Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > İnsan/Yaşam > İnsanları Tanıyalım > Müzik Adamları, Ozanlar

Müzik Adamları, Ozanlar Aşıklarımız, ozanlarımız ve müziğe gönül vermiş kişiler.

Seçenekler Arama Stil
Alt 02.03.2007, 22:54   #1
Yazar
ensar_mrc
Üye

ensar_mrc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: HATAY

Fikirler Tecrübe Puanı: 44
İtibar Puanı: 10
ensar_mrc iyi yolda gözüküyor
ensar_mrc - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 0
7 Mesajına 7 Kere Teşekkür Edlidi

Arrow Selda Bağcan

Selda Bağcan, 1971 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesinde Fizik Mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisiyken amatörce başlattığı müzik çalışmalarında ilk iki 45'lik plak satışının bir milyon tavanını zorlamasıyla ister istemez profesyonel oldu.

O tarihten itibaren yurt içi ve yurt dışında sayısız konserler veren sanatçı, 1972 yılında Türkiye'yi Dış İşleri Bakanlığının görevlendirmesiyle Bulgaristan'daki ALTIN ORFE (Golden Orfeus) festivalinde temsil etti.

1973 yılında ilk batı Avrupa Turnesini gerçekleştiren sanatçı, bu yıllarda 16 adet 45'lik plak yaptı.

1979 ve 1980 yıllarında Türkiye'deki en önemli sol partinin (CHP) yurt dışı Demokratik kitle örgütü olan HDF (Halkçı - Devrimc, Federasyonu) ile dayanışma içindeki SPD (Alman Sosyal Demokrat Parti) nin yardımıyla Batı Avrupada çeşitli festivallere katıldı.

1980 ve 1987 yılları arasında pasaport verilmeyen şarkıcı 1986 yılında Peter Gabriel'in desteklediği The Womad Foundation (Word Of Music And Dance) Festivalinden davet aldığında pasaportu olmadığı için gidemedi. Fakat festival komitesi sanatçının bir şarkısına festival plağında yer verdi.

1987 yılında Womad Vakfı' nın ısrarlarıyla pasaportuna kavuşan sanatçı o yıl; 13 Haziran Rotterdam Sanat Festivali (Poetry), 19 Haziran Womad ve Glastonbury Festivali, 20 Haziran Jubile Gardens (London), 25 Haziran Eurls Court (London)
26 Haziran Capital Radio Festivali konserlerini yaptı.

1988 de 4 ay süren Batı Avrupa Turnesinden sonra 1989 ve 1990 da Türkiye'de Belediyelerin seçimle Sol Partinin eline geçmesiyle kültür ve sanat hizmetlerinin davetlisi olarak kent festivallerinin yüzbin kişilik seyirci kitlesine hitap etti. Bu konserlerin en büyük özelliği biletlerinin ücretsiz ve halka açık olmasıydı.

Yine 1990 yılında Hollanda'dan Rasa Organition (Interkultureel Centrum)'un davetlisi olarak Utrech, Jmegen, Tilburg şehirlerinde ve Yugoslavya'daki Prizren ve Priştine şehirlerinde konserler verdi. Aynı yıl 4 kez İsrail'e giden şarkıcı Acco Festivalinde "Khanel Umdan" adlı Osmanlı kalesinde ve Ehal Hatarbut konser salonunda iki ayrı konser ve iki ayrı televizyon programı yaptı. Ve Danimarka'nın Argus şehrindeki esintiler isimli festivale katıldı.

Bu güne kadar 30 yıl içinde 17 adet 45'lik, 10 adet LP, 30 adet kaset çalışması olan sanatçı Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere, Belçika, İsveç, Norveç, İsviçre, Avusturya, Avusturalya, Yugoslavya ve İsrail'de konserler yaptı.

Tarz olarak protest müziği benimseyen Selda Bağcan, kendi bestelediği şarkıları söylemeyi tercih ederken, bin yıllık anonim halk türkülerini çağdaş bir uslupla yorumlamasıyla tanınıyor.

Kendisini Türk insanının acılı sesi olarak nitelendiren sanatçı halen İstanbul'da ikamet etmekte ve sahibi olduğu plak şirketinin yöneticiliğini yapmaktadır

ensar_mrc Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
ensar_mrc Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 12.01.2008, 12:26   #2
Yazar
ericinel
Üye

Bilgiler

Memleket: BALIKESİR
Fikirler Tecrübe Puanı: 40
İtibar Puanı: 22
ericinel iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 1
5 Mesajına 7 Kere Teşekkür Edlidi

Tüm dünyada savaşlara karşı, zalimlerin, ezenlerin-sömürenlerin kirli düzenlerine ve kan damlayan
saltanatlarına karşı ‘Gerçek Barış’ı, Dostluğu ve Mazlumların-Halkların birlikteliğini, kardeşliğini dile getiren barış sevdalısı tüm canlara selamlar

ericinel Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.01.2008, 01:39   #3
Yazar
Newman
Kadirist...!!!!

Newman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: KAHRAMANMARAŞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 59
İtibar Puanı: 586
Newman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeNewman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeNewman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeNewman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeNewman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeNewman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 722
623 Mesajına 1.256 Kere Teşekkür Edlidi

Sürekli gülümserken gördüğüm ve gülümsemenin cidden çok yakıştığı ve çok ama çok sevdiğim,sesini duyuncada benim yüzümde gülümseme oluşturan yegane bayan sanatçımız ablamız,annemiz...
Üff ne uzun cümle kurdum yaaa...

___________________İMZA___________________
BEN ATATÜRKÇÜYÜM.
BEN CUMHURİYETÇİYİM.
BEN LAİKİM.
BEN ANTİ-EMPERYALİSTİM.
BEN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE'DEN YANAYIM.
BEN ÖZGÜRLÜKÇÜYÜM.
BEN İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSUYUM.
BEN TERÖRÜN KARŞISINDAYIM.
BEN YOBAZLARIN,VURGUNCULARIN,ÇIKARCILARIN,DÜŞMANIYIM!. .

Uğur MUMCU
Newman Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.02.2008, 22:33   #4
Yazar
can5833
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 626
can5833 isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyecan5833 isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyecan5833 isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyecan5833 isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyecan5833 isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyecan5833 isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 245
130 Mesajına 231 Kere Teşekkür Edlidi

selda bağcan her dinlediğimde içimin titrediği büyük sanatçı....

can5833 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 05.12.2008, 00:33   #5
Yazar
AleviCankiz
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 48
İtibar Puanı: 430
AleviCankiz gercekten iyi biriAleviCankiz gercekten iyi biriAleviCankiz gercekten iyi biriAleviCankiz gercekten iyi biriAleviCankiz gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 768
351 Mesajına 794 Kere Teşekkür Edlidi

Acıyı bal eyledik, oy kizildere, denizlerin dalgasiyim en hasta oldugum turkuleri, selda ablanin sesi tek bu gezegende !

AleviCankiz Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 05.12.2008, 14:09   #6
Yazar
dersimlisertan
Üye

dersimlisertan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ELAZIĞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 38
İtibar Puanı: 60
dersimlisertan yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 2
15 Mesajına 19 Kere Teşekkür Edlidi

hayranlıkla dinlediğim cok güzel parçaları beni alıp götürüyor görmediğim yıllara her dinlememde ayrı ayrı haz duyduğun büyük sanatçı HALKIN SANATCISI

dersimlisertan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil