Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevi Araştırmaları

Alevi Araştırmaları Alevilik üzerine araştırmalar, teorik yazılar, düşünceler, incelemeler

Seçenekler Arama Stil
Alt 08.08.2006, 23:22   #1
Yazar
İşcanbaba
Forumla Bütünleşmiş

İşcanbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

İşcanbaba - MSN üzeri Mesaj gönder

Fikirler Tecrübe Puanı: 82
İtibar Puanı: 1036
İşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 1.566
875 Mesajına 1.840 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Pİr Sultan'in Şah'i Kİm

Pir Sultan’ın ŞAH’ı Kim?

Sevgili Canlar,
Yıllardır Pir Sultan’ nın ŞAH diye seslendiği,ve gittiği Şah’ın, Şah Hatayi mahlası ile bildiğimiz,Şah İsmail ve daha sonra onun yerine geçen Şah Tahmasp olarak bilmekte idim.
Pir sultan Şah olarak bu iki uluya seslense de; bir diğer Şah dediği kişi Kalender Çelebi,

Hacı Bektaş Postunda oturan Serçeşme’ nin başı olan, Kalender Çelebi,
Osmanlını Zülümü,baskısı ve zalimliği karşısında Anadolu’da 1517 yılında Şah Kulu ile başlayan ayaklanmaların 1527 yılında Şah Kalender Çelebi de Alevi Aşiret ve Türkmenlerin baskısı ile eyleme geçmiş ve bu eylemine sadece Işık,Abdal,Kalenderi,Haydari,Rafizi,Mülhid,ve Torlak namı ile anılan Alevi-Bektaşi ve Kızılbaş toplulukları yanı sıra Çiçekli,Akçakoyunlu,Masaldı,Dulkadirli,Bozoklu Türkmenleri,Hasanlı, Karaçalı,Beşatlı Türkmenleri gibi bir çok Aşiret ve Türkmen beyleri de Şah Kalender’ın emri altına girmiştir.
( Dulkadirli Türkmenlerinin ihaneti üzerine Kalende Çelebi yenilmiştir.)

Kalender’in dervişlerinden Koyun Abdal bu yürüyüşe gitmemesi için Kalender’e şu deyişi yazar,

Seni Şaha gider derler
Gel gitme güzel Kalender
Anan atan yüzün suyun
Terk etme güzel Kalender

Bölük.bölük oldu beyler
Dikili sayvanlar tuğlar
Koyun Abdal durmuş ağlar
Gel gitme güzel Kalender demiş , ardından

İşidin beyler ağalar
Pirim Kalender geliyor
Yüce dağlar sarp kayalar
Pirim Kalender geliyor diyerek pirinin yanında yer almıştır.

Konumuza dönersek;

Bu yürüyüşe Pir Sultan ın tanıklık ettiği ve birebir içinde bulunduğuna dair bir belge olmasa da , Kalendere Şah diye hitap ettiği deyişleri ile ıspatlanmaktadır.

Karşı, karşı karlı dağlar
İndi şaha secd’eyledi
Mülk iyesi ulu beyler
İndi Şaha secd’eyledi

Pir Sultanım oldu tamam
İşte Geldi Sahip Zaman
Dahi indi On’ki İmam
İndi Şaha secd’eyledi.

Kalender in adı Aleviler arasında Şah Kalender ve Sahip zaman veya Zamanın Mehdisi diye anılmakta idi,

Pir sultan’ın bu Kalender yürüyüşü için propaganda yaptığı ve katılanların da IKRAR ının alındığını

Şimdi bizim aramıza
Yola boyun eğen gelsin
İkrar ile pire varıp
Hakikati gören gelsin

Kişi halden anlayınca
Hakikati dinleyince
Üstüne yol uğrayınca
Ayrılmayıp duran gelsin

Pir Sultan’ım Çelebiye
Eyvallahım var veliye
Yol oğluna yol diliyle
Yolun sırrın soran gelsin

Bu deyişi ile bizlere bildirmektedir.

Kalenderin yürüyüşünü bir başka deyişinde de şu şekilde dile getirmiş.

Bir seferim vardır Urum üstüne
Yüce dağ başında erir gözlerim
Al elimi kaldır kırklar yediler
Bir himmeti kestin piri gözlerim

Bismillah dedim de girdim helale
Gözüm açıp baktım bir hub cemale
Sıdk ile çağırdım ceddim celale
Eriş Hızır nebi can gözlerim

Keskin Zülfükar’la Ali gazada
Umarım inayet eder bize de
Bağdat ta Mansur un canı ezada
Kemendim boynumda darı gözlerim.

Başka bir deyişinde de Şah’ın Banaz’a geldiğini ve evine konuk olduğunu beyan eder.

Uçurdular Pir Sultan’ın kuşunu
Seyrangah eyledi Yıldız başını
Hub gösterdi toprağını taşını
Mevlam kısmetini verdi orarda

Şah yıldız dağında semah eyledi
Ayak üstü bin bir kelam söyledi
İndi Banaz’ı hoş vatan eyledi
Hayli devr ü zaman geçdi orada

Koca Şah Urum’a bir elma saldı
Dolandı Urum’u Banaz’a geldi
Pir Sultan elmaya bir tekbir kıldı
İnsan taacüpte kaldı orada

Diyerek ,birlikte seyran edip,halleştiklerini ve Cem eylediklerini beyan etmektedir.

Canlar;

Pir sultan Şah İsmail’e veya Şah Tahmap’a da Şah demiştir,
Aynı bölgede yaşayıp,aynı kaderi paylaştıklarından Kalender Çelebi’ye de ŞAH dediğini düşünüyorum.
Canlar
Ben bu konuyu enine boyuna araştırmadım, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Merkezinin düzenlediği 2003 yılında kitaplaştırılan Anadolu Halk Hareketleri Konferansının notlarından okudum,sizlerle paylaşmak istedim, bu yazıyı adı gecen kitaptan derledim
Biliyorum ki eksik olan yanları ve yanlışları konu hakkında bilgisi olan çanlar düzeltecek ve tamamlıyacaklardır.

___________________İMZA___________________

Bu ne yaman çelişki anne

Sağı solu
önü arkası yok
kalmadı
ömrümün
belki bu son hasretleri
son özlemleri
bir aşkın ardından
son gözyaşları döküşleri
yok kalmadı farkı
altı, üstü
yer ile gökyüzünün
yaşamla,ölümün

Dinimiz Sevgi
Kabemiz İnsandır
.

www.karakoykoop.org.tr
İşcanbaba Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 09.08.2006, 00:07   #2
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1607
Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 2.035
2.262 Mesajına 7.329 Kere Teşekkür Edlidi

Merhaba. Bilgiler ve yorum için teşekkürler. Bildiğim kadarıyla Kalender Çelebi, Balım Sultan'ın kardeşi. Bu bilgim yanlış da olabilir. Hatırladığım kadarı böyleydi. Balım Sultan, Osmanlı tahtına daha yakın, daha pragmatist bir şekilde Bektaşi Dergahı'nı kurumsallaştırırken; Kalender Çelebi ise daha mücadeleci, daha kabullenmeyen bir çizgi izliyor. Balım Sultan, resmi olarak Bektaşiliğin lideri olurken, şehirlerdeki Bektaşiliğin önderliğini yürütüyor. Bunun yanısıra zulme uğrayan Alevi halkının ise Kalender Çelebi'yi desteklediğini sanıyorum. Söylediğiniz gibi Kalender bir ayaklanma örgütlüyor. Ayrıca kaynaklara bakıldığı zaman Pir Sultan'la ya çağdaşlar, ya da yakın dönemlerde yaşamışlar.

Bunun yanısıra Yıldız Dağı ile ilgili verdiğiniz bilgi konusunda çekincelerim var. Çünkü kaynaklarda Şah İsmail, Pir Sultan ve Kul Himmet'in Yıldız Dağı'nda buluşup bir süre beraber etkinliklerde bulunduğu yazılır. Dolayısıyla "Şah yıldız dağında semah eyledi" mısrasını içeren şiiri büyük ihtimalle Şah İsmail için de yazılmış olabilir. Ha önemli bir kısım daha var. Yıldız Dağı'ndaki bu ünlü buluşmaya Balım Sultan'ın temsilcisi olarak (yani bir nevi Bektaşi Dergahı'nın temsilcisi) Kalender Çelebi'nin de katıldığı sanılıyor. Buradaki "Şah" konusunda tereddüt oluşabilir. Ama bunun yanısıra Kalender-Pir Sultan ilişkisine yaklaşımınız tartışılabilir. Çünkü politik ve tarihsel olarak "Açılın kapılar şaha gidelim" deyimindeki Şahın, İran'daki Şah İsmail olabileceği gibi; Anadolu'daki Kalender Çelebi de olabileceği ihtimali vardır. Üstelik bence konu daha bir yerli yerine oturtulursa daha da mantıklı olabilir. Beyin jimnastiği yapmakta fayda var diye düşünüyorum.

EKLEME:

"Dolandı Urum’u Banaz’a geldi" şeklindeki mısra yeni dikkatimi çekti. Şah İsmail'in hayatında Rumeli'ne gittiğine veya bu bölgeyle ilgisi olduğuna birşey okumadım. Ama Kalender Çelebi'nin Rumeli ile bir bağlantısı bulunabilir. Balım Sultan döneminde Bektaşiliğin Rumeli'de yaygın olan Kalenderilik ile de ilişkisi çok güçlüydü ayrıca.

Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...

Konu Ceyhun tarafından (09.08.2006 Saat 00:20 ) değiştirilmiştir. Sebep: Automerged Doublepost
Ceyhun Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 09.08.2006, 01:11   #3
Yazar
onurcan
Forumla Bütünleşmiş

onurcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 70
İtibar Puanı: 239
onurcan hakkında olumlu dusunceler mevcutonurcan hakkında olumlu dusunceler mevcutonurcan hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 115
186 Mesajına 385 Kere Teşekkür Edlidi

Sah’in anlami Hakk’ tir. Tanrisalliga ulasmaktir. Pir Sultan Abdal’da idama giderken Sizde sah diyeni öldürürlese, Ben de bu diyardan saha giderim derken bunu kastediyor.Hizir Pasa, onun Sah kelimesi ile neyi kasdettigini cok iyi biliyor.

Tanrıya şah demek, veya başka sıfatlar ile adlandırmak, şirk kosmaktir.Hızır paşa, bana bir dörtlük oku, icinde Sah kelimesi gecmesin, o zaman seni idam etmeyecegim diyor. Ama Pirsultan sayfalarca dörtlükler söylüyor, hepsinde de Sah geciyor. Hizir pasa bizi berdar etmeden acilin kapilar Sah’ a gidelim… Ayni zamanda cogu ulularimizin nefeslerinde deyislerinde gecen Sah’i Merdan Ali de tanrinin en yüce, en mert, en yigit kavramini icerir. Bu anlamda, canı başı hakk yoluna koyabilmek ve bu uğurda ölümü göze almak, şahı velayet makamına ulaşmaktır..Bir çok alevi araştırmacısı, Şah kavramını, Şah İsmail'le veya Kalender Çelebiyle örtüştürmeleri, Alevi Bektaşi inancındaki tassavvuf aşamalarını, yeterince incelemediklerinden kaynaklanmaktadır.Kalender Çelebi Şah-ı Velayet makamına ulaşmış olan bir alevi önderidir..

Seni saha gider derler
Gel gitme güzel Kalender
Anan atan yüzün suyun
Terketme güzel Kalender
(Koyun baba)

Bazen;
Nasretin hoca gibi aglayip,
Bayburtlu zihni gibi gülebilmek gerekiyor !!

Konu onurcan tarafından (09.08.2006 Saat 01:14 ) değiştirilmiştir.
onurcan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 09.08.2006, 01:17   #4
Yazar
hüzün
Forum Katılımcısı

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 47
İtibar Puanı: 10
hüzün iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
1 Mesajına 1 Kere Teşekkür Edildi

şah-ı velayet makamı son aşamamıdır?
aşamalar kaç tanedir nasıl geçilir?
şah-ı velayet makamına ulaşmış olanlar kimlerdir?
teşekkürler.

hüzün Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 09.08.2006, 02:21   #5
Yazar
onurcan
Forumla Bütünleşmiş

onurcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 70
İtibar Puanı: 239
onurcan hakkında olumlu dusunceler mevcutonurcan hakkında olumlu dusunceler mevcutonurcan hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 115
186 Mesajına 385 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
hüzün Nickli Üyeden Alıntı
şah-ı velayet makamı son aşamamıdır?
aşamalar kaç tanedir nasıl geçilir?
şah-ı velayet makamına ulaşmış olanlar kimlerdir?
teşekkürler.
Evet, ulaşılabilinecek olan son aşama denilebilir..
Bu aşamalar mürşit tarafından bilinmektedir. Bu konuda size bilgi veremem..Ben mürşid değilim..

Şah-ı Velayet makamına ulaşmış olanlar kimlerdir? sorusuna ise,
örnek, Kalender Çelebi ve Pir Sultan Abdal'ı gösterebilirim..Şeyh Bedreddin' de aynı şekildedir..

Bazen;
Nasretin hoca gibi aglayip,
Bayburtlu zihni gibi gülebilmek gerekiyor !!
onurcan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 09.08.2006, 03:14   #6
Yazar
candacan
Forumla Bütünleşmiş

candacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 75
İtibar Puanı: 776
candacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahip
candacan - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 389
526 Mesajına 1.179 Kere Teşekkür Edlidi

Sevgili onurcan,
Bülent bu konu ile ilgili bilgiler verdiğinde, o eşsiz araştırma isteğiyle, her zaman elinin altında bulunan o eşsiz kaynaklarıyla onurcan'ın bu konuda mutlaka bilgiler vereceğinden emindim. Yanılmamışım.
Teşekkürler.

Aldı götürdüler beni asmaya,
Gözlerimden ışığımı kısmaya,
Memleketten umudumu kesmeye,
Yetmedi güçleri gülüm sen öldür
.
Seyduna
candacan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 10.08.2006, 12:45   #7
Yazar
İşcanbaba
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

İşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı var

Sevgili Canlar,

Pir Sultan ın Şah'ı Kim konusuna gelen yyazılara sondan başlayarak bir bilgi anlamında bir şeyler katmak isterim.

Alıntı:
Sevgili onurcan,
Bülent bu konu ile ilgili bilgiler verdiğinde, o eşsiz araştırma isteğiyle, her zaman elinin altında bulunan o eşsiz kaynaklarıyla onurcan'ın bu konuda mutlaka bilgiler vereceğinden emindim. Yanılmamışım.
Teşekkürler
Evet Candacan Abi bende seninle aynı düşüncede idim onurcan gibi bilgi ve birikiminden faydalanacağımız dostların yazacağını düşündüm, Yanılmadık,

Alıntı:
Sah’in anlami Hakk’ tir. Tanrisalliga ulasmaktir. Pir Sultan Abdal’da idama giderken Sizde sah diyeni öldürürlese, Ben de bu diyardan saha giderim derken bunu kastediyor.Hizir Pasa, onun Sah kelimesi ile neyi kasdettigini cok iyi biliyor.

Tanrıya şah demek, veya başka sıfatlar ile adlandırmak, şirk kosmaktir.Hızır paşa, bana bir dörtlük oku, icinde Sah kelimesi gecmesin, o zaman seni idam etmeyecegim diyor. Ama Pirsultan sayfalarca dörtlükler söylüyor, hepsinde de Sah geciyor. Hizir pasa bizi berdar etmeden acilin kapilar Sah’ a gidelim… Ayni zamanda cogu ulularimizin nefeslerinde deyislerinde gecen Sah’i Merdan Ali de tanrinin en yüce, en mert, en yigit kavramini icerir. Bu anlamda, canı başı hakk yoluna koyabilmek ve bu uğurda ölümü göze almak, şahı velayet makamına ulaşmaktır..Bir çok alevi araştırmacısı, Şah kavramını, Şah İsmail'le veya Kalender Çelebiyle örtüştürmeleri, Alevi Bektaşi inancındaki tassavvuf aşamalarını, yeterince incelemediklerinden kaynaklanmaktadır.Kalender Çelebi Şah-ı Velayet makamına ulaşmış olan bir alevi önderidir..
Onurcan verdiğin bilgi için sagol,ŞAH deyimi Hz.Ali örtüsü altında Tanrı olsa da,
Pir ve Mürşitlere bu tanrısal kavram-ŞAH- yakıştırlmaktadır.

Derleme yaptığım kitaptan Şah kavramına ilişkin bilgiler şu şekilde;
Şaha gitme olayı;ise bütünüyle hak ve adalet arayışıyla ilgili bir söylemdir,
alevi düşüncesinde Şah Kavramı iyiliği,doğruluğu,güzelliği,hak ve adaleti,insanı kutsayan anlayışı ve insanlığın karanlıktan ve kötülükten kurtuluşunu simgeleyen bir kavramdır.
Güzel günlerin habercisi olan Şah tasarımı ve Şahın kuracağı Baskısız ve sömürüsüz dünya özlemi gereksinimidir.
Şah,Alevi düşünce dünyasında insanları kötülükten kurtaracak,Bolluğun ve bereketin olduğu,baskı ve zülmün ortadan kalkdığı,mutlu insanların arasında ayırımcılığı giderecek "kurtarıcı kişi" olarak algılanmaktadır
Bu nedenle Şah olarak tanımlanan kişi yerine ve zamanına göre değişkenlik gösterebilir.
Burda -Pir sultanda- şah somutlaşmış,yaşadığı dönemde Alevilerin en büyük piri olan Kalender Çelebi'dir.Kalender Çelebi o dönemde Aleviler tarafından "Şah Kalender" ve "zaman mehdisi-sahip Zaman " diye anılmakta idi,
(H.B.V.Anadolu Kütür vakfı,Anadolu Halk Hareketler.Ali Haydar Avcı kalenderler Makalesi S.70)

Sevgili Ceyhun

Kalender çelibi,Balım Sultan ın kardeşi mi oğlumu onu bilmiyorum, ançak kan bağı olduğu gerçek,
Alıntı:
Bunun yanısıra Yıldız Dağı ile ilgili verdiğiniz bilgi konusunda çekincelerim var. Çünkü kaynaklarda Şah İsmail, Pir Sultan ve Kul Himmet'in Yıldız Dağı'nda buluşup bir süre beraber etkinliklerde bulunduğu yazılır. Dolayısıyla "Şah yıldız dağında semah eyledi" mısrasını içeren şiiri büyük ihtimalle Şah İsmail için de yazılmış olabilir
Kalender Çelebinin 1509 yılında şah İsamil ile görüşmesi konusundaki çekinceni sanırım aşağıdaki alıntı gidereçektir.
Alıntı:
Bir başka gerçek daha var: 1509 yılı Şah İsmail’in, Anadolu Kızılbaş Türkmen boyları temsilcileriyle yaptığı Yıldız dağı toplantısında Kızılbaş siyaseti bölünmüş: Bir yanda başında, Balım Sultan’ın kardeşi Kalender Çelebi’nin bulunduğu ve onun talibi büyük halk ozanı Pir Sultan Abdal'ın sözcülüğünü yaptığı “Padişah'ın tacı ile tahtını ele geçirmeye” yönelik Kızılbaş siyaseti, diğeri ise Şah İsmail'in Safevi İran İmparatorluğu kurma siyaseti vardır. Bu tarihten itibaren Anadolu'dan, 6-7 yıl önceki gibi akın akın Şah İsmail'in Kızılbaş ordusuna gidip katılan olmamıştır. Oysaki, Kızılbaş ordusunu oluşturan Kızılbaş Türkmen kabileleri de, son yarım yüzyıl boyunca Azerbaycan ve İran'a göçüp yerleşmiş akrabalarından başkaları değildi. Gidenlerin amacı zaten Şah İsmail'in Anadolu'ya gelip kendi devletlerinin başına geçmesini sağlamaktı. Kurtuluşlarını Şah'a bağlamışlardı. İşte bu umut büyük çapta yok olduğundan dolayı, aynı yılın sonunda Şah İsmail'in Dulkadiroğlu Alaüddevle ile yaptığı savaşa Anadolu Kızılbaşları katılmamıştır. Şah İsmail de bu tarihten sonra Doğu'da fetihlere yönelmiştir. (Geniş bilgi için bkz. İsmail Kaygusuz: Görmediğim Tanrıya Tapmam. Alev Yayınları, İstanbul 1996: 213-282)
Yani o buluşma sonrası Şah İsmail'in Anadoludaki Kızılbaşlara bakış açısı değişiyor ve

Alıntı:
Birkaç yıl sonraki Şahkulu Sultan ve ardından Nur Ali Halife başkaldırıları bağımsız Anadolu Kızılbaşlarının ayaklanmaları olarak kalmıştır; Şah İsmail onlarla ilgilenmemiştir. Yavuz'un yeğeni Şehzade Murad'ı her iki harekette de Kızılbaş yandaşı olarak görmekteyiz. Ama, Şah İsmail bu hareketlerin ikisine de sırtını çevirmiş, Osmanlı’dan yana tavır almıştır. Örneğin, Şahkulu başkaldırısının bastırılması sırasında kırımdan kurtulanların İran'a gittiklerinde, kervan soydukları bahanesiyle hepsinin Şah İsmail tarafından yok edildiği bilinmektedir. Ayrıca, birkaç yıl önce Kayseri'ye kadar gelmiş olan Şah İsmail isteseydi, Sivas, Çorum, Tokat va Amasya Kızılbaşlarını ayaklandırıp, kendi adına hutbe bile okutan ve Erzincan'da kendisini bekleyen Nur Ali Halife'nin yardımına gelemez miydi? Gelebilirdi, ama gelmedi. (ismail Kaygusuz-Sufi Kıran Çaldıran isimli makalesinden)
peki neden Çaldıranda Osmalı ile savaştı diye sorarsan o ayrı bir konu başlığı amma Safevi devletini kuran Türmen Beylerinin baskısı ile diyebiliriz.
Bu nedenler le anadolu alevilerinde Şah İsmail etkisi kaybolmuş,onun yerini Şah Hatayi güçlü bir hak ozanı olarak yer almıştır diyebilirmiyiz?

o Şah ın Kalender Şah olması bana daha çok olasılıklı gelmektedir,
Pir sultan tabi ki Şah İsmail' ede Şah demiştir,

Hazreti Ali'nin devri yürüye
Ali Kim olduğu bilinmelidir.
Alay,alay gelen gaziler ile
Şehitlerin öcü alınmalıdır

Kendin teslim eyle bi serçeşmeye
Er odur ki yarın senden şaşmaya
Bir munafık bin gaziye düşmeye
Hak aşkına Kılıç çalınmalıdır

Yer yüzünü kızıl taçlar bürüye
Münafık olanın bağrı eriye
Sahib-i zaman emri yürüye
Sultan kim olduğun bilinmelidir.

Pir sultanım ey dur Dede Dehman
Kendine cevretme andan gel heman
İstanbul şehrinde ol sahib-zaman
Tac-ı devlet ile sallanmalıdır.

Sevgili ceyhun bu deyişde ki şerçeşme Söylemi Hacı Bektaşı ve dolayısıyle Kalenderi işeret ettiğini sanıyorum,
İstanbul şehrinde ol sahip zaman sözü ise Şah İsmail siyaseti ile uyuşmadığıda anlaşıldığı düşüncesindeyim,
Urum Kelimesi o dönemde Anadolu ,Sivas ve Yöersi kast edilmekte,Balkanlar ve Rumeli değildir.
Dostca Kalın

Bu ne yaman çelişki anne

Sağı solu
önü arkası yok
kalmadı
ömrümün
belki bu son hasretleri
son özlemleri
bir aşkın ardından
son gözyaşları döküşleri
yok kalmadı farkı
altı, üstü
yer ile gökyüzünün
yaşamla,ölümün

Dinimiz Sevgi
Kabemiz İnsandır
.

www.karakoykoop.org.tr

Konu İşcanbaba tarafından (10.08.2006 Saat 12:56 ) değiştirilmiştir.
İşcanbaba Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
akalem (11.01.2016)
Alt 10.08.2006, 13:28   #8
Yazar
SEVDALİNKA
Güneşin Kızı

SEVDALİNKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 77
İtibar Puanı: 938
SEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 1.059
516 Mesajına 1.073 Kere Teşekkür Edlidi

Sevgili can;

Kalender çelebi; Bektaşiliği tekrardan canlandıran,Tekkeyi asıl olması yere getiren, Kızılbaşların, Anadolu aleviliğinin takdirini toplamış gerçek bir çelebidir. Bazı bilgiler balım sultanın kardeşi olduğunu söylerler. Balım sultan osmanlıya bağımlıymış. Hatta istanbula giderek 2. beyazitten kuşak kuşanmıştır. Ondan sonra hacı bektaş postnişine kalender çelebi gelerek, halkın isteklerine kulak vermiş onlar için mücadele etmiştir. Hacı bektaşi veli ve balım sultan türbeleri osmanlı tarafından heybetli bir yapıya bürünmüşken, Kalender çelebinin mezarınında adı bile doğru düzgün okunamamaktadır. Son savaşı kaybedince başı kesilmiş, hacıbektaş tekkesinde sıradan bir insanmış gibi mezarlığa konulmuştur. Bugün birçok insan kim olduğunu ve alevilik için ne kadar mücadele verdiğini bilmezler.

Şah olayına gelince, sevgili onurcanın fikirlerine katılıyorum. Hızır paşanın Şah kelimesini kullanmasını istememesinde ki amaç Şahı pirsultan abdalın tanrısallaştırmasıdır.

Karda izler bırakıyorum avcılar peşime düşsün
Bir uçurum kıyısında vursunlar beni ki dünya
uğuldayıp duran bir uçurum değil miydi zaten...

Geçmişim kar sessizliğiyle özetleniyor artık
Anılarım buz tutmuştur, aşklarım kar yangını
Ömrüm parmak uçlarımda eriyen bir kar tanesi

Karda izler bırakıyorum, avcılar peşime düşsün...
SEVDALİNKA Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
SEVDALİNKA Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 10.08.2006, 15:26   #9
Yazar
İşcanbaba
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Sevdalinka Can.

Yazını bu bölümüne kadar ayrıştığımız bir nokta göremdim,senin yazından farklı bir şey demedim,ancak
Alıntı:
Şah olayına gelince, sevgili onurcanın fikirlerine katılıyorum. Hızır paşanın Şah kelimesini kullanmasını istememesinde ki amaç Şahı pirsultan abdalın tanrısallaştırmasıdır
Bu bölümde bana katılmadığın ne var veya eksik kalan nedir anlayamadım,
Hızır paşa ile ilgili bir sözüm yok,ve ŞAH kelimesininde alevilerce kutsallaştırıldığını yazdım.
Hızır paşa nın ve Osmanlı inançının Şah kelimesine kızması veya yasaklaması doğaldır.ben buna itiraz etmem,etmedim de,

dostca Kal

Bu ne yaman çelişki anne

Sağı solu
önü arkası yok
kalmadı
ömrümün
belki bu son hasretleri
son özlemleri
bir aşkın ardından
son gözyaşları döküşleri
yok kalmadı farkı
altı, üstü
yer ile gökyüzünün
yaşamla,ölümün

Dinimiz Sevgi
Kabemiz İnsandır
.

www.karakoykoop.org.tr

Konu İşcanbaba tarafından (10.08.2006 Saat 15:29 ) değiştirilmiştir.
Alt 10.08.2006, 15:44   #10
Yazar
SEVDALİNKA
Güneşin Kızı

SEVDALİNKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 77
İtibar Puanı: 938
SEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 1.059
516 Mesajına 1.073 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Bu bölümde bana katılmadığın ne var veya eksik kalan nedir anlayamadım,
Hızır paşa ile ilgili bir sözüm yok,ve ŞAH kelimesininde alevilerce kutsallaştırıldığını yazdım.
Hızır paşa nın ve Osmanlı inançının Şah kelimesine kızması veya yasaklaması doğaldır.ben buna itiraz etmem,etmedim de,
Sevgili can;
Sanırsam bende demek istediğimi anlatamadım Hani dedin ya şah ismaile, kalender çelebiye ithafen diye... İşte ben o nokta da da, bu kişiler sembolik yine şahı tanrısallaştırmış demek istedim. Senin fikirlerine katııyorum sevgili dost.
Saygılar ve sevgiler,

Karda izler bırakıyorum avcılar peşime düşsün
Bir uçurum kıyısında vursunlar beni ki dünya
uğuldayıp duran bir uçurum değil miydi zaten...

Geçmişim kar sessizliğiyle özetleniyor artık
Anılarım buz tutmuştur, aşklarım kar yangını
Ömrüm parmak uçlarımda eriyen bir kar tanesi

Karda izler bırakıyorum, avcılar peşime düşsün...
SEVDALİNKA Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
SEVDALİNKA Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
??canbaba (19.04.2007)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil