Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Merak Ediyorum

Merak Ediyorum Alevilikle ilgili merak ettikleriniz, kafanıza takılan sorular

Seçenekler Arama Stil
Alt 04.06.2015, 14:11   #1
Yazar
slistre
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Memleket: KIRKLARELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 24
İtibar Puanı: 424
slistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 349
202 Mesajına 255 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Alevilikte çok eşlilik var mıdır?

Sevgili canlar, şahsım Trakya'da Alevi olup da çok eşli hayat yaşayan tek bir aileye rastlamadığı gibi Sünnileşen aileler arasında da çok eşli olanıyla hiç karşılaşmadı.
Acaba diyorum!
Sünniler de olduğu gibi Aleviler'de de bu çok eşli yapı mümkün müdür?
Mümkün ise bizlerin Sunnilerden ve Şiilerden ne farkımız kalıyor?

slistre Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.06.2015, 14:20   #2
Yazar
Ferhat Güneyli
Kontrollü Üye

Ferhat Güneyli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 304
Ferhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 452
249 Mesajına 425 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
slistre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili canlar, şahsım Trakya'da Alevi olup da çok eşli hayat yaşayan tek bir aileye rastlamadığı gibi Sünnileşen aileler arasında da çok eşli olanıyla hiç karşılaşmadı.
Acaba diyorum!
Sünniler de olduğu gibi Aleviler'de de bu çok eşli yapı mümkün müdür?
Mümkün ise bizlerin Sunnilerden ve Şiilerden ne farkımız kalıyor?
Alevilik, bilinçaltına yerleşmiş uçkur sorunlarının vesile yahut alet edileceği bir kurum değildir. Bu türlü sorunları tıb bilimi çözer, konuyu bir jinekolog veya bir psikolog ile tartışmalısınız. Ayrıca konu başlığınızın sorusu da çok yakışıksızdır, Aleviliğin daha köklü ve ciddi sorunları vardır.

Ferhat Güneyli Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Ferhat Güneyli Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
**Yorum** (05.06.2015)
Alt 04.06.2015, 15:17   #3
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

haziran_AW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!
Tournaments Won: 1

Memleket: AMASYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 94
İtibar Puanı: 1415
haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var
haziran_AW - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 3.577
1.695 Mesajına 3.780 Kere Teşekkür Edlidi

sayın silistre elbetteki bu tür soruları aleviweb de sorabilir tartışabilirsiniz.alevi olmayan farklı inançlara mensup kişilerde zaman zaman bu tür sorular sorarak bilmediklerini öğrenmekte,ön yargılarından kurtulmaktadır.aleviweb kültür hazinesidir.sanal alemin en köklü alevi forum sitesidir.

alevilerde çok eşlilik varmıdır ?bence bunun alevi olmakla ilgisi yoktur.herhangi bir inançla da ilgisi olduğunu düşünmüyorum.insan olarak kadına bakış açımızla,kadına verdiğimiz değerle ilgisi vardır.alevi inancı kadın erkek ayrımı yapmaz.hatta kadına değer verir.kadını çocuk doğurmakla mükellef,ev işleri yapan,toplumsal yaşamdan kopuk görmez.kadını eve,düşünceye,kalıplara,örtüye bürüme,hapsetme anlayışından uzaktır.aile yapısına fazlasıyla önem verir.bu sebeptendir ki alevilikte çok eşliliğe sıcak bakılmaz.ancak dediğim gibi konu insan olmakla ilgilidir.insani dürtülerine yenik düşen,toplumsal bir takım çağdışı geleneklerini aleviliğin önünde gören alevilerin zaman zaman çok eşli yaşadıklarına da tanık oluyoruz.bu tür durumlar aleviliği değil kişileri bağlar.şahsi görüşüm alevilikte çok eşlilik yoktur.

___________________İMZA___________________
zaman her zaman haklı çıkarmıştır beni.dile kolay 10 yıl oldu bu imzayı atalı.

yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar(korkmadım)

nokta kadar menfaat için,virgül gibi eğilme(eğilmedim)

http://hizliresim.com/Po3PZ6][img]http://i.hizliresim.com/Po3PZ6.png

haziran_AW Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
haziran_AW Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
slistre (04.06.2015)
Alt 04.06.2015, 15:18   #4
Yazar
slistre
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

slistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi biri

Alıntı:
Ferhat Güneyli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Alevilik, bilinçaltına yerleşmiş uçkur sorunlarının vesile yahut alet edileceği bir kurum değildir. Bu türlü sorunları tıb bilimi çözer, konuyu bir jinekolog veya bir psikolog ile tartışmalısınız. Ayrıca konu başlığınızın sorusu da çok yakışıksızdır, Aleviliğin daha köklü ve ciddi sorunları vardır.
Sosyal bir konuya temas ettiğimi sanıyorum. ''uçkur sorunu'' ifadeniz hiç hoş değil, kendinize gelin!

slistre Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
haziran_AW (04.06.2015)
Alt 04.06.2015, 15:52   #5
Yazar
slistre
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Alıntı:
haziran_AW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sayın silistre elbetteki bu tür soruları aleviweb de sorabilir tartışabilirsiniz.alevi olmayan farklı inançlara mensup kişilerde zaman zaman bu tür sorular sorarak bilmediklerini öğrenmekte,ön yargılarından kurtulmaktadır.aleviweb kültür hazinesidir.sanal alemin en köklü alevi forum sitesidir.

alevilerde çok eşlilik varmıdır ?bence bunun alevi olmakla ilgisi yoktur.herhangi bir inançla da ilgisi olduğunu düşünmüyorum.insan olarak kadına bakış açımızla,kadına verdiğimiz değerle ilgisi vardır.alevi inancı kadın erkek ayrımı yapmaz.hatta kadına değer verir.kadını çocuk doğurmakla mükellef,ev işleri yapan,toplumsal yaşamdan kopuk görmez.kadını eve,düşünceye,kalıplara,örtüye bürüme,hapsetme anlayışından uzaktır.aile yapısına fazlasıyla önem verir.bu sebeptendir ki alevilikte çok eşliliğe sıcak bakılmaz.ancak dediğim gibi konu insan olmakla ilgilidir.insani dürtülerine yenik düşen,toplumsal bir takım çağdışı geleneklerini aleviliğin önünde gören alevilerin zaman zaman çok eşli yaşadıklarına da tanık oluyoruz.bu tür durumlar aleviliği değil kişileri bağlar.şahsi görüşüm alevilikte çok eşlilik yoktur.
Bu konunun alevilikle bir ilgisi yok ise o zaman tek eşli bir erkekle, çok eşli bir erkeğin musahiplik töreni nasıl icra edilebilecek?
Çok eşli olan erkeğin hanımlarından biri bu evliliğe itiraz edip törene gelmez ise nasıl bir yol çizilecek?

Alt 04.06.2015, 16:02   #6
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!

haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var

yine şahsi görüşüm;bence çok eşli olan zaten düşkündür.aralarında musahiplik de olmaz,ceme gelmesi de uygun görülmez diye düşünüyorum.bu sebeple iş tören boyutuna kalmaz zaten.

haziran_AW Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
slistre (04.06.2015)
Alt 04.06.2015, 16:21   #7
Yazar
slistre
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Alıntı:
haziran_AW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
yine şahsi görüşüm;bence çok eşli olan zaten düşkündür.aralarında musahiplik de olmaz,ceme gelmesi de uygun görülmez diye düşünüyorum.bu sebeple iş tören boyutuna kalmaz zaten.
Düşünebiliyor musunuz, bir erkeğin arkasında dört eş Cem'e giriyor. Birininde tek eş..
Onunla aynı davanın yoldaşı oluyor.

Alt 04.06.2015, 17:15   #8
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler

düşünemiyorum işte aleviliği diğer inançlardan ayıran en belirgin özelliğimiz.bence bu güne kadar böyle bir durum yaşanmamıştır.

Alt 05.06.2015, 01:52   #9
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

**Yorum** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS

Fikirler Tecrübe Puanı: 157
İtibar Puanı: 2395
**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip
**Yorum** - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 4.652
3.466 Mesajına 6.741 Kere Teşekkür Edlidi

Alevilik'te çok eşlilikten bahsetmeden önce, eşten ayrılmanın bile sıkıntılı bir durum olduğunu bilmek gerekir. Hal böyle iken yani eşe bu denli önem verilirken çok eşliliğin Alevilik ile yan yana kullanmak abesle iştigaldir.

Oy Vermek Bir Şeyleri Değiştirseydi Yasaklanırdı!

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
**Yorum** Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
**Yorum** Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Ferhat Güneyli (05.06.2015), yıldızbaba (05.09.2015)
Alt 14.05.2017, 18:27   #10
Yazar
Rojda463Kazim
Üye

Bilgiler

Memleket: KAHRAMANMARAŞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 6
İtibar Puanı: 10
Rojda463Kazim iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edlidi

Hayır. Mum Söndü gibi bir suçlama.

Rojda463Kazim Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil