Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Genel

Alevilik Genel Alevilik üzerine genel tartışmalar, eleştiriler, sorunlar

Seçenekler Arama Stil
Alt Dün, 19:18   #391
Yazar
Raya Haq
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 12
İtibar Puanı: 10
Raya Haq iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 13
30 Mesajına 32 Kere Teşekkür Edlidi

Saygideger Canlar.

Kendisini Islam inanan biri veya Musluman oldugunu savunan birine tarihte hangi dogru ve gercekleri aciklarsan acikla, bildigini veya ogrendigini okur!! Cunku Aklin Yolu nedir bilmez, Yani Aklin Yolunu Yasamina Yansitmiyan, Cennet Hevesi ve Cehennem Korkusu BEYNINE YERLESMISTIR...
Cunku gunumuzun en buyuk zehirinden daha da buyuk bir zehirdir.. Buna Eroinmi dersiniz, Kokeyinmi dersiniz, Afyonmu dersiniz.... ne derseniz deyin... Iste Islam Misyoneri ve Miyonerleride boyledir... Ne anlatirsan anlat, Ne yazarsan yaz gormeyi birak okumak bile onu Cehenneme gonderir... Cennete gonderirse (kerhane veya Melek, Kadin Tuccari) sahibine karsi gelmis olur...

Pir Baskoylu Hasan Sani den iki guzel ornekle biraz daha aciklik getirmis oluruz...

Genc bir Gelin Hasan Efendinin pesine takilir, gittigi bir cok yerden ayrilmis olur. en son gittigi yerde, gidecegi yeri soylerler. Genc kadin hic zaman kaybetmeden oraya gider. Hasan Efendiyi orda bulur.
Derdini ev sahibine anlatir, Ben utanirim Hasan Efendiye anlatamam derdini der.
Ev Sahibi, Hasan Efendiye yaklasir.
Ya Efendi Bu Gelin Senin Icin Gelmis Derdi Var Derman Arar der..
Hasan Efendi Geline bakar, Insanin Derdinin Dermani Yine Insanin Kendi Elindedir der.
Buyrun Kizim der, Soyle derdin nedir? diye sorar.
Gelin, Esini cok sevdigini, Cocugu olmadigi icin, aylesi cocuk istemesinden dolayi bosanmasini ve yeni gelin getirip torun sahibi olmalarini istiyor...
Duasini almaya geldim. der.
Hasan Efendi afif gulerek, Kizim Dua ile Cocuk Olmaz, Dua Ile Cocuk Olacaksa, Kimsenin Evlenmesine Gerek Yok der.
Benim Okul Arkadasim Tip`i okudu, Bende Adalet ve Vicdandan yana oldugumdan dolayi Hukuk bolumunu okudum, Bu duzenin adaletsizligine karsi geldigim icin, divane gibi dolasirim. O ise su anda Erzincanda Doktor olarak insanlara hizmet veriyor..
Esini`de yanina al, beraber onun yanina gidin, benim gonderdigimi soyleyin, Eger sizden para isterse, paranizda yoksa, Hasan Efendi odiyecegini soyledi dersiniz.
Eger kendisi tedavi konusunda yetersiz kalirsa, Kendi Hocasi Ankarada Profosordur, ona gondersin, Masraflari da ustlensin der. Sana verbilecegim en buyuk dua budur der, baska bir konuya girer sohbetine devam eder...

Bir sure sonra gelin ayaga kalkar hungur hungur agliyarak disari cikarken, Hasan Efendi arkasindan seslenir... Kizim gitme buraya gel der, Gelin hickiriklarina devam ederek geri doner.
Hasan Efendi Gelinin gonlunu rahat etmek icin kizmamak icin kendisini zor tutar. Kizim ben sana dogrulari ve gercekleri aciklasim, sen halen hungur hungur agiliyorsun... Eger senin dusundugun gibi benden dua bekliyorsan, Dua ile cocuk olmiyacagini soylememe ragmen, bunun icin agliyorsan.....
Ben Dua Etmiyorsam Bana Lahnet Olsun.
O Vermiyorsa Ona Lahnet Olsun.
Sen Getirmiyorsan Sana Lahnet Olsun. der.

Ev Sahibi Geline sarilir Hasan Efendiyi Kizdirdin, Sen derdini soyledin, O da sana yapman gereken seyi soyledi, Onun sozunu dinle, olmazsa yine gel der, Gelin cikarken, Hasan Efendi arkasindan sesini yukselterek,
Kizim, Mutlaka Esinle birlikte git, Hasan Efendi gitmemizi istedi dersin....

3 Sene bir zaman sonra Elinde Bebekle Birlikte Hasan Efendiyi ayni evde bir ayle ziyaret eder..
Bebegi Hasan Efendiye uzatirlar. Hasan Efendi bebegi alir, Bir Eli ile Sakalini tutar, diger eli ile cocugu dudaklarina goturur oper... Kadin ve Esi, BU SENIN ESERINDIR derler... Hasan Efendi cocuga ve bir de onlara bakar, neden benim eserim olsun, Bu sizin eseriniz der..
Kadin itraz eder, Sizin Duanizla Bu Cocuga Sahip olduk. der

Hasan Efendi, Kizim ben bu yasima geldim, kendimi bildim bileli kimseye cocuk sahibi olmasi icin dua etmedim, senin bu konuda bir yanlisin var der...
Ayni bu evde 3 sene once yaniniza gelmistim hatirlamadinizmi der...
Hasan Efendi hatirlar.
Kizim yanlis hatirlamiyorsam ben o zaman Lahnet Okumustum. Lahnet okumak duami oldu der. ardindan Ben Seni Esinle Beraber Tedavi icin Doktora gondermistim.
Gittinizmi?
Ikisi birden Evet Gittik. Derler.
Hasan Efendi Cocugu onlara uzatir, Bu Cocugun Dunyaya gelmesine sebeb olan Ilk Once Sizi Gonderdigim Doktor dur, Sonra Sizsiniz. Doktora ve Kendinize haksizlik etmeyin der...

Ikinci Ornek Ise.
12 yaslarindaydim, Hasan Efendi Bizde Konakliyordu, Dis Kapi Calindi, Ben gidip kapiyi actim, Ula Usagim Burasi A. Dedenin evimudur, Evet Dedim, Hasan Efendi Sizdemudur diye sorunca kenara cekildim, Hasan Efendiyi gorunce, dize geldi, yeri operek diz elleri uzerinde yurudu geldi Hasan Efendinin Elini optu kendisi de Hasan Efendiye Elini uzatti, Hasan Efendi de onun Elini optu ve uzun uzun sohbet ettiler, biz saskin saskin ikisinin sohbetini izliyor ve dinliyoruz..
Hasan Efendi bir sure sonra uykuya daldi..
Babam Sesizce misafire Erenler Sivenize bakilirsa Karadenizlisiniz, Hasan Efendiyi nereden ve nasil taniyorsunuz? soru sordu.
Karadenizli misafir disari cikip orda konusalim, ha bu kurban oldugum rahatsiz olmasin daaa dedi..

1960 larin basinda Hasan Efendi Mekke`ye gitmek icin sabah saat 5 siralarinda gemiye biner, guverte de Gunese bakacak sekilde oturakta oturur...
Gemiye Karadenizli Trabzon dan bir koyden Koy Cami Hocasi Ben ve O bolgede gorevli Mufti ile birlikte Hacca gitmek icin gemiye bindik.
Guvertede hic kipirdamadan, Gunesin Dogusunu Seyreden Birini gorduk ve hayret ettik...
Hoca kendisini tutmadi ula surdaki adam delimidir daaa ne yapayi orada? diyerek Guvertede oturan kisiye dogru yurudu, Imam ve ben de kendisini takip ettik, biraz yaklasinca uzun sakalli oldugunu ve sakallarina hic cilet vurmamis sokakta yasiyan evsizler gibi birine benziyordu.
Muftu, Bu Kesin Bektasi Kizilbastir dedi,
Hoca nereden bildun?
Cunku sakallarina hic cilet ve makas vurmadigindan biliyorum dedi.

Hasan Efendiye yaklastik, Selamunaleykum dedik.. Hasan Efende Karsilik olarak HUUUUUUU ERENLER diyerek cevap verdi.
Muftu sesini yukselterek, Bre Kafir Zindik, Biz Allahin Selamini vedik, Sen Selama Karsilik HUHUHUHUHU diyorsun, HUHU nedir diye tepkisini gosterdi.

Hasan Efendi, Erenler Sizin Selam Verme ile Benim Selam Almam arasinda fark varsa, bu demektirki farkliliklarimizdir, Farkliliklarimiz Zenginliklerimizdir, Ben Nasil Size Saygi Duyuyorsam, Sizde Bana Saygi Duymaniz Dogru Olan Degilmidir? dedi..

Konu acildi basladik tartismaya, oyle bir zaman geldiki Cami hocasi sadece dinlemekten oteye bir kelime etmez oldu.
Muftu, Hoca ve benim yaninda bilgisizligini belli etmemek icin suursuzca sorular yonelti, sordugu sorulari bir kac kez sorar, her sordugunda cevabini alirken rengi degisirdi.
Kuran da ki Sure ve Ayetlerden ornekleri vererek cevap veriyordu..
Muftu caresiz kaldi, Kizilbaslar Islam Dusmani, Ana Baci Tanimaz vs vs vs gibi hakaret ve karalama girisiminde bulununca..
Hasan Efendi kizdi.
Bana Lahnet Olsun ki Sizlerin niyetini bilmeme ragmen halen sizinle tartisiyorum.
Ona Lahnet olsun ki Sizleri benim karsima cikardi.
Muhammed`e Lahnet Olsun ki Sizin gibilere ornek oldu.
Ali`ye Lahnet Olsun ki Bizim Eli`mizin, Oli`mizin adini alarak bizi size yamamaya calisti....

Biz agzimiza geleni soyledik oradan uzaklastik.
Mufti, bize gelin kamaramiza gidelim, konusalim dedi.
Kamaraya gittik,
Muftu, Bu Kizilbasin Katli Vacittir Dedi.
Bize Lahnet Okumasini bir yana birakalim. Allah, Muhammed ve Ali ye lahnet okudu. Islam Kurallarina Gore Katli Vacittir. Gece Uyanip Oldurdukten Sonra Denize Atacagimiza karar verdik.
O gece uyanmadik ve kararlastirdigimiz plani yapmadik.
Ikinci Gece yine uyanmadik.
Ucuncu Gece den sonra, gunduz gemi karaya cikacakgindan dolayi, Gece Hoca Bizi Uyandirdi..
Yapacaksak yapalim, yoksa sabah karaya cikacak gemi dedi..
Muftu, Durun dedi, bu ucuncu gecedir, gozlerimi yumuyor uykuya daliyorum, Bu kizilbasi guvertenin en uc tarafindan bembeyaz elbiseler icinde gogun derinligine uzaniyor, ben kafami kaldirdikca o gogun derinligine yukseliyor dedi.
Hoca, Bende ayni ruyayi gordum dedi, Ben cocuklarimin basina yemin ederim bende ayni ruyayi gordum dedi.

Muftu Bu Ermis Biri dedi, Ucumuz Sabah Erken kalktik, kamarasina gittik kimse yoktu.
Disari ciktik ayni yerde GUNESIN DOGUSUNU SEYREDIYORDU.
Muftu onden arkasindan Hoca ve bende onlarin arkasindan sira halinde yanina gittik, selam verdik ayni sekilde HUUUUU ERENLER dedi..
Muftu, Hasan Efendinin Elini tuttu ve optu, Hasan Efendi de onun elini opmek istedi, Muftu Elini vermek istemedi.
Hasan Efendi, HAK ALDIN, HAK VERECEKSIN dedi ve Muftunun elini birakmadi, Ikna etti, Muftu elini opmesine musade verdi...
Mekke de indikten sonra, Ha Bu Kurban Oldugum Nereye Gittiyse Pesinden Enik Gibi Dolastik Beraber Geriye Dondukten Sonra.

Muftu, Muftulugunu Birakti, Hoca, Hocaligini Birakti, Bende Her Sene Bu Kurban Oldugum Pirimu gormezsem rahat edemiyurum dedi......

Sonuc Olarak Muftu, Hoca ve Hacilarin bir cogu gercegi gordugu zaman degisebilir. Lakin GOREVLENDIRILMIS VE GOREVLI ISLAM ULEMALARI BU YOLA GOLGE DUSURMEK, ASIMILE POLITIKALARINDAN DOLAYI ALACAKLARI ODULLERLE, SAHIP OLDUKLARI KISILIKLERINI ORTAYA KOYMAKTADIRLAR...

Saygi ve Insani Sevgilerimle

Raya Haq Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt Dün, 22:01   #392
Yazar
Dede-baba
Forumun Bir Parçası

Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 346
Dede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 198
815 Mesajına 1.397 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
akkum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Hadislerde 2 farklı Muhammed olduğu aşikar.
Asıl mesele hangi Muhammedi seçtiğimiz.
Bir yanda ezilen köleleştiren borç ve faizle elinden herşeyi alınan insanların umut ışığı.
Borçlarını ödeyemeyen erkeklerin kadınlarını fuhuş pazarında satan yeni doğan kız bebekleri zengin sapıklara satan (bu yüzden kız çocukları doğar doğmaz gömülürdü) iğrenç kapitalistlerin korkulu rüyası Muhammed.
El Emin asla hak yemeyen sözünün eri erdemli çıplak duyaya gelip kefeniyle giden mal ve mülk edinmeyen Alemlere Rahmet Muhammed.
Bir yanda akınlar düzenleyen yağmalayan talan eden sapıklıklar yapan köleleştiren Muhammed.
Bir Alevi hangi Muhammedi sevebilirse bende o Muhammedi seviyorum.
Bir yanda zenginlerden topladığı vergiyi fakir fukaraya pay eden hurmaya muhtaç Ali.
Bir yanda Vali olarak atandığı Şamda topladığı vergilerle lüks içinde yaşayan Ak Saray adında saray inşaa eden silahlanıp Aliye isyan eden Muaviye.
Bir Alevi kimi sevebilirse ben onu seviyorum…
Saygılarımla
Bence sohbetin özü bu, bizim hangi Hz. Ali'ye veya Hz. Muhammed'e inandığımız, bizden 1400 küsür yıl önce yaşananları bize anlatılanlara göre hadislere tanıyabiliyoruz.

Herkes kendi ruh yapısına, zihnine, tabiatına uygun Kur'an yorumuna, Hz. Muhammed veya Hz. Ali algısına inanıyor.

Türkler ve Anadolu halkı, mazlumun yanında olan, zalime boyun eğmeyen, çalmayan, kadınına değer veren, ahlak timsali, Hz. Muhammed ve Hz. Ali 'ye inanır.

Tabi ki Islam ve Kur'an algılaması da böyledir. Kim iddia edebilir ki, bir işid, taliban, el kaide,hizbullah vs. Kesimlerin inandığı algıladığı Kur'an ile Allah ile Hz. Muhammed ile bizim inandığımız algılama aynıdır.

Esasında herkes istediği gibi inanır veya inanmaz, kimse karışmamalıdır. Fakat alevî toplumunun kutsallarına, bu kutsalların anlam ve algılamasının sünni islam algısı ile aynı olmadığını bile bile, onların kabul ettiği algılama dışında bir algı yükleyip saldırmak pek dürüstce değildir.

Dahası tarihi gerçekleri, tek bir görüşün algısını örneğin sunni/şii algısını kabul edip, onların kaynaklarını tek ve tartışılmaz doğru kabul etmek, Alevilere dönüp sizin inandığınız Hz. Muhammed veya Hz. Ali iste budur demek doğru mudur?

Benim inandığım Muhammed, El-Emin dır. Daha islam gelmeden doğruluğu, dürüstlüğü herkesçe kabul edilendir. O mekkenin kodaman zenginlerine karşı, kölelerin, fakirlerin yanında durandir. O, mal biriktirmeyen, zenginin malını fakire dagittirandir. O kadının adı bile yokken çölün bedevisine kadıni birey olarak çıkarandır. Bir DEVRIMCIDIR. Öyle bir devrimci ki, zamanın egemen sınıflarını hallac pamuğu gibi attıran mükemmel bir toplum yaratandır.

Hz. Ali'ye ve neslini anlatmaya gerek var mı? Yazsam sayfalara sığar mi? 72 kişi ile 70.000 kişiye karşı cesaretin, boyun etmemenin timsali Hz. Hüseyini mi anlatsak? Yoksa savas meydaninda yuzune tukuren dusmani , nefsim devreye girdi deyip oldurmeyen Hz. Ali'yi mi? Ya da elleri kesilsin diye önüne getirilen hırsıza, neden çaldın deyip, bir işin olursa çalar misin? Diyen, mali çalışanlara parasını kendi cebimden veren, sonra hırsıza bir us bulan ve topluma donup, bakin bu kişinin artik eli hırsızlıktan kesildi diye ders veren Hz. Aliyi mi?

Dedim ya, Her kesin Hz. Muhammed 'ı Hz. Ali si kendine, bizim Hz. Muhammed imiz ve Hz. Ali miz kendimize

Konu Dede-baba tarafından (Dün Saat 22:05 ) değiştirilmiştir.
Dede-baba Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt Bugün, 04:02   #393
Yazar
Raya Haq
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 12
İtibar Puanı: 10
Raya Haq iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 13
30 Mesajına 32 Kere Teşekkür Edlidi

=Dede-baba;315964]Bence sohbetin özü bu, bizim hangi Hz. Ali'ye veya Hz. Muhammed'e inandığımız, bizden 1400 küsür yıl önce yaşananları bize anlatılanlara göre hadislere tanıyabiliyoruz.

BIZIMDE KONUSTUGUMUZ, ELESTIRDIGIMIZ, YARGILADIGIMIZ, MAHKUM ETTIGIMIZ, HATA VE YANLISLARINI CARSAF CARSAF ORTAYA KOYDUGUMUZ HZ. ALI VE HZ. MUHAMMEDIN KENDISIDIR...
1. IKISININ`DE OKUR YAZARILIGI YOKTUR.
2. IKISININ`DE INSANLIK DUSMANLARI OLDUGU KANITLIDIR.
3. IKISININ`DE KOLESI VE CARIYESI VARDI.
4. IKISI`DE UCKUR DUSKUNU VE CINSI SAPIKTI.
4. IKIS`IDE KIZ COCUKLARINI YAKIN ARKADASLARINA PESKES CEKMIS OLANLARDI.
5. IKISI`DE ISLAM INANCI ICIN KELLE UCURAN, KATLIAM VE CINAYETLER ISLIYENDIR.
6. IKISI`DE GASP EDEN, YAGMALIYAN, TALAN EDEN VE VAHSICE INSANLIGA SALDIRANDIR...

ISLAM MISYONERINDEN ALINTI;
Herkes kendi ruh yapısına, zihnine, tabiatına uygun Kur'an yorumuna, Hz. Muhammed veya Hz. Ali algısına inanıyor.

ISLAM INANCINDAN BASKA BUNLARIN CIRKEFLIKLERINE, IGRENCLIKLERINE INANAN KIMSE YOKTUR OLAMAZ`DA, BUNLARIN SALTANAT KAVGASINDAN DOLAYI, KENDISINI ZEHIRLEMEYE ZEMIN HAZIRLAMASI, AKABINDE ESLERINDEN EBU-BEKIR`IN KIZI AYSE, OMER`IN KIZI HAFSA TARAFINDAN ZEHIRLENMESI TARIHI KAYNAK VE DELILER MEVCUTTUR.
DIGERI ISE, HALIFELIK UGRUNA CIKARILAN SAVAS SONUCU BINLERCE INSANIN KATLEDILMESI VE KATLETTIGI KISILERIN YAKINLARI TARAFINDAN, EVINDEN CIKIP MESCIT`E (CAMIYE) GIDERKEN DUSTUGU PUSUDAN KURTULMIYARAK, KAFASINA ALDIGI KILIC DERBESI ILE CANINDAN OLMUSTUR....

Türkler ve Anadolu halkı, mazlumun yanında olan, zalime boyun eğmeyen, çalmayan, kadınına değer veren, ahlak timsali, Hz. Muhammed ve Hz. Ali 'ye inanır.

TURKLER!!!!!
ANADOLU HALKI!!!
KADINA DEGER VEREN!!!!
YER YUZUNDE TEK TANRILI DINLERDE KADIN DUSMANLIGI YAPAN, KADINI HICE SAYAN, KADINA YONELIK IKINCI SINIF DEGIL TANRI TARAFINDAN ERKEKLERE SUNULAN SEX ALETI OLDUGUNU SAVUNAN SUC MAKINASI ISLAMDIR.

Bir kac ornekle islamin kadina bakis acisini gormek veya tanimak istermisin?

İslamcıların, dinde kadın ile erkeğin eşit/denk olduğu; islamiyetin kadını yücelttiği ve çok değer verdiği iddiası vardır. İnsan hakları evrensel bildirgesini benimsemiş, çağdaş insanların dinden çıkmasını önlemek için böyle gerçek dışı iddialarda bulunmak zorundalar. İşin aslını açıkca ortaya koysalar insanların dinden soğuyacağı ve dinden çıkmaların artacağı kesindir.

Kendinizi “islamiyetin Kadını yücelttiğine” inandırmak isteyebilirsiniz, ama Kuran’da durum ortada, bu nedenle hadislerden bazılarına, peygamberin hayatından örnek “rivayet”lere, menkıbelere, hacıların hocaların çarpıtılmış ve gerçek dışı yorumlarına sarılmak zorundasınız. Gerçek şu ki Kuran’da kadın’ın değeri yoktur, hatta erkeğe eşit bile değildir. Bu gerçeği bilen islamcılar hadislere sarılırlar. Binlerce hadis bulunduğu için kadını yücelten seçmece hadisleri önpilana çıkarırlar ki bunlarda “kadın”dan ziyade, çoğu “anneliği” veya “kadının itaatini” öven sözler görebilmekteyiz. Bununla birlikte kadını cehennemlik gösteren ve aşağılayan birçok hadis de bulunmaktadır.

Kuran’da kadının durumunu anlayabilmek için özellikle altta sıralanan ayetleri anlayarak ve sorgulayarak okumak gereklidir. Anlayarak okunduğunda Kuran’da kadına hangi gözle bakıldığı açık ve net olarak görülecektir.

1-Erkeklerin kadınlardan üstün olduğunu, kadınların kocalarına boyun eğmesi gerektiğini, erkeğin karısını dövebileceğini anlatan ayet:

Nisa-34 “Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah, insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta) dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da “gayb”ı korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları dövün. Eğer itaat ederlerse, artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah, çok yücedir, çok büyüktür.”

2-Kurana göre erkekler kadınlardan bir derece üstündür:

Bakara-228 “Boşanmış kadınlar kendi kendilerine üç ay hâli (hayız veya temizlik müddeti) beklerler. Eğer Allah’a ve ahiret gününe inanıyorlarsa, Allah’ın kendi rahimlerinde yarattığını gizlemeleri onlara helâl olmaz. Kocaları bu süre içinde barışmak isterlerse, onları geri almağa daha çok hak sahibidirler. Kadınların, yükümlülükleri kadar meşru hakları vardır. Yalnız erkeklerin kadınlar üzerinde bir derece farkı vardır. Allah, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.”

3-Şahitlik konusunda iki kadının bir erkeğe denk düşmesi: Sormak gerekir neden 1 erkek yerine 1 kadın değil? Bunun açıklaması 2 kadının ancak 1 erkeğe denk görülmesi ve kadının yarım akıllı olarak nitelenmesidir.

Bakara-282 “Ey iman edenler! Belli bir süre için birbirinize borçlandığınız zaman bunu yazın. Aranızda bir yazıcı adaletle yazsın. Yazıcı, Allah’ın kendisine öğrettiği şekilde yazmaktan kaçınmasın, (her şeyi olduğu gibi dosdoğru) yazsın. Üzerinde hak olan (borçlu) da yazdırsın ve Rabbi olan Allah’tan korkup sakınsın da borçtan hiçbir şeyi eksik etmesin (hepsini tam yazdırsın). Eğer borçlu, aklı ermeyen, veya zayıf bir kimse ise, ya da yazdıramıyorsa, velisi adaletle yazdırsın. (Bu işleme) şahitliklerine güvendiğiniz iki erkeği; eğer iki erkek olmazsa, bir erkek ve iki kadını şahit tutun. Bu, onlardan biri unutacak olursa, diğerinin ona hatırlatması içindir. Şahitler çağırıldıkları zaman (gelmekten) kaçınmasınlar. Az olsun, çok olsun, borcu süresine kadar yazmaktan usanmayın. Bu, Allah katında adalete daha uygun, şahitlik için daha sağlam, şüpheye düşmemeniz için daha elverişlidir. Yalnız, aranızda hemen alıp verdiğiniz peşin ticaret olursa, onu yazmamanızdan ötürü üzerinize bir günah yoktur. Alışveriş yaptığınız zaman da şahit tutun. Yazana da, şahide de bir zarar verilmesin. Eğer aksini yaparsanız, bu sizin için günahkârca bir davranış olur. Allah’a karşı gelmekten sakının. Allah, size öğretiyor. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir.”

4-“Peygamber”e tanınan kadın haklarına bakalım: Savaş esiri kadınlar “ganimet” sayılıp helal kılınmıştır, ücretini hibe eden kadınlar helal kılınmıştır ve daha birçok kadın helal kılınmıştır

Ahzab-50 “Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık. Ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber’e bağışlayan, Peygamber’in de kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helâl kıldık.) Mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.”

5-Kadınların erkeklerin tarlası olması ve erkeklerin istedikleri gibi varabilmeleri: Heralde kadın ancak bukadar aşalanabilir.

Bakara-223 “Kadınlarınız, sizin için bir tarladır. O halde tarlanıza dilediğiniz gibi varın ve kendiniz için ileriye hazırlık yapın. Allah’tan korkun ve bilin ki siz mutlaka O’nun huzuruna varacaksınız. Ey Muhammed, müminleri müjdele!”

6-Kadından, ikişer üçer dörder tane alınabileceğini söyleyen ayet: Çok eşlilik kadının aşalnması, ikinci sınıf görülmesi ve bir kadının erkeğini başka bir kadınla paylaşmak zorunda kalması yani onursuz bir hayata mahkum edilmesinden başka Bir şey değildir. İslamın çağdışı yönlerinin içinde en belirgin olanı da budur. Nekadar sevimli gösterilmeye çalışılırsa çalışılısın çağımızda açık seçik ahlak dışı bir uygulamadır. Üstelik kadın köleleri nikahsız cinsel yönden kullanmaya izin veren utanç verici bi hükümüde içinde barındırmaktadır.

Nisa-3 “Eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikâhlayın. Eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız, o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur.”

Çok eşliliği onaylayan ve sözde adaletli olmayı öğütleyen bir ayet daha:

Nisa-129 “Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, kadınlar arasında adaleti yerine getiremezsiniz. Öyle ise (birine) büsbütün gönül verip ötekini (kocası hem var, hem yok) askıda kalmış kadın gibi bırakmayın. Eğer arayı düzeltir ve Allah’a karşı gelmekten sakınırsanız, şüphesiz Allah çok bağışlayıcı ve çok merhamet edicidir.”

7-Miras konusunda, kadının yarım pay sahibi olması; Kuran üç farklı ayette miras hükümlerini içermektedir. Üstelik miras ayetleri hem cinsiyet ayrımı yaparak haksızlık yapmakta, hemde içinde matamatik hatası barındırmaktadır.

Nisa-11 “Allah, size, çocuklarınız(ın alacağı miras) hakkında, erkeğe iki dişinin payı kadarını emreder. (Çocuklar sadece) ikiden fazla kız iseler, (ölenin geriye) bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Eğer kız bir ise (mirasın) yarısı onundur. Ölenin çocuğu varsa, geriye bıraktığı maldan, ana babasından her birinin altıda bir hissesi vardır. Eğer çocuğu yok da (yalnız) ana babası ona varis oluyorsa, anasına üçte bir düşer. Eğer kardeşleri varsa, anasının hissesi altıda birdir. (Bu paylaştırma, ölenin) yapacağı vasiyetten ya da borcundan sonradır. Babalarınız ve oğullarınızdan, hangisinin size daha faydalı olduğunu bilemezsiniz. Bunlar, Allah tarafından farz kılınmıştır. Şüphesiz Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.”

Nisa-12 “Eğer çocukları yoksa, karılarınızın geriye bıraktıklarının yarısı sizindir. Eğer çocukları varsa, bıraktıklarının dörtte biri sizindir. (Bu paylaştırma, ölen karılarınızın) yaptıkları vasiyetlerin yerine getirilmesi, yahut borçlarının ödenmesinden sonradır. Eğer sizin çocuğunuz yoksa, bıraktığınızın dörtte biri onlarındır. Eğer çocuğunuz varsa, bıraktığınızın sekizde biri onlarındır. (Yine bu paylaştırma) yaptığınız vasiyetin yerine getirilmesinden, yahut borçlarınızın ödenmesinden sonradır. Eğer kendisine varis olunan bir erkek veya bir kadının evladı ve babası olmaz ve bir erkek veya bir kız kardeşi bulunursa, ona altıda bir düşer. Eğer (kardeşler) birden fazla olurlarsa, üçte birde ortaktırlar. (Bu paylaştırma varislere) zarar vermeksizin yapılan vasiyetin yerine getirilmesinden, yahut borcun ödenmesinden sonra yapılır. (Bütün bunlar) Allah’ın emridir. Allah, hakkıyla bilendir, halîmdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir.)”

Nisa-176 “Senden fetva istiyorlar. De ki: “Allah, size “kelâle” (babasız ve çocuksuz kimse)nin mirası hakkında hükmünü açıklıyor: Çocuğu olmayan bir kişi ölür de kız kardeşi bulunursa, bıraktığı malın yarısı onundur. Eğer kız kardeşi ölür ve çocuğu da bulunmazsa, erkek kardeş ona varis olur. Eğer kız kardeşler iki iseler, (erkek kardeşin) bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Eğer kardeşler erkekli kızlı iseler, o zaman (bir) erkeğe, iki kızın hissesi kadar (pay) vardır. Sapmayasınız diye Allah size (hükmünü) açıklıyor. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir.”

Bu konuda islamı savunanların genel görüşü şudur; “Erkeklerin kadınlardan üstün yanı ve kadınların da erkeklerden üstün yanı vardır. Bu yüzden bazı konularda erkek üstün tutulmuştur.” Elbette ki kadın ile erkeğin fiziksel farklılıkları vardır. Ancak bu durum, fiziki güç gerektirmeyen; mirasta, şahitlikte ve evlilik gibi konularda kadını ikinci sınıf ve yarım erkek yerine koymayı haklı gösteremez, bunu akılcı ve çağdaş yaşama sahib günümüz insanlarının kabul etmesi mümkün değildir.

Geçmişte işler daha çok fiziksel güce dayandığı için böyle bir uygulamaya gidilmiş olabilir. Ancak artık işlerin pek fiziksel güç gerektirmemesinden dolayı kadınlar mevcut işlerin birçoğunda çalışabilmektedir. Üretime erkek ile eşit katkı sağlamaktadır. Kaldı ki kadın çalışmayıp ‘ev hanımlığı’ yapsa da, bu da bir iştir, bir nevi meslektir ve bu sebeple mirasta erkekle eşit pay almalıdır. Şahitlik konusuna gelince, kadınların erkeklere göre akli açıdan bir eksiği bulunmamaktadır. Şahitlik yapmalarını engelleyecek, yarım erkek yerine konacak herhangi bir nörolojik bulgu yoktur.

8-Kuran’da Cariye olayı yani kadın kölelerin cinsen istismarı olağan görülmüş, bu bahtsız kadınların kendini esir edenler tarafından kullanılmasına açıkca izin verilmiştir. Üstelik bu Kadınları cinsel yönden kullanmak için evli olmakta gerekmemetedir. Satın almak veya savaşta ganimet olarak esir etmek bu kadınlarla birlikte olmak için yeterlidir. Daha sonra bu konu detaylı olarak işlenecektir.

Müminûn-5, 6 “Onlar/Müminler, mahrem yerlerini günahlardan korurlar. Yalnız eşleri ve ellerinin altında bulunan cariyeleri ile ilişki kurarlar.”

Mearic-29, 30 “Onlar, mahrem yerlerini koruyan kimselerdir. Ancak eşleri, yahut sahip oldukları cariyeleri başka. Çünkü onlar (eşleri ve cariyeleri ile olan ilişkileri konusunda) kınanmazlar.”

9-Sizler domuz eti yer misiniz? Hayatta yemezsiniz. Müslümanlar asla domuz eti yemez. Malezya’dan İngiltere’ye, Türkiye’den Dağıstan’a, Sudan’dan Afganistan’a bu böyledir. Neden? Enam ve Nahl surelerinde açıkça yasaklanmıştır da ondan.

Peki müslümanlar kitablarında;”Ey inananlar, kadınlarınıza asla şiddet uygulamayın, kadınları döven ve ezenler, onları taşlayanlar ile bu zulme seyirci kalanlar bizden değildir, onları cehennemde tarifsiz azaplar bekler” Şeklinde kadını yücelten, değer veren tek bir ayet gösterebilirmisiniz? Malesef hayır Gösteremezsiniz.

Kuran’da kadınları yücelten ve koruyan böyle bir hüküm yok, tam aksine Kuranda kadınlar ve oğullar mal ve nimet mertebesinde gösterilmişdir.

Ali İmran-14 (Elmalılı sadeleştirilmiş) “İnsanlara, kadınlar, oğullar, yüklerle altın ve gümüş yığınları, cins atlar, davarlar, ekinler gibi zevklerin sevgisi, çekici hale getirildi. Fakat bunlar, dünya hayatının geçici nimetleridir. Oysa Allah, akibet güzelliği, O’nun yanındadır.”

Tabi ki Islam ve Kur'an algılaması da böyledir. Kim iddia edebilir ki, bir işid, taliban, el kaide,hizbullah vs. Kesimlerin inandığı algıladığı Kur'an ile Allah ile Hz. Muhammed ile bizim inandığımız algılama aynıdır.

SENIN VE SENIN GIBILERIN FARKLI GOSTERMEK ISTEDIGI, SOZUM ONA CAFERI VEYA DIGER ADI SII KAYNAKLARINI GETIRIN ONLARA BAKALIM!!!
5 MEZSEP VAR, HANGISINI GETIRIYORSAN, HANGISINI SAVUNUYORSAN, ONU GETIR.
BOYLESI YALAN VE SAHTEKARLIKLARLA ARAP MUHAMMED VE ARAP ALIYI AKLIYACAGINIZIMI SANIYORSUNUZ!!
AKLAMAYA CALISIP BU SUC MAKINASI KISILERI, ALEVI YASAM FELSEFESI ICINDE GOSTERMEYEMI CALISIYORSUNUZ...
BUNU TARIHTE SENIN EFENDILERIN BASARAMADI, SENIN GIBI ISLAM MISYONERLERIMI BASARACAK....
DUN BASARAMADINIZ, BUGUN VE YARINDA BASARAMIYACAKSINIZ...
BOSUNA NEFESINIZI TUKETMEYIN.....
IKI YUZLU VE SAHTEKARLIGINIZLA KALACAKSINIZ..

Esasında herkes istediği gibi inanır veya inanmaz, kimse karışmamalıdır. Fakat alevî toplumunun kutsallarına, bu kutsalların anlam ve algılamasının sünni islam algısı ile aynı olmadığını bile bile, onların kabul ettiği algılama dışında bir algı yükleyip saldırmak pek dürüstce değildir.

ISLAM MISYONERI; ISLAMIN 5 MEZSEBINI TEMSIL EDEN ALEVI DIYE BIR MEZSEP VARMIDIR????
SII MEZSEBINI ALEVI GORMEYE CALISMAK EKSIKLIK, BILGISIZLIK, YETERSIZLIK VE ONURSUZLUK DEGILMIDIR?
SII MEZSEBIN TARIHINI INCELEYIN VEYA INCELIYELIM SANIRIM BU BASLIK ALTINDA SIRALAMISIM, NEDEN ONLARA TEK TEK CEVAP VERMIYORSUNDA, SAHTEKARLIGA BAS VURARAK, HALEN ALEVI SUNNI DIYE IKI AYRI MEZSEPMIS GIBI YAFTALAMAYA CALISIYORSUN???
ISLAM DENILEN SUC MAKINASI..... ALEVI YASAM FELSEFESININ YANINDA DUNKU COCUK OLDUGUNU DEFALARCA YAZDIM, INSANLIGIN DOGUSUNDAN BERI GELEN BIR YASAM BICIMI OLDUGUNU ACIKLAMAMA RAGMEN, BUNLARA CEVAP VERMEK YERINE, SUREKLI ALEVI - SUNNI DIYEREK ALEVI YASAM FESLEFESINI ISLAMIN BIR PARCASIYMIS VEYA MEZSEBIYMIS GIBI GOSTERMEK!!! DURUSTLUKMU???

Dahası tarihi gerçekleri, tek bir görüşün algısını örneğin sunni/şii algısını kabul edip, onların kaynaklarını tek ve tartışılmaz doğru kabul etmek, Alevilere dönüp sizin inandığınız Hz. Muhammed veya Hz. Ali iste budur demek doğru mudur?

BU NE YUZSUZLUK, BU NE SAHTEKARLIK, SADECE KENDIN DEGIL, EFENDILERIN BILE BOYLESI CALISMALARIN ACIK ACIK ASIMILE POLITIKASI OLDUGUNU KABUL ETMEMESI TEK BIR ADI VAR.. R I Y A K A R L I K VE S A H T E K A R L I K...
SII DEDIGIN HZ. ALI TARAFTARLARINA VERILEN SIFAT DEGILMIDIR?
SUNNI DEDIGIN DE EMEVILERE VERILEN SIFAT DEGILMIDIR?
SUNNI VE SII DIYE IKIYE AYRILMALARININ ARDINDAN HARICI DIYE BIR OLUSUMUN DA TUREMESININ SEBEBI SIFFIN SAVASINA KARSI CIKAN YAPILANMA DEGILMIDIR?
HZ. MUHAMMED VE HZ ALI KAYNAKLARDA NE YAZIYORSA TIPA TIP ODUR... SENIN SAVUNDUGUN VE IDDA ETTIGIN HZ. ALI VE HZ MUHAMMED NASIL BIRIDIR? KAYNAGINI OGRENEBILIRMIYIZ. ISTER IRAN`A, ISTER SURIYE, ISTER IRAK, ISTER PAKISTAN VS VS YANI HANGI ISLAM ULKESINE GIDERSEN GIT, HANGI ISLAM KAYNAKLARINA BAKARSAN BAK. HANGI MEZSEBIN KAYNAKLARINA BAKARSAN BAK... SUNU KULAGINA KUPE OLARAK TAK VE BILKI GERCEK KIMLIKLERI KAYNAKLAR VE DELILLERLE PARELELDIR... BILDIGIN KAYNAK HANGISI ISE BIZE ONU GETIR ONUN UZERINE TARTISALIM..
ALEVI YASAM FESLEFESININ TEMEL OGELERINI ALIP ARAP ALI VE ARAP MUHAMMEDE MAL ETMEN VEYA ETMEYE CALISMAN BOSUNADIR... KENDINI YORMA VE DAHA FAZLA KUCULME....

Benim inandığım Muhammed, El-Emin dır. Daha islam gelmeden doğruluğu, dürüstlüğü herkesçe kabul edilendir.

EL-AMIN LUBNAN MERKEZLI INGILIZCE - ARAPCA CEVRIMIDIR. BIR KEZ DAHA SOYLIYORUM ARAP MUHAMMEDIN BIR TANE DOGRU VE DURUSTLUGUNU KANITLIYACAK DELIL VE KAYNAK GOSTER, ONUN UZERINE TARTISALIM, YALAN DOLAN VE SAHTEKARLIKLARLA OLMIYANLARI OLDU GOSTERMEK YERINE KAYNAK VE DELILLERLE TESPIT ETMEYE CALIS....

O mekkenin kodaman zenginlerine karşı, kölelerin, fakirlerin yanında durandir.

O ZATEN MEKKE KODOMAN VE ZENGINLERDEN BIRIDIR.. YAGMALIYAN, TALAN EDEN, GASP EDEN, ISGAL ETTIGI YERLERI, KENDISINE KARSI TEHDIT OLUSTURANI ELLERI, KOLLARI BAGLI HALDE KATLETTI, BENU KUREYZA KATLIAMI BUNUN EN GUZEL ORNEGIDIR... ISINE YARIYANI KOLE ETDIP PAZARLARDA SATTI, ISINE GELENI DE YATAGINA ATTI...

O, mal biriktirmeyen, zenginin malını fakire dagittirandir.

YAGMALAYIP BEGENDIGINI VE DEGERLI ESYALARI KENDISINE VE BAS PEHLIVANLARINA DAGITTIKTAN SONRA DIGERLERINIDE ASKERLERINE DAGITTIGI DOGRUDUR, YOKSA BUYUMESININ VE ASKER COGALTMASININ MUMKUNU OLURMUYDU....

O kadının adı bile yokken çölün bedevisine kadıni birey olarak çıkarandır.

YUKARIDA ORNEK VERDIM, AKSINE O 4.5.6.7.8 VE 9 YASLARINDA OLAN KIZ COCUKLARA TECAVUZ EDEN UCKUR DUSKUNU VE CINSI SAPIK BIRIYDI... KADINI ASAGLIYAN VE EVINI GENEL- EVINE CEVIREN, KENDI KIZI SAYILAN OGULLUGUN KIZINI ALIP TECAVUZ EDEN BIRIYDI....

Bir DEVRIMCIDIR. Öyle bir devrimci ki, zamanın egemen sınıflarını hallac pamuğu gibi attıran mükemmel bir toplum yaratandır.

VAY BEEEE HANI SEN DEVRIMCILERE KARSIYDIN!!!! HANI SEN DEVRIMCI, ILERICI VE AYDIN OLANLARIN DUSMANIYDIN!!!! HANI SEN KOMINIST MARKSIST VE SOSYALISTLERIN DUSMANIYDIN!!!!!!
TEK TANRILI DINLERIN HEPISI YUKARIDA SAYDIGIM OLUSUMLARIN DUSMANIDIR VE KENDILERINE DUSMAN OLARAK BILIRLER... FAKAT SEN VE SENIN GIBILER IKIYUZLU VE RIYAKARLIK YAPIP... TECAVUZCULERI, GASPCILARI, YAGMACILARI VE INSANLIK DUSMANLARINI D E V R I M C I GOSTERMEYE CALISMANIZ.. RIYAKARLIGIN EN GUZEL ACIKLAMASIDIR.....
EGEMEN SINIFMI!!!!!
KIMDI EGEMEN SINIF O ZAMAN?

Hz. Ali'ye ve neslini anlatmaya gerek var mı? Yazsam sayfalara sığar mi?

HELE YAZ BAKALIM BIZDE OGRENELIM!!
ALTINDAKI DULDUL DEDIKLERI VE SAHLANMIS GORULMEMIS AT MI? ASLINDA KATIR OLDUGUNU BILMIYORMUS GIBI DAVRANIYORSUNUZ... AMA BIZ ONUN ALTINDAKI DULDUL`UN AT OLMADIGINI KATIR OLDUGUNU DA BILIYORUZ.....
ISTERSEN SENIN BILMEDIGINI BAN SANA BURADA AKTARABILIRIM, YEDI SULALESINI BILE SAYABILIRIM... HA UNUTMA HZ. ALININ BABASI EBU TALIP BILE MUSLUMANLIGI KABULL ETMEMISTIR... KIMI RIVAYETLERE GORE MUHAMMED OLDUKTEN SONRA, KIMI RIVAYETLERE GORE ISE, FATMA DAN SONRA 7 EVLILIK YAPMISTIR... SEN VE SENIN GIBILERIN BEGENMEDIGI OMER VE OSMAN ADINDA COCUKLARI DA VAR...

72 kişi ile 70.000 kişiye karşı cesaretin, boyun etmemenin timsali Hz. Hüseyini mi anlatsak?

CESARETINDEN VE BARISCI YONUNDEN DOLAYI ALEVI YASAM FELSEFESINDE YERI VARDIR, YAPILAN KATLIAMIN INSANLIGIN KABUL EDEMIYECEGI KATLIAM OLDUGU ICIN, ALEVI TOPLUMU YUREGINE BASIP SAHIPLENMISTIR...
BUGUN KURT ULUSAL HAREKETINI DESTEKLEDIGI GIBI....

Yoksa savas meydaninda yuzune tukuren dusmani , nefsim devreye girdi deyip oldurmeyen Hz. Ali'yi mi?

ISLAMIN KILICI VE ISLAM ICIN KELLE UCURAN BIRIMI BUNU YAPMIS!!!!! KAYNAK VE DELIL GOSTEREBILIRMISIN?

Ya da elleri kesilsin diye önüne getirilen hırsıza, neden çaldın deyip, bir işin olursa çalar misin? Diyen, mali çalışanlara parasını kendi cebimden veren, sonra hırsıza bir us bulan ve topluma donup, bakin bu kişinin artik eli hırsızlıktan kesildi diye ders veren Hz. Aliyi mi?

NERDE VE NE ZAMAN YAPMIS BUNU?
SERIYAT KANUNU NEDIR BILIRMISIN? SENDEN RICAM YAPILAN YIGINLA KATLIAMLARI BIR TARAFA BIRAK, SOZDE ALLAH TARAFINDAN YAHUDILERE GONDERILEN KITAP OLARAK KABUL EDILEN VE TEK TANRILI DINLERIN ILGI OLAN YAHUDILERI BENU KUREYZA KATLIAMINI OKU OGREN KI BILDIGIMIZ ARAP ALI, KELLE AVCISI VE ISLAMIN KILICI ALIDIR......

Dedim ya, Her kesin Hz. Muhammed 'ı Hz. Ali si kendine, bizim Hz. Muhammed imiz ve Hz. Ali miz kendimize

SAYGIDEGER akkum CANIN GONLUNDE VE YUREGINE ISLEMIS VEYA ISLETILMIS, CANA KIYMIYAN, ZULUM ETMIYEN, HIRSIZLIK YAPMIYAN, TECAVUZ ETMIYEN, KELLE UCURMIYAN, DIN, MEZSEP, IRK VE RENK AYRIMI YAPMADAN BUTUN INSANLIGA BIR NAZARLA BAKAN BIR YAPILANMAYI YUREGINDE SAKLIYOR VE YASATIYORSA, BU ONUN EN GUZEL HAKKI VE GUZEL DUYGULARIDIR....

İki Ali vardır sizinki Arap
Gönüllerde düştür bizim Alimiz
Sizin Ali devri eyledi harap
Mazluma yoldaştır bizim Alimiz

Sizin Ali düşman müziğe meye
Bizim Ali saki olur dünyaya
Sizin Ali yüzün döndü kayaya
Kıblesi güneştir bizim Alimiz

Sizin Ali kana kin'e doymadı
Bizim Ali hiç bir can'a kıymadı
Sizin Ali hakkı insan saymadı
Temsili insanliktir bizim Alimiz

Sizin Ali taptı ganimetlere
Bizim Ali ortak oldu dertlere
Sizin Ali ruhun verdi kurtlara
Emekçi'ye baştır bizim Alimiz

Konu Raya Haq tarafından (Bugün Saat 04:10 ) değiştirilmiştir.
Raya Haq Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt Bugün, 10:17   #394
Yazar
Dede-baba
Forumun Bir Parçası

Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 346
Dede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 198
815 Mesajına 1.397 Kere Teşekkür Edlidi

Sayın Raya Haq, yukardaki yazınız, herhangi bir ateist sitesinde veya islamifobisi olan yahudi,hıristiyan sitelerinde bolca var, geçmişte de vardi. Yeni degil veya siz de bulmuş değilsiniz.

Şimdi bu eleştirilere karşı cevaplarda sayfalar dolusu var. Ben de onları buraya aktarırdım ama, görüyorum ki faydası yok. Siz inanmak istediğinize inanıyorsunuz. Öyle inanmak istiyorsunuz. Bu da sizin tercihiniz. Fakat bu durum sadece sizin yanılgınız.

Size basit bir örnek vereyim, herhangi sünni bir kaynağı açıp, Aleviler, kızılbaşlar maddesini açıp okuyun, ne yazar? Akşamları bir araya gelip, mumları söndürüp, ana-baci ayırt etmeden, cinsel ilişkiye giren sapık topluluk, güruh.

Siz bunun doğruluğuna inanıyor musunuz? Hangi alevi-kizilbas buna inanır? Evet biz gecenin bir vakti kadınlar erkekler bir araya geliyor, ana-baba-kardeş demeden mumu söndürüp birbirimizle cinsel ilişkiye giriyoruz der.

Sonuç olarak, doğruluğuna kesin kanaat getirdiginiz, kaynaklarda böyle olamaz mı? Çünkü bu kaynakları oluşturanlar, emevi halifelerine sırtlarını dayamış, saraydan nemalanan alimler, bunların Hz. Muhammed ve Hz. Ali ve soyuna bakış acıları ortada, yani tarafsız değiller. 150 yıl boyunca Emevi camilerinde Hz. Ali'ye ve soyuna küfretmek namazın bir parçası sayıldı. Emevi dediğimiz, muaviye, yezit, ve babaları ebu süfyan, kim bunlar? Hz. Muhammed e ve soyu hakk8ndaki görüşleri nedir?

Şimdi siz bu kesimlerin kaynaklarını, tartışılmaz, kabul ediyor, doğruluğuna kanaat getiriyor, ve iddianızı buna temellendiriyorsunuz.

Kur'an ayetleri konusunda , bir örnek size sundum, incelememişsiniz, okumamışsınız, veya işinize gelmedi bilemem. Buda sizin görmek istemediğiniz çelişmeniz ,

Herkes dilediğine inanır veya inanmaz, kimse karışamaz fakat kimsenin baskasinin inandığı kutsalina hakaret etmeye saldirmaya iftira atmaya hakki yoktur. Olmamalıdır.

Aleviler, ilke olarak, kimsenin inancına veya inancsizligina karışmadı, eleştirmedi, kötülemedi, sadece kendi kutsallarına saldirildiginda savundu. Doğrusunu kendi yaşayışı ile, erdemi ile , merhameti ile gösterdi.

Aleviler, ister kendileri gibi inansınlar, ister inanmasınlar, herkese sevgi ve merhamet elini uzatan, yardim eden, mazlumun yoksulun, haksızlığa uğramanın yanında oldular. Ve olmaya da devam edeceklerdir.

Bizler kimseden bir karşılık veya minnettarlikta beklemiyoruz. Sadece hak aşkına, iyinin ve güzelin takipcileriyiz.

Her ağaç meyvesinden tanınır. Bu inancin ağacı Hz. Muhammed ve Hz. Alidir. Eğer bu yolun uluları sizin dediginiz gibi olsa idi, Onların yolunda olanlarda öyle olurdu?

Siz de kendinizi, islam ve Alevi-bektaşi olarak görmeyebilirsiniz, zaten anladığım kadarı ile alevi-bektasiligin, sadece felsefik yanını kabul edip, inanç ve ibadet kısmını inkar ve ret edip, kendilerine göre sözde cağa uyarlama amacı ile dini bir kolaj çalışması yapan bir grubun tesirine girmişsiniz.

Dünya da ilâhsız, kutsal metinlere dayanmayan felsefik görüşler var. Fakat bu görüşlerin h8cbiri kendini bir inanışa eklemlemez. Siz de ve etkilendiğimiz düşünce sahipleri de böyle yapabilir, isteyen size inanıp takip eder isteyen inanmaz.

Dolayısı ile , asıl eleştiri buradadır. Ortaya koydugunuz, felsefik bir görüş olabilir, ama Alevilik veya yaşayan alevilik degil, toplumda bir karşılığı yok. Bunu ortaya koyanlara bunun farkında olduğundan, isin kurnazligina başvuruyorlar, herkesin bildiği gerçeklerin içini boşaltarak, kafa karışıklığı yaparak, saptırarak, aleviliği dejenere etmeye çabalıyorlar.

Bu ilk mi? Hayır tabi ki, Iran şiileri yaptılar, sünniler tarih boyunca hep yaptılar, alevilere Bakin Hz. Ali namaz kılardı siz de kılın? Hatta camide öldürüldü? Ramazan da tutardı vs. gibi şimdi bu filmin ateist versiyonu devreye sokuluyor VOLUME-2

Tutar mı? Tabiki hayır. Hazan mevsiminde kuruyan yapraklara belki tesiri olur. Ama Ulu ÇINAR HEP KALIR.

Dede-baba Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil