olsaydı dıye ozlem duyarsın . Artık o serınletıcı tad bır ozlemden ıbaret olacak sana.

Belkı bununda kotu olmadıgını hatta daha ıyı oldugunu ıdda eden olabılır . Ozaman bende sana dıyorumkı suya kat kata bıldıgın kadar degısık sıvılar takı su zehır olana kadar hem ıcını oldursun hemde suyun ıcındekılerı . Yada baska bır fıkırde Sok soke bıldıgın kadar duvarın kıremıtını kı duvarın bedenı olan bızlerı yıkasın .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Benım dedıklerımı anlamaya bılırsınız veya zıttı dusune bılırsınız yada benımsemeye bılırsınız . Cunku gercekten ınsanlar kendı cıkarları dogrultusunda baskalarından guc kazanmak ıcın fıkırler ıle kara bulutlar cekmıslerdır kalplerın gokyuzune ve gunesı goremez gormek ıstesede goremez cunku dunyası kara bulutla yaratılmıs oylekı ! bu bulutları ona salan --bulutlardan kurtulup gunesı gormesın dıye gorunmez bır tabakayla kalplerının zemınıne koruyucu kalkanlar bırakmıstır.

Dostum ınankı senden benı anlaman beklenmıyor . Bırak ıcımı dokeyım yeter !!!!

Sevgılerle

Muminlerin Emiri Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Muminlerin Emiri Kullanıcısına bu mesajı için 6 üye teşekkür etti:
Alt 22.01.2009, 18:47   #14
Yazar
Alevikiz83
Forumu İyi Bilen

Alevikiz83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 39
İtibar Puanı: 75
Alevikiz83 yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 505
127 Mesajına 214 Kere Teşekkür Edlidi

Ben imzamda yazigim gibi Ya Allah, Ya Muhammed, Ya Ali diyorum.
Alevilik bu yaziyla cok güzel anlatiliyor.
Alevi deyimi, Imam Ali´ye bagli olan ve onu seven kisi anlamina gelir.
Asil temeli Allah´in Birligine ve Hazret-i Muhammed´in peygamberlere inanmaktir. Ehlibeyte inanmaktir. Allah´in birligi ve dogruluk esastir. Bu ilkelere bagli olan Alevilik, Islam´in özgün bir ekolüdür.
Alevi, ne inancindan nede aydinligindan ödün vermeyerek ilerici olma özelligini kazanabilmistir. Ama bazilarinin dedigi modern Alevilikten bahsetmiyorum.

Aleviligi ögrenmek icin kitab okuyorum, Alevi derneklerimize gidiyorum.

Bence derneklerimizde daha cok ögretici seyler yapilmasi gerek. Helede genclerimiz icin. Ama yavas yavas oluyor.

Ya Allah, Ya Muhammed, Ya Ali

[SIGPIC][/SIGPIC]

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan!!!

Sevilmek istiyorsak, önce sevmeyi ögrenmeliyiz.
Alevikiz83 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alevikiz83 Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Alt 22.01.2009, 21:27   #15
Yazar
Amistofes
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 69
İtibar Puanı: 639
Amistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 5.807
1.202 Mesajına 2.257 Kere Teşekkür Edlidi

Sevgili Can.
Biz de Insanliga ait degerleri yasatanlari severiz ayri , Hz Muhammeddin getirmis oldugu yol, Din ise ayri bir konu,
Islamin=Kurànin kaide kurallari vardir, emirleri vardir, bu emirleri Pratikte uygulamazssaniz, mekruh, kafir ve inancsiz sayilirsinizki Benimsemedigim Sümeyra Cani cogu yerde hakli cikarirsiniz,bunu ister kabül edin isterseniz etmeyin fakat gercektir,gercekleri hazmetmek ve tahammülde etmelisiniz , Hz Alinin hic bir sekilde diger sahabeler ile sorunu olmamistir, birbirlerinin akrabalaridir, bunu bilesiniz.Öyle isine geldigini alip digerlerini atamazsiniz,Islami lütfen inceleyiniz.
Islamin öyle özgün yada isine geldigi gibi yorumlamak özgün ekolü olmaz. Islam yorumlanmaz artik sunu cözünüz.
saygilarimla Insan sevgilerimle

Konu Amistofes tarafından (23.01.2009 Saat 12:18 ) değiştirilmiştir.
Amistofes Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Amistofes Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 27.01.2009, 17:38   #16
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

Bilgiler

Bu araştırma başlıklarının geri planda kalmasını istemediğim için zaman zaman tekrar sormak isterim sizin kişisel fikriniz nedir bu konuda...?

*** NAZIM HİKMET RAN ***
Alt 27.01.2009, 18:29   #17
Yazar
ıŞık07
Forumun Bir Parçası

ıŞık07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ANTALYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 46
İtibar Puanı: 387
ıŞık07 gercekten iyi biriıŞık07 gercekten iyi biriıŞık07 gercekten iyi biriıŞık07 gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 151
304 Mesajına 574 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
NEFER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ya kusura bakmayin ben yazimi yanlis yere göndermissim
çokta yasli degilim ama burdaki yas sinirini bir az asiyorum
50 yas ütüde bana baya yasli geliyor burda kalsam olmazmi ?

Ben de aynı şeyleri söyleyeceğim ama bak uzakta durup;sadece seyrediyorum.
Ama göremez oldum. Çeksene kardeşim biraz kafanı içeri....

ıŞık07 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 27.01.2009, 18:43   #18
Yazar
ıŞık07
Forumun Bir Parçası

ıŞık07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ANTALYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 46
İtibar Puanı: 387
ıŞık07 gercekten iyi biriıŞık07 gercekten iyi biriıŞık07 gercekten iyi biriıŞık07 gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 151
304 Mesajına 574 Kere Teşekkür Edlidi

[quote=Amistofes;294534]Sevgili Can.
Biz de Insanliga ait degerleri yasatanlari severiz ayri , Hz Muhammeddin

İyi kardeşim de bu konu 21-35 yaş arasına yönlendirilmiş. Siz de benim gibi yarım asırın üstündeymişsiniz. Sanırım bizler müdahil değil, seyirci veya okuyucu olmalıyız........
Sizce de öyle değil mi?

Konu ıŞık07 tarafından (27.01.2009 Saat 20:52 ) değiştirilmiştir.
ıŞık07 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 27.01.2009, 19:36   #19
Yazar
Amistofes
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Amistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Sevgili Isik 07.
Bilojik yas ayri konu , gönül yasi ap ayri bir konu, bunu bilmeniz gerek, genclrin arasinda olmak ise tamemen farkli bir konu,
Hani Anadoluda bir söz vardir, körle yatan sasi kalkarmis, yada Kiratín yaninda kalan ya huyundan yada suyundan : ....iste bizde ayni benzer yasantilari yasamaktayiz. Bunlar yasmanin kücük spesifik sekilleridir.

Saygilarim Insan sevgierimle.

Alt 27.01.2009, 19:42   #20
Yazar
Amistofes
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Sevgili Alev.
Saniyorum soruyu bana sormussunuz, yanitlamam gerekirse, tek kelime ile adam olmak demektir,=Ehli-Insan=Kamil -Insan,
Özünde sizde cok güzel vurgulamassiniz,"Alevilik diyince aklıma ilk gelen hümanizm, insan sevgisi, insanı kâmil... İnsanlığın özüdür aslında alevilik "".......burasi size ait.
Tek kelime ile yüregine saglik.fazlada söze gerek görmemekteyim, kisa bir tümlec ile gayet net izah etmissiniz.
Saygilarim Insansevgilerimle

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil