Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Üyelerin Mekanı > Aw Sözlük

Aw Sözlük Aleviweb Sözlük Bölümü, Sadece Tanım Yapıyoruz

Seçenekler Arama Stil
Alt 23.12.2008, 14:26   #61
Yazar
NEFER
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Memleket: AFYON
Fikirler Tecrübe Puanı: 57
İtibar Puanı: 894
NEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 2.126
767 Mesajına 2.027 Kere Teşekkür Edlidi

Sevgili Ali

Ruhun tekamülü ile devriye çok ayri bir terimdir, sizin anlatmak istediginiz devriye ile Ruhun tekamülü bir degildir
Tasavvufta Ruh'un tekamülüne "seyri suluk"denir bu Devriye ile degil yasam boyunca Ruh'u terbiye edip en yüksek makama çikarmak demektir, bu devriye ile olmaz, kaldiki senin anlattigin devriyeye inanan alevi çok azdir, Aleviligin olmazsa olmazi degildir devriye.
Alevilikte Vahded-i vücüd anlayisi ve Ruhun tekamülü anlayisinin temeli Muhiddin arabiye dayanir
yani yaradanin tecellisi olan insan o Vücüdun kendisi degil ama bir parçasi anlayisidir,O mutlak varligin bir parçasi olmak
her hangi bir madde gibi O varligin kendisi degil sadece tecellisi oluyor.
Sizin anlayisizda olan Devriye ne ilmin ne bilimin nede Fizik kurallarinin kabul edecegi bir anlayis degildir.
Sadece sözde kalan gerçek bilimle ifade edilemeyen bir görüstür, Aleviligin olmas ise olmazi bu degildir.

devriye denilen i olay, insan öldükten sonra madde ve minareller olarak bitkilerde ve canlilarda
yasayacagi sonrada bu maddeler birlesip tekrar insan olarak dünyaya gelecegi iddia ediliyordu.
Oysa Fizik kurallarinda , Tuz çukurununa düsmüs bir hayvan cesedi sonunda madde olarak Tuz'a dönüsüyor.
Farzedelim ölmüs birinin Bitki olarak dünyaya geldigi mineralleri yiyen bir hayvan tuz çukuruna düsünce madde olarak yok olup
diger maddeler özelligini kaybetip Tuz'a dönüsüyor.
Bazi inançlarda öldükten sonra yakilan cesetlerde sonunda madde olarak degisip kül ve Duman seklini aliyorlar
bir bölümü yok olan madde devriyeyle nasil tekrardan bir bedende toplaniyor ?
bunun izahi hiç mümkün görünmüyor bilimsel olarak.
Bitkilerde ve canlilarda dolasan bu mineraller sonunda insanda birlesip tekrar dünyaya geldigi söyleniyordu.
Bu düsünceden gidilince Ruh ne oluyor ? ne Anlama geliyor ?
binlerce minerallerin bitki ve canlilarda dagildiktan sonra Milyonlara bölündükten sonra nasil oluyorda bir dogan bebekten tekrar birlesebiliyor ?
Bunun bilimle izah edilmedigi gibi , olasiligida imkansiz.
Bitkiden bitkiye ve canlidan canliya parçalanip dagilan maddenin tekrar hepsinin bir bedende toplanma olasiligi hiç yok.
ayni bitkiyi yiyen bir kus dünyanin çesitli yerlerine dagilip orda bir baska hayvan tarafindan yenilip veya orda ölüp orda topraga karisiyor madde olarak.
Milyonlarca parçalara bölünüp ve binlerce canlilara dagilmis olan madde nasil oluyorda tekrardan bir bedende sonradan toplanabiliyor bu devriyenin nasil mantikli ve bilimsel yani oluyor ?
Birde Genetik bilimi var.
Bir insan nasil beslenirse beslensin hangi maddeleri kullanirsa kullansin degismiyor.
çünkü Gen olusumu Made ve Proteinle olusmuyor, nesilden nesile geçen bir kodlama oluyor Gen olgusu
söyleki Bir baba ve Anne ne yerse yesinler hangi Maddeyle beslenirlerse beslensinler sonuçta dogan bebek genetik olarak ayni genleri tasiyorlar ve onlarin çocugu oluyor, bir baskasi ve baskasinin çocugu ve ya baskasi olmasi bilimsel olarak olanaksiz
Ayri genetik yapiya sahip birinin öldükten sonra, Yipranarak devriyeyle bir baska bedende vücut bulmasi genetik olarak imkansizlasiyor . Devriye maddeye dayandigi için Ruh olgusundanda bahs edilmesi mümkün görünmüyor.
Eger Ruh'da maddeye bagliysa Milyonlarca Parçaya bölünmüs Ruh'un tekrar ayni Maddelerin birlesmesiyle Tekrar insan olarak dünyaya gelmesi bilimsel olarakta imkansiz.Madde ile olusmadigi için Her canlinin Gen kodlari ayri oldugu için Bir insanin Deveriyeyle tekrar dünyaya gelen insana bu O insandir deyip ispat edilmesi bilimsel olarak olanaksiz.
Bu gün Bile rüyanin bile nasil bir sey oldugunu tarif edemeyen bilim Ruh'un tarifini bilimsel olarak izah edemiyor.
Bu günkü bilimin geldigi noktadan Bilimsel olarak Ruh maddedir denilemedigi gibi bilim tarifini yapmakta çaresiz kaliyor.

Pauvlikan , bogomiller ve albigenler konusunda yeteri kadar bilgi var
Onlarin inanç yapilari ve irksal olarak nerelere dayandigi bilindigi için daha fazla detayina girmenin geregi yok
Hiristiyan mezheb ve tarikatlari olarak geçen ve kiliseleri bulunan , önderleri havariler olan , inanç ve ibadetlerini hiritiyanlik inancini benimsemis bu insanlari daha fazla irdelemenin bir faydasini görmüyorum.
Alevilik , Hz Ali ögretisi ve ehlibeyt önderleri gibi Alevi ululari var iken herhalde hiristiyan Mezheb kurucularini önder alip kiliseye gidecek degiliz, dileyen din degistirip gidebilir o insanin kendi bilecegi sey lakin Alevileri burlara baglamada bir art niyet görünüyor

Sevgili Ali Emperyalizm üzerine yazilarina cidden sasiyorum.
Hangi islamordusundan bahs ediyorsun ???
Burda bir devletin dini ile O devletin yaptiklarini Ben savundummu ?? yada bir devletin dini inanci su diye O inancin kötülendigi nerde görünmüs ???
Amerikada su an iskallerini Demokrasi ve Evanjilistlik için yapiyor , simdi tutalim hiritiyanligami maledelim bunlari ? demokrasi Tu kaka'mi diyelim nerde böyle bir mantiksal anlayis var cidden sasirdim yorumuna
Bence çok talihsiz bir tanimlama yapmissin.
Tarihi olaylar ve sartlar geregi olmus savaslari kim hakli kim haksiz diye yargilamayada demiyorum.
Haçli ordulari tarihte bir sürü seferler düzenlemislerdir, Amerikanin ilk kesfi ve yapilan katliamlarda oralari hiristyanlikla ihya için yapilmistir. Kendi açilarinda öyle gerektigi için yapmislardir, kendilerince haklilardir.
yanlismidir tabiki yanlistir.
lakin bunu tutup hirityanlik inanci budur demek dogru degildir.
insan ve yönetici hatta din adamlarinin kafalarinca verdikleri fetvalar bile bir inancin kötü oldugunu göstermez
kisilerin kimliklerine göre yorumyapilmaz din hususunda.
Buch ve hitlere bakip hiristiyanlik bu denilmeyecegine göre , Emevi ve abbasilere bakip islamiyette bu denilmez
Kaldiki islamiyet öyle kötü olmus olsaydi , Almanya , hollanda ve isviçrede bu ülkelerin öz vatandaslari Mevlevi dergahlari açmazlar idi bunlar Emevi , Abbasi, osmanli hükümdarlarina bakarak degil bu inancin temel kaidelerini ögrenerek Hz Mevlana gibi sahsiyetleri örnek alaraktan böyle bir girisimde bulunuyorlar.
Tarihte islami temsil eden çikarlari için kötü zalim yöneticiler oldugu gibi , diger inançlarinda kötü zalim yöneticileri olmustur
bunlari örnek gösterip bir inanci karalamanin mantiksal bir yani yok.

___________________İMZA___________________
Kendimi tarif edecek özlü bir söz bulamadım.
NEFER Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
NEFER Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 23.12.2008, 21:12   #62
Yazar
Ali karul
Forumun Bir Parçası

Ali karul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: MALATYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 51
İtibar Puanı: 556
Ali karul isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAli karul isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAli karul isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAli karul isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAli karul isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAli karul isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 782
541 Mesajına 1.383 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Nefer

Sevgili Ali Emperyalizm üzerine yazilarina cidden sasiyorum.
Hangi islamordusundan bahs ediyorsun ???
Burda bir devletin dini ile O devletin yaptiklarini Ben savundummu ?? yada bir devletin dini inanci su diye O inancin kötülendigi nerde görünmüs ???
Amerikada su an iskallerini Demokrasi ve Evanjilistlik için yapiyor , simdi tutalim hiritiyanligami maledelim bunlari ? demokrasi Tu kaka'mi diyelim nerde böyle bir mantiksal anlayis var cidden sasirdim yorumuna
Bence çok talihsiz bir tanimlama yapmissin.
Tarihi olaylar ve sartlar geregi olmus savaslari kim hakli kim haksiz diye yargilamayada demiyorum.

Burada degerlendirilen İslam ordularını bir süreligine yönetmiş talihsiz katlimlar yapmış bir komutan degil!!!

Burada bahsedilen KURAN'ı referans alarak ,Dünyayı işgale başlamış bir ordudan bahsediyoruz ,bu güçlenmeye başladıgı yıllar itibari ile ,Hz Muhammed Zamanıda dahil Bu ordu Emperyalist bir orduydu ve Kutsal kitaplarına uyan tanrılarının sözünü dinleyen müminledi.

• "Nerede bulursanız, öldürün, yakalayın, hapsedin, her gözetleme yerinde yakalamak için bekleyin. Eğer tevbe ederler, namaz kılarlar ve zekât verirlerse serbest bırakın. Allah bağışlayan ve esirgeyendir". (Tevbe suresi, 5. ayet; Bakara, 191; Nisa, 89,91).

• Ve Allah uğruna verilen bu savaş kıyamete kadar sürecekti. Müminler, Allah'ın ve İslamın hakimiyeti için "canla ve malla" savaşmaya çağrılıyordu. Şeriat hükümlerini Bütün düşünce, inanç ve dinlerin üstüne çıkarmak ve kayıtsız şartsız hâkim kılmak için kutsal savaş "Deccal öldürülünceye kadar" son bulmayacaktı (Ebû Dâvûd, Kita-bu'l-Cihâd, 4-BabuunfiDevami'l-Cihad, hadis 2484, C.3, s.ll).

• Kafir öldüren müslümana cennet müjdelenmiştir.
2 Aralık 1978. Sivas'ta "Müslüman Gençlik" başlığıyla bildiri dağıtılıyor: "Müslüman durma! Hiç durmadan ilerle. Ölüm seni şehit olarak bulsun". İmza, MHP... Ve MHP Davası iddianamesi, 682 cinayeti içeriyor. Demek ki, en az 682 yurttaşımız, bu dünyada büyük sıkıntılara, yokluklara, darlıklara katlanmış olsa da "Allah yolunda savaşıp öldürmekle" güzel bir "alışveriş yaptıkları" için sevinebiliyorlar

• Bugün Birleşmiş Milletler Anlaşması veya Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesi veya Uluslararası Helsinki Belgesi ne derse desin, fetih hakkı Kuran'da öngörülmüştü. Üstelik bunun için koskoca bir sure indirilmişti. Feth suresi dışında Enfal suresi de vardı. Ganimetler, Allah'ın ve Resulündü (Enfal suresi, 1). Ayrıca Allah Müslümanlara "savaşta elde edecekleri birçok ganimetler vaat ediyordu."

Alıntı:
Haçli ordulari tarihte bir sürü seferler düzenlemislerdir, Amerikanin ilk kesfi ve yapilan katliamlarda oralari hiristyanlikla ihya için yapilmistir. Kendi açilarinda öyle gerektigi için yapmislardir, kendilerince haklilardir.
yanlismidir tabiki yanlistir.
lakin bunu tutup hirityanlik inanci budur demek dogru degildir.
insan ve yönetici hatta din adamlarinin kafalarinca verdikleri fetvalar bile bir inancin kötü oldugunu göstermez
kisilerin kimliklerine göre yorumyapilmaz din hususunda.
Buch ve hitlere bakip hiristiyanlik bu denilmeyecegine göre , Emevi ve abbasilere bakip islamiyette bu denilmez
Haçlı ordularının yaptıklarını eleştirebilirsin ,hatta sana gerek kalmadan onlar eleştirip ,aydınlanma dönemini başlatmışlar.

Ama incilin hiçbir yerinde ,BÜTÜN DÜNYA HIRISTİYAN olana kadar savaşın demiyor.

Ama Kuran'da BÜTÜN DÜNYA İSLAN OLANA KADAR SAVAŞIN diyor ,SAVAŞ ganimetlerini hak sayıyor .

SAVAŞ ganimeti olarak ,Kadınları CARİYE (Sex kölesi) yapıyor bu kutsal kitabın emri.

Erkekleri köle olarak ,ALIP SATABİLEMEYİ hak kabul ediyor.kimse durup dururken hadi gidip biryerleri işgal edelim demiyor ,Peygamberlerinin ,Tanrılarının emirlerine uyuyorlar.

BUNDAN DOLAYI İSLAMDAKİ EMPERYALİST KÜLTÜR YÖNETİCİDEN DEGİL DİNDEN KAYNAKLANIYOR.

Burada neye şaşırdın anlamadım Sevgili Nefer.

Alıntı:
Kaldiki islamiyet öyle kötü olmus olsaydi , Almanya , hollanda ve isviçrede bu ülkelerin öz vatandaslari Mevlevi dergahlari açmazlar idi bunlar Emevi , Abbasi, osmanli hükümdarlarina bakarak degil bu inancin temel kaidelerini ögrenerek Hz Mevlana gibi sahsiyetleri örnek alaraktan böyle bir girisimde bulunuyorlar.
Tarihte islami temsil eden çikarlari için kötü zalim yöneticiler oldugu gibi , diger inançlarinda kötü zalim yöneticileri olmustur
bunlari örnek gösterip bir inanci karalamanin mantiksal bir yani yok.
Mevlanayı çok fazla tanımıyorlar ,bizim resmi Tarihcilerden ve İslamcılardan ögrendikleri kadar Mevlanayı tanıyorlar ,Almanlar mevlevi oluyor diye bizde müslümanmı olalım.

Kısaca savaşların katliamların İSLAM EMPERYALİZMİ'nin sebebi yöneticiler degil KURAN ve KURAN'ın tanrısının emirleri ve Peygamberleri ve Halifeleridir.

DEVRİYE KONUSU İSE TAM BİR FELAKET ,SEN DEVRİYEYİ TASAUFTA İSLAMDA ARARSAN GİDECEGİN YERDE MEKKE OLUR.

"Gelip gittiğimiz bu daire, öyle bir daire ki,
ne önü belirmede, ne sonu görünmede.
Nereden geldik, nereye gidiyoruz?
Bu hususa dair hiç kimsede
doğru düzen bir söz söylemedi gitti!"
Rubailer, Hayyam

Saygılar sevgiler Ali karul.
Işık'la Kalın

Konu Ali karul tarafından (23.12.2008 Saat 21:16 ) değiştirilmiştir.
Ali karul Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Ali karul Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 23.12.2008, 21:47   #63
Yazar
Ali karul
Forumun Bir Parçası

Ali karul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: MALATYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 51
İtibar Puanı: 556
Ali karul isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAli karul isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAli karul isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAli karul isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAli karul isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAli karul isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 782
541 Mesajına 1.383 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
NEFER;287749]Sevgili Ali

Ruhun tekamülü ile devriye çok ayri bir terimdir, sizin anlatmak istediginiz devriye ile Ruhun tekamülü bir degildir
Tasavvufta Ruh'un tekamülüne "seyri suluk"denir bu Devriye ile degil yasam boyunca Ruh'u terbiye edip en yüksek makama çikarmak demektir, bu devriye ile olmaz, kaldiki senin anlattigin devriyeye inanan alevi çok azdir, Aleviligin olmazsa olmazi degildir devriye.
Alevilikte Vahded-i vücüd anlayisi ve Ruhun tekamülü anlayisinin temeli Muhiddin arabiye dayanir
yani yaradanin tecellisi olan insan o Vücüdun kendisi degil ama bir parçasi anlayisidir,O mutlak varligin bir parçasi olmak
her hangi bir madde gibi O varligin kendisi degil sadece tecellisi oluyor.
Sizin anlayisizda olan Devriye ne ilmin ne bilimin nede Fizik kurallarinin kabul edecegi bir anlayis degildir.
Sadece sözde kalan gerçek bilimle ifade edilemeyen bir görüstür, Aleviligin olmas ise olmazi bu degildir.

devriye denilen i olay, insan öldükten sonra madde ve minareller olarak bitkilerde ve canlilarda
yasayacagi sonrada bu maddeler birlesip tekrar insan olarak dünyaya gelecegi iddia ediliyordu.
Oysa Fizik kurallarinda , Tuz çukurununa düsmüs bir hayvan cesedi sonunda madde olarak Tuz'a dönüsüyor.
Farzedelim ölmüs birinin Bitki olarak dünyaya geldigi mineralleri yiyen bir hayvan tuz çukuruna düsünce madde olarak yok olup
diger maddeler özelligini kaybetip Tuz'a dönüsüyor.
Bazi inançlarda öldükten sonra yakilan cesetlerde sonunda madde olarak degisip kül ve Duman seklini aliyorlar
bir bölümü yok olan madde devriyeyle nasil tekrardan bir bedende toplaniyor ?
bunun izahi hiç mümkün görünmüyor bilimsel olarak.
Bitkilerde ve canlilarda dolasan bu mineraller sonunda insanda birlesip tekrar dünyaya geldigi söyleniyordu.
Bu düsünceden gidilince Ruh ne oluyor ? ne Anlama geliyor ?
binlerce minerallerin bitki ve canlilarda dagildiktan sonra Milyonlara bölündükten sonra nasil oluyorda bir dogan bebekten tekrar birlesebiliyor ?
Bunun bilimle izah edilmedigi gibi , olasiligida imkansiz.
Bitkiden bitkiye ve canlidan canliya parçalanip dagilan maddenin tekrar hepsinin bir bedende toplanma olasiligi hiç yok.
ayni bitkiyi yiyen bir kus dünyanin çesitli yerlerine dagilip orda bir baska hayvan tarafindan yenilip veya orda ölüp orda topraga karisiyor madde olarak.
Milyonlarca parçalara bölünüp ve binlerce canlilara dagilmis olan madde nasil oluyorda tekrardan bir bedende sonradan toplanabiliyor bu devriyenin nasil mantikli ve bilimsel yani oluyor ?
Birde Genetik bilimi var.
Bir insan nasil beslenirse beslensin hangi maddeleri kullanirsa kullansin degismiyor.
çünkü Gen olusumu Made ve Proteinle olusmuyor, nesilden nesile geçen bir kodlama oluyor Gen olgusu
söyleki Bir baba ve Anne ne yerse yesinler hangi Maddeyle beslenirlerse beslensinler sonuçta dogan bebek genetik olarak ayni genleri tasiyorlar ve onlarin çocugu oluyor, bir baskasi ve baskasinin çocugu ve ya baskasi olmasi bilimsel olarak olanaksiz
Ayri genetik yapiya sahip birinin öldükten sonra, Yipranarak devriyeyle bir baska bedende vücut bulmasi genetik olarak imkansizlasiyor . Devriye maddeye dayandigi için Ruh olgusundanda bahs edilmesi mümkün görünmüyor.
Eger Ruh'da maddeye bagliysa Milyonlarca Parçaya bölünmüs Ruh'un tekrar ayni Maddelerin birlesmesiyle Tekrar insan olarak dünyaya gelmesi bilimsel olarakta imkansiz.Madde ile olusmadigi için Her canlinin Gen kodlari ayri oldugu için Bir insanin Deveriyeyle tekrar dünyaya gelen insana bu O insandir deyip ispat edilmesi bilimsel olarak olanaksiz.
Bu gün Bile rüyanin bile nasil bir sey oldugunu tarif edemeyen bilim Ruh'un tarifini bilimsel olarak izah edemiyor.
Bu günkü bilimin geldigi noktadan Bilimsel olarak Ruh maddedir denilemedigi gibi bilim tarifini yapmakta çaresiz kaliyor.
Bu anlatıklarının Alevilikteki devriye ile ilgisi alakası yoktur,bu tamanen İSLAMİ bir bakıştır ,aslında senin savundugun ALEVİLİK dedgin ŞİA nın ta kendisi ALEV İLİKLE ilgisi yoktur.

Alevilikte Devriye.

Aleviler cennete de cehenneme de inanmazlar. Tüm semavi dinlerde öldükten sonra cennete ya da cehenneme gidileceğine inanılır. Alevilikte böyle bir inanç yoktur. Aleviler nurdan geldiklerini ve devriye çemberi tamamladıktan sonra aynı nura geri döneceklerine inanırlar. Bir çembere inanırlar, bu çemberin içinde önce “kadir-i mutlak” tan nura, nurdan dört kuvvete düştüklerine inanırlar. Bu dört kuvvet dört nesneyle temsil edilir (ateş, toprak, su ve hava) Bunlar bilimsel gerçeklerdir: Bugün herkes kabul ediyor ki bir gezegenin doğumundan bir çocuğun doğumuna kadar evrende her şeyin kontrol eden dört kuvvet vardır. Alevi nefeslerinde de bu vardır. Sıradan insanlar kolay anlasınlar diye ateş, toprak, su ve hava olarak adlandırılır.

Sonra bu nur dört kuvvetin kontrolünde önce cansız nesneye, sonra nebata sonra hayvana sonra insana ve ardından olgun insana yani İnsan-ı Kamil’e ulaştıktan sonra tekrar geldiği kaynağa döner. Alevilikte başka bir evrene, başka bir mekana veya öbür dünyaya, cennete ya da cehenneme gidiş yoktur. Sadece İnsan-ı Kamil oluncaya kadar dünyaya geliş gidişe inanılır. Eğer bir insan İnsan-ı Kamil mertebesine ulaşmadan ölmüşse-ki ona ham ervah denir bu kişinin arkasından sonra Devr-i Asan olsun diye dua edilir. Bu duayla ona İnsan-ı Kamil olmakta kolaylık dilenir. Olgun insan ölmez hakka yürür. Olgun insanın ardından Hakk’a yürüdü denir.

Hakk aslında gerçektir. Alevilik kökü çok eskiye giden on binlerce yıl öncesine giden çok soylu ve kadim bir inanıştır ve kendisini sürekli sembollerle, simgelerle ifade etmiştir. Bunun nedeni Alevilik başka dinlerin hakim olduğu coğrafyalarda, iklimlerde yaşamasıdır. Yaşarken de saklanmıştır. Saklanırken de uzlaşmacı bir tavır takınarak yaşadığı coğrafyadaki inanışların öznelerini kullanmıştır.

Erdğan Çınar'la söyleşiden alınmıştır.

Devriye ALEVİ nefeslerinede anlatılır.

Cihan var olmadan ketm-i ademde
Hak ile birlikte yektaş idim ben
Yarattı bu mülkü çünkü o demde
Yaptım tasfirini nakkaş idim ben

Anasırdan bir libasa büründüm
Nar’ü, hak’ü, bad’ü, ab’dan göründüm
Hayrül beser ile dünyaya geldim
Adem ile bile bir yas idim ben

-------------------------------------

Ger aslim sorarsan ben bir niyazım
Sabır ilmi derler yerden gelirim
Ve katre idim simdi han oldum
Arştaki kandilden nurdan gelirim.

-------------------------------------------

Katre idim Ummanlara karıştım
Kaç bulandım kaç duruldum kimbilir
Devre edip alemleri dolaştım
Bir sanata kaç sarıldım kimbilir

Bulut olup ağdığımı bilirim
Boran ile yağdığımı bilirim
Alt anadan doğduğumu bilirim
Kaç ebeden kaç soruldum kimbilir.

Kaç kez gani oldum kaç kere fakir
Kaç kez altın oldum kaç kere bakir
Bilmem ki kaç katip ismimi okur
Kaç defterde kaç dürüldüm kimbilir

Bazı nebat oldum toprakta sürdüm
Bilmem kaç atanın sulbünde durdum
Kaç defa cenneti alaya girdim
Cehenneme kaç sürüldüm kimbilir

Kaç kez alet oldum elde bakıldım
Semadan kaç kere indim çekildim
Balcık olup kerpiç kerpiç döküldüm
Kaç bozuldum kaç kuruldum kimbilir

Dünyayı dolaştım hep kara batak
Görmedim bir karar bilmedim durak
Üstümü kaç örtü bu kara toprak
Kaç serildim kaç dirildim kimbilir

Gufrani’yim tarikatım bos değil
İyi bil ki kara bağrım tas değil
Felek ile hiç hatırım hoş değil
Kaç barıştım kaç darıldım kimbilir

----------------------------------------------

Daha Allah ile cihan yok iken
Biz ani var edip ilan eyledik
Hakk’a hiç bir layık mekan yok iken
Hanemize aldık mihman eyledik

Kendisinin henüz ismi yok idi
İsmi söyle dursun cismi yok idi
hiç bir kıyafeti resmi yok idi
Sekil verip tıpkı insan eyledik

Sevgili Nefer bence sen kendini bir sorgula bunu bütün samimiyetimle söylüyorum ,senin ALEVİLİGİN ŞİA tamamen islami bir inancın var sen bir ayrım yap bir düşün ,yok degil diyorsan devam edelim.

Saygılar.

"Gelip gittiğimiz bu daire, öyle bir daire ki,
ne önü belirmede, ne sonu görünmede.
Nereden geldik, nereye gidiyoruz?
Bu hususa dair hiç kimsede
doğru düzen bir söz söylemedi gitti!"
Rubailer, Hayyam

Saygılar sevgiler Ali karul.
Işık'la Kalın
Ali karul Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Ali karul Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 24.12.2008, 15:26   #64
Yazar
NEFER
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Memleket: AFYON
Fikirler Tecrübe Puanı: 57
İtibar Puanı: 894
NEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 2.126
767 Mesajına 2.027 Kere Teşekkür Edlidi

Sevgili Ali karul
konuyu dönüp dolastirip islama dayadin , neyse olsun dilimiz döndügünce cevap verecegim
Verdigin Ayette önünüze geleni öldürün demiyor,
Savas aninda düsmanlarinizi yakaladiginiz anda öldürüle bilecegini gösteriyor
ama ordaki derin manayi anlamamissin , Orda insanlari savas sirasinda da olsa Af etmeyi tavsiye ediyor
insan hayanini bagislamayi tesvik ediyor.
Kaldiki islamda suçsuz ve sebepsiz yere adam ödürme bütün insanligi öldürmeye es degerdir, Hiç bir zaman ölümü tesvik etmedigi gibi , En ufak kul hakkini bile Allah'in af etmedigini söyledigi kurani kerimde sebepsiz yere bir cana kiymayi serbest birakmistir demek kurani anlamadigini gösteriyor.
Sartlar olusup savas kaçinilmaz olunca tabiki savasacaksin, savasda karsindaki düsman seni yok etmiye geliyor senin nefsi müdafa ile onu öldürmen, O'nu engellemen bi bakima kendini ve diger masum insanlari koruyup hayatlarini devam ettirmeyi saglayacaktir , Zalim ve sömürüye gelen insani öldürürken sende ölebilirsin , kendini feda ederken bile ugrunda savastigin insanlarin hayatini devam ettiriyorsun.ölürken ve öldürürken bile bir manada büyük çogunlugu yasatiyorsun
Bu manayi anlamadigin içinde çarpik yorumlar yapiyorsun, olaya genis açidan bakip kavramak lazim
Kurani kerimde hiç bir zaman suçsuz yere birak adam öldürmeyi , ufak bir zulüm bile hos karsilanmaz.
bizim önderimiz konusan Kuran Hz Ali sartlari olusmus bir savasta bile düsmanini öldürecegi zaman yüzüne tükürdügü için ona nefs'en kin gütmesine sebep oldugu için öldürürse kendi nefsi için öldürecegi için Af etmistir.
Bizde Ulu önderimiz Hz Ali'yi önder aldigimiz için Nefsimizle Hareket etmeyiz.
Lakin sartlari olusmus bizi yok etmek için Düsman kapiya dayanmis bütün silahlariyla , Ozamanda Elimize Zülfükari alip savunmasini ve savasmasinida biliriz . Bu savasta insanda ölecektir ama bu bir Nefsi Müdafadir.
Bunuda geçtik senin verdigin Ayet senin anladigin gibi olsaydi islam devletleri içinde Hiristiyan Halk kalmaz hepsi kiliçtan geçmesi lazimdi. Bu devletleri savunuyorum degil lakin böyle bir uygulama hiç bir zaman olmamistir , Hiç bir tarihtede Kuran bunu Emir ediyor diye Gayri müslümler yok edilmemistir, bunlara bir kaç örnek vermem gerekirse Kudüsün Fethinde oldugu gibi Endilüste ve yakin tarih istanbulun Fethinde Fatih sultan Mehmetin Ortodokslara kiliseleri için yaptigi yardimlar ve destekler günümüze ulasmis Fermanlarinda yazar hatta Sirbistanda bazi kiliselerde bu Fermanlar saklanir sergilenir.
Durum böyle iken bu insanlar bilmiyorlarmiydi senin verdigin bu Ayeti , tabiki biliyorlardi Bu ayette insan öldürmeyi degil savasta bile bagislamayi tavsiye ediyor , lakin sen anlayip kavrayamamissin hepsi bu.
Bir hatirlatma daha , Rejim ve anladiklari kati vahabilik islami yasayan Vahabi Suud seriatiyla yönetilen sudi arabistanda bile 800.000 bin hiristiyan yasamakta, Bu kati kökten dinci Vahabi seriati yasayan Suud'larin bu Ayetten Haberleri yokmu ?
Tabiki var ama senin anladigin gibi anlamiyorlar, hepsi bu
Sen bu anlayisi nerden ögrenip nasil anladiysan , yanli ve yanlis anladigin için yorumu kim yaptiysa tarafli karalamak için baska türlü anlamlar yükleyerek bizim gibi Alevileri karalamak için uydurulmus bir anlayistir.
Anlamadiginiz , bilmediginiz, inanmadiginiz bir inanc'in yorumunu birakinda biz yapalim.
Bizim anlayisimizda birak adam öldürmeyi Afrikanin en ücra kösesindeki ilkel bir zencinin bile inanci kutsaldir.
Bunun içindiki Hiç bir inanca saldirip hakaret etmeyiz ve en az kendi inancimiz kadar saygi gösteririz.
insanlarin kutsallarina saygisizlik gösterip hakaret etmek kendi inancina saygisi olmayan inançlari anlamamis , inancini baskalarini karalamak üzere kurmus kötü niyetli insanliga düsman kisilerin davranisidir.
Bizler böyle olmadigimiz için hiç bir inanca hakaret etmedigimiz gibi Kutsallarina inanmasakta onda da bir güzellik buldugumuz için bize güzel görünüyor, önemli olan bakmasini bilmek.
Sen bakmasini bilmiyorsan yamuk bakarsan yamuk görecegin muhakkaktir.
Egrilik baktiginda degil , bakislarinda, nasil bakiyorsan öyle görürsün
muradin güzeli bulmak ise her nesnede , her esyada , her olguda güzellik bulabilirsin
önemli olan içindeki kini nefreti çikartip güzeli aramak.
Bunlardan yoksun isen güzel bile çirkin görünür.

Kendimi tarif edecek özlü bir söz bulamadım.
NEFER Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
NEFER Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 31.12.2008, 06:02   #65
Yazar
35_58
Forumun Bir Parçası

35_58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 55
İtibar Puanı: 864
35_58 parlak bir geçmişe sahip35_58 parlak bir geçmişe sahip35_58 parlak bir geçmişe sahip35_58 parlak bir geçmişe sahip35_58 parlak bir geçmişe sahip35_58 parlak bir geçmişe sahip35_58 parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 3.459
626 Mesajına 1.846 Kere Teşekkür Edlidi

Hz. Ali düşünceleri, felsefesi, yaşam biçimiyle insanlığa yol göstermeye devam edecek. Dünya döndükçe, insanlık var oldukça Hz. Ali de var olacaktır.

Her YAĞMUR kendi iklimine düşer...
35_58 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
35_58 Kullanıcısına bu mesajı için 4 üye teşekkür etti:
Alt 31.12.2008, 09:19   #66
Yazar
mucoban
Forumla Bütünleşmiş

mucoban - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SAMSUN
Fikirler Tecrübe Puanı: 81
İtibar Puanı: 1736
mucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 4.179
1.370 Mesajına 3.354 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
35_58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hz. Ali düşünceleri, felsefesi, yaşam biçimiyle insanlığa yol göstermeye devam edecek. Dünya döndükçe, insanlık var oldukça Hz. Ali de var olacaktır.

nasıl yani.?.
hangi düşünce?
hangi felsefe?
hangi yaşam biçimi?
şimdi islam halifesi hz alinin yukardaki niteliklerinden bahsediyorsanız,
bu islam egemenliğinin ebediyetidir o zaman..
bunun da alevilikle ilgisi yoktur..
islamın geleceği için se yukarda söylediklerin
senin düşüncendir..
doğrudur-yanlıştır
ayrı bir tartışma konusudur ve bir düşüncedir saygı duyulur..
ama bunu alevilik adına söylersen doru olmaz..
uymaz..
altı boştur..
çelişki doludur..

mucoban Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
mucoban Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 31.12.2008, 12:56   #67
Yazar
35_58
Forumun Bir Parçası

35_58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 55
İtibar Puanı: 864
35_58 parlak bir geçmişe sahip35_58 parlak bir geçmişe sahip35_58 parlak bir geçmişe sahip35_58 parlak bir geçmişe sahip35_58 parlak bir geçmişe sahip35_58 parlak bir geçmişe sahip35_58 parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 3.459
626 Mesajına 1.846 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
mucoban Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
nasıl yani.?.
hangi düşünce?
hangi felsefe?
hangi yaşam biçimi?
şimdi islam halifesi hz alinin yukardaki niteliklerinden bahsediyorsanız,
bu islam egemenliğinin ebediyetidir o zaman..
bunun da alevilikle ilgisi yoktur..
islamın geleceği için se yukarda söylediklerin
senin düşüncendir..
doğrudur-yanlıştır
ayrı bir tartışma konusudur ve bir düşüncedir saygı duyulur..
ama bunu alevilik adına söylersen doru olmaz..
uymaz..
altı boştur..
çelişki doludur..

Hz.Ali'nin felsefesi :

1. Acelenin meyvesi yanlışlıktır.
2. Aç kalmak, alçalmaktan hayırlıdır.
3. Açık kalpli, mert düşman, içinden pazarlıklı dosttan iyidir.
4. Adalet için en büyük talihsizlik, devleti idare edenin zalimliğidir.
5. Adalet, halkın dirliği ve düzeni, idarecilerin ise süsü ve güzelliğidir.
6. Ahmak, her lafın başında yemin eder.
7. Akıllı kişi, tecrübelerden ibret alan kimsedir.
8. Akıllı, düşmanınsa bile danış, bilgisiz dostun fikrini geç.
9. Akıllı, insanların en mutlusudur.
10. Akıllının dili kalbindedir, ahmağın dili ise ağzındadır.
11. Akıllının tahmini, cahilin kesin bilmesinden daha doğrudur.
12. Akraba düşmanlığı, akrep sokmasından beterdir.
13. Alçak gönüllülük, ilimin meyvesidir.
14. Alçak gönüllülük, en büyük şereftir.
15. Arkadaşın hayırlısı, sana doğru yolda iyi delil olandır.
16. Asıl yetimler, anadan ve babadan yoksun olanlar değil, akıldan yoksun olanlardır.
17. Aş verirsen doyur.
18. Ayıbın en büyüğü, ona benzer bir ayıp sende de varken, başkasını ayıplamandır.
19. Az ilmi olup da onunla amel eden, çok ilmi olup da amel etmeyenden hayırlıdır.
20. Az yemek yemek sağlıktır.
21. Azla yetinen kimse zengindir.
22. Babana saygılı ol ki, oğlun da sana saygılı olsun.
23. Bağışlamak, büyüklüğün şanındandır.
24. Başa kakmak suretiyle iyiliğini boşa giderme.
25. Beceremeyeceğin bir iş için söz verme.
26. Bencillik kimde olursa, helak olur.
27. Bildiği halde susmak, bilmediği halde konuşmak kadar çirkindir.
28. Bilge insan çalışmasına, bilgisiz de boş hayallerine güvenir.
29. Bilgi gibi hazine olamaz.
30. Bilgin bir söz ehli olamıyorsan, hiç olmazsa dikkatli bir dinleyici ol.
31. Bilgin kişinin rütbesi rütbelerin en üstünüdür.
32. Bilgin ölse de yaşar; cahil ise yaşarken de ölüdür.
33. Bilginlerin toplantısı mutluluk getirir.
34. Bilgisiz kişiyi bir işte, bir düşüncede ya pek ileri gitmiş görürsün, ya da pek geri kalmış.
35. Bilgiyi ehli olmayana veren, o bilgiye zulmetmiştir.
36. Bilgiyle dirilen ölmez.
37. Bilmediğin şey hakkında konuşmayı ve üzerine düşmediği halde söz söylemeyi terk et.
38. Bilmiyorum demeyi bırakan kişi, öleceği yerden yaralanır, gider.
39. Bin kapıdan, yüz bin kaleden içeri girebilirsin de küçücük bir gönülden içeri giremezsin.
40. Bir devletin başı, sahip olduğu iktidardan; bilgin, ilimden; iyilik sever, yaptığı iyiliklerden; ihtiyar da yaşından ötürü saygı görür.
41.Bir devletin çökmesi şu dört sebebe bakar: Esas prensiplerinden ayrılma, ikinci planda olan şeylere önem verme, aşağılık kimselerin ön safa geçmesi ve erdemli kişilerin arka plana atılması.
42. Bir gerçeği savunurken ona önce kendiniz inanmalısınız, başkasını inandırmak sonra ki iş.
43. Bir insana başkaları yanında verilen öğüt, öğüt değil, hakarettir.
44. Bir işi yapmadan önce tedbir almak, insanı pişmanlıktan kurtarır.
45. Bir sanat eserini yıkmak, cinayetlerin en büyüğüdür.
46. Birbirine aykırı olarak çağrılan iki yoldan biri mutlaka yanlıştır.
47. Borçların çokluğu, doğru adamı yalancı, şerefli adamı da yemininden dönek yapar.
48. Cahil dosttan ziyade akıllı düşmanına güven.
49. Cahil, ne kendi eksiğini görür, ne de öğütlere kulak asar.
50. Cahilden uzak kalmak, akıllıya yaklaşmakla eşittir.
51. Cahiller çoğalınca bilginler garip olurlar.
52. Can gözü kör olunca, gözle görüşün bir yararı yoktur.
53. Cehaleti ilimle geri çevirin.
54. Cimri zengin, cömert yoksuldan daha yoksuldur.
55. Cimri, her zaman aşağılıktır, kıskanç olan her zaman işkencededir.
56. Cimrinin dostu bulunmaz.
57. Cömertlik, istemeden önce vermektir. İstendikten sonra vermek utançtandır ve kötüdür.
58. Çalışan kötülük düşünemez, çalışmayan da kötülükten kurtulamaz.
59. Çok şakacı insanı ciddiye almazlar.
60. Çok yaşayanın ömrü, dostlarına ağlamakla geçirecektir.
61. Dert ve gam, ihtiyarlığın yarısıdır.
62. Dil, aklın tercümanıdır.
63. Dil, insanın terazisidir.
64. Dili tatlı olanın arkadaşı çok olur.
65. Dilsiz ol, yalancı olma.
66. Dinle, öğrenirsin. Sus esen kalırsın.
67. Doğru söz söyleyenin delili kuvvetli olur.
68. Doğruluk en iyi yol, bilgi en iyi kılavuzdur.
69. Doğruluk, hakkın dilidir.
70. Dost, sen yokken dostluk şartını yerine getiren kimsedir.
71. Dostları yitirmek gurbete düşmektir.
72. Dostların çoğalsın diye çırpınma. Onları bir gün ihmal etmeğe kalksan çabucak düşmanın olurlar. Dostlar ateş gibidir. Pek çoğalırlarsa yakarlar.
73. Dostlarının kötüsü, seni iyi gününde arayıp sıkıntılı zamanında yüz üstü bırakandır
74. Dostluk, en yakın akrabalıktır.
75. Dostluk, elde edilmiş akrabalıktır.
76. Dostlukta aşırı gitme, kim bilir belki o dostun bir gün düşmanın olur, düşmanlıkta da aşırı gitme, kim bilir belki o düşmanın bir gün dostun olur.
77. Dostunun düşmanını, kendine dost seçme.
78. Dünyanın en değerli hazinesi öğüttür, ama ondan ucuzu da yoktur.
79. Düşene sevinme, zamanın sana ne sakladığını bilmezsin.
80. Düşmanlık, kalbi meşgul eder.
81. Düşünce akılların cilasıdır.
82. Düşünce ve prensiplerini kendi hayatlarında da uygulayan kimselerin bilgi ışıklarıyla aydınlanınız.
83. Düşünün, sonra konuşun, yanılmalardan kurtulacaksınız.
84. Edep, aklın suretidir.
85. Edep, en iyi mirastır.
86. Eğer ararsak kendimize kolayca düşman bulabiliriz, ama ne kadar ararsak dost bulmak kolay değil.
87. Eğer sırlarınızı birbirinize açarsanız, artık onu gizleyemezsiniz.
88. Eğlence ve zevke kapılan, akıldan kaybeder.
89. En ahmak insan, kendini herkesten en akıllı sanandır.
90. En akıllı insan, öğütleri dinlemekten vazgeçmeyen insandır.
91. En büyük yardım, en çabuk yapılan yardımdır.
92. En faydalı bilgi, uygulanabilendir.
93. En kötü dost, seni şak şaklayıp eksiklerini örtendir.
94. En talihsiz memleket, insanlarının her türlü güvenlikten yoksun yaşadıkları memlekettir.
95. En yakını yitiren en uzağı yardımcı olarak bulamaz.
96. En yakışıklı elbise, erdem elbisesidir.
97. Erdemin başı ilimdir.
98. Erkeklerin süsü edeptir, kadınların süsü de altındır.
99. Fırsat karınca yürüyüşü ile gelir, yıldırım hızı ile gider.
100. Fırsat yaz bulutu gibi gelip geçer, elinize geçtiğinde faydalanmasını bilin.
101. Fikir çatışmalarından hakikat çıkar.
102. Fikir sahibi her şeyden ibret alır.
103. Garip, dostu olmayan kimsedir.
104. Gece ile gündüz seni işlerler. Onları sen işle. Onlar her gün senden bir şey koparıyor,
sen de onlardan bir şey koparmaya bak.
105 .Gençlik günlerini düşünmek, hasrettir.
106. Gerçek bilgin, bildiklerinin bilmedikleri yanında daha az olduğunu anlayandır.
107. Gerçek dost, sıkıntı zamanında imdada yetişendir.
108. Gerçek dostlar, çok vücutlu, tek kalpli varlıklardır.
109. Gerçek karşısında öfkelenmek ayıptır.
110. Gereksiz şeylerin peşinden koşan gerekli şeyleri kaçırır.
111. Güler yüz göstermek, cömertlik yerine geçer.
112. Güler yüz, dostluk yaratır.
113. Günah işlememek, tövbe etmekten daha iyidir.
114. Güzel bir siyaset, iktidarı sürekli kılar.
115. Güzel huy, bir ganimettir.
116. Haktan sonra delaletten başka ne vardır ki.
117. Halk için en büyük felaket, düşünce ve bilim adamlarının düşük ahlaklı kimseler oluşudur.
118. Her huyun en iyisini kendin için seç.
119. Her kişinin değeri, yaptığı güzel işiyle ölçülür.
120. Her şey akla muhtaçtır, akıl da eğitime.
121. Her şeyin en iyisi, en yeni olanıdır; ama dostların en iyisi, en eskileridir.
122. Hikmet sahibi kişilerin sözleri doğruysa ilaçtır, yanlışsa hastalıktır.
123. Hoş geçinmek aklın yarısıdır.
124. İbret alınacak şeyler ne çok, ibret alanlarsa ne az.
125. İhtiyarlığın, ölüm habercindir.
126. İki şey vardır ki sonu bulunmaz; ilim, akıl.
127. İki şey vardır ki yitirmeden kadri bilinmez; gençlik ve afiyet.
128. İki yüzlünün dilinde tat, kalbinde fesat gizlidir.
129. İlim bütün iyiliklerin anahtarıdır.
130. İlim maldan hayırlıdır: İlim seni korur, malı sen korursun. Mal vermekle azalır, ilim öğretmekle artar. İlim hakimdir, mal ise mahkum. İlim sahibi cömert olur, mal sahibi cimri olur. İlim ruhun mahkum. İlim sahibi cömert olur, mal sahibi cimri olur. İlim ruhun gıdasıdır, mal ise cesedin gıdasıdır. Mal uzun zaman sürecinde tükenir, ilim uzun zaman sürecinde tükenmez ve eksilmez. İlim kalbi aydınlatır, mal ise kalbi katılaştırır. İlim peygamberlerin mirasıdır, mal ise eşkıyaların mirasıdır.
131. İlim meclisi, cennet bahçesidir.
132. İlim tükenmez bir hazine, akıl eskimek bilmez bir elbisedir.
133. İlimden başka her şey azaldıkça değeri yükselir. İlim ise çoğaldıkça değeri yükselir.
134. İlmin ayıbı, verimsiz oluşudur.
135. İlmin bereketi güzel ameldir.
136. İlmini saklayan cahil gibidir.
137. İnsan belayı dilden bulur.
138. İnsan cahil olduğu şeyin düşmanıdır.
139. İnsandaki edep, onun altınından daha iyidir.
140. İnsanın değeri, önem verdiği şeye göredir.
141. İnsanın kendisine iyilik edeni övmesi, iyiliği arttırır.
142. İnsanın kurtuluşu doğruluktadır.
143. İnsanın tevazu sahibi olması, kendisine ikram getirir.
144. İnsanın utanması, örtüsüdür.
145. İnsanlar yaşarken uyur, ölürken uyanırlar.
146. İnsanlar; akıl, ilim, huy, yoksulluk ve zenginlik yönünden farklı oldukları sürece, birbirleriyle güzel geçinirler. Eğer mezkur sıfatlarda eşit olsalardı, (yükümlülük üstlenmekten kaçarak) helak olurlardı.
147. İnsanlara faydası olmayanı ölüler arasında say, git.
148. İnsanların değerlerini ölçmek için değerli olmak gerek.
149. İnsanların en acizi insanlardan kardeş edinemeyenidir. Bundan daha acizi de kardeş edindikten sonra onu yitirendir.
150. İnsanların solukları ecellerine doğru attıkları adımlardır.

Her YAĞMUR kendi iklimine düşer...
35_58 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
35_58 Kullanıcısına bu mesajı için 6 üye teşekkür etti:
Alt 31.12.2008, 14:50   #68
Yazar
Amistofes
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 69
İtibar Puanı: 639
Amistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 5.807
1.202 Mesajına 2.257 Kere Teşekkür Edlidi

Insanin dusunselligindeki bilgi ve degerler hayatin her alaninda pratikleri ile olculur, dusunme felsefedir; sifatlar degil, sozlerin icerigi onemlidir.
Sonucta her sozu insan dillendirir,bir cok sozde sahip olmayanlara adven soylenilmistir veya oyle sanilmistir.

Saygilarim Insan sevgilerimle

Amistofes Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 01.01.2009, 06:54   #69
Yazar
mucoban
Forumla Bütünleşmiş

mucoban - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SAMSUN
Fikirler Tecrübe Puanı: 81
İtibar Puanı: 1736
mucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyormucoban ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 4.179
1.370 Mesajına 3.354 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
35_58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hz.Ali'nin felsefesi :

1. Acelenin meyvesi yanlışlıktır.
2. Aç kalmak, alçalmaktan hayırlıdır.
3. Açık kalpli, mert düşman, içinden pazarlıklı dosttan iyidir.
4. Adalet için en büyük talihsizlik, devleti idare edenin zalimliğidir.
5. Adalet, halkın dirliği ve düzeni, idarecilerin ise süsü ve güzelliğidir.
6. Ahmak, her lafın başında yemin eder.
7. Akıllı kişi, tecrübelerden ibret alan kimsedir.
8. Akıllı, düşmanınsa bile danış, bilgisiz dostun fikrini geç.
9. Akıllı, insanların en mutlusudur.
10. Akıllının dili kalbindedir, ahmağın dili ise ağzındadır.
11. Akıllının tahmini, cahilin kesin bilmesinden daha doğrudur.
12. Akraba düşmanlığı, akrep sokmasından beterdir.
13. Alçak gönüllülük, ilimin meyvesidir.
14. Alçak gönüllülük, en büyük şereftir.
15. Arkadaşın hayırlısı, sana doğru yolda iyi delil olandır.
16. Asıl yetimler, anadan ve babadan yoksun olanlar değil, akıldan yoksun olanlardır.
17. Aş verirsen doyur.
18. Ayıbın en büyüğü, ona benzer bir ayıp sende de varken, başkasını ayıplamandır.
19. Az ilmi olup da onunla amel eden, çok ilmi olup da amel etmeyenden hayırlıdır.
20. Az yemek yemek sağlıktır.
21. Azla yetinen kimse zengindir.
22. Babana saygılı ol ki, oğlun da sana saygılı olsun.
23. Bağışlamak, büyüklüğün şanındandır.
24. Başa kakmak suretiyle iyiliğini boşa giderme.
25. Beceremeyeceğin bir iş için söz verme.
26. Bencillik kimde olursa, helak olur.
27. Bildiği halde susmak, bilmediği halde konuşmak kadar çirkindir.
28. Bilge insan çalışmasına, bilgisiz de boş hayallerine güvenir.
29. Bilgi gibi hazine olamaz.
30. Bilgin bir söz ehli olamıyorsan, hiç olmazsa dikkatli bir dinleyici ol.
31. Bilgin kişinin rütbesi rütbelerin en üstünüdür.
32. Bilgin ölse de yaşar; cahil ise yaşarken de ölüdür.
33. Bilginlerin toplantısı mutluluk getirir.
34. Bilgisiz kişiyi bir işte, bir düşüncede ya pek ileri gitmiş görürsün, ya da pek geri kalmış.
35. Bilgiyi ehli olmayana veren, o bilgiye zulmetmiştir.
36. Bilgiyle dirilen ölmez.
37. Bilmediğin şey hakkında konuşmayı ve üzerine düşmediği halde söz söylemeyi terk et.
38. Bilmiyorum demeyi bırakan kişi, öleceği yerden yaralanır, gider.
39. Bin kapıdan, yüz bin kaleden içeri girebilirsin de küçücük bir gönülden içeri giremezsin.
40. Bir devletin başı, sahip olduğu iktidardan; bilgin, ilimden; iyilik sever, yaptığı iyiliklerden; ihtiyar da yaşından ötürü saygı görür.
41.Bir devletin çökmesi şu dört sebebe bakar: Esas prensiplerinden ayrılma, ikinci planda olan şeylere önem verme, aşağılık kimselerin ön safa geçmesi ve erdemli kişilerin arka plana atılması.
42. Bir gerçeği savunurken ona önce kendiniz inanmalısınız, başkasını inandırmak sonra ki iş.
43. Bir insana başkaları yanında verilen öğüt, öğüt değil, hakarettir.
44. Bir işi yapmadan önce tedbir almak, insanı pişmanlıktan kurtarır.
45. Bir sanat eserini yıkmak, cinayetlerin en büyüğüdür.
46. Birbirine aykırı olarak çağrılan iki yoldan biri mutlaka yanlıştır.
47. Borçların çokluğu, doğru adamı yalancı, şerefli adamı da yemininden dönek yapar.
48. Cahil dosttan ziyade akıllı düşmanına güven.
49. Cahil, ne kendi eksiğini görür, ne de öğütlere kulak asar.
50. Cahilden uzak kalmak, akıllıya yaklaşmakla eşittir.
51. Cahiller çoğalınca bilginler garip olurlar.
52. Can gözü kör olunca, gözle görüşün bir yararı yoktur.
53. Cehaleti ilimle geri çevirin.
54. Cimri zengin, cömert yoksuldan daha yoksuldur.
55. Cimri, her zaman aşağılıktır, kıskanç olan her zaman işkencededir.
56. Cimrinin dostu bulunmaz.
57. Cömertlik, istemeden önce vermektir. İstendikten sonra vermek utançtandır ve kötüdür.
58. Çalışan kötülük düşünemez, çalışmayan da kötülükten kurtulamaz.
59. Çok şakacı insanı ciddiye almazlar.
60. Çok yaşayanın ömrü, dostlarına ağlamakla geçirecektir.
61. Dert ve gam, ihtiyarlığın yarısıdır.
62. Dil, aklın tercümanıdır.
63. Dil, insanın terazisidir.
64. Dili tatlı olanın arkadaşı çok olur.
65. Dilsiz ol, yalancı olma.
66. Dinle, öğrenirsin. Sus esen kalırsın.
67. Doğru söz söyleyenin delili kuvvetli olur.
68. Doğruluk en iyi yol, bilgi en iyi kılavuzdur.
69. Doğruluk, hakkın dilidir.
70. Dost, sen yokken dostluk şartını yerine getiren kimsedir.
71. Dostları yitirmek gurbete düşmektir.
72. Dostların çoğalsın diye çırpınma. Onları bir gün ihmal etmeğe kalksan çabucak düşmanın olurlar. Dostlar ateş gibidir. Pek çoğalırlarsa yakarlar.
73. Dostlarının kötüsü, seni iyi gününde arayıp sıkıntılı zamanında yüz üstü bırakandır
74. Dostluk, en yakın akrabalıktır.
75. Dostluk, elde edilmiş akrabalıktır.
76. Dostlukta aşırı gitme, kim bilir belki o dostun bir gün düşmanın olur, düşmanlıkta da aşırı gitme, kim bilir belki o düşmanın bir gün dostun olur.
77. Dostunun düşmanını, kendine dost seçme.
78. Dünyanın en değerli hazinesi öğüttür, ama ondan ucuzu da yoktur.
79. Düşene sevinme, zamanın sana ne sakladığını bilmezsin.
80. Düşmanlık, kalbi meşgul eder.
81. Düşünce akılların cilasıdır.
82. Düşünce ve prensiplerini kendi hayatlarında da uygulayan kimselerin bilgi ışıklarıyla aydınlanınız.
83. Düşünün, sonra konuşun, yanılmalardan kurtulacaksınız.
84. Edep, aklın suretidir.
85. Edep, en iyi mirastır.
86. Eğer ararsak kendimize kolayca düşman bulabiliriz, ama ne kadar ararsak dost bulmak kolay değil.
87. Eğer sırlarınızı birbirinize açarsanız, artık onu gizleyemezsiniz.
88. Eğlence ve zevke kapılan, akıldan kaybeder.
89. En ahmak insan, kendini herkesten en akıllı sanandır.
90. En akıllı insan, öğütleri dinlemekten vazgeçmeyen insandır.
91. En büyük yardım, en çabuk yapılan yardımdır.
92. En faydalı bilgi, uygulanabilendir.
93. En kötü dost, seni şak şaklayıp eksiklerini örtendir.
94. En talihsiz memleket, insanlarının her türlü güvenlikten yoksun yaşadıkları memlekettir.
95. En yakını yitiren en uzağı yardımcı olarak bulamaz.
96. En yakışıklı elbise, erdem elbisesidir.
97. Erdemin başı ilimdir.
98. Erkeklerin süsü edeptir, kadınların süsü de altındır.
99. Fırsat karınca yürüyüşü ile gelir, yıldırım hızı ile gider.
100. Fırsat yaz bulutu gibi gelip geçer, elinize geçtiğinde faydalanmasını bilin.
101. Fikir çatışmalarından hakikat çıkar.
102. Fikir sahibi her şeyden ibret alır.
103. Garip, dostu olmayan kimsedir.
104. Gece ile gündüz seni işlerler. Onları sen işle. Onlar her gün senden bir şey koparıyor,
sen de onlardan bir şey koparmaya bak.
105 .Gençlik günlerini düşünmek, hasrettir.
106. Gerçek bilgin, bildiklerinin bilmedikleri yanında daha az olduğunu anlayandır.
107. Gerçek dost, sıkıntı zamanında imdada yetişendir.
108. Gerçek dostlar, çok vücutlu, tek kalpli varlıklardır.
109. Gerçek karşısında öfkelenmek ayıptır.
110. Gereksiz şeylerin peşinden koşan gerekli şeyleri kaçırır.
111. Güler yüz göstermek, cömertlik yerine geçer.
112. Güler yüz, dostluk yaratır.
113. Günah işlememek, tövbe etmekten daha iyidir.
114. Güzel bir siyaset, iktidarı sürekli kılar.
115. Güzel huy, bir ganimettir.
116. Haktan sonra delaletten başka ne vardır ki.
117. Halk için en büyük felaket, düşünce ve bilim adamlarının düşük ahlaklı kimseler oluşudur.
118. Her huyun en iyisini kendin için seç.
119. Her kişinin değeri, yaptığı güzel işiyle ölçülür.
120. Her şey akla muhtaçtır, akıl da eğitime.
121. Her şeyin en iyisi, en yeni olanıdır; ama dostların en iyisi, en eskileridir.
122. Hikmet sahibi kişilerin sözleri doğruysa ilaçtır, yanlışsa hastalıktır.
123. Hoş geçinmek aklın yarısıdır.
124. İbret alınacak şeyler ne çok, ibret alanlarsa ne az.
125. İhtiyarlığın, ölüm habercindir.
126. İki şey vardır ki sonu bulunmaz; ilim, akıl.
127. İki şey vardır ki yitirmeden kadri bilinmez; gençlik ve afiyet.
128. İki yüzlünün dilinde tat, kalbinde fesat gizlidir.
129. İlim bütün iyiliklerin anahtarıdır.
130. İlim maldan hayırlıdır: İlim seni korur, malı sen korursun. Mal vermekle azalır, ilim öğretmekle artar. İlim hakimdir, mal ise mahkum. İlim sahibi cömert olur, mal sahibi cimri olur. İlim ruhun mahkum. İlim sahibi cömert olur, mal sahibi cimri olur. İlim ruhun gıdasıdır, mal ise cesedin gıdasıdır. Mal uzun zaman sürecinde tükenir, ilim uzun zaman sürecinde tükenmez ve eksilmez. İlim kalbi aydınlatır, mal ise kalbi katılaştırır. İlim peygamberlerin mirasıdır, mal ise eşkıyaların mirasıdır.
131. İlim meclisi, cennet bahçesidir.
132. İlim tükenmez bir hazine, akıl eskimek bilmez bir elbisedir.
133. İlimden başka her şey azaldıkça değeri yükselir. İlim ise çoğaldıkça değeri yükselir.
134. İlmin ayıbı, verimsiz oluşudur.
135. İlmin bereketi güzel ameldir.
136. İlmini saklayan cahil gibidir.
137. İnsan belayı dilden bulur.
138. İnsan cahil olduğu şeyin düşmanıdır.
139. İnsandaki edep, onun altınından daha iyidir.
140. İnsanın değeri, önem verdiği şeye göredir.
141. İnsanın kendisine iyilik edeni övmesi, iyiliği arttırır.
142. İnsanın kurtuluşu doğruluktadır.
143. İnsanın tevazu sahibi olması, kendisine ikram getirir.
144. İnsanın utanması, örtüsüdür.
145. İnsanlar yaşarken uyur, ölürken uyanırlar.
146. İnsanlar; akıl, ilim, huy, yoksulluk ve zenginlik yönünden farklı oldukları sürece, birbirleriyle güzel geçinirler. Eğer mezkur sıfatlarda eşit olsalardı, (yükümlülük üstlenmekten kaçarak) helak olurlardı.
147. İnsanlara faydası olmayanı ölüler arasında say, git.
148. İnsanların değerlerini ölçmek için değerli olmak gerek.
149. İnsanların en acizi insanlardan kardeş edinemeyenidir. Bundan daha acizi de kardeş edindikten sonra onu yitirendir.
150. İnsanların solukları ecellerine doğru attıkları adımlardır.
dünyayı biz kurmadık iki gözüm.
biz düzenlemedik ilişkileri.
senin yukarda ali felsefesi diye yazdığın
bütün dünya insanları için olması gereken
150 maddeye itiraz etmek insan olanın yapacağı iş değildir..
lakin senin yazdıkların ali felsefesi değildir..
çok iddia edersen alide bunlara inanırdı kabul ederim.
dedim ya bunlara inanmayanın aklından şüphe etmek gerek.

ve hz alinin bunlaraı söylemiş olması doğal..
ki ben onun bu işlere aklının yettiğne inanmam..
ama konu bu değil.
konu şu..
sen 150 maddeyi yazdın ya ali felsefesi diye
bu kadar zaman içinde bunu becermek sana ait olmalıdır..
senden istediğim islam halifesi bir insanın bu enginliğie sahip olup olmayacağını sen bir kez daha düşün benden önce..
ve bana kızmadan..
sevgilerimle..

mucoban Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
mucoban Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil